Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
20.02. 2018 Ohrožená krása mořských želv
ZOO Liberec Ohrožená krása mořských želv. Nové omalovánky ukazují dětem, jak tyto živočichy chránit. Co mořské želvy ohrožuje, v jakém prostředí ...
19.02. 2018 Dvě klisny koně Převalského z Finska jsou již v pražském výběhu
ZOO Praha Do Zoo Praha dnes ráno přicestovaly dvě klisny koně Převalského z Finska. Po karanténě v Praze zamíří do Dolního Dobřejova a odtamtud snad ...
19.02. 2018 Najväčšia labuť sveta
ZOO Bojnice Novinkou medzi vodnými vtákmi v našej zoo je impozantná labuť trúbivá (Cygnus buccinator). Je to najväčšia zo všetkých druhov labutí. ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728    
Novinky


Čerstvé mládě gibona zve na sobotní Planetu opic

středa, 18. května 2011 13:37

images/stories/p1270686jpg.JPG

ZOO Liberec má od soboty 14. května čerstvé mládě v přírodě kriticky ohroženého gibona bělolícího (Nomascus leucogenys leucogenys). Východoasijský lidoop se zcela symbolicky narodil týden před konáním benefiční akce Planeta opic, jíž chce ZOO Liberec podpořit letošní kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) zaměřenou na ochranu lidoopů - veškerý výtěžek z akce přitom půjde právě na terénní projekty spjaté s ochranou šimpanzů, goril, orangutanů a gibonů.

Mládě se narodilo 18leté samici Wen Wen a o 2 roky staršímu samci Matějovi. Jde přitom o jejich již čtvrtého společného potomka (od roku 2003). Zatím nevíme, zda jde o samce nebo samici, protože mláďata se rodí v béžovém zbarvení po matce, zhruba v roce života přelínají do černé po otci a teprve po dalších asi třech letech lze pohlaví dle sekundárních znaků určit - samice se totiž znovu přebarví do béžové, samci zůstávají černí. Například poslední mládě z roku 2008 má v současné době černou srst a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom cokoli změnilo. Jedná se tedy s největší pravděpodobností o samce. Pohlaví lze pochopitelně zjistit dle primárních znaků (pohlaví), pokud ale není žádný důvod, je zcela zbytečné zvířata imobilizovat a pohlaví určovat (více o gibonech najdete na konci TZ).

V rámci Planety opic, kterou uspořádáme v sobotu 21. května od 10 do 13 hodin, mimojiné oslavíme 25. narozeniny našich šimpanzic Jannis a Tessan („komentované krmení šimpanzů" začne v 11.30), informujeme o životě lidoopů a jejich výskytu ve volné přírodě, představíme život našich šimpanzů na exkluzívních fotografiích. Akce se rovněž zúčastní i pětice libereckých škol, které budou prodávat nejrůznější výrobky s opičí a další zvířecí tématikou (výtěžek půjde ve prospěch kampaně), pro odvážné lezce bude připravena i speciální nafukovací stěna a chybět nebude ani školní taneční představení ZŠ Broumovská. Souběžně s tím umožníme v rámci akce „Se starými spotřebiči do zoo se slevou" získat návštěvníkům, kteří před ZOO Liberec odevzdají vysloužilý elektrospotřebič, kupon na levnější vstupné pro tento den.

 

 

 

Máme mláďata irbise - po 10 letech!

pátek, 13. května 2011 13:43

ZOO Liberec odchovala poslední dubnový den po 10 letech dvě mláďata vzácného irbise - levharta sněžného (Uncia uncia). Vzhledem k tomu, že mláďata se narodila prvorodičce - 3leté samici Asuce (+ o rok starší samec Marat), rozhodla se zoologická zahrada s oznámením odchovu prvních pár dní vyčkat. Obavy se ale zatím ukázaly jako zbytečné - Asuka se od začátku o svá mláďata příkladně stará, dává jim pít mateřské mléko a po několik prvních dní sama raději vůbec neopouštěla porodní ubikaci. Trpělivé a něžné chování samice je patrné i z tříminutového černobílého videa (kamera zabírá celou porodnici), které zoo umístila dnes na své stránky na sociální síti Facebook (www.facebook.com/zooliberec). Pohlaví obou koťat chovatelé zjistí nejdříve v první polovině června, do té doby necháme levharty v naprostém klidu. Křtiny malých levhartů (pravděpodobně) uskutečníme 25. června, kdy dlouhodobě plánujeme zábavnou akci Není kočka jako kočka.

Poslední úspěšný odchov irbisů ZOO Liberec zaznamenala v roce 2001, kdy se narodila trojčata Athos, Amir a Agila. ZOO Liberec byla v roce 1990 první zoo v Československu, která irbise v zajetí odchovala, s chovem jsme začali už v roce 1987. Narození irbisů je mimořádným úspěchem pro každou zoo, zvířata jsou zařazena do Evropského záchovného programu (EEP), ZOO Liberec se navíc na jejich záchraně podílí i prostřednictvím organizace Snow Leopard Trust.

 

Spustili jsme nové stránky

čtvrtek, 05. května 2011 08:53

UCSZOO

Připravili jsme pro vás nové webové stránky Unie českých a slovenských zoologických zahrad / UCSZOO. Věříme, že návštěvníkům přinesou mnoho nových informací, poznání a příjemných chvil strávených v českých a slovenských zoologických zahradách.

 

 

 

 

ZOO Liberec / Malí takini a oslík

pondělí, 02. května 2011 13:29

Druhou polovinu dubna zahájila ZOO Liberec velkolepě - narodila se nám dvě mláďata takina čínského (Budorcas taxicolor bedfordi) a mládě osla somálského (Equus africanus somaliensis). Ve všech případech šlo o samce. První mládě takina se narodilo 5leté samici Cadence, druhé pak 11leté samici Evě. V nejbližší době přitom čekáme ještě třetí mládě od 4leté samice Báry. Až dosud se v ZOO Liberec narodilo 10 mláďat takina čínského (6 samců, 4 samice), chov přitom začal až v roce 2002, kdy jsme pár Adama a Evu přivezli ze zoo v čínském Pekingu. O den dříve než v Liberci (15. dubna) se navíc narodilo mládě takina i v Tierparku Berlín, kam jsme loni zapůjčili dva samce a jednu samici (Betty). Otcem všech mláďat je náš 10letý samec Adam. Liberecká mláďata jsou již k vidění ve venkovní expozici. ZOO Liberec je jediným chovatelem takina čínského v Evropě, kromě Berlína lze ale toto zvíře vidět ještě v ZOOparku Chomutov - samec Golda narozený v roce 2004 (všechna zvířata jsou zatím v majetku ZOO Liberec).
Mládě osla somálského se narodilo 13leté samici Sarah a 12letému samci Passionovi.
 

J

pondělí, 03. července 2006 11:00

UCSZOO

j
 


<< Začátek < Předchozí 61 Další > Konec >>

Strana 61 z 61