Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
18.09. 2020 Regica, nová obyvatelka výběhu pand červených. Samec Pat má společnost
ZOO Praha Jen krátce před úderem deváté hodiny, kdy se otevírají brány Zoo Praha pro návštěvníky, zavítala do svého výběhu i nová samice pandy červené ...
17.09. 2020 Odchov čáji obojkové se v Zoo Děčín podařil díky obyčejným slepicím
ZOO Děčín   Zoo Děčín se může pochlubit dalším významným odchovem. Po loňském úspěchu se opět podařilo rozmnožit vzácné čáji obojkové. Důležitou ...
16.09. 2020 Sloní princezny už umí plavat, mladší Amalee trumfla na váze Lakunu
ZOO Praha Už je to půl roku, kdy se v Zoo Praha brzy po sobě narodily dvě malé sloní princezny. Obě slůňata Lakuna i Amalee velmi rychle rostou a přibývají ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
282930    
Novinky


Zoo Praha bez palmového oleje

středa, 31. ledna 2018 10:37

ZOO Praha

Na 1. února připadá Den bez palmového oleje. Pěstování palmy olejné, ke kterému v tropech dochází v ohromném měřítku, je příčinou likvidace tropických deštných lesů a mizení stovek a stovek rostlinných i živočišných druhů. Zoo Praha proto palmový olej ze svého areálu zcela eliminovala.

Již v roce 2013 vydaly špičkové zoologické zahrady světa Společné prohlášení k palmovému oleji, jehož cílem je podpořit přechod k trvale udržitelnému modelu produkce této suroviny. Prohlášení podepsala také Zoo Praha, která se aktivně zapojila do boje nepoužíváním palmového oleje v celém areálu.

„Všichni provozovatelé restaurací a stánků v areálu Zoo Praha nepoužívají palmový olej při přípravě jídel již od roku 2014,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Postupně jsme dosáhli také toho, že z prodeje u nás byly staženy i všechny potravinářské výrobky obsahující palmový olej, byť to pro nás znamenalo ukončení spolupráce se společností Mondelez. Považujeme však za svou povinnost jít příkladem.“

Jak jsme již zmínili, palmové plantáže se šíří na úkor původního deštného lesa. Vzniká zelený, ale velmi chudý svět, kde přežijí jen nejodolnější druhy živočichů. Půda pod palmami se během několika desítek let zcela vyčerpá a prales zde již nikdy nevyroste. Palmové monokultury ohrožují místní obyvatelstvo, lidé přicházejí o svá políčka a tím i o tradiční zdroj obživy. Navíc chemikálie, kterými jsou palmy ošetřovány, kontaminují místní vodní zdroje. Plantážím palmy olejné padnou každý rok za oběť také tisíce orangutanů, tygrů, slonů, tapírů a dalších unikátních živočichů. Zvířata jsou navíc intenzivně hubena pracovníky plantáží, kteří je považují za škůdce.

Orangutan sumaterský je považován za škůdce palem olejných a na plantážích je intenzivně pronásledován a zabíjen. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Orangutan sumaterský je považován za škůdce palem olejných a na plantážích je intenzivně pronásledován a zabíjen. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Úbytkem přirozeného prostředí kvůli pěstování palmy olejné je ohrožen i tygr malajský. Na snímku je samička Wanita, která se narodila v Zoo Praha v říjnu 2017. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Úbytkem přirozeného prostředí kvůli pěstování palmy olejné je ohrožen i tygr malajský. Na snímku je samička Wanita, která se narodila v Zoo Praha v říjnu 2017. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Lubor Mach

 

 

Nejpilnější dobrovolník loni odpracoval 230 hodin. Děkujeme!

pátek, 26. ledna 2018 10:38

ZOO Brno

Téměř 1500 hodin odpracovali na Mniší hoře individuální dobrovolníci. V roce 2018 pro ně jako poděkování chystáme novinku.

„Moc nám pomohli a my si toho nesmírně vážíme. V zahraničí se na dobrovolnické aktivity v podobných organizacích stojí fronty, u nás je to trochu jinak. O to je pro nás cennější, že k nám dobrovolníci chodí a tráví u nás svůj volný čas bez ohledu na počasí nebo peníze,“ řekl na každoročním setkání dobrovolníků ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

V roce 2017 strávili dobrovolníci v brněnské zoo celkem 1456 hodin, což je zhruba stejně, jako v roce předešlém. „Není překvapením, že nejvíce chodí o prázdninách. Rekordmanem je Claudio Berandi s neuvěřitelnými 230 hodinami. Je pro nás velmi potěšující, že téměř všichni chtějí v této činnosti pokračovat,“ uvedla koordinátorka dobrovolnických programů v Zoo Brno Vendula Sychrová.

Na Mniší horu chodí pravidelně 55 dobrovolníků, kteří vedou kroužky pro děti, pomáhají chovatelům a ošetřovatelům s péčí o zvířata a expozice a podílí se na organizaci velkých akcí. Brněnská zoo pro ně jednou za rok pořádá setkání, kde jim poděkuje a předá dárky.

„Každý rok se scházíme v lednu. Letos tomu nebylo jinak, ale plánujeme, že tento formát změníme. Všechny pozveme na jaře, až bude tepleji a posedíme v příjemném prostředí Africké vesnice. Kromě občerstvení se mohou dobrovolníci těšit na zajímavý program. Chceme jim tak ještě více vyjádřit naši vděčnost,“ doplnil Hovorka. 

Z malajských tygřat rostou nebojácné šelmy

čtvrtek, 25. ledna 2018 09:44

ZOO Praha

Mláďata kriticky ohroženého poddruhu, tygra malajského, která se narodila začátkem října loňského roku, zdárně prospívají a rostou. Ač vypadají roztomile, nejsou to žádní mazlíčci! Během jejich her se začínají projevovat jako draví bojovníci.

Tygří dvojčata si často hrají spolu, nebo se svou jedenáctiletou matkou Banyou. Zábavné hrátky však začínají nabývat na razanci, a tak není pochyb, že z obou mláďat vyrostou zdatné šelmy. Koťatům se stále zlepšuje motorika a každý týden dokáží více než ten minulý. Sameček Bulan se nedávno naučil šplhat na odpočinkovou palandu v expozici, samičce Wanitě se tento výkon prozatím nepodařil. Sílu získávají tygřata z masa, na posezení jsou již schopna sežrat i celé kuře. Není proto divu, že mláďata rostou jako z vody.

 

 

Samička Wanita (vlevo) je oproti bratrovi Bulanovi stále trochu drobnější, prospívá však velmi dobře.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samička Wanita (vlevo) je oproti bratrovi Bulanovi stále trochu drobnější, prospívá však velmi dobře.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Hry malajských tygřat ze Zoo Praha začínají nabývat na razanci. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hry malajských tygřat ze Zoo Praha začínají nabývat na razanci. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Sameček Bulan může někomu připadat jako mazlíček, skrývá se v něm však nebojácná šelma. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sameček Bulan může někomu připadat jako mazlíček, skrývá se v něm však nebojácná šelma. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

V košickej ZOO uvidíte najväčšieho zobákorožca

středa, 24. ledna 2018 11:38

ZOO Košice

Pred koncom roka sme do našej ZOO získali štvrtého zástupcu skupiny zobákorožcov. Je ním krkavčiak menší (Bucorvus leadbeateri), ktorý je paradoxne vôbec najväčším reprezentantom tejto čeľade. Dvaapolročného samca sme na odporúčanie koordinátorky priviezli z nemeckej ZOO Duisburg.

Krkavčiak menší žije vo východnej a južnej Afrike a je jedným z dvoch druhov zobákorožcov, ktoré sa zväčša pohybujú na zemi. Obýva savany, kde v tráve hľadá potravu. Tvoria ju zväčša bezstavovce, obojživelníky a plazy, ale niekedy si ju spestrí aj ovocím alebo semenami. Zaujímavosťou je, že je to jeden z mála druhov vtákov, ktorý loví v skupinách. Kŕdeľ pozostáva z 8 - 11 jedincov. Vedie ho dominantný pár, ktorý sa tiež ako jediný môže rozmnožovať. Ostatné krkavčiaky sú "robotníkmi", ktorí pre skupinu obstarávajú potravu.

Krkavčiak menší má výrazný pohlavný dimorfizmus. Samec a samica sa od seba po dosiahnutí pohlavnej dospelosti líšia sfarbením holej kože na krku a v okolí očí. Samec ju má červenú, samica má lysinu modrú. Obe pohlavia sa pýšia výrazne dlhými mihalnicami. Samice krkavčiakov spravidla znášajú dve vajcia. Dospelosti sa ale obvykle dožije len jedno mláďa, keďže starší súrodenec odstráni mladšieho ako konkurenta.

Aj keď je krkavčiak dlhoveký vták, ktorý sa dožíva až 60 rokov, v prírode patrí k ohrozeným. Dôvodom je strata hniezdnych oblastí, poľnohospodársto a požiare. Z tohto dôvodu sa pre krkavčiaky menšie vedie záchranný program, ktorý koordinuje ZOO Atény. Keďže krkavčiak menší je spoločenský vták, čakáme na odporúčanie koordinátorky, ktorá pre nášho samca hľadá vhodnú partnerku. Samec je v súčasnosti na zimovisku a návštevníci ho uvidia v novej sezóne.

krkavciakjpg.JPG

 

krkavciak2jpg.JPG

 

Zoo Praha a Krajanka pomáhají chránit ohrožené druhy

čtvrtek, 18. ledna 2018 12:06

ZOO Praha

Zoo Praha se dlouhodobě zasluhuje o ochranu ohrožených druhů na mnoha místech světa. Nyní je bude chránit i s podporou společnosti ALIMPEX FOOD, a. s., která se rozhodla podpořit in-situ projekty pražské zoo pomocí nového produktu – dezertu pro děti Krajanka ZOO, který se na pultech obchodních řetězců objeví v lednu tohoto roku.

Nová řada smetanových, čokoládových a vanilkových pochoutek pro děti bude prodávána ve třech designech. Ty vycházejí z druhů zvířat, která Zoo Praha dlouhodobě chrání v oblastech jejich přirozeného výskytu (tzv. ochrana in-situ). Na obalech dezertu jsou graficky zpracováni hrdinové tří z nich -  kůň Převalského, gorila nížinná, nebo gaviál indický.

Z každého prodaného kelímku věnuje společnost ALIMPEX FOOD, a. s. 0,10 Kč na podporu ochrany přirozeného domova příslušného druhu. „Krajanka ZOO nejenže přispívá na tři naše významné projekty - návrat koní Převalského do Vnitřní Asie, ochranu gaviálů na indické řece Čambal a pomoc gorilám i dalším ohroženým druhům ve střední Africe, ale také přispívá k informování české veřejnosti, zejména dětí. To je opravdu skvělé a současně jedinečné spojení. Jsme společnosti ALIMPEX velice vděčni a věříme, že Krajanka ZOO bude na trhu úspěšná,“ oceňuje spolupráci ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V produktech Krajanka ZOO navíc konzumenty určitě potěší snížené množství cukru, než je v tomto segmentu obvyklé. Jsou proto vhodné i pro děti, kterým se zajisté budou líbit nejen obrázky na obalu, ale zároveň si pochutnají na zdravější verzi svačiny či snídaně.

Veškeré reklamní materiály, včetně krátkých edukativních videí, byly předem pečlivě konzultovány s odborníky ze Zoo Praha. Tato videa jsou pojata zábavnou formou a vyprávějí o třech zobrazených zvířatech.
Příznivci Zoo Praha mohou její projekty podpořit také pomocí sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“ s číslem 43–6804660247/0100, nebo prostřednictvím příspěvků z DMS. Cena jednorázové DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, na projekt pak putuje částka 29, 59 nebo 89 Kč. Zájemci mohou využít také variantu trvalého příkazu (každý měsíc se zvolená částka automaticky zašle na konto Zoo Praha), a to na všechny uvedené částky. Tvar SMS zprávy je DMS OHROZENEDRUHY XX (XX = zvolená částka) a zasílá se na číslo 87 777.
Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat!


O Zoo Praha
Pražská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější zoo v České republice. Jen za loňský rok do ní zavítalo přes 1,4 milionu návštěvníků. Celková rozloha Zoo Praha je 58 ha a na této ploše se nachází 12 pavilonů a přes 150 expozic. K 31. 12. 2017 v nich žilo 685 různých druhů ptáků, savců, plazů, ryb a paryb, obojživelníků, ale i zástupců z řad bezobratlých. Celkem je to přes 5 017 zvířat. Zoo Praha se také intenzivně mnoho let věnuje ochraně ohrožených druhů zvířat přímo v místě jejich přirozeného výskytu. Mezi nejznámější její in-situ projekty patří Návrat divokých koní (návrat koně Převalského do Mongolska), Toulavý autobus (ochrana goril nížinných v Africe) a záchrana gaviála indického v Indii. Další informace o Zoo Praha naleznete na webu www.zoopraha.cz a sociálních sítích (Facebook, Twitter, Instagram).


O společnosti ALIMPEX FOOD

ALIMPEX FOOD a.s. je společností zabývající se zejména velkoobchodem a distribucí čerstvých, mražených a nechlazených potravin. Od roku 2000 zahrnula firmy do svých aktivit logistické a distribuční služby. Tyto aktivity prošly rychlým vývojem, jak z hlediska sortimentu, tak i obratu a katalogová nabídka obsahuje více než 6500 položek výrobků. Společnost na trh dodává výrobky českých mlékáren, ale i vlastní značky – Balsýr, Blaník, Dr. Halíř, Jihočeská zelenina a.s., Krajanka, Krajanka mléčné, Krajánek, Milkin, Pâté du Chef a Pivrnec. Dále pak značky, které na trhu výhradně zastupuje, jako například EISKAFEE, Elinas nebo Philadelpiia.

Nová řada smetanových, čokoládových a vanilkových pochoutek pro děti bude prodávána ve třech designech. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Nová řada smetanových, čokoládových a vanilkových pochoutek pro děti bude prodávána ve třech designech. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Tiskové konference v Zoo Praha se zúčastnili Martin Kincl, marketingový ředitel ALIMPEX FOOD, a. s., Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha a Vít Kahle, odborný poradce pro marketing a PR Zoo Praha. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Tiskové konference v Zoo Praha se zúčastnili Martin Kincl, marketingový ředitel ALIMPEX FOOD, a. s., Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha a Vít Kahle, odborný poradce pro marketing a PR Zoo Praha. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Z každého prodaného kelímku dezertu Krajanka ZOO věnuje společnost ALIMPEX FOOD, a. s. 0,10 Kč na podporu ochrany přirozeného domova příslušného druhu. Foto: Marián Polák

Z každého prodaného kelímku dezertu Krajanka ZOO věnuje společnost ALIMPEX FOOD, a. s. 0,10 Kč na podporu ochrany přirozeného domova příslušného druhu. Foto: Marián Polák

 

 

Prvé mláďatá roku 2018

úterý, 16. ledna 2018 16:40

ZOO Košice

Prvým tohtoročným mláďaťom v našej ZOO sa stala ovca kamerunská (Ovis aries). Narodila sa v pondelok 15. januára. Rozšírila 10-členné stádo, ktoré sa v súčasnosti skladá z jedného barana, šiestich oviec a troch minuloročných jahniat. Mláďatko sa narodilo matke pochádzajúcej zo Zooparku Vyškov v Česku a otcom je šesťročný u nás odchovaný samec. Matka sa o mláďa vzorne stará. Malá ovečka je čulá, má sa k svetu. Ovce kamerunské chová košická ZOO takmer od začiatku svojho otvorenia. Ide o plemeno pochádzajúce z Afriky, ktoré sa adaptovalo na naše klimatické podmienky. Na rozdiel od ostatných u nás chovaných plemien, ovce kamerunské nemajú vlnu. Ich telo pokrýva krátka srsť, ktorá býva v rôznych odtieňoch hnedej, tiež biela a čierna, alebo v kombinácii týchto farieb. V košickej ZOO sa doteraz narodilo 94 mláďat oviec kamerunských. Časť potomkov skončila v súkromných chovoch, tiež v iných zoologických záhradách ako osvieženie krvi v chove.

Dva dni po Novom roku sa v ZOO vyliahol aj jeden z ohrozených druhov vtákov - amadina Gouldovej (Chloebia gouldiae). Tento druh patrí z chovateľského hľadiska medzi náročnejšie. Prírastok chovateľov mimoriadne potešil, aj keď nejde o prvé rozmnoženie tohto druhu. Prvé odchovy sme zaznamenali v roku 2015, čiže v súčasnosti košická ZOO množí tento druh už v druhej generácii. Otcom najmladšieho prírastku je práve samec vyliahnutý v roku 2016. V súčasnosti rodinu amadín tvorí dospelý pár, štyri mláďatá z vlaňajška a najmladší prírastok. Zvláštnosťou týchto drobných spevavcov je variabilita sfarbenia hlavy. V prírode nájdete červenohlavé, čiernohlavé a najzriedkavejšie sa vyskytujúce amadiny so žltooranžovou hlavou. Krajonou ich pôvodu je severná Austrália. Amadiny sú mimoriadne citlivé na nízke teploty. V prírode patria k ohrozeným kvôli požiarom a spásaniu trávy dobytkom. Ich hniezdne možnosti sú obmedzené aj kvôli výrubu starších bútľavých stromov.

dsc_0869jpg.JPG

dsc_0875jpg.JPG

dsc_0885jpg.JPG
 

Ohrozená korytnačka z Indie

čtvrtek, 11. ledna 2018 14:14

ZOO Košice

Na sklonku minulého roka sme získali vzácny druh korytnačiek. Druhové meno hviezdicové získali podľa kresby na pancieri.  Štyri jedince, ktoré nám darovala ZOO Praha, rozšírili doterajšiu kolekciu suchozemských korytnačiek na päť druhov. Korytnačka hviezdicová (Geochelone elegans) sa prirodzene vyskytuje v oblasti Prednej Indie a na ostrove Srí Lanka v troch oddelených subpopuláciách. Líšia sa od seba veľkosťou a sfarbením. Jedinečná je dokonca aj kresba každého jedinca. Samica znáša obvykle 1 – 10 vajec aj viackrát do roka. Vajíčka sa často stávajú korisťou rôznych predátorov, napr. lišiek, šakalov, supov alebo väčších plazov. V prírode ide o ohrozený druh hlavne kvôli strate biotopu a medzinárodnému obchodu. Za optimálnych podmienok sa ale dožíva až 80 rokov. V ľudskej opatere je jej chov veľmi náročný. Je citlivá na zmeny podmienok, tiež ťažko znáša spoločnosť iných druhov korytnačiek.

 

hviezdicova1jpg.JPG

 

hviezdicova2jpg.JPG

 

hviezdicova3jpg.JPG

 

hviezdicova4jpg.JPG

 

Zvířata ze Zoo Praha si pochutnávají na větvích z největšího vánočního stromu

středa, 10. ledna 2018 09:43

ZOO Praha

Sloni, zubři, bizoni i velbloudi od dnešního dne zažívají druhé Vánoce. Každý den totiž dostanou větve a jehličí z dvaadvacet metrů vysokého smrku, který na Staroměstském náměstí dokresloval od začátku prosince vánoční atmosféru.

Kromě smrku ze Staroměstského náměstí jsou pro zvířata zpestřením i neprodané vánoční stromky, které prodejcům zůstaly ve skladech. Zoo Praha jich letos obdržela na sedm set. Zásoba větví z vánočního smrku a stromečků vydrží zoo ještě na minimálně dva týdny, takže se návštěvníci mohou těšit na zajímavou podívanou.

Největší radost ze smrkových větví měl sameček slona indického Max.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Největší radost ze smrkových větví měl sameček slona indického Max.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Ani velbloudi ze Zoo Praha nepřišli zkrátka. Na větvích z vánočního smrku si náramně pochutnali. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Ani velbloudi ze Zoo Praha nepřišli zkrátka. Na větvích z vánočního smrku si náramně pochutnali. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Lubor Mach

 

Známe pohlaví vzácných levhartích mláďat

pondělí, 08. ledna 2018 15:13

ZOO Brno

V listopadu narozená mláďata levharta cejlonského dobře prospívají a rostou jako z vody. Při první veterinární prohlídce jsme zjistili, že se jedná o samce a samici.

 

levhart2_700jpg.jpg

„Matka Nayana se o oba potomky vzorně stará. Malý samec váží 2,18 kilogramu, samička má jen o něco méně, přesně 2,1 kilogramu. Jsme na ně nesmírně hrdí a dělají nám opravdu radost. Tu má také koordinátor záchovného programu, který nám pogratuloval k chovatelskému úspěchu,“ řekla kurátorka chovu savců v Zoo Brno Dorota Gremlicová.

 

NA VIDEO LEVHARTÍCH MLÁĎAT SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE.

 

Mláďata dostala od veterináře vitamíny, odčervení a čip. Za zhruba dva týdny bude následovat ještě přeočkování.

Dvojčata jsou se svou matkou stále ve vnitřní ubikaci. Návštěvníkům se s největší pravděpodobností představí na jaře, až povyrostou a bude tepleji.

 

levhart4_700jpg.jpg

Malí levharti se narodili 21. listopadu 2017. Poslední úspěšný odchov tohoto poddruhu zaznamenala Zoo Brno v roce 2000. Od té doby se na Mniší hoře vystřídalo celkem devět levhartů, ale až samice Nayana a samec Daan vytvořili stabilní a harmonický pár. Daan se narodil 19. září 2011 v Burgers’ Zoo v nizozemském Arnhemu. Do jihomoravské metropole dorazil 25. února 2013. Samice Nayana přijela pět dnů před Daanem z bratislavské zoo, kde se narodila 24. června 2011.

Ve volné přírodě se levharti cejlonští vyskytují na ostrově Srí Lanka, podle odhadů IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jich zde zbývá jen něco mezi 750 a 900 jedinci a poddruh je proto veden na Červeném seznamu jako ohrožený.

Chov levhartů cejlonských je v rámci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) řízen jako EEP (Evropský záchovný program), ve kterém je celkem 69 zvířat.


 

Dva malé tučniaky

čtvrtek, 04. ledna 2018 11:09

ZOO Košice

Krátko pred vianočnými sviatkami sa v našej ZOO vyliahli dve mláďatá tučniakov. O prírastky sa postarali samec Milk a samica Swampy. Druhý pár tvorí samec Zelený a samica Bodka.  Mláďatá sa vyliahli v rozmedzí  troch dní a dnes sa ich váha pohybuje okolo jedného kilogramu. Tučniaky jednopáse po vyliahnutí pritom vážia 80 – 100 gramov, v dospelosti 2,5 - 6 kilogramov.

Tučniaky jednopáse obývajú Južnú Ameriku, pobrežie Chile a Peru. Spomedzi 18-tich známych druhov, patria k tým, ktoré zle znášajú zimu. Ide o druh, ktorý je ohrozený vyhynutím hlavne kvôli nadmernému rybolovu a s tým súvisiacemu nedostatku potravy. V zoologických záhradách patria k obľúbeným chovancom. Podľa dostupných informácií ich na svete chová 94 inštitúcií. Naša ZOO sa medzi nich zaradila v roku 2008. Odvtedy sme odchovali  spolu s najnovšími prírastkami 25 mláďat. Viaceré z nich sú súčasťou kŕdľa a privádzajú na svet vlastných potomkov. Košická ZOO tak odchováva tučniaky v tretej generácii. Niektoré, naopak, putovali do európskych zoologických záhrad. V partnerskej ZOO Krakov posilnili zakladajúci chov. V súčasnosti tvorí kŕdeľ tučniakov v našej ZOO 10 samcov, 6 samíc a 2 mláďatá.
01-04-18-11-10-17-tucniakjpg.JPG

tucniak1jpg.JPG

tucniak2jpg.JPG

tucniak3jpg.JPG
 

Skvělý rok Zoo Praha

úterý, 02. ledna 2018 14:22

ZOO Praha

Návštěvnost Zoo Praha za rok 2017 skončila na úctyhodném čísle: 1 445 126! Jde o historicky druhý nejlepší výsledek, který zaostal o pouhých 3227 návštěvníků za rekordním rokem 2016. Dá se říci, že nebýt vichřice Herwart, kvůli níž byla zoo dva dny zavřená, byla by rekordní návštěvnost překonána dva roky za sebou. Skvělý byl uplynulý rok i chovatelsky s 1261 mláďaty 219 druhů savců, ptáků a plazů. A stejně jako loni jsme pro vás sestavili přehled deseti nejdůležitějších událostí roku.

Hledání dětí z fotografie a 60 000 000. návštěvník Zoo Praha
V roce 1975 přivítala Zoo Praha svého 25 000 000. návštěvníka. Historický snímek této události se na počátku roku 2017 stal inspirací k přípravě kampaně „Hledáme děti z fotografie“. Skutečně se je najít podařilo a zahájení hlavní sezóny 2017 proběhlo v retro stylu, který připomněl rok 1975 i léta bezprostředně předcházející. Byla to doba, kdy začínala vyrůstat mezinárodní prestiž Zoo Praha. Nedlouho po zahájení hlavní sezóny 2017 pak do Zoo Praha dorazil její celkově 60 000 000. návštěvník. Stal se jím Vlastimil Čermák z Prahy.

Gepardí paterčata

V pondělí 15. května porodila gepardí samice Savannah pětici mláďat - tři samečky a dvě samičky. Pro šestiletou Savannah, která pochází ze zoo v Colchesteru, šlo o druhý odchovávaný vrh; otcem mláďat je pětiletý samec Ben z dánského Ebeltoftu. Jedno z mláďat bylo drobnější než ostatní, ale odchovat se podařilo všechna. Zoo Praha chová gepardy od roku 1933 a narodilo se zde již 64 jejich mláďat.

Příprava výstavby nových pavilonů
V první polovině roku proběhly architektonické soutěže, které určily podobu nové expozice Arktida pro lední medvědy a pavilonu pand velkých. Podařilo se také pokročit s přípravou stavby velice potřebného nového pavilonu goril. Nejprve bylo Ministerstvem kultury ČR jako nedůvodné zamítnuto odvolání Městské části Praha-Troja a dvou spolků proti výstavbě tohoto pavilonu. Následně MČ Praha-Troja podala žalobu, kterou však poté, co soud nerozhodl o předběžném opatření, opět stáhla. V nejbližší době lze očekávat vydání stavebního povolení.

Přírůstky u lachtanů
V pátek 26. května se narodilo v pořadí již 14. mládě lachtana jihoafrického v Zoo Praha: sameček Nelson. Jeho rodiči jsou čtrnáctiletá Abeba a patnáctiletý Meloun. Naopak odejít muselo jejich předchozí mládě, dvouletý sameček Mamut, který se na sklonku srpna přestěhoval do německého Memlebenu. Konečně 11. září přicestovala do Prahy z dánské Jyllands Park Zoo dvouletá samička Daisy.

Přirozený odchov kakadu palmového

Jediné mládě kakadu palmového odchované roku 2017 v evropských zoologických zahradách a současně úplně první přirozeně odchované mládě tohoto druhu v rámci českých a slovenských zoo se vylíhlo 20. dubna. Jde o samičku, která bude obývat nově budovaný Rákosův pavilon. Zajímavostí je, že rodiče toho mláděte byli Českou inspekcí životního prostředí zabaveni jako nelegálně držená zvířata a posléze postoupeni Zoo Praha.

Výstava sklípkanů
Mimořádný zájem návštěvníků vzbudila výstava šedesáti druhů sklípkanů, která začala 9. září a pokračovala až do posledního říjnového víkendu. Představila i velmi vzácné či nově objevené druhy sklípkanů, z nichž největší měl při roztažených nohou průměr jídelního talíře. Výstava doplněná odbornými výklady byla prvním krokem ve snaze věnovat v Zoo Praha větší pozornost bezobratlým živočichům.

Nové stavby i vylepšování areálu zoo
V roce 2017 byla vybudována a zkolaudována nová budova technického zázemí v horní části zoo, která nahradila staré objekty dílen v záplavové oblasti. Podařilo se dokončit přestavbu restaurace Gaston, která bude otevřena při zahájení hlavní sezóny 2018, a pokračovala výstavba Rákosova pavilonu, který již byl osazen rostlinstvem. Po celém areálu zoo byly rozmístěny nové lavičky a odpadkové koše, proběhla úprava mnoha cest atd. atd.

Pomáháme přežít dalším ohroženým druhům
Stejně jako v předchozích letech se uskutečnil letecký transport koní Převalského do Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B v Mongolsku. Pokračovaly i další projekty jako např. Toulavý autobus v Kamerunu, podpora ochrany gaviálů v Indii nebo snaha o záchranu supů na Balkáně, kam Zoo Praha mj. poskytla místním ochráncům přírody terénní automobil. Z nových aktivit je třeba zmínit alespoň podporu ochrany kriticky ohrožených sajg mongolských, které na začátku roku 2017 postihla epidemie moru malých přežvýkavců.

„Donation machines“

Od srpna mohou návštěvníci Zoo Praha přispět na záchranu čtyř ohrožených druhů - koně Převalského, gorily nížinné, gaviála indického a laoše - prostřednictvím pěti speciálních platebních terminálů. Zajistila je společnost MasterCard a návštěvníci si mohou vybrat, na jaký druh, jakým způsobem a v jaké výši přispějí. Zoo Praha ovšem nejen realizuje řadu in-situ projektů v Africe, Asii i Evropě, ale snaží se jít příkladem také ve svém areálu.

Výjimečná mláďata tygra malajského
V úterý 3. října porodila jedenáctiletá samice tygra malajského Banya dvě mláďata, samičku a samečka. Jejich otcem je desetiletý samec Johann. Odchov těchto dvou mláďat, která byla pojmenována Bulan a Wanita, je výsledkem mnohaletého snažení. Rozmnožování mimořádně vzácných tygrů malajských je totiž spojeno s mnoha obtížemi; mj. je obtížné sestavit kompatibilní páry. Odchovem těchto tygrů se doposud mohly pyšnit pouze dvě evropské zoo, a to naposledy v roce 2013.

Děkujeme všem, kdo k úspěchu Zoo Praha jakkoli přispěli, i těm, kdo ji prostě mají rádi!

 

Samička tygra malajského Wanita ve věku šesti týdnů. Foto Miroslav Bobek

Samička tygra malajského Wanita ve věku šesti týdnů. Foto Miroslav Bobek

Mládě lachtana jihoafrického se svou matkou Abebou krátce po narození. Foto Miroslav Bobek

Mládě lachtana jihoafrického se svou matkou Abebou krátce po narození. Foto Miroslav Bobek

 

Lubor Mach

 

 

Vánoční program v Zoo Praha

čtvrtek, 21. prosince 2017 10:07

ZOO Praha

V Zoo Praha již tradičně proběhnou vánoční svátky ve znamení bohaté nadílky pro zvířata i pro návštěvníky. Nejen na Štědrý den budou připraveny drobné dárky pro děti a pestrý program plný komentovaných krmení a setkání. Překvapením pro veřejnost pak bude štědrodenní vystoupení „zlatého“ prasátka v Amfiteátru Rezervace Bororo. Návštěvníci také mohou přinést 24. prosince zvířatům jedlé dárky, které jim předáme při vánočních komentovaných krmení během dalších dnů.


U tygrů začneme oslavovat vánoční svátky již v sobotu 23. prosince. Tygrům ussurijským bude v 13.00 hodin předána za speciálního komentovaného setkání vánočně ozdobená piňata (kartonová figurína).
Na Štědrý den budou pokladny zoo otevřeny do 14.00 hodin (areál a většina pavilonů však budou zpřístupněny až do 15.00 hodin). Tento den mohou návštěvníci přinést zvířatům například zeleninu nebo ovoce a piškoty, které mohou nechat u hlavního vchodu. Během celé neděle budou také probíhat vánoční komentovaná krmení a setkání a v poledne navíc i speciální program se „zlatým“ prasátkem v Amfiteátru Rezervace Bororo.


Ve dnech 25. a 26. prosince vždy v poledne pak proběhnou další vystoupení zvířat u ozdobeného stromečku v Amfiteátru Rezervace Bororo. Malé návštěvníky tu také čekají drobné dárečky. V následujících dnech (28. až 30. prosince) budou také pokračovat speciální komentovaná krmení a bohatá nadílka. Zkrátka nepřijdou například sloni, ale ani gorily nebo losi a zubři, kteří dostanou dobroty od návštěvníků a pochutnají si i na neprodaných vánočních stromečcích.


Přejeme vám šťastné a veselé Vánoce v Zoo Praha.

Vánoční program v Zoo Praha


Nadílka u tygrů (23. prosince, expozice tygrů ussurijských)
13.00    Spuštění vánoční piňaty do výběhu tygrů ussurijských za komentovaného setkání

Štědrý den (24. prosince)
9.00 – 14.00    Návštěvníci mohou během dne nosit zvířatům jedlé dárky (odevzdání u hlavního vchodu)
12.00    Speciální vánoční vystoupení se „zlatým“ prasátkem v Amfiteátru Rezervace Bororo

Štědrodenní komentovaná setkání a krmení
10.00     Krmení hrabáčů   
10.30     Setkání u pekariů   
11.00     Krmení tučňáků

11.00    Krmení talapoinů
12.30    Setkání u velemloků

13.30    Setkání u goril


Vánoční svátky v Rezervaci Bororo (25. až 26. prosince)
12.00    Speciální vánoční vystoupení v Amfiteátru Rezervace Bororo s vánočním stromečkem a dárečky pro děti


Komentovaná krmení dobrotami od návštěvníků a vánočními stromky (28. až 30. prosince)

11.00      Krmení zubrů  
11.30      Krmení losů   
13.30      Krmení slonů

15.00    Krmení lemurů     
15.30     Krmení goril


Změny v programu jsou vyhrazeny.

Na Štědrý den uvidí návštěvníci v 12.00 v Amfiteátru Rezervace Bororo „zlaté“ prasátko. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Na Štědrý den uvidí návštěvníci v 12.00 v Amfiteátru Rezervace Bororo „zlaté“ prasátko. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Krmení neprodanými vánočními stromky proběhne v Zoo Praha i u zubrů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Krmení neprodanými vánočními stromky proběhne v Zoo Praha i u zubrů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Ďalší rys vypustený na území Falckého lesa

středa, 20. prosince 2017 11:21

ZOO Bojnice

12-20-17-11-29-17-27_ts-narodna-zoo-bojnice--dalsi-rys-vypusteny-na-uzemi-falckeho-lesajpg.jpg

 

V piatok, 15. decembra 2017 sme na území biosférickej rezervácie Falckého lesa v Nemecku vypustili ďalšiu samicu rysa ostrovida menom Labka. Samicu sme previezli do Nemecka z rehabilitačnej stanice Národnej zoo Bojnice. Celkovo išlo o ôsmeho vypusteného rysa v rámci projektu LIFE, z ktorých päť pochádza  zo Slovenska.

„Sme šťastní, že Labka dostala druhú šancu na život, dokonca s pridanou hodnotou
a veľmi dôležitou úlohou. Má totiž s ďalšími zvieratami pomôcť zachrániť reštituovanú populáciu rysa
v západnej Európe. Labka pochádza z Národného parku Poloniny a jej rehabilitácia nebola vôbec jednoduchá. Napriek tomu z nej vyrástla veľká a silná samica s hmotnosťou viac ako 19 kilogramov. Samotný transport do Nemecka, ako aj jej vypustenie do voľnej prírody prebehol bez akýchkoľvek problémov," opísal vedúci zoologického odboru Národnej zoo Bojnice Branislav Tám.

Dnes, teda v stredu 20. decembra 2017 bude Labku nasledovať ďalšia mladá rysica s podobným osudom pochádzajúca zo Švajčiarska. Pevne veríme, že sa Labka adaptuje na nové prostredie, tak ako všetky predchádzajúce rysy, čo budeme môcť hodnotiť prostredníctvom údajov z GPS/GSM telemetrického obojku, ktorým bola rovnako ako všetky predchádzajúce rysy označená.

Veľkú radosť nám rovnako robí samica Kaja, ktorá bola vo Falckom lese vypustená po rehabilitácii v našej zoo v predchádzajúcom roku. „Kaja v novom domove priviedla na svet dve mláďatá, samčekov Filou a Palu. Obe mláďatá sa s matkou naďalej zdržiavajú a pripravujú sa na osamostatnenie, ktoré ich čaká v úvode nasledujúceho apríla. Želáme všetkým rysom, aby sa im naďalej vo Falckom lese darilo," povedal Tám.

 

Zobákorožec papuánsky prvý raz v košickej ZOO

pátek, 08. prosince 2017 15:48

ZOO Košice

Začiatkom novembra sme do našej ZOO priviezli nový atraktívny druh. Je ním zobákorožec papuánsky (Rhyticeros plicatus ruficollis), ktorého Zoologická záhrada Košice chová prvý raz vo svojej histórii. Iný názov tohto druhu je zobákorožec Blythov. Toto pomenovanie získal na počesť anglického zoológa a kurátora Museum of the Asiatic Society of Bengal Edwarda Blytha. Takmer ročná samička k nám prišla od súkromného chovateľa.

V prírode obýva zobákorožec papuánsky západnú časť ostrova Papua a sever súostrovia Moluky. Jeho potrava je zložená z ovocia, semien, ale tiež napríklad včelích plástov. Zobákorožec papuánsky je druhým najväčším zástupcom svojho rodu.  Zaujímavosťou je aj jeho výrazný pohlavný dimorfizmus. Rozdiel medzi samocm a samicou nie je len vo veľkosti, ale tiež vo sfarbení. Samec je čierny s oranžovou hlavou a krkom, Samica je celá čierna, avšak s modrou kožou na krku a v okolí očí. Tiež sfarbenie zobáka je rozdielne.

Zobákorožec papuánsky zatiaľ nepatrí medzi ohrozené druhy, ale jeho počty v prírode klesajú. Hlavným dôvodom je strata biotopu. Druhým faktorom, ktorý ho ohrozuje, je lov. Zriedkavo sa vyskytuje aj v ľudskej opatere. Na svete ich podľa dostupných informácií chová len 27 inšitúcií v počte 59 jedincov. Väčšinou sú to vtáky bez určenia poddruhu. Na Slovensku chová zobákorožca papuánskeho len ZOO Košice. V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad sa s ním návštevníci okrem košickej ZOO môžu stretnúť iba v ZOO Zlín - Lešná. V minulosti (1989 - 2009) ho chovala ZOO Bojnice, ktorá ho vystavovala ako prvá z československých ZOO. V roku 1999 tu došlo aj k prvému úspešnému odchovu jedného mláďaťa.

Pre tento druh sa vedie aj Európska plemenná kniha (ESB), ktorú koordinuje Weltvogelpark Walsrode. V súčasnosti čakáme na rozhodnutie koordinátorky, akého samca nám odporučí.

Návštevníci sa na mladú samičku môžu tešiť  v novej sezóne v pavilóne exotária. V súčasnosti je v chovateľskom zázemí, keďže ide o teplomilný druh.

zobakorozecjpg.JPG

 

zobakorozec1jpg.JPG

 

zobakorozec2jpg.JPG

 

V Bruseli o zoologických záhradách

pátek, 01. prosince 2017 12:43

UCSZOO

Zástupcovia národných asociácií zoologických záhrad a predstavitelia Európskeho parlamentu a komisie sa stretli v dňoch 28. a 29. novembra na spoločnom rokovaní v Bruseli. Úniu českých a slovenských zoologických záhrad a akvárií zastupoval jej prezident Erich Kočner. Ako krátko po návrate prezradil, cesta do Bruselu bola veľkým prínosom aj z hľadiska poznania procesov, ktoré predchádzajú tvorbe a schvaľovaniu smerníc a nariadení v rámci Európskej únie. Hlavným bodom programu na tomto podujatí bola smernica z roku 1999 o zoologických záhradách, ktorú Európska komisia zvažuje otvoriť. Tento dokument dostal v Bruseli najväčší priestor. Prerokúvali ho na pôde Európskej komisie, Európskeho parlamentu i na stretnutí, ktoré organizovala Únia nemeckých zoologických záhrad. Témou, ktorá tam počas dvoch dní rezonovala, bol aj zoznam invazívnych druhov . Ako je známe, väčšina zoologických záhrad so zaradením niektorých druhov nesúhlasí. Tretím bodom programu bol Nagojský protokol o prístupe ku genetickým zdrojom. Prezident UCSZOO sa stretol aj s poslancami Európskeho parlamentu, ktorí zastupujú Slovensko a Česko.

brusel1jpg.JPG

 

brusel2jpg.JPG

 

bruseljpg.JPG

 

Český nápadník pre holandskú princeznu

pondělí, 27. listopadu 2017 10:11

ZOO Košice

Z nového partnera sa netešia len samice wapiti sibírskeho, ale tiež Malá princezná - samica marabu zdochlinára (Leptoptilos crumenifer). Na odporúčanie koordinátorky sme 9. novembra priviezli zo ZOO Dvůr Králové takmer osemmesačného samca. Ide o geneticky veľmi cenného jedinca. Jeho otec sa totiž vyliahol ešte v prírode. Samec je zatiaľ v karanténe, ale už čoskoro ho chovatelia budú zoznamovať s partnerkou, aby ich mohli na budúci rok spojiť. Vytvorenie funkčného páru v ľudskej opatere je veľmi zložité, často totiž dochádza k napadnutiu jedného z partnerov. Z tohto dôvodu sú vzacne aj odchovy, za posledných 12 mesiacov sa na svete vyliahlo len 25 mláďat.

Marabu zdochlinár (Leptoptilos crumenifer) obýva Afriku na juh od Sahary. Patrí k jedným z najväčších brodivých vtákov sveta. Rozpätie krídel dosahuje až 3,2 m. Okrem zdochlín sa živí tiež rybami, jaštermi, plazmi alebo hlodavcami. ZOO Košice chová tento druh bociana od jesene minulého roku, keď sme z holandského Leeuwarden priviezli dvanásťročnú samicu. ZOO Košice je tak v súčasnosti jedinou zoologickou záhradou na Slovensku, ktorá chová pár týchto zaujímavých vtákov.

marabujpg.JPG

 

marabu2jpg.JPG

 

Dora a Bona dostali partnera

čtvrtek, 23. listopadu 2017 15:07

ZOO Košice

Samice wapiti sibírskeho (Cervus canadensis sibiricus) sa dočkali nového partnera. V októbri sme na odporúčanie koordinátora európskeho programu doviezli z Tierparku Berlín sedemročného samca Turana, ktorý sa však narodil v ostravskej ZOO. Zoologická záhrada Košice chová tento najväčší druh jeleňa od roku 2016. Vtedy sme zo ZOO Ostrava získali dve samice - Doru a Bonu, a neskôr samca  z Brna, ktorý v stáde zotrval len krátko. Turan sa v našej ZOO rýchlo adaptoval. V tomto období mu však dočasne chýba majestátna ozdoba na hlave. Náš nový obyvateľ o nich prišiel kvôli bezpečnému transportu i bezpečnosti samíc vo fáze zoznamovania.

Wapiti sibírsky žije v oblasti východnej Ázie, od pohoria Altaj po rieku Amur. Samce žijú väčšinu roka osamotene. Najsilnejšie jelene len v období ruje okolo seba zhromažďujú viac samíc. Názov "wapiti" pochádza z jazyka indiánskych kmeňov a znamená "biely zadok". Zoologické záhrady chovajú wapiti sibírske len zriedkavo, na svete len v 9 - tich inštitúciách. Na Slovensku sme jediná ZOO, kde nájdete wapiti sibírske.

wapiti4jpg.JPG

 

wapitijpg.JPG

 

wapiti2jpg.JPG

 

Piata malá kapybara

středa, 22. listopadu 2017 15:05

ZOO Košice

V polovici novembra sa v našej ZOO narodilo piate tohtoročné mláďa kapybary močiarnej (Hydrochaerus hydrochaeris). Otcom je samec, ktorého sme získali v roku 2015 darom zo ZOO Berlín. Matkou je samica, ktorá k nám prišla v roku 2011 zo ZOO Spišská Nová Ves. O svojho posledného potomka sa tak ako v predchádzajúcich prípadoch stará príkladne. Pohlavie najmladšieho prírastku v skupine najväčšieho hlodavca sveta ešte nepoznáme.

ZOO Košice začala chovať kapybary močiarne v marci 2002, keď k nám prišli tri samce zo ZOO Brno. Samicu sme získali o dva roky neskôr zo ZOO Ústí nad Labem. Prvé mláďatá sa kapybarám narodili v roku 2005. Najmladší prírastok je sedemnástym mláďaťom kapybár močiarnych v košickej ZOO.

Kapybara močiarna (Hydrochaerus hydrochaeris) sa vyskytuje v Južnej Amerike. Obýva oblasti v blízkosti vody, ktorá im slúži tiež ako útočisko pred predátormi. Žije v skupinách s približne 10 jedincami, niekedy môže mať stádo až 30 zvierat. Živí sa prevažne trávou a vodnými rastlinami, príležitostne kôrou stromov a ovocím. Aj keď ľudia kapybary lovia, najmä kvôli koži, nepatrí v prírode k ohrozeným druhom.

 

kapybarajpg.JPG

 

Od čtvrtka v Zoo Praha uvidíte vzácné tygříky

úterý, 14. listopadu 2017 15:14

ZOO Praha

Dvě mláďata kriticky ohroženého tygra malajského, která se v Zoo Praha narodila před šesti týdny, se dnes poprvé představila médiím a od čtvrtka je uvidí i návštěvníci.


Malajská tygřata – sameček a samička – se narodila v pražské zoo 3. října 2017. Samička byla od počátku menší a měla také zdravotní obtíže. Naštěstí ty během následujících pár dnů po léčbě antibiotiky odezněly.
„Banya brzo po porodu přenesla svá mláďata z porodního boxu do expozice a na přítomnost lidí reagovala nervózně. Proto jsme část pavilonu uzavřeli a návštěvníci tak tygřata mohou vidět teprve nyní,“ vysvětluje Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, a doplňuje: „Odchov tohoto poddruhu tygra je velmi složitý, naposledy se v Evropě podařil před čtyřmi roky v Halle. V přírodě přitom přežívají už jenom poslední dvě až čtyři stovky tygrů malajských.“


Obě mláďata byla dnes také znovu zvážena. Větší sameček má hmotnost 5,16 kg a samička 3,78 kg. „Sklon růstové křivky obou mláďat odpovídá zahraničním údajům. Sameček je kopíruje téměř přesně a samička je stále drobnější, ta zatím ztrátu nedohnala,“ říká kurátor savců Pavel Brandl.


Obě tygřata již vidí a vesele se batolí po expozici. Jedenáctiletá matka koťat Banya se o své potomky vzorně stará a pravidelně je kojí. Přesto se tygřata začínají projevovat jako pořádné šelmy. Už je láká maso. Přestože nemají ještě zuby, už jej alespoň olizují.


Veřejnost osud mláďat sledovala bedlivě od prvních chvil, co přišla na svět, a od čtvrtka, kdy se otevře Pavilon šelem a plazů, je budou moci návštěvníci vidět i s  matkou v expozici. Jména mláďat vyberou chovatelé.


Pavilon šelem a plazů může být z důvodu odchovu mláďat malajských tygrů zčásti uzavřen.

 

Od čtvrtka budou moci návštěvníci v Zoo Praha vidět dvě mláďata tygra malajského. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Od čtvrtka budou moci návštěvníci v Zoo Praha vidět dvě mláďata tygra malajského. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Alena Šteffelová

 

V Zoo Praha se narodilo 18 hroznýšků pestrých

čtvrtek, 09. listopadu 2017 11:43

ZOO Praha

V teráriích pražské zoologické zahrady je pořádně živo. Nyní zde přišlo na svět 18 hroznýšků pestrých. Odchovy těchto hadů z afrických polopouští se daří. Jen letos se v Zoo Praha narodilo celkem padesát mláďat.

 

„Hroznýš v kapesním vydání“, jak se někdy hroznýškovi pestrému říká, má často černožluté zbarvení a v přírodě žije především v Keni a Tanzanii. V dospělosti dorůstá do délky kolem padesáti až osmdesáti centimetrů a má robustní tělo. Jde o nádherného hada drobné velikosti. I proto je velmi oblíbený u chovatelů a patří mezi nejčastěji chované druhy.

 

Hroznýšek pestrý je ve volné přírodě ohrožen ztrátou přirozeného prostředí a odchytem pro chov v lidské péči, proto se na něj vztahuje úmluva CITES o obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a rostlin.

 

První hroznýšek pestrý přišel do pražské zoo v roce 1974. Chov tohoto hada byl následně obnoven v roce 2003. Nyní má Zoo Praha čtyři chovné samce a šest samic. Další početnou skupinu tvoří mláďata. Včetně aktuálních osmnácti se jich v Troji narodilo celkem již 111.

V pražské zoo se narodilo osmnáct hroznýšků pestrých. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V pražské zoo se narodilo osmnáct hroznýšků pestrých. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Alena Šteffelová

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 10 z 69


Katalog bílého zboží s širokým výběrem. Katalytické lampy provoní i vyčistí ovzduší Vašeho domova. Originální Katalytické lampy.