Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
13.08. 2018 Pakoňom sa v Košiciach darí
ZOO Košice V spoločnom stáde zebier Chapmanových (Equus quagga chapmanni) a pakoní modrých pásavých (Connochaetes taurinus taurinus) pribudli dve mláďatá. ...
10.08. 2018 Mezinárodní den slonů v Zoo Ostrava
ZOO Ostrava Ostravská zoologická zahrada se opět připojuje k mezinárodní akci věnované největším suchozemským savcům. Cílem akce je představit návštěvníkům ...
09.08. 2018 Pražským gibonům stříbrným se narodilo další vzácné mládě
ZOO Praha V pondělních ranních hodinách se v Zoo Praha narodilo druhé mládě gibona stříbrného a zatím si vede velmi dobře. V České republice tento ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Novinky


Orangutaní samice Mawar se zotavuje po stomatologickém výkonu

středa, 14. března 2018 09:55

ZOO Praha

Samice orangutana sumaterského Mawar má za sebou složitý výkon v ústní dutině kvůli patrným obtížím se zuby a podezření na paradentózu. Lékaři jí v anestézii zkontrolovali celkový stav chrupu, problémové zuby odstranili a zvolili odpovídající léčbu. Teď se samice zotavuje v zázemí.

Mawar v poslední době vypadlo několik zubů, chovatelé u ní cítili silný zápach z dutiny ústní a rovněž zaznamenali problémy samice se žvýkáním tužší potravy. Výkon byl tudíž nevyhnutelný. I přesto, že orangutani jsou schopni v rámci tréninku ukazovat chovatelům dutinu ústní, Mawar v tomto nespolupracuje; jako jediné možné řešení tak přicházela v úvahu celková anestézie.

„Protože má orangutan jisté podobnosti s člověkem, provedli jsme výkon ve spolupráci s humánními kolegy. Inhalační anestézii tak vedl anesteziolog, chrup ošetřily stomatoložka a stomatochiruržka,“ vysvětlil veterinář Zoo Praha Roman Vodička a doplnil, že celý výkon trval zhruba 2,5 hodiny. „U Mawar byly patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů. Ty problémové jsme proto vytrhli.“

Momentálně je samice izolovaná v zázemí, kde se zotavuje pod bedlivým dozorem chovatelů. Společnost jí dělá pětiletá dcera Diri. „Po složitém výkonu je Mawar samozřejmě ještě unavená, ale její chuť k jídlu roste. Předpokládáme, že pokud nedojde ke komplikacím, v horizontu několika dnů už bude celá skupina orangutanů opět pohromadě,“ poznamenal kurátor primátů Vít Lukáš.

Mawar měla v poslední době problém žvýkat tužší potravu a vypadlo jí několik zubů. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Mawar měla v poslední době problém žvýkat tužší potravu a vypadlo jí několik zubů. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha.

U Mawar byly patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

U Mawar byly patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

 

 

 

Dva druhy bylbylov v košickej ZOO

úterý, 13. března 2018 14:10

ZOO Košice

Pred nedávnom sme informovali o novej ochranárskej kampani Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA) zameranej na ochranu spevavcov v juhovýchodnej Ázii. Jedným z vlajkových druhov kampane je bylbyl korunkatý (Pycnonotus zeylanicus). Košická zoologická záhrada získala do svojej kolekcie dva príbuzné druhy tohto spevavca. Prvým z nich je bylbyl bradatý (Pycnonotus bradatus inornatus). Dva samce sme doviezli v októbri zo Safariparku Dvůr Králové. Tento malý spevavec obýva lesy a záhrady afrického kontinentu. Celkovo vytvára päť poddruhov. Líšia sa miestom výskytu a sfarbením. Poddruh, ktorý chová ZOO Košice, sa vyskytuje v západnej Afrike od Mauretánie po Kamerun. V prírode nepatrí k ohrozeným. Zimné obdobie trávili bylbyly bradaté na zimovisku. S prichádzajúcou jarou sa môžete do ich krásneho spevu započúvať pri vonkajšej expozícii pavilónu exotária pri vstupe do ZOO.

Bylbyl červenosluchý (Pycnonotus jocosus) je ďalším príbuzným bylbyla korunkatého. Dva páry bylbyla červenosluchého sme získali v decembri zo ZOO Praha. Tento druh sa vyskytuje v južnej a juhovýchodnej Ázii. Obýva riedke lesy a otvorenú krajinu s krami. Poznáme štyri poddruhy bylbyla červenosluchého, ktoré sa okrem miesta výskytu líšia tiež niektorými znakmi sfarbenia. Napriek tomu, že zatiaľ nepatrí k ohrozeným, jeho počty v prírode klesajú. Na vine je okrem lovu aj odchyt. Patrí totiž k druhom, ktoré si ľudia pre ich spev obľúbili doma v klietkach.

Oba druhy bylbylov chová košická zoologická záhrada ako jediná na Slovensku.

bylbyl2jpg.JPG

Bylbyl bradatý (Pycnonotus bradatus inornatus)

bylbyl5jpg.JPG

Bylbyl červenosluchý (Pycnonotus jocosus) - pár

 

Gekón zázračný opäť v ZOO

středa, 07. března 2018 15:52

ZOO Košice

Koncom roka 2017 obohatili kolekciu plazov v ZOO Košice okrem korytnačiek hviezdicových (Geochelone elegans) tiež gekóny zázračné (Teratoscincus scincus scincus). Dva samce a jednu samicu tohto jaštera sme získali zo ZOO Praha. Košická zoologická záhrada už v minulosti tento druh chovala v miniviváriu na Orgovánovej ulici.

Gekón zázračný je malý druh, ktorý dorastá do maximálnej veľkosti 16 - 18 cm. V strednej Ázii obýva piesčité oblasti s nízkymi krami. Aktívny je počas noci, cez deň sa ukrýva v norách, ktoré si vyhrabáva. Využíva tiež nory po iných druhoch zvierat. Živí sa menším hmyzom, len zriedka sa mu podarí uloviť mláďa menších hlodavcov. Gekón zázračný má špecifický spôsob obrany. V prípade nebezpečenstva sa postaví na špičky prstov a s otvorenou papuľou, roztiahnutým hrdlom a chrbtom prehnutým do oblúka mrská chvostom. Nepriateľa okrem toho zastrašuje aj syčivým zvukom. Na rozdiel od ostatných druhov gekónov nemá na prstoch lamely, ktoré by mu umožňovali šplhanie. Ide skôr o útvary pripomínajúce hrebienky, ktoré mu uľahčujú pohyb v piesku.

gekonjpg.JPG

 

gekon1jpg.JPG

 

gekon3jpg.JPG

 

Samice hrabáče kapského Nyota se stěhuje, její matka Kvída je opět březí

pátek, 02. března 2018 10:44

ZOO Praha

Samice hrabáče kapského Nyota před chvílí opustila Zoo Praha, aby v novém domově, Zoo Olomouc, vytvořila pár s tamním samcem. Chovatelé na obou stranách věří, že se nový pár zaslouží o další generace těchto pozoruhodných afrických savců. Pár hrabáčů, který zůstává v Praze, ale dlouho sám nezůstane. Kvída je totiž opět v očekávání.


Nyota se narodila 20. srpna 2016 v Zoo Praha, kde se stala hvězdou. Narození hrabáčů v lidské péči nejsou zcela neobvyklá, ale odchovat jejich mládě, to už dá pořádně zabrat. Zdárný odchov hrabáče totiž často závisí na pomoci lidí, zejména v případě ne příliš zkušené samice. „I po narození Nyoty jsme u ní zhruba měsíc drželi čtyřiadvacetihodinové služby, aby ji matka Kvída nechtěně třeba nezalehla,“ uvedl vrchní chovatel Zoo Praha Jaromír Plný.


Teď se sice pražští chovatelé musejí s Nyotou rozloučit, současně ovšem cítí obrovské zadostiučinění. „To, že naše doslova vypiplané mládě dostane šanci mít vlastní mládě, je pro nás zhmotněním veškerého našeho úsilí,“ vysvětlil Plný.


Loučení s vypiplaným mládětem usnadní lidem ze Zoo Praha také vědomí toho, že se už teď mohou těšit na dalšího hrabáče. Kvída je totiž opět březí. „Příležitostně Kvídu kontrolujeme ultrazvukem. Z toho posledního víme, že je mládě živé a vyvíjí se bez abnormalit. Určit pohlaví zatím není možné, ale co můžeme s jistotou říci, je to, že je samice ve vysokém stádiu březosti, takže se dá porod očekávat v nejbližších týdnech,“ uzavřel veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Samice hrabáče kapského Nyota odjela ze Zoo Praha do nového domova v Zoo Olomouc. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samice hrabáče kapského Nyota odjela ze Zoo Praha do nového domova v Zoo Olomouc. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hrabáč kapský Kvída je v očekávání, dle ultrazvuku je mládě v pořádku a porod proběhne v nejbližších týdnech. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hrabáč kapský Kvída je v očekávání, dle ultrazvuku je mládě v pořádku a porod proběhne v nejbližších týdnech. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Lubor Mach

 

 

Další pokus o spojení lvů indických Sohana a Suchi skončil intenzivním pářením

čtvrtek, 22. února 2018 10:13

ZOO Praha

Samec lva indického Sohan, který v Zoo Praha dočasně nahradil nezkušeného Jamvana, na druhý pokus uspěl i u samice Suchi. K páření se lvicí Ginni došlo už koncem ledna.


Suchi z počátku odmítala přijmout nadřazenost nového samce, proto byl tento pár koncem ledna rozdělen a Sohan připuštěn k Ginni. 18. února chovatelé Sohana znovu spojili se Suchi a tentokrát úspěšně.


„První páření Sohana a Suchi jsme zaznamenali 18. února a od té doby můžeme hovořit o čtyřech dnech intenzivního páření, které tak probíhá déle, než jsme čekali,“ poznamenal ve středu kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

Druhé spojení lvů indických Sohana a Suchi už probíhalo bez problémů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Druhé spojení lvů indických Sohana a Suchi už probíhalo bez problémů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

2_d81_7348_export_rejpg.jpg

Od 18. února chovatelé zaznamenali u lvů indických Sohana a Suchi několik dnů páření. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Lubor Mach

 

 

Ohrožená krása mořských želv

úterý, 20. února 2018 15:15

ZOO Liberec

Ohrožená krása mořských želv. Nové omalovánky ukazují dětem, jak tyto živočichy chránit.

Co mořské želvy ohrožuje, v jakém prostředí se jim nejlépe žije a jak od sebe rozeznat jednotlivé druhy? I toto se mohou dozvědět děti z nové publikace „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“. Ta chce představit krásu želv, ale zejména poukázat na ohrožení těchto starobylých tvorů a také naučit děti i jejich rodiče, jak je mohou chránit. Omalovánky budou dostupné nejenom v Čechách, ale i přímo v Indonésii a jiných zemích, kde mořské želvy žijí.

Želvy jsou starobylou skupinu živočichů s ojedinělou tělesnou stavbou obývající naši planetu bezmála čtvrt miliardy let. Byly svědky vzestupu i pádu dinosaurů, viděly vzlétnout první ptáky a přihlížely vzniku člověka. Za posledních 30-40 let však klesly počty mnoha druhů natolik, že jim hrozí úplné vyhubení! V mnoha oblastech světa jsou jejich vejce i maso důležitou tradiční pochoutkou místních komunit, jejich krunýře jsou využívány jako surovina pro další zpracování, široké uplatnění mají želvy i při výrobě orientálních léčiv. Místa výskytu želv jsou činností člověka poškozována, znečišťována, rozdrobována či úplně zlikvidována a zastavěna. Mořské želvy hynou v rybářských sítích, umírají díky konzumaci plastových odpadků putujících oceány, které si spletly s medúzami, a jejich rozmnožovací pláže zabírají lidé... Na problém dramatického úbytku želví populace v Indonésii, která se od druhé světové války zmenšila o 91 %, upozorňuje nová publikace „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“. „Jejím cílem je ukázat dětem i jejich rodičům nejen krásu želv, ale především to, že jsou ohrožené. Všichni jim můžeme pomoci na dálku z domova, nebo když jedeme na dovolenou do míst, kde se vyskytují,“ říká bioložka a zakladatelka neziskové organizace Chráníme mořské želvy, která je autorkou omalovánek. Coby turisté se s tímto problémem můžeme opravdu setkat poměrně často. „Na svých cestách po exotických zemích bychom si měli dávat pozor, co nabízejí místní restaurace. Určitě bychom si také měli rozmyslet, jaké suvenýry kupujeme a jestli nejsou vyrobeny z ohrožených druhů živočichů,“ upozorňuje Hana Svobodová.

Zábavná forma

V omalovánkách se děti pomocí různých doplňovaček a kvízů dozvědí o mořských želvách téměř vše. Pod názvem „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“ se ukrývá první komplexní výukový materiál k ochraně těchto vyhubením ohrožených živočichů. Autorce se podařilo dětem zábavným způsobem přiblížit vývoj, životní cyklus želv, jejich ohrožení i způsob ochrany.

Kniha navíc rozvíjí kreativitu, kritické myšlení a vztah k přírodě.

Pro výuku i v Indonésii

Omalovánky vycházejí v české, anglické, španělské a indonéské verzi. Budou sloužit i ke vzdělávání dětí přímo v zemích, kde želvy žijí. „Tam je to naprosto přelomový materiál. Děti v Indonésii často doma knihy ani pastelky nemají, a jsou tak pro ně velmi lákavé. Na distribuci omalovánek v Indonésii spolupracujeme s místními vzdělávacími organizacemi a věříme tedy, že se materiály dostanou k co největšímu počtu dětí a učitelů,“ říká Hana Svobodová.

Pomoc zoologických zahrad

Omalovánky se budou dále do světa distribuovat pomocí Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a také pomocí mezinárodního vzdělávacího programu GLOBE, který funguje ve 119 zemích světa. Omalovánky jsou určeny dětem od 7 do 12 let a vznikly ve spolupráci se Zoo Ostrava, Zoo Hodonín a Zoo Liberecmladata-morskych-zelv_foto-hsvobodovajpg.jpg. Všechny tyto zoo se čím dál více snaží podporovat záchranu ohrožených živočišných druhů nejen chovem ohrožených druhů v lidské péči, ale přímo v místech jejich výskytu (tzv. in situ). Želví omalovánky mohou lidé v Česku získat ve zmíněných zoo a na akcích organizace Chráníme mořské želvy.

Liberecká zoo se na ochraně mořských želv podílí již několik let. V roce 2016 se například našim terénním pracovníkům podařilo odhalit a zatknout pytláckou skupinu na ostrově Bangkaru, který leží v Indickém oceánu na západním pobřeží Sumatry. Na jeho panenské pláže připlouvají klást své vejce 3 z celkových 7 druhů mořských želv a s průměrným počtem 15–25 kladoucích želv denně se Bangkaru řadí mezi nejdůležitější světová kladiště těchto mořských plazů. Od dubna 2016 se na tento ostrov s největším dochovaným primárním lesem v Indonésii začaly stahovat stále nové organizované skupiny vykrádající želví snůšky a za více než dva měsíce se na ostrově nevylíhlo ani jedno želví mládě i přes prokazatelné mnohočetné kladení. Jen za tuto dobu si lupiči odvezli z ostrova více než 120 000 želvích vajec. Našim kolegům se však podařilo lupiče vypátrat a dostat do vězení.

 

Dvě klisny koně Převalského z Finska jsou již v pražském výběhu

pondělí, 19. února 2018 13:24

ZOO Praha

Do Zoo Praha dnes ráno přicestovaly dvě klisny koně Převalského z Finska. Po karanténě v Praze zamíří do Dolního Dobřejova a odtamtud snad do Mongolska. Prozatím jsou obě klisny v širším výběru.


Transport čtyř vybraných klisen do západního Mongolska začne 19. června odpoledne. Pokud mezi nimi budou právě Helmi a Hanna, půjde o první koně Převalského, kteří cestu domů absolvují nejen autem a letadlem, ale také lodí. Z Finska do Německa se totiž přeplavily na trajektu,“ upřesnil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.


Úspěšný projekt Návrat divokých koní Zoo Praha zahájila v roce 2011, od té doby ve spolupráci s Armádou ČR přepravila do Gobi celkem 27 koní Převalského a další čtyři uvnitř Mongolska. Řada z nich se již začala v nových podmínkách rozmnožovat. Na financování letošního transportu se má podílet i Zoo Helsinky.

Do Zoo Praha dnes ráno přicestovaly dvě klisny koně Převalského z Finska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Do Zoo Praha dnes ráno přicestovaly dvě klisny koně Převalského z Finska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Klisny koně Převalského Helmi a Hanna jsou v širším výběru pro transport do Mongolska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Klisny koně Převalského Helmi a Hanna jsou v širším výběru pro transport do Mongolska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Lubor Mach

 

 

Najväčšia labuť sveta

pondělí, 19. února 2018 08:22

ZOO Bojnice

02-19-18-08-23-30-labuttrubivams2768x576jpg.jpg

Novinkou medzi vodnými vtákmi v našej zoo je impozantná labuť trúbivá (Cygnus buccinator). Je to najväčšia zo všetkých druhov labutí. Väčšie samce môžu vážiť niekedy až 13 kg a v rozpätí krídel dosiahnuť cez 2 m. Sú bielo sfarbené s výnimkou čierneho zobáka a nôh. Pochádzajú zo severných oblastí Kanady. Pomenovanie získali po charakteristickom trúbiacom zvuku, ktorým sa ozývajú. Podobne ako iné labute žijú v trvalých pároch a v prírode obývajú močiare, bažiny a plytké rybníky alebo jazerá v zóne boreálnych lesov. V európskych zoo sú chované zriedka. Chovný pár sme priviezli koncom januára z holandského vtáčieho parku v Alphen aan den Rijn. Návštevníci ich môžu vidieť na veľkom rybníku v dolnej časti zoo. Okrem tohto druhu v našej zoo chováme tiež labute čierne (Cygnus atratus) a labute čiernokrké (Cygnus melancoryphus). Na rybníku pod Bojnickým zámkom žijú labute hrbozobé (Cygnus olor).

 

 

Lví Valentýn v Zoo Praha

středa, 14. února 2018 11:53

ZOO Praha

Samec lva indického Jamvan, který spolu se Suchi a Ginni přicestoval do Zoo Praha na podzim 2015 z Gudžarátu, se ve vztahu k oběma samicím ukázal jako prozatím příliš nezkušený, a proto ho na přechodnou dobu nahradil ostravský Sohan. Ten nezklamal a období před Valentýnem bylo u lvů plné vášní a lásky.


V posledních dnech ledna byl Sohan ve vnitřní expozici spojen s Ginni, u níž se začaly objevovat známky říje. „Sohan se nejprve choval vysoce dominantně, dokonce došlo k šarvátce,“ říká chovatelka Jolana Nová. „Ginni však záhy přijala podřízenou roli a večer téhož dne bylo pozorováno první páření. To se následující den opakovalo přinejmenším třicetkrát.“


Z počtu páření samozřejmě ještě nevyplývá jistota narození lvíčat, ale naděje velice vzrostly. Nyní je Sohan navíc v očním kontaktu přes mříž s druhou samicí, Suchi, a jakmile u ní začne říje, mohlo by v Pavilonu šelem a plazů nastat další vášnivé období. Chovatelé však očekávají, že se Suchi bude mít Sohan poněkud ještě složitější situaci než s Ginni.


Lev indický dnes žije pouze v Girském lese a jeho okolí v indickém Gudžarátu, v počtu zhruba 500 jedinců. Proto je tento poddruh veden v kategorii ohrožený.


Trojici lvů indických - Jamvana, Ginni a Suchi - získala Zoo Praha v prosinci 2015, po dlouhých a složitých jednáních jako vzácný dar z indického státu Gudžarát. Poprvé po více než dvaceti letech se tak podařilo přivézt do Evropy čistokrevné lvy tohoto poddruhu přímo z Indie. To bylo nesmírně důležité především proto, že jeho evropský chov vzešel z pouhých devíti zakladatelů a nutně potřeboval oživit novou krví. Do Ginni, Suchi a Jamvana, který se k oběma samicím opět vrátí, jsou proto vkládány velké naděje.

Lev indický Sohan přicestoval do Zoo Praha z Ostravy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Lev indický Sohan přicestoval do Zoo Praha z Ostravy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V posledních dnech ledna byla se Sohanem ve vnitřní expozici spojena Ginni, u níž se začaly objevovat známky říje. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V posledních dnech ledna byla se Sohanem ve vnitřní expozici spojena Ginni, u níž se začaly objevovat známky říje. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Lubor Mach

 

 

 

Belaňa tundrová je v ohrození

pátek, 02. února 2018 12:57

ZOO Košice

Stala sa svetovou hviezdou aj vďaka fantázii Joanne Rowlingovej, ktorá ju zakomponovala do deja Harryho Pottera ako Hedvigu. Belaňa tundrová (Bubo scandiacus) však bola verejnosti známa už dávno predtým. Prvý raz v histórii čelí ohrozeniu. Medzinárodný zväz ochrany prírody (IUCN) preradil túto sovu do kategórie VU, čo znamená zraniteľný. Stalo sa tak na základe výskumu prírodovedcov, ktorí dospeli k alarmujúcim výsledkom. Kým v minulosti sa počet týchto vtákov odhadoval na 200 tisíc jedincov, v súčasnosti je ich populácia asi 14 tisíc párov. Toto číslo nemusí byť konečné najmä preto, že veľkosť populácie sa mení v závislosti od dostupnosti potravy, ktorou je hlavne malý hlodavec lumík. V rokoch chudobných na potravu tak môžu počty belaní klesnúť až o polovicu. Aj keď zdroj potravy je jedným z rozhodujúcich faktorov ovplyvňujúcich ich život, nie je jediný. Za nižším počtom môžeme hľadať aj nelegálny lov, kolízie s dopravnými prostriedkami a klimatické zmeny.

Belaňa tundrová je nedeliteľnou súčasťou Zoologickej záhrady Košice tri desaťročia. Počas tohto obdobia sa rozmnožili dvakrát. Prvý raz v roku 1995 pár belaní priviedol na svet štyri mláďatá. O dva roky neskôr sa vyliahlo jedno mláďa. V súčasnosti tvorí pár v našej ZOO 10-ročný samec, ktorý prišiel do Košíc zo ZOO Hanover. Samica vyliahnutá v ZOO Budapešť má takmer 4 roky. Keďže belane dospievajú vo veku okolo 5 rokov, chovatelia si sľubujú, že v budúcnosti môže byť aj tento pár úspešný.  Základná úloha zoologických záhrad prispieť k záchrane ohrozených druhov je teda nanajvýš aktuálna aj v prípade belane tundrovej.
dsc_0894jpg.JPG
 

Zoo Praha bez palmového oleje

středa, 31. ledna 2018 10:37

ZOO Praha

Na 1. února připadá Den bez palmového oleje. Pěstování palmy olejné, ke kterému v tropech dochází v ohromném měřítku, je příčinou likvidace tropických deštných lesů a mizení stovek a stovek rostlinných i živočišných druhů. Zoo Praha proto palmový olej ze svého areálu zcela eliminovala.

Již v roce 2013 vydaly špičkové zoologické zahrady světa Společné prohlášení k palmovému oleji, jehož cílem je podpořit přechod k trvale udržitelnému modelu produkce této suroviny. Prohlášení podepsala také Zoo Praha, která se aktivně zapojila do boje nepoužíváním palmového oleje v celém areálu.

„Všichni provozovatelé restaurací a stánků v areálu Zoo Praha nepoužívají palmový olej při přípravě jídel již od roku 2014,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Postupně jsme dosáhli také toho, že z prodeje u nás byly staženy i všechny potravinářské výrobky obsahující palmový olej, byť to pro nás znamenalo ukončení spolupráce se společností Mondelez. Považujeme však za svou povinnost jít příkladem.“

Jak jsme již zmínili, palmové plantáže se šíří na úkor původního deštného lesa. Vzniká zelený, ale velmi chudý svět, kde přežijí jen nejodolnější druhy živočichů. Půda pod palmami se během několika desítek let zcela vyčerpá a prales zde již nikdy nevyroste. Palmové monokultury ohrožují místní obyvatelstvo, lidé přicházejí o svá políčka a tím i o tradiční zdroj obživy. Navíc chemikálie, kterými jsou palmy ošetřovány, kontaminují místní vodní zdroje. Plantážím palmy olejné padnou každý rok za oběť také tisíce orangutanů, tygrů, slonů, tapírů a dalších unikátních živočichů. Zvířata jsou navíc intenzivně hubena pracovníky plantáží, kteří je považují za škůdce.

Orangutan sumaterský je považován za škůdce palem olejných a na plantážích je intenzivně pronásledován a zabíjen. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Orangutan sumaterský je považován za škůdce palem olejných a na plantážích je intenzivně pronásledován a zabíjen. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Úbytkem přirozeného prostředí kvůli pěstování palmy olejné je ohrožen i tygr malajský. Na snímku je samička Wanita, která se narodila v Zoo Praha v říjnu 2017. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Úbytkem přirozeného prostředí kvůli pěstování palmy olejné je ohrožen i tygr malajský. Na snímku je samička Wanita, která se narodila v Zoo Praha v říjnu 2017. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Lubor Mach

 

 

Nejpilnější dobrovolník loni odpracoval 230 hodin. Děkujeme!

pátek, 26. ledna 2018 10:38

ZOO Brno

Téměř 1500 hodin odpracovali na Mniší hoře individuální dobrovolníci. V roce 2018 pro ně jako poděkování chystáme novinku.

„Moc nám pomohli a my si toho nesmírně vážíme. V zahraničí se na dobrovolnické aktivity v podobných organizacích stojí fronty, u nás je to trochu jinak. O to je pro nás cennější, že k nám dobrovolníci chodí a tráví u nás svůj volný čas bez ohledu na počasí nebo peníze,“ řekl na každoročním setkání dobrovolníků ředitel Zoo Brno Martin Hovorka.

V roce 2017 strávili dobrovolníci v brněnské zoo celkem 1456 hodin, což je zhruba stejně, jako v roce předešlém. „Není překvapením, že nejvíce chodí o prázdninách. Rekordmanem je Claudio Berandi s neuvěřitelnými 230 hodinami. Je pro nás velmi potěšující, že téměř všichni chtějí v této činnosti pokračovat,“ uvedla koordinátorka dobrovolnických programů v Zoo Brno Vendula Sychrová.

Na Mniší horu chodí pravidelně 55 dobrovolníků, kteří vedou kroužky pro děti, pomáhají chovatelům a ošetřovatelům s péčí o zvířata a expozice a podílí se na organizaci velkých akcí. Brněnská zoo pro ně jednou za rok pořádá setkání, kde jim poděkuje a předá dárky.

„Každý rok se scházíme v lednu. Letos tomu nebylo jinak, ale plánujeme, že tento formát změníme. Všechny pozveme na jaře, až bude tepleji a posedíme v příjemném prostředí Africké vesnice. Kromě občerstvení se mohou dobrovolníci těšit na zajímavý program. Chceme jim tak ještě více vyjádřit naši vděčnost,“ doplnil Hovorka. 

Z malajských tygřat rostou nebojácné šelmy

čtvrtek, 25. ledna 2018 09:44

ZOO Praha

Mláďata kriticky ohroženého poddruhu, tygra malajského, která se narodila začátkem října loňského roku, zdárně prospívají a rostou. Ač vypadají roztomile, nejsou to žádní mazlíčci! Během jejich her se začínají projevovat jako draví bojovníci.

Tygří dvojčata si často hrají spolu, nebo se svou jedenáctiletou matkou Banyou. Zábavné hrátky však začínají nabývat na razanci, a tak není pochyb, že z obou mláďat vyrostou zdatné šelmy. Koťatům se stále zlepšuje motorika a každý týden dokáží více než ten minulý. Sameček Bulan se nedávno naučil šplhat na odpočinkovou palandu v expozici, samičce Wanitě se tento výkon prozatím nepodařil. Sílu získávají tygřata z masa, na posezení jsou již schopna sežrat i celé kuře. Není proto divu, že mláďata rostou jako z vody.

 

 

Samička Wanita (vlevo) je oproti bratrovi Bulanovi stále trochu drobnější, prospívá však velmi dobře.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samička Wanita (vlevo) je oproti bratrovi Bulanovi stále trochu drobnější, prospívá však velmi dobře.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Hry malajských tygřat ze Zoo Praha začínají nabývat na razanci. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hry malajských tygřat ze Zoo Praha začínají nabývat na razanci. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Sameček Bulan může někomu připadat jako mazlíček, skrývá se v něm však nebojácná šelma. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sameček Bulan může někomu připadat jako mazlíček, skrývá se v něm však nebojácná šelma. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

V košickej ZOO uvidíte najväčšieho zobákorožca

středa, 24. ledna 2018 11:38

ZOO Košice

Pred koncom roka sme do našej ZOO získali štvrtého zástupcu skupiny zobákorožcov. Je ním krkavčiak menší (Bucorvus leadbeateri), ktorý je paradoxne vôbec najväčším reprezentantom tejto čeľade. Dvaapolročného samca sme na odporúčanie koordinátorky priviezli z nemeckej ZOO Duisburg.

Krkavčiak menší žije vo východnej a južnej Afrike a je jedným z dvoch druhov zobákorožcov, ktoré sa zväčša pohybujú na zemi. Obýva savany, kde v tráve hľadá potravu. Tvoria ju zväčša bezstavovce, obojživelníky a plazy, ale niekedy si ju spestrí aj ovocím alebo semenami. Zaujímavosťou je, že je to jeden z mála druhov vtákov, ktorý loví v skupinách. Kŕdeľ pozostáva z 8 - 11 jedincov. Vedie ho dominantný pár, ktorý sa tiež ako jediný môže rozmnožovať. Ostatné krkavčiaky sú "robotníkmi", ktorí pre skupinu obstarávajú potravu.

Krkavčiak menší má výrazný pohlavný dimorfizmus. Samec a samica sa od seba po dosiahnutí pohlavnej dospelosti líšia sfarbením holej kože na krku a v okolí očí. Samec ju má červenú, samica má lysinu modrú. Obe pohlavia sa pýšia výrazne dlhými mihalnicami. Samice krkavčiakov spravidla znášajú dve vajcia. Dospelosti sa ale obvykle dožije len jedno mláďa, keďže starší súrodenec odstráni mladšieho ako konkurenta.

Aj keď je krkavčiak dlhoveký vták, ktorý sa dožíva až 60 rokov, v prírode patrí k ohrozeným. Dôvodom je strata hniezdnych oblastí, poľnohospodársto a požiare. Z tohto dôvodu sa pre krkavčiaky menšie vedie záchranný program, ktorý koordinuje ZOO Atény. Keďže krkavčiak menší je spoločenský vták, čakáme na odporúčanie koordinátorky, ktorá pre nášho samca hľadá vhodnú partnerku. Samec je v súčasnosti na zimovisku a návštevníci ho uvidia v novej sezóne.

krkavciakjpg.JPG

 

krkavciak2jpg.JPG

 

Zoo Praha a Krajanka pomáhají chránit ohrožené druhy

čtvrtek, 18. ledna 2018 12:06

ZOO Praha

Zoo Praha se dlouhodobě zasluhuje o ochranu ohrožených druhů na mnoha místech světa. Nyní je bude chránit i s podporou společnosti ALIMPEX FOOD, a. s., která se rozhodla podpořit in-situ projekty pražské zoo pomocí nového produktu – dezertu pro děti Krajanka ZOO, který se na pultech obchodních řetězců objeví v lednu tohoto roku.

Nová řada smetanových, čokoládových a vanilkových pochoutek pro děti bude prodávána ve třech designech. Ty vycházejí z druhů zvířat, která Zoo Praha dlouhodobě chrání v oblastech jejich přirozeného výskytu (tzv. ochrana in-situ). Na obalech dezertu jsou graficky zpracováni hrdinové tří z nich -  kůň Převalského, gorila nížinná, nebo gaviál indický.

Z každého prodaného kelímku věnuje společnost ALIMPEX FOOD, a. s. 0,10 Kč na podporu ochrany přirozeného domova příslušného druhu. „Krajanka ZOO nejenže přispívá na tři naše významné projekty - návrat koní Převalského do Vnitřní Asie, ochranu gaviálů na indické řece Čambal a pomoc gorilám i dalším ohroženým druhům ve střední Africe, ale také přispívá k informování české veřejnosti, zejména dětí. To je opravdu skvělé a současně jedinečné spojení. Jsme společnosti ALIMPEX velice vděčni a věříme, že Krajanka ZOO bude na trhu úspěšná,“ oceňuje spolupráci ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

V produktech Krajanka ZOO navíc konzumenty určitě potěší snížené množství cukru, než je v tomto segmentu obvyklé. Jsou proto vhodné i pro děti, kterým se zajisté budou líbit nejen obrázky na obalu, ale zároveň si pochutnají na zdravější verzi svačiny či snídaně.

Veškeré reklamní materiály, včetně krátkých edukativních videí, byly předem pečlivě konzultovány s odborníky ze Zoo Praha. Tato videa jsou pojata zábavnou formou a vyprávějí o třech zobrazených zvířatech.
Příznivci Zoo Praha mohou její projekty podpořit také pomocí sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“ s číslem 43–6804660247/0100, nebo prostřednictvím příspěvků z DMS. Cena jednorázové DMS je 30, 60 nebo 90 Kč, na projekt pak putuje částka 29, 59 nebo 89 Kč. Zájemci mohou využít také variantu trvalého příkazu (každý měsíc se zvolená částka automaticky zašle na konto Zoo Praha), a to na všechny uvedené částky. Tvar SMS zprávy je DMS OHROZENEDRUHY XX (XX = zvolená částka) a zasílá se na číslo 87 777.
Děkujeme, že nám pomáháte pomáhat!


O Zoo Praha
Pražská zoologická zahrada je nejnavštěvovanější zoo v České republice. Jen za loňský rok do ní zavítalo přes 1,4 milionu návštěvníků. Celková rozloha Zoo Praha je 58 ha a na této ploše se nachází 12 pavilonů a přes 150 expozic. K 31. 12. 2017 v nich žilo 685 různých druhů ptáků, savců, plazů, ryb a paryb, obojživelníků, ale i zástupců z řad bezobratlých. Celkem je to přes 5 017 zvířat. Zoo Praha se také intenzivně mnoho let věnuje ochraně ohrožených druhů zvířat přímo v místě jejich přirozeného výskytu. Mezi nejznámější její in-situ projekty patří Návrat divokých koní (návrat koně Převalského do Mongolska), Toulavý autobus (ochrana goril nížinných v Africe) a záchrana gaviála indického v Indii. Další informace o Zoo Praha naleznete na webu www.zoopraha.cz a sociálních sítích (Facebook, Twitter, Instagram).


O společnosti ALIMPEX FOOD

ALIMPEX FOOD a.s. je společností zabývající se zejména velkoobchodem a distribucí čerstvých, mražených a nechlazených potravin. Od roku 2000 zahrnula firmy do svých aktivit logistické a distribuční služby. Tyto aktivity prošly rychlým vývojem, jak z hlediska sortimentu, tak i obratu a katalogová nabídka obsahuje více než 6500 položek výrobků. Společnost na trh dodává výrobky českých mlékáren, ale i vlastní značky – Balsýr, Blaník, Dr. Halíř, Jihočeská zelenina a.s., Krajanka, Krajanka mléčné, Krajánek, Milkin, Pâté du Chef a Pivrnec. Dále pak značky, které na trhu výhradně zastupuje, jako například EISKAFEE, Elinas nebo Philadelpiia.

Nová řada smetanových, čokoládových a vanilkových pochoutek pro děti bude prodávána ve třech designech. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Nová řada smetanových, čokoládových a vanilkových pochoutek pro děti bude prodávána ve třech designech. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Tiskové konference v Zoo Praha se zúčastnili Martin Kincl, marketingový ředitel ALIMPEX FOOD, a. s., Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha a Vít Kahle, odborný poradce pro marketing a PR Zoo Praha. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Tiskové konference v Zoo Praha se zúčastnili Martin Kincl, marketingový ředitel ALIMPEX FOOD, a. s., Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha a Vít Kahle, odborný poradce pro marketing a PR Zoo Praha. Foto: Ondřej Kroutil, Zoo Praha

Z každého prodaného kelímku dezertu Krajanka ZOO věnuje společnost ALIMPEX FOOD, a. s. 0,10 Kč na podporu ochrany přirozeného domova příslušného druhu. Foto: Marián Polák

Z každého prodaného kelímku dezertu Krajanka ZOO věnuje společnost ALIMPEX FOOD, a. s. 0,10 Kč na podporu ochrany přirozeného domova příslušného druhu. Foto: Marián Polák

 

 

Prvé mláďatá roku 2018

úterý, 16. ledna 2018 16:40

ZOO Košice

Prvým tohtoročným mláďaťom v našej ZOO sa stala ovca kamerunská (Ovis aries). Narodila sa v pondelok 15. januára. Rozšírila 10-členné stádo, ktoré sa v súčasnosti skladá z jedného barana, šiestich oviec a troch minuloročných jahniat. Mláďatko sa narodilo matke pochádzajúcej zo Zooparku Vyškov v Česku a otcom je šesťročný u nás odchovaný samec. Matka sa o mláďa vzorne stará. Malá ovečka je čulá, má sa k svetu. Ovce kamerunské chová košická ZOO takmer od začiatku svojho otvorenia. Ide o plemeno pochádzajúce z Afriky, ktoré sa adaptovalo na naše klimatické podmienky. Na rozdiel od ostatných u nás chovaných plemien, ovce kamerunské nemajú vlnu. Ich telo pokrýva krátka srsť, ktorá býva v rôznych odtieňoch hnedej, tiež biela a čierna, alebo v kombinácii týchto farieb. V košickej ZOO sa doteraz narodilo 94 mláďat oviec kamerunských. Časť potomkov skončila v súkromných chovoch, tiež v iných zoologických záhradách ako osvieženie krvi v chove.

Dva dni po Novom roku sa v ZOO vyliahol aj jeden z ohrozených druhov vtákov - amadina Gouldovej (Chloebia gouldiae). Tento druh patrí z chovateľského hľadiska medzi náročnejšie. Prírastok chovateľov mimoriadne potešil, aj keď nejde o prvé rozmnoženie tohto druhu. Prvé odchovy sme zaznamenali v roku 2015, čiže v súčasnosti košická ZOO množí tento druh už v druhej generácii. Otcom najmladšieho prírastku je práve samec vyliahnutý v roku 2016. V súčasnosti rodinu amadín tvorí dospelý pár, štyri mláďatá z vlaňajška a najmladší prírastok. Zvláštnosťou týchto drobných spevavcov je variabilita sfarbenia hlavy. V prírode nájdete červenohlavé, čiernohlavé a najzriedkavejšie sa vyskytujúce amadiny so žltooranžovou hlavou. Krajonou ich pôvodu je severná Austrália. Amadiny sú mimoriadne citlivé na nízke teploty. V prírode patria k ohrozeným kvôli požiarom a spásaniu trávy dobytkom. Ich hniezdne možnosti sú obmedzené aj kvôli výrubu starších bútľavých stromov.

dsc_0869jpg.JPG

dsc_0875jpg.JPG

dsc_0885jpg.JPG
 

Ohrozená korytnačka z Indie

čtvrtek, 11. ledna 2018 14:14

ZOO Košice

Na sklonku minulého roka sme získali vzácny druh korytnačiek. Druhové meno hviezdicové získali podľa kresby na pancieri.  Štyri jedince, ktoré nám darovala ZOO Praha, rozšírili doterajšiu kolekciu suchozemských korytnačiek na päť druhov. Korytnačka hviezdicová (Geochelone elegans) sa prirodzene vyskytuje v oblasti Prednej Indie a na ostrove Srí Lanka v troch oddelených subpopuláciách. Líšia sa od seba veľkosťou a sfarbením. Jedinečná je dokonca aj kresba každého jedinca. Samica znáša obvykle 1 – 10 vajec aj viackrát do roka. Vajíčka sa často stávajú korisťou rôznych predátorov, napr. lišiek, šakalov, supov alebo väčších plazov. V prírode ide o ohrozený druh hlavne kvôli strate biotopu a medzinárodnému obchodu. Za optimálnych podmienok sa ale dožíva až 80 rokov. V ľudskej opatere je jej chov veľmi náročný. Je citlivá na zmeny podmienok, tiež ťažko znáša spoločnosť iných druhov korytnačiek.

 

hviezdicova1jpg.JPG

 

hviezdicova2jpg.JPG

 

hviezdicova3jpg.JPG

 

hviezdicova4jpg.JPG

 

Zvířata ze Zoo Praha si pochutnávají na větvích z největšího vánočního stromu

středa, 10. ledna 2018 09:43

ZOO Praha

Sloni, zubři, bizoni i velbloudi od dnešního dne zažívají druhé Vánoce. Každý den totiž dostanou větve a jehličí z dvaadvacet metrů vysokého smrku, který na Staroměstském náměstí dokresloval od začátku prosince vánoční atmosféru.

Kromě smrku ze Staroměstského náměstí jsou pro zvířata zpestřením i neprodané vánoční stromky, které prodejcům zůstaly ve skladech. Zoo Praha jich letos obdržela na sedm set. Zásoba větví z vánočního smrku a stromečků vydrží zoo ještě na minimálně dva týdny, takže se návštěvníci mohou těšit na zajímavou podívanou.

Největší radost ze smrkových větví měl sameček slona indického Max.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Největší radost ze smrkových větví měl sameček slona indického Max.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Ani velbloudi ze Zoo Praha nepřišli zkrátka. Na větvích z vánočního smrku si náramně pochutnali. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Ani velbloudi ze Zoo Praha nepřišli zkrátka. Na větvích z vánočního smrku si náramně pochutnali. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Lubor Mach

 

Známe pohlaví vzácných levhartích mláďat

pondělí, 08. ledna 2018 15:13

ZOO Brno

V listopadu narozená mláďata levharta cejlonského dobře prospívají a rostou jako z vody. Při první veterinární prohlídce jsme zjistili, že se jedná o samce a samici.

 

levhart2_700jpg.jpg

„Matka Nayana se o oba potomky vzorně stará. Malý samec váží 2,18 kilogramu, samička má jen o něco méně, přesně 2,1 kilogramu. Jsme na ně nesmírně hrdí a dělají nám opravdu radost. Tu má také koordinátor záchovného programu, který nám pogratuloval k chovatelskému úspěchu,“ řekla kurátorka chovu savců v Zoo Brno Dorota Gremlicová.

 

NA VIDEO LEVHARTÍCH MLÁĎAT SE MŮŽETE PODÍVAT ZDE.

 

Mláďata dostala od veterináře vitamíny, odčervení a čip. Za zhruba dva týdny bude následovat ještě přeočkování.

Dvojčata jsou se svou matkou stále ve vnitřní ubikaci. Návštěvníkům se s největší pravděpodobností představí na jaře, až povyrostou a bude tepleji.

 

levhart4_700jpg.jpg

Malí levharti se narodili 21. listopadu 2017. Poslední úspěšný odchov tohoto poddruhu zaznamenala Zoo Brno v roce 2000. Od té doby se na Mniší hoře vystřídalo celkem devět levhartů, ale až samice Nayana a samec Daan vytvořili stabilní a harmonický pár. Daan se narodil 19. září 2011 v Burgers’ Zoo v nizozemském Arnhemu. Do jihomoravské metropole dorazil 25. února 2013. Samice Nayana přijela pět dnů před Daanem z bratislavské zoo, kde se narodila 24. června 2011.

Ve volné přírodě se levharti cejlonští vyskytují na ostrově Srí Lanka, podle odhadů IUCN (Mezinárodní svaz ochrany přírody) jich zde zbývá jen něco mezi 750 a 900 jedinci a poddruh je proto veden na Červeném seznamu jako ohrožený.

Chov levhartů cejlonských je v rámci EAZA (Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií) řízen jako EEP (Evropský záchovný program), ve kterém je celkem 69 zvířat.


 

Dva malé tučniaky

čtvrtek, 04. ledna 2018 11:09

ZOO Košice

Krátko pred vianočnými sviatkami sa v našej ZOO vyliahli dve mláďatá tučniakov. O prírastky sa postarali samec Milk a samica Swampy. Druhý pár tvorí samec Zelený a samica Bodka.  Mláďatá sa vyliahli v rozmedzí  troch dní a dnes sa ich váha pohybuje okolo jedného kilogramu. Tučniaky jednopáse po vyliahnutí pritom vážia 80 – 100 gramov, v dospelosti 2,5 - 6 kilogramov.

Tučniaky jednopáse obývajú Južnú Ameriku, pobrežie Chile a Peru. Spomedzi 18-tich známych druhov, patria k tým, ktoré zle znášajú zimu. Ide o druh, ktorý je ohrozený vyhynutím hlavne kvôli nadmernému rybolovu a s tým súvisiacemu nedostatku potravy. V zoologických záhradách patria k obľúbeným chovancom. Podľa dostupných informácií ich na svete chová 94 inštitúcií. Naša ZOO sa medzi nich zaradila v roku 2008. Odvtedy sme odchovali  spolu s najnovšími prírastkami 25 mláďat. Viaceré z nich sú súčasťou kŕdľa a privádzajú na svet vlastných potomkov. Košická ZOO tak odchováva tučniaky v tretej generácii. Niektoré, naopak, putovali do európskych zoologických záhrad. V partnerskej ZOO Krakov posilnili zakladajúci chov. V súčasnosti tvorí kŕdeľ tučniakov v našej ZOO 10 samcov, 6 samíc a 2 mláďatá.
01-04-18-11-10-17-tucniakjpg.JPG

tucniak1jpg.JPG

tucniak2jpg.JPG

tucniak3jpg.JPG
 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 3 z 63