Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
19.06. 2018 Osmý transport divokých koní zahájen
ZOO Praha Již poosmé odstartoval dnes ve 13 hodin a 45 minut z kbelského letiště vojenský letoun CASA se čtyřmi klisnami koně Převalského na palubě. ...
12.06. 2018 V Zoo Děčín se již po patnácté bavili handicapovaní na Noci snů
ZOO Děčín     V pátek 1. června 2018 patřila děčínské zoologická zahrada opět po roce handicapovaným a chronicky nemocným. Zoo pro ně přichystala ...
12.06. 2018 Malého jeřába rodiče urputně brání
ZOO Děčín     Pár jeřábů panenských z děčínské zoologické zahrady má nyní plné „ruce" práce. Stali se z nich rodiče a s rodičovstvím přišel ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
      1  2  3
  4  5  6  7  8  910
11121314151617
18192021222324
252627282930 
Novinky


Osmý transport divokých koní zahájen

úterý, 19. června 2018 20:16

ZOO Praha

Již poosmé odstartoval dnes ve 13 hodin a 45 minut z kbelského letiště vojenský letoun CASA se čtyřmi klisnami koně Převalského na palubě. Koně čeká téměř šest tisíc kilometrů dlouhá cesta do Západního Mongolska, kam Zoo Praha dopravila ve spolupráci s Armádou České republiky již dvacet sedm koní.


Tým odborníků Zoo Praha začal s přípravou v Dolním Dobřejově v dnešních ranních hodinách, jako první byla naložena klisna švýcarského původu jménem Yanja. Po ní následovaly dvě klisny pocházející z Finska – Helmi a Hanna a jako poslední byla do transportní bedny naložena klisna Spes, která se narodila v Německu. Konvoj se poté přesunul na letiště Praha-Kbely, kde byly klisny po nezbytných formalitách naloženy do armádního letounu CASA. Ve 13 hodin a 45 minut CASA se vzácným nákladem na palubě odstartovala.


Na kbelském letišti koně na dalekou cestu vyprovodili také konzul Mongolského velvyslanectví pan Odonkhuu Terbish, velitel 24. základny dopravního letectva Prahy-Kbely plk. GŠt Ing. David Klement a náměstkyně primátorky Hl. m. Prahy (zřizovatele Zoo Praha) pro oblast finanční politiky prof. Ing. Eva Kislingerová.

Armádní letoun CASA je připraven na nakládku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Armádní letoun CASA je připraven na nakládku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Nakládání klisen do armádního letounu přihlížela i náměstkyně primátorky Hl. m. Prahy Eva Kinslingerová. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Nakládání klisen do armádního letounu přihlížela i náměstkyně primátorky Hl. m. Prahy Eva Kinslingerová. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

 

 

V Zoo Děčín se již po patnácté bavili handicapovaní na Noci snů

úterý, 12. června 2018 14:22

ZOO Děčín

 

dsc_2312jpg.JPG

 

V pátek 1. června 2018 patřila děčínské zoologická zahrada opět po roce handicapovaným a chronicky nemocným. Zoo pro ně přichystala nezapomenutelný večer plný zážitků s názvem Noc snů. „K této akci se každoročně připojuje téměř tři sta zoologických zahrad po celém světě. Jde o večer plný nevšedních zážitků a splněných přání pro lidi s handicapem, pro které se zoo snaží zprostředkovat zážitky, které by možná v běžném životě kvůli svému postižení či nemoci neměli možnost prožít. Pozvání na Noc snů dostávají jak klienti ústavů sociální péče, tak i nemocné děti z rodin. Letos si akci jen v naší zoo užily čtyři stovky hostů z celého Ústeckého kraje, což je rekordní počet. Obvykle se v zoo scházejí asi tři stovky účastníků. Jsme moc rádi, že se jim u nás v zoo líbí a rádi se vracejí. Letos dokonce i navzdory deštivému počasí, které panovalo před začátkem akce," uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Účastníci si užili spoustu soutěží, kontaktních zvířat, Divadlo z krabice, hudbu s diskotékou, zvířátka v kostýmech, malování na obličej, dobré jídlo i ohňovou show. Patnáctý ročník Noci snů podpořil Ústecký kraj a podílelo se na ní i spoustu dalších sponzorů a dobrovolníků. „Pomáhat chodí nejen děčínští skauti, ale například také žáci ZŠ Slovanka v České Lípě nebo žáci Základní umělecké školy Děčín. Nechybí samozřejmě ani většina zaměstnanců zoo s jejich rodinnými příslušníky či kamarády. Celkově se o hladký průběh akce stará přibližně devadesát dobrovolníků," doplnila mluvčí.  Další ročník Noci snů proběhne 7. června 2019.

 

Myšlenka uspořádat Noc snů se zrodila v roce 1996 v Zoo Rotterdam, která uspořádala večer pro dětské onkologické pacienty tamní nemocnice. Poté se rychle rozšířila do celého světa a o osm let později se k ní jako první česká zoologická zahrada připojila i děčínská zoo. Postupně ji začaly realizovat i dalších české zoologické zahrady. Letošní Noc snů se bude konat na 286 místech světa (z toho v 9 českých zoologických zahradách). Většina organizátorů pro tuto významnou akci zvolila tradičně první červnový pátek.

 

Video z akce můžete shlédnout ZDE.

 

 

 

 

Malého jeřába rodiče urputně brání

úterý, 12. června 2018 14:20

ZOO Děčín

 

06-12-18-02-31-34-dsc_2838jpg.JPG

 

Pár jeřábů panenských z děčínské zoologické zahrady má nyní plné „ruce" práce. Stali se z nich rodiče a s rodičovstvím přišel i velmi důležitý úkol v podobě úporného hájení svého hnízdního teritoria. „Náš pár jeřábů panenských bere své rodičovské povinnosti opravdu svědomitě. Mládě přivedl na svět na konci měsíce května a od té doby každého vetřelce, který se přiblíží k jejich expozici blíže, než je zdrávo, ihned vyhánějí. Rádi bychom proto poprosili návštěvníky, aby se v blízkosti jejich expozice chovali co nejtišeji," požádala mluvčí zoo Alena Houšková.

 

Jeřábi uzavírají páry na celý život. Jsou známí také tím, že jejich období námluv provází typický námluvní tanec. Zvířata při něm pohybují krkem, mávají křídly, hlasitě troubí a vyhazují do vzduchu větvičky. „Samotné hnízdění pak spadá do období měsíce dubna až června. Samice snáší obvykle 2 vejce, na kterých sedí oba rodiče po dobu 27 - 29 dní. Mláďata začínají létat již v 55 až 65 dnech, nejdříve ze všech jeřábů, a dospívají už ve dvou letech," popsala mluvčí. Jeřáb panenský je nejmenším žijícím druhem jeřába. Délka jeho těla je cca 90 cm, rozpětí křídel 150 - 170 cm a váha mezi 2 až 3 kilogramy. Vzhledem se podobá čápovi, má však kratší zobák. Ve volné přírodě žije ve stepích, polopouštích a pouštích střední Asie. Jde o tažného ptáka, který zimuje v Africe v Indii. V přírodě je tento druh jeřába běžný, jeho stavy se odhadují na více než 200 000 jedinců. Zoo Děčín chová jeřáby panenské druhým rokem.

 

06-12-18-02-31-49-dsc_2851jpg.JPG

 

 

Velký úspěch Zoo Praha – odchovává tři kriticky ohrožené vari bělopásé

úterý, 05. června 2018 10:08

ZOO Praha

V zázemí Zoo Praha probíhá výjimečný odchov vari bělopásých a zatím to vypadá slibně. Úspěchem přitom bývá už to, když se tyto vzácné lemury podaří rozmnožit. Jednak jich v lidské péči žije extrémně málo, jednak všichni pocházejí pouze ze dvou párů zakladatelů a v neposlední řadě hraje roli i to, že samice přichází do říje jediný den v roce. Současná tři pražská mláďata se narodila 22. dubna samici Fanie a samci Mandrakovi.


Vari bělopásý patří mezi jeden ze tří uznávaných poddruhů vari černobílého; v červeném seznamu IUCN jsou všechny tři vedené jako kriticky ohrožené. Na světě udržují čistý poddruh pouze instituce spadající pod Evropský záchovný program (), kterých je 24 a jen jedenácti z nich se daří vari bělopásé množit. Celkem tak v lidské péči žije 88 jedinců, včetně tří pražských mláďat. Všichni navíc pocházejí pouze ze dvou párů zakladatelů, z nichž jeden se rozmnožil jedinkrát. EEP proto velmi usiluje o získání nové krve z domovského Madagaskaru. Pokud se nové jedince nepodaří získat, tento taxon v chovech zanikne.


Další podstatný důvod, proč v lidské péči zůstává tak málo vari bělopásých, je ten, že samice přichází do říje jen jeden den v roce. Ode dne páření ji chovatelé pravidelně váží, čímž zjistí, zda je březí, a stanoví přibližný den porodu. Zhruba měsíc před porodem totiž musejí do chovného boxu nainstalovat boudy a umístit k nim dostatek materiálu, aby v jedné z nich mohla samice vystavět hnízdo, které v přírodě buduje v dutinách stromů. A ani po narození mláďat rozhodně není vyhráno; úmrtnost v chovech je vysoká.


Zoo Praha chová tyto vzácné lemury od roku 2004. Současnému páru – Mandrakovi a Fanie – se narodilo již několik mláďat, ale dosud se žádné nepodařilo odchovat.

V zázemí Zoo Praha probíhá výjimečný odchov vari bělopásých a zatím to vypadá slibně. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

V zázemí Zoo Praha probíhá výjimečný odchov vari bělopásých a zatím to vypadá slibně. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Vari bělopásý patří mezi jeden ze tří uznávaných poddruhů vari černobílého; v červeném seznamu IUCN jsou všechny tři vedené jako kriticky ohrožené. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Vari bělopásý patří mezi jeden ze tří uznávaných poddruhů vari černobílého; v červeném seznamu IUCN jsou všechny tři vedené jako kriticky ohrožené. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

 

Lenka Pastorčáková

 

 

 

 

V Zoo Praha se narodilo další hříbě vzácného koně Převalského

pátek, 01. června 2018 22:51

ZOO Praha

V noci na čtvrtek se v Zoo Praha narodilo mládě koně Převalského; v pořadí již celkem 236. od roku 1932, kdy pražská zoo začala s chovem tohoto druhu. Nový přírůstek – tentokrát hřebec – je v pořádku a pod pečlivým dozorem matky Jessicy.


„Klisna Jessica, narozená v Praze, patří ke zkušeným matkám. Nově narozený hřebec je jejím pátým mládětem, pije, drží se při ní na každém kroku a ona si jej velmi pečlivě hlídá,“ uvedl kurátor chovu kopytníků v Zoo Praha Jan Marek a doplnil: „Minimálně půl roku zůstane mládě v pražském stádě, pak ho přesuneme do hřebčí skupiny v Dolním Dobřejově.“


Podle Červené knihy IUCN spadá kůň Převalského do kategorie ohrožený; v přírodě vyhynul koncem 60. let 20. století a přežil jen díky chovu v lidské péči. Zoo Praha již do domovské Gobi v Mongolsku leteckými transporty dopravila celkem 27 koní a další transport je naplánován na 19. června.

Mládě koně Převalského zůstane v pražském stádě minimálně půl roku.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mládě koně Převalského zůstane v pražském stádě minimálně půl roku.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Nově narozený hřebec je v pořadí již pátým mládětem klisny Jessicy.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Nově narozený hřebec je v pořadí již pátým mládětem klisny Jessicy.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Lenka Pastorčáková

 

Prvé mláďatá agám

čtvrtek, 31. května 2018 15:21

ZOO Košice

Pred týždňom sa v našej zoologickej záhrade vyliahli prvé mláďatá agamy kočinčínskej (Psysignathus cocincinus). Sedem jedincov tohto jaštera sa vyliahlo v rozmedzí dvoch dní. Všetky malé agamy sa majú čulo k svetu a už niekoľko dní prijímajú potravu v podobe malých svrčkov.

Zoologická záhrada Košice chová agamy kočinčínske od roku 2003, keď sme od súkromného chovateľa získali dva jedince. Rodičia najnovších prírastkov žijú v košickej ZOO od novembra roku 2012. Vtedy nám ich spolu s niekoľkými ďalšími jedincami daroval súkromný chovateľ. Po dovŕšení pohlavnej dospelosti sme zaznamenali niekoľko znášok. Zatiaľ posledné vajíčka zniesla samica 6. marca a po 76 -ich dňoch pobytu v liahni sa z nich vyliahli mláďatá.

Agama kočinčínska (Physignathus cocincinus) obýva tropické dažďové pralesy juhovýchodnej Ázie. Žije v blízkosti väčších vodných plôch. Samce môžu dorásť do veľkosti až 1 m, samice sú menšie. Dve tretiny tvorí chvost. Okrem rastlinnej potravy sa živí hlodavcami, vtákmi, vajcami, rybami a bezstavovcami. Agamy kočinčínske často odpočívajú na konároch visiacich nad vodnou hladinou. Pri vyplašení sa z konára spustia dolu. Môžu sa skryť pod hladinou alebo na krátku vzdialenosť po vode prebehnúť do hustej vegetácie, kde sa ukryjú.

05-31-18-03-21-48-agama1jpg.JPG

 

05-31-18-03-21-59-agamajpg.JPG

 

05-31-18-03-22-11-agama4jpg.JPG

 

Charitativní akce Noc snů: Děčínská zoo bude bavit handicapované

úterý, 29. května 2018 08:34

ZOO Děčín

Již tento pátek (1. června 2018) bude děčínské zoologická zahrada opět po roce patřit handicapovaným a chronicky nemocným. Zoo pro ně chystá nezapomenutelný večer s názvem Noc snů.

 

dsc_3411jpg.JPG

 

„K této akci se každoročně připojuje téměř tři sta zoologických zahrad po celém světě. Jde o večer plný nevšedních zážitků a splněných přání pro lidi s handicapem, pro které se zoo snaží zprostředkovat zážitky, které by možná v běžném životě kvůli svému postižení či nemoci neměli možnost prožít. Pozvání na Noc snů dostávají jak klienti ústavů sociální péče, tak i nemocné děti z rodin. Letos si akci jen v naší zoo užije cca 300 hostů z celého Ústeckého kraje," uvedla mluvčí zoo Alena Houšková. Zoo Děčín se k této akci připojuje již po patnácté v řadě. Účastníci se mohou těšit na spoustu soutěží, kontaktních zvířat, divadlo, hudbu, ale i dobré jídlo nebo ohňovou show. „V souvislosti s konáním charitativní akce dojde k částečnému omezení provozu zoo. Pro běžné návštěvníky bude zoo v pátek 1. června otevřena pouze do 17 hodin. Vstupenky bude možné zakoupit nejdéle do 16 hodin. Děkujeme za pochopení," doplnila Houšková. 15. ročník Noci snů podpořil Ústecký kraj a podílí se na ní i spousta dalších sponzorů a dobrovolníků.

 

Myšlenka uspořádat Noc snů se zrodila v roce 1996 v Zoo Rotterdam, která uspořádala večer pro dětské onkologické pacienty tamní nemocnice. Poté se rychle rozšířila do celého světa a o osm let později se k ní jako první česká zoologická zahrada připojila i děčínská zoo. Postupně ji začaly realizovat i dalších české zoologické zahrady. Letošní Noc snů se bude konat na 286 místech světa (z toho v 9 českých zoologických zahradách). Většina organizátorů pro tuto významnou akci zvolila tradičně první červnový pátek.

 

Zoo Děčín smutní: Uhynul medvěd hnědý grizzly Sigfried

úterý, 29. května 2018 08:30

ZOO Děčín

Děčínská zoologická zahrada přišla o jednu ze svých ikon. Ve čtvrtek 10. května uhynul samec medvěda hnědého grizzly Sigfried. Dožil se úctyhodného věku pětatřiceti let.

 

dsc_3385jpg.JPG

 

Do zoo přišel v roce 1983 jako desetiměsíční mládě s o rok starší samicí Helgou ze Zoo Lipsko. Díky své majestátnosti se stal medvěd grizzly tváří děčínské zoo. V roce 1994 dokonce získal čestné místo v logu zoo a vdechnul i novou tvář informačnímu systému. Společně s Helgou přivedli na svět celkem 5 mláďat.

Chov medvědů grizzly by děčínská zoo ráda zachovala i do budoucna. Bude usilovat o nová mladá zvířata. Samice Helga už také není v dobré zdravotní kondici. Je jí 36 let a i jí trápí kromě jiného především problémy s bolavými klouby.

Ostatky medvěda převzalo Vlastivědné muzeum a galerie v České Lípě. Sigfried se stane exponátem přírodovědné expozice.

 

Zoo Praha odchovává další mláďata vzácných sobů

čtvrtek, 24. května 2018 21:19

ZOO Praha

V Zoo Praha se narodila další dvě mláďata vzácného soba karelského. Jde o jediný divoký poddruh soba, který se chová a množí v lidské péči, přičemž z českých zoo jej úspěšně odchovává pouze pražská. Mládě narozené 13. května je sameček, o tři dny později přišla na svět i samička. Návštěvníci si oba přírůstky mohou prohlédnout v Severském lese v horní části zoo.

Obě mláďata soba karelského si mohou návštěvníci prohlédnout v Severském lese v horní části zoo. V popředí stojí samička, za ní sameček. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Obě mláďata soba karelského si mohou návštěvníci prohlédnout v Severském lese v horní části zoo. V popředí stojí samička, za ní sameček. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Lenka Pastorčáková

 

 

 

 

Další chlouba Zoo Praha – štěňata psů pralesních

pondělí, 21. května 2018 08:59

ZOO Praha

Zoo Praha odchovává další mimořádná mláďata – 3 štěňata jihoamerických psů pralesních – narozená 7. dubna. Ta zatím ještě pod dohledem svých rodičů prozkoumávají vnitřní expozici, ale v průběhu týdne, v závislosti na počasí, chovatelé celou rodinku vypustí do venkovního výběhu.


Jde již o šestý vrh nynějšího pražského páru těchto zvláštních šelem; chov psů pralesních je přitom dnes v zoologických zahradách spíše výjimečný a příliš se nedaří. Návštěvníci Zoo Praha si je mohou prohlédnout v areálu malých amerických šelem nedaleko výběhu ledních medvědů.

V Zoo Praha jsou k vidění další mimořádná mláďata. Štěňata psů pralesních se narodila 7. dubna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V Zoo Praha jsou k vidění další mimořádná mláďata. Štěňata psů pralesních se narodila 7. dubna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jde již o šestý vrh pražského páru těchto zvláštních jihoamerických šelem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jde již o šestý vrh pražského páru těchto zvláštních jihoamerických šelem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Lenka Pastorčáková

 

 

 

 

 

V ZOO Košice si uctili pamiatku J. Vágnera

pátek, 18. května 2018 17:21

ZOO Košice

Oddnes má v Zoologickej záhrade Košice pamätnú tabuľu lesník, zoológ a spisovateľ, riaditeľ ZOO a zakladateľ safari vo Dvore Králové nad Labem Ing. Josef Vágner, CSc. Jej realizáciu v spolupráci so ZOO Košice inicioval Slovensko-český klub pri príležitosti jeho nedožitých 90-tych narodenín. Na slávnostnom akte sa zúčastnili tajomník Veľvyslanectva ČR na Slovensku Ondřej Pometlo, viceprimátorka Košíc Renáta Lenártová, prvý riaditeľ ZOO Košice Karol Seman a súčasný riaditeľ a prezident UCSZOO Erich Kočner. Prítomní privítali medzi sebou dcéru J. Vágnera Lenku Vágnerovú, ktorá poďakovala za spomienku na svojho otca. Meno Josefa Vágnera je úzko spojené so založením ZOO v Košiciach. Súčasný riaditeľ E. Kočner  prečítal z kroniky záznam napísaný vlastnou rukou J.Vágnera, kde sa vyznáva zo svojho vzťahu k Košiciam a túžbe založiť v tomto meste ZOO. Josef Vágner pôsobil ako riaditeľ VČ  ZOO vo Dvore Králové nad Labem v rokoch 1965 – 1983. V tomto období podnikol sedem veľkých výprav do Afriky, v rámci ktorých priviezol do Európy vyše 2 tisíc zvierat. Tie sa v mnohých prípadoch stali základom programov na záchranu ohrozených druhov. Podujatie pokračuje premietaním filmu o živote J. Vágnera Sen safari v multikine Cinemas. Slovenská premiéra dokumentu sa začína o 18. hodine. Po filme je naplánovaná beseda s jeho režisérom Ivom Pavelekom, s Lenkou Vágnerovou a Erichom Kočnerom.  Podujatie ako spomienku na významnú osobnosť svetovej zoológie organizátori spojili s oslavami 100. výročia vzniku Československa.

 

05-18-18-05-22-33-deskajpg.JPG

 

05-18-18-05-23-57-deska1jpg.JPG

 

05-18-18-05-24-10-deska3jpg.JPG

 

Velké želvy v Zoo Praha už zase chodí ven

čtvrtek, 17. května 2018 11:39

ZOO Praha

Želvy sloní a želvy obrovské po více než půl roce stráveném ve vnitřní expozici opět pobývají i venku. Bude-li tak o víkendu přát počasí, návštěvníci si jistě užijí pohled na tyto tropické želvy ve výběhu stejně, jako si ony užívají vyhřívání na sluníčku a pastvu na čerstvé trávě.


Naše želvy pobyt venku vyloženě těší; jedním z hlavních důvodů je samozřejmě slunce, které jim také dodává UVB paprsky, a ty napomáhají správnému vývoji krunýře,“
vysvětlila vrchní chovatelka velkých želv Zoo Praha Nataša Velenská.


Tím nejpodstatnějším podnětem je ovšem podle kurátora plazů Petra Velenského pro želvy pastva: „Možnost čerstvé pastvy na krásném, zavlažovaném trávníku je největší benefit toho výběhu, ale poskytuje želvám i zábavu. Aldaberské želvy jsou přátelské, takže když vyjde ven jedna želva, vyjde i druhá, často se po trávníku pohybují celý den synchronně vedle sebe a mají radost ze vzájemné přítomnosti.“

Venkovní výběh poskytuje přátelsky založeným želvám i zábavu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Venkovní výběh poskytuje přátelsky založeným želvám i zábavu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Želvy sloní a želvy obrovské se po víc než půl roce vrací do venkovního výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Želvy sloní a želvy obrovské se po víc než půl roce vrací do venkovního výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Lenka Pastorčákjová

 

 

Vzácné mládě hrabáče se již ukáže návštěvníkům

pátek, 11. května 2018 23:26

ZOO Praha

Ode dneška mohou návštěvníci Zoo Praha vidět mládě hrabáče kapského, které se narodilo 22. dubna. Ve 14 hodin chovatelé poprvé otevřou okénko do expozice, kde malý hrabáček pobývá se svou matkou Kvídou.

„Nejkritičtější období má Kvídino mládě již za sebou, pravidelně pije a je aktivní, proto nevidíme důvod nepodělit se o naši radost z něj s našimi návštěvníky,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a doplnil, že v dalších dnech bude okénko otevřené pravidelně. „Příchozí si mohou hrabáčka prohlédnout vždy dopoledne mezi 10. a 12. hodinou a odpoledne od 14. do 16. hodiny.“

Mládě denně přibývá na váze zhruba 150 gramů; dnes už tak váží přes tři kilogramy. Pro všechny případy ale na něj ještě v expozici pavilonu Africký dům permanentně dohlížejí chovatelé; mj. proto, aby jej matka nešťastnou náhodou nezalehla.

Třináctiletá Kvída dosud úspěšně odchovala dvě mláďata. První - sameček Kito narozený v roce 2015 - dnes žije v Zoo Randers v Dánsku. Druhé - samička Nyota ze srpna 2016 - se nedávno přestěhovala do Zoo Olomouc. Nynější mládě je podle názoru chovatelů opět spíše samička; zda je jejich odhad správný však ukáže až analýza DNA.

Ode dneška mohou návštěvníci Zoo Praha vidět mládě hrabáče kapského, které se narodilo 22. dubna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ode dneška mohou návštěvníci Zoo Praha vidět mládě hrabáče kapského, které se narodilo 22. dubna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hvízdajúca kačica v košickej ZOO

čtvrtek, 10. května 2018 14:43

ZOO Košice

Už druhý týždeň môžu návštevníci vo výbehu plameniakov pozorovať nový druh. Je ním juhoamerická kačica vlnkovaná (Mareca sibilatrix). Pár týchto krásne sfarbených kačíc sme získali od súkromného chovateľa z Českej republiky. ZOO Košice ich chová prvý raz vo svojej histórii.

Kačica vlnkovaná sa vyskytuje v južnej časti Južnej Ameriky, od juhovýchodnej Brazílie cez Uruguaj a Argentínu po Čile. Obýva tiež Falklandské ostrovy. Je to druh, ktorý na zimu migruje do teplejších oblastí. Kačica vlnkovaná sa živí rôznymi časťami rastlín, vrátane vodných. V letných mesiacoch nepohrdne ani živočíšnou potravou - larvami, červami a menšími rybami. Na rozdiel od väčšiny druhov kačíc má kačica vlnkovaná pestré sfarbenie po celý rok, nielen v období rozmnožovania. Samec a samica tohto druhu sú sfarbené podobne, neexistuje žiadny výrazný pohlavný dimorfizmus (dvojtvárnosť). Latinský názov sibilatrix znamená "hvízdavá". Označuje tak typický zvuk samca. Samica sa na rozdiel od neho ozýva hlasitým trúbením.

V prírode nepatrí kačica vlnkovaná k ohrozeným druhom. Napriek tomu čelí rôznym nebezpečenstvám, ako je lov alebo strata prirodzeného prostredia. Nebezpečenstvo pre ňu predstavuje aj introdukcia norka amerického (Neovision vison), ktorý sa v tejto časti sveta prirodzene nevyskytoval.

kacicajpg.JPG

 

kacica1jpg.JPG

 

kacica2jpg.JPG

 

May Day: Den pro pěvce v zoo

čtvrtek, 10. května 2018 12:48

ZOO Ostrava

Sobota 12. května bude ve vybraných českých a slovenských zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) patřit pěvcům! A to převážně těm opeřeným a navíc ohroženým. Akce se koná v rámci mezinárodní ochranářské kampaně Silent Forest (Ztichlý les), jejímž cílem je upozornění na mizení mnoha ptačích druhů v oblasti jihovýchodní Asie.

Od loňského října běží mezinárodní ochranářská kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), do níž je zapojena řada evropských zoologických zahrad a dalších institucí. Cílem kampaně Silent Forest – Asian Songbird Crisis (Ztichlý les – Krize pěvců v jihovýchodní Asii je upozornit na současný obrovský úbytek a vymírání ptačích druhů v tropických deštných lesích v jihovýchodní Asii. To je vedle ztráty jejich přirozeného prostředí způsobeno především jejich nadměrným lovem a odchytem. Některé druhy pěvců jsou pro své výjimečné a líbivé zbarvení nebo unikátní zpěv v masivních počtech odchytávány z lesů a prodávány na trzích.

majna-rothschildova1jpg.jpg
 

Odneste starý dalekohled do zoo a pomozte zachránit kriticky ohrožené pěvce v Indonésii!

pátek, 20. dubna 2018 15:50

ZOO Liberec

Jedenáct českých a čtyři slovenské zoo se zapojily do kampaně EAZA Silent Forest na ochranu zpěvných ptáků v Indonésii. Pomoci můžete i vy.

Praha 16. dubna 2018 - Máte doma na půdě nebo ve skříni starý, ale stále ještě funkční dalekohled? Pokud jej nikdo nepoužívá a můžete ho postrádat, zaneste jej do některé z níže jmenovaných zoologických zahrad, které se zapojily do kampaně Silent Forest (Ztichlý les) na záchranu zpěvných ptáků v Indonésii. Dalekohledy získají indonéské děti, které se zapojí do speciálních výukových programů na rozvíjení zájmu o životní prostředí a jeho ochranu.

„Školáci dalekohledy dostanou prostřednictvím sítě ekologických center po celé Indonésii, jimž je rozdistribuuje nezisková organizace Green-books.org. Ta již několik let vzdělává místní děti a pomáhá zvyšovat jejich povědomí o přírodě a udržitelném rozvoji. Bojuje také proti pytláctví a nelegálnímu odchytu původních druhů zpěvných ptáků, jež jsou v Indonésii velmi rozšířené a decimují tamní populace kriticky ohrožených druhů,“ říká Tomáš Ouhel ze Zoologické zahrady Liberec, který je zároveň předsedou kampaně EAZA Silent Forest.

Kampaň, již organizuje Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a od loňského podzimu jí na dva roky předsedá právě liberecká zoo, se zaměřuje na šest vybraných pěvců s nejpohnutějším osudem. Mezi nimi je například v přírodě patrně již vyhynulá kraska krátkoocasá jávská, populární loskuták velký, donedávna téměř vyhynulá majna Rothschildova, sojkovec dvoubarvý, bulbul korunkatý a šáma bělořitá. Nejen je ohrožuje nelegální odchyt a prodej na populárních ptačích trzích po celé Indonésii.

Kampaň Silent Forest má přispět k lepšímu povědomí obyvatel Indonésie o negativním vlivu odchytu zpěvných ptáků na jejich populace ve volné přírodě a pomoci získat finanční prostředky potřebné na konkrétní záchranné projekty. V ČR a na Slovensku se do kampaně zapojily tyto zoologické zahrady:

· Zoologická zahrada Liberec – www.zooliberec.cz

· Zoologická zahrada Ústí nad Labem – www.zoousti.cz

· Zoologická zahrada Děčín – www.zoodecin.cz

· Podkrušnohorský zoopark Chomutov – www.zoopark.cz

· Zoologická a botanická zahrada Plzeň – www.plzen.eu

· Zoologická zahrada Jihlava – www.zoojihlava.cz

· Zoologická zahrada Hluboká – www.zoohluboka.cz

· Zoologická zahrada Brno – www.zoobrno.cz

· Zoologická zahrada Hodonín – www.zoo-hodonin.cz

· Zoologická zahrada Olomouc – www.zoo-olomouc.cz

· Zoologická zahrada Ostrava – www.zoo-ostrava.cz

· Zoologická zahrada Bratislava – www.zoobratislava.sk

· Zoologická zahrada Košice – www.zookosice.sk

· Zoologická zahrada Spišská Nová Ves – www.zoosnv.sk

· Zoologická zahrada Bojnice – www.zoobojnice.sk

Dalekohledy určené pro kampaň Silent Forest můžete zanechat na pokladnách u vstupu do těchto zoo, případně na označených sběrných místech, o nichž se dozvíte z informačních tabulí poblíž vchodů.

Za každý funkční dalekohled donesený do Zoo Liberec od nás dárce dostane vstupenku do zoo zdarma!

O kampani EAZA Silent Forest

Ochranářskou kampaň Silent Forest – Asian Songbird Crisis (Ztichlý les – Krize pěvců v jihovýchodní Asii) provozuje Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Od října 2017 jí předsedá zoologická zahrada v Liberci, která bude její centrálou až do roku 2019. K dnešnímu dni se do kampaně oficiáoně zapojilo 154 zoologických zahrad a ochranářských institucí z 25 zemí z celého světa. Díky svému širokému dosahu se tak jedná o jednu z největších ochranářských kampaní vůbec.

Na finančních nákladech se v České republice podílí Ministerstvo životního prostředí, Unie českých a slovenských zoologických zahrad, Liberecký kraj a město Liberec. Celosvětovými partnery kampaně Silent Forest jsou mimo jiné organizace TRAFFIC a IUCN Asian Songbird Trade Specialist Group. Více informací o jednotlivých projektech a partnerech kampaně naleznete na webu www.silentforest.eu.

 

Chov tamarínov sme dočasne ukončili

pátek, 13. dubna 2018 15:22

ZOO Košice

Tento týždeň sme po takmer 17 rokoch ukončili chov tamarína pinčieho (Saguinus oedipus). Tri samičky, matku a dve odrastené mláďatá, sme previezli do ZŠ a MŠ Maximiliána Hella v Banskej Štiavnici, kde budeme na ich chov naďalej dohliadať. Dôvodom ukončenia chovu je príliš početné zastúpenie našej chovnej línie v európskych zoologických záhradách. K tomuto riešeniu sme pristúpili po konzultácii a so súhlasom koordinátorky.

Košická zoologická záhrada začala chovať tamaríny pinčie v decembri 2001. Najskôr sme získali takmer dvojročného samca zo ZOO Ústí nad Labem. O niekoľko dní neskôr prišla približne rovnako stará samica zo ZOO Olomouc. Prvé mláďatá sa narodili v roku 2004. Počas celej histórie chovu sme odchovali 13 mláďat týchto pazúrikatých opičiek. V roku 2016 uhynul sedemnásťročný chovný samec. Koordinátorka chovu a záchranného programu pre tamaríny pinčie nám pre príliš početné zastúpenie našej línie neodporučila pokračovať v reprodukcii našej skupiny.

Tamarín pinčí sa vyskytuje v severovýchodnej Kolumbii medzi riekami Rio Atrato a Rio Cauca. Obvykle vytvára rodinné skupiny troch až deviatich jedincov. Tvorí ich dominantný rodičovský pár a niekoľko podriadených jedincov, mláďat z predchádzajúcich rokov. Podriadené jedince vytvárajú menšie skupiny, materskú skupinu opúšťajú a po určitej dobe sa do nej opäť vracajú. Podriadené jedince tiež pomáhajú pri odchove nových mláďat. Preto sa aj nazývajú pomocníci (helperi). Spolu so samcom nosia na chrbte mláďatá. Samica tak má viac času na hľadanie potravy. Tamarín pinčí patrí medzi kriticky ohrozené druhy. V rokoch 2008 - 2010 bol zaradený medzi 25 najohrozenejších primátov sveta. Príčinou tejto situácie je najmä ničenie pralesov, ale aj ilegálny odchyt.

V budúcnosti plánujeme chov týchto malých primátov obnoviť. Budeme čakať na rozhodnutie koordinátorky a na skupinu, ktorú bysme mohli aj rozmnožovať.

tamarin1jpg.JPG

 

tamarin2jpg.JPG

 

Tygří dvojčata Bulan a Wanita poprvé venku

čtvrtek, 12. dubna 2018 20:27

ZOO Praha

Mláďata tygrů malajských narozená loni v říjnu, Bulan a Wanita, se v krásném jarním počasí poprvé podívala do venkovního výběhu. Tam teď budou trávit čím dál více času.


„Bulan a Wanita spolu s matkou Banyou vyšli do venkovního výběhu v jednu hodinu odpoledne a předpokládáme, že v něm setrvají do podvečera,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Doba jejich pobytu venku se bude postupně prodlužovat, takže po většinu jara a léta je návštěvníci budou moci sledovat v atraktivnějších venkovních prostorách. Nepochybuji o tom, že tato naše mimořádně vzácná tygřata budou středem pozornosti a velkým lákadlem k návštěvě Zoo Praha.“


Pro mláďata šlo po zhruba půlročním pobytu uvnitř pavilonu o velkou změnu – první setkání s trávníkem, stromy a keři, které teď podle kurátora savců Pavla Brandla dostanou pořádně zabrat. Výběh se vlivem řádění mláďat nejspíš brzy změní k nepoznání. „Jak se dalo čekat, tak první se odvážila do výběhu Wanita, která – ačkoliv je menší – tak je průraznější, ostřejší, a zhruba po deseti minutách už začaly první náznaky devastace toho výběhu, která teď bude následovat,“ popsal Brandl.


Tygr malajský je kriticky ohrožený; devět evropských institucí chová pouhých 19 jedinců, včetně Zoo Praha, která tyto šelmy chová od roku 2006. Ve volné přírodě žije odhadem posledních 250 dospělých jedinců.

Mláďata tygrů malajských poprvé vyhlížejí, jak to vypadá venku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mláďata tygrů malajských poprvé vyhlížejí, jak to vypadá venku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Wanita si poprvé užívá pobyt ve venkovní expozici, samozřejmě za dozoru matky Banyi.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Wanita si poprvé užívá pobyt ve venkovní expozici, samozřejmě za dozoru matky Banyi.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Mláďatá ohrozených antilop

úterý, 10. dubna 2018 17:02

ZOO Košice

V stádach dvoch druhov ohrozených antilop pribudli mláďatá. Najskôr sa narodil začiatkom februára samček v stáde vodárok lečve kafuenských (Kobus leche kafuensis). Otcom sa stal dlhoročný chovný samec, ktorý k nám prišiel v roku 2009 zo ZOO Plzeň. Matkou je samica, ktorá sa v roku 2013 narodila v našej zoologickej záhrade. Košická ZOO chová vodárky lečve kafuenské od roku 1989, keď sme zo ZOO Dvůr Králové získali prvých sedem jedincov - dva samce a päť samíc. Dovedna sme odchovali 38 mláďat týchto ohrozených antilop. Vodárka lečve kafuenská je jedným z troch poddruhov vodárky lečve. Obýva močiarnaté oblasti v centrálnej časti Zambie, ktoré nesú názov Kafue. Odtiaľ pochádza aj názov poddruhu. V prírode patrí k ohrozeným. Dôvodmi klesajúceho počtu vodárok je najmä vysúšanie močiarov, ale aj pytliactvo a potravná konkurencia zo strany domáceho dobytka.

Koncom marca sme zaznamenali prírastok, samičku, aj v skupine priamorožcov šabľorohých (Oryx dammah). Matkou sa stala samica, ktorá k nám prišla v roku 2015 zo ZOO Hodonín. Otcom je samec, ktorého u nás v roku 2014 deponovala poľská ZOO Lodž. Aj história chovu priamorožcov siaha do roku 1989, keď sme získali jedného samca a dve samice zo ZOO Dvůr Králové. V roku 2006 sme chov týchto krásnych antilop prerušili. K obnove došlo v roku 2013. Počas celej histórie chovu sme tu odchovali 9 mláďat. Priamorožce šabľorohé patria k druhom, ktoré sú v prírode vyhubené. Príčinou tohoto stavu bol najmä lov a strata životného prostredia. Zachrániť sa ich podarilo iba vďaka chovu v ľudskej opatere. Zoologické záhrady v psoeldných rokoch organizujú repatriačné projekty usilujúce o návrat priamorožcov späť do prírody.

voduskajpg.JPG

voduska1jpg.JPG

 

primorozecjpg.JPG

 

primorozec1jpg.JPG

 

V Zoo Praha se dnes zaplnil velký africký výběh

pondělí, 09. dubna 2018 21:38

ZOO Praha

Kdo dnes navštívil Zoo Praha a zamířil k Africké savaně, velkému výběhu u Afrického domu, mohl již sledovat, jak se tam po zimě prohánějí žirafy severní núbijské, pštrosi dvouprstí, přímorožci beisy, vodušky červené nebo buvolci běločelí. Chovatelé totiž těmto teplomilným druhům ukončili zimování a přemístili je do výběhu.


„Letos jsme zvířata do velkého afrického výběhu pustili o něco dříve. Obvykle tak činíme až ve druhé polovině dubna, ale teplé počasí se ustálilo a předpověď na následujících 14 dnů je velmi příznivá, s vysokými teplotami, proto již nebyl důvod otálet,“ vysvětlil kurátor kopytníků Jan Marek a doplnil, že venkovní výběh v horní části zoo budou zvířata obývat zhruba do poloviny října.

Ve velkém africkém výběhu to opět žije. Chovatelé ho díky příznivému počasí letos velkými druhy zvířat zaplnili o něco dříve než obvykle. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Ve velkém africkém výběhu to opět žije. Chovatelé ho díky příznivému počasí letos velkými druhy zvířat zaplnili o něco dříve než obvykle. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Vodušky červené si po zimě užívají venkovní výběh. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Vodušky červené si po zimě užívají venkovní výběh. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

 

 


Lenka Pastorčáková

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 62