Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
24.05. 2018 Zoo Praha odchovává další mláďata vzácných sobů
ZOO Praha V Zoo Praha se narodila další dvě mláďata vzácného soba karelského. Jde o jediný divoký poddruh soba, který se chová a množí v lidské péči, ...
21.05. 2018 Další chlouba Zoo Praha – štěňata psů pralesních
ZOO Praha Zoo Praha odchovává další mimořádná mláďata – 3 štěňata jihoamerických psů pralesních – narozená 7. dubna. Ta zatím ještě pod dohledem ...
18.05. 2018 V ZOO Košice si uctili pamiatku J. Vágnera
ZOO Košice Oddnes má v Zoologickej záhrade Košice pamätnú tabuľu lesník, zoológ a spisovateľ, riaditeľ ZOO a zakladateľ safari vo Dvore Králové nad ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Novinky


V Zoo Praha se narodilo mládě hrabáče kapského

pondělí, 22. srpna 2016 09:19

ZOO Praha

V sobotu 20. srpna ve čtrnáct hodin porodila samice hrabáče kapského Kvída své čtvrté mládě, otcem se stal samec Draco. Kvída si hned po porodu správně lehla, aby od ní mládě mohlo pít. Porodní váha mláděte byla přes 1 400 gramů, a to potvrzuje, že čím starší a zkušenější je samice, tím větší má mládě.


Malý hrabáč je čilý, sám začal hledat matčiny struky a kolem 15:30 hodin se poprvé pokusil sát mateřské mléko. Pití opakoval nejdříve častěji a potom v pravidelných, asi dvouhodinových intervalech. Z toho mají chovatelé velikou radost, protože dvě předchozí mláďata Kvídy uhynula krátce po porodu. Loňské mládě, které se jako její první podařilo odchovat, se samo napilo až devátý den a bez náročné péče chovatelů by nepřežilo. V letošním roce proběhlo v Evropě (včetně Zoo Praha) pouze sedm porodů hrabáčů, ale odchovat se zatím podařilo pouze dvě mláďata. První týden bývá pro mláďata hrabáčů kritický, ale pokud bude vše pokračovat jako dosud, má nové mládě Kvídy dobrou šanci.

Nové mládě hrabáče kapského v Zoo Praha několik hodin po porodu. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nové mládě hrabáče kapského v Zoo Praha několik hodin po porodu. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

K velké radosti chovatelů pije mládě od matky samo. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

K velké radosti chovatelů pije mládě od matky samo. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

 

 

Festival Střípky pěti kontinetů v Zoo Jihlava

středa, 17. srpna 2016 08:38

ZOO Jihlava

Ve dnech 27. a 28. srpna pořádá Zoo Jihlava festival STŘÍPKY 5 KONTINENTŮ. Půjde již o 11. ročník festivalu v Zoo Jihlava, který tentokrát nebude zaměřen pouze na Afriku, ale i na ostatní kontinenty, cestování, dobrodružství a poznávání jejich přírody. Společné slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 27. srpna v 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.Každý den festivalu od 10:00 do 16:00 bude v Zoo Jihlava africký a indonéský trh, dětské soutěže, nebo ochutnávku pokrmů a nápojů všech možných kontinentů.

 

V sobotu 27. srpna od 11:00 až do 20:00 bude mimo jiné na programu hudební vystoupení africké skupiny EMONGO, indiánské tance skupiny Pšito Oyate, pečení pravého indiánského chleba, nebo čajový obřad v asijském parčíku. V sobotu bude navíc v zoo výstava 100 let starých fotografií Afriky „Archa světel“ známého fotografa a režiséra Jana Svatoše.

 

V neděli 28. srpna od 11:00 do 21:00 představí divadlo Totem indickou pohádku i divadlo a skupina Vyděděnci historický šerm. Na závěr festivalu ve 20:30 vystoupí opět skupina Vyděděnci s ohňovou show.

 

Celý festival se koná v rámci běžného vstupného do Zoo Jihlava. V uvedené dny bude zoo otevřena v sobotu 27. 8. do 20:00 a v neděli 28. 8. do 21:00. Vstupné si budou moci návštěvníci zakoupit do 18:00 na všech pokladnách jihlavské zoo.emongojpg.jpg

 

Guerézy pláštíkové mají mládě, které vypadá jako beránek

pondělí, 15. srpna 2016 09:12

ZOO Praha

Guerézy pláštíkové jsou elegantní, černě zbarvení primáti z Afriky, kteří se honosí pláštěnkou z dlouhých bílých chlupů. Mláďata se rodí čistě bílá a mají krátkou kudrnatou srst, která připomíná beránčí. Takové je i mládě samice Lucie, které se narodilo v sobotu 13. srpna.


Matka svého potomka hned po porodu pečlivě očistila a nakrmila. O nová mláďata se u gueréz starají i další členové rodiny a tak ho již krátce po porodu půjčila samice starším sourozencům. Návštěvníci mohou pozorovat celou rodinu i s novým přírůstkem v expozici a výběhu gueréz ve spodní části zoo.

Samice Lucie se svým novým mládětem. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Samice Lucie se svým novým mládětem. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Mládě v náručí svého staršího sourozence. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Mládě v náručí svého staršího sourozence. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

 

 

 

SERVALÍ DVOJČATA

pátek, 12. srpna 2016 09:45

ZOO Olomouc

6. června se nám narodila první servalí koťata tohoto tisíciletí. Oba jejich rodiče pochází z jižní Afriky z oblasti přirozeného výskytu těchto zvířat. Samec k nám přicestoval v roce 2013, samice o rok později. Narozená koťata jsou jejich prvním vrhem, proto jsme se od počátku snažili poskytnout jim maximum klidu, aby se mohl u samice naplno rozvinout mateřský pud. O mláďata se vzorně stará, je velmi opatrná a teprve po několika týdnech je začala vodit z vnitřní ubikace do venkovního výběhu na krátké vycházky. Pokud cítí sebemenší nejistotu, koťata schová a úzkostně je brání. Potomci jsou pravděpodobně rozdílného pohlaví a váží zhruba jeden kilogram.

 

CHOV V ZOO OLOMOUC

 

Serval stepní se postavou podobá rysovi, je o něco menší, štíhlejší a má delší nohy. Vyskytuje se v Africe, kde obývá stepi, savany a křovinaté oblasti. V olomoucké zoo je chováme od roku 1989 a podařilo se je několikrát rozmnožit. Prvními servaly u nás, kteří úspěšně zplodili potomstvo, byli počátkem devadesátých let samec Kelly a samice Zuzana. Zajímavé je, že oba byli uměle odchovaní.

dsc_7019jpg.jpg

 

 

Daman stepní po třiceti letech opět v Zoo Praha

čtvrtek, 11. srpna 2016 23:29

ZOO Praha

Nově můžete v expozici umístěné v pavilónu Afrika zblízka obdivovat trojici damanů stepních, které jsme získali z německého Bernburgu. Jedná se o druh, který je v evropských chovech relativně řídce zastoupen - v současnosti ho chová jen patnáct zoologických zahrad. Zajímavostí tohoto druhu je, že byť se jedná o zvíře menšího vzrůstu s váhou od 1,3 do 4, 5 kg, je nejbližším příbuzným největších suchozemských savců - slonů.


Damani stepní (Heterohyrax brucei) se v přirozeném prostředí vyskytují zejména ve východní Africe, izolované populace se pak nacházejí také v Angole a Kongu.  Tam zpravidla žijí ve skalnatém prostředí obklopeném porosty akácií, které tvoří základ jejich jídelníčku. V pražské zoo byl tento druh chován v sedmdesátých a osmdesátých letech 20. století; tehdy se jednalo o skupinu jedinců dovezených z volné přírody.


Současnou tříčlennou skupinu damanů stepních, která je umístěna ve smíšené expozici s rodinou komby jižní, tvoří jeden tříletý samec a dvě dvouleté samice. Zvířata si na pobyt v nové expozici přivykají bez problémů. „Jejich adaptace probíhá bez komplikací, již začali fungovat jako skupina a potvrdili, že patří mezi okusovače - za čtrnáct dní svého pobytu se jim podařilo okousat velkou část výzdoby obývané expozice,“ prozrazuje na své svěřence kurátor Pavel Brandl.


Velkou zajímavostí tohoto druhu je, že patří do starobylé skupiny převážně afrických druhů zvířat Afrotheria, kam patří také sloni. Během oslav Mezinárodního dne slonů, které se konají v Zoo Praha již tento pátek 12.8., tedy můžete v pavilónu Afrika zblízka navštívit i nejbližší příbuzné našich oslavenců.

Damani stepní ve své nové expozici v pavilonu Afrika zblízka. Autor: Petr     	Hamerník, Zoo Praha

Damani stepní ve své nové expozici v pavilonu Afrika zblízka. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Daman stepní patří mezi nebližší příbuzné slonů.  Autor: Petr Hamerník,   	Zoo Praha

Daman stepní patří mezi nebližší příbuzné slonů. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

 

 

Vypustili sme rysy do Falckého lesa v Nemecku

pondělí, 08. srpna 2016 11:13

ZOO Bojnice

images/stories/08-08-16-11-13-45-snu_martingreve5001jpg.jpg

30 júla 2016 boli na území Falckého lesa v Nemecku v rámci projektu LIFE vypustené prvé tri jedince (dve samice a jeden samec) rysa ostrovida (Lynx lynx). Rysy pochádzali zo slovenskej voľnej prírody a následne boli rehabilitované v Zoo Bojnice, ako zranené jedince, alebo osirelé mláďatá.

Zoo Bojnice sa touto formou podieľa na výskumných a záchranných projektoch a aktivitách týkajúcich sa populácií rysa ostrovida na území Slovenska, ako aj strednej a západnej Európy.

Pracovníci Zoo Bojnice a OZ Diana pripravovali spoločne s partnermi v Nemecku, Švajčiarsku a Francúzsku uvedenú aktivitu a transport rysov počas viacerých týždňov. Imobilizácia rysov, ich zdravotná prehliadka a označenie s telemetrickými obojkami, ako aj samotný transport a vypustenie do voľnej prírody prebiehali bez komplikácii na vysoko profesionálnej úrovni.

Mená vypustených rysov Luna, Kaja a Lucky boli vybrané žiakmi základných škôl v Nemecku a Francúzsku. Prvý rys, samica Luna bola do voľnej prírody vypustená ministerkou životného prostredia Nemeckej spolkovej republiky Ulrike Höfken a prezidentom poľovníckej asociácie. Nasledujúce dva jedince (samica Kaja a samec Lucky) boli vypustené pracovníkmi koordinujúcej organizácie projektu LIFE, Stiftung für Natur und Umwelt Rheinland-Pfalz.

Vypusteným jedincom prajeme v Nemecku veľa šťastia a veríme, že pomôžu pri záchrane tohto ohrozeného druhu na území Západnej Európy.

http://www.ardmediathek.de/tv/Landesschau-aktuell-Rheinland-Pfalz/Drei-Luchse-bekommen-neues-Zuhause/SWR-Rheinland-Pfalz/Video?bcastId=205724&documentId=36863602

 

Foto: Martin Greve

 

Žirafa Eliška porodila osmé mládě

pondělí, 08. srpna 2016 11:09

ZOO Praha

Samice žirafy Rothschildovy Eliška porodila dnes v noci své již osmé mládě, otcem se stal samec Johan. Mládě je čilé a od matky už pije. Eliška se opětovně stala matkou v úctyhodném věku dvaceti let a deseti měsíců. Pokud bude vše probíhat dobře, mládě uvidí návštěvníci ve výběhu přibližně za čtrnáct dní.


„Eliška oslaví v říjnu své dvacáté první narozeniny. Přes svůj vyšší věk je ve velmi dobré kondici a jako zkušená a pohodová matka se o mládě vzorně stará. V historii chovu žiraf Rothschildových v Zoo Praha je to již osmdesáté druhé narozené mládě“, raduje se z dalšího chovatelského úspěchu ředitel Miroslav Bobek.


„Vlastní porod proběhl bez problémů a trval pouze necelou hodinu a půl. Eliška ho díky svým předchozím zkušenostem zvládla výborně a poté mládě pečlivě očistila. Malá samička, která měří přibližně sto osmdesát centimetrů, začala brzy sát mateřské mléko. Dopoledne jsme udělali preventivní prohlídku, mládě zkontrolovali a ošetřili mu konec pupeční šňůry“, sdělila chovatelka Jindra Kotrbáčková.


V přírodě se žirafy většinou věku kolem dvaceti let nedožívají, u zvířat chovaných v lidské péči to ale výjimečné není. Například matkou Elišky byla samice Berta, která se v pražské zoo dožila dvaceti tří let a své poslední mládě zde porodila také ve věku dvaceti jedna let.


Žirafy Rothschildovy patří mezi nejvíce ohrožený poddruh žiraf. V přírodě žijí v oblasti Ugandy a v Keni. Jejich počty se zde odhadují pouze na něco málo přes jeden tisíc zvířat.

Nové mládě žirafy Rothschildovy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Nové mládě žirafy Rothschildovy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Zkušená samice Eliška se stala matkou již poosmé. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Zkušená samice Eliška se stala matkou již poosmé. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

 

 

Vypuštění tří mláďat supů mrchožravých do volné přírody

čtvrtek, 04. srpna 2016 14:12

ZOO Praha

Již příští týden proběhne v rámci reintrodukčního programu zaměřeného na ochranu supa mrchožravého vypouštění tří mláďat tohoto druhu do volné přírody - do oblasti pohoří Stara planina v Bulharsku. Tentokrát bude Zoo Praha realizovat reintrodukci dvou mláďat z vídeňské Tiergarten Schönbrunn a mláděte, jež původně pochází z francouzské zoo Ménagerie Jardin des Plantes v Paříži, ale které odchovali adoptivní rodiče přímo v Zoo Praha.


Balkánská populace supů je na Červeném seznamu IUCN zařazena do kategorie „kriticky ohrožený“, v Bulharsku potom žije téměř třetina této populace. A právě sem, do přírody pohoří Stara planina v severním Bulharsku, budou letos vypuštěna tři mláďata supa mrchožravého.


Jedním z nich je mládě odchované v zoo Praha adoptivními rodiči - Fatimou a Cháronem, které se k nám dostalo z pařížské Ménagerie Jardin des Plantes. Tam se vylíhlo 11. června tohoto roku. Rodičovský pár však o snesené vejce nejevil zájem a tak bylo mládě převezeno do Prahy.


PrahaAdoptivní rodiče - Fatima a Cháron se o obě mláďata vzorně starají. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha
Pěstounský pár se mláděte svědomitě ujal; mladý sup nyní dosáhl tělesné hmotnosti dospělých jedinců a v současnosti již může opustit hnízdo. Kromě mláděte odchovaného v Zoo Praha by se do volné přírody bulharských hor měla rozlétnout ještě dvě mláďata z vídeňské Tiergarten Schönbrunn.


Sup mrchožravý patří mezi nejohroženější druh supů žijících v Evropě. Zoo Praha se proto angažuje v projektech zaměřených na pomoc těmto supům přímo v jejich jihoevropské domovině. Navíc za posledních deset let odchovala nejvíce mláďat supů mrchožravých v Evropě, vede pro supy evropskou plemennou knihu, záchovný program (EEP) a kromě jiného je také členem dozorčí rady Nadace na ochranu supů (VCV).

Adoptivní rodiče - Fatima a Cháron  se o obě mláďata vzorně starají.  Autor: Václav Šilha, Zoo

Adoptivní rodiče - Fatima a Cháron  se o obě mláďata vzorně starají.  Autor: Václav Šilha, Zoo
Mláďata v současné době váží už přes dva kilogramy. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha Mláďata v současné době váží už přes dva kilogramy. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

Mláďata v současné době váží už přes dva kilogramy. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha Mláďata v současné době váží už přes dva kilogramy. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

 

Damany v Zoo

čtvrtek, 04. srpna 2016 13:57

ZOO Košice

Prvé damany kapské (Procavia capensis) sme priviezli ešte v máji tohto roku. Boli to dve ročné samice, ktoré pochádzajú zo Zoo Olomouc. Na odporúčanie kordinátorky chovu pre tento druh sme doviezli pred dvomi týždňami samca zo Zoo Rotterdam. Spojenie všetkých zvierat bolo bezproblémové. Damany sú v súčasnosti umiestnené vo vnútornej expozícii, ktorá sa nachádza vedľa ubikácie surikát vlnkavých. Spoločnú vonkajšiu voliéru budú zdieľať s tokami hrubozobými (Tockus deckeni), ktoré sú tu doma už viac ako týždeň.

Damany sú najbližšími príbuznými chobotnatcov - slonov. Spája ich niekoľko spoločných znakov - majú totožnú stavbu nohy, dorastajúce rezáky, ktoré pripomínajú kly. Obývajú opustené nory po surikatách a hrabáčoch. Daman kapský je jedným zo 17 poddruhov damana skalného. Zoo Košice chová tento druh ako jediná Zoo na Slovensku. Pre tento druh vedie Zoo Amsterdam Európsku plemennú knihu (ESB).

 

damanjpg.jpg

 

daman1jpg.jpg

 

Bodláček je otcem

pátek, 29. července 2016 14:16

ZOO Brno

Již tři týdny se v brněnské zoologické zahradě těšíme z urzoního přírůstku. Je to sameček, který se narodil 9. července. Návštěvníci najdou urzony kanadské (Erethizon dorsatum) před vstupem do voliéry orla bělohlavého.

 

urzon33jpg.jpg

 

V roce 2014 byla vybudována nová voliéra orla bělohlavého, jejíž součástí jsou také doplňkové expozice skunků, čimpanků a urzonů. Samec urzona Bodláček je v Brně od roku 2014, samice Liara dorazila v polovině roku 2015.

 

„Přestože bylo chovateli pozorováno páření, blížícímu porodu nic nenasvědčovalo a narození prvního mláděte bylo pro nás příjemným překvapením. Od narození je malý urzon pohyblivý a samostatný a matka se od něho pravidelně vzdaluje i na delší dobu,“ řekla kurátorka savců Dorota Gremlicová.

 

Mládě bylo po porodu přeneseno do zázemí expozice, kde se od té doby převážně zdržuje. V prvních dnech je možné na urzoní mládě sáhnout i holou rukou, ale dnes už se při manipulaci bez rukavic obejít nedá.

 

Urzoni žijí převážně na jehličnatých stromech, méně často ve smíšených a listnatých lesích od Aljašky až po severní Mexiko. Na jaře se tito živočichové živí pupeny a květy, později výhonky, listím a nejrůznějšími plody. V zimě požírají jehličí a oloupávají kůru ze stromů. Jediný urzon dovede za týden zničit celý strom.

 

Urzon patří do stejné čeledi jako kuandu jihoamerický, kterého je v brněnské zoo možné vidět v Tropickém království. V českých zoologických zahradách se začal tento druh více objevovat až v posledních deseti letech (výjimkou je dřívější chov v Praze a Ostravě). Mezi jeho predátory patří např. puma.


 

Desiate mláďa zubrov

pátek, 29. července 2016 12:13

ZOO Košice

Takmer dvojmesačné mláďa môžu návštevníci košickej Zoo pozorovať vo výbehu zubrov. Mladý samček je 10. zubrom narodeným v tunajšej Zoo. Matkou je samica Kvely a otcom samec Kveer. Momentálne stádo pozostáva zo šiestich zvierat. Rodičovského páru, trojročného býka Kvasara, ročnej Kvinty a tohtoročného samčeka, ktorému meno ešte len vyberieme. Mláďaťu sa dobre darí. Vidieť ho môžete v hornej časti Zoo.

13669844_1074641279239030_8652205478952198677_n[1]jpg.jpg

 

13680610_1074641309239027_3440009621562906518_n[2]jpg.jpg

 

dsc_0102jpg.JPG

 

dsc_0107jpg.JPG

 

ROMY MRAVENEČNÍKOVÁ VELKÁ

pátek, 29. července 2016 08:55

ZOO Olomouc

Poslední mládě mravenečníků velkých, samička Romy narozená 9. 8. 2015, v úterý 26. 7. opustila Zoo Olomouc a odjela do svého nového domova v anglické zoologické zahradě Dudley Zoological Garden vlastněné a provozované Dudley and West Midlands Zoological Society. Tato zoo s chovem mravenečníků začíná a vybudovali pro ně zcela nové chovatelské zařízení. Na doporučení koordinátorky chovu těchto zvířat působící v rámci Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií je naše samička ideální partnerkou k samci, který by měl za Romy přicestovat ještě do konce tohoto roku.
CHOV V ZOO OLOMOUC
Otec Sylvin pochází přímo ze země svého přirozeného výskytu z Jižní Ameriky. Matka Pia je ze zoo ve Stuttgartu a je slavná díky odchovu prvních tří mláďat mravenečníka velkého (2011-2013) narozených v rámci České republiky a Unie českých a slovenských zoo. Romy je její čtvrté mládě.
Mravenečníky velké jsme získali v roce 2004, nikoliv však prostřednictvím evropského záchranného programu, ale importem dvou mláďat z Jižní Ameriky. Samozřejmě jsme chtěli dovézt pár, ale u těchto zvířat nejsou vnější pohlavní znaky zcela zřetelně rozpoznatelné a vzhledem k jejich síle není ani jednoduché je bez celkové anestezie prohlédnout. Na základě chování obou mravenečníků jsme po určité době začali o správném určení pohlaví pochybovat a následným genetickým vyšetřením srsti byly pochybnosti potvrzeny. Naši mravenečníci byli sice pro evropskou populaci velmi cenní, nicméně byli to dva samci. První samička k nám přišla v rámci chovného programu z Dánska, ale následně uhynula na bakteriální infekci. Jako druhá byla v roce 2009 ze Zoo Stuttgart výměnou za jednoho z našich samců přivezena jako roční mládě nynější samice Pia.
07-29-16-08-56-26-dsc_6512jpg.jpg07-29-16-08-56-40-dsc_5771jpg.jpg
 

Mláďa u kozorožcov sibírskych po 22 rokoch

čtvrtek, 28. července 2016 07:03

ZOO Košice

Začiatkom júla sa pracovníci zoologického úseku veľmi potešili narodeniu mláďaťa u kozorožcov sibírskych (Capra sibirica). Predsa sa v košickej zoo narodilo mláďa po dlhých 22. rokoch. Ďalším dôvodom bol fakt, že všetky samice sú mladé a žiadna z nich ešte nerodila. Aj keď sme počítali s alternatívou, že by aspoň jedna mohla porodiť mláďa v dvoch rokoch, gro prípadov, kedy sa samice stanú matkami prvýkrát, je v troch rokoch. Radosť bola o to väčšia, že matka sa o mláďa vzorne stará, má dostatok mlieka a mláďa prosperuje.

Prvé kozorožce sibírske (dva samce a jednu samicu) sme doviezli v roku 1991. V roku 1993 sme chov rozšírili o samicu dovezenú z Nemecka. V máji nasledujúceho roka sa narodilo prvé a zároveň aj jediné mláďa. Koncom roka 1994 sme totiž chov tohto druhu ukončili.

 

V polovici roka 2015 sme chov tohto druhu horských kopytníkov opäť obnovili. Nové chovné zariadenie vzniklo v rámci projektu, ktorého názov je „ZOO spoločne a vzájomne k ochrane prírody a prírodných hodnôt“, ktorý realizovala ZOO Košice z prostriedkov EÚ. Výbeh rozšíril súčasné expozičné priestory ZOO takmer o jeden hektár. Zakladajúce stádo pozostávalo z jedného samca, ktorého sme doviezli zo Zoo Tallinn (Estónsko) a troch samíc pôvodom zo Zoo Olomouc (ČR).

 

kozorozecjpg.jpg

Foto: TASR

 

Letošní zdvojený Návrat divokých koní skončil úspěšně

pátek, 22. července 2016 11:19

ZOO Praha

 

Poté, co Zoo Praha přepravila ve spolupráci s Armádou ČR další čtyři klisny koně Převalského z evropských chovů do západomongolské chráněné oblasti Gobi B, završil se letošní ročník Návratu divokých koní dalším transportem čtyř „převaláků“ uvnitř Mongolska. V noci na dnešek byli v Gobi B vypuštěni čtyři koně odchycení v národním parku Khustain Nuruu, který se nachází poblíž Ulánbátaru.

„Myšlenka navázat na přepravu koní Převalského z Evropy ještě dalším, vnitromongolským, transportem vznikla ještě před několika lety,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Její realizace byla však v mnoha ohledech náročná, zejména proto, že skutečně divoké, volně žijící koně bylo nutné odchytit a umístit do pro ten účel postavené ohrady již několik týdnů před jejich vlastní přepravou.“

Z několika koní Převalského, kteří byli v Khustain Nuruu ochyceni již v květnu, se během včerejška (čtvrtka) uskutečnila přeprava tří klisen a jednoho hřebce. Během rána a dopoledne byli v Khustain Nuruu  do přepravních boxů postupně umístěni klisna Funny, hřebec Hustai a klisny Arvin a Bebe. Následoval jejich převoz nákladními auty na letiště v Ulánbátaru, který trval tři hodiny, a nakládka do letounu CASA Armády ČR. Letoun s koňmi odstartoval po 16. hodině místního času (po 9. LSEČ) a v Bulgan sumu na západě Mongolska přistál po třech a půl hodinách. Poté byli chustajští „převaláci“ opět naloženi na nákladní auta a zamířili na místa vypuštění do připravených aklimatizačních ohrad. Klisny do Tachin usu v západní části Gobi B a hřebec do Tachin talu v její východní části, kam směřovaly již i předchozí transporty koní z České republiky. Klisny byly z přepravních boxů vypuštěny dnes (v pátek) v 0.45 místního času a hřebec v 1.45.

„Třebaže jsme z přepravy volně žijících koní měli obavy, všichni jsou naprosto v pořádku,“ řekl náměstek ředitele Zoo Praha Jaroslav Šimek. „Důležité je mimo jiné to, že klisny by měly zvýšit dosud nevysoký počet koní Převalského v oblasti Tachin usu.“

Včerejším transportem se počet koní Převalského přepravených Zoo Praha a Armádou ČR do oblastí jejich historického výskytu na západě Mongolska zvýšil na úctyhodných 27.

Stejně jako na předchozích transportech se i letos na Návratu divokých koní podílela International Takhi Group (ITG). Různými způsoby ho podpořily Magistrát hlavního města Prahy, Ministerstvo životního prostřední ČR, Ministerstvo životního prostředí, zeleného rozvoje a turismu (Mongolsko),  Zoo Lipsko, Heinz Sielmann Stiftung a další.

Počet koní Převalského přepravených Zoo Praha a Armádou ČR do oblastí jejich historického výskytu na západě Mongolska se zvýšil na úctyhodných 27. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Počet koní Převalského přepravených Zoo Praha a Armádou ČR do oblastí jejich historického výskytu na západě Mongolska se zvýšil na úctyhodných 27. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Klisnu Funny  vypouštěl z transportní bedny v Tachin usu  ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Klisnu Funny  vypouštěl z transportní bedny v Tachin usu  ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

Rodinka lemurů černých se zabydluje na Mniší hoře

čtvrtek, 21. července 2016 10:35

ZOO Brno

Od minulého týdne se v brněnské zoologické zahradě zabydluje tříčlenná rodinka lemurů černých. Tyto aktivní a sympatické poloopice najdou návštěvníci mezi expozicí šimpanzů a novým výběhem pro paviány anubi.

 

lemur2jpg.jpg

 

Rodinnou skupinu deponovanou v Brně ze Zoo Hodonín tvoří jedenadvacetiletý samec Jeník, čtyřletá samice Magdalenka a letos v březnu narozený sameček Kája. Jejich aktivita a obrovská chuť k jídlu je důkazem, že si na nové prostředí zvykají velmi dobře.

 

„Na rozdíl od lemurů kata, které najdete u nás v Africké vesnici, je u lemurů černých dobře patrný pohlavní dimorfismus v barvě srsti. Samci jsou vždy jednotně černě nebo tmavě hnědě zbarvení, samice jsou výrazně světlejší, mají bílou hruď a břicho, šedivou hlavu a dlouhé bílé chomáče srsti kolem uší,“ řekla kurátorka chovu savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

 

07-21-16-10-36-43-lemur3jpg.jpg

 

Lemur černý je endemickým primátem ostrova Madagaskar a přilehlých ostrovů Nosy Komba a Nosy Be. Jeho areál rozšíření ohraničuje řeka Mahavavy na severu a řeka Andranomalaza na jižní části ostrova. Lemuři černí jsou ve volné přírodě ohroženi rozšiřujícím se zemědělstvím po ostrově a dále lovem pro maso nebo pro chov v zajetí jako domácí mazlíčci. V rámci EAZA je jejich chov řízen na úrovni EEP (tedy nejpřísnější formou managementu chovu).

 

lemur1jpg.jpg 

Další čtyři klisny doletěly do Mongolska

pondělí, 18. července 2016 12:56

ZOO Praha

Po třiceti pěti hodinách náročné cesty vyběhly klisny Reweta, Heia, Heilige a Nara v noci z neděle na pondělí do aklimatizační ohrady v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zoo Praha tak ve spolupráci s Armádou ČR dopravila během šesti transportů z České republiky do Mongolska již dvacet tři koní Převalského.


Letošní transport čtyř klisen koně Převalského do Přísně chráněné oblasti Gobi B byl zahájen v Dolním Dobřejově v sobotu ráno. Jako první byla do transportní bedny v sedm hodin a čtyřicet sedm minut umístěna klisna Nara, jako poslední v devět hodin a dvacet devět minut klisna Heilige.  Z kbelského letiště armádní letoun CASA s koňmi na palubě odstartoval ve čtrnáct hodin a dvanáct minut našeho času. Let probíhal, až na dvouhodinové zpoždění při mezipřistání v Kazani, bez problémů a na nezpevněnou přistávací dráhu letiště v Bulgan Sumu přistála CASA v patnáct hodin a čtyřicet pět minut místního času. Transportní bedny s koňmi byly přeloženy na nákladní auta a konvoj vyrazil na cestu do Gobi B. Do Takhin Talu přijela kolona za tmy, přesto byly klisny okamžitě vypuštěny do aklimatizační ohrady. Jako první Reweta, následovaly Heia a Heilige. Poslední vyběhla ve dvacet čtyři hodin a třicet minut místního času klisna Nara. Celý transport z Dolního Dobřejova až do Takhin Talu trval kolem třiceti pěti hodin. Všechny čtyři klisny ho přestály v pořádku, což potvrdila i jejich dnešní ranní kontrola.


Zoo Praha sehrává významnou roli při záchraně koně Převalského, který z volné přírody vymizel koncem 60. let a v posledním čtvrtstoletí probíhá jeho reintrodukce. Zoo Praha vede jeho světovou plemennou knihu a od roku 2011 organizuje transporty do Mongolska. Během šesti transportů organizovaných ve spolupráci s Armádou ČR přepravila do Mongolska již dvacet tři koní Převalského. Dosud přepravení koně tam mají již patnáct potomků.


O historii, reintrodukčních snahách či o chovu koní Převalského v pražské zoo najdete více informací na: www.zoopraha.cz/prevalaci a www.facebook.com/prevalaci.

Překládání transportních beden z armádního letounu CASA, který úspěšně přistál na nezpevněné ploše v Bulgan Sumu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Překládání transportních beden z armádního letounu CASA, který úspěšně přistál na nezpevněné ploše v Bulgan Sumu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

_ Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek vypustil jako první klisnu Rewetu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek vypustil jako první klisnu Rewetu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

Šestý transport divokých koní zahájen

pondělí, 18. července 2016 08:32

ZOO Praha

Již pošesté odstartoval dnes ve 14 hodin a 12 minut z kbelského letiště vojenský letoun CASA se čtyřmi klisnami koně Převalského na palubě. Koně čeká téměř šest tisíc kilometrů dlouhá cesta do Západního Mongolska, kam Zoo Praha dopravila ve spolupráci s Armádou České republiky již devatenáct koní. Letošní transport bude o hodně náročnější než pět předchozích, protože podle plánu by CASA měla v Mongolsku přepravit do Gobi B ještě další čtyři koně z národního parku Khustain Nuruu.


„Dnes odstartujeme z Kbel pošesté. Ale tentokrát nejenže chceme do Gobi přepravit čtyři koně Převalského z evropských zoologických zahrad, nýbrž také čtyři jedince z národního parku Chustaj. Půjde tedy o zdvojený Návrat divokých koní. Máme toho velmi mnoho za sebou – a přitom je ještě všechno před námi. Držte nám, prosím, palce!“, sdělil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek těsně před odletem.


Dnešní odlet čtyř klisen koní Převalského do Mongolska proběhl bez jakýchkoliv problémů a dle časového harmonogramu. Tým odborníků Zoo Praha začal s přípravou v Dolním Dobřejově v 6 hodin ráno, v 7 hodin a 47 minut již byla v přepravní bedně první klisna jménem Nara. Dále byly naloženy klisny Heia a Reweta, a jako poslední, v 9 hodin a 29 minut, klisna Heilige. Na cestu do Prahy vyrazil konvoj v 10 hodin a 35 minut, ve 12 hodin a 20 minut dorazil na letiště Kbely. Po nezbytných formalitách byly klisny naloženy do armádního letounu CASA. Ve 14 hodin a 12 minut CASA se vzácným nákladem na palubě odstartovala.


Na kbelském letišti koně na dalekou cestu vyprovodili prof. Ing. Eva Kislingerová náměstkyně primátorky Hl. m. Prahy (zřizovatele Zoo Praha) pro oblast finanční politiky, velvyslanec Mongolské republiky Dorjadamb Zumberellkham a velitel 24. Základny dopravního letectva plk. Ing. David Klement.

 

Nakládání klisen v Dolním Dobřejově.  Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Nakládání klisen v Dolním Dobřejově. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Nakládání klisen v Dolním Dobřejově.  Foto: Václav Šilha, Zoo Praha Nakládání klisen v Dolním Dobřejově. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

07-18-16-08-37-02-Přesun transportní bedny s klisnou Heiou do letounu CASA.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Přesun transportní bedny s klisnou Heiou do letounu CASA. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Čtvrtmiliontý návštěvník v Zoo Ostrava

úterý, 12. července 2016 16:09

ZOO Ostrava

Včera prošel branou ostravské zoologické zahrady letošní čtvrtmiliontý návštěvník. Bylo to o dva dny dříve než v loňském roce.

V pořadí 250 000. návštěvníkem se stal Damian Chojmacki z Cieszyna, který se do ostravské zoo vydal se svou ženou a dcerkou. Rodina obdržela pamětní list a upomínkové předměty zoo. Od začátku prázdnin zamířilo do zoo už bezmála 36 000 lidí. V porovnání s loňským rokem je to téměř šestkrát více. A právě návštěvníků z Polska stále přibývá.

 

 

Foto Vladimír Adámek

07-12-16-04-09-48-250-000-navstevnik-(2)jpg.JPG

 

Mláďatá tučniakov sa učia plávať

úterý, 12. července 2016 07:05

ZOO Košice

Tri mláďatá tučniakov jednopásych (Spheniscus humboldti) sú zo dňa na deň lepšími plavcami. Vyliahli sa v apríli tohto roka trom rodičovským párom. Spočiatku sú mláďatá tučniakov pokryté iba jemným páperím. Skutočné perie im začína rásť približne v druhom mesiaci života. Až po úplnom operení sa môžu vydať na vodu so svojimi rodičmi, od ktorých sa učia plaveckému majstrovstvu. Vo vode plávajú pomocou veslovitých krídel a kormidlujú nohami. Dokážu plávať rýchlosťou až 35 km/hod. Úplne samostatnými sú približne po 4 mesiaci života, kedy ich už rodičia prestanú kŕmiť.

Video si môžete pozrieť na našej facebookovej stránke:

https://www.facebook.com/ZooKosice/

 

tucnakjpg.jpg

 

tucnak1jpg.jpg

 

Zoznámte sa s mláďatkami primátov

pátek, 08. července 2016 17:02

ZOO Košice

Za posledné dva mesiace sa rozrástli rodiny našich primátov. V polovici apríla sa narodilo mláďa lemura kata. Je to druhý potomok matky Edy a otca Saka, ktorí prišli do Košíc pred dvoma rokmi. Lemur kata je najznámejším lemurom s dennou aktivitou, preto je v expozícii (50 metrov za vstupom po ľavej strane) stále živo. Veselo je aj oproti v chovnom zariadení, ktoré obývajú makaky magoty. Najväčšiu pozornosť púta  mláďa, ktoré sa narodilo 4. mája. Otec Pepo a matka Tina sa oňho vzorne starajú.  V ten istý deň sa prírastku potešila ďalšia rodina primátov – málp hnedých. Matka Lili a otec Filip predstavili skupine najnovšieho člena. Nájdete ho vo výbehu v centrálnej časti Zoo. Nezabudnite na komentované kŕmenie, ktoré je každý deň o 11:30 hodine.

lemurjpg.jpg

 

malpajpg.jpg

 

magotjpg.jpg

 


<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>

Strana 11 z 62