Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana  >  Dokumenty

Co je nového

RSS
20.09. 2018 Zoo Praha oslaví 87. \"narozeniny\"
ZOO Praha V pátek 28. září se v Zoo Praha uskuteční slavnost k 87. výročí otevření zoologické zahrady. Připraven je bohatý program v celém areálu ...
18.09. 2018 Světové prvenství Zoo Praha – nejvíce přirozeně odchovaných mláďat podivuhodného zejozoba afrického
ZOO Praha Zoo Praha letos dosáhla bilance 30 přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón, čímž se nemůže pochlubit ...
04.09. 2018 Zoo Praha si drží pozici páté nejlepší zoo světa
ZOO Praha Cestovatelský server TripAdvisor zveřejnil nový žebříček nejlepších zoologických zahrad světa. Zoo Praha je podle tohoto prestižního cestovatelského ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930

Dokumenty

Stanovisko UCSZOO k chovu velkých kočkovitých šelem v České republice

Tygr střelený do oka a následně do krku, kosti, kůže i hnijící maso, nádoby na vyvařování tygřího masoxu… Detaily ze zásahu České inspekce životního prostředí, Celní správy ČR a Policie ČR u Ludvíka Berouska a dalších obviněných není třeba popisovat. Díky médiím je dnes zná snad každý.

Že podobné odhalení dříve nebo později přijde, se bohužel dalo očekávat. Navíc je tento případ podle všeho pouze vrcholkem ledovce. Chov velkých kočkovitých šelem je v ČR velice rozšířený a velmi často probíhá v nevyhovujících podmínkách a/nebo čistě pro zisk. Nejde jen o „chovatele“, kteří jsou schopni držet tygra v kleci o rozměrech čtyři krát pět metrů, ale také o různé privátní „zooparky“, „bioparky“ a „mazlící zoo“.

Jistě ne každé tygře nebo lvíče, které je v podobných zařízeních nabízeno návštěvníkům k pomazlení a k fotografování, skončí na „jatkách“ a ve vývarech, ovšem faktem je, že zrovna tygři se v českých soukromých chovech dožívají nesrovnatelně nižšího věku než tygři v zoologických zahradách. A faktem je také to, že odebrání tygřete či lvíčete matce a jeho půjčování na mazlení přinejmenším hraničí s jeho týráním a dělá z něj psychického mrzáka.

Právě různé pochybné chovy, „mazlící a kontaktní zoo“ tvoří základnu ledovce, jehož vrcholek reprezentuje Ludvík Berousek se svými společníky. Asi téměř nikoho v této zemi nenapadne léčit si hemoroidy tygřím tukem. Zato jít do zvěřince, tam se pomazlit s lvíčetem a na sociálních sítích vystavit pár fotografií, je naprosto běžná záležitost. Bohužel většina těch, kdo se s lvíčaty anebo tygřaty takhle fotografují, vůbec netuší, že tím zvířatům rozhodně nepomáhají. Právě naopak. A majitelé různých zvěřinců je v jejich omylu ještě utvrzují výmysly o tom, jak lvy a tygry zachraňují. Nic není vzdálenější pravdě.

Případ Berouska a spol. by tedy měl vést k hlubšímu zamyšlení a změně postojů. Na prvním místě je však změna nyní naprosto nedostatečné legislativy. K volání po těchto změnách se tímto připojuje i Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO).

 

Výroční zpráva UCSZOO za rok 2016

(pdf) Výroční zpráva UCSZOO za rok 2016 (27165,75kB) 
 

Stanovisko UCSZOO k zabitiu nosorožca v ZOO Thoiry

Únia českých a slovenských ZOO s hlbokým znepokojením prijala správu o kriminálnom a odsúdeniahodnom čine ZOO Thoiry vo Francúzsku, kde vo výbehu africkej savany zastrelili neznámi páchatelia štvorročného samca nosorožca širokoústeho (bieleho). Aby dokonali svoj čin, odpílili mu roh a odcudzili ho. Len šťastnou zhodou okolností nedošlo k usmrteniu ďalších dvoch nosorožcov, nakoľko boli páchatelia vyrušení.

Riaditelia českých a slovenských zoologických záhrad bez ohľadu nato, či nosorožce chovajú alebo nie, sledujú so znepokojením celý prípad. Priebežne prijali, alebo prijímajú opatrenia na zabezpečenie ochrany nosorožcov chovaných v českých a slovenských ZOO. Spolu s kolektívmi svojich pracovníkov vyjadrujú jednoznačnú podporu kolegom vo Francúzsku v ich úsilí o odhalenie a potrestanie páchateľov. Zároveň sa pripájajú k prehláseniu EAZA a chcú ubezpečiť verejnosť, že ani tento zavrhnutiahodný čin neodradí zoologické záhrady v úsilí pokračovať v záchrane svetového prírodného dedičstva.

Rada UCSZOO sa na svojom najbližšom zasadnutí k prípadu vráti a bude priebežne situáciu v európskych ZOO sledovať.

 

Stanovy Unie českých a slovenských zoologických zahrad z.s.

Stanovy Unie českých a slovenských zoologických zahrad z.s. ke stažení zde (fomát PDF):(pdf) Unie českých a slovenských zoologických zahrad z.s. - Stanovy 2016 (2162,75kB)
 

Etický kodex

ETICKÝ KODEX ČLENA

UNIE ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH ZOOLOGICKÝCH ZAHRAD

1.

Úvod

Poslání zoologických zahrad a akvárií je založeno na respektování důstojnosti zvířat v naší péči. Přijetí Světové strategie zoo v ochraně přírody je pro každou zoo samozřejmé.

Povinností a každodenní starostí člena UCSZOO je zajištění potřeb všech chovaných zvířat. Péče o zvířata musí vycházet z jejich přirozených nároků. Zahrnuje správnou výživu, veterinární péči včetně zdravotní prevence, umístění v odpovídajícím prostředí.

2.

Všichni členové UCSZOO se zavazují:

- přispívat k přežití druhů. Jakákoli akce prováděná v zájmu jedince musí být podnikána s vědomím vyššího zájmu – přežití druhu a zachování biodiverzity.

- preferovat chov a rozmnožování zvířat před finančním či jiným prospěchem.

- prosazovat zájmy ochrany přírody, zachování biodiverzity a pohody zvířat.

- pomáhat širší ochranářské společnosti včetně agentur ochrany přírody, ochranářským organizacím a výzkumným ústavům.

- spolupracovat s vládními a dalšími příslušnými orgány na zlepšování standardu pohody zvířat.

- podporovat a rozšiřovat výzkum v chovatelství, ochranářství, veterinárních postupech.

- šířit odborné informace a poznatky mezi ostatní členy.

- podporovat vhodné veřejné vzdělávací programy.

- usilovat o naplnění všech regulí vydaných UCSZOO.

3.

Členové UCSZOO se musejí vždy chovat v souladu s místní, národní a mezinárodní legislativou a usilovat o nejvyšší standard svého jednání ve všech oblastech, včetně následujících:

3.1.

Pohoda zvířat

Uplatňovat a doporučovat nejvyšší standardy pohody zvířat. Jednou z metod, jak zajistit tento cíl, je výchova pracovních týmů.

3.2.

Získávání, předávání zvířat

Všichni členové se budou snažit zajistit, aby jimi získávaná zvířata byla narozena v péči člověka. Toho lze nejlépe dosáhnout přímým kontaktem mezi zoo, což ale nevylučuje přijímání zvířat pocházejících z konfiskací nebo záchranných stanic. Existuje však i legitimní potřeba získávat zvířata z přírody pro potřeby záchranných chovných programů. Takový požadavek musí být v souladu s příslušnou národní a mezinárodní legislativou. Členové musejí být přesvědčeni, že taková akce nebude ohrožovat původní divokou populaci.

Je nepřípustné:

- přenechávat zvířata osobám nebo institucím, které neskýtají záruky řádné odborné péče, a které nemají technické podmínky nebo jiné předpoklady k chovu, a to zejména - velké šelmy od velikosti pumy.

- prodávat / předávat osobám nebo institucím taxony, u nichž je rozmnožování nežádoucí, za účelem dalšího chovu.

3.3.

Transport zvířat

Členové se ujistí, že organizace přijímající zvířata má odpovídající zařízení k chovu a zkušený personál, schopný udržet standard chovu na dosavadní úrovni, požadované pro členy UCSZOO. Všechny podrobnosti o zdravotním stavu, chovu, výživě, reprodukci, genetické charakteristice a chování, které mohou ovlivňovat vedení chovu transportovaného zvířete, (případně dalších zvířat ve skupině přijímající organizace), budou uvedeny již v začátcích vzájemných dohovorů. Všechny přesuny zvířat musejí odpovídat mezinárodnímu standardu pro příslušný druh. V některých případech by přepravovaná zvířata měla být doprovázena kvalifikovaným průvodcem, případně vybavena informacemi, což by usnadnilo vyrovnání se s novým domovem.

 

 

 

Návštěvnost českých a slovenských zoologických zahrad v letech 2004 - 2016

ceske-zoojpg.jpg

 

 slovenske-zoojpg.jpg

 

Výroční zpráva UCSZOO za rok 2015

(pdf) Výroční zpráva UCSZOO za rok 2015 (10845,13kB)

 

Strategie WAZA/WAZA Strategy

(pdf) Strategie WAZA - Péče o volně žijící zvířata (19850,12kB) 

(pdf) WAZA Animal Welfare Strategy 2015 Landscape (6884kB) 

 

(pdf) Strategie WAZA - Závazek ochrany (10101,19kB) 

(pdf) WAZA Conservation Strategy 2015 - Landscape (7221,4kB) 

 

Výroční zpráva UCSZOO za rok 2014

(pdf) Výroční zpráva UCSZOO 2014 (10373,1kB) V příloze naleznete výroční zprávu UCSZOO 2014 veformátu PDF.
 

Výroční zpráva UCSZOO za rok 2013

(pdf) VZ 2013 UCSZOO (3896,54kB) V příloze naleznete výroční zprávu UCSZOO 2013 ve formátu PDF.
 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 Další > Konec >>

Strana 1 z 3