Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
07.12. 2019 Zoo Praha poděkovala svým příznivcům a rozdala ocenění
ZOO Praha V sobotu proběhlo tradiční setkání přátel, sponzorů a partnerů Zoo Praha a obyvatel městské části Praha-Troja; jako poděkování všem, kdo ...
20.11. 2019 Zoo Praha v současnosti jako jediná v Evropě chová makiho Ganzhornova
ZOO Praha V pražské zoo se 15. září narodilo mládě makiho Ganzhornova. Tito primáti přitom v evropských zoologických zahradách prakticky vymizeli; v ...
19.11. 2019 Hrabáči v Plzni
ZOO Plzeň     Plzeňská zoo poprvé chová hrabáče kapského. Před nedávnem (26.9.)  přijela do Zoo Plzeň dvouletá samice hrabáče kapského „Sabi“ ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
3031     

Filipínská expozice slaví rok

ZOO Plzeň

 

images/stories/img_0152,upr-pro-fbjpg.jpg

 

Expozice „Filipíny“ přináší do Zoo Plzeň motýly a vrací krokodýly. Kousků Filipín je v plzeňské zoo už vícero. A na mnoha frontách je doprovází slovo Talarak. Domorodé jméno zoborožce Waldenova nese řadu let záchranná stanice a ochranářský projekt přímo na Filipínách, intenzivně podporovaná i z Plzně, i stylová expozice ptáků a savců v plzeňském Tropickém pavilonu. Návštěvníci v ní třetím rokem uvidí holuby, kančily, zoborožce, špačky, velemyši či endemické dikobrazy.  A počátkem listopadu byla dokončena více než dvouletá proměna severní části Tropického pavilonu v nádherný skleník. Oba celky společně připomínají mizející přírodu a ochranářské snažení na Filipínách. V neposlední řadě žijí filipínské druhy i v jiných částech zahrady a je nutno připomenout i chovatelské úspěchy u výrečků filipínských.

  V nové expozici žijí především krokodýli filipínští, zajímavý had bojga stromová, která byla v Zoo Plzeň chována již v 70. letech minulého století nebo varani mindanajští. Dále zde návštěvníci uvidí agamy filipínské, gekony, vodní želvy, zástupce bezobratlých a motýly. Expozice má formu skleníku a je plná tropických rostlin. Přistěhovaly se sem celkem 3 agamy filipínské. Dvě mladé žijí v teráriu připomínajícím stromovou dutinu spolu s gekony v blízkosti bazénů krokodýlů a spolu se želvami je k vidění velký samec, který žil posledních 10 let v Akva –Tera pod jménem Kraken, nedávno získal novou partnerku.

  Dvě mladé samice krokodýla filipínského se vylíhly v Krokodýlí ZOO Protivín v roce 2013 od rodičů dovezených z Filipín a do Plzně byly odtud zapůjčeny. Tento druh nebyl v plzeňské zoologické zahradě dosud nikdy chován, ačkoliv má v chovu a množení krokodýlů dlouhou tradici. Krokodýl filipínský býval původně považován za poddruh krokodýla novoguinejského a ten v Plzni v minulosti žil. Ve volné přírodě už nežijí ani celé dvě stovky těchto plazů. V Evropě je nyní možné je nalézt asi ve 12 institucích. Plzeňská zoo rozmnožila historicky dokonce již 3 druhy krokodýlů. Kajman žakaré z roku 1980 byl vůbec prvním krokodýlem, který se vylíhl po napáření a inkubaci v Československu, úspěšný chovný pár krokodýlů čelnatých s více než 120 mláďaty (samice příchod 1974) žije v zázemí detašované expozice Akva –Tera. Posledním rozmnoženým druhem byl krokodýl siamský. U něj se odchov podařil krátce před rekonstrukcí pavilonu a tak do jiných zoo odjela nejen mláďata, ale i jejich rodiče. V plzeňské zoo se postupně objevili zástupci skoro 2/3 žijících druhů krokodýlů.

   Krásné prostředí pavilonu, rostliny a hlavně motýli se stávají jednou z hlavních událostí v životě a provozu plzeňské zoo pro chovatele i návštěvníky. Motýli se pohybují volně návštěvnickým prostorem, zoo proto žádá návštěvníky o ohleduplnost. Je zde možní i pozorovat líhnutí z kukel, seznámit se s procesem dokonalé i nedokonalé proměny hmyzu a pozorovat krmení. V prosinci potom začalo i veřejné krmení motýlů a to každý den ve 12 30, kdy se návštěvníci mohou setkat s jejich ošetřovatelem.

   Prostředky na vybudování expozice poskytlo Město Plzeň, ve 2 etapách jde o 16 mil. Kč. Zástupci města v čele s Mgr. Martinem Baxou a Ing. Pavlem Kotasem expozici slavnostně otevřeli 5.11. 2018.

   V zimě tedy další velký důvod, proč navštívit Docela jiný svět plzeňské zoologické a botanické zahrady.

 

  [ Zpět ]автопрокат Sixt в Праге . hotel benešov nabízí luxusní ubytování v historické části města. Dovolená Mauritius a další zájezdy na míru od air marine.