Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
13.08. 2018 Pakoňom sa v Košiciach darí
ZOO Košice V spoločnom stáde zebier Chapmanových (Equus quagga chapmanni) a pakoní modrých pásavých (Connochaetes taurinus taurinus) pribudli dve mláďatá. ...
10.08. 2018 Mezinárodní den slonů v Zoo Ostrava
ZOO Ostrava Ostravská zoologická zahrada se opět připojuje k mezinárodní akci věnované největším suchozemským savcům. Cílem akce je představit návštěvníkům ...
09.08. 2018 Pražským gibonům stříbrným se narodilo další vzácné mládě
ZOO Praha V pondělních ranních hodinách se v Zoo Praha narodilo druhé mládě gibona stříbrného a zatím si vede velmi dobře. V České republice tento ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Novinky


Trojice tropických ještěrů dorazila do Brna

neděle, 04. prosince 2016 12:52

ZOO Brno

Tropické království brněnské zoologické zahrady má od tohoto týdne tři nové obyvatele. Jsou jimi dvě samice a jeden samec draceny guyanské, kterou v České republice chovají tři další zoologické zahrady.

 

dracena_800jpg.jpg

Ještěři dorazili v pondělí ze Zoo Dvůr Králové a budou společně obývat expozici po anakondách velkých. Ty se stěhují do nově opraveného vivária. Skupinu tvoří osmiletá samice dracény původem z Peru, její pětileté mládě (pravděpodobně samička) narozené už v královédvorské zahradě v roce 2011 a asi desetiletý samec.

 

„Vzhledem k tomu, že se jedná o dva dospělé jedince a mládě není potomkem samce, budeme doufat, že se u nás budou dracény úspěšně rozmnožovat,“ řekl kurátor plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

 

Dracena guyanská (Dracaena guianensis) je nápadný, až jeden metr dlouhý ještěr s mohutnou hlavou a výrazně zvětšenými šupinami na hřbetě. Tělo bývá pastelově zelené a na hlavě převládají rudohnědé nebo cihlově červené barevné tóny. Žije ostrůvkovitě po celé Amazonské pánvi, a to od východních svahů And v severním Ekvádoru a jihozápadním Peru až po brazilské pobřeží.

 

Je to živočich, jehož odchovy v lidské péči jsou stále ještě velmi ojedinělé. V současnosti je chová jen Zoo Praha, Plzeň a Zlín. Tito ještěři mají mohutné čelisti vybavené krátkými, dlaždicovitými stoličkami. Ty jim slouží jako louskáček na plže s ulitou, kterými se v přírodě převážně živí. Jejich jazyk má hned dvě funkce. Když dracéna pátrá po potravě, nabírá pachové vzorky na špičky klasicky "hadího" dlouhého, rozeklaného jazyka. Při stolování jazyk smrští, špičky zmizí  a vznikne drsný, plochý a velmi obratný orgán, jehož funkcí je sousto několikrát obrátit a oddělit ostré úlomky rozdrcené ulity.

 

Sociální chování dracén je podobně tajemné, jako jejich ostatní projevy. Samci se často dvoří samici typicky drsným způsobem a jejich milostné hrátky budí dojem, že se samec snaží samici zabít. Ta kupodivu přežije námluvy bez úhony.

 

 

Adventní čas v Zoo Jihlava

čtvrtek, 01. prosince 2016 11:45

ZOO Jihlava

Adventní kalendář na webu Zoo Jihlava

Celý letošní advent v Zoo Jihlava se nese s heslem: „Pošli to dobré dál“. Jak mohou návštěvníci podpořit třeba Mikuláše, nebo zvířata v zoo, to se dozvědí na webových stránkách zoo.

Již tradiční součástí adventu v jihlavské zoo je Adventní akce „Vánočky nejen pro kočky“ na pomoc psům a kočkám v útulcích pro zvířata ve spolupráci s Českým rozhlasem Region.

Veškeré informace najdou lidé ve virtuálním adventním kalendáři na www.zoojihlava.cz. Přichystány budou prohlídky s průvodem po zoo, návštěva zázemí vybraných pavilonů, adventní dílny, koncerty, nebo přednášky. Děti i dospělí se mohou těšit i na Mikuláše v zoo, nebo rozsvěcení vánočního stromečku.

 

Mládě levharta mandžuského

úterý, 29. listopadu 2016 10:40

ZOO Olomouc

Koncem října se narodilo naší samici levharta mandžuského Izabele mládě, které dobře prospívá. Matka si ho bedlivě hlídá a pro odchov jim poskytujeme maximální klid a soukromí. Podařilo se však zjistit jeho pohlaví – tentokrát je to sameček. Otcem je Edward dovezený k nám jako chovný samec v roce 2005 z Prahy. Izabela je narozena v Zoo Olomouc v roce 2002. Nynější mládě je třináctým potomkem za dobu chovu těchto vzácných zvířat v naší zahradě. Zároveň je ovšem teprve druhým kotětem, které bude odchováváno v jejich krásné přírodní expozici za výběhem medvědů a vlků.

dsc_5284jpg.jpg

 

Zoo Praha představila významné přírůstky roku 2016

čtvrtek, 24. listopadu 2016 23:04

ZOO Praha

V Zoo Praha proběhla 24. listopadu tisková konference k nejcennějším přírůstkům Zoo Praha za rok 2016. Kromě významných letošních mláďat na ni byly představeny také důležité a zajímavé odchovy - zmije obecné, želvy hvězdnaté, zejozoba afrického, loríčka rudobradého, křečka velkého, velemyši obláčkové a klokana Hagenova a příchody nových zvířat. K 21. listopadu letošního roku se v Zoo Praha narodilo a vylíhlo celkem 1191 mláďat v 223 druzích.


Mezi nejvýznamnější letošní mláďata patří bezesporu dvě „stoprocentně pražská slůňata“. Jejich narození je obrovským chovatelským úspěchem, který potvrzuje, že pražská zoo patří ke světové chovatelské špičce. Mezi další letošní úspěchy patří také narození mláděte hrabáče kapského či mláděte mravenečníka velkého. Velkou radost máme také z narození hrocha obojživelného a největší překvapení nám letos bezesporu přineslo nečekané narození gorilího samečka.


Na tiskové konferenci byly představeny také nejzajímavější a nejdůležitější letošní odchovy a to zmije obecné, želvy hvězdnaté, zejozoba afrického, loríčka rudobradého, křečka velkého, velemyši obláčkové a klokana Hagenova.


Zmije obecná je jediným jedovatým hadem ve fauně České republiky. Dospělé zmije chováme a vystavujeme v Zoo Praha ve venkovní expozici našich plazů na Zakázance. Chov zmije obecné v umělých podmínkách je velmi náročný - vyžaduje přesnou kombinaci tepla, chladu a vlhka, mladé zmije jsou navíc velmi vybíravé. Za velký úspěch považujeme, že se chovu tohoto druhu u nás daří - začátkem dubna letošního roku se odchované samičce narodilo 5 mláďat. Tím jsme u tohoto nesnadného a choulostivého druhu dosáhli druhé generace v lidské péči.


Želva hvězdnatá - jeden z nejkontrastněji zbarvených druhů suchozemských želv - se v roce 2016 rozmnožila v naší zoo poprvé. Želvy hvězdnaté patří mezi suchozemskými želvami k nejnáročnějším. V jejich chovu je třeba simulovat střídání vlhkých a suchých období a umožnit želvám přirozený životní rytmus. Letos se v Zoo Praha vylíhlo 8 zdravých mláďat, která odchováváme v zázemí pavilonu velkých želv.


Zejozob africký je černě zbarvený čáp s typickým tvarem zobáku, který je adaptací tohoto druhu pro příjem potravy - živí  se vodními živočichy, zejména různými plži a mlži, proto musí umět obratně otvírat rozmanité ulity a lastury. Chov každého potravního specialisty v lidské péči je velice komplikovaný. V letošním roce se nám podařilo odchovat rekordních 7 mláďat zejozobů od 3 rodičovských párů. V posledních 5 letech se nám tak podařilo úspěšně odchovat 23 mláďat, z čehož 14 bylo odchováno přirozeně pod rodičovskými páry. S takovou bilancí se dosud nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě.


Loríček rudobradý žije pouze v nížinných lesích severovýchodní Nové Guiney. Ačkoli byl tento pestře zbarvený papoušek v minulosti chován ve více zoologických zahradách, nyní ho nalezneme pouze na třech místech v Evropě včetně Zoo Praha, která je zároveň jediným místem, kde se rozmnožování tohoto druhu daří. Celkem se podařilo odchovat 10 mláďat těchto potravních specialistů, z čehož rekordní 4 v letošním roce.
Křeček velký je kriticky ohrožený druh madagaskarského hlodavce, který je zařazen na seznam evolučně jedinečných a zároveň globálně ohrožených zvířat. Dvě letošní mláďata se narodila 20. března a 18. června a jsou devátým a desátým mládětem, které se nám podařilo odchovat.


Velemyš obláčková je největší myšovitý hlodavec světa, který žije v korunách stromů mlžného lesa na ostrově Luzon. Naše zoologická zahrada založila chov tohoto druhu mimo Filipíny v roce 2007 a vede jejich Evropskou plemennou knihu. Pod naším koordinátorstvím dosáhl stav evropské populace velemyší obláčkových v letošním roce počtu více než sto jedinců. Letos jsme v Zoo Praha odchovali od dvou nově sestavených párů po jednom mláděti, celkově jde o 14. a 15. mládě v naší zoo.


Klokan Hagenův je pralesní druh klokana z Nové Guineje, o kterém nejsou téměř žádné přesné informace. V současné době je v Evropě v lidské péči pouze ve třech chovech, jeden chov je v USA a dále ho nalezneme v chovech v Indonésii a na Filipínách. V Zoo Praha byli klokani Hagenovi po několik let vystavení v noční expozici Indonéská džungle. Po letošním přesunu do zázemí proběhl úspěšný porod a v současnosti pokračuje odchov malého klokana – mládě dosud stále neopouští vak. Jedná se zřejmě o první odchov tohoto druhu v Evropě.


Mezi další zajímavé odchovy v Zoo Praha patří například narození mláděte dikobraza palawanského, kočky rybářské, chápana středoamerického či supa mrchožravého.


Na tiskové konferenci byly zmíněny také některé důležité příchody zvířat do Zoo Praha. Mezi nejcennější přírůstky v letošním roce patří chřestýšovec mangšanský, pekari Wagnerův, nosál bělohubý, lachtan jihoafrický, či sup mrchožravý, kteří jsou velkou nadějí pro naše budoucí odchovy.

h.   Loríček rudobradý. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Loríček rudobradý. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Loríček rudobradý. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Loríček rudobradý. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha
 Velemyš obláčková. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaVelemyš obláčková. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Velemyš obláčková. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaVelemyš obláčková. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jana Myslivečková
 

Noví obyvatelé Pavilonu velkých želv

středa, 16. listopadu 2016 23:30

ZOO Praha

Červený a Modrý, dvě želvy obrovské, které loni přišly do Zoo Praha z ostrova Mauricius a dostali své jméno podle slavných známek, se nově zabydlují v Pavilonu velkých želv. Návštěvníci tak nyní v expozici mohou pozorovat velikostně velmi různorodou skupinu těchto velkých plazů a na vlastní oči se přesvědčit, jak mohou být želvy hravé a akční.


Červený a Modrý přicestovali do Zoo Praha již 22. října loňského roku z přírodního parku Casela na ostrově Mauricius. Při příchodu vážili 10 a 13 kilogramů a vzhledem ke své velikosti je nebylo možné začlenit mezi dospělé jedince obývající Pavilon velkých želv, kteří by je mohli snadno rozmáčknout.  Nejstarší obyvatel pavilonu a zároveň i Zoo Praha, samec želvy sloní Eberhard, váží 230 kilogramů. Váha dospělých samic želv obrovských dosahuje až 130 kilogramů, u samců to může být přes 200 kilogramů. Přesný věk Červeného a Modrého neznáme, podle jejich váhy usuzujeme, že jim může být okolo 10 let; dožít se pak mohou úctyhodných 150 až 200 let.


Po příjezdu v loňském roce trvalo Červenému a Modrému zhruba čtyři měsíce, než se adaptovali na nové prostředí. Od té doby zdárně prospívají a po necelém roce se jejich hmotnost téměř zdvojnásobila. Proto jsme se nyní rozhodli spojit je s ostatními želvami obývající Pavilon velkých želv. Přes naše počáteční obavy proběhlo jejich začlenění bez problémů, a to především díky ostatním členům skupiny, kteří se k nim chovají velmi sociálně a v adaptaci na nové prostředí jim pomáhají. Červený a Modrý začali hned druhý den přijímat potravu, jsou velmi zvídaví a aktivně prozkoumávají nové prostředí pavilonu. Seznamují se i s ostatními jeho členy a oproti nim jsou vzhledem ke svému věku velmi hraví. Návštěvníci je mohou neustále pozorovat v pohybu, jen do bazénku v expozici se zatím ještě neodváží.


Želva obrovská je posledním ze zhruba deseti druhů obřích želv, které původně obývaly ostrovy v Indickém oceánu. Žije na odlehlém atolu Aldabra, díky čemuž byla částečně uchráněna od vybíjení, které v 16. - 19. století velké želvy postihlo. Dnes se ze svého domovského ostrova, kde je již přes 100 let velmi přísně chráněná, vysazuje i na ostatní ostrovy, na kterých dříve žily jiné druhy. Proto je možné se s ní dnes setkat i na Seychelách, Maskarénách a jinde.  Želvy obrovské jsou býložravci a vystačí si s velice chudou vegetací. Pro ekosystémy svých ostrovů jsou velice důležité, protože semena některých stromů a keřů bez průchodu jejich trávicím traktem nemohou vyklíčit.

Želvy Červený a Modrý se zabydlují v Pavilonu velkých želv. Foto: Petr Velenský Zoo Praha

Želvy Červený a Modrý se zabydlují v Pavilonu velkých želv. Foto: Petr Velenský Zoo Praha

 

Modrý s nejstarším obyvatel zoo Praha- samcem želvy sloní, Eberhardem. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Modrý s nejstarším obyvatel zoo Praha- samcem želvy sloní, Eberhardem. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

Gorilí samec Richard oslavil své 25. narozeniny

čtvrtek, 10. listopadu 2016 09:10

ZOO Praha

Vůdčí samec pražské skupiny goril nížinných, stříbrohřbetý samec Richard, oslavil 9. listopadu své 25. narozeniny. Chovatelé mu ve vnitřní expozici v Pavilonu goril připravili narozeninový dort a desku připomínající jeho dnešní jubileum, ve které bylo schovaných dvacet pět mrkví. Zkrátka nezůstali ani ostatní členové gorilí skupiny - po expozici pro ně chovatelé rozvěsili pamlsky ukryté v plastových lahvích.

Gorilí samec Richard žije v Zoo Praha již od roku 2003, kdy k nám dorazil z britské Paignton Zoo. Na jeho příchod i celý pobyt u nás dnes ve 14.30 při Richardových oslavách v Pavilonu goril zavzpomínal zoologický náměstek Jaroslav Šimek a vrchní chovatel David Vala. Ti mu také popřáli k jeho jubileu hodně zdraví do dalších let. Pro Richarda byl ve vnitřní expozici připraven dort, na kterém si oslavenec pochutnával před zraky návštěvníků.

Stříbrohřbetý gorilí samec Richard dnes oslavil své 25. narozeniny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Stříbrohřbetý gorilí samec Richard dnes oslavil své 25. narozeniny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ke svému jubileu dostal Richard třípatrový dort. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ke svému jubileu dostal Richard třípatrový dort. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Hana Matoušů

 

 

Ibisi skalní se vracejí do zrekonstruované voliéry

pondělí, 07. listopadu 2016 11:57

ZOO Praha

Ibisi skalní, kteří se proslavili svým únikem ze sněhem poničené voliéry a ještě více svým návratem do Zoo Praha, ve kterém se angažovala široká veřejnost, se nyní vracejí na „místo činu“. Do zrekonstruované a zmodernizované voliéry byli vypuštěni dnes, pro návštěvníky bude jejich expozice zpřístupněna od zítřka, soboty 5. listopadu.


Spolu s ibisi skalními se do voliéry vracejí či postupně budou vracet i další druhy, např. jeřábi panenští, nesyti afričtí, čírky úzkozubé, ibisové hagedaši či supi mrchožraví.

Ibisi skalní se vracejí do nově zrekonstruované voliéry. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ibisi skalní se vracejí do nově zrekonstruované voliéry. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pro návštěvníky bude nová voliéra zpřístupněna od soboty 5. listopadu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pro návštěvníky bude nová voliéra zpřístupněna od soboty 5. listopadu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

 

OSMÉ MLÁDĚ MRAVENEČNÍKA

pátek, 04. listopadu 2016 10:04

ZOO Olomouc

Další mládě mravenečníků čtyřprstých se narodilo 18.10. Matkou je opět již velmi zkušená samice Tara a sameček je jejím pátým potomkem. Tara je sama naším odchovancem, narodila se v Zoo Olomouc 16.11.2009 tehdejšímu chovnému páru Tamině a Dartovi.

Otcem letošního mláděte je Chaco, kterého jsme přivezli 16.1.2015 z Amneville, ale pochází pravděpodobně přímo z Ameriky. Čekání na jeho potomka bylo poměrně dlouhé a už jsme začínali pochybovat o jeho schopnostech. Jakmile jsme při ultrazvukovém vyšetření Tary objevili úspěšně se vyvíjející mládě, byly všechny obavy ty tam.

Matka s mládětem jsou zatím odděleni v porodním boxu v zadní části vnitřní expozice kotulů veverovitých. Malý mravenečník měl ideální porodní váhu a rychle roste, jak je ostatně u tohoto druhu zvykem.

11-04-16-10-06-52-dsc_3932jpg.jpgdsc_3902jpg.jpgdsc_3872jpg.jpg
 

Hlasování o jménu pro nejmladší slůně Zoo Praha

čtvrtek, 03. listopadu 2016 11:41

ZOO Praha

V pátek 7. října se v Zoo Praha narodil sloní sameček. O jeho jméně se nyní rozhoduje ve veřejném hlasování a volit lze ze tří předvybraných jmen: Hanno, Nandimithra (zkráceně Nandi) a Rudolf (Rudi). Hlasovat je možné formou dárcovské SMS (DMS), či prostřednictvím hlasovacího lístku zakoupeného v Zoo Praha. Každý hlasující tím zároveň přispěje na výstavbu nového pavilonu goril, který již nebude ohrožen povodněmi. Vybírat jméno slůněte je možné ode dneška až do poledne 27. prosince.


Jména, mezi nimiž se volí, vybrali pracovníci Zoo Praha. Rudolf (Rudi) připomíná císaře Rudolfa II. a jeho pražskou zvířetnici, kterou můžeme považovat za jednu z prvních zoologických zahrad v Evropě. Nandimithra (Nandi) byl na přelomu letopočtu slavným mahautem válečných slonů na dnešní Srí Lance, odkud pocházejí i matky našich letošních sloních mláďat. A jméno Hanno odkazuje k jednomu ze slavných slonů evropské historie, který žil v 16. století a portugalský král jej daroval papeži.


Hlasování o jménu slůněte, které je k dispozici ve webovém speciálu po kliknutí ZDE, je mírně zpoplatněno ve prospěch výstavby nového pavilonu goril. Sloni jsou před povodněmi již v bezpečí, gorily však zatím ne… Do hlasování je možné se zapojit třemi způsoby:


- Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZOOPRAHA na telefonní číslo 87 777 (cena jedné této DMS činí 30 Kč, na nový pavilon goril přispějete 28,50 Kč). V odpovědní zprávě obdržíte unikátní kód a odkaz na stránku, kde lze hlasovat pro jméno slůněte a současně mu popřát do života. Čím originálnější přání, tím větší šance, že hlasující získá některou ze zajímavých cen.

- Zakoupením hlasovacího lístku v Zoo Praha. Tyto lístky jsou k dispozici na pokladnách zoo a v prodejnách suvenýrů a stojí 20 Kč. Rovněž na nich je prostor pro přání slůněti. Hlasovací lístky se vyplňují na místě a vhazují do určených schránek.

Online platbou na stránkách darujspravne.cz v sekci Pojmenuj slůně – podpoř nový pavilon goril. Každý hlasující o jméně malého slůněte přispěje částkou ve výši minimálně 30 Kč na nový pavilon pro gorily.
Jak bylo zmíněno, každý kdo slůněti popřeje, může zároveň získat ceny Zoo Praha.


Po celou dobu hlasování budeme každé úterý vyhlašovat autory nejvtipnějších a nejoriginálnějších přání, kteří vždy získají tyto ceny:
1. cena: chovatelem na jeden den – prožijte jeden den jako chovatel u atraktivních zvířat Zoo Praha – u žiraf, kočkovitých šelem, plazů či ptáků
2. cena: roční rodinná vstupenka (12 vstupů)
3. cena: prohlídka s průvodcem a setkání s kontaktním zvířetem
4. cena: krmení žiraf + výroba papíru ze sloního trusu
5. cena: pět jednorázových rodinných vstupenek
Vybírat jméno lze od 1. listopadu až do poledne 27. prosince. Po nich proběhnou slavnostní křtiny slůněte.

Hlasování o jméně slůněte probíhá od 1. 11. do poledne 27. 12. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hlasování o jméně slůněte probíhá od 1. 11. do poledne 27. 12. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sloní sameček se narodil 7. října. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sloní sameček se narodil 7. října. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaHana Matoušů

 

 

Radost z manulích čtyřčat

středa, 02. listopadu 2016 11:08

ZOO Brno

Samec divoké kočky manul, který přijel do brněnské zoologické zahrady v roce 2013, se stal poprvé otcem – a hned čtyřnásobným. Dva kocouři a dvě kočky se narodili už v květnu, ale vzhledem k vysoké úmrtnosti manulích mláďat lze o úspěšném odchovu mluvit až nyní.

 

11-02-16-11-11-56-1jpg.jpg

 

Brněnskou zoologickou zahradu obývá aktuálně hned šest manulů (Otocolobus manul), malých kočkovitých šelem pocházejících původně z centrální Asie, kde žijí na travnatých náhorních rovinách. Návštěvníci mohou vidět jen čtyřletého samce Manu narozeného v Jihlavě v expozici naproti lachtanům.

 

Dvouletá samice Rosa, která přijela do zoo na jaře roku 2015 z Highland Wildlife Park, nikdy neopustila chovatelské zázemí. Tam se za ní přesouval i samec v období páření. Když se pak v dubnu narodila čtyři koťata, zůstala také spolu s matkou mimo expozice přístupné návštěvníkům. Důvodem takových tajností je komplikovanost odchovu manulů v lidské péči.

 

11-02-16-11-12-44-2jpg.jpg

 

Manuli jsou všeobecně velmi plaší a citliví vůči stresu a jejich rozmnožování komplikuje také onemocnění vyvolané parazitem Toxoplasma gondii, který se běžně vyskytuje u kočkovitých šelem včetně kočky domácí. Zatímco pro kočku domácí se ale nejedná o zvlášť závažnou chorobu, u manulů je průběh toxoplasmosy velmi dramatický. Přes veškeré úsilí chovatelů a veterinárních lékařů způsobuje velké ztráty mezi mladými zvířaty.

 

Kritické období pro mláďata přichází až mezi třetím a čtvrtým měsícem věku, tedy v době, kdy jsou už relativně velká a aktivní. Onemocnění nastupuje bez varovných příznaků, průběh je rychlý a často končí smrtí koťat.

 

11-02-16-11-13-02-3jpg.jpg

 

„Vzhledem k nepříznivé prognóze a k tomu, že šlo o Rosina první mláďata, jsme byli, co se týče možného úspěšného odchovu, spíš skeptičtí. O to větší radost nám samozřejmě dělá, že všechna čtyři koťata právě slaví 6 měsíců a pomalu se chystají k novým chovatelům, kde se zapojí do EAZA EEP programu,“ řekla kurátorka savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

 

Populaci manulů ve volné přírodě ohrožuje především ztrátou přirozeného prostředí, proto je důležité, aby zoologické zahrady nejen představovaly tento druh návštěvníkům, ale zároveň také stabilizovaly populaci v lidské péči pro případ, že by ji bylo zapotřebí.

 

 

 

Výměna samiček lachtana jihoafrického v Zoo Praha

pondělí, 31. října 2016 13:44

ZOO Praha

Samička lachtana jihoafrického Wendy, dcera samce Melouna a vnučka legendárního Gastona, již dospěla a musela opustit svoji skupinu. Jejím novým domovem se stala Zoo Rostock, kam odjela v úterý 25. 10., a odkud k nám na oplátku ve čtvrtek 27. 10. přicestovala nová samička lachtana jihoafrického, Ronja.


Samička Wendy, která se narodila 22. 5. 2013, již dospěla a bylo třeba jí najít nový domov. Chov tohoto druhu lachtana však není v zoologických zahradách příliš rozšířený a najít pro Wendy vhodnou novou skupinu, nebylo snadné. Nakonec se dohodla výměna mladých samiček s německou Zoo Rostock - obě zahrady tak získají nepříbuzné jedince do svých chovů.


Lachtan jihoafrický obývá ve volné přírodě oceán v blízkosti pevniny a přilehlá pobřeží. Většinu života tráví ve vodě, výborně plave a dokáže se potopit až do hloubky 200 metrů. Živí se rybami a vodními živočichy a může měřit až 230 centimetrů a vážit okolo 360 kilogramů.


Plánovaný transport Wendy byl domluvený na úterý 25. 10. Aby pro Wendy nebyl přesun příliš velkou zátěží, trénovali s ní její chovatelé nástup do transportní bedny již několik dnů před samotným transportem. Toto úsilí přineslo své výsledky a Wendy byla podle plánů v úterý dopoledne přepravena ze Zoo Praha do Zoo Rostock. Aby se v novém prostředí bez problémů adaptovala, cestovala se svým chovatelem, který s ní v novém domově strávil také prvních pár dní.


Na cestu do Prahy se na oplátku připravovala samička Ronja, narozena 2. 6.2015, která se tak před svým odjezdem do Zoo Praha mohla seznámit se svým budoucím vrchním chovatelem.  Do Prahy dorazila Ronja ve čtvrtek 27. 10. v odpoledních hodinách. Její adaptace na nové prostředí probíhá bez problémů a pokud se nevyskytnou žádné komplikace, bude v expozici lachtanů k vidění již v průběhu listopadu. V létě ji pak návštěvníci budou moci pozorovat během jedné z nejvyhledávanějších atrakcí v Zoo Praha – při komentovaném cvičení s lachtany.

Samička Ronja dorazila do Zoo Praha ve čtvrtek 27. 10. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Samička Ronja dorazila do Zoo Praha ve čtvrtek 27. 10. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Aby pro Wendy nebyl přesun příliš velkou zátěží, trénoval s ní její vrchní chovatel Jakub Mezei nástup do transportní bedny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Aby pro Wendy nebyl přesun příliš velkou zátěží, trénoval s ní její vrchní chovatel Jakub Mezei nástup do transportní bedny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Štvorčatá kapybár sa majú k svetu

neděle, 30. října 2016 13:03

ZOO Košice

Už viac ako týždeň môžu návštevníci obdivovať štyri mláďatá kapybary močiarnej (Hydrochoerus hydrochaeris) v zimnej ubikácii. Matkou sa stala samica, ktorú sme v roku 2011 priviezli zo Zoo Spišská Nová Ves. Otcom je samec, ktorý sa narodil v Zoo Berlín a do košickej Zoo sme ho doviezli takmer pred rokom. Polovicu chovného zariadenia obýva matka s mláďatami, druhá polovica patrí samcovi a ďalšej samici. Mláďatá sa po narodení majú k svetu. Na rozdiel od mnohých iných hlodavcov sa rodia mláďatá kompletne vyvinuté, takže ihneď po pôrode môžu nasledovať svoju matku. Pripomínajú vernú kópiu dospelého jedinca, len niekoľkonásobne zmenšenú. Podstatnú časť dňa trávia na vyhrievacej podložke.

Kapybary sú najväčšie hlodavce sveta. Prirodzene sa vyskytujú v Južnej Amerike od Panamy po severnú Argentínu východne od Ánd. Dorastajú do hmotnosti 30 až 55 kg. Chovu kapybár sa košická Zoo venuje od roku 2002. Ak sa chystáte do Zoo počas nastávajúcich voľných dní na halloweenské prechádzky, pristavte sa pri chovnom zariadení kapybár vedľa plameniakov.

kapybaryjpg.jpg

 

kapybary-1jpg.jpg

 

Prožijte pestré podzimní prázdniny v Zoo Praha

čtvrtek, 27. října 2016 08:54

ZOO Praha

Během podzimních prázdnin čeká na všechny návštěvníky Zoo Praha bohatý program. Připravena jsou komentovaná sekání u našich mláďat, ukázky výcviku zvířat či zvířecí dílny. Všechny též zveme do Pavilonu šelem a plazů – dvě zářijová koťata kočky rybářské již jsou společně se svojí matkou k vidění ve své expozici. Pestrý prázdninový program vyvrcholí sobotní oslavou Mezinárodního dne gibonů.


V těchto dnech je možné v pavilonu Šelem a plazů pozorovat dvě koťata kočky rybářské, která se narodila 14. září. Odchov tohoto druhu není snadný, při spárování je důležité, aby si obě zvířata vzájemně rozuměla. O to větší radost máme, že u tohoto páru se jedná již o druhý úspěšný odchov. Matkou je zkušená pětiletá samice Oruwa, otcem pak dvanáctiletý samec Mates, který do Zoo Praha dorazil před devíti lety ze Srí Lanky.


Během prázdninové návštěvy Zoo Praha si rozhodně nenechte ujít také komentovaná setkání u expozic našich letošních mláďat či mimořádné ukázky výcviku zvířat, které se konají v Amfiteátru Bororo. V pátek pak zveme všechny děti do Vzdělávacího centra, kde si budou moci vyrobit masku zvířete, antistresové omalovánky, vyřešit zvířecí hlavolamy a mnohé další.


Podzimní prázdniny v Zoo Praha vyvrcholí v sobotu oslavou Mezinárodního dne gibonů. Dozvíte se mnoho zajímavostí o tomto ohroženém druhu zvířat - o jejich jedinečných schopnostech i způsobu jejich života. Ve 13 hodin pak dostanou giboni dárek a vy jim společně s námi můžete poblahopřát.

PROGRAM:
Setkání s mláďaty

26. - 28. 10.

- 10.30    Pavilon hrochů
- 11.00    Údolí slonů
- 11.30    Expozice hrabáčů
- 13.00    Pavilon goril


Ukázky výcviku zvířat v Amfiteátru Bororo
26. – 28. 10.

dvakrát denně v těchto časech:
- 12.00
- 14.30


Zvířecí dílny v Přednáškovém sále

28. 10.

- 10.00 – 15.00    Vzdělávací centrum


Oslava u gibonů

29. 10.

- 10.00 – 15.00  Expozice gibonů

Dvě letošní koťata kočky rybářské jsou již k vidění ve své expozici. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Dvě letošní koťata kočky rybářské jsou již k vidění ve své expozici. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

Nejmladší pražské slůně je k vidění ve venkovním výběhu v Údolí slonů!

čtvrtek, 20. října 2016 13:14

ZOO Praha

Za pěkného počasí jsou obě naše letošní sloní mláďata, třináctidenní Tamařino slůně a půlroční Maxmilián, od 13 hodin k vidění ve venkovním výběhu v Údolí slonů. Nejmladšímu pražskému slůněti ještě nejsou ani dva týdny, za tu dobu se toho ale stačilo hodně naučit. Od svého narození velmi dobře prospívá, proto bylo pár dní po porodu spojeno se starším slůnětem Maxem. Nyní začíná prozkoumávat svět venku.


Tamařino slůně nemá o zábavu nouzi. Téměř od narození mu nadšeně asistuje již půlroční Max, pro kterého je sloní novorozeně vítaným společníkem. Krátce po porodu sice byla obě slůňata na pár dní oddělena, aby si Tamara se svým slůnětem mohla odpočinout, ale k opětovnému spojení došlo velice brzy. Max nevydržel svého nového kamaráda pozorovat jen zpovzdálí a prolezl k němu skrz ocelová lana. Z počátku sice Maxovo dovádění neznalo míru, ale poté co Tamara zasáhla, rychle zkrotl. Chovatelé nejdříve spojovali obě slůňata během dne, ale když se ukázalo, že vše probíhá bez problémů a zvířata na sebe velmi dobře reagují, rozhodli se spojit slůňata s jejich matkami i přes noc.


Malé slůně tedy tráví dny společně s Maxem a jejich vzájemná interakce je pro oba velkým přínosem. Na spojení s ostatními členy sloního stáda si nejmladší slon bude muset ještě počkat, než pořádně zesílí. Obě letošní stoprocentně pražská slůňata ale mohou návštěvníci za hezkého počasí kolem jedené hodiny odpoledne pozorovat spolu v Údolí slonů již nyní.

Letošní stoprocentně pražská slůňata ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Letošní stoprocentně pražská slůňata ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Za hezkého počasí mohou návštěvníci slůňata pozorovat v Údolí slonů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Za hezkého počasí mohou návštěvníci slůňata pozorovat v Údolí slonů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Voľné pracovné miesta v Zoo Košice

pondělí, 17. října 2016 10:16

ZOO Košice

Zoo Košice ponúka pracovné miesto :


Vedúci oddelenia výživy a záhradníctva

Požadujeme dokončené vysokoškolské vzdelanie (UVLF Košice, ČZU Praha, SPU Nitra)


Odborný pracovník v záhradníctve

Požadujeme dokončené stredoškolské, prípadne vysokoškolské vzdelanie (SPU Nitra, Mendelova univerzita Brno – Zahradnická fakulta, Lednice)

 

Miesto výkonu práce : ZOO Košice, Široká 31, 040 06 Košice – Kavečany

Termín nástupu : dohodou

Druh pracovného pomeru : pracovný pomer na dobu určitú

Platové ohodnotenie: podľa zákona č. 553/2003 Z. z. O odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. (Výška tarifného platu je závislá od dĺžky započítanej praxe)

Osobnostné predpoklady: spoľahlivosť, zodpovednosť, samostatnosť a chuť pracovať

Prax vítaná. Možnosť ubytovania v služobnom byte.

 

Kontakt: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

První úspěšné vylíhnutí mláďat hoka přilbového na území Česka a Slovenska!

čtvrtek, 13. října 2016 23:16

ZOO Praha

V Zoo Pr

aha se 9. října vylíhla dvě mláďata hoka přilbového. Jeho odchov lidské péči není příliš častý a v zoologických zahradách na území Česka a Slovenska se jedná dokonce o historicky první úspěšné vylíhnutí mláďat tohoto ohroženého druhu. Návštěvníci mohou mláďata pozorovat ve venkovní voliéře, kam s nimi matka vyšla hned druhý den po jejich vylíhnutí.

Rodičovský pár pochází z chovu bažantnice v německém Erfurtu, kde se oba rodiče vylíhli v roce 2010. Do Zoo Praha pak přišli z plzeňské zoo v roce 2012. Ačkoli samice snáší již delší dobu, dosud o snesená vejce nejevila zájem a dokonce je i rozbíjela. O mláďata, která se vylíhla 9. října, naopak starostlivě pečuje. Hledá jim potravu, kterou jim poté podává do zobáku. Návštěvníci ji také mohou ve venkovním výběhu poblíž Pavilonu tučňáků vidět, jak obě mláďata starostlivě zahřívá.

Hoko přilbový se ve volné přírodě vyskytuje převážně v hustých mlžných lesech na území Jižní Ameriky. Živí se plody, semeny, pupeny a mladými listy. Potravu sbírá v párech nebo menších rodinných skupinách na zemi, při ohrožení se stáhne na strom, kde také nocuje. Své jméno dostal od zvláštní modravě šedé přilby před očima. Obě pohlaví mají obvykle černé tělo, ale vzácně lze narazit i na samičky rezavé s černým pruhováním. Samice hoka přilbového snáší obvykle dvě vejce a jejich inkubace trvá 30 - 34 dní.

Historicky první mláďata hoka přilbového vylíhlá v zoologických zahradách na území Česka a Slovenska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Historicky první mláďata hoka přilbového vylíhlá v zoologických zahradách na území Česka a Slovenska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Již od druhého dne po vylíhnutí mohou návštěvníci pozorovat samici s mláďaty ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Již od druhého dne po vylíhnutí mohou návštěvníci pozorovat samici s mláďaty ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Pásovec roste jako z vody

pondělí, 10. října 2016 08:22

ZOO Brno

Pásovec štětinatý, který se narodil v polovině července v brněnské zoologické zahradě, je téměř k nerozeznání od rodičů.  V Brně se jedná o historicky první narozené mládě.

Samici Elišku chová brněnská zahrada od roku 2013, samec Eda přišel do Brna o dva roky později z polského Krakova.

 

pasovec1_570jpg.jpg

 

"Porody pásovců jsou i v českých zoologických zahradách poměrně běžné, vzácné jsou ale právě jejich odchovy, " řekla kurátorka savců Dorota Gremlicová. Zatím s určitostí neznáme jeho pohlaví, protože u pásovců se těžko určuje i v pozdějším věku. Ale s největší pravděpodobností se jedná o samce.

 

Návštěvníci najdou rodinku pásovců v Exotáriu, ale vzhledem k tomu, že mládě během tří měsíců dorůstá do velikosti dospělého jedince, je těžko rozeznatelné od rodičů. Jediným rozdílem je růžové zabarvení kůže pod krunýřem a bílé ochlupení.

 

Krunýř pásovců se skládá z 6–8 kostěných pásů spojených pružnou kůží, což mu umožňuje pohyb. Celé tělo má pokryté dlouhými tuhými chlupy, nejvíce jich je na spodní straně těla. Přední končetiny jsou silné s velkými drápy, slouží k získávání potravy, ale i k obraně proti nebezpečí.

 

655y0648_570jpg.jpg

 

Pásovci si vyhrabávají rozsáhlé podzemní nory, ve kterých tráví většinu času. Jsou schopni prohrabat beton i asfalt. Životu pod zemí jsou velmi dobře přizpůsobeni. Mají velký objem plic a speciálně utvářené nozdry, které pásovci umožňují nadechnout vzduch z okolní půdy, aniž by se do nozder dostaly jakékoli částečky.

 

Životem pod zemí se vyhýbá nejen svým predátorům, ale i nepříznivým teplotám. Zajímavostí je u pásovců tzv. polyembryonie, kdy se oplozené vajíčko několikrát rozdělí, než se zahnízdí v děloze. Z jednoho vajíčka tak vznikne několik jedinců, kteří jsou vždy stejného pohlaví a mají identickou DNA.

 

pasovec2_570jpg.jpg

 

 

 

Pod krunýřem. Říjen – měsíc želv

pondělí, 10. října 2016 08:16

ZOO Brno

Měsíc říjen patří v brněnské zoologické zahradě želvám a jejich ochraně. Výstavy, přednášky a želví stezka upozorňují návštěvníky na celosvětový problém ohrožení těchto vzácných živočichů, kteří obývají naši planetu miliony let a dnes je jejich největším nepřítelem člověk.

 

oseaturtlefacebookjpg.jpg

 

Mořské želvy hynou v rybářských sítích, strádají konzumací plastového odpadu a jejich rozmnožovací pláže si stále častěji přivlastňuje turistický průmysl. V řadě oblastí světa je jejich maso a vejce vyhledávanou gurmánskou pochoutkou a obchod se želvami se stal lukrativním mezinárodním podnikáním.

 

„Před deseti lety jsme se rozhodli podpořit úsilí na záchranu těchto zvířat a vytvořili jsme společně s indonéskou nadací Yayasan Kura-Kura Nusa Penida a ve spolupráci s UCSZOO projekt Kura Kura – Zachraň želvu. Postupně se snažíme získávat finanční prostředky a budujeme ve vesnici Toyapakeh na ostrově Nusa Penida v Indonésii Rehabilitační centrum zvířat, které bude sloužit k léčbě želv zabavených nelegálním obchodníkům. Odborným garantem projektu je Veterinární a farmaceutická univerzita Brno,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

 

cuteseaturtlejpg.jpg

 

Jak složité bylo vybudovat takovou stanici a jaké administrativní překážky bylo potřeba zdolat, se lidé dozvěděli na přednášce ředitele Zoo Brno Martina Hovorky ve čtvrtek 6. října v 17:00 ve Středisku ekologické výchovy Hlídka při Zoo Brno pod Špilberkem. V sobotu 8. října ve 14:00, ve Světový den zvířat, jsme nabídli další zajímavé povídání Hanky Svobodové, která se mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení zabývá už od studií. Do Indonésie jezdí už 7 let a od března 2014 působí na severovýchodním Borneu v oblasti Berau v Indonésii jako koordinátor projektu na ochranu mořských želv.

 

V areálu zahrady jsou celý měsíc instalovány tři výstavy s želví tematikou a děti mohou prostřednictvím soutěžní stezky nahlédnout pod želví krunýř. Zajímavou výstavu fotografa a cestovatele Tomáše Melichárka s názvem Hlubiny najdete na Hlídce 4, kam zveme také 20. října na přednášku prof. MVDr. Zdeňka Knotka, CSc. z VFU Brno na téma Nemoci želv.

 

Speciální komentovaná krmení karetek novoguinejských čekají na návštěvníky zoo v Tropickém království – soboty 1., 15. a 29. 10., vždy ve 13:00. Celý měsíc mohou návštěvníci přispět na projekt Kura Kura do speciálních „želvích pokladniček“. Chceme lidem u nás ukázat, že i z velké dálky se dá pomáhat zvířatům žijícím v Indonésii, a to i zcela nepatrnou částkou ze své peněženky. Zoo Brno není k osudu želv lhostejná. Nebuďte ani Vy!

 

seaturtle1600x600pxjpg.jpg

 

 

 

Další slůně v Zoo Praha!

pondělí, 10. října 2016 08:11

ZOO Praha

Slonice Tamara porodila v pátek po osmé hodině večer své první slůně. Jde o samečka, který váží osmdesát kilogramů a který začal vzápětí pít. K porodu došlo za přítomnosti slonice Janity a jejího letos narozeného slůněte Maxe.  Již v sobotu však od sebe obě matky se slůňaty byly na čas odděleny, protože zvědavý Max jevil o novorozeného samečka až příliš velký zájem. Pavilon však zůstává pro návštěvníky otevřen, a tak mají jedinečnou příležitost sledovat život slůněte doslova od prvních hodin po jeho narození.


„Druhé, navíc stoprocentně pražské slůně v jednom roce, to je chovatelský úspěch, o kterém jsme donedávna nemohli ani snít,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Je to především zásluha našich chovatelů, ale rovněž zřizovatele, který umožnil vybudování Údolí slonů, i české diplomacie, díky níž jsme ze Srí Lanky přesně před čtyřmi lety získali Tamaru s Janitou.“


Otcem slůněte je sloní býk Ankhor, který do Zoo Praha přišel 12. srpna 2014 z Berlína a o Tamaru projevil zájem hned na začátku prosince 2014. Naproti tomu otcem Maxe, který se narodil 5. dubna 2016, je býk Mekong, žijící nyní v holandském Emmenu.


Tamara byla březí 658 dnů a její porod chovatelé již očekávali, a to nejen vzhledem k předpokládanému termínu, ale i změnám hormonálních hladin. Přesto v pátek Tamara překvapila rychlostí, s jakou své mládě porodila. Ve skutečnosti však porod začal již během předchozí noci.

 

„Sloni podobně jako další zvířata jsou schopni porod, ke kterému dochází během noci, pozastavit,“ říká kurátor chovu Pavel Brandl. „Tamara patrně začala rodit již v noci na pátek, ale s příchodem dne narození mláděte odložila až na následující večer. Potom už šlo všechno nesmírně rychle.“


Slůně dostane jméno až za několik týdnů a z více variant navržených pracovníky Zoo Praha je bude vybírat nejširší veřejnost.

O chovu slonů v Zoo Praha:
Chov slonů v Zoo Praha má dlouhou historii, sahá až do roku 1933, kdy k nám přišel legendární první slon pojmenovaný Baby. Po něm následovaly v roce 1951 a 1952 slonice Jumba a Duňa a v roce 1953 slon Petr I. První sloninec stál v Zoo Praha na místě dnešní expozice lemurů, druhý byl pro veřejnost zpřístupněn v roce 1973 a nacházel se prostoru dnešní Rezervace Bororo. Oba dva slonince se nacházely v zátopové oblasti. Povodně v roce 2002 ukázaly nutnost vybudování slonince nového na místě, které nebude ohroženo možnými povodněmi, a ve kterém bude možné zajistit bezpečný chov těchto vzácných zvířat.


Nový pavilon slonů byl pro veřejnost otevřen v roce 2013 a v současné době v něm mohou návštěvníci pozorovat stádo devíti slonů. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, která k nám přišla v roce 1966. Dalšími členy jsou samec Ankhor, samice Shanti, Donna, Janita, Tamara, tříletá samička Sita, půlroční Maxmilián a nový novorozený sameček.  Narození již druhého slůněte v Zoo Praha během jednoho roku je výjimečnou událostí a svědčí o tom, že jednou ze zásadních podmínek pro prosperující chov je zajištění vhodných a bezpečných prostor.

Malé slůně pije od matky několikrát za hodinu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Malé slůně pije od matky několikrát za hodinu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Vzápětí po narození se postavilo, ale jeho pohyby jsou ještě vratké. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Vzápětí po narození se postavilo, ale jeho pohyby jsou ještě vratké. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha


Jako každé novorozeně i sloní sameček často spí, nejčastěji vleže na boku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Jako každé novorozeně i sloní sameček často spí, nejčastěji vleže na boku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Nové slůně v Zoo Praha!

sobota, 08. října 2016 22:10

ZOO Praha

Slonice Tamara porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. Sloní stádo v Zoo Praha se tak během jednoho roku rozrostlo o dalšího sloního samečka. Malé slůně se má čile k světu, hned po narození se začalo stavět na zpočátku ještě vratké nohy a po pár hodinách již sálo mléko od matky.


Porod téměř dvanáctileté slonice Tamary proběhl rychle a bez problémů. Asistovala u něj i slonice Janita s půlročním Maxem. Pro něho bylo narození nového slůněte velkým zpestřením a hned v něm viděl možného partnera na hraní. Na to si ale ještě bude muset pár dní počkat, než malý sloní sameček trochu zesílí.  Všichni návštěvnici však již mohou nový přírůstek ve sloním stádě pozorovat v Pavilonu slonů na vlastní oči.

Slonice Tamara porodila v pátek 7. října své první slůně. Foto: Petr Hamerník, Zoo  Praha

Slonice Tamara porodila v pátek 7. října své první slůně. Foto: Petr Hamerník, Zoo  Praha

Porod proběhl bez problémů a malé slůně se má čile k světu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Porod proběhl bez problémů a malé slůně se má čile k světu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 10 z 63