Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
19.10. 2018 Mládě pandy červené je samec
ZOO Praha Malá panda, narozená v Zoo Praha druhého července samici Wilmě a samci Patovi, bude nosit „klučičí“ jméno. Jaké, to se návštěvníci dozvědí ...
17.10. 2018 Odborná práca v ZOO
ZOO Košice Zoologická záhrada Košice dlhodobo spolupracuje s Univerzitou veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. V rámci včerajšej výučby sa študenti ...
15.10. 2018 Mláďata rysa karpatského + rekonstrukce pavilonu paviánů
ZOO Liberec Nové přírůstky rysů karpatských V liberecké zoologické zahradě se těší z dvou mláďat rysů karpatských. Přestože obě rysata přišla ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Novinky


Gorilí samec Richard oslavil své 25. narozeniny

čtvrtek, 10. listopadu 2016 09:10

ZOO Praha

Vůdčí samec pražské skupiny goril nížinných, stříbrohřbetý samec Richard, oslavil 9. listopadu své 25. narozeniny. Chovatelé mu ve vnitřní expozici v Pavilonu goril připravili narozeninový dort a desku připomínající jeho dnešní jubileum, ve které bylo schovaných dvacet pět mrkví. Zkrátka nezůstali ani ostatní členové gorilí skupiny - po expozici pro ně chovatelé rozvěsili pamlsky ukryté v plastových lahvích.

Gorilí samec Richard žije v Zoo Praha již od roku 2003, kdy k nám dorazil z britské Paignton Zoo. Na jeho příchod i celý pobyt u nás dnes ve 14.30 při Richardových oslavách v Pavilonu goril zavzpomínal zoologický náměstek Jaroslav Šimek a vrchní chovatel David Vala. Ti mu také popřáli k jeho jubileu hodně zdraví do dalších let. Pro Richarda byl ve vnitřní expozici připraven dort, na kterém si oslavenec pochutnával před zraky návštěvníků.

Stříbrohřbetý gorilí samec Richard dnes oslavil své 25. narozeniny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Stříbrohřbetý gorilí samec Richard dnes oslavil své 25. narozeniny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ke svému jubileu dostal Richard třípatrový dort. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ke svému jubileu dostal Richard třípatrový dort. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Hana Matoušů

 

 

Ibisi skalní se vracejí do zrekonstruované voliéry

pondělí, 07. listopadu 2016 11:57

ZOO Praha

Ibisi skalní, kteří se proslavili svým únikem ze sněhem poničené voliéry a ještě více svým návratem do Zoo Praha, ve kterém se angažovala široká veřejnost, se nyní vracejí na „místo činu“. Do zrekonstruované a zmodernizované voliéry byli vypuštěni dnes, pro návštěvníky bude jejich expozice zpřístupněna od zítřka, soboty 5. listopadu.


Spolu s ibisi skalními se do voliéry vracejí či postupně budou vracet i další druhy, např. jeřábi panenští, nesyti afričtí, čírky úzkozubé, ibisové hagedaši či supi mrchožraví.

Ibisi skalní se vracejí do nově zrekonstruované voliéry. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ibisi skalní se vracejí do nově zrekonstruované voliéry. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pro návštěvníky bude nová voliéra zpřístupněna od soboty 5. listopadu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pro návštěvníky bude nová voliéra zpřístupněna od soboty 5. listopadu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

 

OSMÉ MLÁDĚ MRAVENEČNÍKA

pátek, 04. listopadu 2016 10:04

ZOO Olomouc

Další mládě mravenečníků čtyřprstých se narodilo 18.10. Matkou je opět již velmi zkušená samice Tara a sameček je jejím pátým potomkem. Tara je sama naším odchovancem, narodila se v Zoo Olomouc 16.11.2009 tehdejšímu chovnému páru Tamině a Dartovi.

Otcem letošního mláděte je Chaco, kterého jsme přivezli 16.1.2015 z Amneville, ale pochází pravděpodobně přímo z Ameriky. Čekání na jeho potomka bylo poměrně dlouhé a už jsme začínali pochybovat o jeho schopnostech. Jakmile jsme při ultrazvukovém vyšetření Tary objevili úspěšně se vyvíjející mládě, byly všechny obavy ty tam.

Matka s mládětem jsou zatím odděleni v porodním boxu v zadní části vnitřní expozice kotulů veverovitých. Malý mravenečník měl ideální porodní váhu a rychle roste, jak je ostatně u tohoto druhu zvykem.

11-04-16-10-06-52-dsc_3932jpg.jpgdsc_3902jpg.jpgdsc_3872jpg.jpg
 

Hlasování o jménu pro nejmladší slůně Zoo Praha

čtvrtek, 03. listopadu 2016 11:41

ZOO Praha

V pátek 7. října se v Zoo Praha narodil sloní sameček. O jeho jméně se nyní rozhoduje ve veřejném hlasování a volit lze ze tří předvybraných jmen: Hanno, Nandimithra (zkráceně Nandi) a Rudolf (Rudi). Hlasovat je možné formou dárcovské SMS (DMS), či prostřednictvím hlasovacího lístku zakoupeného v Zoo Praha. Každý hlasující tím zároveň přispěje na výstavbu nového pavilonu goril, který již nebude ohrožen povodněmi. Vybírat jméno slůněte je možné ode dneška až do poledne 27. prosince.


Jména, mezi nimiž se volí, vybrali pracovníci Zoo Praha. Rudolf (Rudi) připomíná císaře Rudolfa II. a jeho pražskou zvířetnici, kterou můžeme považovat za jednu z prvních zoologických zahrad v Evropě. Nandimithra (Nandi) byl na přelomu letopočtu slavným mahautem válečných slonů na dnešní Srí Lance, odkud pocházejí i matky našich letošních sloních mláďat. A jméno Hanno odkazuje k jednomu ze slavných slonů evropské historie, který žil v 16. století a portugalský král jej daroval papeži.


Hlasování o jménu slůněte, které je k dispozici ve webovém speciálu po kliknutí ZDE, je mírně zpoplatněno ve prospěch výstavby nového pavilonu goril. Sloni jsou před povodněmi již v bezpečí, gorily však zatím ne… Do hlasování je možné se zapojit třemi způsoby:


- Zasláním dárcovské SMS ve tvaru DMS ZOOPRAHA na telefonní číslo 87 777 (cena jedné této DMS činí 30 Kč, na nový pavilon goril přispějete 28,50 Kč). V odpovědní zprávě obdržíte unikátní kód a odkaz na stránku, kde lze hlasovat pro jméno slůněte a současně mu popřát do života. Čím originálnější přání, tím větší šance, že hlasující získá některou ze zajímavých cen.

- Zakoupením hlasovacího lístku v Zoo Praha. Tyto lístky jsou k dispozici na pokladnách zoo a v prodejnách suvenýrů a stojí 20 Kč. Rovněž na nich je prostor pro přání slůněti. Hlasovací lístky se vyplňují na místě a vhazují do určených schránek.

Online platbou na stránkách darujspravne.cz v sekci Pojmenuj slůně – podpoř nový pavilon goril. Každý hlasující o jméně malého slůněte přispěje částkou ve výši minimálně 30 Kč na nový pavilon pro gorily.
Jak bylo zmíněno, každý kdo slůněti popřeje, může zároveň získat ceny Zoo Praha.


Po celou dobu hlasování budeme každé úterý vyhlašovat autory nejvtipnějších a nejoriginálnějších přání, kteří vždy získají tyto ceny:
1. cena: chovatelem na jeden den – prožijte jeden den jako chovatel u atraktivních zvířat Zoo Praha – u žiraf, kočkovitých šelem, plazů či ptáků
2. cena: roční rodinná vstupenka (12 vstupů)
3. cena: prohlídka s průvodcem a setkání s kontaktním zvířetem
4. cena: krmení žiraf + výroba papíru ze sloního trusu
5. cena: pět jednorázových rodinných vstupenek
Vybírat jméno lze od 1. listopadu až do poledne 27. prosince. Po nich proběhnou slavnostní křtiny slůněte.

Hlasování o jméně slůněte probíhá od 1. 11. do poledne 27. 12. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hlasování o jméně slůněte probíhá od 1. 11. do poledne 27. 12. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sloní sameček se narodil 7. října. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sloní sameček se narodil 7. října. Foto: Petr Hamerník, Zoo PrahaHana Matoušů

 

 

Radost z manulích čtyřčat

středa, 02. listopadu 2016 11:08

ZOO Brno

Samec divoké kočky manul, který přijel do brněnské zoologické zahrady v roce 2013, se stal poprvé otcem – a hned čtyřnásobným. Dva kocouři a dvě kočky se narodili už v květnu, ale vzhledem k vysoké úmrtnosti manulích mláďat lze o úspěšném odchovu mluvit až nyní.

 

11-02-16-11-11-56-1jpg.jpg

 

Brněnskou zoologickou zahradu obývá aktuálně hned šest manulů (Otocolobus manul), malých kočkovitých šelem pocházejících původně z centrální Asie, kde žijí na travnatých náhorních rovinách. Návštěvníci mohou vidět jen čtyřletého samce Manu narozeného v Jihlavě v expozici naproti lachtanům.

 

Dvouletá samice Rosa, která přijela do zoo na jaře roku 2015 z Highland Wildlife Park, nikdy neopustila chovatelské zázemí. Tam se za ní přesouval i samec v období páření. Když se pak v dubnu narodila čtyři koťata, zůstala také spolu s matkou mimo expozice přístupné návštěvníkům. Důvodem takových tajností je komplikovanost odchovu manulů v lidské péči.

 

11-02-16-11-12-44-2jpg.jpg

 

Manuli jsou všeobecně velmi plaší a citliví vůči stresu a jejich rozmnožování komplikuje také onemocnění vyvolané parazitem Toxoplasma gondii, který se běžně vyskytuje u kočkovitých šelem včetně kočky domácí. Zatímco pro kočku domácí se ale nejedná o zvlášť závažnou chorobu, u manulů je průběh toxoplasmosy velmi dramatický. Přes veškeré úsilí chovatelů a veterinárních lékařů způsobuje velké ztráty mezi mladými zvířaty.

 

Kritické období pro mláďata přichází až mezi třetím a čtvrtým měsícem věku, tedy v době, kdy jsou už relativně velká a aktivní. Onemocnění nastupuje bez varovných příznaků, průběh je rychlý a často končí smrtí koťat.

 

11-02-16-11-13-02-3jpg.jpg

 

„Vzhledem k nepříznivé prognóze a k tomu, že šlo o Rosina první mláďata, jsme byli, co se týče možného úspěšného odchovu, spíš skeptičtí. O to větší radost nám samozřejmě dělá, že všechna čtyři koťata právě slaví 6 měsíců a pomalu se chystají k novým chovatelům, kde se zapojí do EAZA EEP programu,“ řekla kurátorka savců Zoo Brno Dorota Gremlicová.

 

Populaci manulů ve volné přírodě ohrožuje především ztrátou přirozeného prostředí, proto je důležité, aby zoologické zahrady nejen představovaly tento druh návštěvníkům, ale zároveň také stabilizovaly populaci v lidské péči pro případ, že by ji bylo zapotřebí.

 

 

 

Výměna samiček lachtana jihoafrického v Zoo Praha

pondělí, 31. října 2016 13:44

ZOO Praha

Samička lachtana jihoafrického Wendy, dcera samce Melouna a vnučka legendárního Gastona, již dospěla a musela opustit svoji skupinu. Jejím novým domovem se stala Zoo Rostock, kam odjela v úterý 25. 10., a odkud k nám na oplátku ve čtvrtek 27. 10. přicestovala nová samička lachtana jihoafrického, Ronja.


Samička Wendy, která se narodila 22. 5. 2013, již dospěla a bylo třeba jí najít nový domov. Chov tohoto druhu lachtana však není v zoologických zahradách příliš rozšířený a najít pro Wendy vhodnou novou skupinu, nebylo snadné. Nakonec se dohodla výměna mladých samiček s německou Zoo Rostock - obě zahrady tak získají nepříbuzné jedince do svých chovů.


Lachtan jihoafrický obývá ve volné přírodě oceán v blízkosti pevniny a přilehlá pobřeží. Většinu života tráví ve vodě, výborně plave a dokáže se potopit až do hloubky 200 metrů. Živí se rybami a vodními živočichy a může měřit až 230 centimetrů a vážit okolo 360 kilogramů.


Plánovaný transport Wendy byl domluvený na úterý 25. 10. Aby pro Wendy nebyl přesun příliš velkou zátěží, trénovali s ní její chovatelé nástup do transportní bedny již několik dnů před samotným transportem. Toto úsilí přineslo své výsledky a Wendy byla podle plánů v úterý dopoledne přepravena ze Zoo Praha do Zoo Rostock. Aby se v novém prostředí bez problémů adaptovala, cestovala se svým chovatelem, který s ní v novém domově strávil také prvních pár dní.


Na cestu do Prahy se na oplátku připravovala samička Ronja, narozena 2. 6.2015, která se tak před svým odjezdem do Zoo Praha mohla seznámit se svým budoucím vrchním chovatelem.  Do Prahy dorazila Ronja ve čtvrtek 27. 10. v odpoledních hodinách. Její adaptace na nové prostředí probíhá bez problémů a pokud se nevyskytnou žádné komplikace, bude v expozici lachtanů k vidění již v průběhu listopadu. V létě ji pak návštěvníci budou moci pozorovat během jedné z nejvyhledávanějších atrakcí v Zoo Praha – při komentovaném cvičení s lachtany.

Samička Ronja dorazila do Zoo Praha ve čtvrtek 27. 10. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Samička Ronja dorazila do Zoo Praha ve čtvrtek 27. 10. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Aby pro Wendy nebyl přesun příliš velkou zátěží, trénoval s ní její vrchní chovatel Jakub Mezei nástup do transportní bedny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Aby pro Wendy nebyl přesun příliš velkou zátěží, trénoval s ní její vrchní chovatel Jakub Mezei nástup do transportní bedny. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Štvorčatá kapybár sa majú k svetu

neděle, 30. října 2016 13:03

ZOO Košice

Už viac ako týždeň môžu návštevníci obdivovať štyri mláďatá kapybary močiarnej (Hydrochoerus hydrochaeris) v zimnej ubikácii. Matkou sa stala samica, ktorú sme v roku 2011 priviezli zo Zoo Spišská Nová Ves. Otcom je samec, ktorý sa narodil v Zoo Berlín a do košickej Zoo sme ho doviezli takmer pred rokom. Polovicu chovného zariadenia obýva matka s mláďatami, druhá polovica patrí samcovi a ďalšej samici. Mláďatá sa po narodení majú k svetu. Na rozdiel od mnohých iných hlodavcov sa rodia mláďatá kompletne vyvinuté, takže ihneď po pôrode môžu nasledovať svoju matku. Pripomínajú vernú kópiu dospelého jedinca, len niekoľkonásobne zmenšenú. Podstatnú časť dňa trávia na vyhrievacej podložke.

Kapybary sú najväčšie hlodavce sveta. Prirodzene sa vyskytujú v Južnej Amerike od Panamy po severnú Argentínu východne od Ánd. Dorastajú do hmotnosti 30 až 55 kg. Chovu kapybár sa košická Zoo venuje od roku 2002. Ak sa chystáte do Zoo počas nastávajúcich voľných dní na halloweenské prechádzky, pristavte sa pri chovnom zariadení kapybár vedľa plameniakov.

kapybaryjpg.jpg

 

kapybary-1jpg.jpg

 

Prožijte pestré podzimní prázdniny v Zoo Praha

čtvrtek, 27. října 2016 08:54

ZOO Praha

Během podzimních prázdnin čeká na všechny návštěvníky Zoo Praha bohatý program. Připravena jsou komentovaná sekání u našich mláďat, ukázky výcviku zvířat či zvířecí dílny. Všechny též zveme do Pavilonu šelem a plazů – dvě zářijová koťata kočky rybářské již jsou společně se svojí matkou k vidění ve své expozici. Pestrý prázdninový program vyvrcholí sobotní oslavou Mezinárodního dne gibonů.


V těchto dnech je možné v pavilonu Šelem a plazů pozorovat dvě koťata kočky rybářské, která se narodila 14. září. Odchov tohoto druhu není snadný, při spárování je důležité, aby si obě zvířata vzájemně rozuměla. O to větší radost máme, že u tohoto páru se jedná již o druhý úspěšný odchov. Matkou je zkušená pětiletá samice Oruwa, otcem pak dvanáctiletý samec Mates, který do Zoo Praha dorazil před devíti lety ze Srí Lanky.


Během prázdninové návštěvy Zoo Praha si rozhodně nenechte ujít také komentovaná setkání u expozic našich letošních mláďat či mimořádné ukázky výcviku zvířat, které se konají v Amfiteátru Bororo. V pátek pak zveme všechny děti do Vzdělávacího centra, kde si budou moci vyrobit masku zvířete, antistresové omalovánky, vyřešit zvířecí hlavolamy a mnohé další.


Podzimní prázdniny v Zoo Praha vyvrcholí v sobotu oslavou Mezinárodního dne gibonů. Dozvíte se mnoho zajímavostí o tomto ohroženém druhu zvířat - o jejich jedinečných schopnostech i způsobu jejich života. Ve 13 hodin pak dostanou giboni dárek a vy jim společně s námi můžete poblahopřát.

PROGRAM:
Setkání s mláďaty

26. - 28. 10.

- 10.30    Pavilon hrochů
- 11.00    Údolí slonů
- 11.30    Expozice hrabáčů
- 13.00    Pavilon goril


Ukázky výcviku zvířat v Amfiteátru Bororo
26. – 28. 10.

dvakrát denně v těchto časech:
- 12.00
- 14.30


Zvířecí dílny v Přednáškovém sále

28. 10.

- 10.00 – 15.00    Vzdělávací centrum


Oslava u gibonů

29. 10.

- 10.00 – 15.00  Expozice gibonů

Dvě letošní koťata kočky rybářské jsou již k vidění ve své expozici. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Dvě letošní koťata kočky rybářské jsou již k vidění ve své expozici. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

Nejmladší pražské slůně je k vidění ve venkovním výběhu v Údolí slonů!

čtvrtek, 20. října 2016 13:14

ZOO Praha

Za pěkného počasí jsou obě naše letošní sloní mláďata, třináctidenní Tamařino slůně a půlroční Maxmilián, od 13 hodin k vidění ve venkovním výběhu v Údolí slonů. Nejmladšímu pražskému slůněti ještě nejsou ani dva týdny, za tu dobu se toho ale stačilo hodně naučit. Od svého narození velmi dobře prospívá, proto bylo pár dní po porodu spojeno se starším slůnětem Maxem. Nyní začíná prozkoumávat svět venku.


Tamařino slůně nemá o zábavu nouzi. Téměř od narození mu nadšeně asistuje již půlroční Max, pro kterého je sloní novorozeně vítaným společníkem. Krátce po porodu sice byla obě slůňata na pár dní oddělena, aby si Tamara se svým slůnětem mohla odpočinout, ale k opětovnému spojení došlo velice brzy. Max nevydržel svého nového kamaráda pozorovat jen zpovzdálí a prolezl k němu skrz ocelová lana. Z počátku sice Maxovo dovádění neznalo míru, ale poté co Tamara zasáhla, rychle zkrotl. Chovatelé nejdříve spojovali obě slůňata během dne, ale když se ukázalo, že vše probíhá bez problémů a zvířata na sebe velmi dobře reagují, rozhodli se spojit slůňata s jejich matkami i přes noc.


Malé slůně tedy tráví dny společně s Maxem a jejich vzájemná interakce je pro oba velkým přínosem. Na spojení s ostatními členy sloního stáda si nejmladší slon bude muset ještě počkat, než pořádně zesílí. Obě letošní stoprocentně pražská slůňata ale mohou návštěvníci za hezkého počasí kolem jedené hodiny odpoledne pozorovat spolu v Údolí slonů již nyní.

Letošní stoprocentně pražská slůňata ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Letošní stoprocentně pražská slůňata ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Za hezkého počasí mohou návštěvníci slůňata pozorovat v Údolí slonů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Za hezkého počasí mohou návštěvníci slůňata pozorovat v Údolí slonů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Voľné pracovné miesta v Zoo Košice

pondělí, 17. října 2016 10:16

ZOO Košice

Zoo Košice ponúka pracovné miesto :


Vedúci oddelenia výživy a záhradníctva

Požadujeme dokončené vysokoškolské vzdelanie (UVLF Košice, ČZU Praha, SPU Nitra)


Odborný pracovník v záhradníctve

Požadujeme dokončené stredoškolské, prípadne vysokoškolské vzdelanie (SPU Nitra, Mendelova univerzita Brno – Zahradnická fakulta, Lednice)

 

Miesto výkonu práce : ZOO Košice, Široká 31, 040 06 Košice – Kavečany

Termín nástupu : dohodou

Druh pracovného pomeru : pracovný pomer na dobu určitú

Platové ohodnotenie: podľa zákona č. 553/2003 Z. z. O odmeňovaní niektorých zamestnancov pri výkone práce vo verejnom záujme. (Výška tarifného platu je závislá od dĺžky započítanej praxe)

Osobnostné predpoklady: spoľahlivosť, zodpovednosť, samostatnosť a chuť pracovať

Prax vítaná. Možnosť ubytovania v služobnom byte.

 

Kontakt: Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript

 

První úspěšné vylíhnutí mláďat hoka přilbového na území Česka a Slovenska!

čtvrtek, 13. října 2016 23:16

ZOO Praha

V Zoo Pr

aha se 9. října vylíhla dvě mláďata hoka přilbového. Jeho odchov lidské péči není příliš častý a v zoologických zahradách na území Česka a Slovenska se jedná dokonce o historicky první úspěšné vylíhnutí mláďat tohoto ohroženého druhu. Návštěvníci mohou mláďata pozorovat ve venkovní voliéře, kam s nimi matka vyšla hned druhý den po jejich vylíhnutí.

Rodičovský pár pochází z chovu bažantnice v německém Erfurtu, kde se oba rodiče vylíhli v roce 2010. Do Zoo Praha pak přišli z plzeňské zoo v roce 2012. Ačkoli samice snáší již delší dobu, dosud o snesená vejce nejevila zájem a dokonce je i rozbíjela. O mláďata, která se vylíhla 9. října, naopak starostlivě pečuje. Hledá jim potravu, kterou jim poté podává do zobáku. Návštěvníci ji také mohou ve venkovním výběhu poblíž Pavilonu tučňáků vidět, jak obě mláďata starostlivě zahřívá.

Hoko přilbový se ve volné přírodě vyskytuje převážně v hustých mlžných lesech na území Jižní Ameriky. Živí se plody, semeny, pupeny a mladými listy. Potravu sbírá v párech nebo menších rodinných skupinách na zemi, při ohrožení se stáhne na strom, kde také nocuje. Své jméno dostal od zvláštní modravě šedé přilby před očima. Obě pohlaví mají obvykle černé tělo, ale vzácně lze narazit i na samičky rezavé s černým pruhováním. Samice hoka přilbového snáší obvykle dvě vejce a jejich inkubace trvá 30 - 34 dní.

Historicky první mláďata hoka přilbového vylíhlá v zoologických zahradách na území Česka a Slovenska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Historicky první mláďata hoka přilbového vylíhlá v zoologických zahradách na území Česka a Slovenska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Již od druhého dne po vylíhnutí mohou návštěvníci pozorovat samici s mláďaty ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Již od druhého dne po vylíhnutí mohou návštěvníci pozorovat samici s mláďaty ve venkovním výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Pásovec roste jako z vody

pondělí, 10. října 2016 08:22

ZOO Brno

Pásovec štětinatý, který se narodil v polovině července v brněnské zoologické zahradě, je téměř k nerozeznání od rodičů.  V Brně se jedná o historicky první narozené mládě.

Samici Elišku chová brněnská zahrada od roku 2013, samec Eda přišel do Brna o dva roky později z polského Krakova.

 

pasovec1_570jpg.jpg

 

"Porody pásovců jsou i v českých zoologických zahradách poměrně běžné, vzácné jsou ale právě jejich odchovy, " řekla kurátorka savců Dorota Gremlicová. Zatím s určitostí neznáme jeho pohlaví, protože u pásovců se těžko určuje i v pozdějším věku. Ale s největší pravděpodobností se jedná o samce.

 

Návštěvníci najdou rodinku pásovců v Exotáriu, ale vzhledem k tomu, že mládě během tří měsíců dorůstá do velikosti dospělého jedince, je těžko rozeznatelné od rodičů. Jediným rozdílem je růžové zabarvení kůže pod krunýřem a bílé ochlupení.

 

Krunýř pásovců se skládá z 6–8 kostěných pásů spojených pružnou kůží, což mu umožňuje pohyb. Celé tělo má pokryté dlouhými tuhými chlupy, nejvíce jich je na spodní straně těla. Přední končetiny jsou silné s velkými drápy, slouží k získávání potravy, ale i k obraně proti nebezpečí.

 

655y0648_570jpg.jpg

 

Pásovci si vyhrabávají rozsáhlé podzemní nory, ve kterých tráví většinu času. Jsou schopni prohrabat beton i asfalt. Životu pod zemí jsou velmi dobře přizpůsobeni. Mají velký objem plic a speciálně utvářené nozdry, které pásovci umožňují nadechnout vzduch z okolní půdy, aniž by se do nozder dostaly jakékoli částečky.

 

Životem pod zemí se vyhýbá nejen svým predátorům, ale i nepříznivým teplotám. Zajímavostí je u pásovců tzv. polyembryonie, kdy se oplozené vajíčko několikrát rozdělí, než se zahnízdí v děloze. Z jednoho vajíčka tak vznikne několik jedinců, kteří jsou vždy stejného pohlaví a mají identickou DNA.

 

pasovec2_570jpg.jpg

 

 

 

Pod krunýřem. Říjen – měsíc želv

pondělí, 10. října 2016 08:16

ZOO Brno

Měsíc říjen patří v brněnské zoologické zahradě želvám a jejich ochraně. Výstavy, přednášky a želví stezka upozorňují návštěvníky na celosvětový problém ohrožení těchto vzácných živočichů, kteří obývají naši planetu miliony let a dnes je jejich největším nepřítelem člověk.

 

oseaturtlefacebookjpg.jpg

 

Mořské želvy hynou v rybářských sítích, strádají konzumací plastového odpadu a jejich rozmnožovací pláže si stále častěji přivlastňuje turistický průmysl. V řadě oblastí světa je jejich maso a vejce vyhledávanou gurmánskou pochoutkou a obchod se želvami se stal lukrativním mezinárodním podnikáním.

 

„Před deseti lety jsme se rozhodli podpořit úsilí na záchranu těchto zvířat a vytvořili jsme společně s indonéskou nadací Yayasan Kura-Kura Nusa Penida a ve spolupráci s UCSZOO projekt Kura Kura – Zachraň želvu. Postupně se snažíme získávat finanční prostředky a budujeme ve vesnici Toyapakeh na ostrově Nusa Penida v Indonésii Rehabilitační centrum zvířat, které bude sloužit k léčbě želv zabavených nelegálním obchodníkům. Odborným garantem projektu je Veterinární a farmaceutická univerzita Brno,“ řekl ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

 

cuteseaturtlejpg.jpg

 

Jak složité bylo vybudovat takovou stanici a jaké administrativní překážky bylo potřeba zdolat, se lidé dozvěděli na přednášce ředitele Zoo Brno Martina Hovorky ve čtvrtek 6. října v 17:00 ve Středisku ekologické výchovy Hlídka při Zoo Brno pod Špilberkem. V sobotu 8. října ve 14:00, ve Světový den zvířat, jsme nabídli další zajímavé povídání Hanky Svobodové, která se mořskými želvami a příčinami jejich ohrožení zabývá už od studií. Do Indonésie jezdí už 7 let a od března 2014 působí na severovýchodním Borneu v oblasti Berau v Indonésii jako koordinátor projektu na ochranu mořských želv.

 

V areálu zahrady jsou celý měsíc instalovány tři výstavy s želví tematikou a děti mohou prostřednictvím soutěžní stezky nahlédnout pod želví krunýř. Zajímavou výstavu fotografa a cestovatele Tomáše Melichárka s názvem Hlubiny najdete na Hlídce 4, kam zveme také 20. října na přednášku prof. MVDr. Zdeňka Knotka, CSc. z VFU Brno na téma Nemoci želv.

 

Speciální komentovaná krmení karetek novoguinejských čekají na návštěvníky zoo v Tropickém království – soboty 1., 15. a 29. 10., vždy ve 13:00. Celý měsíc mohou návštěvníci přispět na projekt Kura Kura do speciálních „želvích pokladniček“. Chceme lidem u nás ukázat, že i z velké dálky se dá pomáhat zvířatům žijícím v Indonésii, a to i zcela nepatrnou částkou ze své peněženky. Zoo Brno není k osudu želv lhostejná. Nebuďte ani Vy!

 

seaturtle1600x600pxjpg.jpg

 

 

 

Další slůně v Zoo Praha!

pondělí, 10. října 2016 08:11

ZOO Praha

Slonice Tamara porodila v pátek po osmé hodině večer své první slůně. Jde o samečka, který váží osmdesát kilogramů a který začal vzápětí pít. K porodu došlo za přítomnosti slonice Janity a jejího letos narozeného slůněte Maxe.  Již v sobotu však od sebe obě matky se slůňaty byly na čas odděleny, protože zvědavý Max jevil o novorozeného samečka až příliš velký zájem. Pavilon však zůstává pro návštěvníky otevřen, a tak mají jedinečnou příležitost sledovat život slůněte doslova od prvních hodin po jeho narození.


„Druhé, navíc stoprocentně pražské slůně v jednom roce, to je chovatelský úspěch, o kterém jsme donedávna nemohli ani snít,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Je to především zásluha našich chovatelů, ale rovněž zřizovatele, který umožnil vybudování Údolí slonů, i české diplomacie, díky níž jsme ze Srí Lanky přesně před čtyřmi lety získali Tamaru s Janitou.“


Otcem slůněte je sloní býk Ankhor, který do Zoo Praha přišel 12. srpna 2014 z Berlína a o Tamaru projevil zájem hned na začátku prosince 2014. Naproti tomu otcem Maxe, který se narodil 5. dubna 2016, je býk Mekong, žijící nyní v holandském Emmenu.


Tamara byla březí 658 dnů a její porod chovatelé již očekávali, a to nejen vzhledem k předpokládanému termínu, ale i změnám hormonálních hladin. Přesto v pátek Tamara překvapila rychlostí, s jakou své mládě porodila. Ve skutečnosti však porod začal již během předchozí noci.

 

„Sloni podobně jako další zvířata jsou schopni porod, ke kterému dochází během noci, pozastavit,“ říká kurátor chovu Pavel Brandl. „Tamara patrně začala rodit již v noci na pátek, ale s příchodem dne narození mláděte odložila až na následující večer. Potom už šlo všechno nesmírně rychle.“


Slůně dostane jméno až za několik týdnů a z více variant navržených pracovníky Zoo Praha je bude vybírat nejširší veřejnost.

O chovu slonů v Zoo Praha:
Chov slonů v Zoo Praha má dlouhou historii, sahá až do roku 1933, kdy k nám přišel legendární první slon pojmenovaný Baby. Po něm následovaly v roce 1951 a 1952 slonice Jumba a Duňa a v roce 1953 slon Petr I. První sloninec stál v Zoo Praha na místě dnešní expozice lemurů, druhý byl pro veřejnost zpřístupněn v roce 1973 a nacházel se prostoru dnešní Rezervace Bororo. Oba dva slonince se nacházely v zátopové oblasti. Povodně v roce 2002 ukázaly nutnost vybudování slonince nového na místě, které nebude ohroženo možnými povodněmi, a ve kterém bude možné zajistit bezpečný chov těchto vzácných zvířat.


Nový pavilon slonů byl pro veřejnost otevřen v roce 2013 a v současné době v něm mohou návštěvníci pozorovat stádo devíti slonů. Nejstarším členem stáda je samice Gulab, která k nám přišla v roce 1966. Dalšími členy jsou samec Ankhor, samice Shanti, Donna, Janita, Tamara, tříletá samička Sita, půlroční Maxmilián a nový novorozený sameček.  Narození již druhého slůněte v Zoo Praha během jednoho roku je výjimečnou událostí a svědčí o tom, že jednou ze zásadních podmínek pro prosperující chov je zajištění vhodných a bezpečných prostor.

Malé slůně pije od matky několikrát za hodinu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Malé slůně pije od matky několikrát za hodinu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Vzápětí po narození se postavilo, ale jeho pohyby jsou ještě vratké. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Vzápětí po narození se postavilo, ale jeho pohyby jsou ještě vratké. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha


Jako každé novorozeně i sloní sameček často spí, nejčastěji vleže na boku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Jako každé novorozeně i sloní sameček často spí, nejčastěji vleže na boku. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Nové slůně v Zoo Praha!

sobota, 08. října 2016 22:10

ZOO Praha

Slonice Tamara porodila v pátek 7. října po osmé hodině své první slůně. Sloní stádo v Zoo Praha se tak během jednoho roku rozrostlo o dalšího sloního samečka. Malé slůně se má čile k světu, hned po narození se začalo stavět na zpočátku ještě vratké nohy a po pár hodinách již sálo mléko od matky.


Porod téměř dvanáctileté slonice Tamary proběhl rychle a bez problémů. Asistovala u něj i slonice Janita s půlročním Maxem. Pro něho bylo narození nového slůněte velkým zpestřením a hned v něm viděl možného partnera na hraní. Na to si ale ještě bude muset pár dní počkat, než malý sloní sameček trochu zesílí.  Všichni návštěvnici však již mohou nový přírůstek ve sloním stádě pozorovat v Pavilonu slonů na vlastní oči.

Slonice Tamara porodila v pátek 7. října své první slůně. Foto: Petr Hamerník, Zoo  Praha

Slonice Tamara porodila v pátek 7. října své první slůně. Foto: Petr Hamerník, Zoo  Praha

Porod proběhl bez problémů a malé slůně se má čile k světu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Porod proběhl bez problémů a malé slůně se má čile k světu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

Slonice Tamara porodila

sobota, 08. října 2016 09:13

ZOO Praha

Slonice Tamara porodila v pátek 7. října ve 20.10 dlouho očekávané mládě. Stalo se tak ve skupině spolu s Janitou a Maxmiliánem. Mládě je v pořádku a čekáme, až začne pít. Jde o samečka; jeho otcem je Ankhor.

Tamařino slůně spolu s Maxmiliánem, který se narodil letos v dubnu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Tamařino slůně spolu s Maxmiliánem, který se narodil letos v dubnu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně se narodilo 7. října ve 20.10 hod. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně se narodilo 7. října ve 20.10 hod. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně krátce po narození. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně krátce po narození. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Pár psů pralesních vychovává v Zoo Praha již čtvrtý vrh mláďat

čtvrtek, 06. října 2016 11:41

ZOO Praha

Chovu psů pralesních se v Zoo Praha daří - zdejší smečka se letos rozrostla o další čtyři jedince. Mláďata se rodičům narodila 6. 8. a je to jejich čtvrtý společný vrh. Štěňata dobře prosperují, v současnosti již opustila noru, a tak návštěvníci mohou v expozici pozorovat skupinu jedenácti psů pralesních.


Samec z rodičovského páru k nám přišel roku 2010 ze zoo Jokohama, o dva roky později pak k němu přibyla samice ze zoo Mulhouse. První štěňata se jim narodila v roce 2013 a od té doby se jejich smečka rozrůstá o mláďata z dalších vrhů pravidelně na přelomu července a srpna - celkem jich měli již sedmnáct. Letošní čtyřčata se narodila 6. 8. a v současnosti již opustila noru, ve které ukrývala několik týdnů po svém narození. Již začínají ochutnávat pevnou stravu, ale stále jsou ještě kojena a závislá na rodičích, samostatná budou zhruba až v jednom roce věku.


Původní domovinou psa pralesního jsou lesy Jižní Ameriky.  Loví ve smečkách jen v noci a jeho kořistí jsou převážně noční savci. Psi pralesní jsou zdatní plavci a svoji kořist proto mohou dostihnout i ve vodě. Přes den je velmi těžké je ve volné přírodě spatřit, neboť odpočívají v prohlubních, norách nebo skulinách. Svá teritoria si dobře střeží a ojedinělým způsobem pachově značí - ve snaze umístit pachovou značku co nejvýše, dělají při označování svého území stojku.


Chov psů pralesních začal v Zoo Praha na konci osmdesátých let a do letošního roku se u nás narodilo sto tři mláďat. O ta letošní se kromě dominantního rodičovského páru starají i ostatní sourozenci.

Celkem mohou návštěvníci v expozici pozorovat smečku jedenácti psů  	pralesních. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Celkem mohou návštěvníci v expozici pozorovat smečku jedenácti psů pralesních. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Letošní štěňata psů pralesních se narodila 6. 8. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Letošní štěňata psů pralesních se narodila 6. 8. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

Oslávili sme sviatok zvierat

středa, 05. října 2016 16:45

ZOO Košice

Napriek daždivému počasiu sa v našej Zoo zišlo na oslavách Svetového dňa zvierat takmer sto návštevníkov. Program sa začal enrichmentom makakov magotov, ktoré sa potešili obľúbeným pochúťkam. Balíčky nezostali celé ani minútu. Oriešky, piškóty a semienka sedemčlennej rodine mimoriadne chutili. Na dobroty sme vylákali aj najmladšieho člena skupiny lemurov, ktoré žijú v ubikácii hneď oproti. Polročné mláďa - samca - pomenovali deti Základnej školy Ľudovíta Fullu z Maurerovej ulice menom Teo. Slávnostný krst si spolu s nimi vychutnali aj žiaci Strednej veterinárnej školy a študenti Univerzity veterinárskeho lekárstva a farmácie. Oslavy sviatku zvierat potom pokračovali v klubovni Himaláje, kde sme vyhodnotili výtvarnú a dve fotografické súťaže.

dsc_0495jpg.JPG

 

dsc_0513jpg.JPG

 

dsc_0518jpg.JPG

 

dsc_0522jpg.JPG

 

Adaxi jedou do Maďarska

úterý, 04. října 2016 13:34

ZOO Olomouc

Dvě zhruba rok a půl staré samice adaxů núbijských odvezl přepravce Zdeněk Bárta ze Zoo Dvůr Králové dnes v dopoledních hodinách do Sósto Zoo v Maďarsku. V rámci záchovného programu, fungujícího pro tato v přírodě kriticky ohrožená zvířata, rozhodl koordinátor jejich chovu, zajišťující dohled pro celou Evropskou asociaci zoologických zahrad a akvárií, o tom, že právě Lentilka a Vanilka odchované rodiči z naší skupiny budou ideální pro tuto zahradu.


CHOV V ZOO OLOMOUC

V roce 1987 jsme započali s chovem adaxů núbijských s třemi kusy ze Dvora Králové, které ovšem pocházely ze Zoo San Diego. Počáteční neúspěchy v odchovech nasvědčovaly tomu, že jde o mimořádně náročný druh. Později se ukázalo, že příčinou byla stará a pro chov již málo vhodná zvířata. Po příchodu dalších zvířat, se dostavily první úspěchy. Nyní chováme nevelkou skupinu (3 samci a 4 samice), která se pravidelně rozmnožuje.

Tyto menší antilopy světlé až bílé barvy se šroubovitými rohy jsou zařazeny mezi kriticky ohrožená zvířata. Naše zahrada je aktivní i v rámci evropského záchranného programu a v roce 1996 jsme dokonce poskytli tři námi odchované samce k reintrodukci do rezervace v zemi jejich přirozeného výskytu.dsc_1487jpg.jpgdsc_2264jpg.jpg

 

 

Dve kamzice odcestovali do Francúzska

pondělí, 03. října 2016 17:10

ZOO Košice

Vo štvrtok v dopoludňajších hodinách sme zrealizovali zaujímavý transport. Dve samice kamzíka vrchovského alpského (Rupicapra rupicapra rupicapra) narodené v roku 2015 sme z našej Zoo odoslali do francúzskej Zoo Parc Animalier d´Auvergne v rámci medzinárodnej spolupráce. Pomerne dlhý transport obe samice zvládli bez akýchkoľvek problémov a momentálne si už zvykajú na francúzske podnebie a nové chovné zariadenie.
Kamzíky vrchovské alpské chová košická Zoo už viac ako 25 rokov. Prvé jedince pochádzali z olomouckej zoologickej záhrady. Počas chovu sme zaznamenávali pravidelné odchovy mláďat. V roku 2011 sme sa však dostali do situácie, keď sme chovali na expozičné účely iba dva samce. Z dôvodu dlhodobého chovu kamzíkov sme sa v roku 2012 rozhodli obstarať samice a založiť tak novodobý chov. Dve mladé samice sme doviezli zo Švajčiarska z Tierparku Bern. Už v máji 2014 sme v stáde zaznamenali opäť prírastky. V rozmedzí dvoch dní porodili obe samice. Jedno z mláďat bola samička. Práve tá odcestovala minulý rok do novovybudovaného výbehu v Zoo Hluboká v Čechách. Momentálne stádo tvorí 5 kamzíkov.

 

kamzikjpg.jpg

 

kamzik1jpg.jpg

 

kamzik2jpg.jpg

 


<< Začátek < Předchozí 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 Další > Konec >>

Strana 11 z 64