Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
22.02. 2017 První jarní vycházka slůňat
ZOO Praha Vlastní jaro se sice teprve pomalu blíží, ale v Údolí slonů začalo již včera. Po zimním období roztály namrzlé povrchy výběhů a tak mohli ...
16.02. 2017 Sedm vzácných vydřích trpaslíků
ZOO Praha Chovatelům Zoo Praha se jako prvním v kontinentální Evropě podařilo rozmnožit vydry hladkosrsté.  Sedm vzácných mláďat, která zatím připomínají ...
15.02. 2017 Velké překvapení u rosomáků
ZOO Brno Hned tři mláďata rosomáka sibiřského (Gulo gulo gulo) objevili chovatelé brněnské zoo při odchytu mladého samečka, který poputuje na doporučení ...
Archív novinek
Novinky


První jarní vycházka slůňat

středa, 22. února 2017 11:14

ZOO Praha

Vlastní jaro se sice teprve pomalu blíží, ale v Údolí slonů začalo již včera. Po zimním období roztály namrzlé povrchy výběhů a tak mohli sloni vyrazit ven. Radost z vycházky měli všichni sloni, ale největší samozřejmě obě slůňata. Čtyřměsíční Rudolf byl zprvu více opatrný a hodně se držel poblíž své matky Tamary. Zato starší Maxmilián, kterému bude v dubnu jeden rok, řádil jako malé dítě. Běhal po výběhu mezi matkou Janitou a tetou Tamarou, zkoušel se honit s odcházejícími chovateli, kteří slony do výběhu přivedli, a samozřejmě také s Rudim. Největší radost měl Max z kaluží, kterými probíhal a vodu cákal kolem sebe na všechny strany. Po nějaké době se více osmělil i Rudolf, ale do kaluží si tolik netroufl. Raději se více věnoval svým oblíbeným potyčkám s Maxem. Před nadšenými návštěvníky se obě slůňata ve výběhu pošťuchovala, vzájemně přelézala a občas i převalovala. V případě příznivého počasí budou slůňata se svými matkami chodit ven po třinácté hodině, zatím přibližně tak na půl hodiny.

Sloni v pražské zoo si užívali první jarní procházku, ven vyrazily i slonice Tamara a Janita se slůňaty. Menší Rudi se zpočátku hodně držel matky Tamary, starší Max běhal po celém výběhu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Sloni v pražské zoo si užívali první jarní procházku, ven vyrazily i slonice Tamara a Janita se slůňaty. Menší Rudi se zpočátku hodně držel matky Tamary, starší Max běhal po celém výběhu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Pro slůně slona indického Maxe jsou největší zábavou kaluže vody. Petr Hamerník, Zoo Praha

Pro slůně slona indického Maxe jsou největší zábavou kaluže vody. Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

 

 

Sedm vzácných vydřích trpaslíků

čtvrtek, 16. února 2017 12:41

ZOO Praha

Chovatelům Zoo Praha se jako prvním v kontinentální Evropě podařilo rozmnožit vydry hladkosrsté.  Sedm vzácných mláďat, která zatím připomínají trpasličí kopie svých rodičů, přišlo na svět v lednu. V současné době začínají opouštět bezpečí nory a pomalu objevují okolní svět v expozici pavilonu Indonéská džungle.


Vydry hladkosrsté chová Zoo Praha jako jedna z mála evropských zoologických zahrad od roku 2013. Kromě pražské zoologické zahrady se vydry hladkosrsté podařilo rozmnožit pouze ve Velké Británii, odkud pochází i pražský chovný pár. Jedná se o šestiletou samičku Kiri a tříletého samce jménem Scotty. Pro obě vydry jsou v lednu narozená mláďata jejich prvními potomky a oba se ukazují být vzornými rodiči.

 

Zprvu se o mláďata, která vůbec nevylézala z boudy, starala pouze samice. Po prvním měsíci, kdy se vydrám začaly otevírat oči, se do péče zapojil i samec, který na ně pečlivě dohlíží při jejich prvních výpravách po expozici. Celou vydří rodinu mohou návštěvníci vidět v pavilonu Indonéská džungle. Mláďata zatím přebývají většinu času v bezpečí boudy, ale velmi rychle rostou a jsou čím dál tím aktivnější. Vydry jsou velmi obratnými plavci, a tak se mláďata s pomocí rodičů začnou v brzké době učit plavat.


Volně žijící vydry hladkosrsté se nacházejí v jihovýchodní Asii, Indii a Iráku. Jejich počet ve volné přírodě klesá, především kvůli úbytku přirozeného prostředí a znečišťování vodních toků.

Samec Scotty a samice Kiri se od mláďat vzdalují jenom na chvíli. Foto Petr Hamerník

Samec Scotty a samice Kiri se od mláďat vzdalují jenom na chvíli. Foto Petr Hamerník

Mládě vydry hladkosrsté vypadá jako trpasličí kopie svých rodičů. Foto Petr Hamerník

Mládě vydry hladkosrsté vypadá jako trpasličí kopie svých rodičů. Foto Petr Hamerník

Rodiče se o mláďata vzorně starají. Foto Petr Hamerník

Rodiče se o mláďata vzorně starají. Foto Petr Hamerník


Jana Myslivečková

 

Velké překvapení u rosomáků

středa, 15. února 2017 14:24

ZOO Brno

Hned tři mláďata rosomáka sibiřského (Gulo gulo gulo) objevili chovatelé brněnské zoo při odchytu mladého samečka, který poputuje na doporučení koordinátora EEP (Evropský záchovný program) do Zoo Amneville ve Francii.

 

mali-rosomaci_okjpg.jpg

 

Narození mláďat bylo pro zoo velkým překvapením, protože samice před porodem nejevila žádné známky březosti a po porodu ukryla mláďata v noře ve výběhu.  „V tuto chvíli jsme na samém začátku odchovu, takže osud mláďat zůstává stále nejistý. Držíme samici Nataše palce a doufáme, že vše dopadne stejně dobře, jako v případě malého Vasila,“ doplňuje ředitel zoo Martin Hovorka.

 

Zoo Brno loni odchovala vůbec první mládě rosomáka v českých zoologických zahradách. Sameček Vasil se narodil 2. března 2016.

Rosomák, kterému se také říká hyena severu, je druhou největší kunovitou šelmou. Největší kunovitou šelmou je vydra mořská, která může vážit až 45 kg. Rosomák má relativně nejširší tlapy (ve srovnání s velikostí těla) ze všech savců. Ty mu umožňují pohybovat se i ve vysokém sněhu, do kterého se tak neboří. Také díky této adaptaci je schopen ulovit zvířata i mnohem větší, než je on sám, například losa, který je 20x těžší.

 

Rosomáci se živí převážně mršinami, obratlovci do velikosti losa a vejci. Samci váží 12–18 kg, samice 8 – 13 kg. Délka těla je 65 – 95 cm, délka ocasu 17 – 26 cm, výška v kohoutku 36 – 45 cm.

 

Rosomák žije samotářsky a v lidské péči se může dožít až 19 let.


 

Nové mládě velemyši obláčkové je evropská dvoustovka

pondělí, 13. února 2017 08:38

ZOO Praha

Mládě velemyši obláčkové narozené 24. ledna dostalo v plemenné knize číslo 200. Je to tedy dvoustá velemyš žijící na našem kontinentě od zahájení jejich chovu. Ten v Evropě nastartovala v roce 2007 právě Zoo Praha, která také vede jejich plemennou knihu. Rodinu velemyší obláčkových mohou návštěvníci vidět v pavilonu Indonéská džungle. Jejich roztomilý výraz určitě osloví i ty, kteří jinak „myši“ moc nemusí.

Velemyši obláčkové obývají v přírodě severní část filipínského ostrova Luzon, kde žijí v lesích od středních do vyšších nadmořských výšek. Jsou to typičtí pomalí býložravci z korun stromů, taková „filipínská směs koaly a velké veverky“. Váha dospělých zvířat se pohybuje kolem dvou kilogramů. Velemyši rodí jedno mládě, které přichází na svět osrstěné a značně vyvinuté. Barvou se podobá rodičům, ale bývá více kontrastní než dospělí. Přiložené snímky samotného mláděte jsou pořízené deset dnů po jeho narození a jsou tak dost vzácné. Mládě velemyši se totiž obvykle drží pevně přisáté struku své matky a cestuje s ní po větvích. Některé samice ho takto vozí hned po porodu, některé po dvou až třech dnech. Jenom výjimečně zanechá matka mládě chvíli bez dozoru.

Celkem šestnácté odchovávané mládě velemyši obláčkové v pražské zoo mohou návštěvníci vidět v pavilonu Indonéská džungle. Žije zde v expozici společně s rodiči a starším sourozencem z loňského roku.

Mládě velemyši obláčkové narozené 24. ledna v Zoo Praha dostalo v plemenné knize číslo 200. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Mládě velemyši obláčkové narozené 24. ledna v Zoo Praha dostalo v plemenné knize číslo 200. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Jana Myslivečková
 

ZOO Košice členom Svetovej organizácie ZOO a akvárií

pátek, 10. února 2017 12:41

ZOO Košice

Len tri mesiace po prijatí za plnoprávneho člena EAZA (Európska asociácia zoologických záhrad a akvárií) košická Zoologická záhrada zavŕšila proces integrácie do medzinárodných odborných štruktúr. Je to druhá slovenská ZOO, ktorá sa stala členom Svetovej organizácie zoologických záhrad a akvárií (WAZA) koncom minulého roka bez akýchkoľvek námietok širokého spektra zoologických záhrad, od amerického San Diega až po japonské Tokio.   Pre Zoologickú záhradu Košice je to prestížne ocenenie, ktoré prioritne vytvára priestor na rozvoj medzinárodnej spolupráce a výmenu zvierat na globálnej úrovni. WAZA udelením členstva potvrdila stúpajúcu úroveň práce košickej ZOO. WAZA, rovnako ako EAZA, vychádza z filozofie záchrany ohrozených druhov zvierat a ich možného návratu do prírody. WAZA koordinuje prácu kontinentálnych, ale aj nadnárodných organizácií zaoberajúcich sa ochranou prírody. Napomáha postupne transformovať ZOO na centrá biodiverzity tak, aby návštevníkovi poskytli predstavu o rozmanitosti a bohatstve sveta prírody. WAZA vznikla  v roku 1935 ako Medzinárodná únia riaditeľov ZOO vo švajčiarskom Basilei. Po 2. Svetovej vojne obnovila svoje pôsobenie. Aby reflektovala modernejšiu inštitucionálnu spoluprácu, v roku 2000 sa premenovala. WAZA združuje v súčasnosti vyše 300 členov – zoologických záhrad, organizácií a osobností zo sveta zoológie. Sídlo má vo švajčiarskom meste Gland blízko Ženevy.

 

Návšteva našej ZOO bez obmedzení

čtvrtek, 09. února 2017 11:07

ZOO Košice

Zologická záhrada Košice  otvorí 9. februára celý návštevnícky okruh. Všetky obmedzenia súvisiace s výskytom vtáčej chrípky tu Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice – mesto zrušila. Od zajtra ZOO ruší aj zvýhodnené vstupné s 50-percentnou zľavou. V plnom rozsahu obnovila vzdelávacie programy a návštevníci môžu využiť všetky akcie, ktoré ZOO naplánovala. Zoologická záhrada je v týchto dňoch otvorená od deviatej do šestnástej hodiny a nezabudnite na komentované kŕmenie tuleňov dvakrát denne, bez ohľadu na počasie.

dsc_0137jpg.JPG

 

dsc_0786jpg.JPG

 

dsc_0832jpg.JPG

 

Naša odmena pre šikovných žiakov

čtvrtek, 02. února 2017 11:16

ZOO Košice

alebo za jednotky voľný vstup do ZOO. To je naša odmena, ktorú tradične pripravujeme pre všetkých žiakov základných škôl. Stačí, ak sa, milí naši žiaci, preukážete v pokladni  ZOO vysvedčením so samými jednotkami  v školskom roku 2016/17. Táto vstupenka platí v piatok 3. februára , teda cez polročné prázdniny.  Do našej ZOO sa v týchto dňoch dostanú za zvýhodnené vstupné, s polovičnou zľavou, aj rodičia. K dispozícii bude  bufet v centrálnej zóne. Aj napriek obmedzenej návštevníckej trase sa môžete tešiť na zvieratká v exotáriu, miniviváriu, na starosvetské opice, kopytníky, ale uvidíte aj šantenie našich medveďov v snehu. Nezabudnite ani  na komentovaná kŕmenie tuleňov v tradičných časoch, a to o 11- tej a 14-tej hodine.

010jpg.jpg

 

medvede-v-zime0jpg.jpg

 

030jpg.jpg

 

Za pěkné vysvědčení do Zoo Brno zdarma

středa, 01. února 2017 15:48

ZOO Brno

Od pátku 3. února do neděle 5. února budou mít všechny děti do 15 let, které si s sebou do zoo přinesou vysvědčení, kde nebudou horší známky než jedničky a dvojky, vstup zdarma.

 

A ještě něco: pokud vysvědčení ukážete také v restauraci U Tygra, dostanete zdarma také babiččinu buchtu se šlehačkou a čaj. Za jedno vysvědčení je možný pouze jeden bezplatný vstup a jedna buchta zdarma.

 

Teplý čaj bude připravený pro všechny děti, i když vysvědčení nepřinesou.

 

V únoru máme otevřeno od 9 do 16 hodin, poslední vstup je možný v 15 hodin. Těšíme se na vás!

vysvedceni2017-unor_ok_800jpg.jpg

 

Hledáme děti z fotografie

středa, 01. února 2017 11:32

ZOO Praha

V roce 1975 přivítala Zoo Praha svého 25 000 000. návštěvníka. Rádi bychom jeho - i další děti, které navštívily zoologickou zahradu spolu s ním a jsou zachyceny na archivní fotografii - vyhledali a pozvali na slavnostní zahájení letošní hlavní sezóny. Obracíme se proto na veřejnost s žádostí o pomoc při hledání dětí z fotografie. Připojujeme ještě malou nápovědu: jednalo se o cvičence, kteří do zoo zavítali v rámci Spartakiády.

„Dobu vzniku snímku a plánovaného setkání s jeho aktéry dělí nejen 42 let, ale především 35 000 000 návštěvníků Zoo Praha,“ vysvětluje ředitel Miroslav Bobek. „Skutečně, letos na jaře přivítáme již 60 000 000. návštěvníka a tuto výjimečnou událost jsme se rozhodli oslavit trochu netradičním způsobem.“

V souvislosti s tímto pátráním spustila Zoo Praha outdoorovou kampaň, která se nese v duchu poloviny 70. let.

„Pojetí kampaně je zcela netradiční, poplatné duchu 70. let a komunistických nástěnek s hobrou a rezavým připínáčkem. Není to však osamělý vystřel do tmy, kampaň doplní retro řada dárkových předmětů,“ doplňuje odborný poradce pro marketing a PR Vít Kahle.

I zahájení letošní hlavní sezóny, které proběhne v sobotu 25. března, se ponese v retro stylu připomínajícím polovinu 70. let. Navzdory tehdejším podmínkám plánovaného socialistického hospodářství totiž již tehdy dosahovala Zoo Praha, kterou vedl legendární Zdeněk Veselovský, nepřehlédnutelných úspěchů.

Ti, kdo poznají děti z fotografie, se na nás mohou obracet prostřednictvím e -mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . (další informace naleznete ve speciálu po kliknutí ZDE). Zoo Praha však uvítá i další zajímavé vzpomínky, postřehy, zážitky i případné fotografie z té doby. Všechny nalezené děti z fotografie a „detektivy“, kteří nám je prokazatelně pomohou nalézt, pozveme na zahájení hlavní sezony a pět nejzajímavějších příspěvků (vzpomínek, fotografií apod.) odměníme roční vstupenkou do Zoo Praha a dalšími cenami.

Nová kampaň Zoo Praha – Hledáme děti z fotografie.
Nová kampaň Zoo Praha – Hledáme děti z fotografie.

Jana Myslivečková
 

V Brně se svezete šalinou, která láká k návštěvě brněnské zoo

úterý, 31. ledna 2017 16:08

ZOO Brno

Medvědi, žirafy, surikaty a také tygr Vám budou dělat společnost, pokud se svezete tramvají propagující brněnskou zoologickou zahradu. Zvířata, vyobrazená na karoserii tramvaje, lákají k návštěvě zoo sloganem: přijďte… ještě blíž. Od června se navíc v tramvaji dozvíte novinky k připravované expozici lvů, která by se měla letos v Zoo Brno otevírat.

 

salina1jpg.jpg

Dopravní podnik města Brna (DPMB) poskytl brněnské zoo reklamní plochu pro celoplošný polep na tramvaji typu K2. Jako poděkování DPMB uspořádala Zoo Brno dětský den pro děti zaměstnanců DPMB v areálu zoologické zahrady a věnovala DPMB 500 rodinných vstupenek. DPMB se také stal partnerem Zoo Brno.

 

Náklady na tisk a polep tramvaje dosáhly 115 tisíc korun.

salina2jpg.jpg

 

 

Ôsme mláďa priamorožcov šabľorohých

úterý, 31. ledna 2017 14:59

ZOO Košice

Pred desiatimi dňami sa samici priamorožca šabľorohého (Oryx dammah) narodilo mláďa. Matkou sa stala štvorročná samica Ainka. Je to jej druhé mláďa, prvýkrát rodila v roku 2015. Potomkovi odovzdáva ukážkovú pozornosť a starostlivosť. Otcom malého oryxa je šesť a pol ročný samec Tony, ktorý pricestoval do košickej ZOO v roku 2014. U tohto druhu antilop je prirodzené, že matky mláďatá „odkladajú“. Znamená to, že mláďatá v ranom veku ležia v nenápadnom úkryte prikrčené k zemi, zatiaľ čo ich matky sa pasú neďaleko. Tie ich chodia niekoľkokrát denne nadájať. Keď mláďatá podrastú a zmocnejú, začnu svoje matky nasledovať.

Tento druh antilopy je v prírode vyhynutý. Dôvodom bol hlavne lov miestnych domorodcov (pre mäso a dlhé rohy). Predtým boli priamorožce početne rozšíreným cicavcom v saharských oblastiach. Záchranárske opatrenia odštartovali v 60. rokoch 20. storočia. V roku 1996 chovali zoologické záhrady a parky po celom svete viac ako 1 250 priamorožcov šabľorohých a na rančoch v Texase ďalších 2 145 jedincov. Celé stádo existuje v prírodnom parku v Tunisku, kde je plánovaná následná reintrodukcia odchovaných jedincov späť do prírody.

 

primorozecjpg.jpg

 

01-31-17-03-01-04-primorozec1jpg.jpg

 

„SKORO VŠECHNO O ZOO“ - výstava k 60. výročí založení Zoo Jihlava

pondělí, 30. ledna 2017 06:58

ZOO Jihlava

Zanedlouho začne v Muzeu Vysočiny v Jihlavě výstava k 60. výročí založení jihlavské zoo nazvaná „SKORO VŠECHNO O ZOO“. Pro návštěvníky bude otevřena od 8. února do 2. dubna 2017 každý den kromě pondělí vždy od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin.

Výstava bude nejen pro pamětníky, ale skutečně pro celou rodinu. Součástí expozice budou nové i historické informace o zoo, pohlednice, plakáty, trojrozměrné exponáty, dětský hrací koutek i třeba ukázka veterinárních nástrojů. Návštěvníci navíc budou moci soutěžit o roční permanentku do zoo ve hře „Dětská stopa“, nebo ve fotosoutěži.

Součástí výstavy bude 28. února 2017 od 17 hodin i stejnojmenná přednáška „SKORO VČECHNO O ZOO“. Nejen o historii zoo bude v malovaném sále Muzea Vysočiny vyprávět Ing. Eliška Kubíková, ředitelka jihlavské zoo.

zoo-vystava-dve053mensijpg.jpg

 

Mláďata na sněhu i ve stájích

pátek, 27. ledna 2017 09:41

ZOO Praha

Přes mrazivé počasí vítá Zoo Praha na svět nové přírůstky. Od počátku roku se narodilo a vylíhlo již 24 mláďat deseti druhům zvířat. Patří k nim především kopytníci.

Zoo Praha se rozrůstá i v zimním období. Na svět přišla zvířata uvnitř svých zateplených obydlí i ve venkovním mrazu. Některá z nich dokonce přímo před zraky návštěvníků, jako například sameček lamy guanako, který se narodil na Tři krále ve výběhu. Necelé dva týdny poté se ve stejné skupině lam narodila i malá samička, a tak si nyní mohou obě mláďata užívat zasněženého výběhu společně. Lamy guanako jsou původem z horských oblastí jižní Ameriky, mrazům jsou dobře přizpůsobené hustou srstí, a tak je návštěvníci mohou vidět venku každý den.


Dalším letos narozeným mládětem z řad kopytníků je i voduška abok. Sameček Holly se narodil 18. ledna matce Luise a otci Dexterovi. Jedná se celkem o 26. mládě tohoto afrického sudokopytníka narozené v pražské zoo. Vodušky abok ve volné přírodě obývají vlhké savany a mokřady jižního Súdánu a Etiopie, a tak, na rozdíl od lam guanako, novorozený sameček Holly přebývá zatím v teple zázemí.

Mláďata lam guanako ve výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mláďata lam guanako ve výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sameček Holly, mládě vodušky abok. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sameček Holly, mládě vodušky abok. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Rekordná návštevnosť záhrad UCSZOO

čtvrtek, 19. ledna 2017 15:17

ZOO Košice

Zoologické záhrady v Českej republike a na Slovensku navštívilo v roku 2016 takmer 7,3 milióna návštevníkov, čo je o 10% viac ako v roku 2015. Naša ZOO nie je jediná, ktorá zaznamenala rekord v návštevnosti. Medzi 19 zoologickými záhradami, ktoré sú združené v Únii českých a slovenských ZOO (UCSZOO) je takýchto záhrad ďalších šesť. Sú to Děčín, Hodonín, Jihlava, Zlín, Praha a Spišská Nová Ves. Po prvýkrát v histórii neprišlo do žiadnej ZOO menej ako stotisíc návštevníkov. Spišská Nová Ves pokorila prvý raz túto hranicu o viac ako 9 000 ľudí. Najviac návštevníkov spomedzi zoologických záhrad USCZOO navštívilo pražskú ZOO a to viac než 1,448 milióna. Druhou najvyhľadávanejšou je ZOO Zlín – Lešná, do ktorej zavítalo takmer 670 tisíc turistov. Treťou najnavštevovanejšou zoologickou záhradou s takmer 540 tisícovou návštevnosťou je ZOO Dvůr Králové.  Pol miliónovú hranicu prekonala aj ZOO Ostrava. Slovenské záhrady po prvý krát v histórii navštívilo dokopy viac ako milión návštevníkov. Okrem počasia sa na zvýšenej návštevnosti podieľali tiež obavy ľudí z cestovania do zahraničia, ale aj nové pavilóny a atraktívne druhy zvierat.

 

Maxmilián koupel miluje, Rudolf zatím zkouší vodu pouze z okraje bazénu

čtvrtek, 19. ledna 2017 10:38

ZOO Praha

Pravidelné mytí slonů tlakovou vodou je v pražské zoo součástí každodenní péče, kterou si tato zvířata se silnou, ale přesto citlivou kůží, náramně užívají. Sloni mají vodu velmi rádi, a proto mají ve vnitřní části pavilonu také bazén s vodou o teplotě 23 °C. Samostatný přístup k němu mají střídavě všichni sloni včetně samce Ankhora. Slonice Tamara s Janitou však v současné době mohou do bazénu pouze v doprovodu chovatelů. Jejich mláďata se totiž musí postupně naučit, jak se při koupeli v bazénu mají chovat.

Starší Maxmilián je samozřejmě zkušenější a koupel už doslova miluje. V bazénu se potápí, cáká kolem sebe a vodu stříká chobotem na matku i chovatele, kteří ho do vody doprovází. Mladší Rudolf je zatím velmi opatrný a vodu zkoumá z uctivé vzdálenosti kraje bazénu. Postupně se však osměluje a časem budou obě slůňata řádit ve vodě spolu, podobně jako to teď dělají na souši. Koupání slonů je zakončeno jejich přechodem k pískovišti, kde se vyválejí a potom s chutí využívají „drbací“ stěnu.

Slonice Janita a Tamara se slůňaty se koupou zhruba jednou týdně, denně je chovatelé myjí tlakovou vodou. Chovatel Aleš Doležal se samicí Janitou a Maxem. Petr Hamerník, Zoo Praha

Slonice Janita a Tamara se slůňaty se koupou zhruba jednou týdně, denně je chovatelé myjí tlakovou vodou. Chovatel Aleš Doležal se samicí Janitou a Maxem. Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Malý Rudi zatím vodu pouze zkoumá ze břehu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý Rudi zatím vodu pouze zkoumá ze břehu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Baby boom v stáde oviec kamerunských

úterý, 17. ledna 2017 15:29

ZOO Košice

Za posledné štyri dni sa  narodili v stáde oviec kamerunských štyri mláďatká. Tri ovečky a jeden baran rozšírili šesťčlennú skupinu, ktorá pozostáva z jedného barana a piatich oviec. Ovce kamerunské chová košická ZOO takmer od začiatku svojho otvorenia. Ide o plemeno pochádzajúce z Afriky, ktoré sa adaptovalo na naše klimatické podmienky. Na rozdiel od ostatných u nás chovaných plemien, ovce kamerunské nemajú vlnu. Ich telo pokrýva krátka srsť, ktorá býva v rôznych odtieňoch hnedej, tiež biela a čierna, alebo v kombinácii týchto farieb. V košickej ZOO sa doteraz narodilo 89 mláďat. Časť potomkov skončila v súkromných chovoch, tiež v iných zoologických záhradách ako osvieženie krvi v chove.

dsc_0105jpg.JPG

 

dsc_0117jpg.JPG

 

dsc_0120jpg.JPG

 

I v silném mrazu si zvířata na větvích z vánočního smrku ze Staroměstského náměstí pochutnala

středa, 11. ledna 2017 22:12

ZOO Praha

Dnes začalo v pražské zoo zkrmování větví z vánočního stromu ze Staroměstského náměstí. Některé druhy zvířat dostaly obrovské smrkové větve do výběhu, některé v teple svých pavilonů. Ani silný mráz nezabránil tomu, aby si tak na větvích a i menších stromcích z povánoční neprodané zásoby pochutnali třeba bizoni nebo zubři. Největší radost opět zavládla v Pavilonu slonů, kde se slonice se slůňaty doslova přetahovaly. Slůňata, na rozdíl od svých matek stromky ještě pochopitelně nejedí, ale považují je za skvělou zábavu. Zásoba vánočních stromků vydrží zoo ještě na minimálně dva týdny, takže se návštěvníci mohou těšit na zajímavou podívanou.

 

Ani dnešní silný mráz nezabránil bizonům, aby si pochutnali na větvích z vánočního smrku ze Staroměstského náměstí. Petr Hamerník, Zoo Praha.

Ani dnešní silný mráz nezabránil bizonům, aby si pochutnali na větvích z vánočního smrku ze Staroměstského náměstí. Petr Hamerník, Zoo Praha.

U zubrů bylo také veselo, větve a stromky létaly vzduchem po celém výběhu. Petr Hamerník, Zoo Praha

U zubrů bylo také veselo, větve a stromky létaly vzduchem po celém výběhu. Petr Hamerník, Zoo Praha

Největší radost zavládla v pavilonu slonů, kde se slůňata, zejména Maxmilián, se svými matkami o větve a stromky doslova přetahovala. Petr Hamerník, Zoo Praha.

Největší radost zavládla v pavilonu slonů, kde se slůňata, zejména Maxmilián, se svými matkami o větve a stromky doslova přetahovala. Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

 

 

Návštevnosť roku 2016 prekonala všetky rekordy

pondělí, 09. ledna 2017 09:45

ZOO Košice

Zoologická záhrada Košice má z pohľadu návštevnosti za sebou najúspešnejší rok v histórii. V roku 2016 prešlo jej bránami vyše 230 tisíc návštevníkov. ZOO tak o 5 tisíc návštevníkov prekonala rekord z roku 2013, keď sa o návštevnícky boom pričinilo otvorenie DinoParku. Najsilnejšími mesiacmi boli jún, júl a august, keď do areálu ZOO zavítalo 140 tisíc návštevníkov. Top mesiacom sa stal august s doteraz neprekonaným počtom 51 500 návštevníkov. V porovnaní s rokom 2015 prišlo do ZOO o 30 tisíc návštevníkov viac. Pätnásťpercentný nárast kopíruje nárast turistov v cestovnom ruchu na Slovensku. Vyše 20 percent návštevníkov tvorili zahraniční turisti, často využívajúci rýchlejšie spojenie z Tatier.
Okrem počasia, ktoré v rozhodujúcej miere ovplyvňuje návštevnosť, sa o tento úspech pričinila aj bohatá ponuka programov. Popri príležitostných akciách išlo o veľmi populárny prímestský tábor, v ktorom z kapacitných dôvodov nevieme uspokojiť všetkých záujemcov, ale najmä Noc v ZOO, kde záujem v porovnaní s vlaňajškom stúpol trojnásobne. Mimoriadny ohlas verejnosti zaznamenal druhý ročník Európskej noci netopierov, ktorú ZOO organizuje v spolupráci so Spoločnosťou na ochranu netopierov. Do širokej ponuky výchovno-vzdelávacích akcií pre verejnosť vlani pribudli aj dve novinky. V Michalovciach sa ZOO v rámci sviatku detí predstavila na dvojdňovom podujatí , ktoré navštívilo vyše tritisíc detí materských a žiakov základných škôl. Vyše 1100 návštevníkov ZOO privítala aj na prvej výstave svojho druhu 30 sezón ZOO Košice, ktorú sprístupnila verejnosti vo Východoslovenskom múzeu. O kvalitatívny posun výchovno-vzdelávacieho programu sa ZOO v minulom roku pričinila aj vďaka projektu financovaného z prostriedkov Environmentálneho fondu SR. Okrem novej vzdelávacej miestnosti pribudli v areáli dve hracie interaktívne zóny pre najmenších návštevníkov, a to deti predškolského veku. Verejnosti začala slúžiť aj nová klubovňa v centrálnej zóne areálu Himaláje.
V areáli pribudli nové chovné zariadenia pre damany kapské, voliéry v návštevníckom okruhu Altaj a na sklonku roka voliéra pre dravce v blízkosti chovného zariadenia pre tučniaky. V chovateľskej oblasti boli najväčším úspechom prvé odchovy kariamy červenozobej a kriticky ohrozenej kačice Bernierovej. Opakovaný úspech sme dosiahli v skupine lemurov kata, ktorá sa rozrástla o ďalšie mláďa. Štyri prírastky rozšírili kŕdeľ tučniakov. Chovateľov potešili mláďatá ťavy dvojhrbej, zebry Chapmanovej, nemenej prírastok kozorožca sibírskeho, ktorý sa tu narodil po 22 rokoch. Dovedna v roku 2016 pribudlo v chovných zariadeniach vyše 200 mláďat, ktoré sa stali lákadlom pre návštevníkov. Veľkej pozornosti sa tešil švédsko-nemecký pár tuleňov obyčajných, ale aj výbeh plameniakov. Príchodom čílskych plameniakov sa košická ZOO stala chovateľom druhovo najväčšej kolekcie plameniakov na Slovensku. Košická ZOO zaznamenala úspech aj na medzinárodnom poli. V roku 2016 sa stala plnoprávnym členom Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA).
567jpg.jpg
 

V mrazech přišlo na svět mládě lamy guanako

pondělí, 09. ledna 2017 08:38

ZOO Praha

Také v mrazivém počasí přichází v pražské zoo na svět nový život. Mládě lamy guanako se narodilo v pátek 6. ledna ve výběhu a návštěvníci tak viděli jeho příchod na svět.

Matkou, která svého potomka porodila v pátek ve výběhu, se stala šestiletá samice. Otcem je nový tříletý samec Nestor, který pochází z Tierparku Berlín a do chovu byl zapojen poprvé. Bylo zjištěno, že mládě je sameček a matka se o něj dobře stará.


Guanaka jsou divokým druhem lam, které bývaly v přírodě běžné, ale v poslední době jejich počty stále klesají. Žijí na suchých vysokohorských pampách Jižní Ameriky. Mají hustou a jemnou srst, která je dobře chrání před chladem. Ve své domovině obývají nadmořské výšky do 5000 m, takže nízké teploty jim nedělají žádné problémy. Chovatelé však matku s mládětem raději alespoň na prvních několik dní oddělili do vytápěné stáje.

Novorozené mládě lamy guanako s matkou ve výběhu.  Petr Hamerník, Zoo Praha.

Novorozené mládě lamy guanako s matkou ve výběhu.  Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý sameček krátce po svém narození. Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý sameček krátce po svém narození. Petr Hamerník, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

Zoo Jihlava se raduje z rekordní návštěvnosti

pondělí, 09. ledna 2017 07:26

ZOO Jihlava

Jihlavská zoo je trvale nejoblíbenější turistický cíl na Vysočině. Důkazem je další nárůst počtu návštěvníků během roku 2016, kdy jejími branami prošlo více jak 330 tisíc obdivovatelů zvířat a přírody. Výrazný nárůst zájmu způsobily nové druhy zvířat, nové expozice, zkvalitnění služeb v zoo i příznivé počasí.

Zoo Jihlava navštívilo během roku 2016 celkem 334 543 lidí. To je téměř o 60 000 návštěvníků více než v předloňském roce, což je nárůst skoro o 22%.

Dosavadní rekord v návštěvnosti, 285 558 lidí, byl z roku 2014 a jihlavská zoo ho překonala již na začátku měsíce září 2016 a ještě koncem září překročila i magickou hranici 300 000 návštěvníků. Loňské nejsilnější měsíce byly tradičně červenec se 74 357 lidmi a srpen se 77 589 lidmi. Zároveň byly tyto dva měsíce nejnavštěvovanějšími v celé historii jihlavské zoo.

V letošním roce čeká Zoologickou zahradu Jihlava významné jubileum, kdy uplyne 60 let od jejího založení. Proto na tento rok chystáme celou řadu akcí jako součást oficiálních oslav. Naším hlavním letošním cílem je spolu s návštěvníky oslavit tyto kulaté narozeniny jihlavské zoo. Zároveň chceme návštěvníkům touto formou poděkovat za jejich přízeň, které si nesmírně vážíme.

banner-novy-navstejpg.jpg

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 1 z 55