Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
13.08. 2018 Pakoňom sa v Košiciach darí
ZOO Košice V spoločnom stáde zebier Chapmanových (Equus quagga chapmanni) a pakoní modrých pásavých (Connochaetes taurinus taurinus) pribudli dve mláďatá. ...
10.08. 2018 Mezinárodní den slonů v Zoo Ostrava
ZOO Ostrava Ostravská zoologická zahrada se opět připojuje k mezinárodní akci věnované největším suchozemským savcům. Cílem akce je představit návštěvníkům ...
09.08. 2018 Pražským gibonům stříbrným se narodilo další vzácné mládě
ZOO Praha V pondělních ranních hodinách se v Zoo Praha narodilo druhé mládě gibona stříbrného a zatím si vede velmi dobře. V České republice tento ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Novinky


Nová panda červená v Zoo Praha

středa, 12. července 2017 12:44

ZOO Praha

Novou obyvatelku má výběh pand červených. Samec Pat už není osamělý a těší se z nové partnerky. Tou je roční samice Wilma, která do pražské zoo přišla ze Švédska. Obě pandy mohou návštěvníci vidět v expozici, jež je umístěna u hlavního vchodu do zoo.


Samice Wilma se narodila 28. června 2016 ve švédském městě Eskilstuna a do Prahy přišla na konci letošního května. Od té doby byla v zázemí, aby si zvykla na nové prostředí. „Wilma je v dobré kondici a váží 4,04 kg,“ říká Pavel Brandl, kurátor savců ze Zoo Praha, a doplňuje: „Je to první z našich pand, která už vyrostla na dietě s vysokým obsahem vlákniny a minimem jednoduchých cukrů.“


Po potřebné aklimatizaci byla Wilma přesunuta do venkovní expozice, kterou bude obývat spolu s desetiletým samcem Patem. Ten se stal v roce 2012 otcem mláděte Akima. Tento sameček představoval první úspěšný odchov pand červených v Zoo Praha. Pandy červené jsou velmi choulostivé šelmy a jejich chov je náročný. První zvířata přišla do pražské zoo už v roce 1955.

Samice Wilma je novou obyvatelkou expozice pand červených. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Samice Wilma je novou obyvatelkou expozice pand červených. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Alena Šteffelová

 

Rodina makakov sa teší z prírastku

středa, 12. července 2017 12:08

ZOO Košice

Najnovším prírastkom v našej ZOO je malý makak magot (Macaca sylvanus), ktorý sa narodil v piatok 7. júla. Je to šieste mláďa od roku 2013. Ich otcom je trinásťročný samec Pepo, ktorý prišiel do Košíc zo Zooparku Chomutov spolu s matkou najmladšieho člena samicou Tinou. Pohlavie mláďatka zatiaľ nie je známe, pretože matku ani na chvíľu neopúšťa. Rodina makakov má v súčasnosti osem členov a môžete sa s ňou zoznámiť hneď za vstupom do ZOO po pravej strane.

Domovinou týchto starosvetských primátov je severná Afrika a Gilbraltár. Ide o jediný druh primátov, ktorý sa prirodzene vyskytuje na európskom kontinente. Je to jediný makak, ktorý sa vyskytuje mimo Ázie a tiež jediný, ktorý nemá chvost. Od minulého roka je pod prísnejšou ochranou medzinárodných inštitúcií.

makak4jpg.JPG

makak3jpg.JPG

makakjpg.JPG
 

Nová dobrodružství \"nočních hrdinů\"

středa, 12. července 2017 07:48

ZOO Praha

Jejich příběh začal vloni na jaře, kdy Zoo Praha označila první čtyři kvakoše noční satelitními vysílači a sledovala jejich cestu do zimovišť a zpět. Nyní byli vybráni další dva hrdinové z této ptačí rodiny, aby dokumentovali svou pouť za teplem.


Kvakoši noční jsou na území pražské zoologické zahrady již od roku 1936 a dlouho se o jejich cestách na jih vědělo jen z knih. I proto přišel v loňském roce nápad pouť těchto malých volavek sledovat. Vzniklo tak zajímavé svědectví o jejich cestě, během které byl jeden z ptáků první den ještě v Praze a druhý již u italských Benátek. Za noc uletěl 500 km a pokračoval dále přes Sardinii do Alžírska a než uplynulo 24 hodin, měl za sebou přes 1000 km i přelet přes Saharu. Cesta z Troji do zimoviště v Mali, dlouhá čtyři a půl tisíce kilometrů, mu trvala jen pět dnů a nocí. Během své poutě letěl rychlostí kolem 100 km/h. Další dva kvakoši byli dokonce při cestě do Afriky ještě rychlejší a poslední, čtvrtý zamířil do Saudské Arábie.


„Pro nás bylo fascinující sledovat jejich cestu na jih i návrat zpět. Tento rok v tom budeme pokračovat a satelitními vysílačkami jsme označili další dva kvakoše,“ říká Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, a doplňuje: „Pro mě je to srdcová záležitost, jelikož letos je to 20 let od zahájení Africké odysey, která tehdy sledovala za pomoci satelitů migraci čápů černých z České republiky do afrických zimovišť a zpět.“


Právě Miroslav Bobek byl iniciátorem a také řadu let organizátorem zmíněného projektu Africká odysea. Čápi byli při ní vybaveni „batůžky“ s vysílačkami a byli sledováni pomoci satelitní telemetrie. V roce 2002 vznikl projekt Nová odysea, který na předchozí aktivity volně navazoval a jenž se věnoval sledování migrace čápů v Asii.


Letošní příběh kvakošů by se měl začít psát na konci prázdnin či začátku září, kdy by měli vyrazit na cestu do svých zimovišť. Spolu s ptáky se satelitními vysílači vyrazí i nejstarší kvakoš, který se pravidelně vrací do Zoo Praha a také se zde vylíhl, je mu 14 let.

Kvakoši se vydají na cestu do zimovišť na konci prázdnin. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Kvakoši se vydají na cestu do zimovišť na konci prázdnin. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s kvakošem nočním se satelitním vysílačem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek s kvakošem nočním se satelitním vysílačem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Alena Šteffelová

 

 

 

Do zoo sa vrátili tukany

úterý, 11. července 2017 14:48

ZOO Bojnice

images/stories/07-11-17-02-54-57-img_8228jpg.JPG

Národná zoologická záhrada v Bojniciach získala do kolekcie exotických vtákov nový atraktívny druh. Je ním tukan žltohrdlý (Ramphastos sulfuratus), ktorý má spomedzi všetkých známych druhov tukanov najfarebnejší zobák. Tento zaujímavý operenec pochádza z tropických lesov Strednej a Južnej Ameriky.

„Chov tohto druhu sa nám podarilo obnoviť po dlhých 15 rokoch. V celej Európe je v súčasnosti chovaný iba v štyroch zoologických záhradách“ hovorí zoológ Michal Sloviak. Veľmi vzácny je aj v privátnych chovoch.

 

Tukany patria v zoo k mimoriadne obľúbeným a vyhľadávaným exponátom. Pohybujú sa vysoko v korunách stromov a ich potrava sa skladá najmä z plodov a bobulí. Veľký zobák tukanom slúži podľa najnovších výskumov na reguláciu telesnej teploty, keďže nedokážu vylučovať pot. Počas horúcich dní ním uniká pomocou jemných vlásočníc teplo. V noci si ho naopak schovávajú medzi perie, aby zamedzili podchladeniu. Aj keď v USA sú pomerne bežné, niektoré druhy, akým je aj tukan žltohrdlý, v posledných rokoch chová omnoho menej európskych zoologických záhrad ako v minulosti. „Dôvod je jednoduchý: Tento druh v Európe prakticky nikto dlhodobo úspešne nemnoží, a mláďatá ktoré sa podarí odchovať bývajú obvykle vopred rezervované. Okrem toho ide o veľmi náročných chovancov aj z hľadiska kŕmenia. Všetky tukany sú veľmi citlivé na vysoký obsah železa a vitamínu C v potrave. Táto nevedomosť kedysi do značnej miery spôsobila veľké úbytky týchto vtákov medzi chovateľmi“ vysvetľuje Michal Sloviak a dodáva, že náš chovný pár sme získali po viac ako pol roka trvajúcom vyjednávaní zo súkromného vtáčieho parku v holandskom meste Enschede.

 

Návštevníci ich môžu vidieť vo veľkej voliére pavilónu vtákov, ktorú sme špeciálne prispôsobili pre chov tukanov. Súčasťou voliéry je aj veľké množstvo tropických rastlín, najmä paliem, strelícii, figovníkov a cykasov. „Tukany si stále zvykajú na nové prostredie, a preto sú zatiaľ dosť plaché. Z toho dôvodu je ich voliéra od návštevníckeho priestoru oddelená plotom. Najobľúbenejšou potravou našich tukanov sú čerešne. Vo vonkajšej voliére trávia v podstate celý deň, a to aj za daždivého počasia“ opisuje ich prvé dni v bojnickej zoo Michal Sloviak.

 

 

 

Nová expozice v brněnské zoo je připravená na příchod lvů

pondělí, 10. července 2017 14:29

ZOO Brno

V sobotu 26. srpna se můžou návštěvníci brněnské zoo těšit na otevření nové expozice lvů. Stavba je umístěna u Africké vesnice na samém vrcholku Mniší hory a zaujímá bezmála 5 000 m2.

 

Expoziční část stavby, o rozloze přibližně 2000 m2, tvoří hlavní výběh, který je lemovaný návštěvnickou trasou. Expozice využívá stávající zeleň a členitost terénu. Doplněná je jezírkem a několika vyvýšenými pahorky, které lvi rádi využívají k odpočinku. Pozorovací místa pro návštěvníky jsou komponována například jako osamocená domorodá chýše, havarované letadlo nebo jako průhled bujnou vegetací. Součástí komplexu jsou také zázemní vytápěné ubikace se třemi oddělenými boxy, obslužnou zónou, prostory pro chovatele a odstavným neexpozičním výběhem.

 

„Stavba za 17 miliónů korun byla zahájená loni v srpnu a její slavnostní otevření plánujeme na 26. srpna, kdy zároveň slavíme otevření Zoo Brno, na které zveme adoptivní rodiče a sponzory. Návštěvníci se můžou těšit na lvy konžské – samici přivezeme ze Zoo Ústí nad Labem, samce ze Zoo Gdaňsk,“ doplnil ředitel brněnské zoo Martin Hovorka.

 

Lvi konžští (Panthera leo bleyenberghi) obývají jihozápad Afriky, kde se přizpůsobili extrémním podmínkám pouští Kalahari a Namib. „I když je datum slavnostního otevření ještě daleko, samotná zvířata už se připravují na přesun do nového domova. V obou zahradách probíhá nácvik nastupování do transportní bedny a manipulace při transportu, aby bylo možné zvířata přepravit bez uspání. Jejich příchod je pak plánován tak, aby lvi měli potřebný klid a dostatek času seznámit se s expozicí i spolu navzájem, než se představí návštěvníkům," říká kurátorka chovu savců Dorota Gremlicová.

 

Do Zoo Brno se lvi vrátí po čtrnácti letech. Poslední brněnský lev, samec Bali, odešel do Zoo Les Sables dˊOlonne ve Francii v roce 2003. Důvodem byly nevyhovující podmínky pro chov těchto šelem. Brněnská zoo chovala lvy nepřetržitě od roku 1953 a například v letech 1962–1972 odchovala jedenáct lvíčat.


 

Slonice Vishesh porodila

neděle, 09. července 2017 22:34

ZOO Ostrava

V sobotu dopoledne porodila v ostravské zoologické zahradě sloní samice Vishesh své třetí mládě. Porod začal okolo 3. hodiny ranní, mládě přišlo na svět  v 10:57 hod.  Jedná se o samečka.

Sameček se narodil po 662 dnech březosti. Porod proběhl bez komplikací, mládě je vitální a záhy po porodu se postavilo na nohy.  Jeho matka je klidná a o své mládě pečuje. Abychom oběma poskytli dostatečný klid, zůstane pavilon slonů pro veřejnost dočasně uzavřen.

vishesh-s-mladetem_foto-omatejjpg.JPG
 

Lidy má mláďa

pátek, 07. července 2017 12:49

ZOO Košice

Pred takmer dvomi týždňami samica pakoňa modrého pásavého (Connochates taurinus taurinus) porodila mláďa. Pôrod prebehol v letnom výbehu, ktorý pakone obývajú spolu so zebrami a somármi. Všetci obyvatelia tohto chovného zariadenia si malého pakoňa prišli detailne obzrieť. Deväťročná pakonica Lidy už v minulosti odchovala bez ťažkostí dve mláďatá, a preto sa stala osvedčenou matkou. Samicu sme doviezli zo ZOO Brno v máji 2016. Po určitej dobe sme ju ešte v tom istom roku spojili so samcom a zebrami v spoločnom výbehu. Na výsledok spoločného nažívania oboch pakoňov sa môžete prísť pozrieť. ZOO je v tomto období plná mláďat.

pakonjpg.jpg

 

pakon1jpg.jpg

 

Výstava o Zoo Jihlava v Cityparku Jihlava

pátek, 30. června 2017 11:43

ZOO Jihlava

Pro návštěvníky jihlavského Cityparku bude možná překvapením výstava o Zoologické zahradě Jihlava. Byla vytvořena při příležitosti šedesátého výročí jejího vzniku a bude k vidění ve spodním podlaží nákupního centra Citypark Jihlava od 1. do 10. července 2017.

Všechny asi nejvíce zaujme šest obrovských zvířecích masek, které vytvořili herci Horáckého divadla Jihlava a které na hlavních oslavách šedesátin zoo defilovaly na elektrovozech v průvodu z Masarykova náměstí do zoologické zahrady. S maskami se mohou návštěvníci samozřejmě vyfotografovat, ti zvídaví si pak jistě rádi přečtou zajímavé informace o Zoo Jihlava z panelů, kde jsou kromě textu z historie také dobové fotografie.

Návštěvníci jihlavského Cityparku si již určitě zvykli na expozici drápkatých opic kosmanů zakrslých ze Zoo Jihlava, která oživuje prostory jídelny a občerstvení. Od poloviny června v jejich expozici navíc mohou zahlédnout i dvě mláďata, která zatím nosí na zádech vždy jeden z rodičů.

 

Křtiny malé zebry Burchellovy Markem Ztraceným

pátek, 30. června 2017 11:41

ZOO Jihlava

 

Pozorní návštěvníci jihlavské zoo si jistě všimli, že ve výběhu zeber Burchellových (dřívější název je zebra damarská) je v posledních třech týdnech pořádně živo a zebry jsou neustále v pohybu. Může za to malá zebří slečna, která se narodila 7. června klisně jménem Jimini Jinga a hřebci Machanovi. Kobylka zdárně prospívá a nejraději si hraje a běhá po výběhu se svojí o rok starší sestrou Jorikou.

V pátek 7. 7. 2017 v 17 hodin bude malá zebra pokřtěna známým českým zpěvákem a skladatelem Markem Ztraceným. Samotným křtinám bude od 15 hodin předcházet speciální zebří kvíz o ceny nazvaný „Ztracená zebra v Zoo Jihlava“. Po křtinách pak bude následovat autogramiáda čerstvého zebřího kmotra.

Střípky Afriky v Zoo Jihlava

V neděli 9. července od 10 do 16 hodin se mohou všichni návštěvníci jihlavské zoo těšit na den v africkém stylu.

Velkou atrakcí Střípků Afriky v zoo bude vystoupení africké taneční a hudební skupiny IYASA ze Zimbabwe. Tato známá a oblíbená formace bude mít v České republice pouze několik málo vystoupení a jedním z nich bude i to v jihlavské zoo.

Návštěvníci se budou moci těšit i na stánek občanského sdružení Derbianus, které pomáhá ochraně antilopy Derbyho, která je největší antilopou světa. Na jejich stánku nebudou chybět stylová trička, africké předměty a děti se mohou těšit i na malování na obličej. Žáci ZŠ Třešť pak budou mít v zoo svůj prodejní stánek s africkým zbožím. Výtěžek z něj věnují na pomoc klubu přátel Tengenenge.

„Střípky Afriky jsou druhou akcí cyklu Střípků kontinentů, během nichž v rámci letních prázdnin představíme našim návštěvníkům jednotlivé kontinenty, jejich zvířata, rostliny, zvyky i kulturu.“ Říká ředitelka Zoo Jihlava Ing. Eliška Kubíková.

mlade-zebryjpg.jpg

 

Zoznámte sa s Malou princeznou

čtvrtek, 29. června 2017 14:22

ZOO Košice

Na prvý pohľad môže meno MALÁ PRINCEZNÁ pre afrického bociana marabu zdochlinára (Leptoptilos crumenifer) pôsobiť trochu rozpačito. S takým menom (ang. Little princess) sme však samicu priviezli z Aqua Zoo Friesland v holandskom Leeuwarden. Samica k nám prišla na základe rozhodnutia koordinátorky Európskej plemennej knihy (ESB) pre tento druh. Momentálne má 12 rokov a narodila sa v Tierparku Cottbus v Nemecku. Samicu môžete vidieť v priestrannom výbehu oproti výbehu tiav dvojhrbých.
Marabu je veľký brodivý vták. Obýva africký kontinent južne od Sahary, takmer celú strednú, východnú a malú časť južnej Afriky. Dosahuje výšku nad 150 cm, hmotnosť sa pohybuje okolo 9 kg a rozpätie krídel dosahuje minimálne 3,2 m. Práve posledný údaj ho radí k jednému z najväčších brodivých vtákov na svete. Je nezameniteľný vďaka svojej veľkosti, mohutnému zobáku, neoperenej hlave a krku. Má ružovkastý až svetlo červený purpurový vak na krku, ktorý sa dokáže po nakŕmení predĺžiť až na dĺžku 30 cm od základu zobáka. V prírode sa marabu dožíva v priemere 25 rokov, v ľudskej opatere až 41 rokov. Tento zaujímavý druh vtáka chová ZOO Košice ako jediná na Slovensku.

 

marabu-1jpg.jpg

 

marabu-2jpg.jpg

 

Paterčata vlků dovádí v pražské zoo

středa, 28. června 2017 10:28

ZOO Praha

Hned pět malých vlčat mohou zahlédnout návštěvníci Zoo Praha ve výběhu vlků eurasijských, kde si mláďata hrají a dovádí. Paterčata se narodila 19. května a nyní již pravidelně opouští noru.


Všech pět vlčat se těší dobrému zdraví a kondici. „Smečku vlků jsme začali pozorněji sledovat, když změnila chování, které naznačovalo přítomnost mláďat,“ popisuje Pavel Brandl, kurátor savců ze Zoo Praha, a pokračuje:  „Vzhledem k nemožnosti nahlédnout do porodní nory jsme přítomnost štěňat mohli několik týdnů usuzovat pouze podle kondice samice. I když začala vlčata opouštět noru, ukazovala se chovatelům jen neochotně, ale nakonec jsme se dopočítali pěti mláďat.“


Chovatelé zatím dopřávají vlčí rodině soukromí, takže nezjišťovali pohlaví mláďat. Učiní tak v nejbližších týdnech, kdy při této příležitosti provedou i preventivní prohlídku. Do té doby (tedy nejméně do 10. července) nebudou probíhat ani komentovaná krmení pro veřejnost, aby smečka s vlčaty měla dostatek klidu. V druhé polovině července se pak uskuteční křtiny paterčat.


Pražská zoologická zahrada chová vlky od samého počátku své existence. Vlčice Lotta (vlk obecný) byla vůbec prvním zvířetem chovaným na území zoo, a to ještě před jejím otevřením v roce 1931. V Zoo Praha lze vidět paterčata vlka eurasijského. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V Zoo Praha lze vidět paterčata vlka eurasijského. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Zahlédnout vlčata s matkou vyžaduje trpělivost. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Zahlédnout vlčata s matkou vyžaduje trpělivost. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Alena Šteffelová

 

V Zoo Praha se narodilo první mládě tamarína bělovousého

pondělí, 26. června 2017 19:57

ZOO Praha

Po celém světě jich žije v zoologických zahradách pouze 20. O to větší radost má Zoo Praha z prvního narozeného mláděte tamarína bělovousého. Na svět přišlo v sobotu 17. června a v současnosti si užívá střídavou péči rodičů.


Pražská zoologická zahrada je jednou ze tří zoo v Evropě, která tento vzácný druh tamarínů chová. Jsou zde devět let a až letos se podařil první porod. „Mládě je zdravé a velké,“ říká k novému přírůstku Vít Lukáš, kurátor primátů, a doplňuje: „U tamarínů funguje střídavá péče obou rodičů, takže si mládě půjčují. V naší rodině je dominantní samice, takže mládě je více s matkou.“


V tomto okamžiku ještě chovatelé netuší, zda je mládě samec či samice. Tamarín bělovousý patří mezi tzv. drápkaté opice. Jeho domovem jsou nížinné pralesy Amazonie v západní části Brazílie a na severu Peru. Zoo Praha tento druh primátů chová od roku 2008 a v minulosti byli v Praze ještě v sedmdesátých letech (konkrétně 1970 až 1979).


Návštěvníci mohou mládě tamarína spatřit již nyní v expozici v pavilonu goril. Kromě něho tam bude brzo k vidění i další přírůstek. Tím je mládě pásovce kulovitého. Tento sameček je starý měsíc a váží už 130 g, pro představu jeho matka váží 1 025 g. I jeho narození je úspěchem. Zoo Praha se potomka u pásovců dočkala po pěti letech.

Mládě vzácného tamarína bělovousého se narodilo v Zoo Praha. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Mládě vzácného tamarína bělovousého se narodilo v Zoo Praha. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Po pěti letech čekání se v Zoo Praha narodil také malý pásovec. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Po pěti letech čekání se v Zoo Praha narodil také malý pásovec. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Alena Šteffelová

 

 

Koně Převalského se seznamují s novým domovem v Gobi

čtvrtek, 22. června 2017 11:20

ZOO Praha

Všechny čtyři klisny koně Převalského, které Zoo Praha přepravila v rámci projektu Návrat divokých koní 2017 do Mongolska, jsou v pořádku. Nyní jsou v aklimatizační ohradě a postupně si zvykají na nové podmínky v Přísně chráněné oblasti Gobi B.

 

Letošní transport koní Převalského byl nejrychlejším v historii. Od pondělního startu letadla z vojenského letiště ve Kbelích do úterního vypuštění klisen v mongolském Tachin Talu uběhlo pouhých 24 hodin. Během tohoto času urazili koně přes 6 000 km v letadle a mnoho dalších na nákladních vozech konvoje, jež směřoval do domova jejich předků.

 

Nyní se všechny čtyři klisny Romy, Naya, Sarangua a Chantou seznamují s novým prostředím a přivykají si na nové podmínky, jež panují v Gobi. Po roce stráveném v aklimatizační ohradě budou následně vypuštěny do volné přírody.

Všechny čtyři klisny Romy, Naya, Sarangua a Chantou pár minut po vypuštění do aklimatizační ohrady v Tachin Talu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Všechny čtyři klisny Romy, Naya, Sarangua a Chantou pár minut po vypuštění do aklimatizační ohrady v Tachin Talu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Průjezd konvoje s koňmi Převalského sledoval v mongolské Gobi i domestikovaný velbloud. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Průjezd konvoje s koňmi Převalského sledoval v mongolské Gobi i domestikovaný velbloud. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

 

 

První mládě kondora královského v Zoo Ostrava

středa, 21. června 2017 20:45

ZOO Ostrava

Ostravská zoologická zahrada chová kondory královské od roku 1970. Po dlouhých téměř 50 letech se konečně dočkala i mláděte tohoto nejpestřeji zbarveného kondora. Pro evropský chov je to mimořádný úspěch.

Důvodem, proč se nepodařilo odchovat mládě dříve, je problém se sestavením harmonizujícího páru. Současný pár, který mládě odchovává, se v Zoo Ostrava podařilo vytvořit v roce 2011. Oba rodiče pocházejí ze Zoo Arnhem. Ptáci poprvé zahnízdili na zimovišti v chovatelském zázemí zoo už v roce 2014. Nijak jsme nezasahovali a nechali vejce na hnízdě. Mládě se vylíhlo, ale do druhého dne zmizelo. Nevěděli jsme, co se stalo, zda mělo při líhnutí problémy, nebo ho rodiče zabili a pozřeli (což není nic neobvyklého. V roce 2015 nehnízdili, o rok později se opakovala situace z roku 2014. Mládě se sice vylíhlo v termínu, ale hned zmizelo. Pro letošní rok jsme proto zvolili jinou strategii – nechat vejce pod kontrolu chovatelů vylíhnout v líhni a rodičům podložit rozkrmené mládě. Mládě se vylíhlo večer 27. února 2017. Při líhnutí ale mělo problémy a bez pomoci chovatelů by se nevylíhlo. Domníváme se, že to mohl být důvod, proč nebyla první dvě hnízdění v roce 2014 a 2016 úspěšná. Rodiče zřejmě nevěděli, jak pomoci líhnoucímu se mláděti z vejce. Proto bylo letos vejce odebráno do líhně.

Mládě bylo po vylíhnutí vitální, v průběhu následujících dní bylo rozkrmováno chovateli a již 2. března 2017 podloženo zpět rodičům na hnízdo k „adopci“. U kondorů totiž dochází mnohem rychleji ke vtištění obrazu rodiče, který jej krmí. Pokud by si mládě vtisklo člověka jako svého rodiče a následně partnera, snižovalo by to následně šanci na zapojení tohoto jedince do další reprodukce. Podložení mláděte zpět na hnízdo bylo úspěšné, rodiče mládě přijali a začali se o ně ihned starat a krmit jej. Dnes už jsou mláděti téměř čtyři měsíce a bílé prachové peří zpestřují černá obrysová pera.

Kondoři královští se v zoologických zahradách chovají poměrně vzácně a jen ojediněle se je daří rozmnožovat. V České republice je chová ještě Zoo Olomouc, Zoo Plzeň a Zoo Praha. Naposledy se však podařilo odchovat mládě v roce 2010 v Olomouci. V Evropské plemenné knize je vedena necelá 100 těchto kondorů, přičemž každoročně se podaří odchovat jen několik mláďat (například v roce 2015 to bylo pět mláďat). Přirozeně odchované mládě kondora královského v Zoo Ostrava je tedy mimořádným úspěchem nejen pro Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), ale celou Evropskou plemennou knihu.

Kondor královský (Sarcoramphus papa) se vyskytuje od střední Ameriky až po sever Argentiny v Jižní Americe (ještě v 18. století žil i na Floridě). Obývá deštné lesy, savany i část jihoamerických pamp. Vzácně uloví také menší obratlovce, ale živí se především mršinami větších zvířat. Žije v párech a mláďata zůstávají s rodiči po celé dva roky. Pár si buduje hnízdo obvykle v korunách vysokých stromů z větví a vystýlá je listy a mechem. Samice snáší jedno vejce, které střídavě inkubují oba partneři 56 až 58 dnů. Mládě krmí rodiče natrávenou potravou z volete. Peří mláděte je zpočátku zbarveno bíle, následně získá hnědý šat nedospělého kondora. Výrazné zbarvení dospělých ptáků získává až po několika letech života. Mayové ho uctívali jako posvátného ptáka.

dvoumesicni-mlade-kondora-kralovskeho_foto-s-firlovajpg.jpg 

Zoo Praha se může pochlubit odchovem vzácných holubů černobronzových

středa, 21. června 2017 15:12

ZOO Praha

Hned dvěma mláďaty holuba černobronzového se může pyšnit Zoo Praha. Jde o vzácný druh, který doposud nebyl v žádné jiné zoologické zahradě na světě úspěšně rozmnožen. Pražská zoo tak získala další cenné chovatelské prvenství.


Mláďata holubů černobronzových se vylíhla 27. a 29. května a nyní poprvé opustila hnízdo rodičů. Rodina je v současné době v zázemí. Návštěvníci budou moci vidět tento vzácný druh holuba rodu Henicophaps pocházejícího z Nové Guiney v plánovaném Rákosově pavilonu, kde se bude nacházet expozice jeho domoviny.


„Oproti jiným druhům holubů má holub černobronzový atypicky dlouhý zobák, kterým hledá v půdě hmyz nebo jím vybírá dužinu z plodů,“
popisuje unikátního svěřence Antonín Vaidl, kurátor ptáků.

 

Zoo Praha získala tento vzácný druh poprvé v roce 1997 z Papuy Nové Guiney  a kromě přestávky v letech 2011 až 2014 chová holuby černobronzové nepřetržitě. Jejich odchov se podařil až nyní, tj. po 20 letech. Jedná se o obrovský úspěch, jelikož pražská zoologická zahrada se tak stala první zoo na světě, které se to podařilo.

Odchov dvou mláďat holuba černobronzového je světový úspěch. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Odchov dvou mláďat holuba černobronzového je světový úspěch. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha


Alena Šteffelová

 

Návrat divokých koní posedmé: opět úspěšně a v rekordně krátkém čase

úterý, 20. června 2017 19:44

ZOO Praha

I sedmý Návrat divokých koní skončil úspěchem. Letounem CASA Armády ČR byly do Přísně chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku přepraveny další čtyři klisny koně Převalského: Naya, Romy, Chantou a Sarangua. Počet koní přepravených v rámci projektu Zoo Praha tak stoupl již na dvacet sedm.


„Letošní transport proběhl v dosud nejkratším čase: od startu letadla z Kbel do vypuštění koní v Gobi uplynulo pouhých 24 hodin,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a doplnil: „Všechny čtyři klisny bez sebemenších potíží vyběhly do aklimatizační ohrady a působily na mne stejným dojmem jako v neděli večer v Dolním Dobřejově.“


Vypuštění klisen přihlíželi místní obyvatelé i hodnostáři a rovněž zahraniční hosté, zejména emeritní prezident International Takhi Group Thomas Pfisterer.


„Klisny, které jsme přepravili do Mongolska, pocházejí z celkem čtyř evropských zoo,“ řekl zoologický náměstek Jaroslav Šimek a dodal: „Sarangua se narodila na naší aklimatizační a chovné stanici v Dolním Dobřejově v roce 2014 a pokřtil ji u nás velitel dnešního letu stroje CASA pplk. Milan Laniak. Další dvě pocházejí z Německa a jedna z Dánska.“


Zoo Praha nejenže je v poslední dekádě jedinou organizací, která díky spolupráci s Armádou ČR přepravuje koně Převalského do Mongolska, ale v minulosti se také významně podílela na jeho záchraně a po desítky let vede světovou plemennou knihu tohoto druhu. Nynější Návrat divokých koní byl jubilejní. Proběhl pětadvacet let od zahájení reintrodukce koní Převalského do Mongolska, odkud tito divocí koně vymizeli na sklonku 60. let. V počátcích se o ni zasloužil zejména německý obchodník Christian Oswald, který spolupracoval i s odborníky ze Zoo Praha.


Ochrana biodiverzity je v současnosti prioritním úkolem moderních zoologických zahrad a návrat koní Převalského je pokládán za jeden z nejdůležitějších a nejúspěšnějších projektů.

První kůň Převalského vypuštěný v rámci sedmého transportu Zoo Praha byla klisna Naya, která byla vypuštěna ředitelem Zoo Praha, Miroslavem Bobkem společně s prezidentem International Takhi Group Thomasem Pfistererem. Foto: Václav Šilha

První kůň Převalského vypuštěný v rámci sedmého transportu Zoo Praha byla klisna Naya, která byla vypuštěna ředitelem Zoo Praha, Miroslavem Bobkem společně s prezidentem International Takhi Group Thomasem Pfistererem. Foto: Václav Šilha

Všechny čtyři koně jsou převáženi z Bulgan Sumu do Tachin Talu v mongolské Gobi na dvou nákladních autech. Při transportu je myšleno na všechno. Konvoj doprovází i záložní nákladní auto pro případ, že by během náročné cesty v terénu došlo k jakýmkoliv komplikacím. Foto: Václav Šilha

Všechny čtyři koně jsou převáženi z Bulgan Sumu do Tachin Talu v mongolské Gobi na dvou nákladních autech. Při transportu je myšleno na všechno. Konvoj doprovází i záložní nákladní auto pro případ, že by během náročné cesty v terénu došlo k jakýmkoliv komplikacím. Foto: Václav Šilha

 

Alena Šteffelová

 

Letošní transport koní Převalského do Gobi začal

pondělí, 19. června 2017 22:25

ZOO Praha

Posedmé odstartoval vojenský letoun CASA s koňmi Převalského na palubě. Stalo se tak dnes v 13.45 na kbelském vojenském letišti. Armádní speciál přepraví čtyři klisny do vlasti jejich předků, západního Mongolska.


„Máme za sebou šest úspěšných transportů z Prahy do Mongolska, tak snad i letos bude stát štěstí při nás,“ řekl před odletem Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, a doplnil: „Pro naši zoo je kůň Převalského ikonickým zvířetem a chováme jej po celou dobu existence zahrady. Vedeme jeho světovou plemennou knihu a významně jsme se zasadili o jeho záchranu a následné vrácení do volné přírody. Děkujeme všem, kteří nás v našich snahách podporují.“


Celý transport započal dnes ráno v 5.30 v aklimatizační a chovné stanici v Dolním Dobřejově. Vše probíhalo bez sebemenších potíží a podle harmonogramu. První klisna byla naložena již v 6.15 a jednalo se o Saranguu, tříletou odchovankyni Zoo Praha. Pak následovala Chantou, Romy a jako poslední v přepravní bedně byla Naya v 8.10. Na cestu do hlavního města vyjel konvoj za policejního doprovodu v 9 hodin a na letiště ve Kbelích dorazil v 10.45. Po nezbytných formalitách byly klisny naloženy do armádního letounu CASA a v 13.45 speciál s koňmi Převalského a jejich doprovodem odstartoval.

Na kbelském letišti koně na dalekou cestu vyprovodili náměstek primátorky hl. města Prahy Petr Dolínek, velvyslanec Mongolské republiky Naranbat Nyamaa, velitel vzdušných sil Armády ČR genmjr. Ing. Jaromír Šebesta a velitel 24. základny dopravního letectva Kbely plk. Ing. David Klement.

Po mezipřistání v Kazani a Novosibirsku by měla CASA dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v úterý 20. července cca v 11 hodin místního času, tj. v 6 hodin LSEČ. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do Tachin talu v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde by měli být následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

 

Nakládání jedné ze čtyř klisen do armádního letounu. Foto: Petr Hamerník

Nakládání jedné ze čtyř klisen do armádního letounu. Foto: Petr Hamerník

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, odpovídal před odletem na otázky médií. Foto: Petr Hamerník

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, odpovídal před odletem na otázky médií. Foto: Petr Hamerník

 

Je inteligentný, pekný a verný

pátek, 16. června 2017 15:05

ZOO Košice

Do kolekcie papagájov v našej ZOO pribudol nový druh. Ide o jedného z najväčších papagájov sveta aru arakangu (ara macao). Samček, ktorý sa vyliahol koncom júla minulého roka, k nám prišiel zo ZOO Ostrava. Poznáme dva poddruhy ary arakangy. Nominátny poddruh obýva severnú a strednú časť Južnej Ameriky, druhý poddruh obýva Strednú Ameriku. Oba poddruhy sa líšia veľkosťou a sfarbením krídel.  Je to jeden z najpestrejšie sfarbených pagagájov. Mláďatá zostávajú s rodičmi jeden - dva roky. Rodičia opäť zahniezdia až potom, keď sa mláďatá osamostatnia. Pohlavne dospievajú vo veku 3 – 4 rokov. Vytvárajú celoživotné páry, ktoré sa na noc združujú do kŕdľov. Živí sa orechami, ovocím a semenami. Vo voľnej prírode plní funkciu roznášača semien. Počty ár arakáng vo voľnej prírode klesajú. Papagáje vo všeobecnosti patria k najohrozenejším skupinám zvierat. Dôvodom je nielen strata prirodzeného prostredia, ale aj obľuba ich chovu v ľudskej opatere a s tým spojené pytliactvo. Papagáje sú mimoriadne inteligentné.

 

dsc_0821jpg.JPG

 

dsc_0824jpg.JPG

 

dsc_0829jpg.JPG

 

dsc_0831jpg.JPG

 

Skvelé správy z Nemecka!

čtvrtek, 15. června 2017 13:50

ZOO Bojnice

images/stories/06-15-17-01-51-31-15_ts-zoo-bojnice--vo-falckom-lese-sa-narodili-prve-rysyjpg.jpg

V nemeckom Falckom lese sa po vyše 200 rokoch narodili prvé dve mláďatá rysa ostrovida.  Navyše mláďatá majú slovenské korene. Štvorročnej samici Kaji sa v priebehu mája narodili dve zdravé rysíčatá, dva samce v súčasnosti vo veku 6 týždňov. Otcom rysíčat je mladý samec Lucky. Rodičia rysíčat boli rehabilitovaní v našej rehabilitačnej stanici v Zoo Bojnice a následne vypustení do voľnej prírody Falckého lesa v rámci projektu LIFE.

Obdobie párenia rysov prebieha od februára do marca. Dĺžka gravidity trvá 67-74 dní a samice vrhajú  1-4 mláďatá, zvyčajne sa však stretávame s veľkosťou vrhu 2 mláďat. Narodené mláďatá vážia pri narodení 250 – 300 gramov a sú slepé. Oči sa im otvárajú približne po dvoch týždňoch. Do veku asi deväť týždňov sú živené iba materským mliekom, neskôr začínajú prijímať aj pevnú potravu. Starostlivosť je výlučne otázka samice a mláďatá s ňou zostávajú asi do veku jedného roku.

K hlavným poslaniam modernej zoologickej záhrady patrí aj ochrana prírody a voľne žijúcich druhov. Zoologická záhrada Bojnice sa dlhodobo ako moderná zoologická inštitúcia venuje ochrane a záchrane rysa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Na základe týchto dlhodobých skúseností sme sa v roku 2015 zapojili aj do projektu LIFE “Reštitúcia rysov v Biosférickej rezervácii Falcký les. Falcký les je najrozsiahlejšie kompaktné lesnaté územie v Nemecku. Územie je zároveň súčasťou UNESCO a cezhraničnej Biosférickej rezervácie Falcký les / Severné Vogézy. Prirodzený návrat rysa do Falckého lesa a Severných Vogézov počas posledných desaťročí nenastal a z dôvodu obmedzenej disperzie tohto druhu nie je ani vedecky očakávaný. Z tohto dôvodu je potrebná reštitúcia tohto druhu, ktorá by obnovila jeho sub-populáciu v rámci jeho predchádzajúceho prirodzeného areálu rozšírenia. Cieľom projektu je disperzia rysov do Severných a Južných Vogézov, ako aj švajčiarskeho pohoria Jura čo zabezpečí výmenu genetických informácií medzi populáciami ktoré boli na týchto územiach reštituované v 70 až 90. rokoch. Falcký les je preto len čiastočným biotopom väčšej a stabilnejšej meta-popoulácie rysov, ktorá umožní rozšírenie druhu do ďalších nižšie položených území v Porínií-Falcku - Rhineland-Palatinate (Hunsrück a Eifel). Táto populácia rysov je dôležitým príspevkom k ochrane druhu, ktorý je v západnej a strednej Európe klasifikovaný ako ohrozený s fragmentovaným a izolovaným výskytom.

Text: Ing. Branislav Tám
Foto: SNU RLP/ Alexander Sommer

 

 

Zoo Praha má gepardí paterčata

středa, 14. června 2017 10:45

ZOO Praha

Z pětice malých gepardů se raduje Zoo Praha. Mláďata se narodila v polovině května a mají se čile k světu. Jsou to tři samečci a dvě samičky. Návštěvníci se na ně mohou těšit v polovině srpna, kdy by měli být podle plánu přemístěni spolu s matkou Savannah do výběhu u pavilonu šelem.


Gepardí koťata se narodila 15. května a po téměř měsíci váží mezi 1,1 až 1,75 kg. Matkou geparďat je šestiletá samice Savannah, která pochází ze zoo v Colchesteru. Jde u ní o druhý odchovávaný vrh. Otcem mláďat je pětiletý samec Ben z dánského Ebeltoftu. „Čtyři mláďata jsou pěkní cvalíci a jedno je drobnější, ale věříme, že v nejbližších dnech či týdnech vše dožene,“ říká Pavel Brandl, kurátor savců, který na nové přírůstky dohlíží.


Zoo Praha se tak dočkala přírůstků u gepardů po 2,5 letech. „Návštěvníci pětici uvidí v polovině srpna. Do té doby budou mláďata spolu s matkou v klidu v zázemí,“ doplňuje Pavel Brandl.


Pražská zoologická zahrada chová gepardy od roku 1933 a prvních mláďat se dočkala už v roce 1972. Od té doby se jich v Zoo Praha narodilo 64 a to včetně květnových paterčat.

Gepardice Savannah je matkou paterčat. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gepardice Savannah je matkou paterčat. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pětici mláďat gepardů uvidí návštěvníci Zoo Praha v polovině srpna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pětici mláďat gepardů uvidí návštěvníci Zoo Praha v polovině srpna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Alena Šteffelová

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 6 z 63