Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
13.08. 2018 Pakoňom sa v Košiciach darí
ZOO Košice V spoločnom stáde zebier Chapmanových (Equus quagga chapmanni) a pakoní modrých pásavých (Connochaetes taurinus taurinus) pribudli dve mláďatá. ...
10.08. 2018 Mezinárodní den slonů v Zoo Ostrava
ZOO Ostrava Ostravská zoologická zahrada se opět připojuje k mezinárodní akci věnované největším suchozemským savcům. Cílem akce je představit návštěvníkům ...
09.08. 2018 Pražským gibonům stříbrným se narodilo další vzácné mládě
ZOO Praha V pondělních ranních hodinách se v Zoo Praha narodilo druhé mládě gibona stříbrného a zatím si vede velmi dobře. V České republice tento ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Novinky


Slonice Tamara porodila

sobota, 08. října 2016 09:13

ZOO Praha

Slonice Tamara porodila v pátek 7. října ve 20.10 dlouho očekávané mládě. Stalo se tak ve skupině spolu s Janitou a Maxmiliánem. Mládě je v pořádku a čekáme, až začne pít. Jde o samečka; jeho otcem je Ankhor.

Tamařino slůně spolu s Maxmiliánem, který se narodil letos v dubnu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Tamařino slůně spolu s Maxmiliánem, který se narodil letos v dubnu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně se narodilo 7. října ve 20.10 hod. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně se narodilo 7. října ve 20.10 hod. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně krátce po narození. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně krátce po narození. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Pár psů pralesních vychovává v Zoo Praha již čtvrtý vrh mláďat

čtvrtek, 06. října 2016 11:41

ZOO Praha

Chovu psů pralesních se v Zoo Praha daří - zdejší smečka se letos rozrostla o další čtyři jedince. Mláďata se rodičům narodila 6. 8. a je to jejich čtvrtý společný vrh. Štěňata dobře prosperují, v současnosti již opustila noru, a tak návštěvníci mohou v expozici pozorovat skupinu jedenácti psů pralesních.


Samec z rodičovského páru k nám přišel roku 2010 ze zoo Jokohama, o dva roky později pak k němu přibyla samice ze zoo Mulhouse. První štěňata se jim narodila v roce 2013 a od té doby se jejich smečka rozrůstá o mláďata z dalších vrhů pravidelně na přelomu července a srpna - celkem jich měli již sedmnáct. Letošní čtyřčata se narodila 6. 8. a v současnosti již opustila noru, ve které ukrývala několik týdnů po svém narození. Již začínají ochutnávat pevnou stravu, ale stále jsou ještě kojena a závislá na rodičích, samostatná budou zhruba až v jednom roce věku.


Původní domovinou psa pralesního jsou lesy Jižní Ameriky.  Loví ve smečkách jen v noci a jeho kořistí jsou převážně noční savci. Psi pralesní jsou zdatní plavci a svoji kořist proto mohou dostihnout i ve vodě. Přes den je velmi těžké je ve volné přírodě spatřit, neboť odpočívají v prohlubních, norách nebo skulinách. Svá teritoria si dobře střeží a ojedinělým způsobem pachově značí - ve snaze umístit pachovou značku co nejvýše, dělají při označování svého území stojku.


Chov psů pralesních začal v Zoo Praha na konci osmdesátých let a do letošního roku se u nás narodilo sto tři mláďat. O ta letošní se kromě dominantního rodičovského páru starají i ostatní sourozenci.

Celkem mohou návštěvníci v expozici pozorovat smečku jedenácti psů  	pralesních. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Celkem mohou návštěvníci v expozici pozorovat smečku jedenácti psů pralesních. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Letošní štěňata psů pralesních se narodila 6. 8. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Letošní štěňata psů pralesních se narodila 6. 8. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

Oslávili sme sviatok zvierat

středa, 05. října 2016 16:45

ZOO Košice

Napriek daždivému počasiu sa v našej Zoo zišlo na oslavách Svetového dňa zvierat takmer sto návštevníkov. Program sa začal enrichmentom makakov magotov, ktoré sa potešili obľúbeným pochúťkam. Balíčky nezostali celé ani minútu. Oriešky, piškóty a semienka sedemčlennej rodine mimoriadne chutili. Na dobroty sme vylákali aj najmladšieho člena skupiny lemurov, ktoré žijú v ubikácii hneď oproti. Polročné mláďa - samca - pomenovali deti Základnej školy Ľudovíta Fullu z Maurerovej ulice menom Teo. Slávnostný krst si spolu s nimi vychutnali aj žiaci Strednej veterinárnej školy a študenti Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie. Oslavy sviatku zvierat potom pokračovali v klubovni Himaláje, kde sme vyhodnotili výtvarnú a dve fotografické súťaže.

dsc_0495jpg.JPG

 

dsc_0513jpg.JPG

 

dsc_0518jpg.JPG

 

dsc_0522jpg.JPG

 

Adaxi jedou do Maďarska

úterý, 04. října 2016 13:34

ZOO Olomouc

Dvě zhruba rok a půl staré samice adaxů núbijských odvezl přepravce Zdeněk Bárta ze Zoo Dvůr Králové dnes v dopoledních hodinách do Sósto Zoo v Maďarsku. V rámci záchovného programu, fungujícího pro tato v přírodě kriticky ohrožená zvířata, rozhodl koordinátor jejich chovu, zajišťující dohled pro celou Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií, o tom, že právě Lentilka a Vanilka odchované rodiči z naší skupiny budou ideální pro tuto zahradu.


CHOV V ZOO OLOMOUC

V roce 1987 jsme započali s chovem adaxů núbijských s třemi kusy ze Dvora Králové, které ovšem pocházely ze Zoo San Diego. Počáteční neúspěchy v odchovech nasvědčovaly tomu, že jde o mimořádně náročný druh. Později se ukázalo, že příčinou byla stará a pro chov již málo vhodná zvířata. Po příchodu dalších zvířat, se dostavily první úspěchy. Nyní chováme nevelkou skupinu (3 samci a 4 samice), která se pravidelně rozmnožuje.

Tyto menší antilopy světlé až bílé barvy se šroubovitými rohy jsou zařazeny mezi kriticky ohrožená zvířata. Naše zahrada je aktivní i v rámci evropského záchranného programu a v roce 1996 jsme dokonce poskytli tři námi odchované samce k reintrodukci do rezervace v zemi jejich přirozeného výskytu.dsc_1487jpg.jpgdsc_2264jpg.jpg

 

 

Dve kamzice odcestovali do Francúzska

pondělí, 03. října 2016 17:10

ZOO Košice

Vo štvrtok v dopoludňajších hodinách sme zrealizovali zaujímavý transport. Dve samice kamzíka vrchovského alpského (Rupicapra rupicapra rupicapra) narodené v roku 2015 sme z našej Zoo odoslali do francúzskej Zoo Parc Animalier d´Auvergne v rámci medzinárodnej spolupráce. Pomerne dlhý transport obe samice zvládli bez akýchkoľvek problémov a momentálne si už zvykajú na francúzske podnebie a nové chovné zariadenie.
Kamzíky vrchovské alpské chová košická Zoo už viac ako 25 rokov. Prvé jedince pochádzali z olomouckej zoologickej záhrady. Počas chovu sme zaznamenávali pravidelné odchovy mláďat. V roku 2011 sme sa však dostali do situácie, keď sme chovali na expozičné účely iba dva samce. Z dôvodu dlhodobého chovu kamzíkov sme sa v roku 2012 rozhodli obstarať samice a založiť tak novodobý chov. Dve mladé samice sme doviezli zo Švajčiarska z Tierparku Bern. Už v máji 2014 sme v stáde zaznamenali opäť prírastky. V rozmedzí dvoch dní porodili obe samice. Jedno z mláďat bola samička. Práve tá odcestovala minulý rok do novovybudovaného výbehu v Zoo Hluboká v Čechách. Momentálne stádo tvorí 5 kamzíkov.

 

kamzikjpg.jpg

 

kamzik1jpg.jpg

 

kamzik2jpg.jpg

 

Mládě guerézy pláštíkové dostalo jméno Kibo

neděle, 02. října 2016 22:21

ZOO Praha

V sobotu 1. října proběhly v Zoo Praha v rámci oslav Mezinárodního dne zvířat křtiny mláděte guerézy pláštíkové.  Mládě dostalo jméno Kibo a na Opičích ostrovech ho společně s dětmi v maskách pokřtila herečka Markéta Hrubešová.


První říjnová sobota patřila v Zoo Praha oslavám Mezinárodního dne zvířat. Všechny děti, které tento den dorazily do zoo v masce zvířete, měly vstup pouze za jednu korunu. Ostatní se ve své oblíbené zvíře mohly proměnit ve Vzdělávacím centru, kde si nechávaly pomalovat obličej, či vyráběly jednoduché masky. Průvod masek se pak společně vydal na Opičí ostrovy, kde se konaly křtiny mláděte guerézy pláštíkové. Kmotrou se stala herečka Markéta Hrubešová a mládě dostalo jméno Kibo. Na jeho zdraví mu dětským šampaňským společně s kmotrou připily všechny děti v maskách. Nejmladší člen rodiny gueréz pláštíkových sledoval společně se svými sourozenci křtiny z koruny dubu, kde ho také návštěvníci mohou pozorovat každý den.


Oslavy mezinárodního dne zvířat zakončil kabaret Divadala Mazec.

Kibo společně se sourozenci ve větvích stromu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Kibo společně se sourozenci ve větvích stromu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Kmotrou mláděte se stala herečka Markéta Hrubešová. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Kmotrou mláděte se stala herečka Markéta Hrubešová. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

 

V rámci oslav Mezinárodního dne zvířat proběhnou v Zoo Praha křtiny mláděte guerézy pláštíkové

pátek, 30. září 2016 11:13

ZOO Praha

První říjnový víkend bude v Zoo Praha pokřtěno mládě guerézy pláštíkové, které se 13. srpna narodilo samici Lucii. Křtiny proběhnou v rámci oslav Mezinárodního dne zvířat v sobotu 1. října ve 14:00 a kmotrou malé guerézy se stane herečka Markéta Hrubešová.


Srpnové mládě se má čile k světu. Ještě stále tráví většinu času se svou matkou nebo svými sourozenci, ale už se také samo nebojácně pouští na průzkumné výpravy po okolí. Ve větvích stromů ho zatím mají starší rodinní příslušníci raději pod kontrolou, ale na zemi se již pohybuje zcela bez dozoru. Stále je kojeno, ale už začíná ochutnávat pevnou stravu, především listí.


Guerézy pláštíkové patří mezi listožravé primáty. Zvláštností jejich trávicího systému je vícedílný žaludek, který obsahuje mikroby rozkládající celulózu, což umožňuje guerézám získat až dvojnásobné množství živin z potravy složené především z listů. Jejich domovinou je Afrika, kde často obývají vysokohorská prostředí, takže na naše podnebí se adaptují velmi dobře. Skupina gueréz pláštíkových chovaná v Zoo Praha tráví většinu roku venku a zázemí příliš často nevyhledává.


Ve fungování skupiny gueréz pláštíkových hrají velkou roli sociální vazby. Žijí pospolitě, vzájemně si důvěřují a o nově narozená mláďata se starají všichni členové skupiny, kromě otce, který zajišťuje bezpečí rodiny. Malé mládě matka hned po narození půjčuje starším sourozencům, kteří se následně podílejí i na jeho výchově, pečují o ně a hrají si s ním.


V nejbližší době očekáváme na Opičích ostrovech další přírůstek, neboť samice guerézy pláštíkové Lomela je březí. Mláďata se rodí jako bílá, postupně se jejich srst zabarvuje, až získá své typicky černo-bílé zabarvení.

Gueréza pláštíková s mládětem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gueréza pláštíková s mládětem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

V Zoo Praha proběhla oslava 85. výročí jejího otevření

čtvrtek, 29. září 2016 07:53

ZOO Praha

V Zoo Praha proběhly ve středu 28. září jubilejní oslavy k 85. výročí jejího otevření. Hlavním bodem programu byly křtiny mláděte žirafy a hrabáče. O hudební produkci se postarala skupina Sestry Havelkovy a formace Kašpárek v rohlíku, velkým lákadlem pro návštěvníky bylo také odhalení instalací z filmu Cesta do pravěku. Celým programem se prolínala atmosféra 30. let 20. století. Zaměstnanci zoo byli oblečeni do dobových kostýmů a v areálu mohli návštěvníci obdivovat historická vozidla. Na závěr oslav se uskutečnila vernisáž retrospektivní výstavy fotografií „Neznámá zoo“.


Křest žirafí a hrabáčí samičky proběhl od 12.15 u pavilonu Africký dům. Mládě žirafy dostalo jméno Anna a jejím kmotrem se stal mimo jiné i olympijský medailista Ondřej Synek. O jméně mláděte hrabáče se rozhodlo v online hlasování, samička byla pojmenována Nyota a jedním z jejích kmotrů se stal olympionik Petr Koukal.


Všichni návštěvnici Zoo Praha mohli dnes také zažít svoji Cestu do pravěku a vyfotit se s pravěkými zvířaty. Celkem bylo v Zoo Praha ve spolupráci s Muzeem Karla Zemana umístěno šest instalací, díky kterým mohou návštěvníci vstoupit do kulis kultovního filmu.  Slavnostního odhalení instalací se zúčastnil také pan Josef Lukáš, někdejší dětský herec z filmu Cesta do pravěku.


Hlavní program oslavy zakončila vernisáž výstavy fotografií mapujících historii Zoo Praha, „Neznámá zoo“, která byla slavnostně otevřena v Galerii Gočár.

Kmotrou malé Nyoty se stala také náměstkyně primátorky prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Kmotrou malé Nyoty se stala také náměstkyně primátorky prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Součástí jubilejní oslavy byla i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Součástí jubilejní oslavy byla i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matouišů

 

Zoo Praha slaví 85. výročí svého otevření

pondělí, 26. září 2016 12:17

ZOO Praha

Ve středu 28. 9. se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost k 85. výročí otevření zoologické zahrady. Stěžejním bodem oslav budou křtiny mláděte žirafy a hrabáče. Návštěvníci se během dne mohou těšit na pestrý program v celém areálu zoo – vystoupení skupiny Sestry Havelkovy a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, odhalení instalací z filmu Cesta do pravěku či vernisáž výstavy „Neznámá zoo“.


Hlavním bodem programu jubilejní oslavy budou křtiny žirafí a hrabáčí samičky, které proběhnou od 12.15 u pavilonu Africký dům. Malá žirafa se narodila počátkem srpna a je to již osmdesáté druhé narozené mládě v historii chovu tohoto druhu v Zoo Praha. Samička hrabáče kapského přišla na svět koncem srpna a od svého narození zdárně prospívá, což při odchovu hrabáčů v lidské péči není samozřejmostí. O jejím jméně se rozhodlo ve veřejném online hlasování.


Všichni návštěvníci se mohou těšit na hudební produkci skupiny Sestry Havelkovy a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, které se uskuteční od 10.30 na podiu před Gulab restaurantem.


Součástí programu oslav bude také odhalení originálních instalací z filmu Cesta do pravěku, které byly v Zoo Praha instalovány ve spolupráci s Muzeem Karla Zemana. Na šesti místech v areálu zoo může každý z návštěvníků zažít svoji Cestu do pravěku, vstoupit do kulis nestárnoucího filmu Karla Zemana a vyfotografovat se s pravěkými zvířaty.


Kromě dalšího doprovodného programu, který bude v areálu zoo probíhat po celý den, se v 15.00 Galerii Gočár uskuteční vernisáž výstavy historických fotografií ze Zoo Praha nazvané „Neznámá zoo“.


Program jubilejní oslavy 85. otevření Zoo Praha - 28.9.2016


-    10.30 - 12.30 podium před Gulab restaurantem - projev zástupců hl. m. Prahy a ředitele Zoo Praha, hudební vystoupení skupiny Sestry Havelkovy a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku
-    12.15 -  12.45 Africký dům – křtiny mláděte žirafy a hrabáče
-    13.30 - 14.00 venkovní expozice hrochů - odhalení originálních instalací z filmu Cesta do pravěku od režiséra Karla Zemana                           
-    15.00 - 16.00 Galerie Gočár – vernisáž výstavy „Neznámá zoo“

V rámci jubilejní oslavy proběhne i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“. Foto: archiv E. Poláčkové

V rámci jubilejní oslavy proběhne i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“. Foto: archiv E. Poláčkové

 

Hana Matoušů

 

 

Gorilí sameček Ajabu se začíná osamostatňovat

pondělí, 26. září 2016 09:56

ZOO Praha

Narození gorilího samečka Ajabu patřilo bezesporu mezi největší letošní překvapení.  Jeho matka Shinda byla dlouhou dobu považována za neplodnou a dokonce ani o její březosti nikdo nevěděl. Narozený sameček dostal příznačné jméno – zázrak. Nyní už mu je pět měsíců, začíná pomalu prozkoumávat své okolí a navazovat kontakty s ostatními členy gorilí skupiny.


Matka Shinda začíná malého Ajabu pomalu pouštět ze zřetele a ten, poté co už má své první krůčky za sebou, prozkoumává svět kolem sebe. Nejčastěji tráví čas s Kambou a svým starším bratrem Nuruem. Kamba se v gorilí skupině zhostila role starostlivé tety.  Tím, že se jí nepodařilo mít své vlastní potomky, nezahořkla, ale naopak projevuje velký zájem o všechna narozená mláďata. Nejinak je tomu v případě malého Ajabu.


Shinda si zpočátku svého potomka starostlivě hlídala, nyní ho však půjčuje i ostatním, nejčastěji právě Kambě. Ta ho několikrát denně „vozí“ na zádech a svoji spokojenost vyjadřuje mručením. Malý Ajabu se nejdříve cítil v její přítomnosti nesvůj, nyní si však zájem tetičky skutečně užívá.  Často také tráví čas se svým bratrem Nuruem, který se o něj zajímá již od narození. Na to, aby si ho směl sám půjčit, musel ale chvíli počkat. Nyní už s malým Ajabem vesele dovádí a učí ho novým kouskům.


Ajabu také čím dál častěji sám prozkoumává své okolí a nezřídka komunikuje přes sklo s návštěvníky pavilonu. Stále je kojen, ale již začíná používat svoje zuby a společně s ostatními ochutnává pevnou stravu.

1: Kamba si malého Ajabu „půjčuje“ stále častěji. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Kamba si malého Ajabu „půjčuje“ stále častěji. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý Ajabu začíná prozkoumávat své okolí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý Ajabu začíná prozkoumávat své okolí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

V stáde zebier pribudla kobylka

čtvrtek, 22. září 2016 06:52

ZOO Košice

V pondelok sa nám narodilo mláďa zebry. O prírastok sa postaral pár zebier Chapmanových - samica Alma a samec Bruno. Najmladšia kobylka je jeho  štvrtým potomkom.  Samica Alma sa narodila v našej Zoo v roku 2005. Samec Bruno, ktorý prišiel do Košíc v roku 2010, má deväť rokov. Pochádza z belgického Safari Monde Sauvage.  V súčasnosti  sú matka a mláďa v oddelenej ubikácii, ale ak počasie dovolí, návštevníci ich budú môcť vidieť aj vo vonkajšom výbehu.

Posledný prírastok je 14-tym mláďaťom, ktoré sa narodilo v našej Zoo v skupine zebier Chapmanových. Pribudlo do šesťčlenného stáda, ktoré tvoria štyri dospelé samice, žrebec Bruno a dvojročný samec – rovnako potomok Almy a Bruna.
Zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani) je jedným zo šiestich poddruhov zebry stepnej, pričom jeden poddruh už patrí medzi vyhynuté. Svoje druhové meno získala podľa znalca juhoafrickej fauny Jamesa Chapmana. Tento poddruh zebry obýva savany južnej a východnej Afriky. V zoologických záhradách patrí k často chovaným druhom. V minulosti sme chovali aj ďalšie dva poddruhy zebry stepnej, a to zebru Böhmovu (Equus quagga boehmi) a zebru bezhrivú (Equus quagga borensis).
img_20160919_113858-(2)jpg.jpg


 

Testy DNA potvrdily předpoklad chovatelů - mládě hrabáče kapského je samička!

středa, 21. září 2016 13:39

ZOO Praha

Na základě provedených testů DNA se prokázalo, že mládě hrabáče kapského, které se v pražské zoo narodilo 20. 8., je samička. Pokřtěna bude v rámci jubilejních oslav 85. výročí otevření Zoo Praha a do výběru jejího jména se může zapojit každý – hlasování je otevřeno od středy 21. 9. až do pondělí 26. 9.


Malá samička, která se v pavilonu Africký dům narodila 20. srpna, dělá svým chovatelům velkou radost. Hned po narození začala sát mateřské mléko a od té doby stále zdárně prospívá. Odchov hrabáčů v lidské péči je přitom obtížný a daří se jen v nemnoha světových zoo.


U hrabáčů není úplně snadné identifikovat pohlaví. Chovatelé Zoo Praha je však určili správně a jejich názor nyní potvrdily testy DNA, které provedl Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. O jméně hrabáčí samičky se rozhodne v online veřejném hlasování, které na serveru Blesk.cz probíhá ode dneška do pondělí. Jména, pro něž lze hlasovat, navrhli chovatelé Zoo Praha. Vybírat lze z těchto pěti variant, které vycházejí ze svahilštiny a dalších afrických jazyků: Imara (Silná), Sawa (Správná), Mhanga (Hrabáč), Nyota (Hvězda), Imani (Víra).


Křtiny mláděte proběhnou ve středu 28. září po 12. hodině v rámci oslav 85. výročí otevření Zoo Praha. Vedle křtin malého hrabáče čeká návštěvníky v průběhu dne i další bohatý program – například křtiny mláděte žirafy, hudební vystoupení Sester Havelkových a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, představení instalací z filmu Cesta do pravěku či vernisáž výstavy Neznámá zoo.

Testy DNA prokázaly, že mládě hrabáče kapského je samička. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Testy DNA prokázaly, že mládě hrabáče kapského je samička. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Křtiny hrabáčí samičky proběhnou v Zoo Praha 28. 9. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Křtiny hrabáčí samičky proběhnou v Zoo Praha 28. 9. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Běh brněnskou zoo

pátek, 16. září 2016 09:21

ZOO Brno

Sobota 17. září bude v brněnské zoologické zahradě patřit aktivní zábavě. Druhý ročník Běhu zoologickou zahradou přilákal pětistovku závodníků. Na startovní listině se objeví vítězka loňského běhu zahradou, zástupce jihomoravských hasičů i sólista opery Národního divadla Brno. Návštěvníky čekají atraktivní stanoviště brněnských sportovních klubů.

 

4_800jpg.jpg

 

Druhý ročník Craft RUNGO Běhu zoologickou zahradou odstartuje stejně jako v loňském roce v 11:00 z prostoru Beringie. Závod měří 7,3 km a vede částečně návštěvnickou trasou a částečně zázemím zoo.

 

Servis pro závodníky bude zajišťovat profesionální tým Rungo.cz a zoologická zahrada připraví celodenní doprovodný program pro rodiny běžců a ostatní návštěvníky. Záštitu nad celou akcí převzal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál, který ve 13:00 předá ceny vítězům.

 

beh-top-gtb_800jpg.jpg

 

Vzhledem k tomu, že do 12:30 bude omezený provoz v dolní části zahrady, je pro nezávodící návštěvníky připravena aktivní zábava na různých místech zoo s členy České unie sportu. Rodiny s dětmi se mohou zapojit do zábavných běhů s Brněnským běžeckým klubem, vyzkoušet si trenažér Českého veslařského klubu Brno, žíněnku TAK Hellas Brno, smeč přes síť klubu Volejbal Brno, na koš s Tygry Brno a navštívit „karatezoo“ Občanského spolku pro podporu rozvoje tradičního karate Brno.

 

Celý den budou probíhat zajímavá komentovaná krmení na téma „zvířata v pohybu“. Částečně bude také upraven jízdní řád zoo vláčku. Od 13:00 bude na pódiu u Dětské zoo vyhlášení vítězů běhu a ukázky karate a zápasu.

 

Propozice k hlavnímu závodu najdete zde:

http://rungo.idnes.cz/craft-rungo-beh-brnenskou-zoo-2016-propozice-f2p-/behani.aspx?c=A151008_075135_behani_topi 

Maxmiliánovo první léto v Údolí slonů

čtvrtek, 15. září 2016 21:50

ZOO Praha

Malý Max, jedno z našich nejoblíbenějších letošních mláďat, má za sebou svoje první léto v Údolí slonů. Roste nám téměř před očima – každým dnem jeho hmotnost stoupá o jeden kilogram! Jako všechna mláďata je velmi zvídavý a stále se učí novým dovednostem. Kromě matky Janity tráví čas většinou ve společnosti Sity a Tamary, které neúnavně provokuje svými nezbednými kousky.

Nejmladší člen sloního stáda se stále více osamostatňuje. Jeho matka Janita ho často pouští ze zřetele, a tak má spousty času na dovádění s o tři roky starší Sitou. Ve všech činnostech je jí zdatným sekundantem, jenom do venkovního bazénu se ještě neodváží. Zatím pobíhá po břehu v „brouzdališti“ a Situ, která v bazénku tráví každou chvilku, obezřetně pozoruje zpovzdálí.

Při ranním koupání ve vnitřním bazénu společně s matkou Janitou a slonicí Tamarou je Max odvážnější, bez obav plave a leze po matce. Na závěr ranní koupele ho ošetřovatelé stříkají hadicí, kartáčem se ho ale nedotýkají. Zatím totiž nepřijímá žádné pamlsky, kterými by se dal namotivovat ke spolupráci. Pevnou stravu spíše jenom ochutnává, prioritní je pro něj stále mateřské mléko. A tak své „volnosti“ rád využívá a s potěšením si přisvojuje cokoli, co ošetřovatelé zapomenou v dosahu jeho chobotu.

Tento víkend byste si v Zoo Praha neměli nechat ujít nejen Údolí slonů. V Africkém domě bude trvale odkryta expozice s mládětem hrabáče kapského, kterému budou v sobotu teprve čtyři týdny. Nezapomeňte také zavítat do pavilonu Indonéská džungle, kde bude od 13:00 probíhat unikátní krmení varanů komodských.

 

Venkovní výběh je pro skotačení jako stvořený. Foto: Petr Hamerník, Zoo    	Praha

Venkovní výběh je pro skotačení jako stvořený. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Nejraději dovádí Max s o tři roky starší Sitou. Foto: Jana Myslivečková, Zoo Praha

Nejraději dovádí Max s o tři roky starší Sitou. Foto: Jana Myslivečková, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

 

 

 

 

Mládě hrabáče kapského uvidí návštěvníci již tento víkend

čtvrtek, 08. září 2016 12:45

ZOO Praha

Mládě hrabáče kapského, které se narodilo samici Kvídě 20. srpna, velmi dobře prospívá a tak se již tento víkend představí veřejnosti. Podle pozorování chovatelů a veterinárního lékaře je mládě samička, ale definitivní určení pohlaví potvrdí až výsledek genetických testů.


„Mládě v současné době váží tři a půl kila, a i když ještě většinu dne prospí, zajímá se stále více i o své okolí. Kvída o ně vzorně pečuje, očichává ho, olizuje, pravidelně čistí a velmi opatrně uléhá, aby mládě nezalehla“, říká chovatelka Jindra Kotrbáčková.


Samice Kvída odchovává své čtvrté mládě poprvé téměř samostatně (dvě předchozí uhynula a třetí odchovala s výraznou pomocí chovatelů). Hrabáči mají nyní nastavený režim podobný jako v přírodě, kdy matka přes den s mládětem spí v noře a v noci se vydává za potravou. Večer, když se Kvída probouzí, odnášejí chovatelé mládě do zázemí, kde v klidu spí. Ráno, kdy Kvída usíná, přinášejí mládě zpět a to tráví celý den s matkou, od které pravidelně saje mléko.


Tento víkend mohou návštěvníci zoo Kvídu s mládětem poprvé vidět. Expozice hrabáčů v Africkém domě je stále ještě zakrytá, ale v zástěně je připraveno pozorovací okno. To bude pro návštěvníky otevřeno v sobotu a v neděli vždy od 12:00 do 16:00 hodin.


Na víkend je v zoo připraven i další zajímavý program. Proč a kam táhnou ptáci, jak se při tahu orientují, ukázky kroužkování a mnoho dalšího se návštěvníci mohou dozvědět v sobotu 10. září od 10:00 do 16:00 před Vzdělávacím centrem. V neděli 11. září 2016 slaví oblíbený želví samec Eberhard dvacáté výročí pobytu v Zoo Praha a tak v 11:30 a v 13.00 proběhnou výjimečná komentovaná setkání u velkých želv.

Chovatelé předpokládají, že mládě hrabáče kapského je samička. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Chovatelé předpokládají, že mládě hrabáče kapského je samička. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mládě hrabáče se samo pravidelně krmí a v současné době váží už tři a půl kila. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mládě hrabáče se samo pravidelně krmí a v současné době váží už tři a půl kila. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Slavnostní představení poštovní známky Zoo Jihlava

středa, 07. září 2016 14:26

ZOO Jihlava

V sobotu 10. 9. 2016 od 14:00 bude ve vstupním areálu Zoo Jihlava představena nová známka České pošty s motivem levhartů sněžných z jihlavské zoologické zahrady. Akce proběhne za přítomnosti autorů výtvarného návrhu známky, manželů Libuše a Jaromíra Knotkových, autora rytiny Martina Srba, a ředitelky Zoo Jihlava Elišky Kubíkové. Účast přislíbili i zástupci České pošty a města Jihlavy. Po představení známky bude následovat autogramiáda autorů.

Jedinečná známka s levharty sněžnými, neboli irbisy (Panthera uncia) je součástí aršíku, který je věnovaný významným zoologickým zahradám v České republice – Zoo Jihlava, Zoo Olomouc, Zoo Dvůr Králové a Zoo Praha. Na dvou kuponech a okrajích aršíku jsou představeny i další vzácné druhy chované ve výše uvedených zoologických zahradách.

„Jsem ráda, že i díky mnoha odchovům vzácných irbisů se Zoo Jihlava zapsala do podvědomí široké veřejnosti a dostala se tak i na známky České pošty.“ Sdělila ředitelka zoo Ing. Eliška Kubíková, která dodává: „V loňském roce se nám narodilo již devatenácté mládě irbisa, což nás řadí mezi špičkové chovatele tohoto druhu velké kočky nejen v České republice, ale i ve světě.“

V Infocentru ve vstupním areálu zoo si navíc mohou návštěvníci prohlédnout filatelistickou výstavu, která bude k vidění do konce měsíce září.

levhartjpg.jpg

 

Samice vzácného jelena lyrorohého porodila dvojčata

úterý, 06. září 2016 21:22

ZOO Praha

Narození dvojčat je u jelena lyrorohého opravdu výjimečnou událostí.  V Zoo Praha, která jako jediná chová tento vzácný živočišný druh na území Česka a Slovenska a to již od roku 1985, se dvojčata narodila pouze jednou – v roce 1998.


Otcem letošních dvojčat, narozených v neděli 4. 9., se stal samec dovezený v loňském roce ze zoo v portugalském Lisabonu. Matkou je zkušená samice, která se před třinácti lety narodila v pražské zoo a zde (včetně dvojčat) porodila již devět mláďat. Nově narozená mláďata jsou samečci, kteří zatím bez problémů sají mateřské mléko. První dny po narození mláďata matku nenásledují, ta se k nim naopak několikrát denně vrací, aby je nakrmila.


Jelen lyrorohý získal v češtině své jméno podle tvaru parohů připomínajících lyru, které mohou být dlouhé až dva metry. Ve volné přírodě žije v tropických lesích v jihovýchodní Asii a živí se travou, nejrůznějšími bylinami, listy a výhonky. Z důvodu lovu a ubývání jeho přírodního biotopu dnes patří mezi ohrožený druh.


Zoo Praha v současné době chová, společně s narozenými dvojčaty a jedním starším mládětem, celkem třináct jelenů lyrorohých.

Narození dvojčat jelena lyrorohého je výjimečnou událostí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Narození dvojčat jelena lyrorohého je výjimečnou událostí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Vzácný jelen lyrorohý patří mezi ohrožený druh. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Vzácný jelen lyrorohý patří mezi ohrožený druh. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

 

 

Dikobraz palawanský - nový druh v Zoo Praha

pondělí, 05. září 2016 11:36

ZOO Praha

V pavilonu Indonéská džungle můžete navštívit nové obyvatele - pár dikobrazů palawanských. Jedná se o nevšední živočišný druh, jehož chov není příliš obvyklý - v Evropě je kromě Zoo Praha k vidění pouze na dalších třech místech. Zajímavé je, že ani o jeho životě toho zatím stále mnoho nevíme.


O životě dikobraza palawanského toho zatím stále mnoho nevíme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha O životě dikobraza palawanského toho zatím stále mnoho nevíme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Ve volné přírodě žije převážně v tropických lesích filipínského ostrova Palawan a na přilehlých ostrůvcích a aktivní bývá především v noci. Jako mnoho jiných živočišných druhů je i dikobraz palawanský ve volné přírodě ohrožen, a to především z důvodu ubývání jeho přirozeného prostředí – tropických lesů.


Pár dikobrazů palawanských k nám přicestoval ze zoo ve francouzském Assonu. Zvířata si v novém prostředí dobře zvykla, nejraději si pochutnávají na pekanových ořeších a rádi brousí svoje hlodáky o dřevo v expozici.

O životě dikobraza palawanského toho zatím stále mnoho nevíme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

O životě dikobraza palawanského toho zatím stále mnoho nevíme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Výstava v Pekingu a spolupráce Zoo Praha s Čínou

středa, 31. srpna 2016 08:34

ZOO Praha

Za účasti primátorky Hlavního města Prahy dnes byla v pekingské zoologické zahradě slavnostně zahájena reprezentativní výstava představující Zoo Praha. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek se ještě předtím v Číně zúčastnil výroční konference Asociace čínských zoologických zahrad, kde představil projekt Návrat divokých koní a jednal o přepravě koní Převalského z Evropy do čínské stanice Jimsar.


Výstava představuje na jedenatřiceti velkoplošných panelech v čínštině a angličtině nejen krásy pražské zoo, ale také její historii, chovatelské úspěchy a významné projekty na ochranu ohrožených druhů zvířat v přírodě. Výstava má přispět k propagaci Zoo Praha v Číně.


„Spolupráce s pekingskou zoo je však širší,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Podepsali jsme dnes smlouvu, na jejímž základě získáme do Prahy například vzácně langury čínské, tzv. zlaté opice, které dosud nejsou chovány nikde mimo Asii. Začali jsme jednat také o společných aktivitách obou metropolitních zoo na ochranu ohrožených druhů ve střední Africe.“


Ředitel Zoo Praha se také zúčastnil výroční konference Asociace čínských zoologických zahrad, kde jednal o spolupráci na reintrodukci koní Převalského v čínské Džungarské pánvi.


„Jsme již domluveni, že Zoo Praha bude koordinovat přepravu několika hřebců koně Převalského do stanice v Jimsaru a případně i do rezervace v Karamaily,“ uvedl Bobek. „Cílem je rozšířit genetickou základnu koní Převalského, kteří se v Číně vracejí do Džungarské pánve. Přeprava je plánována na příští rok civilním cargo letem do města Urumči a dále po zemi do stanice v Jimsaru. Není však vyloučeno, že někteří z hřebců by po aklimatizaci mohli být vypuštěni přímo do rezervace Karamaily, kde dnes ve volnosti žije asi 145 koní Převalského.“

Vzácný langur čínský. Foto: Shutterstock __Brian Kinney.

Vzácný langur čínský. Foto: Shutterstock __Brian Kinney.

Slavnostní zahájení výstavy o Zoo Praha v pekingské zoologické zahradě. Foto: Jiří Malina, Zoo Praha.

Slavnostní zahájení výstavy o Zoo Praha v pekingské zoologické zahradě. Foto: Jiří Malina, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Večernicu a ucháča sme videli celkom zblízka

úterý, 30. srpna 2016 15:57

ZOO Košice

Museli sme počkať, kým sa zotmie. Vonku sa celkom ochladilo a hlavne pri rybníku, kde sme natiahli siete, začínala byť nepríjemná zima.  Zvedavcov, ktorí  k nám prišli na Noc netopierov, to neodradilo. Z batohov povyberali mikiny, bundy, ba aj čiapky a trpezlivo čakali. Bolo takmer osem a celkom slušná tma, kým zablúdila do našej siete večernica malá – jeden z najmenších  netopierov, akého ste mohli vidieť. Chiropterológ MVDr. Ľuboš Korytár, PhD., sa potešil a spolu s ním všetci zvedaví návštevníci. Otázky  malých, ale aj celkom dospelých, nemali konca. Okrem  iného sa dozvedeli aj to, kde večernica žije a že ide o jeden z najrozšírenejších druhov netopierov.  Na jej väčšieho „príbuzného“ sme už nečakali tak dlho. Bol to ucháč svetlý ...a ako inak, s nápadne veľkými ušami. Po vlaňajšom prvom ročníku, keď sme odchytili len večernicu,  sme tento „úlovok“ považovali za úspech. Ľuboš Korytár si vyslúžil potlesk. Vyše 60 účastníkov neobyčajného večera v Zoo ocenilo jeho bravúrnu prácu a množstvo informácií, ktoré si odniesli domov.

 

netopierejpg.JPG

 

netopiere1jpg.JPG

 

netopiere2jpg.JPG

 

netopiere3jpg.JPG

 

netopiere4jpg.JPG

 


<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>

Strana 11 z 63