Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
19.01. 2022 Orla nahradí ohrožení luňáci a čápi
ZOO Brno Brněnská zoologická zahrada připravuje novinku v podobě prezentace ohrožených druhů migrujících ptáků. Orla bělohlavého tak v kruhové ...
19.01. 2022 Zoo Brno nabízí zimní zážitky – setkání s varanem komodským a kusu liščím
ZOO Brno Pokud se chcete blíže seznámit se zvířaty brněnské zoo a podílet se na speciální péči o ně, je pro vás ideální aktuální nabídka zimních ...
12.01. 2022 Zvířata v Zoo Praha ochutnala vánoční strom ze Staroměstského náměstí
ZOO Praha Bizoni, zubři, urzoni a sloni v pražské zoo zažili druhé Vánoce. Dostali totiž již tradičně větve z jednadvacet metrů vysokého smrku, který ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Novinky


Mláďata rysa karpatského + rekonstrukce pavilonu paviánů

pondělí, 15. října 2018 14:49

ZOO Liberec

Nové přírůstky rysů karpatských

V liberecké zoologické zahradě se těší z dvou mláďat rysů karpatských. Přestože obě rysata přišla na svět již 28. 8. 2018, dlouho zůstávala očím návštěvníků skryta. Ošetřovatelé po několik týdnů nechávali výběh zakrytý, aby matka s mláďaty měla klid a nebyla ničím rušena. Nyní už návštěvníci mohou oba rysí sourozence spatřit ve výběhu, který sdílí společně se svými rodiči.

Pohlaví obou jedinců zatím zůstává pro všechny tajemstvím, protože ošetřovatelé do vývoje koťat nijak nezasahují a vše nechávají na přírodě. „Vzhledem k tomu, že se jedná o ohrožený druh, je při odchovu mláďat až na výjimečné případy vyloučený jakýkoli nepřirozený zásah ze strany člověka,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar. Pohlaví rysů bude známo přibližně v polovině října, až mláďatům bude více než šest týdnů a proběhne jejich očkování.

Tato mláďata ale nejsou jedinými novými rysími jedinci v Zoo Liberec. V pátek 5. 10. 2018 přicestovala do liberecké zoo čtyřčlenná rysí skupina ze Zoo Olomouc, kde v současnosti probíhá rekonstrukce výběhu těchto největších evropských kočkovitých šelem. Zoo Liberec v rámci nezištné pomoci, která mezi zoologickými zahradami sdruženými v EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad) běžně probíhá, poskytla olomouckým rysům dočasný azyl. Návštěvníci je mohou spatřit ve výběhu ve spodní části zoo, který sloužil pandám červeným, ale předtím právě i rysům karpatským. Zajímavostí je, že olomoucká samice byla odchována právě zde a vrací se nyní i se svým čtyřměsíčním potomkem na místo svého narození.

Rekonstrukce expozice paviánů pláštíkových

Další novinkou v liberecké zoo je kompletně zrekonstruovaný výběh paviánů pláštíkových. Přestože oprava proběhla v rámci stávajících prostorových dispozic, paviánům přinesla více světla ve vnitřní expozici, a především lepší klima a hygienické podmínky. Součástí přestavby byla i instalace několika nových herních prvků, které přispívají k zabavení a nabourání denního stereotypu těchto afrických primátů.

Expozice paviánů patří mezi ty nejstarší v celé liberecké zoo, její stavba se datuje již v roce 1963. Od té doby prošla jen drobnými úpravami, takže celá konstrukce výběhu byla již v havarijním stavu. V rámci kompletní rekonstrukce došlo k sanaci všech nosných prvků a stěn, k novému keramickému obložení vnitřních prostor a kompletní hydroizolaci povrchů. Ve venkovní části výběhu byly nastříkány nové dekorační betonové plastiky imitující umělou skálu, což zlepšilo i celkový vzhled expozice. Ošetřovatelé na úpravách oceňují především snadnější údržbu pavilonu i obsluhu zvířat.

Rekonstrukce neslouží pouze našim zvířatům a ošetřovatelům, ale na své si přijdou i návštěvníci. I pro ně se léta zašlý pavilon stal více atraktivní. Pro zvýšení komfortu návštěvníků byla postavena menší krytá vyhlídka, z níž mohou návštěvníci nově pozorovat paviání tlupu za sklem. Mají tak možnost přiblížit se ke zvířatům o něco blíže a pořídit lepší fotografie. Součástí vyhlídky jsou i nové vzdělávací panely a cedule informující o životě paviánů ve volné přírodě.

Oprava pavilonu byla zaplacena z investičního fondu organizace Zoo Liberec, celkové náklady na stavbu činí přibližně 1,3 milionu Kč. „Jsem rád, že nám náš zřizovatel zvýšil příspěvek na investice. Po dlouhých letech konečně můžeme začít s opravami a pomalu realizujeme rekonstrukce dosluhujících pavilonů. Stav zastaralého výběhu paviánů nás trápil dlouhé roky,“ dodává ředitel Zoo Liberec David Nejedlo.

Výběh v současnosti obývá patnáctičlenná skupina paviánů pláštíkových. Tu tvoří dva pětiletý samci, osm samic, dvě mláďata z loňského roku a tři mladé samice, které k nám byly nedávno dovezeny z holandské zoo v Emmenu. „V naší původní tlupě byly převážně staré samice, proto jsme ji potřebovali trochu omladit, abychom měli větší šanci na další odchov mláďat těchto primátů,“ vysvětluje Luboš Melichar.

Liberecká zoo chová paviány pláštíkové od roku 1956 a v současnosti je jedinou zoologickou zahradou v Čechách a na Slovensku, kde návštěvníci můžou tento druh opic spatřit.

 

Prvý ľudoop v košickej ZOO

pátek, 12. října 2018 17:07

ZOO Košice

Včera pribudol do našej ZOO nový druh primáta. Patrí do skupiny malých ľudoopov. To, čím vás na prvý pohľad upúta, sú dlhé predné končatiny. Slúžia mu na pohyb v korunách stromov, tzv. brachiáciu, čiže rúčkovanie. Ráno a večer sa ozývajú hlasitým spevom. Dva samce gibona zlatolíceho (Nomascus gabriellae) sme na odporúčanie koordinátora európskeho záchranného programu (EEP) získali zo ZOO Olomouc. Ide o súrodencov. Baxi sa narodil 15. apríla 2011 a Budy 22. októbra 2013. Gibony pochádzajú z juhovýchodnej Ázie. Vyskytujú sa v tropických pralesoch.

Gibony zlatolíce žijú na malom území vo Vietname, Laose a Kambodži. Sú monogamné, vytvárajú páry na celý život. Žijú v rodinných zoskupeniach, ktoré tvorí rodičovský pár a maximálne štyri mláďatá, ktoré sú závislé od svojich rodičov. Samica po sedemmesačnej gravidite rodí len raz za dva – tri roky jedno mláďa, keďže obaja rodičia sa o potomka dlho starajú. Samicu od samca spoznáte na prvý pohľad. Samec je čierny so zlatými lícami, samica má krémovožltú farbu s čiernym chocholkom na hlave. Živia sa ovocím, plodmi, listami, kvetmi, ale aj hmyzom. Gibony patria v prírode medzi ohrozené druhy. Hlavným dôvodom ich úbytku sú klčovanie pralesa a lov. Košická ZOO participuje od minulého roku na projekte záchrany gibonov rodu Nomascus vo Vietname.

Príchod gibonov zlatolícich do Košíc môžeme považovať za prelomovú udalosť. Prvý raz v histórii totiž chováme zástupcov ľudoopov.

dsc_0593jpg.JPG

 

dsc_0525jpg.JPG

 

dsc_0582jpg.JPG

 

Alžbeta sa dočkala partnera

úterý, 09. října 2018 09:31

ZOO Košice

Kondory veľké (Vultur gryphus) sme začali chovať v roku 2012. Vtedy sme z krakovskej Zoo doviezli prvú samicu, ktorá dostala meno Gina. Táto samica pochádza z voľnej prírody a jej vek je odhadovaný na 40 až 60 rokov. Gina sa počas svojho život stala štyrikrát matkou. V súčasnosti je už však za zenitom svojich reprodukčných schopností.

Chovu týchto majestátnych vtákov sme sa chceli intenzívnejšie venovať, a tak sme po konzultáciách s európskym koordinátorom pre tento druh doviezli mladšiu samicu Alžbetu. Tá sa vyliahla v roku 1998 v Zoo Leningrad (St. Petersburg). V júli 2017 sme ju získali zo Zoo Ostrava. Keďže v ostravskej zoo zniesla aj vajce, koordinátor sa pokúsil nájsť jej vhodného partnera a pokúsiť sa o vytvorenie páru, ktorý by mohol ešte hniezdiť.
Vhodného samca nám odporučil zo Zoo Poznaň. Vyše roka sme čakali na jeho príchod. Samec sa volá Edward a vyliahol sa v roku 1993 v Zoo Chester. Počas svojho života vystriedal niekoľko inštitúcii a stal sa aj otcom, kde prirodzene so svojou partnerkou odchovali jedno mláďa.
Spájanie Edwarda s Alžbetou prebehlo veľmi dobre a pevne veríme, že vytvoria harmonický pár a zapoja sa do reprodukcie. Ich súčasné nažívanie tomu aj nasvedčuje. Obývajú obriu voliéru oproti chovnému zariadeniu pre levy.
Kondory veľké sa prirodzene vyskytujú v západnej časti Južnej Ameriky, kde obývajú vysokohorské oblasti Ánd a náhorné plošiny v Peru do nadmorskej výšky 3000 až 5000 m. Samce vážia až 12 kg a majú najväčšie rozpätie krídel zo všetkých dravcov (290 - 320 cm). Samec sa od samice líši nápadným hrboľom, ktorý má na koreni zobáka a čele. V európskych zoo chová tento druh iba 33 inštitúcii, v počte 82 jedincov.
dsc_0759jpg.jpg

dsc_0834jpg.jpg
 

Praha hostí první společnou konferenci amerických a evropských „zooveterinářů“ na starém kontinentu

pondělí, 08. října 2018 21:43

ZOO Praha

V pražském Národním domě byla dnes oficiálně zahájena velká veterinární konference, jejímž tématem je péče o zdraví zvířat žijících v zoologických zahradách a ve volné přírodě. Pod záštitou berlínského Leibniz IZW a Zoo Praha konferenci společně pořádají Evropská asociace veterinárních lékařů zvířat zoologických zahrad a volně žijících zvířat (EAZWV) a Americká asociace veterinárních lékařů zvířat zoologických zahrad (AAZV). První taková konference byla pořádána před dvěma lety v Atlantě, nyní se poprvé koná v Evropě.


„Je pro nás velkou ctí, že v hlavním městě České republiky můžeme uvítat špičkové odborníky z celého světa a že k organizaci tohoto setkání může malým dílem přispět i Zoo Praha,“ uvedl ředitel Miroslav Bobek během slavnostního zahájení. V další části svého úvodního projevu pak přiblížil osobnost veterinárního lékaře, vojáka a především „válečného ředitele“ Zoo Praha MVDr. Jana Vlasáka.


Konference se účastní celkem 610 specialistů z 52 zemí. Dvě třetiny účastníků jsou členy EAZWV nebo AAZV, zbylou jednu třetinu tvoří odborníci mimo tyto organizace. Konference je příležitostí k výměně poznatků mezi veterináři z celého světa a také k prohloubení jejich vzájemných kontaktů. Přednáškové bloky obsáhnou široké spektrum témat, jako jsou nové poznatky v medikaci, klinické případy u různých skupin a druhů zvířat, etické aspekty péče o zvířata a jejich welfare a další.


Sympozium potrvá do pátku a krom přednášek má i praktickou část. Již v neděli, před oficiálním zahájením, proběhlo několik zajímavých workshopů. V Zoo Praha se uskutečnily dva z nich: základy manipulace s exotickými ptáky a pokročilá anesteziologie u zoo zvířat. Ve čtvrtek je na programu speciální sekce „Přírodní katastrofy a zoologické zahrady“. Jedním z předsedajících této sekce je veterinář Zoo Praha Roman Vodička, který bude mít prezentaci o povodních v pražské zoo. Pro účastníky konference je připravena také prohlídka Zoo Praha s průvodcem, návštěva zázemí veterinárního oddělení a doprovodné aktivity.

Konferenci amerických a evropských veterinárních lekařů zvířat zoologických zahrad, která se koná v Evropě poprvé, zahájil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek krátkou prezentací o veterináři a „válečném řediteli“ pražské zoo MVDr. Janu Vlasákovi. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Konferenci amerických a evropských veterinárních lekařů zvířat zoologických zahrad, která se koná v Evropě poprvé, zahájil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek krátkou prezentací o veterináři a „válečném řediteli“ pražské zoo MVDr. Janu Vlasákovi. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V rámci veterinární konference proběhl v Zoo Praha anesteziologický workshop. Foto: Roman Vodička, Zoo Praha.

V rámci veterinární konference proběhl v Zoo Praha anesteziologický workshop. Foto: Roman Vodička, Zoo Praha.

Helena Petáková

 

 

V Zoo Praha jsou poprvé v její historii k vidění vzácné zebry bezhřívé

pondělí, 08. října 2018 12:54

ZOO Praha

Zoo Praha získala dvě zebry bezhřívé – čtyřměsíční hříbě Kevina a jeho matku, osmiletou klisnu Kleu, která se stane zakladatelkou pražského chovu. Zebra bezhřívá je nejen výjimečná svým vzhledem, kdy dospělí samci zcela postrádají nebo mají zredukovanou hřívu, ale současně jde o nejohroženější skupinu stepních zeber vůbec.


Zebra bezhřívá představuje jeden z poddruhů takzvaných stepních zeber, z nichž obývá nejsevernější africký areál. V Ugandě přitom žije ve volnosti maximálně 1000 kusů; v posledních deseti letech tam její populace klesla téměř o 70 procent. Přesný počet žijící v Keni není znám, stejně jako v Jižním Súdánu, kde nebyla zebra bezhřívá v posledních letech pozorována vůbec. Celkovou populaci ve volnosti tak lze pouze odhadovat, a to maximálně na několik tisíc jedinců.


Nezbytný pro udržení poddruhu je chov v zoologických zahradách, kde po celém světě žije 39 zeber bezhřívých, z toho 22 v České republice. Pro ex-situ chov jsme tak naprosto klíčovým regionem. Zvířata, která přišla do pražské zoo ve středu dopoledne, pocházejí ze Dvora Králové. Klisna Klea se stane zakladatelkou pražského stáda a v blízké budoucnosti k ní má přibýt vhodný chovný samec. Návštěvníci ji i s mládětem mohou vidět v horní části zoo, vedle areálu malých amerických šelem.

V Zoo Praha jsou poprvé v její historii k vidění vzácné zebry bezhřívé. Osmiletou klisnu Kleu a její hříbě si mohou návštěvníci prohlédnout v horní části zoo, vedle areálu malých amerických šelem. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Osmiletou klisnu Kleu a její hříbě si mohou návštěvníci prohlédnout v horní části zoo, vedle areálu malých amerických šelem. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

 

Lenka Pastorčáková

 

 

Trojčatá kapybár

středa, 03. října 2018 12:48

ZOO Košice

Ďalším juhoamerickým druhom, ktorý v našej zoologickej záhrade odchováva potomkov, je kapybara močiarna (Hydrochoerus hydrochaeris). Tri mláďatá tohto najväčšieho hlodavca sveta sa narodili minulý týždeň. Matkou je samica, ktorá do ZOO Košice prišla v roku 2011 zo ZOO Spišská Nová Ves. V košickej zoologickej záhrade porodila už sedem mláďat.

ZOO Košice chová kapybary močiarne od roku 2002. Prvé jedince, tri samce, k nám prišli zo Zoo Brno. Samicu sme získali o dva roky neskôr zo Zoo Ústí nad Labem.

Kapybara močiarna obýva prevažnú časť Južnej Ameriky. Vyskytuje sa v oblastiach, kde je ľahký prístup k vode. Výborne pláva a potápa sa, pod vodou vydrží až päť minút. Vodu využíva tiež ako útočisko pred predátormi. Medzi prstami má malé plávacie blany. Aj naše kapybary trávia v horúcich letných mesiacoch veľa času vo vode. To ako si kúpeľ užívajú, môžete sledovať pri malom jazierku.

Kapybary močiarne sú v súčasnoti v chovnom zariadení oproti tigrovi.

dsc_0798jpg.JPG

 

dsc_0787jpg.JPG

 

10-03-18-12-50-02-dsc_0786jpg.JPG

 

V Zoo Praha je k vidění mládě ohrožené pandy červené

úterý, 25. září 2018 21:38

ZOO Praha

Při troše štěstí teď mohou návštěvníci Zoo Praha zahlédnout hned u hlavního vchodu vzácný přírůstek – mládě pandy červené narozené druhého července samici Wilmě a samci Patovi. Právě v těchto dnech se totiž malá panda začíná samostatně pohybovat ve výběhu.

 

Pandí rodinka si zatím vede velmi dobře a mládě prospívá. Za odchované jej bude možné označit tehdy, až zcela přejde na náhradní stravu. Jakmile se v tomto ohledu stane nezávislým na matce, stane se také druhým odchovaným mládětem v historii Zoo Praha.

 

„Na úspěch v podobě prvního odchovaného mláděte jsme čekali téměř 60 let; od roku 1955, kdy se v pražské zoo objevily pandy červené. Podařilo se to až v roce 2012. O to větší radost nám udělalo, že o pár let později už je tady další mládě, které má navíc s dříve odchovaným Akimem společného otce Pata,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

 

Pandy červené patří k choulostivým chovancům a sezonním zvířatům. Pokud se tedy vše nepodaří během jedné říje, je třeba čekat na úspěch další rok. Současné mládě ovšem není „jen“ chovatelským úspěchem, nýbrž také překvapením.

 

„Po tom, co jsme v loňském roce získali novou mladou samici Wilmu ze švédské Eskilstuny, jsme nedávali šance na narození mláďat v letošním roce příliš vysoko. Wilma je ještě velmi mladá a naopak samec Pat už má nejlepší roky za sebou – letos se dožil 11 let,“ vysvětlil kurátor chovu savců Pavel Brandl a doplnil: „Na konci zimy a začátkem jara sice Pat jevil o Wilmu zájem, ale klasický „vláček“, kdy samec pandy následuje samici krok za krokem, jsme pozorovali jen jednou, velmi krátce. Mládě narozené druhého července tak bylo překvapením.“

 

Pandy červené jsou vysokohorská zvířata původem z Himálaje a jeho okolí. Proto rodí mláďata až v klimaticky příznivém období své domoviny – od konce května do července. Tuto vlastnost si ponechaly i v chovech v lidské péči. A tak se i v trojské kotlině rodí pandám mláďata do parného léta.

Návštěvníci Zoo Praha teď mohou při troše štěstí zahlédnout hned u hlavního vchodu vzácný přírůstek – mládě pandy červené. Foto: Pavel Brandl, Zoo Praha.

Návštěvníci Zoo Praha teď mohou při troše štěstí zahlédnout hned u hlavního vchodu vzácný přírůstek – mládě pandy červené. Foto: Pavel Brandl, Zoo Praha.

Samec Pat (na snímku) je otcem letošního mláděte i historicky prvního odchovaného mláděte v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samec Pat (na snímku) je otcem letošního mláděte i historicky prvního odchovaného mláděte v Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

 

Zoo Praha oslaví 87. narozeniny

čtvrtek, 20. září 2018 22:58

ZOO Praha

V pátek 28. září se v Zoo Praha uskuteční slavnost k 87. výročí otevření zoologické zahrady. Připraven je bohatý program v celém areálu zoo. Návštěvníci se mohou těšit na lachtana Melouna předvádějícího, jak správně třídit odpad, křtiny gepardích mláďat s atletem Jakubem Holušou či představení nového Toulavého autobusu za účasti jeho patrona - fotbalisty Karla Poborského. Kdo s sebou přinese vysloužilý mobil či tablet, dostane navíc dárek.


Zoo Praha má za sebou další úspěšnou hlavní sezónu. Všechny své příznivce a podporovatele proto zve, aby si na její závěr, v den 87. výročí otevření zoo, přišli užít den plný zábavy. Program začne v 11 hodin vystoupením lachtana Melouna, dále proběhne například vernisáž výstavy „Fotím v Zoo Praha“ a začne hlasování o vítězi soutěže. Za účasti jednoho z nejlepších českých atletů Jakuba Holuši budou pokřtěna gepardí mláďata, legendární fotbalista Karel Poborský – jako patron projektu - pomůže představit nový Toulavý autobus, vyhlásit sbírku na in-situ projekty a předat enrichment gorilám.


Podstatou projektu Toulavý autobus je environmentální vzdělávání dětí v Kamerunu. Školní autobus během několikadenních výletů dopravuje kamerunské děti z okolí biosférické rezervace Dja do záchranných stanic pro primáty. Dosavadní autobus byl v důsledku opotřebení – v náročném terénu už najezdil desetitisíce kilometrů – nahrazen autobusem novým, pořízeným z velké části z finančního daru Magistrátu hlavního města Prahy. Jeho cesty se teď navíc rozšiřují o naučnou botanickou stezku přímo v oblasti Dja.


Doprovodný program v rámci oslavy je připraven jednak u Pavilonu goril – kdo tam na stanovišti firmy REMA Systém odevzdá starý mobil či tablet, odnese si drobný dárek –, jednak v Galerii Gočárovy domy, kde probíhá výstava Sklípkani. Kdo přinese svlečku svého sklípkana (min. tři centimetry velkou), dozví se jeho pohlaví.

Program oslavy 87. výročí Zoo Praha (28. září 2018):
•    11:00 – 12:00 expozice lachtanů – vystoupení chovatele Jakuba Mezeie s lachtanem Melounem ve vodě, projev ředitele Zoo Praha Miroslava Bobka a zástupců hl. m. Prahy, slavnostní přípitek, vystoupení lachtaní rodiny.
•    12:00 – 12:30 pódium před Vzdělávacím centrem – vernisáž výstavy Fotím v Zoo Praha, zahájení hlasování o vítězi fotografické soutěže, fotokoutek pro návštěvníky.
•    13:30 – 14:30 pódium před venkovním výběhem gepardů – slavnostní křtiny gepardů a odhalení jmen mláďat za účasti zástupců Zoo Praha, hl. m. Prahy a atleta Jakuba Holuši, soutěž u radaru na měření rychlosti
•    Od 14:30 pódium u venkovního výběhu goril – vyhlášení fundraisingové sbírky na in-situ projekty, předání enrichmentu gorilám, rozhovory s Miroslavem Bobkem, Karlem Poborským a Vítem Kahlem.


Doprovodný program:
•    10:00 – 16:00 u Pavilonu goril
o    stanoviště firmy REMA Systém, a.s. – třídící aktivity a kvízy, sběrný box na mobily a tablety, ukázky recyklace v Zoo Praha
o    stanoviště Zoo Praha - ukázka krmné dávky pro gorily, gorilí hlavolamy, které si budou moci návštěvníci sami vyzkoušet, nejrůznější edukativní hry (např. rozpoznání jednotlivých členů gorilí tlupy podle obličejů či omalovánky s tématikou goril), povídání na téma Toulavý autobus a Strážci pralesa
•    15:30 – 17:30 Galerie Gočárovy domy - komentované prohlídky výstavy Sklípkani za doprovodu chovatele Davida Šťastného, pozorování svleček a kokonů sklípkanů pomocí binokulárních lup, workshop na téma určování pohlaví sklípkanů

 

V pátek 28. září, u příležitosti 87. výročí otevření Zoo Praha, budou slavnostně pokřtěna mláďata gepardů, a to za účasti špičkového atleta Jakuba Holuši. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V pátek 28. září, u příležitosti 87. výročí otevření Zoo Praha, budou slavnostně pokřtěna mláďata gepardů, a to za účasti špičkového atleta Jakuba Holuši. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Lenka Pastorčáková

 

 

 

 

Světové prvenství Zoo Praha – nejvíce přirozeně odchovaných mláďat podivuhodného zejozoba afrického

úterý, 18. září 2018 16:34

ZOO Praha

Zoo Praha letos dosáhla bilance 30 přirozeně odchovaných mláďat zejozoba afrického za osm chovatelských sezón, čímž se nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě. Nejstarší letošní mládě tohoto druhu narozené v pražské zoo 22. srpna už překonalo kritický věk a jeho sourozenci narození krátce po něm jej můžou následovat. Návštěvníci najdou tyto možná až bizarně vyhlížející ptáky se zvláštním tvarem zobáku v Ptačích mokřadech umístěných v dolní části zoo.

 

Pražská zoo chová zejozoby od roku 1996. Velký úspěch zaznamenala v roce 2011, kdy se jí jako první z evropských zoo povedl přirozený odchov zejozoba afrického pod rodiči. Letos si může připsat další úspěch, a to světový – nejvíce přirozeně odchovaných mláďat za osm chovatelských sezón.

 

„V prvních dnech chovatelé dvakrát denně pravidelně lezou k hnízdům, aby mláďata zvážili, dle potřeby přikrmili a podali výživové doplňky a léky, než se chovné páry ujmou své rodičovské úlohy naplno,“ vysvětlil kurátor chovu ptáků Zoo Praha Antonín Vaidl.

 

Zejozobi afričtí se coby potravní specialisté živí sladkovodními rybami a kuřaty; nejdůležitější složku potravy ovšem tvoří hlemýždi. Zejozobi je svým zručným, speciálně uzpůsobeným zobákem vytahují z ulit, aniž by tyto ulity porušili. V hnízdní sezóně dokáže pražské hejno denně spořádat celý kbelík hlemýžďů.

 

Celkem se v Zoo Praha podařilo odchovat již 35 mláďat zejozoba afrického, která pak odešla jak do českých zoo, tak do zoo ve Francii, Německu a Rakousku.

 

Zejozob africký je potravní specialista velmi pozoruhodného vzhledu. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha.

Zejozob africký je potravní specialista velmi pozoruhodného vzhledu. Foto: Antonín Vaidl, Zoo Praha.

Hejno zejozobů afrických ze Zoo Praha dokáže denně spořádat kbelík hlemýžďů. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha.

Hejno zejozobů afrických ze Zoo Praha dokáže denně spořádat kbelík hlemýžďů. Foto: Tereza Mrhálková, Zoo Praha.

 

Lenka Pastorčáková

 

 

 

Zoo Praha si drží pozici páté nejlepší zoo světa

úterý, 04. září 2018 08:40

ZOO Praha


Cestovatelský server TripAdvisor zveřejnil nový žebříček nejlepších zoologických zahrad světa. Zoo Praha je podle tohoto prestižního cestovatelského serveru i pro rok 2018 na pátém místě!


„Obrovské poděkování patří zaměstnancům pražské zoo, všem našim podporovatelům a z nich v první řadě zřizovateli - Magistrátu hl. m. Prahy - a samozřejmě návštěvníkům,“ okomentoval úspěch ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

 

V Zoo Praha je k vidění týdenní mládě zebry Böhmovy

pondělí, 03. září 2018 01:30

ZOO Praha

Mládě zebry Böhmovy, narozené minulý pátek večer, teď mohou návštěvníci – při troše štěstí – zahlédnout ve venkovním výběhu. Matkou malé samičky je patnáctiletá klisna Dalmácie a otcem třináctiletý hřebec Henry, který pochází z Arnhemu. Podle chovatelů se mládě má čile k světu.


Poslední mládě zebry Böhmovy odchované v Zoo Praha se narodilo v roce 2015 a dostalo jméno Dante. Patronem dlouho očekávaného mláděte se tehdy stala Městská policie hl. m. Prahy. Také páteční mládě si podle chovatelů vede dobře. Přes počáteční nejistotu vše nasvědčuje tomu, že pije mateřské mléko a prospívá. Návštěvníci pražské zoo mohou tuto samičku – pokud jim bude přát štěstí – spatřit v horní části zoo, vedle areálu malých amerických šelem. Chovatelé ji – spolu s matkou – za příznivého počasí pouštějí denně na chvíli na dvorek.

Zoo Praha přivítala další mládě zebry Böhmovy. Matkou malé samičky je klisna Dalmácie a otcem hřebec Henry. Foto: Roman Vodička, Zoo Praha.

Zoo Praha přivítala další mládě zebry Böhmovy. Matkou malé samičky je klisna Dalmácie a otcem hřebec Henry. Foto: Roman Vodička, Zoo Praha.

 

 

 

Opakovaný úspech zobákorožcov

středa, 22. srpna 2018 09:03

ZOO Košice

Druhýkrát sa v našej zoologickej záhrade úspešne rozmnožili zobákorožce striebrolíce (Bycanistes brevis). Po vlaňajšom úspešnom odchove sa tomuto africkému druhu aj v tomto roku vyliahlo jedno mláďa. Malý zobákorožec sa vyliahol koncom mája a pred dvoma týždňami vyletel z hniezda. Zobákorožce majú zaujímavý spôsob hniezdenia. Samec zamuruje samicu v dutine stromu. Ponechá len malý otvor, cez ktorý jej a neskôr aj mláďaťu podáva potravu. Samica je tak chránená pred predátormi. Okrem šeliem sú to napríklad aj opice a hady. Naša samica bola takto ukrytá viac ako 3 mesiace.

ZOO Košice chová zobákorožce striebrolíce od roku 2012. V tom čase sme získali mladé jedince zo Zoo Olomouc. Prvé pokusy o hniezdenie sme zaznamenali v roku 2016. Tento druh zobákorožca chová v Európe podľa dostupných informácií 29 inštitúcií. V minulom roku sa ho však podarilo rozmnožiť iba v 3 zoologických záhradách. Okrem Košíc sa mláďatá vyliahli ešte v Olomouci a vo Vogelpark Avifauna Alphen v Holandsku.

Na Slovensku môžete vidieť zobákorožce striebrolíce len v ZOO Košice. V súčasnosti chová košická ZOO celkom štyri druhy zobákorožcov.

08-22-18-09-03-47-zobakorozec1jpg.JPG

 

Sloni v Zoo Praha začali trávit noci ve venkovních výbězích

pondělí, 20. srpna 2018 10:07

ZOO Praha

Návštěvníkům, kteří přijdou v podvečerních hodinách do Údolí slonů, se v těchto dnech naskytne úchvatná podívaná na sloní stádo v západu slunce. Chovatelé se totiž rozhodli vyzkoušet novou praxi a slony začali pouštět na noc do venkovního výběhu. Změnu zavedeného režimu přijali sloni velmi pozitivně a jejich první noc venku představovala nečekané zpestření i pro vlky v nedalekém výběhu.

Noc na pátek 17. srpna byla první, kterou venku strávily všechny slonice a obě slůňata. Podle slov nového vrchního chovatele Martina Kristena, který je kontroloval každé dvě hodiny, proběhla první noc velmi pozitivně. Sloni s radostí využívali možností výběhu a projevovali se nečekaně aktivně. „Zaskočilo je jen vytí vlků, na které reagovali troubením a běháním po výběhu. V závěru noci se zklidnili a snažili se vlky spíš přehlušit hlasitým troubením, které vždy trvalo okolo pěti nebo šesti minut. Ráno byla polovina vlků schovaná na dvorku, což jejich chovatelka nepamatuje,“ dodává vrchní chovatel se smíchem.

A proč je vlastně pro slony dobré být na noc venku? „Pro slony je důležitá změna prostředí,“ vysvětluje Martin Kristen. „Motivuje je k různým činnostem a působí také jako prevence proti stereotypnímu chování. Snažíme se jim jejich život zkrátka co nejvíce zpestřovat.“

V následujících týdnech budou po každou noc v prostředním výběhu mladé slonice dovezené ze Srí Lanky Tamara a Janita a jejich potomci – slůňata Maxmilián a Rudolf. Ve vedlejším výběhu se pak budou ob noc střídat slonice Gulab a Shanti se samcem Ankhorem. Areál Zoo Praha je otevřený každý den do 21.00, návštěvníci tak nyní mají možnost slony pozorovat i při západu slunce.

Takto vypadal první pozdní večer, který ve venkovním výběhu strávila slůňata Max a Rudi a jejich matky Janita a Tamara. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Takto vypadal první pozdní večer, který ve venkovním výběhu strávila slůňata Max a Rudi a jejich matky Janita a Tamara. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Helena Petáková, Zoo Praha

 

 

 

 

Pakoňom sa v Košiciach darí

pondělí, 13. srpna 2018 15:20

ZOO Košice

V spoločnom stáde zebier Chapmanových (Equus quagga chapmanni) a pakoní modrých pásavých (Connochaetes taurinus taurinus) pribudli dve mláďatá. Dve samičky pakoní sa narodili v priebehu troch mesiacov. Prvá prišla na svet v polovici apríla, druhá v júli. Matky sa o svoje mláďatá vzorne starajú. V súčasnosti ešte obývajú chovateľské zázemie, ale návštevníci ich už čoskoro uvidia späť vo výbehu.

Pakôň pásavý je africkým druhom antilopy. V prírode vytvára státisícové stáda spolu so zebrami, s ktorými putujú po planinách Serengeti za potravou. Je to vôbec najväčšia migrácia cicavcov na svete. Putujúce stáda sú po období hladu vítanou potravou pre rôzne druhy šeliem.

ZOO Košice chová pakone od roku 1988. Prvá samica prišla zo ZOO Bojnice a samec zo ZOO Dvůr Králové. Prvé mláďa, samček Mako, sa narodilo v roku 1991.

Košická zoologická záhrada aktuálne chová dve stáda pakoní. Už zmieňované spoločné stádo so zebrami a samostatné stádo v areáli Afrika oproti pštrosom.

pakonjpg.JPG

 

pakon1jpg.JPG

 

Mezinárodní den slonů v Zoo Ostrava

pátek, 10. srpna 2018 06:27

ZOO Ostrava

Ostravská zoologická zahrada se opět připojuje k mezinárodní akci věnované největším suchozemským savcům. Cílem akce je představit návštěvníkům život slonů v zoo a zároveň upozornit na situaci slonů ve volné přírodě, která není nijak příznivá. Zájemci se budou moci přímo zapojit do jejich záchrany. Na pomoc africkým slonům s sebou stačí přinést nepotřebné oblečení.

Každý den je v Africe zabito na 100 slonů kvůli slonovině. Za 20 let tak mohou být sloni na africkém kontinentu zcela vybiti! Přitom jedna taška nepotřebného, ale stále pěkného oblečení znamená krmení na jeden den pro celý psí tým v Kongu, který je speciálně vycvičen na odhalování pytláků. Oblast výskytu asijských slonů se z původních 9 milionů km2 smrskla na současných 5 % původní plochy! Počty volně žijících populací v Asii se odhadují na cca 40 tisíc. Na tyto i další skutečnosti upozorní návštěvníky sobotní akce v ostravské zoo věnovaná slonům – africkým i asijským, chovaným v lidské péči i těm volně žijícím.

V sobotu 11. srpna budou od 11 do 15:00 hodin u výběhu slonů probíhat sloní kvízy a hádání pro děti. Zájemci se zde můžou zastavit u dotykového stolku a dozvědět se zajímavosti o slonech, např. jak rostou slonům zuby, kolik jich slon má, ale také proč jsou sloni v přírodě ohrožení a jak jim mohou lidé pomoci. K potěžkání bude např. i stehenní kost slona. U expozice Na statku bude mít stánek organizace Moment, která provozuje síť dobročinných second handů. Zde se zájemci dozvědí, jak užitečné může být nepotřebné oblečení právě pro slony. Z přineseného oblečení bude také možné vyrobit trikotašky (tašky ze starých triček) nebo maňásky a housenky ze starých košil.

Kdo nebude mít zájem své šaty zrecyklovat, může je „jen“ pracovníkům Momentu předat, příp. je rovnou vhodit do speciálního kontejneru před zoo. Zapojením do sbírky nepotřebného, ale stále pěkného oblečení lidé pomohou podpořit projekt na záchranu slonů v Africe – SAVE ELEPHANTS. Kontejner na nepotřebné oblečení je před ostravskou zoo instalován trvale.

V rámci speciálního sloního dne se mohou lidé těšit i na mimořádné komentované krmení slonů, které začne v 13:30 hod. v pavilonu slonů.

3t5a2462jpg.JPG

 

Pražským gibonům stříbrným se narodilo další vzácné mládě

čtvrtek, 09. srpna 2018 13:01

ZOO Praha

V pondělních ranních hodinách se v Zoo Praha narodilo druhé mládě gibona stříbrného a zatím si vede velmi dobře. V České republice tento ohrožený druh chovají jen dvě zoologické zahrady; odchovat jej se dosud podařilo jen té pražské.


"Chov gibonů stříbrných je velmi náročný, proto už naše mládě narozené v roce 2015 – jako první v rámci všech českých i slovenských zoo – znamenalo obrovský chovatelský úspěch. O to víc nás těší, že jsme na tento úspěch navázali dalším mládětem a dnes tříletý Silver Arrow získal sourozence,“ vysvětlil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.


Nově narozené mládě se zatím jeví čile a zdravě, podle chovatelů má dobrý sací i úchopový reflex a matka Alangalang se o něj stará velmi pečlivě. Hned po porodu svého potomka očistila a nehne se od něj na krok. První den zůstávala v bezpečí expozice, polehávala s mládětem na břiše, aby mohlo pít, nebo seděla v podřepu a objímala ho všemi končetinami. Dnes už s ním i posedává na topolu nebo „lítá“ venku – v korunách stromů, při čemž má nohy ohnuté k břichu, aby jej zajistila.


"Samice je dominantní, takže za běžných okolností se k jídlu vždy hrne jako první. V den porodu ovšem nepřijímala potravu, pouze se věnovala péči o novorozeně. Teď už však s chutí chodí na jídlo jak ve vnitřní expozici, tak venku,“ doplnil kurátor chovu primátů Vít Lukáš.


Otec Flip plní svou rodičovskou roli zejména tím, že samici s mládětem dopřává potřebný klid. Stejně tak tříletý sourozenec novorozeněte – Silver Arrow, který nyní přejde pod téměř výhradní výchovu samcem.
Gibon stříbrný patří mezi ohrožené druhy primátů. Žije pouze v lesích indonéského ostrova Jáva, které velkou rychlostí ustupují polím a plantážím, kde tito poměrně velcí primáti nedokážou žít. Jejich populace stále klesá. Odhaduje se, že v přírodě žije něco kolem 2500 jedinců. V lidské péči jich je chováno zhruba 70. Nové pražské mládě si mohou návštěvníci prohlédnout v dolní části zoo, na jednom z tzv. opičích ostrovů.

Nové pražské mládě gibona stříbrného je teprve druhým mládětem tohoto ohroženého druhu narozeným v České republice. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha.

Nové pražské mládě gibona stříbrného je teprve druhým mládětem tohoto ohroženého druhu narozeným v České republice. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha.

 

Mládě gibona stříbrného si mohou návštěvníci prohlédnout v dolní části zoo, na jednom z tzv. opičích ostrovů. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha.

Mládě gibona stříbrného si mohou návštěvníci prohlédnout v dolní části zoo, na jednom z tzv. opičích ostrovů. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha.

 

Lenka Pastorčáková

 

 

 

Agama trpasličia - v rámci UCSZOO len v Košiciach

středa, 08. srpna 2018 14:54

ZOO Košice

Od včerajška môžu návštevníci pozorovať v miniviváriu nový druh plaza. Štyri jedince agamy trpasličej (Pogona henrylawsoni) sme získali ešte začiatkom februára z poľskej ZOO Toruň, ale doteraz sa aklimatizovali v chovateľskom zázemí.

Agama trpasličia sa vyskytuje v štáte Queensland v severovýchodnej časti Austrálie. Obýva trávnaté polopúšte s rozpraskanou pôdou. Vzhľadom pripomína agamu bradatú (Pogona vitticeps). Dorastá do veľkosti 25 - 30 cm, z toho polovicu tvorí chvost. Tento druh sa podobne ako iné agamy živí hmyzom a rôznymi časťami rastlín. V ľudskej opatere sa dožíva 6 - 8 rokov. Vedecký názov henrylawsoni získala agama trpasličia na počesť austrálskeho básnika a filozofa Henryho Lawsona. Napriek tomu, že v prírode nepatrí k ohrozeným druhom, musí čeliť množstvu nebezpečenstiev. Jedným z nich je ničenie biotopu zo strany dobytka. Prítomnosť dobytka totiž ničí praskliny v pôde, na ktorých je agama trpasličia závislá. Nebezpečenstvo pre ňu predstavujú aj mačky, ktoré sú nepôvodným austrálskym druhom.

ZOO Košice chová celkovo tri druhy agám - agamy bradaté (Pogona vitticeps), agamy kočinčínske (Physignathus cocincinus) a agamy trpasličie (Pogona henrylawsoni).

V rámci Únie českých a slovenských zoologických záhrad (UCSZOO) je ZOO Košice jediná, ktorá chová agamy trpasličie.

08-08-18-02-54-58-agamajpg.JPG

 

agamy1jpg.JPG

 

agamy2jpg.JPG

 

agamy3jpg.JPG

 

agamy4jpg.JPG

 

Pražská zoo jako první u nás odchovala kormorána černobílého

pondělí, 06. srpna 2018 13:27

ZOO Praha

Zoo Praha je první z českých a slovenských zoologických zahrad, které se podařilo odchovat kormorána černobílého. Tři mláďata vylíhnutá v polovině června opustila na konci minulého týdne hnízdo a přesídlila do venkovní voliéry v Ptačích mokřadech.


V Evropě chová kormorány černobílé pouze sedm zoo a ptačích parků, žádná z těchto institucí zatím letos nehlásila odchov. Pražská zoo aktuálně chová největší hejno kormoránů černobílých v Evropě, které čítá 14 dospělých jedinců a tři mláďata, což je téměř polovina celé evropské populace.


„Naše hejno jsme získali složením ptáků ze dvou nizozemských zoologických zahrad – Burgers' Zoo v Arnhemu a Zoo Veldhoven, kde v obou případech již ukončili chov,“
uvedl kurátor chovu ptáků Antonín Vaidl a doplnil: „Matka mláďat se v roce 2004 vylíhla dokonce ještě v zemi původu – v Healesville Sanctuary v Austrálii. Otec pochází z odchovu v Parc du Oiseaux ve Villars les Dombes.“


Tři mláďata se vylíhla v polovině června, na konci minulého týdne opustila hnízdo ve vnitřní ubikaci a vyletěla do expozice Ptačí mokřady. Ve venkovní voliéře tam malé kormorány stále krmí jejich rodiče. Dospělí ptáci získávají kořist pod vodou, přičemž se pohybují hlavně pomocí nohou s plovacími blánami, které zastávají roli vesel. Ve vodě se kormorán černobílý rychle promáčí; nemá totiž vyvinuté mazové žlázy, jejichž výměškem by si mastil peří. Často proto bývá k zastižení, jak se s roztaženými křídly vystavuje slunečním paprskům a suší se.

Mláďata kormoránů jsou ve venkovní voliéře Ptačích mokřadů krmena rodiči. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Mláďata kormoránů jsou ve venkovní voliéře Ptačích mokřadů krmena rodiči. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na první pohled zaujme tento drobný australský kormorán svým nezvyklým černobílým zbarvením, kterému vděčí za své české i vědecké jméno (na snímku mládě). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Na první pohled zaujme tento drobný australský kormorán svým nezvyklým černobílým zbarvením, kterému vděčí za své české i vědecké jméno (na snímku mládě). Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Lenka Pastorčáková, Zoo Praha

 

 

 

Aj tento rok máme malé sovy

pátek, 27. července 2018 11:51

ZOO Košice

Aj v tomto roku sa košická ZOO môže pochváliť úspechom v chove sov laponských (Strix nebulosa lapponica). Začiatkom tohto týždňa vyskočilo z hniezda prvé z dvoch mláďat. Malé sovíča sa po preskúmaní voliéry vyšplhalo na jeden z konárov, odkiaľ zvedavo pozoruje okolie. Druhé mláďa ešte nenašlo dostatok odvahy a stále obýva búdku v zadnej časti voliéry. Malé sovíčatá prišli na svet koncom júna. Mláďatá tejto sovy, jednej z najväčších na svete, sa v našej ZOO vyliahli už druhý raz. V minulom roku sa v približne rovnakom období vyliahli štyri sovičky.

Sova laponská (Strix nebulosa lapponica) je jedným z poddruhov sovy bradatej. Obýva ihličnaté lesy severnej Európy a Ázie. Potravu tvoria prevažne malé hlodavce, ale loví aj vtáky do veľkosti husi. Loví tak, že sa usadí na strome a pozoruje okolie. Keď zbadá korisť, kĺzavým tichým letom sa spustí dole. Útok zakončí prudkým vpádom do snehu, k torého vzápätí vyletí s hrabošom alebo iným malým hlodavcom. Korisť dokáže počuť aj pod vrstvou snehu silnou 60 cm na vzdialenosť 100 m. Sova laponská je veľmi plachá a v prírode je ťažké ju zbadať.

ZOO Košice chová sovy laponské od roku 2012 ako jediná na Slovensku a ako prvá ich aj odchovala.

sova3jpg.JPG

 

sova2jpg.JPG

 

 

 

UCSZOO přispívá k ochraně saoly

pátek, 27. července 2018 09:45

UCSZOO

Unie českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) se připojuje k celosvětovému úsilí o záchranu kriticky ohroženého „asijského jednorožce“. Podpoří vznik prvního chovného centra pro saolu na světě.

Na Valné hromadě pořádané v Safari Parku Dvůr Králové nad Labem o tom jednohlasně rozhodli ředitelé českých a slovenských zoologických zahrad, které jsou členy UCSZOO.

Saolu, vzácného asijského kopytníka, jehož objev se stal zoologickou senzací 20. století, nikdy nechovala žádná zoologická zahrada na světě a žádný zoolog ji zatím nespatřil ve volné přírodě. I přesto zoologické zahrady a další organizace po celém světě podporují úsilí, které představuje poslední naději na záchranu tohoto kriticky ohroženého druhu. Tou by mohlo být založení populace saoly v lidské péči prostřednictvím prvního záchranného chovného centra na světě. V rámci koordinované kampaně na jeho vznik přispělo již 22 evropských a severoamerických zoologických zahrad částkou více než 350 tisíc dolarů. Unie českých a slovenských zoologických zahrad se rozhodla připojit se k těmto snahám a záchranu saoly rovněž finančně podpořit. Pro záchranný projekt poskytne 100 tis. Kč! Po Zoo Zlín, Zoo Praha, Zoo Ostrava a Zoo Plzeň, které tento ochranářský projekt již podporují, se tímto do projektu přímo zapojuje dalších 16 českých a slovenských zoo!

Saolu vědci objevili v roce 1992 v Annamském pohoří na hranicích Laosu a Vietnamu. Navzdory intenzivním snahám Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN) o ochranu jejího přirozeného prostředí saolu stále významnou měrou ohrožuje komerční pytláctví, díky němuž se tento druh dostal na pokraj vyhynutí. Podle odhadů přežívá v přírodě pravděpodobně nanejvýš 100 jedinců. Posledním řešením kritické situace saoly je vybudovat chovné centrum, založit koordinovaný chovný program a vytvořit životaschopnou záložní populaci saoly v lidské péči pro případ jejího vymření v přírodě.

Pracovní skupina pro saolu (Saola Working Group) v rámci IUCN ve spolupráci s vietnamskou a laoskou vládou spustila 1. října 2017 kampaň na shromáždění finančních prostředků, které použije k založení záchranného chovného centra ve Vietnamu a ke zlepšení ochrany lesních oblastí Vietnamu a Laosu pro případné vypuštění saoly zpět do volné přírody.

Dosud byly získány dary od 22 zoologických zahrad a spolupracujících organizací v Evropě a Severní Americe. „I když bude záchranný chovný program riskantním počinem, neboť o způsobu života, chování a rozmnožování saol zatím nic nevíme, je to jediná zbylá možnost, jak zachránit toto úchvatné zvíře před vyhubením,“ říká Bill Robichaud, koordinátor Saola Working Group IUCN.

Ačkoliv je saola obyvatelem lesů jihovýchodní Asie, do její ochrany se zapojují i instituce v České republice a na Slovensku. „Unie českých a slovenských zoologických zahrad si je vědoma nevyčíslitelné hodnoty saoly i zcela neodkladné nutnosti podniknout co nejrychlejší a nejefektivnější opatření pro záchranu tohoto vzácného druhu. Jednotlivé členské zoologické zahrady se rozhodly svými příspěvky vyjádřit svůj jasný závazek k ochraně nejen saoly, ale i další ohrožených divokých zvířat,“ vysvětluje Mgr. Erich Kočner, prezident UCSZOO a ředitel Zoo Košice. Stavbu centra již podpořila i Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA), která během prvních pěti měsíců kampaně přispěla částkou vice než 15 tisíc dolarů.

„Zoologické zahrady patří dlouhé roky k největším podporovatelům ochrany saoly,“ říká Barney Long, ředitel ochrany druhů v organizaci Global Wildlife Conservation (GWC) a člen řídící komise Saola Working Group. „Současné snahy představují poslední příležitost, jak zachránit saolu před vyhynutím. Zoologické zahrady jsou nesmírně důležitou součástí tohoto úsilí, a to nejen v otázce finančních prostředků, ale rovněž z technického hlediska. Přinášejí odbornost a znalosti, které budeme potřebovat, aby odchyt, transport, péče a chov těchto zvířat v lidské péči probíhaly bezpečně a efektivně.“

Od objevu toho druhu bylo z přírody odchyceno pouhých přibližně 10 saol. Všechny byly odchyceny obyvateli vesnic v Laosu a Vietnamu. Bez profesionální veterinární a chovatelské péče však tato zvířata přežila nanejvýš pouhých několik měsíců. Poslední odchycení saoly bylo zdokumentováno v roce 2010.

Biologové saolu v přírodě od jejího objevení vyfotografovali pouze pětkrát, a to vždy jen prostřednictvím fotopastí – dvakrát v Laosu a třikrát ve Vietnamu. Nejnovější fotografie byla pořízena v roce 2013, kdy fotopast Světového fondu na ochranu přírody (WWF) zachytila saolu v rezervaci Quang Nam Saola Reserve ve středním Vietnamu. Byl to první snímek saoly v přírodě po více než 15 letech. Tyto kopytníky je velmi těžké v přírodě nalézt. Důvodem je jejich nízký počet a skrytý způsob života, pro které získala přezdívku asijský “jednorožec”.

Saola Working Group ve spolupráci s vietnamským ministerstvem zemědělství a rozvoje venkova zvolilo za místo pro výstavbu prvního centra na chov saoly na světě Národní park Bach Ma ve Vietnamu.

saola[1]jpg.jpg

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 10 z 73