Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
19.08. 2019 Unikátní kolekce šípových žab právě v Zoo Praha: nejjedovatější, nejmenší, neuvěřitelně barevné
ZOO Praha Návštěvníci Zoo Praha teď mají jedinečnou příležitost prohlédnout si hned třicet druhů pralesniček neboli šípových žab; mezi nimi ty ...
19.08. 2019 Dudek letos nezahnízdil. Jeden z dudníků ale skrýval překvapení
ZOO Brno Projekt brněnské zoo na ochranu dudka chocholatého letos vstoupil do třetího roku existence. Zatímco v předchozích letech dudek vždy v připravených ...
15.08. 2019 Zemřel zoolog a pedagog dr. Štěpán Šír
UCSZOO V pondělí 5. 8. 2019, krátce poledni zemřel ve věku nedožitých 89. narozenin, dr. Štěpán Šír, jedna z velmi výrazných osobností historie ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728293031 

Jeřábi na Dálném východě mají vysílačky z Brna

ZOO Brno

Tradičně vozí brněnská zoo vajíčka jeřábů mandžuských a daurských z českých zoologických zahrad do Khinganské státní přírodní rezervace. Tam narození ptáci po období adaptace opustí speciální voliéry a vydají se poznávat krásy divoké přírody. Od letošního roku mají tři jeřábi speciální vysílačky.

jerabi2__foto-tatyana-parilova_570jpg.jpg
Foto: Tatyana Parilova

„Za poslední rok se projekt repatriace jeřábů do volné přírody posunul do další, velmi významné fáze. Koupili jsme tři telemetrické vysílačky, které sledují veškerý pohyb jeřábů po jejich vypuštění. Na konci dubna je v Khinganské státní přírodní rezervaci dostali dva jedinci jeřába mandužského a jeden jeřáb daurský,” řekl koordinátor projektu a kurátor chovu ptáků Zoo Brno Petr Suvorov.

Nyní budeme sledovat pohyb a chování ptáků ve volné přírodě. Telemetrie nám kromě údajů o tom, kam zvíře doletělo, poskytne i další cenné informace. „Může to být místo skonu konkrétního zvířete a tím pádem i jeho příčina. Můžeme například zjistit také to, jedná-li se o úhyn více jedinců na stejném místě, a tedy o odhalení nám dosud neznámé ekologické bariéry. To znamená, že můžeme s těmito daty dále pracovat a samozřejmě se nám otevírají daleko větší možnosti, než při nasazení klasického ornitologického kroužku,“ vysvětlil Suvorov.

jerabi5__foto-tatyana-parilova_570jpg.jpg
Foto: Tatyana Parilova

Kromě toho můžeme zjistit, jestli jeřábi, kteří jsou vypuštění z rezervace, přežívají alespoň ve stejné míře jako ti narození ve volné přírodě. „Úmrtnost vypuštěných ptáků se výrazně liší v závislosti na druhu. U mandžuských jeřábů je míra přežívání zhruba 18 %. To může vypadat jako poměrně malé číslo, nicméně je to z velké části dáno tím, že zimují v Číně, kde je náročnější monitoring ve volné přírodě. Jeřábi daurští zimují v Japonsku, kde jsou objektem zájmu místních pozorovatelů. Ti potom ptáky hromadně odečítají na zimovištích pomocí stativových dalekohledů a binokulárů a posílají údaje na lokální kroužkovací stanice. Díky jejich aktivitě víme, že u jeřábů daurských je míra přežívání vypuštěných jedinců až téměř 55 %, což je naprosto úžasné číslo,“ doplnil Suvorov.

jerabi3_foto-tatyana-parilova_570jpg.jpg
Foto: Tatyana Parilova

Pokud se data od současných jedinců ukáží jako relevantní, v budoucnu plánujeme pořídit další vysílačky. Každý údaj, který získáme o pohybu těchto vypuštěných jedinců, má totiž důležitou výpovědní hodnotu.

Už teď ale lze říct, že to nebude nic jednoduchého. Vyřízení povolení k převozu vysílaček do Ruska trvalo celkem devět měsíců.

Zoo Brno poprvé transportovala dvě vejce jeřábů mandžuských do záchovné stanice v Khinganu v roce 2015, kdy jsme také oslovili ke spolupráci další zahrady. O rok později se brněnská zoo stala koordinátorem celého projektu.

  [ Zpět ]Pneumatiky Continental za výborné ceny. Čtyřhvězdičkové Hotely Benešov Toyota servis LIberec AutoKPplus