Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana  >  Dokumenty

Co je nového

RSS
17.05. 2019 Noví obyvatelia exotária
ZOO Košice Pavilón exotária v našej ZOO má od včerajška nových obyvateľov. Jednu z voliér obýva pár timáliovcov bielohlavých (Garrulax leucolophus ...
17.05. 2019 Zoo Praha očekává narození dalších dvou slůňat
ZOO Praha Zoo Praha nejspíš čeká příští rok velká událost, a to rovnou dvojnásobná. Max a Rudi, první sloní mláďata počatá i narozená v Praze, ...
13.05. 2019 Centrum ARCHA při Zoo Liberec pomáhá zvířatům v nouzi již 20 let
ZOO Liberec Středisko ARCHA pomáhá zvířatům v nouzi již 20 let Dnes, v pondělí 13. 5. 2019, je to přesně dvacet let, kdy byl slavnostně zahájen provoz ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  

Dokumenty

Výroční zpráva UCSZOO za rok 2014

(pdf) Výroční zpráva UCSZOO 2014 (10373,1kB) V příloze naleznete výroční zprávu UCSZOO 2014 veformátu PDF.
 

Výroční zpráva UCSZOO za rok 2013

(pdf) VZ 2013 UCSZOO (3896,54kB) V příloze naleznete výroční zprávu UCSZOO 2013 ve formátu PDF.
 

UCSZOO STATEMENT ON EUTHANASIA OF THE GIRAFFE MALE IN COPENHAGEN

(TRANSLATION OF THE CZECH PRESS RELEASE OF 10-02-2014 FOLLOWS)

10/02/2014

 

The Union of Czech and Slovak Zoos (UCSZOO) hereby issues a brief communiqué as to last weekend’s information on the euthanasia of an 18-month-old male giraffe at Copenhagen Zoo, and the subsequent media coverage. From a principal and/or moral point of view, there are no arguments in this case that make it possible to contest or even condemn Copenhagen’s decision. The essence of breeding animals in zoos is to create backup populations of species that in the wild are gradually losing their native habitats, which are being turned at an alarming rate through mankind’s endeavours into palm oil plantations, fields of grain or soy, or extensive human settlements; therefore, it is not an individual animal that represents the main object of the conservation activities of zoos. In fact, efforts concentrate on entire animal populations, i.e. groups of examples of a species, which are further sustainable in terms of health, genetic history (to prevent degradation) and welfare.

Furthermore, just like in the wild, the issue of redundancy is something that has to be addressed by zoos. Referred to as selection pressure, it is much greater for the males than the females of some species. The same principle, moreover, is maintained by the European Association of Zoos and Aquaria (EAZA), in which we participate, be it at the level of a bi-national zoo federation (UCSZOO), or the framework of the full memberships of most Czech zoos. Euthanasia, i.e. culling, is a publicly approved formal procedure, for which there are applicable regulations in place, and it is the preferred option over placing the animal in sub-standard situations (inferior levels of climate, space, behaviour, social comfort, etc.), or including the animal in the collection "at any cost" because it may subsequently put the health of any offspring at risk.

Carrying out euthanasia is subject to strict rules and must take place primarily as quickly as possible without undue suffering. With all this in mind, the same attention needs to be paid to the fact that most modern zoos, undoubtedly including Copenhagen Zoo, first seek to avoid euthanasia. This is done, for instance, by increasing the holding area (where circumstances permit), arranging temporary all-male and all-female groups of animals, collaborating closely with other zoos, etc. Other, more controversial methods could involve the use of contraception (which is certainly not and cannot be a systemic or long-term solution, bringing with it a number of very serious problems and risks), or preventing specific groups of animals from breeding altogether.

Efforts of the greatest importance for facilitating backup populations of threatened animal species in captivity to offset extinction in the wild, however, particularly require a joint approach applied within international conservation breeding programmes. Unfortunately, even doing this shall not allow the zoos of today or tomorrow, in many situations, to completely avoid making decisions on euthanasia.

Dr David Nejedlo Ing Petr Čolas

President Vice President

CEO, Liberec Zoo CEO, Ostrava Zoo
 

Případ eutanázie žirafy v kodaňské zoo očima Vladislava Jirouška

O stručný názor na nedávnou eutanázii žirafy v Zoo Kodaň jsme požádali i zakládajícího člena UCSZOO a jejího někdejšího presidenta a výkonného ředitele a bývalého ředitele Zoo Jihlava v jediné osobě, Ing. Vladislava T. Jirouška. V. Jiroušek je dále i čestným členem Světové asociace zoo a akvárií a čestným členem UCSZOO a dodnes aktivně komunikuje a spolupracuje se světem zoologických zahrad a komunitami ochrany volně žijících druhů:

 

"Mnoho lidí bylo pobouřeno utracením žirafy v kodaňské zoo a ptali se mne na názor. Moji odpovědi byli vždy překvapeni. Při své návštěvě kodaňské zoo jsem viděl obdobnou prezentaci, utracen byl samec antilopy losí a smečka lvů hodovala. Přítomni byli návštěvníci a novináři a zoolog vysvětlil důvody a nikdo se nedivil.
V Africe jsem viděl obdobu, u žirafy, kterou porcovala smečka lvů se sjelo mnoho aut, také se nikdo nepohoršoval.
Zoologické zahrady mají omezené místo, obě pohlaví zvířat se většinou rodí ve stejném počtu, ale stádo ovládá vždy jeden samec, nadbyteční mají smůlu. Návrat do volné přírody je nákladný a v případě žirafy nesmyslný. Prodej rozmarným boháčům neuznávám - viz soukromá zoo ukrajinského prezidenta."

 

 

Komuniké UCSZOO k případu "kodaňské" žirafy a další stanoviska

(pdf) Vyjádření ZOO Kodaň (33,71kB) (pdf) Komuniké UCSZOO (110,34kB) (pdf) Komuniké WAZA - česky (26,02kB) (pdf) EAZA Kodaň (32,79kB) (pdf) EAZA_Jyllands (15,25kB)
 

EAZA Population Management Manual (Manuál péče o populace)

(pdf) EAZA population management (305,52kB)

Členské zoo EAZA mají nyní k dispozici nový manuál pro chovatelskou spolupráci

Rada Evropské asociace zoo a akvárií (EAZA) schválila v loňském roce dokument se zásadním významem pro spolupráci v oblasti chovu ohrožených druhů zvířat. Byl nazván EAZA Population Management Manual (Manuál péče o populace) a řeší veškeré záležitosti týkající se spolupráce členů této organizace na záchraně a zachování živočišných druhů prostřednictvím udržování populací v chovech v lidské péči.

Tento manuál má poskytnout podrobný přehled zásad a postupů zejména v souvislosti se záchovnými programy a je určen vedoucím skupin odborných poradců pro chov jednotlivých taxonů (TAG), koordinátorům kontinentálních chovných programů (EEP), vedoucím evropských plemenných knih (ESB) a samozřejmě všem členům EAZA a externím institucím zapojeným do Evropských chovných programů.

Díky překladu vyhotovenému Mgr. Janou Pluháčkovou, odbornou pracovnicí ostravské zoo, se s tímto dokumentem se zásadním významem pro mezinárodní spolupráci evropských zoo má možnost seznámit i odborná a široká veřejnost.

Případné otázky lze pokládat přes kontaktní formulář umístěný na našich stránkách.

Lubomír Moudrý

kanceláč UCSZOO

 

Výroční zpráva UCSZOO za rok 2012

Zde si můžete volně stáhnout elektronickou verzi výroční zprávy UCSZOO za rok 2012. Najdete v ní přehled českých a slovenských zoo sdružených v UCSZOO a spoustu dalších zajímavostí ze zákulisí činnosti zahrad a unie.

(pdf) VZ UCSZOO 2012 (3898,48kB)

 

Výběrové řízení na tisk Výroční zprávy UCSZOO za rok 2012

(pdf) Logomanuál UCSZOO (1978,82kB) (pdf) potisk dvd 2013 (44,2kB) (doc) kryci list 2013 (34,5kB) (doc) smlouva o dilo tisk VZ 2012 (38,5kB) (pdf) vz vyzva (1541,56kB) (pdf) vz vnitrek a titulka 2012 (2479,33kB)
 

Kampaňový leták - kampaň fauna JV Asie a problematika pěstování palmy olejné

(jpg) Leták kampan JV Asie 2013 (1198,79kB)
(jpg) Leták kampan JV Asie 2013_2 (1403,85kB)
 

Evropský kodex zoologických zahrad a akvárií pro nepůvodní invazní druhy.

Bernská úmluva a Skupina pro invazní druhy IUCN ve spolupráci s Evropskou asociací zoologických zahrad a akvárií vypracovaly evropský kodex zoologických zahrad a akvárií pro nepůvodní invazní druhy. Tento dokument je v souladu se současnou evropskou politikou v této oblasti podle něhož se identifikace způsobů a provádění a dobrovolných opatření k předcházení hrozeb vyplývajících z dané problematiky uznává jako závažný problém.  Kodex byl oficiálně schválen na posledním zasedání Stálého výboru Bernské úmluvy dne 30. listopadu 2012. Na stejném zasedání tento výbor rovněž přijal doporučení č.161 (2012) vyzvat všechny smluvní strany k implementaci tohoto kodexu. Vytvoření tohoto dokumentu bylo také vzato na vědomí na nedávném jednání Úmluvy o biolog. rozmanitosti v Hajdarabádu.  


O pomoc při vypracování byla požádána profesní organizace EAZA, která současně dodává, že "souhlasila z několika důvodů:
1) dokazuje to, že EAZA a její členové se k tomuto tématu staví vážně (v úvodu je psáno, že zoologické zahrady představují skutečně nízké riziko ve srovnání s jinými aktivitami),
2) EU plánuje vytvoření právních předpisů, které se týkají invazních cizích druhů. To, že se zoo již nyní zavázaly tuto problematiku řešit, je staví do světla těch, kdo nečekají, ale aktivně se na vytváření předpisů podílejí.

Na konferenci EAZA pro vzdělávací pracovníky v březnu 2013 se plánuje workshop o vytváření vzdělávacích nástrojů pro komunikaci s veřejností o invazních druzích, který povede Skupina specialistů IUCN pro nepůvodní druhy, což současně představuje další možnosti spolupráce evropských zoo (včetně členů UCSZOO) s IUCN.

Věříme, že to bude příležitost k zapojení pro naše kolegy působící v osvětě a vzdělávání. Dokument může již nyní sloužit jako odborný podklad pro aktivity českých a slovenských zoo.

David Nejedlo / president UCSZOO

 
<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 Další > Konec >>

Strana 2 z 4


Kvalitní nábytek z masivního dřeva a doplňky do domácnosti. Jeřábnické práce za nejvýhodněší cenu v Praze a Středočeském kraji. Autovermietung SIXT in Prag .