Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
18.01. 2019 Záchranná stanice ARCHA při Zoo Liberec přijala v roce 2018 celkem 1048 zraněných zvířat
ZOO Liberec Záchranná stanice ARCHA přijala v loňském roce celkem 1048 zraněných zvířat Záchranná stanice v rámci centra ARCHA poskytuje pomoc handicapovaným ...
17.01. 2019 První letošní přírůstky v Zoo Praha
ZOO Praha Ačkoliv je zima obdobím, které rození mláďat přeje nejméně, Zoo Praha se již teď může pochlubit řadou zajímavých přírůstků – například ...
04.01. 2019 Zoo Liberec se raduje z druhé nejvyšší návštěvnosti
ZOO Liberec Zoo Liberec se raduje z druhé nejvyšší návštěvnosti v posledních deseti letech Zoologická zahrada Liberec v roce 2018 opět potvrdila svoji ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Novinky


Odneste starý dalekohled do zoo a pomozte zachránit kriticky ohrožené pěvce v Indonésii!

pátek, 20. dubna 2018 15:50

ZOO Liberec

Jedenáct českých a čtyři slovenské zoo se zapojily do kampaně EAZA Silent Forest na ochranu zpěvných ptáků v Indonésii. Pomoci můžete i vy.

Praha 16. dubna 2018 - Máte doma na půdě nebo ve skříni starý, ale stále ještě funkční dalekohled? Pokud jej nikdo nepoužívá a můžete ho postrádat, zaneste jej do některé z níže jmenovaných zoologických zahrad, které se zapojily do kampaně Silent Forest (Ztichlý les) na záchranu zpěvných ptáků v Indonésii. Dalekohledy získají indonéské děti, které se zapojí do speciálních výukových programů na rozvíjení zájmu o životní prostředí a jeho ochranu.

„Školáci dalekohledy dostanou prostřednictvím sítě ekologických center po celé Indonésii, jimž je rozdistribuuje nezisková organizace Green-books.org. Ta již několik let vzdělává místní děti a pomáhá zvyšovat jejich povědomí o přírodě a udržitelném rozvoji. Bojuje také proti pytláctví a nelegálnímu odchytu původních druhů zpěvných ptáků, jež jsou v Indonésii velmi rozšířené a decimují tamní populace kriticky ohrožených druhů,“ říká Tomáš Ouhel ze Zoologické zahrady Liberec, který je zároveň předsedou kampaně EAZA Silent Forest.

Kampaň, již organizuje Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a od loňského podzimu jí na dva roky předsedá právě liberecká zoo, se zaměřuje na šest vybraných pěvců s nejpohnutějším osudem. Mezi nimi je například v přírodě patrně již vyhynulá kraska krátkoocasá jávská, populární loskuták velký, donedávna téměř vyhynulá majna Rothschildova, sojkovec dvoubarvý, bulbul korunkatý a šáma bělořitá. Nejen je ohrožuje nelegální odchyt a prodej na populárních ptačích trzích po celé Indonésii.

Kampaň Silent Forest má přispět k lepšímu povědomí obyvatel Indonésie o negativním vlivu odchytu zpěvných ptáků na jejich populace ve volné přírodě a pomoci získat finanční prostředky potřebné na konkrétní záchranné projekty. V ČR a na Slovensku se do kampaně zapojily tyto zoologické zahrady:

· Zoologická zahrada Liberec – www.zooliberec.cz

· Zoologická zahrada Ústí nad Labem – www.zoousti.cz

· Zoologická zahrada Děčín – www.zoodecin.cz

· Podkrušnohorský zoopark Chomutov – www.zoopark.cz

· Zoologická a botanická zahrada Plzeň – www.plzen.eu

· Zoologická zahrada Jihlava – www.zoojihlava.cz

· Zoologická zahrada Hluboká – www.zoohluboka.cz

· Zoologická zahrada Brno – www.zoobrno.cz

· Zoologická zahrada Hodonín – www.zoo-hodonin.cz

· Zoologická zahrada Olomouc – www.zoo-olomouc.cz

· Zoologická zahrada Ostrava – www.zoo-ostrava.cz

· Zoologická zahrada Bratislava – www.zoobratislava.sk

· Zoologická zahrada Košice – www.zookosice.sk

· Zoologická zahrada Spišská Nová Ves – www.zoosnv.sk

· Zoologická zahrada Bojnice – www.zoobojnice.sk

Dalekohledy určené pro kampaň Silent Forest můžete zanechat na pokladnách u vstupu do těchto zoo, případně na označených sběrných místech, o nichž se dozvíte z informačních tabulí poblíž vchodů.

Za každý funkční dalekohled donesený do Zoo Liberec od nás dárce dostane vstupenku do zoo zdarma!

O kampani EAZA Silent Forest

Ochranářskou kampaň Silent Forest – Asian Songbird Crisis (Ztichlý les – Krize pěvců v jihovýchodní Asii) provozuje Evropská asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA). Od října 2017 jí předsedá zoologická zahrada v Liberci, která bude její centrálou až do roku 2019. K dnešnímu dni se do kampaně oficiáoně zapojilo 154 zoologických zahrad a ochranářských institucí z 25 zemí z celého světa. Díky svému širokému dosahu se tak jedná o jednu z největších ochranářských kampaní vůbec.

Na finančních nákladech se v České republice podílí Ministerstvo životního prostředí, Unie českých a slovenských zoologických zahrad, Liberecký kraj a město Liberec. Celosvětovými partnery kampaně Silent Forest jsou mimo jiné organizace TRAFFIC a IUCN Asian Songbird Trade Specialist Group. Více informací o jednotlivých projektech a partnerech kampaně naleznete na webu www.silentforest.eu.

 

Chov tamarínov sme dočasne ukončili

pátek, 13. dubna 2018 15:22

ZOO Košice

Tento týždeň sme po takmer 17 rokoch ukončili chov tamarína pinčieho (Saguinus oedipus). Tri samičky, matku a dve odrastené mláďatá, sme previezli do ZŠ a MŠ Maximiliána Hella v Banskej Štiavnici, kde budeme na ich chov naďalej dohliadať. Dôvodom ukončenia chovu je príliš početné zastúpenie našej chovnej línie v európskych zoologických záhradách. K tomuto riešeniu sme pristúpili po konzultácii a so súhlasom koordinátorky.

Košická zoologická záhrada začala chovať tamaríny pinčie v decembri 2001. Najskôr sme získali takmer dvojročného samca zo ZOO Ústí nad Labem. O niekoľko dní neskôr prišla približne rovnako stará samica zo ZOO Olomouc. Prvé mláďatá sa narodili v roku 2004. Počas celej histórie chovu sme odchovali 13 mláďat týchto pazúrikatých opičiek. V roku 2016 uhynul sedemnásťročný chovný samec. Koordinátorka chovu a záchranného programu pre tamaríny pinčie nám pre príliš početné zastúpenie našej línie neodporučila pokračovať v reprodukcii našej skupiny.

Tamarín pinčí sa vyskytuje v severovýchodnej Kolumbii medzi riekami Rio Atrato a Rio Cauca. Obvykle vytvára rodinné skupiny troch až deviatich jedincov. Tvorí ich dominantný rodičovský pár a niekoľko podriadených jedincov, mláďat z predchádzajúcich rokov. Podriadené jedince vytvárajú menšie skupiny, materskú skupinu opúšťajú a po určitej dobe sa do nej opäť vracajú. Podriadené jedince tiež pomáhajú pri odchove nových mláďat. Preto sa aj nazývajú pomocníci (helperi). Spolu so samcom nosia na chrbte mláďatá. Samica tak má viac času na hľadanie potravy. Tamarín pinčí patrí medzi kriticky ohrozené druhy. V rokoch 2008 - 2010 bol zaradený medzi 25 najohrozenejších primátov sveta. Príčinou tejto situácie je najmä ničenie pralesov, ale aj ilegálny odchyt.

V budúcnosti plánujeme chov týchto malých primátov obnoviť. Budeme čakať na rozhodnutie koordinátorky a na skupinu, ktorú bysme mohli aj rozmnožovať.

tamarin1jpg.JPG

 

tamarin2jpg.JPG

 

Tygří dvojčata Bulan a Wanita poprvé venku

čtvrtek, 12. dubna 2018 20:27

ZOO Praha

Mláďata tygrů malajských narozená loni v říjnu, Bulan a Wanita, se v krásném jarním počasí poprvé podívala do venkovního výběhu. Tam teď budou trávit čím dál více času.


„Bulan a Wanita spolu s matkou Banyou vyšli do venkovního výběhu v jednu hodinu odpoledne a předpokládáme, že v něm setrvají do podvečera,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Doba jejich pobytu venku se bude postupně prodlužovat, takže po většinu jara a léta je návštěvníci budou moci sledovat v atraktivnějších venkovních prostorách. Nepochybuji o tom, že tato naše mimořádně vzácná tygřata budou středem pozornosti a velkým lákadlem k návštěvě Zoo Praha.“


Pro mláďata šlo po zhruba půlročním pobytu uvnitř pavilonu o velkou změnu – první setkání s trávníkem, stromy a keři, které teď podle kurátora savců Pavla Brandla dostanou pořádně zabrat. Výběh se vlivem řádění mláďat nejspíš brzy změní k nepoznání. „Jak se dalo čekat, tak první se odvážila do výběhu Wanita, která – ačkoliv je menší – tak je průraznější, ostřejší, a zhruba po deseti minutách už začaly první náznaky devastace toho výběhu, která teď bude následovat,“ popsal Brandl.


Tygr malajský je kriticky ohrožený; devět evropských institucí chová pouhých 19 jedinců, včetně Zoo Praha, která tyto šelmy chová od roku 2006. Ve volné přírodě žije odhadem posledních 250 dospělých jedinců.

Mláďata tygrů malajských poprvé vyhlížejí, jak to vypadá venku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mláďata tygrů malajských poprvé vyhlížejí, jak to vypadá venku. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Wanita si poprvé užívá pobyt ve venkovní expozici, samozřejmě za dozoru matky Banyi.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Wanita si poprvé užívá pobyt ve venkovní expozici, samozřejmě za dozoru matky Banyi.  Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Mláďatá ohrozených antilop

úterý, 10. dubna 2018 17:02

ZOO Košice

V stádach dvoch druhov ohrozených antilop pribudli mláďatá. Najskôr sa narodil začiatkom februára samček v stáde vodárok lečve kafuenských (Kobus leche kafuensis). Otcom sa stal dlhoročný chovný samec, ktorý k nám prišiel v roku 2009 zo ZOO Plzeň. Matkou je samica, ktorá sa v roku 2013 narodila v našej zoologickej záhrade. Košická ZOO chová vodárky lečve kafuenské od roku 1989, keď sme zo ZOO Dvůr Králové získali prvých sedem jedincov - dva samce a päť samíc. Dovedna sme odchovali 38 mláďat týchto ohrozených antilop. Vodárka lečve kafuenská je jedným z troch poddruhov vodárky lečve. Obýva močiarnaté oblasti v centrálnej časti Zambie, ktoré nesú názov Kafue. Odtiaľ pochádza aj názov poddruhu. V prírode patrí k ohrozeným. Dôvodmi klesajúceho počtu vodárok je najmä vysúšanie močiarov, ale aj pytliactvo a potravná konkurencia zo strany domáceho dobytka.

Koncom marca sme zaznamenali prírastok, samičku, aj v skupine priamorožcov šabľorohých (Oryx dammah). Matkou sa stala samica, ktorá k nám prišla v roku 2015 zo ZOO Hodonín. Otcom je samec, ktorého u nás v roku 2014 deponovala poľská ZOO Lodž. Aj história chovu priamorožcov siaha do roku 1989, keď sme získali jedného samca a dve samice zo ZOO Dvůr Králové. V roku 2006 sme chov týchto krásnych antilop prerušili. K obnove došlo v roku 2013. Počas celej histórie chovu sme tu odchovali 9 mláďat. Priamorožce šabľorohé patria k druhom, ktoré sú v prírode vyhubené. Príčinou tohoto stavu bol najmä lov a strata životného prostredia. Zachrániť sa ich podarilo iba vďaka chovu v ľudskej opatere. Zoologické záhrady v psoeldných rokoch organizujú repatriačné projekty usilujúce o návrat priamorožcov späť do prírody.

voduskajpg.JPG

voduska1jpg.JPG

 

primorozecjpg.JPG

 

primorozec1jpg.JPG

 

V Zoo Praha se dnes zaplnil velký africký výběh

pondělí, 09. dubna 2018 21:38

ZOO Praha

Kdo dnes navštívil Zoo Praha a zamířil k Africké savaně, velkému výběhu u Afrického domu, mohl již sledovat, jak se tam po zimě prohánějí žirafy severní núbijské, pštrosi dvouprstí, přímorožci beisy, vodušky červené nebo buvolci běločelí. Chovatelé totiž těmto teplomilným druhům ukončili zimování a přemístili je do výběhu.


„Letos jsme zvířata do velkého afrického výběhu pustili o něco dříve. Obvykle tak činíme až ve druhé polovině dubna, ale teplé počasí se ustálilo a předpověď na následujících 14 dnů je velmi příznivá, s vysokými teplotami, proto již nebyl důvod otálet,“ vysvětlil kurátor kopytníků Jan Marek a doplnil, že venkovní výběh v horní části zoo budou zvířata obývat zhruba do poloviny října.

Ve velkém africkém výběhu to opět žije. Chovatelé ho díky příznivému počasí letos velkými druhy zvířat zaplnili o něco dříve než obvykle. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Ve velkém africkém výběhu to opět žije. Chovatelé ho díky příznivému počasí letos velkými druhy zvířat zaplnili o něco dříve než obvykle. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Vodušky červené si po zimě užívají venkovní výběh. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Vodušky červené si po zimě užívají venkovní výběh. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

 

 


Lenka Pastorčáková

 

V Zoo Praha se narodilo mládě guerézy pláštíkové

úterý, 03. dubna 2018 22:05

ZOO Praha

Dnes ráno se oblíbené gueréze pláštíkové, zasloužilé matce Lucii, narodilo v pořadí již deváté mládě. Návštěvníci se na něj mohou přijít podívat do dolní části zoo, kde guerézy obývají jeden z Opičích ostrovů.


Samice Lucie se i tentokrát projevila jako vzorná a zkušená matka. Podle hlavního chovatele primátů Davida Valy své mládě po porodu očistila; její potomek se zdá být v pořádku a byl u něj pozorován dobrý sací i úchopový reflex.


„V dopoledních hodinách jsme již Lucii sledovali ve venkovním výběhu, kde své mládě půjčovala ostatním členům skupiny. Toto chování je pro guerézy typické. Samice půjčuje hned v den porodu své mládě těm, kteří se podílí na jeho výchově. Jediný, kdo si mládě nebere, je chovný samec Katanga, který dohlíží na bezpečí rodiny,“ vysvětlil Vala.

Dnes ráno se oblíbené gueréze pláštíkové, zasloužilé matce Lucii, narodilo v pořadí již deváté mládě. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Dnes ráno se oblíbené gueréze pláštíkové, zasloužilé matce Lucii, narodilo v pořadí již deváté mládě. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Lenka Pastorčáková

 

Najväčší pelikán sveta v košickej ZOO

úterý, 03. dubna 2018 15:42

ZOO Košice

Tesne pred Veľkou nocou sme v spolupráci so ZOO Praha zrealizovali transport niekoľkých druhov zvierat, medzi nimi niektorých, ktoré košická ZOO chová prvý raz vo svojej histórii. Jedným z nich je pelikán kučeravý (Pelecanus crispus). Pár týchto impozantných vtákov mohli návštevníci pozorovať už počas veľkonočných sviatkov na jazierku pred vstupom do DinoParku.

Pelikán kučeravý je najväčším zástupcom rodu pelikánov. dorastá do veľkosti 160 - 180 cm. Rozpätie jeho krídel je 345 cm. Tento druh pelikána sa vyskytuje v juhovýchodnej Európe a južnej Ázii až po Mongolsko a Čínu. Obýva delty riek a prímorské lagúny, ale tiež jazerá vo vnútrozemí. Jeho potravu tvoria prevažne ryby, ale nepohrdne ani krevetami a inými bezstavovcami. Na rozdiel od pelikána ružového (Pelecanus onocrotalus) loví zväčša sám. Svoje pomenovanie získal pelikán kučeravý podľa kučeravého peria na hlave.

V prírode patrí pelikán kučeravý k ohrozeným druhom. Jeho počty dramaticky klesli už v 19. a 20. storočí. Súvislý areál jeho výskytu sa vtedy rozdrobil a dnes tvorí už len ostrovčeky. Jedna z najväčších kolónií žije v Grécku pri Prespanskom jazere a tvorí ju približne 1000 párov. Na konci 20. storočia sa začali plány na záchranu tohto druhu - v roku 1996 bol prijatý Akčný plán na záchranu pelikána kučeravého v Európe (Action Plan for the Dalmation Pelican in Europe). Medzi faktory, ktoré tento druh ohrozujú v súčasnosti, patrí najmä vyrušovanie turistami a rybármi, ale tiež znečisťovanie vody a ničenie mokradí.

ZOO Košice tak v súčasnosti chová dva druhy pelikánov. Okrem pelikána kučeravého, ktorého chováme ako jediná ZOO na Slovensku, je to ešte pelikán ružový. Oddnes na jazierku pred DinoParkom môžete pozorovať už oba druhy.

kuceravyjpg.JPG

 

kuceravy1jpg.JPG

 

kuceravy4jpg.jpg

 

April opäť matkou

pátek, 23. března 2018 16:11

ZOO Košice

Začiatkom marca sa v košickej Zoologickej záhrade narodilo ďalšie mláďa ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus). Matkou najnovšieho prírastku je skúsená, dvanásťročná samica April. Otcom sa stal samec Rómeo. Hoci sa v marci minulého roku vrátil do Zooparku Vyškov, v Košiciach zanechal svojho potomka. Gravidita tiav totiž trvá 13 mesiacov. Malú samičku sme spočiatku museli prikrmovať. V súčasnosti sa o ňu matka April už vzorne stará a mláďa prospieva. Najčerstvejší prírastok je pätnástym mláďaťom tiav, ktoré sa narodilo v ZOO Košice.

Zoologická záhrada Košice chová ťavy dvojhrbé od roku 1988 a patrí k najúspešnejším chovateľom tohto druhu zvierat. Prvé mláďa, samček, sa tu narodilo v roku 2001. V súčasnosti stádo pozostáva z piatich jedincov - samca Cida, samíc April, Vandy, Gobi a najnovšieho prírastku.

Divá forma ťavy dvojhrbej (Camelus ferus) patrí k najohrozenejším  zvieratám sveta. V Číne a Mongolsku prežíva necelá tisícka a tento počet sa naďalej znižuje. Hlavnou príčinou tohto stavu je ich lov miestnymi obyvateľmi počas migrácie z Mongolska do Číny. Ďalším dôvodom je vysýchanie  počet oáz a zvýšený lov vlkmi.

03-23-18-04-11-57-tavajpg.JPG

 

03-23-18-04-12-14-tava1jpg.JPG

 

03-23-18-04-12-43-tava2jpg.JPG

 

03-23-18-04-12-59-tava3jpg.JPG

 

tava4jpg.JPG

 

Max už váží téměř tři čtvrtě tuny

pátek, 23. března 2018 11:51

ZOO Praha

Mláďata slonů indických rostou jako z vody. Starší Max už váží 732 kg a mladší Rudi 508 kg. Maxovi navíc rostou kly, které v jeho necelých dvou letech sice měří jen pár centimetrů, ale on se je snaží zdatně využívat ve svůj prospěch. Slůňata tak začínají vzbuzovat respekt a chovatelé je budou postupně převádět do nekontaktního chovu.

Sloni indičtí Max a Rudi stále působí jako roztomilí rošťáci, ale už začínají vzbuzovat respekt. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sloni indičtí Max a Rudi stále působí jako roztomilí rošťáci, ale už začínají vzbuzovat respekt. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně Max už má několikacentimetrové kly. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Slůně Max už má několikacentimetrové kly. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Lenka Pastorčáková

 

 

Zotavená Mawar se vrátila do expozice

středa, 21. března 2018 13:31

ZOO Praha

Samice orangutana sumaterského Mawar byla po několikadenním oddělení, kdy se v zázemí zotavovala kvůli chirurgickému výkonu v ústní dutině, opět spojena se samcem Pagym. Spojení proběhlo bez problémů a teď už je v expozici vidět celá skupina pohromadě; včetně pětileté Diri, která dělala své matce Mawar společnost i během izolace.


„Spojení nejdříve probíhalo ve vnitřních boxech přes mříže a za krátkou dobu byla zvířata spojena úplně. Samotné spojení zvířat proběhlo v rámci orangutaního způsobu života na výbornou, chovatelé pozorovali i pokusy o páření,“ dodal vrchní chovatel primátů David Vala.

Mawar, její dcera Diri a samec Pagy opět pohromadě v expozici. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mawar, její dcera Diri a samec Pagy opět pohromadě v expozici. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Spojení Mawar a Pagyho proběhlo podle chovatelů na výbornou. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Spojení Mawar a Pagyho proběhlo podle chovatelů na výbornou. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Sníh v Zoo Praha

neděle, 18. března 2018 22:12

ZOO Praha

V těchto dnech mají návštěvníci Zoo Praha možná jednu z posledních šancí vidět letos zvířata na sněhu; a podívána je to vskutku nádherná.


Druhy, kterým nevadí ani zima, ani sněhová pokrývka – naopak si ji náležitě užívají - jsou k vidění v horní i dolní části zoo. Například pro mladé gepardy je pořádná vrstva sněhu výzvou. Návštěvníci tak mohou obdivovat, jak tyto šelmy předvádějí svá neobyčejně pružná těla, uzpůsobená pro sprint, přímo v akci. Najdou je v expozici v dolní části zoo, hned vedle Pavilonu šelem a plazů. Vyznavače opeřených zdatných běžců pak v horní části zoo potěší třeba pohled na emu hnědého a nejen dětem jistě udělá radost klokan rudý.

Sníh v Zoo Praha přímo vybízí k podívané, třeba vedle Pavilonu šelem a plazů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sníh v Zoo Praha přímo vybízí k podívané, třeba vedle Pavilonu šelem a plazů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Klokan rudý si na sněhu užívá svou hostinu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Klokan rudý si na sněhu užívá svou hostinu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Lenka Pastorčáková

 

Orangutaní samice Mawar se zotavuje po stomatologickém výkonu

středa, 14. března 2018 09:55

ZOO Praha

Samice orangutana sumaterského Mawar má za sebou složitý výkon v ústní dutině kvůli patrným obtížím se zuby a podezření na paradentózu. Lékaři jí v anestézii zkontrolovali celkový stav chrupu, problémové zuby odstranili a zvolili odpovídající léčbu. Teď se samice zotavuje v zázemí.

Mawar v poslední době vypadlo několik zubů, chovatelé u ní cítili silný zápach z dutiny ústní a rovněž zaznamenali problémy samice se žvýkáním tužší potravy. Výkon byl tudíž nevyhnutelný. I přesto, že orangutani jsou schopni v rámci tréninku ukazovat chovatelům dutinu ústní, Mawar v tomto nespolupracuje; jako jediné možné řešení tak přicházela v úvahu celková anestézie.

„Protože má orangutan jisté podobnosti s člověkem, provedli jsme výkon ve spolupráci s humánními kolegy. Inhalační anestézii tak vedl anesteziolog, chrup ošetřily stomatoložka a stomatochiruržka,“ vysvětlil veterinář Zoo Praha Roman Vodička a doplnil, že celý výkon trval zhruba 2,5 hodiny. „U Mawar byly patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů. Ty problémové jsme proto vytrhli.“

Momentálně je samice izolovaná v zázemí, kde se zotavuje pod bedlivým dozorem chovatelů. Společnost jí dělá pětiletá dcera Diri. „Po složitém výkonu je Mawar samozřejmě ještě unavená, ale její chuť k jídlu roste. Předpokládáme, že pokud nedojde ke komplikacím, v horizontu několika dnů už bude celá skupina orangutanů opět pohromadě,“ poznamenal kurátor primátů Vít Lukáš.

Mawar měla v poslední době problém žvýkat tužší potravu a vypadlo jí několik zubů. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Mawar měla v poslední době problém žvýkat tužší potravu a vypadlo jí několik zubů. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha.

U Mawar byly patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

U Mawar byly patrné značné nánosy zubního kamene, pokročilá paradentóza a viklavost zubů. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

 

 

 

Dva druhy bylbylov v košickej ZOO

úterý, 13. března 2018 14:10

ZOO Košice

Pred nedávnom sme informovali o novej ochranárskej kampani Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA) zameranej na ochranu spevavcov v juhovýchodnej Ázii. Jedným z vlajkových druhov kampane je bylbyl korunkatý (Pycnonotus zeylanicus). Košická zoologická záhrada získala do svojej kolekcie dva príbuzné druhy tohto spevavca. Prvým z nich je bylbyl bradatý (Pycnonotus bradatus inornatus). Dva samce sme doviezli v októbri zo Safariparku Dvůr Králové. Tento malý spevavec obýva lesy a záhrady afrického kontinentu. Celkovo vytvára päť poddruhov. Líšia sa miestom výskytu a sfarbením. Poddruh, ktorý chová ZOO Košice, sa vyskytuje v západnej Afrike od Mauretánie po Kamerun. V prírode nepatrí k ohrozeným. Zimné obdobie trávili bylbyly bradaté na zimovisku. S prichádzajúcou jarou sa môžete do ich krásneho spevu započúvať pri vonkajšej expozícii pavilónu exotária pri vstupe do ZOO.

Bylbyl červenosluchý (Pycnonotus jocosus) je ďalším príbuzným bylbyla korunkatého. Dva páry bylbyla červenosluchého sme získali v decembri zo ZOO Praha. Tento druh sa vyskytuje v južnej a juhovýchodnej Ázii. Obýva riedke lesy a otvorenú krajinu s krami. Poznáme štyri poddruhy bylbyla červenosluchého, ktoré sa okrem miesta výskytu líšia tiež niektorými znakmi sfarbenia. Napriek tomu, že zatiaľ nepatrí k ohrozeným, jeho počty v prírode klesajú. Na vine je okrem lovu aj odchyt. Patrí totiž k druhom, ktoré si ľudia pre ich spev obľúbili doma v klietkach.

Oba druhy bylbylov chová košická zoologická záhrada ako jediná na Slovensku.

bylbyl2jpg.JPG

Bylbyl bradatý (Pycnonotus bradatus inornatus)

bylbyl5jpg.JPG

Bylbyl červenosluchý (Pycnonotus jocosus) - pár

 

Gekón zázračný opäť v ZOO

středa, 07. března 2018 15:52

ZOO Košice

Koncom roka 2017 obohatili kolekciu plazov v ZOO Košice okrem korytnačiek hviezdicových (Geochelone elegans) tiež gekóny zázračné (Teratoscincus scincus scincus). Dva samce a jednu samicu tohto jaštera sme získali zo ZOO Praha. Košická zoologická záhrada už v minulosti tento druh chovala v miniviváriu na Orgovánovej ulici.

Gekón zázračný je malý druh, ktorý dorastá do maximálnej veľkosti 16 - 18 cm. V strednej Ázii obýva piesčité oblasti s nízkymi krami. Aktívny je počas noci, cez deň sa ukrýva v norách, ktoré si vyhrabáva. Využíva tiež nory po iných druhoch zvierat. Živí sa menším hmyzom, len zriedka sa mu podarí uloviť mláďa menších hlodavcov. Gekón zázračný má špecifický spôsob obrany. V prípade nebezpečenstva sa postaví na špičky prstov a s otvorenou papuľou, roztiahnutým hrdlom a chrbtom prehnutým do oblúka mrská chvostom. Nepriateľa okrem toho zastrašuje aj syčivým zvukom. Na rozdiel od ostatných druhov gekónov nemá na prstoch lamely, ktoré by mu umožňovali šplhanie. Ide skôr o útvary pripomínajúce hrebienky, ktoré mu uľahčujú pohyb v piesku.

gekonjpg.JPG

 

gekon1jpg.JPG

 

gekon3jpg.JPG

 

Samice hrabáče kapského Nyota se stěhuje, její matka Kvída je opět březí

pátek, 02. března 2018 10:44

ZOO Praha

Samice hrabáče kapského Nyota před chvílí opustila Zoo Praha, aby v novém domově, Zoo Olomouc, vytvořila pár s tamním samcem. Chovatelé na obou stranách věří, že se nový pár zaslouží o další generace těchto pozoruhodných afrických savců. Pár hrabáčů, který zůstává v Praze, ale dlouho sám nezůstane. Kvída je totiž opět v očekávání.


Nyota se narodila 20. srpna 2016 v Zoo Praha, kde se stala hvězdou. Narození hrabáčů v lidské péči nejsou zcela neobvyklá, ale odchovat jejich mládě, to už dá pořádně zabrat. Zdárný odchov hrabáče totiž často závisí na pomoci lidí, zejména v případě ne příliš zkušené samice. „I po narození Nyoty jsme u ní zhruba měsíc drželi čtyřiadvacetihodinové služby, aby ji matka Kvída nechtěně třeba nezalehla,“ uvedl vrchní chovatel Zoo Praha Jaromír Plný.


Teď se sice pražští chovatelé musejí s Nyotou rozloučit, současně ovšem cítí obrovské zadostiučinění. „To, že naše doslova vypiplané mládě dostane šanci mít vlastní mládě, je pro nás zhmotněním veškerého našeho úsilí,“ vysvětlil Plný.


Loučení s vypiplaným mládětem usnadní lidem ze Zoo Praha také vědomí toho, že se už teď mohou těšit na dalšího hrabáče. Kvída je totiž opět březí. „Příležitostně Kvídu kontrolujeme ultrazvukem. Z toho posledního víme, že je mládě živé a vyvíjí se bez abnormalit. Určit pohlaví zatím není možné, ale co můžeme s jistotou říci, je to, že je samice ve vysokém stádiu březosti, takže se dá porod očekávat v nejbližších týdnech,“ uzavřel veterinář Zoo Praha Roman Vodička.

Samice hrabáče kapského Nyota odjela ze Zoo Praha do nového domova v Zoo Olomouc. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samice hrabáče kapského Nyota odjela ze Zoo Praha do nového domova v Zoo Olomouc. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hrabáč kapský Kvída je v očekávání, dle ultrazvuku je mládě v pořádku a porod proběhne v nejbližších týdnech. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hrabáč kapský Kvída je v očekávání, dle ultrazvuku je mládě v pořádku a porod proběhne v nejbližších týdnech. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Lubor Mach

 

 

Další pokus o spojení lvů indických Sohana a Suchi skončil intenzivním pářením

čtvrtek, 22. února 2018 10:13

ZOO Praha

Samec lva indického Sohan, který v Zoo Praha dočasně nahradil nezkušeného Jamvana, na druhý pokus uspěl i u samice Suchi. K páření se lvicí Ginni došlo už koncem ledna.


Suchi z počátku odmítala přijmout nadřazenost nového samce, proto byl tento pár koncem ledna rozdělen a Sohan připuštěn k Ginni. 18. února chovatelé Sohana znovu spojili se Suchi a tentokrát úspěšně.


„První páření Sohana a Suchi jsme zaznamenali 18. února a od té doby můžeme hovořit o čtyřech dnech intenzivního páření, které tak probíhá déle, než jsme čekali,“ poznamenal ve středu kurátor savců Zoo Praha Pavel Brandl.

Druhé spojení lvů indických Sohana a Suchi už probíhalo bez problémů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Druhé spojení lvů indických Sohana a Suchi už probíhalo bez problémů. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

2_d81_7348_export_rejpg.jpg

Od 18. února chovatelé zaznamenali u lvů indických Sohana a Suchi několik dnů páření. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Lubor Mach

 

 

Ohrožená krása mořských želv

úterý, 20. února 2018 15:15

ZOO Liberec

Ohrožená krása mořských želv. Nové omalovánky ukazují dětem, jak tyto živočichy chránit.

Co mořské želvy ohrožuje, v jakém prostředí se jim nejlépe žije a jak od sebe rozeznat jednotlivé druhy? I toto se mohou dozvědět děti z nové publikace „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“. Ta chce představit krásu želv, ale zejména poukázat na ohrožení těchto starobylých tvorů a také naučit děti i jejich rodiče, jak je mohou chránit. Omalovánky budou dostupné nejenom v Čechách, ale i přímo v Indonésii a jiných zemích, kde mořské želvy žijí.

Želvy jsou starobylou skupinu živočichů s ojedinělou tělesnou stavbou obývající naši planetu bezmála čtvrt miliardy let. Byly svědky vzestupu i pádu dinosaurů, viděly vzlétnout první ptáky a přihlížely vzniku člověka. Za posledních 30-40 let však klesly počty mnoha druhů natolik, že jim hrozí úplné vyhubení! V mnoha oblastech světa jsou jejich vejce i maso důležitou tradiční pochoutkou místních komunit, jejich krunýře jsou využívány jako surovina pro další zpracování, široké uplatnění mají želvy i při výrobě orientálních léčiv. Místa výskytu želv jsou činností člověka poškozována, znečišťována, rozdrobována či úplně zlikvidována a zastavěna. Mořské želvy hynou v rybářských sítích, umírají díky konzumaci plastových odpadků putujících oceány, které si spletly s medúzami, a jejich rozmnožovací pláže zabírají lidé... Na problém dramatického úbytku želví populace v Indonésii, která se od druhé světové války zmenšila o 91 %, upozorňuje nová publikace „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“. „Jejím cílem je ukázat dětem i jejich rodičům nejen krásu želv, ale především to, že jsou ohrožené. Všichni jim můžeme pomoci na dálku z domova, nebo když jedeme na dovolenou do míst, kde se vyskytují,“ říká bioložka a zakladatelka neziskové organizace Chráníme mořské želvy, která je autorkou omalovánek. Coby turisté se s tímto problémem můžeme opravdu setkat poměrně často. „Na svých cestách po exotických zemích bychom si měli dávat pozor, co nabízejí místní restaurace. Určitě bychom si také měli rozmyslet, jaké suvenýry kupujeme a jestli nejsou vyrobeny z ohrožených druhů živočichů,“ upozorňuje Hana Svobodová.

Zábavná forma

V omalovánkách se děti pomocí různých doplňovaček a kvízů dozvědí o mořských želvách téměř vše. Pod názvem „Mořské želvy – maluj, lušti, pomáhej“ se ukrývá první komplexní výukový materiál k ochraně těchto vyhubením ohrožených živočichů. Autorce se podařilo dětem zábavným způsobem přiblížit vývoj, životní cyklus želv, jejich ohrožení i způsob ochrany.

Kniha navíc rozvíjí kreativitu, kritické myšlení a vztah k přírodě.

Pro výuku i v Indonésii

Omalovánky vycházejí v české, anglické, španělské a indonéské verzi. Budou sloužit i ke vzdělávání dětí přímo v zemích, kde želvy žijí. „Tam je to naprosto přelomový materiál. Děti v Indonésii často doma knihy ani pastelky nemají, a jsou tak pro ně velmi lákavé. Na distribuci omalovánek v Indonésii spolupracujeme s místními vzdělávacími organizacemi a věříme tedy, že se materiály dostanou k co největšímu počtu dětí a učitelů,“ říká Hana Svobodová.

Pomoc zoologických zahrad

Omalovánky se budou dále do světa distribuovat pomocí Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) a také pomocí mezinárodního vzdělávacího programu GLOBE, který funguje ve 119 zemích světa. Omalovánky jsou určeny dětem od 7 do 12 let a vznikly ve spolupráci se Zoo Ostrava, Zoo Hodonín a Zoo Liberecmladata-morskych-zelv_foto-hsvobodovajpg.jpg. Všechny tyto zoo se čím dál více snaží podporovat záchranu ohrožených živočišných druhů nejen chovem ohrožených druhů v lidské péči, ale přímo v místech jejich výskytu (tzv. in situ). Želví omalovánky mohou lidé v Česku získat ve zmíněných zoo a na akcích organizace Chráníme mořské želvy.

Liberecká zoo se na ochraně mořských želv podílí již několik let. V roce 2016 se například našim terénním pracovníkům podařilo odhalit a zatknout pytláckou skupinu na ostrově Bangkaru, který leží v Indickém oceánu na západním pobřeží Sumatry. Na jeho panenské pláže připlouvají klást své vejce 3 z celkových 7 druhů mořských želv a s průměrným počtem 15–25 kladoucích želv denně se Bangkaru řadí mezi nejdůležitější světová kladiště těchto mořských plazů. Od dubna 2016 se na tento ostrov s největším dochovaným primárním lesem v Indonésii začaly stahovat stále nové organizované skupiny vykrádající želví snůšky a za více než dva měsíce se na ostrově nevylíhlo ani jedno želví mládě i přes prokazatelné mnohočetné kladení. Jen za tuto dobu si lupiči odvezli z ostrova více než 120 000 želvích vajec. Našim kolegům se však podařilo lupiče vypátrat a dostat do vězení.

 

Dvě klisny koně Převalského z Finska jsou již v pražském výběhu

pondělí, 19. února 2018 13:24

ZOO Praha

Do Zoo Praha dnes ráno přicestovaly dvě klisny koně Převalského z Finska. Po karanténě v Praze zamíří do Dolního Dobřejova a odtamtud snad do Mongolska. Prozatím jsou obě klisny v širším výběru.


Transport čtyř vybraných klisen do západního Mongolska začne 19. června odpoledne. Pokud mezi nimi budou právě Helmi a Hanna, půjde o první koně Převalského, kteří cestu domů absolvují nejen autem a letadlem, ale také lodí. Z Finska do Německa se totiž přeplavily na trajektu,“ upřesnil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.


Úspěšný projekt Návrat divokých koní Zoo Praha zahájila v roce 2011, od té doby ve spolupráci s Armádou ČR přepravila do Gobi celkem 27 koní Převalského a další čtyři uvnitř Mongolska. Řada z nich se již začala v nových podmínkách rozmnožovat. Na financování letošního transportu se má podílet i Zoo Helsinky.

Do Zoo Praha dnes ráno přicestovaly dvě klisny koně Převalského z Finska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Do Zoo Praha dnes ráno přicestovaly dvě klisny koně Převalského z Finska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Klisny koně Převalského Helmi a Hanna jsou v širším výběru pro transport do Mongolska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Klisny koně Převalského Helmi a Hanna jsou v širším výběru pro transport do Mongolska. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Lubor Mach

 

 

Najväčšia labuť sveta

pondělí, 19. února 2018 08:22

ZOO Bojnice

02-19-18-08-23-30-labuttrubivams2768x576jpg.jpg

Novinkou medzi vodnými vtákmi v našej zoo je impozantná labuť trúbivá (Cygnus buccinator). Je to najväčšia zo všetkých druhov labutí. Väčšie samce môžu vážiť niekedy až 13 kg a v rozpätí krídel dosiahnuť cez 2 m. Sú bielo sfarbené s výnimkou čierneho zobáka a nôh. Pochádzajú zo severných oblastí Kanady. Pomenovanie získali po charakteristickom trúbiacom zvuku, ktorým sa ozývajú. Podobne ako iné labute žijú v trvalých pároch a v prírode obývajú močiare, bažiny a plytké rybníky alebo jazerá v zóne boreálnych lesov. V európskych zoo sú chované zriedka. Chovný pár sme priviezli koncom januára z holandského vtáčieho parku v Alphen aan den Rijn. Návštevníci ich môžu vidieť na veľkom rybníku v dolnej časti zoo. Okrem tohto druhu v našej zoo chováme tiež labute čierne (Cygnus atratus) a labute čiernokrké (Cygnus melancoryphus). Na rybníku pod Bojnickým zámkom žijú labute hrbozobé (Cygnus olor).

 

 

Lví Valentýn v Zoo Praha

středa, 14. února 2018 11:53

ZOO Praha

Samec lva indického Jamvan, který spolu se Suchi a Ginni přicestoval do Zoo Praha na podzim 2015 z Gudžarátu, se ve vztahu k oběma samicím ukázal jako prozatím příliš nezkušený, a proto ho na přechodnou dobu nahradil ostravský Sohan. Ten nezklamal a období před Valentýnem bylo u lvů plné vášní a lásky.


V posledních dnech ledna byl Sohan ve vnitřní expozici spojen s Ginni, u níž se začaly objevovat známky říje. „Sohan se nejprve choval vysoce dominantně, dokonce došlo k šarvátce,“ říká chovatelka Jolana Nová. „Ginni však záhy přijala podřízenou roli a večer téhož dne bylo pozorováno první páření. To se následující den opakovalo přinejmenším třicetkrát.“


Z počtu páření samozřejmě ještě nevyplývá jistota narození lvíčat, ale naděje velice vzrostly. Nyní je Sohan navíc v očním kontaktu přes mříž s druhou samicí, Suchi, a jakmile u ní začne říje, mohlo by v Pavilonu šelem a plazů nastat další vášnivé období. Chovatelé však očekávají, že se Suchi bude mít Sohan poněkud ještě složitější situaci než s Ginni.


Lev indický dnes žije pouze v Girském lese a jeho okolí v indickém Gudžarátu, v počtu zhruba 500 jedinců. Proto je tento poddruh veden v kategorii ohrožený.


Trojici lvů indických - Jamvana, Ginni a Suchi - získala Zoo Praha v prosinci 2015, po dlouhých a složitých jednáních jako vzácný dar z indického státu Gudžarát. Poprvé po více než dvaceti letech se tak podařilo přivézt do Evropy čistokrevné lvy tohoto poddruhu přímo z Indie. To bylo nesmírně důležité především proto, že jeho evropský chov vzešel z pouhých devíti zakladatelů a nutně potřeboval oživit novou krví. Do Ginni, Suchi a Jamvana, který se k oběma samicím opět vrátí, jsou proto vkládány velké naděje.

Lev indický Sohan přicestoval do Zoo Praha z Ostravy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Lev indický Sohan přicestoval do Zoo Praha z Ostravy. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V posledních dnech ledna byla se Sohanem ve vnitřní expozici spojena Ginni, u níž se začaly objevovat známky říje. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

V posledních dnech ledna byla se Sohanem ve vnitřní expozici spojena Ginni, u níž se začaly objevovat známky říje. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Lubor Mach

 

 

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 4 z 65


Tiskárny Xerox na jednom místě Letenky a ubytování pro Vaše cestování. Jeřábnické práce za nejvýhodněší cenu v Praze a Středočeském kraji.