Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
19.05. 2020 V zooparku se vylíhlo mládě orla mořského
ZOOP Chomutov Páru orlů mořských se v úterý 12. května vylíhlo mládě. U chovného páru, který má zoopark v zázemí, nepanuje příliš velká harmonie, ...
12.05. 2020 Obě slůňata v Zoo Praha se o sebe navzájem zajímají
ZOO Praha Sloní samičky, z nichž první se narodila koncem března a druhá v sobotu, bývají často bok po boku a vzájemně se dotýkají choboty. Obě jsou ...
11.05. 2020 Prvé pandy v ZOO
ZOO Košice Novými obyvateľmi Zoologickej záhrady Košice sa v novej sezóne stali pandy červené (Ailurus fulgens fulgens). Dvaja bratia Daeng a Thimpi prišli ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
25262728293031

Filipínská expozice slaví rok

ZOO Plzeň

 

images/stories/img_0152,upr-pro-fbjpg.jpg

 

Expozice „Filipíny“ přináší do Zoo Plzeň motýly a vrací krokodýly. Kousků Filipín je v plzeňské zoo už vícero. A na mnoha frontách je doprovází slovo Talarak. Domorodé jméno zoborožce Waldenova nese řadu let záchranná stanice a ochranářský projekt přímo na Filipínách, intenzivně podporovaná i z Plzně, i stylová expozice ptáků a savců v plzeňském Tropickém pavilonu. Návštěvníci v ní třetím rokem uvidí holuby, kančily, zoborožce, špačky, velemyši či endemické dikobrazy.  A počátkem listopadu byla dokončena více než dvouletá proměna severní části Tropického pavilonu v nádherný skleník. Oba celky společně připomínají mizející přírodu a ochranářské snažení na Filipínách. V neposlední řadě žijí filipínské druhy i v jiných částech zahrady a je nutno připomenout i chovatelské úspěchy u výrečků filipínských.

  V nové expozici žijí především krokodýli filipínští, zajímavý had bojga stromová, která byla v Zoo Plzeň chována již v 70. letech minulého století nebo varani mindanajští. Dále zde návštěvníci uvidí agamy filipínské, gekony, vodní želvy, zástupce bezobratlých a motýly. Expozice má formu skleníku a je plná tropických rostlin. Přistěhovaly se sem celkem 3 agamy filipínské. Dvě mladé žijí v teráriu připomínajícím stromovou dutinu spolu s gekony v blízkosti bazénů krokodýlů a spolu se želvami je k vidění velký samec, který žil posledních 10 let v Akva –Tera pod jménem Kraken, nedávno získal novou partnerku.

  Dvě mladé samice krokodýla filipínského se vylíhly v Krokodýlí ZOO Protivín v roce 2013 od rodičů dovezených z Filipín a do Plzně byly odtud zapůjčeny. Tento druh nebyl v plzeňské zoologické zahradě dosud nikdy chován, ačkoliv má v chovu a množení krokodýlů dlouhou tradici. Krokodýl filipínský býval původně považován za poddruh krokodýla novoguinejského a ten v Plzni v minulosti žil. Ve volné přírodě už nežijí ani celé dvě stovky těchto plazů. V Evropě je nyní možné je nalézt asi ve 12 institucích. Plzeňská zoo rozmnožila historicky dokonce již 3 druhy krokodýlů. Kajman žakaré z roku 1980 byl vůbec prvním krokodýlem, který se vylíhl po napáření a inkubaci v Československu, úspěšný chovný pár krokodýlů čelnatých s více než 120 mláďaty (samice příchod 1974) žije v zázemí detašované expozice Akva –Tera. Posledním rozmnoženým druhem byl krokodýl siamský. U něj se odchov podařil krátce před rekonstrukcí pavilonu a tak do jiných zoo odjela nejen mláďata, ale i jejich rodiče. V plzeňské zoo se postupně objevili zástupci skoro 2/3 žijících druhů krokodýlů.

   Krásné prostředí pavilonu, rostliny a hlavně motýli se stávají jednou z hlavních událostí v životě a provozu plzeňské zoo pro chovatele i návštěvníky. Motýli se pohybují volně návštěvnickým prostorem, zoo proto žádá návštěvníky o ohleduplnost. Je zde možní i pozorovat líhnutí z kukel, seznámit se s procesem dokonalé i nedokonalé proměny hmyzu a pozorovat krmení. V prosinci potom začalo i veřejné krmení motýlů a to každý den ve 12 30, kdy se návštěvníci mohou setkat s jejich ošetřovatelem.

   Prostředky na vybudování expozice poskytlo Město Plzeň, ve 2 etapách jde o 16 mil. Kč. Zástupci města v čele s Mgr. Martinem Baxou a Ing. Pavlem Kotasem expozici slavnostně otevřeli 5.11. 2018.

   V zimě tedy další velký důvod, proč navštívit Docela jiný svět plzeňské zoologické a botanické zahrady.

 

 

Sixt Prag autovermietung. Potřebujete stavební Jeřáby ? Kompletní zemní práce provádíme vlastními stroji.