Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana  >  Dokumenty  >  Etický kodex

Co je nového

RSS
01.12. 2022 Nový domov pre supy bielohlavé
ZOO Košice Supy bielohlavé včera dostali v našej zoo nový domov. Expozícia pre veľké dravé vtáky je najväčšou investíciou svojho druhu za posledných ...
04.09. 2022 Zoo Brno má po 25 letech novou ředitelku
ZOO Brno Rada města Brna jmenovala na svém středečním (31. 8.) zasedání novou ředitelku Zoo Brno Radanu Dungelovou. Jmenování předcházelo standardní ...
25.08. 2022 Keď vám vletí do bytu netopier
ZOO Košice Čo robiť, keď vám do bytu vletí netopier? Aj na túto otázku dostali odpoveď účastníci Noci netopierov, ktorí sa rozhodli utorňajší večer ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Etický kodex

ETICKÝ KODEX ČLENA

UNIE ČESKÝCH A SLOVENSKÝCH ZOOLOGICKÝCH ZAHRAD

1.

Úvod

Poslání zoologických zahrad a akvárií je založeno na respektování důstojnosti zvířat v naší péči. Přijetí Světové strategie zoo v ochraně přírody je pro každou zoo samozřejmé.

Povinností a každodenní starostí člena UCSZOO je zajištění potřeb všech chovaných zvířat. Péče o zvířata musí vycházet z jejich přirozených nároků. Zahrnuje správnou výživu, veterinární péči včetně zdravotní prevence, umístění v odpovídajícím prostředí.

2.

Všichni členové UCSZOO se zavazují:

- přispívat k přežití druhů. Jakákoli akce prováděná v zájmu jedince musí být podnikána s vědomím vyššího zájmu – přežití druhu a zachování biodiverzity.

- preferovat chov a rozmnožování zvířat před finančním či jiným prospěchem.

- prosazovat zájmy ochrany přírody, zachování biodiverzity a pohody zvířat.

- pomáhat širší ochranářské společnosti včetně agentur ochrany přírody, ochranářským organizacím a výzkumným ústavům.

- spolupracovat s vládními a dalšími příslušnými orgány na zlepšování standardu pohody zvířat.

- podporovat a rozšiřovat výzkum v chovatelství, ochranářství, veterinárních postupech.

- šířit odborné informace a poznatky mezi ostatní členy.

- podporovat vhodné veřejné vzdělávací programy.

- usilovat o naplnění všech regulí vydaných UCSZOO.

3.

Členové UCSZOO se musejí vždy chovat v souladu s místní, národní a mezinárodní legislativou a usilovat o nejvyšší standard svého jednání ve všech oblastech, včetně následujících:

3.1.

Pohoda zvířat

Uplatňovat a doporučovat nejvyšší standardy pohody zvířat. Jednou z metod, jak zajistit tento cíl, je výchova pracovních týmů.

3.2.

Získávání, předávání zvířat

Všichni členové se budou snažit zajistit, aby jimi získávaná zvířata byla narozena v péči člověka. Toho lze nejlépe dosáhnout přímým kontaktem mezi zoo, což ale nevylučuje přijímání zvířat pocházejících z konfiskací nebo záchranných stanic. Existuje však i legitimní potřeba získávat zvířata z přírody pro potřeby záchranných chovných programů. Takový požadavek musí být v souladu s příslušnou národní a mezinárodní legislativou. Členové musejí být přesvědčeni, že taková akce nebude ohrožovat původní divokou populaci.

Je nepřípustné:

- přenechávat zvířata osobám nebo institucím, které neskýtají záruky řádné odborné péče, a které nemají technické podmínky nebo jiné předpoklady k chovu, a to zejména - velké šelmy od velikosti pumy.

- prodávat / předávat osobám nebo institucím taxony, u nichž je rozmnožování nežádoucí, za účelem dalšího chovu.

3.3.

Transport zvířat

Členové se ujistí, že organizace přijímající zvířata má odpovídající zařízení k chovu a zkušený personál, schopný udržet standard chovu na dosavadní úrovni, požadované pro členy UCSZOO. Všechny podrobnosti o zdravotním stavu, chovu, výživě, reprodukci, genetické charakteristice a chování, které mohou ovlivňovat vedení chovu transportovaného zvířete, (případně dalších zvířat ve skupině přijímající organizace), budou uvedeny již v začátcích vzájemných dohovorů. Všechny přesuny zvířat musejí odpovídat mezinárodnímu standardu pro příslušný druh. V některých případech by přepravovaná zvířata měla být doprovázena kvalifikovaným průvodcem, případně vybavena informacemi, což by usnadnilo vyrovnání se s novým domovem.

 

 

  [ Zpět ]