Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
18.01. 2019 Záchranná stanice ARCHA při Zoo Liberec přijala v roce 2018 celkem 1048 zraněných zvířat
ZOO Liberec Záchranná stanice ARCHA přijala v loňském roce celkem 1048 zraněných zvířat Záchranná stanice v rámci centra ARCHA poskytuje pomoc handicapovaným ...
17.01. 2019 První letošní přírůstky v Zoo Praha
ZOO Praha Ačkoliv je zima obdobím, které rození mláďat přeje nejméně, Zoo Praha se již teď může pochlubit řadou zajímavých přírůstků – například ...
04.01. 2019 Zoo Liberec se raduje z druhé nejvyšší návštěvnosti
ZOO Liberec Zoo Liberec se raduje z druhé nejvyšší návštěvnosti v posledních deseti letech Zoologická zahrada Liberec v roce 2018 opět potvrdila svoji ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Novinky


Návštevnosť roku 2016 prekonala všetky rekordy

pondělí, 09. ledna 2017 09:45

ZOO Košice

Zoologická záhrada Košice má z pohľadu návštevnosti za sebou najúspešnejší rok v histórii. V roku 2016 prešlo jej bránami vyše 230 tisíc návštevníkov. ZOO tak o 5 tisíc návštevníkov prekonala rekord z roku 2013, keď sa o návštevnícky boom pričinilo otvorenie DinoParku. Najsilnejšími mesiacmi boli jún, júl a august, keď do areálu ZOO zavítalo 140 tisíc návštevníkov. Top mesiacom sa stal august s doteraz neprekonaným počtom 51 500 návštevníkov. V porovnaní s rokom 2015 prišlo do ZOO o 30 tisíc návštevníkov viac. Pätnásťpercentný nárast kopíruje nárast turistov v cestovnom ruchu na Slovensku. Vyše 20 percent návštevníkov tvorili zahraniční turisti, často využívajúci rýchlejšie spojenie z Tatier.
Okrem počasia, ktoré v rozhodujúcej miere ovplyvňuje návštevnosť, sa o tento úspech pričinila aj bohatá ponuka programov. Popri príležitostných akciách išlo o veľmi populárny prímestský tábor, v ktorom z kapacitných dôvodov nevieme uspokojiť všetkých záujemcov, ale najmä Noc v ZOO, kde záujem v porovnaní s vlaňajškom stúpol trojnásobne. Mimoriadny ohlas verejnosti zaznamenal druhý ročník Európskej noci netopierov, ktorú ZOO organizuje v spolupráci so Spoločnosťou na ochranu netopierov. Do širokej ponuky výchovno-vzdelávacích akcií pre verejnosť vlani pribudli aj dve novinky. V Michalovciach sa ZOO v rámci sviatku detí predstavila na dvojdňovom podujatí , ktoré navštívilo vyše tritisíc detí materských a žiakov základných škôl. Vyše 1100 návštevníkov ZOO privítala aj na prvej výstave svojho druhu 30 sezón ZOO Košice, ktorú sprístupnila verejnosti vo Východoslovenskom múzeu. O kvalitatívny posun výchovno-vzdelávacieho programu sa ZOO v minulom roku pričinila aj vďaka projektu financovaného z prostriedkov Environmentálneho fondu SR. Okrem novej vzdelávacej miestnosti pribudli v areáli dve hracie interaktívne zóny pre najmenších návštevníkov, a to deti predškolského veku. Verejnosti začala slúžiť aj nová klubovňa v centrálnej zóne areálu Himaláje.
V areáli pribudli nové chovné zariadenia pre damany kapské, voliéry v návštevníckom okruhu Altaj a na sklonku roka voliéra pre dravce v blízkosti chovného zariadenia pre tučniaky. V chovateľskej oblasti boli najväčším úspechom prvé odchovy kariamy červenozobej a kriticky ohrozenej kačice Bernierovej. Opakovaný úspech sme dosiahli v skupine lemurov kata, ktorá sa rozrástla o ďalšie mláďa. Štyri prírastky rozšírili kŕdeľ tučniakov. Chovateľov potešili mláďatá ťavy dvojhrbej, zebry Chapmanovej, nemenej prírastok kozorožca sibírskeho, ktorý sa tu narodil po 22 rokoch. Dovedna v roku 2016 pribudlo v chovných zariadeniach vyše 200 mláďat, ktoré sa stali lákadlom pre návštevníkov. Veľkej pozornosti sa tešil švédsko-nemecký pár tuleňov obyčajných, ale aj výbeh plameniakov. Príchodom čílskych plameniakov sa košická ZOO stala chovateľom druhovo najväčšej kolekcie plameniakov na Slovensku. Košická ZOO zaznamenala úspech aj na medzinárodnom poli. V roku 2016 sa stala plnoprávnym členom Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA).
567jpg.jpg
 

V mrazech přišlo na svět mládě lamy guanako

pondělí, 09. ledna 2017 08:38

ZOO Praha

Také v mrazivém počasí přichází v pražské zoo na svět nový život. Mládě lamy guanako se narodilo v pátek 6. ledna ve výběhu a návštěvníci tak viděli jeho příchod na svět.

Matkou, která svého potomka porodila v pátek ve výběhu, se stala šestiletá samice. Otcem je nový tříletý samec Nestor, který pochází z Tierparku Berlín a do chovu byl zapojen poprvé. Bylo zjištěno, že mládě je sameček a matka se o něj dobře stará.


Guanaka jsou divokým druhem lam, které bývaly v přírodě běžné, ale v poslední době jejich počty stále klesají. Žijí na suchých vysokohorských pampách Jižní Ameriky. Mají hustou a jemnou srst, která je dobře chrání před chladem. Ve své domovině obývají nadmořské výšky do 5000 m, takže nízké teploty jim nedělají žádné problémy. Chovatelé však matku s mládětem raději alespoň na prvních několik dní oddělili do vytápěné stáje.

Novorozené mládě lamy guanako s matkou ve výběhu.  Petr Hamerník, Zoo Praha.

Novorozené mládě lamy guanako s matkou ve výběhu.  Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý sameček krátce po svém narození. Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý sameček krátce po svém narození. Petr Hamerník, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

Zoo Jihlava se raduje z rekordní návštěvnosti

pondělí, 09. ledna 2017 07:26

ZOO Jihlava

Jihlavská zoo je trvale nejoblíbenější turistický cíl na Vysočině. Důkazem je další nárůst počtu návštěvníků během roku 2016, kdy jejími branami prošlo více jak 330 tisíc obdivovatelů zvířat a přírody. Výrazný nárůst zájmu způsobily nové druhy zvířat, nové expozice, zkvalitnění služeb v zoo i příznivé počasí.

Zoo Jihlava navštívilo během roku 2016 celkem 334 543 lidí. To je téměř o 60 000 návštěvníků více než v předloňském roce, což je nárůst skoro o 22%.

Dosavadní rekord v návštěvnosti, 285 558 lidí, byl z roku 2014 a jihlavská zoo ho překonala již na začátku měsíce září 2016 a ještě koncem září překročila i magickou hranici 300 000 návštěvníků. Loňské nejsilnější měsíce byly tradičně červenec se 74 357 lidmi a srpen se 77 589 lidmi. Zároveň byly tyto dva měsíce nejnavštěvovanějšími v celé historii jihlavské zoo.

V letošním roce čeká Zoologickou zahradu Jihlava významné jubileum, kdy uplyne 60 let od jejího založení. Proto na tento rok chystáme celou řadu akcí jako součást oficiálních oslav. Naším hlavním letošním cílem je spolu s návštěvníky oslavit tyto kulaté narozeniny jihlavské zoo. Zároveň chceme návštěvníkům touto formou poděkovat za jejich přízeň, které si nesmírně vážíme.

banner-novy-navstejpg.jpg

 

Dračí nový rok

čtvrtek, 05. ledna 2017 11:38

ZOO Praha

V Zoo Praha skončil starý a začal nový rok líhnutím vzácných varanů komodských označovaných také jako „komodští draci“. Na přelomu roku se vylíhlo celkem 18 varanů od dvou samiček. Jejich babičkou je slavná varaní samička Aranka. Zoo Praha patří v chovu varanů komodských ke světové špičce.

Z vajec varaních sester Raunchy a Stříbřenky (mláďat Aranky a Draca) se na přelomu roku vylíhlo po přibližně 200 dnech inkubace 18 varanů komodských. Otcem je sameček Rakastan, který do Zoo Praha přicestoval v roce 2012 ze zoologické zahrady v Los Angeles. Na Silvestra se dle vrchní chovatelky Nataši Velenské pár znovu pářil, a tak dostalo mládě narozené na Nový rok jméno Kámasútra. Čerstvě vylíhlá mláďata měří i s délkou ocasu kolem 45 centimetrů a váží něco málo přes sto gramů. Na rozdíl od dospělých jedinců mláďata varanů komodských žijí stromovým způsobem života a jsou výrazně pestřeji zbarveni. „Mladí varani potřebují velmi intenzivní péči, a tak budou prvních několik měsíců v zázemí, než se přestěhují už jako dospívající jedinci do expozice v Pavilonu velkých želv,“ informuje o čerstvě vylíhlých varanech kurátor chovu plazů Petr Velenský.


Odchov varanů komodských je v lidské péči velmi náročný. Zoo Praha zavedla po příchodu Aranky v roce 2004 ojedinělou metodiku chovu, která se vymykala dosud známým chovatelským standardům, a tak v roce 2007 uspěla s odchovem jako první mezi zoologickými zahradami evropského kontinentu. Od té doby se Aranka stala rekordmankou. Z jejích sedmi snůšek se vylíhlo celkem 47 mláďat. Letos je to však poprvé, co se v Zoo Praha líhnou mláďata jejím potomkům. „Až teprve dosažení druhé generace poskytuje jasný důkaz toho, že zvolené podmínky jsou vhodné pro tento druh“ vysvětluje Velenský letošní první úspěch Zoo Praha.

Líhnutí varana komodského. Foto Petr Velenský

Líhnutí varana komodského. Foto Petr Velenský

 

Mládě varana komodského ukrývající se ve vegetaci. Foto Petr Velenský

Mládě varana komodského ukrývající se ve vegetaci. Foto Petr Velenský

 

Mladý samec varana komodského v Pavilonu velkých želv. Foto Petr Velenský

Mladý samec varana komodského v Pavilonu velkých želv. Foto Petr Velenský

 

Anna Štindlová

 

Nejlepší rok Zoo Praha

pondělí, 02. ledna 2017 13:15

ZOO Praha

 

V posledním dni roku 2016 má Zoo Praha na kontě přesně 1 448 353 návštěvníků. Vyšší návštěvnosti dosud nikdy nedosáhla. Rok 2016 však pro ni byl velmi úspěšný i v dalších oblastech. Sestavili jsme přehled deseti nejdůležitějších událostí.

#ibisdozoo

V noci na 1. března poškodil těžký mokrý sníh voliéru, ze které se po Praze a okolí rozletělo 18 vzácných ibisů skalních. Ředitel Zoo Praha požádal o pomoc veřejnost a díky tisícovkám hlášení a velkému nasazení řady dobrovolníků se všech 18 ibisů podařilo postupně pochytat a vrátit do zoo. Akci, která byla spojena s hashtagem #ibisdozoo, později odborníci ohodnotili jako vynikající příklad krizové komunikace a zařadili ji také do první pětice nejlépe hodnocených mediálních kampaní roku 2016.

Dva týdny trval hon na uprchlé ibisy. Na tomto snímku je odchyt jednoho z uprchlíků do nárazové sítě v Říčanech. Foto Rudolf Flachs

Dva týdny trval hon na uprchlé ibisy. Na tomto snímku je odchyt jednoho z uprchlíků do nárazové sítě v Říčanech. Foto Rudolf Flachs

 

Pocta zakladateli Zoo Praha
U příležitosti zahájení 85. sezony Zoo Praha byla 25. března poblíž hlavního vchodu slavnostně odhalena busta zakladatele Zoo Praha prof. Jiřího Jandy (1865-1938). Po mnoha a mnoha letech se mu tak v zoo dostalo důstojného připomenutí. V tento den byla v zoologické zahradě také otevřena unikátní výrobna papíru ze sloního trusu.Prof. Jiří Janda věnoval podstatnou část svého života úsilí o zřízení pražské zoologické zahrady a stal se i jejím prvním ředitelem. Foto archív Zoo Praha

Prof. Jiří Janda věnoval podstatnou část svého života úsilí o zřízení pražské zoologické zahrady a stal se i jejím prvním ředitelem. Foto archív Zoo Praha

 

První „stoprocentně“ pražské slůně
Nad ránem 5. dubna se slonici Janitě narodil sloní sameček. Při porodu asistovali chovatelé a jen díky jim proběhl úspěšně. Jde o první slůně ve více než osmdesátileté historii chovu slonů, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Za účasti ministrů zahraničí Srí Lanky a České republiky Mangaly Samaraweery a Lubomíra Zaorálka dostal v červnu tento sloní sameček jméno Maxmilián (podle císaře Maxmiliána II. Habsburského).

První „stoprocentně pražské“ slůně. Max ve věku tří dnů. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

První „stoprocentně pražské“ slůně. Max ve věku tří dnů. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha


Gorilí zázrak
Gorilí sameček, který následně dostal jméno Ajabu – svahilsky zázrak – se nečekaně narodilo samičce Shindě 24. dubna. Nikdo nevěřil, že čtyřiadvacetiletá samice, která v minulosti několikrát potratila, se ještě dočká potomka. Nečekaný porod byl velkým překvapením nejen pro veřejnost, ale i pro pracovníky Zoo Praha.

Gorilí sameček Ajabu se nečekaně narodil čtyřiadvacetileté Shindě. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Gorilí sameček Ajabu se nečekaně narodil čtyřiadvacetileté Shindě. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Zdvojený transport koní Převalského
Transport koní Převalského do Mongolska proběhl již po šesté. Tentokrát byly ovšem letounem Armády ČR nejen přepraveny čtyři klisny z Prahy do přísně chráněné oblasti Gobi B, ale uskutečnil se i vnitromongolský transport tří klisen a jednoho hřebce, a to z národního parku Chustaj rovněž do Gobi B. Počet koní Převalského přepravených ve spolupráci Zoo Praha a Armády ČR se tak zvýšil na 27.

Noční vypouštění koní Převalského do aklimatizační ohrady v Gobi. Foto Václav Šilha, Zoo Praha

Noční vypouštění koní Převalského do aklimatizační ohrady v Gobi. Foto Václav Šilha, Zoo Praha

 

Významný krok pro další rozvoj Zoo Praha
V srpnu schválila Rada hl. m. Prahy koncepci rozvoje Zoo Praha. Pro příští léta se počítá s výstavbou nového pavilonu goril, expozice australské fauny, nový prostor pro lední medvědy a pavilonu pro pandy velké. Magistrát hl. m. Prahy začal rovněž prověřovat možnosti, jak zlepšit dopravní obslužnost zoo.

Koncepce rozvoje Zoo Praha počítá i s expozicí australské fauny, jejímiž hlavními „hvězdami“ by měli být ďábli medvědovití. Tento snímek byl pořízen v Healesville Sanctuary u Melbourne. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Koncepce rozvoje Zoo Praha počítá i s expozicí australské fauny, jejímiž hlavními „hvězdami“ by měli být ďábli medvědovití. Tento snímek byl pořízen v Healesville Sanctuary u Melbourne. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha


Dva sloní císaři

Dvě slůňata během jednoho roku, to je úspěch, o kterém se nikomu v Zoo Praha dříve ani nesnilo a který jí mohou závidět i ty největší a nejbohatší zoologické zahrady. Druhé slůně, opět sameček, se narodilo 7. října. Jeho matkou je slonice Tamara a v jejím případě se porod obešel bez asistence chovatelů. Slůně dostalo jméno Rudolf (podle císaře Rudolfa II.) a v Zoo Praha tak nyní žijí dva „sloní císaři“.
Sloní sameček Rudolf ve věku tří týdnů společně se starším Maxem. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Sloní sameček Rudolf ve věku tří týdnů společně se starším Maxem. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jane Goodall v Zoo Praha
Zoo Praha ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy pozvala do hlavního města legendární primatoložku a ochránkyni přírody Dr. Jane Goodall. Ta velice ocenila projekt Toulavý autobus, který Zoo Praha realizuje v Kamerunu, a projevila zájem o spolupráci. Při prohlídce zoologické zahrady ji nejvíce zaujal Pavilon goril a jeho obyvatelé.
V prosinci navštívila Zoo Praha legendární primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Václav Šilha, Zoo Praha

V prosinci navštívila Zoo Praha legendární primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Václav Šilha, Zoo Praha

 

Svatý grál herpetologů
Zoo Praha se podařilo získat „svatý grál herpetologů“ – sedm varanovců bornejských. Tento endemický plaz zůstával po desítky let velice tajemný a jen málo odborníků mělo možnost ho vidět ve volné přírodě. V zoologických zahradách se ho chová na celém světě jen hrstka jedinců. Do budoucna se Zoo Praha chce podílet na vytvoření evropského chovného programu, který by dal v lidské péči vzniknout záchovné populaci těchto ohrožených živočichů.
Samička varanovce bornejského, která je k vidění v nokturnu Indonéské džungle. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Samička varanovce bornejského, která je k vidění v nokturnu Indonéské džungle. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Historicky nejvyšší návštěvnost
Návštěvnost přinesla v roce 2016 hned několik rekordů, miliontého návštěvníka přivítala zahrada již 16. srpna. V neděli 4. prosince byla dokonce překročena hranice 1 400 000, což je nejvyšší návštěvnost od otevření pražské zoo v roce 1931. Předchozí rekord byl z roku 2014, kdy se do zoo přišlo podívat celkem 1 382 243 návštěvníků. K 31. prosinci letošního roku si Zoo Praha prohlédlo 1 448 353 osob. K poslednímu dni roku 2016 měla Zoo Praha na kontě také 1 323 v tomto roce narozených či vylíhlých mláďat v 229 druzích savců, ptáků a plazů.

V roce 2016 prošlo branami Zoo Praha 1 448 353 návštěvníků! Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V roce 2016 prošlo branami Zoo Praha 1 448 353 návštěvníků! Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Slůně dnes dostalo jméno – v Zoo Praha žijí dva císaři

středa, 28. prosince 2016 09:14

ZOO Praha

V úterý 28. 12. proběhly v pražské zoo křtiny druhého „stoprocentně pražského“ slůněte, které se narodilo samici slona indického Tamaře 7. října 2016. Za účasti významných hostů – primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové, náměstka primátorky Petra Dolínka, profesora Josefa Kouteckého a dalších – dostal malý sameček jméno Rudolf, (zkráceně Rudi), podle císaře Rudolfa II.


Jméno druhého slůněte, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato, zvítězilo v hlasování veřejnosti, které probíhalo od 1. listopadu do 12. hodin dnešního dne. Hlasující měli možnost vybírat ze tří návrhů jmen – Hanno, Nandimithra a Rudolf.


Vítězné jméno Rudolf bylo mezi návrhy zařazeno jako připomínka Rudolfa II. Habsburského, který se velice zajímal nejen o alchymii, ale také o exotická zvířata. Jeho Lví dvůr spolu s „pobočkami“ v oboře Hvězda a na Císařském ostrově je pokládán za prvního předchůdce evropských zoologických zahrad.


„Máme tak dnes v Praze dva císaře,“ poznamenal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Spolu s dnes pokřtěným Rudolfem žije v Údolí slonů i Max pojmenovaný na počest císaře Maxmiliána II. Habsburského, který do naší metropole přivedl ukázat slona indického již roku 1570.“


Rudolfovu matku Tamaru stejně jako Janitu, která letos v dubnu porodila první „stoprocentně“ pražské slůně Maxe, získala Zoo Praha před třemi lety ze Srí Lanky.  Významný chovatelský úspěch, jakým je narození dvou zdravých slůňat během šesti měsíců, ocenila při křtinách řada významných hostů. Mezi nimi byl i profesor Josef Koutecký, který popřál Rudolfovi hodně štěstí. „U nás je ve zvyku přáti zdraví, ale je lepší přáti štěstí, protože je lépe býti trochu churavý a zcela šťastný, než býti zcela zdráv a nešťastný. Takže přát štěstí vlastně znamená přát obojí. A to přeji jak malému Rudolfovi, tak všem ostatním.“

Slavnostní program u příležitosti křtin druhého stoprocentně pražského slůněte byl zahájen za přítomnosti významných hostů a kmotrů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Slavnostní program u příležitosti křtin druhého stoprocentně pražského slůněte byl zahájen za přítomnosti významných hostů a kmotrů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Profesor Josef Koutecký s malým Rudolfem. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Profesor Josef Koutecký s malým Rudolfem. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

Zoo Praha představí svatý grál herpetologů

čtvrtek, 22. prosince 2016 14:33

ZOO Praha

Zoo Praha se podařilo získat mimořádně vzácného plaza varanovce bornejského. Sedm jedinců přicestovalo z Japonska již začátkem prosince a největší z nich bude k vidění od zítřka v nokturnu pavilonu Indonéská džungle.


Varanovec bornejský (Lanthanotus borneensis) je endemický plaz žijící pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu. Žije skrytě podél vodních toků v podzemních úkrytech a je aktivní převážně v noci.


„Varanovec bornejský zůstával po desítky let velice tajemný a jen málo odborníků mělo možnost ho vidět ve volné přírodě. Proto bývá označován jako svatý grál herpetologů,“ říká kurátor chovu plazů Petr Velenský. „V zoologických zahradách se tohoto druhu chová na celém světě jen hrstka jedinců. Nejvíce se jich nachází v Japonsku v iZoo Shirawa. Jejímu majiteli Tsuyoshi Shirawovi se podařilo tento vzácný druh poprvé v historii rozmnožit v roce 2014. A od něho jsme také získali našich sedm varanovců.“

Samice varanovce bornejského v pavilonu Indonéská džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Samice varanovce bornejského v pavilonu Indonéská džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jedno z mláďat krátce po příjezdu do Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jedno z mláďat krátce po příjezdu do Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková


Jedná se o samici vylíhlou v roce 2014, která měří 33 cm, a šest mláďat, vylíhlých během září a října 2016. Mláďata prozatím zůstávají v zázemí, kde budou mít patřičný klid na růst a dospívání.


„Kdo očekává vizuální atraktivitu na úrovni toho, jakou zoologickou senzací chov tohoto plaza je, může být zklamán,“ směje se Petr Velenský. „Naší prioritou ovšem je, aby se našim převzácným chovancům dařilo co nejlépe.“ Celá skupina si u nás zvyká velmi dobře a do své hlavní potravy, žížal, se prý varanovci pouští s nevídanou dravostí.


Do budoucna se Zoo Praha chce podílet na vytvoření evropského chovného programu, který by dal v lidské péči vzniknout záchovné populaci těchto unikátních tvorů. Vzhledem ke kácení deštných lesů a pravděpodobně velmi omezenému rozšíření volně žijících varanovců bornejských je jejich budoucnost ve volné přírodě nejistá.

 

Hrabáč Draco má společnost – dikdiky Kirkovy

pondělí, 12. prosince 2016 09:09

ZOO Praha


Novým druhem, chovaným v Zoo Praha poprvé v její historii, jsou dikdici Kirkovi, kteří patří mezi nejmenší antilopy světa. Dva mladí samečkové Elvis a Dax jsou nově umístěni v expozici hrabáče kapského Draca. Návštěvníci Zoo Praha tak mohou v Africkém domě vidět neobvyklou a velmi atraktivní trojici zvířat.Poprvé v historii Zoo Praha chováme dikdiky Kirkovy, kteří patří mezi nejmenší antilopy světa. Na délku mají dikdici kolem 50 – 70 cm, jejich váha se pohybuje od tří do sedmi kilogramů. Na zahájení chovu jsme zatím dovezli dva mladé samce. Jako prvního ročního Elvise z Wroclavi, jako druhý přicestoval ze zoo v Lipsku jedenáctiměsíční Dax. Samci byli prvních čtrnáct dnů po příjezdu v zázemí zoo, kde byli také spojeni, a až poté převezeni do Afrického domu. Dikdici sice patří mezi velmi plaché antilopy, vybrali jsme však naše samečky tak, aby měli zkušenost s vnitřními expozičními prostorami a jinými druhy zvířat. Výběr se osvědčil, protože se v novém prostředí cítili od začátku dobře a velmi rychle si zde zvykli. Nakonec byli spojeni se samcem hrabáče kapského Dracem a neobvyklé setkání proběhlo nad očekávání dobře. Dikdici si hrabáčův výběh velmi oblíbili a na první pohled ho hezky oživili. Návštěvníci Zoo Praha tak mohou vidět nezvyklou a velmi atraktivní trojici zvířat.

Dikdici Kirkovi patří mezi nejmenší antilopy světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Dikdici Kirkovi patří mezi nejmenší antilopy světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Dva dikdici Kirkovi Elvis a Dax  tvoří se samcem hrabáče kapského Dracem atraktivní trojici zvířat.

Dva dikdici Kirkovi Elvis a Dax tvoří se samcem hrabáče kapského Dracem atraktivní trojici zvířat.
Jana Myslivečková
 

Zachraňujeme ohrozené plemená domácich zvierat

pátek, 09. prosince 2016 18:51

ZOO Košice

V polovici roka 2014 sme obnovili chov kôz walliských (Capra hircus f. domestica), keď sme zo Zooparku Vyškov doviezli dvojročného capka. V tomto roku (2016) sme z privátnej farmy v Čechách doviezli tri mladé kozičky. Pred týždňom sme ich spojili. Očividné bolo hlavne nadšenie samca. Veríme, že už v nasledujúcej sezóne budeme môcť zhodnotiť jeho plemenné kvality.

Existujú dva varianty vzniku tohto plemena. Prvý hovorí o tom, že plemeno priviedli do Európy prisťahovalci afrických národov približne okolo roku 930n.l. do kantónu Wallis vo Švajčiarsku. Podľa iných tradícií sa uvádza, že pochádza z kôz chovaných v dnešnom Taliansku v dobe medenej. V druhej polovici minulého storočia bolo toto plemeno na pokraji vymretia (v roku 1970 žilo len asi posledných 440 kusovs). Švajčiarom sa ho však podarilo znovu obnoviť.

Kozy walliské majú silnú postavu. Špeciálnym znakom je ich dlhá srsť a sfarbenie. Predná polovica tela je čierna ( v mladosti hnedastá) a zadná biela s veľmi ostrou deliacou líniou. Hlava je pomerne krátka a uši mierne stojace. Obe pohlavia majú rohy, u capov môžu byť dlhé až 80 cm. Samce dosahujú výšku v kohútiku od 75 do 85 cm a vážia 65 až 70 kg. Samice sú menšie a dorastajú do kohútikovej výšky 70 až 80 cm a vážia od 45 do 50 kg. Ich ročná dojivosť je cca 600 kg mlieka. Kozy rodia obvykle 2 mláďatá.

Pre zaujímavosť ešte uvádzame, že toto plemeno aktuálne chováme ako jediná ZOO na Slovensku a pravdepodobne sme jediným chovateľom u nás vôbec.

Foto: Josef Kindl

1(8)jpg.jpg

2(8)jpg.jpg

3(9)jpg.jpg

4(3)jpg.jpg

6jpg.jpg

 

Mladí samci žiraf Tadeáš a Hynek odcestovali do Turecka

úterý, 06. prosince 2016 23:06

ZOO Praha

V průběhu posledních dvou týdnů zrealizovala Zoo Praha náročný transport dvou mladých samců žiraf severních núbijských - Hynka a Tadeáše do turecké zoo Faruk Yalcin, členské zoo EAZA. Pro mladé žirafí samce není jednoduché najít nový domov, ale chovatelům se ho ve spolupráci s koordinátorem evropského chovného programu žiraf (EEP) podařilo najít. Vlastní transport se připravoval několik měsíců a vzhledem k tomu, že šlo o vývoz zvířat mimo Evropskou unii, byly přípravy náročné. Při vyřizování složité legislativy významně pomohla i Státní veterinární správa.


Převoz obou žirafích samců začal být plánován na jaře a poprvé byl logisticky i legislativně připraven již na začátek léta. Vzhledem k razantnímu vzestupu teplot jsme od něj ale raději upustili. Jako první teď opustil Zoo Praha v úterý 22. listopadu samec Tadeáš. Ten se narodil 30. 6. 2013 samici Noře, otcem obou samců je Johan. Tadeáš byl dopoledne naložen do vytápěného přepravního přívěsu a do Zoo Faruk Yalcin v turecké Darice dorazil ve čtvrtek v noci. Minulé pondělí ho následoval Hynek, který se narodil samici Dianě 2. 2. 2014. Hynkův transport proběhl z důvodu hladšího odbavení na tureckých hranicích rychleji, na místo dorazil již ve středu 30. listopadu ve 22 hodin. Dlouhou cestu absolvovala obě zvířata bez problémů a jsou v pořádku. V Zoo Faruk Yalcin budou žít ve skupině dalších samců.


Kromě náročné přípravy vlastního transportu přes 2 000 km dlouhé cesty, řešila zoo i složité legislativní záležitosti. Nový domov pro Hynka a Tadeáše v turecké Darice se nachází mimo Evropskou unii a tak bylo náročné zajistit všechna veterinární povolení potřebná k transportu vedoucím přes území několika států. S jejich vyřízením Zoo Praha významně pomohli úřední veterinární lékaři Městské veterinární správy v Praze a patří jim velké poděkování.


Podle posledních informací z Turecka se Hynkovi i Tadeášovi daří dobře a jejich původní i noví chovatelé mají radost, že vše proběhlo v pořádku.

Tadeáš vyhlíží z přepravního přívěsu - krátce před odjezdem do nového domova. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Tadeáš vyhlíží z přepravního přívěsu - krátce před odjezdem do nového domova. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Transport žiraf je náročný, i „pouhé“ přistavení přepravního přívěsu ke stáji vyžaduje sílu a koordinaci mnoha chovatelů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Transport žiraf je náročný, i „pouhé“ přistavení přepravního přívěsu ke stáji vyžaduje sílu a koordinaci mnoha chovatelů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Historický rekord – do Zoo Praha přišlo letos již 1 400 000 návštěvníků

pondělí, 05. prosince 2016 07:59

ZOO Praha

V neděli 4. 12. padl v Zoo Praha další návštěvnický rekord. Poprvé v historii jsme přivítali letošního návštěvníka s číslem 1 400 000. Doposud nejvyšší návštěvnost byla v roce 2014, kdy do zoo přišlo celkem 1 382 243 osob.

Rekordním návštěvníkem, kterého přivítal ředitel zoo Miroslav Bobek, se stal pan Luboš Holan z Prahy s vnoučaty Jesicou a Claudií. Pan Holan navštěvuje zoo téměř každý měsíc a dnes přišel na Setkání sponzorů, adoptivních rodičů zvířat a přátel zoo.

Vnučka Jesica požádala na začátku roku dědu o adopci želvy ostnité, kterou si sama našla na webu zoo. Sama má sice v zoo nejraději orangutany, ale bylo jí líto, že želva ostnitá adoptivního rodiče nemá. Podle svých slov budou v adopci pokračovat i v dalším roce. Rodina Holanových dostala od zoo hodnotné dárky, největší radost udělal vnoučatům pana Holana veliký plyšový orangutan. 

V letošním roce přepisuje Zoo Praha historické rekordy v návštěvnosti již potřetí. Miliontého návštěvníka jsme přivítali již 16. srpna. Druhý rekord padl 20. listopadu, kdy prošel branami zoo její letošní 1 382 244. návštěvník a byla tak překonána historicky nejvyšší návštěvnost z roku 2014. A dnešním dnem, poprvé za dobu osmdesáti pěti let existence Zoo Praha, ji od ledna navštívilo 1 400 000 lidí.

Rekordním návštěvníkem Zoo Praha s číslem 1 400 000 se stal pan Luboš Holan z Prahy s vnoučaty Jesicou a Claudií. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

Rekordním návštěvníkem Zoo Praha s číslem 1 400 000 se stal pan Luboš Holan z Prahy s vnoučaty Jesicou a Claudií. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

Největší radost udělal dětem plyšový orangutan. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

Největší radost udělal dětem plyšový orangutan. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Trojice tropických ještěrů dorazila do Brna

neděle, 04. prosince 2016 12:52

ZOO Brno

Tropické království brněnské zoologické zahrady má od tohoto týdne tři nové obyvatele. Jsou jimi dvě samice a jeden samec draceny guyanské, kterou v České republice chovají tři další zoologické zahrady.

 

dracena_800jpg.jpg

Ještěři dorazili v pondělí ze Zoo Dvůr Králové a budou společně obývat expozici po anakondách velkých. Ty se stěhují do nově opraveného vivária. Skupinu tvoří osmiletá samice dracény původem z Peru, její pětileté mládě (pravděpodobně samička) narozené už v královédvorské zahradě v roce 2011 a asi desetiletý samec.

 

„Vzhledem k tomu, že se jedná o dva dospělé jedince a mládě není potomkem samce, budeme doufat, že se u nás budou dracény úspěšně rozmnožovat,“ řekl kurátor plazů Zoo Brno Petr Šrámek.

 

Dracena guyanská (Dracaena guianensis) je nápadný, až jeden metr dlouhý ještěr s mohutnou hlavou a výrazně zvětšenými šupinami na hřbetě. Tělo bývá pastelově zelené a na hlavě převládají rudohnědé nebo cihlově červené barevné tóny. Žije ostrůvkovitě po celé Amazonské pánvi, a to od východních svahů And v severním Ekvádoru a jihozápadním Peru až po brazilské pobřeží.

 

Je to živočich, jehož odchovy v lidské péči jsou stále ještě velmi ojedinělé. V současnosti je chová jen Zoo Praha, Plzeň a Zlín. Tito ještěři mají mohutné čelisti vybavené krátkými, dlaždicovitými stoličkami. Ty jim slouží jako louskáček na plže s ulitou, kterými se v přírodě převážně živí. Jejich jazyk má hned dvě funkce. Když dracéna pátrá po potravě, nabírá pachové vzorky na špičky klasicky "hadího" dlouhého, rozeklaného jazyka. Při stolování jazyk smrští, špičky zmizí  a vznikne drsný, plochý a velmi obratný orgán, jehož funkcí je sousto několikrát obrátit a oddělit ostré úlomky rozdrcené ulity.

 

Sociální chování dracén je podobně tajemné, jako jejich ostatní projevy. Samci se často dvoří samici typicky drsným způsobem a jejich milostné hrátky budí dojem, že se samec snaží samici zabít. Ta kupodivu přežije námluvy bez úhony.

 

 

Adventní čas v Zoo Jihlava

čtvrtek, 01. prosince 2016 11:45

ZOO Jihlava

Adventní kalendář na webu Zoo Jihlava

Celý letošní advent v Zoo Jihlava se nese s heslem: „Pošli to dobré dál“. Jak mohou návštěvníci podpořit třeba Mikuláše, nebo zvířata v zoo, to se dozvědí na webových stránkách zoo.

Již tradiční součástí adventu v jihlavské zoo je Adventní akce „Vánočky nejen pro kočky“ na pomoc psům a kočkám v útulcích pro zvířata ve spolupráci s Českým rozhlasem Region.

Veškeré informace najdou lidé ve virtuálním adventním kalendáři na www.zoojihlava.cz. Přichystány budou prohlídky s průvodem po zoo, návštěva zázemí vybraných pavilonů, adventní dílny, koncerty, nebo přednášky. Děti i dospělí se mohou těšit i na Mikuláše v zoo, nebo rozsvěcení vánočního stromečku.

 

Mládě levharta mandžuského

úterý, 29. listopadu 2016 10:40

ZOO Olomouc

Koncem října se narodilo naší samici levharta mandžuského Izabele mládě, které dobře prospívá. Matka si ho bedlivě hlídá a pro odchov jim poskytujeme maximální klid a soukromí. Podařilo se však zjistit jeho pohlaví – tentokrát je to sameček. Otcem je Edward dovezený k nám jako chovný samec v roce 2005 z Prahy. Izabela je narozena v Zoo Olomouc v roce 2002. Nynější mládě je třináctým potomkem za dobu chovu těchto vzácných zvířat v naší zahradě. Zároveň je ovšem teprve druhým kotětem, které bude odchováváno v jejich krásné přírodní expozici za výběhem medvědů a vlků.

dsc_5284jpg.jpg

 

Zoo Praha představila významné přírůstky roku 2016

čtvrtek, 24. listopadu 2016 23:04

ZOO Praha

V Zoo Praha proběhla 24. listopadu tisková konference k nejcennějším přírůstkům Zoo Praha za rok 2016. Kromě významných letošních mláďat na ni byly představeny také důležité a zajímavé odchovy - zmije obecné, želvy hvězdnaté, zejozoba afrického, loríčka rudobradého, křečka velkého, velemyši obláčkové a klokana Hagenova a příchody nových zvířat. K 21. listopadu letošního roku se v Zoo Praha narodilo a vylíhlo celkem 1191 mláďat v 223 druzích.


Mezi nejvýznamnější letošní mláďata patří bezesporu dvě „stoprocentně pražská slůňata“. Jejich narození je obrovským chovatelským úspěchem, který potvrzuje, že pražská zoo patří ke světové chovatelské špičce. Mezi další letošní úspěchy patří také narození mláděte hrabáče kapského či mláděte mravenečníka velkého. Velkou radost máme také z narození hrocha obojživelného a největší překvapení nám letos bezesporu přineslo nečekané narození gorilího samečka.


Na tiskové konferenci byly představeny také nejzajímavější a nejdůležitější letošní odchovy a to zmije obecné, želvy hvězdnaté, zejozoba afrického, loríčka rudobradého, křečka velkého, velemyši obláčkové a klokana Hagenova.


Zmije obecná je jediným jedovatým hadem ve fauně České republiky. Dospělé zmije chováme a vystavujeme v Zoo Praha ve venkovní expozici našich plazů na Zakázance. Chov zmije obecné v umělých podmínkách je velmi náročný - vyžaduje přesnou kombinaci tepla, chladu a vlhka, mladé zmije jsou navíc velmi vybíravé. Za velký úspěch považujeme, že se chovu tohoto druhu u nás daří - začátkem dubna letošního roku se odchované samičce narodilo 5 mláďat. Tím jsme u tohoto nesnadného a choulostivého druhu dosáhli druhé generace v lidské péči.


Želva hvězdnatá - jeden z nejkontrastněji zbarvených druhů suchozemských želv - se v roce 2016 rozmnožila v naší zoo poprvé. Želvy hvězdnaté patří mezi suchozemskými želvami k nejnáročnějším. V jejich chovu je třeba simulovat střídání vlhkých a suchých období a umožnit želvám přirozený životní rytmus. Letos se v Zoo Praha vylíhlo 8 zdravých mláďat, která odchováváme v zázemí pavilonu velkých želv.


Zejozob africký je černě zbarvený čáp s typickým tvarem zobáku, který je adaptací tohoto druhu pro příjem potravy - živí  se vodními živočichy, zejména různými plži a mlži, proto musí umět obratně otvírat rozmanité ulity a lastury. Chov každého potravního specialisty v lidské péči je velice komplikovaný. V letošním roce se nám podařilo odchovat rekordních 7 mláďat zejozobů od 3 rodičovských párů. V posledních 5 letech se nám tak podařilo úspěšně odchovat 23 mláďat, z čehož 14 bylo odchováno přirozeně pod rodičovskými páry. S takovou bilancí se dosud nemůže pochlubit žádná jiná zoo na světě.


Loríček rudobradý žije pouze v nížinných lesích severovýchodní Nové Guiney. Ačkoli byl tento pestře zbarvený papoušek v minulosti chován ve více zoologických zahradách, nyní ho nalezneme pouze na třech místech v Evropě včetně Zoo Praha, která je zároveň jediným místem, kde se rozmnožování tohoto druhu daří. Celkem se podařilo odchovat 10 mláďat těchto potravních specialistů, z čehož rekordní 4 v letošním roce.
Křeček velký je kriticky ohrožený druh madagaskarského hlodavce, který je zařazen na seznam evolučně jedinečných a zároveň globálně ohrožených zvířat. Dvě letošní mláďata se narodila 20. března a 18. června a jsou devátým a desátým mládětem, které se nám podařilo odchovat.


Velemyš obláčková je největší myšovitý hlodavec světa, který žije v korunách stromů mlžného lesa na ostrově Luzon. Naše zoologická zahrada založila chov tohoto druhu mimo Filipíny v roce 2007 a vede jejich Evropskou plemennou knihu. Pod naším koordinátorstvím dosáhl stav evropské populace velemyší obláčkových v letošním roce počtu více než sto jedinců. Letos jsme v Zoo Praha odchovali od dvou nově sestavených párů po jednom mláděti, celkově jde o 14. a 15. mládě v naší zoo.


Klokan Hagenův je pralesní druh klokana z Nové Guineje, o kterém nejsou téměř žádné přesné informace. V současné době je v Evropě v lidské péči pouze ve třech chovech, jeden chov je v USA a dále ho nalezneme v chovech v Indonésii a na Filipínách. V Zoo Praha byli klokani Hagenovi po několik let vystavení v noční expozici Indonéská džungle. Po letošním přesunu do zázemí proběhl úspěšný porod a v současnosti pokračuje odchov malého klokana – mládě dosud stále neopouští vak. Jedná se zřejmě o první odchov tohoto druhu v Evropě.


Mezi další zajímavé odchovy v Zoo Praha patří například narození mláděte dikobraza palawanského, kočky rybářské, chápana středoamerického či supa mrchožravého.


Na tiskové konferenci byly zmíněny také některé důležité příchody zvířat do Zoo Praha. Mezi nejcennější přírůstky v letošním roce patří chřestýšovec mangšanský, pekari Wagnerův, nosál bělohubý, lachtan jihoafrický, či sup mrchožravý, kteří jsou velkou nadějí pro naše budoucí odchovy.

h.   Loríček rudobradý. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Loríček rudobradý. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Loríček rudobradý. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Loríček rudobradý. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha
 Velemyš obláčková. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaVelemyš obláčková. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Velemyš obláčková. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaVelemyš obláčková. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jana Myslivečková
 

Noví obyvatelé Pavilonu velkých želv

středa, 16. listopadu 2016 23:30

ZOO Praha

Červený a Modrý, dvě želvy obrovské, které loni přišly do Zoo Praha z ostrova Mauricius a dostali své jméno podle slavných známek, se nově zabydlují v Pavilonu velkých želv. Návštěvníci tak nyní v expozici mohou pozorovat velikostně velmi různorodou skupinu těchto velkých plazů a na vlastní oči se přesvědčit, jak mohou být želvy hravé a akční.


Červený a Modrý přicestovali do Zoo Praha již 22. října loňského roku z přírodního parku Casela na ostrově Mauricius. Při příchodu vážili 10 a 13 kilogramů a vzhledem ke své velikosti je nebylo možné začlenit mezi dospělé jedince obývající Pavilon velkých želv, kteří by je mohli snadno rozmáčknout.  Nejstarší obyvatel pavilonu a zároveň i Zoo Praha, samec želvy sloní Eberhard, váží 230 kilogramů. Váha dospělých samic želv obrovských dosahuje až 130 kilogramů, u samců to může být přes 200 kilogramů. Přesný věk Červeného a Modrého neznáme, podle jejich váhy usuzujeme, že jim může být okolo 10 let; dožít se pak mohou úctyhodných 150 až 200 let.


Po příjezdu v loňském roce trvalo Červenému a Modrému zhruba čtyři měsíce, než se adaptovali na nové prostředí. Od té doby zdárně prospívají a po necelém roce se jejich hmotnost téměř zdvojnásobila. Proto jsme se nyní rozhodli spojit je s ostatními želvami obývající Pavilon velkých želv. Přes naše počáteční obavy proběhlo jejich začlenění bez problémů, a to především díky ostatním členům skupiny, kteří se k nim chovají velmi sociálně a v adaptaci na nové prostředí jim pomáhají. Červený a Modrý začali hned druhý den přijímat potravu, jsou velmi zvídaví a aktivně prozkoumávají nové prostředí pavilonu. Seznamují se i s ostatními jeho členy a oproti nim jsou vzhledem ke svému věku velmi hraví. Návštěvníci je mohou neustále pozorovat v pohybu, jen do bazénku v expozici se zatím ještě neodváží.


Želva obrovská je posledním ze zhruba deseti druhů obřích želv, které původně obývaly ostrovy v Indickém oceánu. Žije na odlehlém atolu Aldabra, díky čemuž byla částečně uchráněna od vybíjení, které v 16. - 19. století velké želvy postihlo. Dnes se ze svého domovského ostrova, kde je již přes 100 let velmi přísně chráněná, vysazuje i na ostatní ostrovy, na kterých dříve žily jiné druhy. Proto je možné se s ní dnes setkat i na Seychelách, Maskarénách a jinde.  Želvy obrovské jsou býložravci a vystačí si s velice chudou vegetací. Pro ekosystémy svých ostrovů jsou velice důležité, protože semena některých stromů a keřů bez průchodu jejich trávicím traktem nemohou vyklíčit.

Želvy Červený a Modrý se zabydlují v Pavilonu velkých želv. Foto: Petr Velenský Zoo Praha

Želvy Červený a Modrý se zabydlují v Pavilonu velkých želv. Foto: Petr Velenský Zoo Praha

 

Modrý s nejstarším obyvatel zoo Praha- samcem želvy sloní, Eberhardem. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

Modrý s nejstarším obyvatel zoo Praha- samcem želvy sloní, Eberhardem. Foto: Petr Velenský, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

Gorilí samec Richard oslavil své 25. narozeniny

čtvrtek, 10. listopadu 2016 09:10

ZOO Praha

Vůdčí samec pražské skupiny goril nížinných, stříbrohřbetý samec Richard, oslavil 9. listopadu své 25. narozeniny. Chovatelé mu ve vnitřní expozici v Pavilonu goril připravili narozeninový dort a desku připomínající jeho dnešní jubileum, ve které bylo schovaných dvacet pět mrkví. Zkrátka nezůstali ani ostatní členové gorilí skupiny - po expozici pro ně chovatelé rozvěsili pamlsky ukryté v plastových lahvích.

Gorilí samec Richard žije v Zoo Praha již od roku 2003, kdy k nám dorazil z britské Paignton Zoo. Na jeho příchod i celý pobyt u nás dnes ve 14.30 při Richardových oslavách v Pavilonu goril zavzpomínal zoologický náměstek Jaroslav Šimek a vrchní chovatel David Vala. Ti mu také popřáli k jeho jubileu hodně zdraví do dalších let. Pro Richarda byl ve vnitřní expozici připraven dort, na kterém si oslavenec pochutnával před zraky návštěvníků.

Stříbrohřbetý gorilí samec Richard dnes oslavil své 25. narozeniny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Stříbrohřbetý gorilí samec Richard dnes oslavil své 25. narozeniny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ke svému jubileu dostal Richard třípatrový dort. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ke svému jubileu dostal Richard třípatrový dort. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Hana Matoušů

 

 

Ibisi skalní se vracejí do zrekonstruované voliéry

pondělí, 07. listopadu 2016 11:57

ZOO Praha

Ibisi skalní, kteří se proslavili svým únikem ze sněhem poničené voliéry a ještě více svým návratem do Zoo Praha, ve kterém se angažovala široká veřejnost, se nyní vracejí na „místo činu“. Do zrekonstruované a zmodernizované voliéry byli vypuštěni dnes, pro návštěvníky bude jejich expozice zpřístupněna od zítřka, soboty 5. listopadu.


Spolu s ibisi skalními se do voliéry vracejí či postupně budou vracet i další druhy, např. jeřábi panenští, nesyti afričtí, čírky úzkozubé, ibisové hagedaši či supi mrchožraví.

Ibisi skalní se vracejí do nově zrekonstruované voliéry. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ibisi skalní se vracejí do nově zrekonstruované voliéry. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pro návštěvníky bude nová voliéra zpřístupněna od soboty 5. listopadu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pro návštěvníky bude nová voliéra zpřístupněna od soboty 5. listopadu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

 

OSMÉ MLÁDĚ MRAVENEČNÍKA

pátek, 04. listopadu 2016 10:04

ZOO Olomouc

Další mládě mravenečníků čtyřprstých se narodilo 18.10. Matkou je opět již velmi zkušená samice Tara a sameček je jejím pátým potomkem. Tara je sama naším odchovancem, narodila se v Zoo Olomouc 16.11.2009 tehdejšímu chovnému páru Tamině a Dartovi.

Otcem letošního mláděte je Chaco, kterého jsme přivezli 16.1.2015 z Amneville, ale pochází pravděpodobně přímo z Ameriky. Čekání na jeho potomka bylo poměrně dlouhé a už jsme začínali pochybovat o jeho schopnostech. Jakmile jsme při ultrazvukovém vyšetření Tary objevili úspěšně se vyvíjející mládě, byly všechny obavy ty tam.

Matka s mládětem jsou zatím odděleni v porodním boxu v zadní části vnitřní expozice kotulů veverovitých. Malý mravenečník měl ideální porodní váhu a rychle roste, jak je ostatně u tohoto druhu zvykem.

11-04-16-10-06-52-dsc_3932jpg.jpgdsc_3902jpg.jpgdsc_3872jpg.jpg
 

Hlasování o jménu pro nejmladší slůně Zoo Praha

čtvrtek, 03. listopadu 2016 11:41

ZOO Praha

V pátek 7. října se v Zoo Praha narodil sloní sameček. O jeho jméně se nyní rozhoduje ve veřejném hlasování a volit lze ze tří předvybraných jmen: Hanno, Nandimithra (zkráceně Nandi) a Rudolf (Rudi). Hlasovat je možné formou dárcovské SMS (DMS), či prostřednictvím hlasovacího lístku zakoupeného v Zoo Praha. Každý hlasující tím zároveň přispěje na výstavbu nového pavilonu goril, který již nebude ohrožen povodněmi. Vybírat jméno slůněte je možné ode dneška až do poledne 27. prosince.


Jména, mezi nimiž se volí, vybrali pracovníci Zoo Praha. Rudolf (Rudi) připomíná císaře Rudolfa II. a jeho pražskou zvířetnici, kterou můžeme považovat za jednu z prvních zoologických zahrad v Evropě. Nandimithra (Nandi) byl na přelomu letopočtu slavným mahautem válečných slonů na dnešní Srí Lance, odkud pocházejí i matky našich letošních sloních mláďat. A jméno Hanno odkazuje k jednomu ze slavných slonů evropské historie, který žil v 16. století a portugalský král jej daroval papeži.


Hlasování o jménu slůněte, které je k dispozici ve webovém speciálu po kliknutí ZDE, je mírně zpoplatněno ve prospěch výstavby nového pavilonu goril. Sloni jsou před povodněmi již v bezpečí, gorily však zatím ne… Do hlasování je možné se zapojit třemi způsoby:


- Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZOOPRAHA na telefonní číslo 87 777 (cena jedné této DMS činí 30 Kč, na nový pavilon goril přispějete 28,50 Kč). V odpovědní zprávě obdržíte unikátní kód a odkaz na stránku, kde lze hlasovat pro jméno slůněte a současně mu popřát do života. Čím originálnější přání, tím větší šance, že hlasující získá některou ze zajímavých cen.

- Zakoupením hlasovacího lístku v Zoo Praha. Tyto lístky jsou k dispozici na pokladnách zoo a v prodejnách suvenýrů a stojí 20 Kč. Rovněž na nich je prostor pro přání slůněti. Hlasovací lístky se vyplňují na místě a vhazují do určených schránek.

Online platbou na stránkách darujspravne.cz v sekci Pojmenuj slůně – podpoř nový pavilon goril. Každý hlasující o jméně malého slůněte přispěje částkou ve výši minimálně 30 Kč na nový pavilon pro gorily.
Jak bylo zmíněno, každý kdo slůněti popřeje, může zároveň získat ceny Zoo Praha.


Po celou dobu hlasování budeme každé úterý vyhlašovat autory nejvtipnějších a nejoriginálnějších přání, kteří vždy získají tyto ceny:
1. cena: chovatelem na jeden den – prožijte jeden den jako chovatel u atraktivních zvířat Zoo Praha – u žiraf, kočkovitých šelem, plazů či ptáků
2. cena: roční rodinná vstupenka (12 vstupů)
3. cena: prohlídka s průvodcem a setkání s kontaktním zvířetem
4. cena: krmení žiraf + výroba papíru ze sloního trusu
5. cena: pět jednorázových rodinných vstupenek
Vybírat jméno lze od 1. listopadu až do poledne 27. prosince. Po nich proběhnou slavnostní křtiny slůněte.

Hlasování o jméně slůněte probíhá od 1. 11. do poledne 27. 12. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hlasování o jméně slůněte probíhá od 1. 11. do poledne 27. 12. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sloní sameček se narodil 7. října. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sloní sameček se narodil 7. října. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaHana Matoušů

 

 


<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>

Strana 11 z 65


Tiskárny Xerox na jednom místě Letenky a ubytování pro Vaše cestování. Jeřábnické práce za nejvýhodněší cenu v Praze a Středočeském kraji.