Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
19.01. 2022 Orla nahradí ohrožení luňáci a čápi
ZOO Brno Brněnská zoologická zahrada připravuje novinku v podobě prezentace ohrožených druhů migrujících ptáků. Orla bělohlavého tak v kruhové ...
19.01. 2022 Zoo Brno nabízí zimní zážitky – setkání s varanem komodským a kusu liščím
ZOO Brno Pokud se chcete blíže seznámit se zvířaty brněnské zoo a podílet se na speciální péči o ně, je pro vás ideální aktuální nabídka zimních ...
12.01. 2022 Zvířata v Zoo Praha ochutnala vánoční strom ze Staroměstského náměstí
ZOO Praha Bizoni, zubři, urzoni a sloni v pražské zoo zažili druhé Vánoce. Dostali totiž již tradičně větve z jednadvacet metrů vysokého smrku, který ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      
Novinky


Komiks, kampaň EAZA a ústecká zoo

úterý, 07. června 2011 15:33

ZOO Ústí nad Labem

Zoo Ústí nad Labem se připojila k celoevropské kampani EAZA na záchranu lidoopů (EAZA Ape Campaign 2010/2011) vyhlášené v září loňského roku. Pro návštěvníky zoo i školní mládež byla připravena řada aktivit, jednou z nich je tvorba komiksu, který se v jednotlivých dílech zabývá nejzávažnějšími hrozbami, kterým lidoopi čelí. Od ledna 2011 vychází každý měsíc na webových stránkách ústecké zoo nové pokračování, text pochází z mozkových závitů pracovnic vzdělávacího oddělení, výtvarná část je dílem kreslíře Dana Černého. Červnový díl je zde k dispozici, všechny ostatní najdete na www.zoousti.cz.

 

06--cervenjpg.jpg

 

Rysí trojčata nově v ZOO Liberec

úterý, 07. června 2011 11:05

Zoologická zahrada Liberec má po roce opět mláďata rysa karpatského (Lynx lynx carpaticus), a to hned trojčata. Mláďata se narodila v posledním květnovém týdnu samici Daře (7 let) a teprve dvouletému samci Cinovi, oba přitom pocházejí z volné přírody. Zoo v letošním roce narození mláďat rysa příliš nepředpokládala, protože nového samce dovezla ze ZOO Bojnice teprve loni v listopadu, takže pár neměl tolik času si na sebe zvyknout. Od pondělí 6. června již všechna mláďata vidí, jejich matka se o ně vzorně stará, protože koťata viditelně přibírají na váze. Rodinka zatím obývá prostor porodnice v expozici v dolní části zoo, návštěvníci tedy mláďata uvidí teprve ve chvíli, kdy je Dara vyvede ven. To ale ještě bude nějaký týden trvat. ZOO Liberec se letos v odchovech kočkovitých šelem mimořádně daří, po sněžných levhartech jsou rysi již druhým rozmnoženým druhem. To se v Liberci podařilo naposledy v roce 1986, kdy jsme během roku odchovali černou formu jaguára a levharty.

7. června 2011

 

V Zoo Ostrava se narodila mláďata tygra ussurijského

pondělí, 06. června 2011 16:46

ZOO Ostrava

Samice tygra ussurijského Maja porodila ve čtvrtek 2. června ve večerních hodinách svá čtvrtá mláďata, a od počátku se o své potomky vzorně stará. Překvapením pro pracovníky ostravské zoo bylo, že se tentokrát rozhodla porodit nikoli v porodním boxu jako v předchozích letech, ale ve venkovním výběhu, kde si našla vhodné místo pod dřevěnou palandou. Z důvodu možné nervozity samice v prvních dnech po porodu, jsme část návštěvnické trasy uzavřeli, aby nebyla Maja rušena kolem procházejícími návštěvníky. Celý víkend zůstala tygřice s mláďaty na místě a zdálo se, že ani zvýšený počet návštěvníků jí nijak výrazně nevadil.

Teprve nedělní bouřka a příval deště Maju zneklidnily natolik, že se rozhodla změnit místo a mláďata nakonec přenesla do porodního boxu, ve kterém zůstane zhruba jeden měsíc. Zde ji snímá kamera, díky níž máme potvrzené, že mláďata jsou tři. Zatím se zdá, že všechna Maja kojí a že všechna prospívají. Přesto se však stává, že ne všechna mláďata v početnějším vrhu přežijí.

Prostřednictvím kamery mohou tygří rodinku pozorovat také návštěvníci zoo, a to na obrazovce umístěné v Pavilonu indických zvířat.

 

kamera0606jpg.jpg

 

 

Noc snů se opět snesla na děčínskou zoo

pondělí, 06. června 2011 14:09

ZOO Děčín

Téměř tři stovky handicapovaných nebo chronicky nemocných dětí s jejich blízkými si v pátek 3. června užily prima večer v děčínské zoo. Pro běžné návštěvníky se brány zahrady uzavřely již v 17 hodin a od 18 do 22 pak zoo patřila pouze těmto výjimečným návštěvníkům. Noc snů, jak se akce jmenuje, se v děčínské zoo konala již po osmé a přinesla opět mnoho nevšedních zážitků a překvapení. „Naším cílem je připravit nemocným dětem takové aktivity a zážitky, aby měly pocit, že jsou pro nás jako VIP hosté. Program je založen především na kontaktu se zvířaty, ale také i s lidmi pracujícími v zoo. Je nám o tom, aby dětem bylo dobře a aby si návštěvu v zoo co nejvíce užily," uvedla organizátorka akce Ing. Dagmar Floriánová z Centra návštěvnických služeb Zoo Děčín. Letošní ročník podpořila česká herečka a moderátorka Jitka Asterová, děti čekala dvě divadelní vystoupení, spousta soutěží, živá zvířátka k pohlazení, možnost nahlédnout do zázemí, ukázky sokolnictví, ohňová show a spousta dalších aktivit. Novinkou osmého ročníku bylo karaoke a také zumba, která sklidila velký úspěch. „Velký dík za super zvládnutou akci si zaslouží nejen zaměstnanci zoo a dobrovolníci, kteří na akci pomáhají, ale především sponzoři, bez kterých bychom akci takového rozsahu a důležitosti nemohli vůbec uskutečnit," doplnila Floriánová. Noc snů se letos konala na 229 místech světa. Myšlenka pochází z Holandska, kde má svou tradici již od roku 1996. Zoo Děčín byla první českou zoologickou zahradou, která se k této výjimečné akci připojila.

 

06-06-11-02-18-16-kontakt-se-zviraty2jpg.JPG

 

kontakt-se-zviraty3jpg.JPG

 

kontakt-se-zviraty4jpg.JPG

 

maskyjpg.JPG

 

outlon-malyjpg.JPG

 

06-06-11-02-15-41-kontakt-se-zviraty2jpg.JPG

 

jitka-asterovajpg.JPG

 

ohnova-showjpg.JPG

 

Děčínská zoo bude patřit postiženým dětem

středa, 01. června 2011 13:33

ZOO Děčín

Již tento pátek (3. června) bude děčínská zoo opět patřit handicapovaným a chronicky nemocným dětem. Osmý ročník charitativní akce, která má svou tradici ve světě již šestnáct let, přijede letos do Děčína jako exkluzivní host podpořit herečka a moderátorka Jitka Asterová. Noc snů je večer plný nevšedních zážitků a splněných přání, který si klade za cíl zprostředkovat postiženým dětem zážitky, které by v běžném životě kvůli svému postižení či nemoci možná neměli možnost prožít. "Poprvé se Noc snů konala v roce 1996 v Zoo Rotterdam. Ta tehdy uspořádala večer pro děti nemocné rakovinou. Myšlenka se poté rychle rozšířila do celého světa. Děčínská zoo byla první zahradou v České republice, která ji převzala. Po ní se k této výjimečné akci během let připojilo ještě dalších 6 českých zoo," vysvětlila ing. Dagmar Floriánová z Centra návštěvnických služeb děčínské zoo, hlavní organizátorka akce. "Naším cílem je, aby se zde děti během večera cítily jako VIP hosté. Dostanou možnost podívat se do zákulisí zoo, pohladí si některá z našich zvířat, zasoutěží si ve spoustě soutěží. Čeká je velmi zajímavý program," nastínila Floriánová. Po celý večer bude k poslechu i tanci hrát hudební skupina Wydle, příchozí se mohou těšit na divadelní představení v podání Sváťova dividla, karaoke, zumbu s Cardiofitness Děčín, ohňovou show Skupiny historického šermu Exitus in Dubio, ukázky sokolnictví Střední lesnické školy Šluknov nebo malování na obličej se ZUŠ Děčín. O slavnostní atmosféru se postarají louče, kterými bude nasvícená celá zahrada. Po skončení programu čeká návštěvníky občerstvení a při odchodu dostane každý host od Zoo Děčín dáreček s pamětním listem. Na organizaci Noci snů v Zoo Děčín se v letošním roce podílí mnoho lidí, skupin, souborů i nejrůznějších organizací. Většina z nich tak činí bez nároku na honorář nebo snížili své ceny pouze na nutné náklady. "Musím připomenout, že Noc snů je speciální akcí pouze pro pozvané. Pro běžné návštěvníky se brány zahrady v pátek 3. června uzavřou již v 17.00 hodin, vstupenky bude možné zakoupit do 16.00 hodin. Velmi děkujeme za pochopení," doplnila Floriánová. 

Noc snů proběhne letos na 229 místech po celém světě. Většina míst pro tuto významnou akci zvolila již tradičně první červnový pátek, tedy 3. června. p6050861jpg.JPG

 

 

Den dětí v Zoo Ústí nad Labem se vydařil!

středa, 01. června 2011 11:58

ZOO Ústí nad Labem

06-01-11-12-03-51-img_8102jpg.jpgV sobotu 28. května 2011 se v ústecké zoo konal Den dětí s bohatým programem. Každý malý návštěvník se mohl zapojit do soutěže o velké plyšáky, mohl si vyzkoušet různé atrakce a shlédnout pestrý kulturní program. Jedno ze stanovišť bylo věnováno projektu Ústeckého kraje Atletika pro děti, kde se představila i oštěpařka a olympijská vítězka Barbora Špotáková. Na závěr byla pokřtěna dvě mláďata pony shetlandského jmény Monty a Tasha, jejich kmotry se stali Julián Záhorovský a Dáda Patrasová.

 

 

img_7835jpg.jpg06-01-11-12-24-21-img_8448jpg.jpg

 

 

06-01-11-12-55-09-img_7612jpg.jpg

img_7777jpg.jpg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Soutěž o nej...mládě BabyZoom 2011

středa, 01. června 2011 11:14

Unie českých a slovenských zoo vyhlásila právě dnes tipovací soutěž o nej...mládě, které se v českých a slovenských zoologických zahradách narodilo do konce letošního května. Hlasovat lze facebookové stránce Unie zoo (www.facebook.com/uniezoo) až do 15. června, následně vyhlásíme 7 vítězů, kteří získají zajímavé ceny.
 

Zoo Ostrava vyhlašuje tvořivou soutěž o zájezd do Chorvatska!

středa, 01. června 2011 10:08

ZOO Ostrava

Po minulých ročnících tvořivých soutěží, které sklidily u návštěvníků veliký ohlas, vyhlašuje letos ostravská zoologická zahrada již čtvrtý ročník soutěže o zájezd do Chorvatska ve spolupráci s CK VÍTKOVICE TOURS!

V minulých letech mohli návštěvníci Zoo Ostrava vyrábět trička, hrnečky či tašky. A protože je letošní rok v ostravské zoo ve znamení sloního přírůstku, slonům bude věnována i naše soutěž. Pro velký návštěvnický ohlas budeme soutěžit opět o nejoriginálnější tričko – a to o tričko se sloním motivem. Vítězné dílo odměníme zájezdem do Chorvatska pro 2 dospělé osoby v celkové hodnotě 20.080,- Kč, který do soutěže věnovala cestovní kancelář VÍTKOVICE TOURS. Výherce se může těšit na týdenní pobyt s polopenzí v letovisku Baška na ostrově Krk v hotelu Corinthia Baška*** v termínu od 3. 9. do 10. 9. 2011. Výhra zahrnuje ubytování, polopenzi, pobytovou taxu a pojištění. V ceně není zahrnuta doprava. Za doplatek je možné ubytovat také děti. Bližší informace k pobytu naleznete zde

Pravidla soutěže:
- tričko musí být se sloním motivem
- na tričku musí být uveden nápis ZOO OSTRAVA nebo logo Zoo Ostrava
- získaná trička nebudeme jejich tvůrcům vracet

Uzávěrka soutěže je 31. 7. 2011. Svá trička můžete zasílat na adresu: Zoo Ostrava, Michálkovická 197, 710 00 Ostrava (na obálku uveďte SOUTĚŽ) nebo je osobně předat na vrátnici ostravské zoo. Nezapomeňte čitelně uvést své kontaktní údaje (jméno, adresu, telefon, email). Bližší informaci k soutěži Vám rádi poskytneme na emailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript nebo na tel.: 596 243 316.

Slavnostní vyhlášení vítěze, představení vítězného trička a předání dárkového poukazu na zájezd do Chorvatska zástupci VÍTKOVICE TOURS proběhne v sobotu 6. 8. 2011 v Zoo Ostrava.

Všechna soutěžní díla budou určena na podporu ostravské zoo!

 

Den dětí v Zoo Ostrava

pondělí, 30. května 2011 09:16

ZOO Ostrava

Zveme všechny děti i jejich rodiče do ostravské zoologické zahrady na  oslavu Dne dětí, která se uskuteční ve středu 1. června. Pro děti bude mezi 9. a 14. hodinou připraven zábavný program. Děti se mohou těšit nejen na mláďata, ale i pohádkové postavičky či zvířecí hádání. V tento den bude také komentované krmení zaměřeno speciálně na mláďata. 

V případě nepříznivého počasí se program uskuteční v prostorách výukového centra zoo.

Děti tento den zaplatí obvyklé vstupné do zoo, tj. 70 Kč a všechny obdrží malý dárek.

den-deti-v-zoo-ostravajpg.jpg

 

Jeřáb bělošíjí

čtvrtek, 26. května 2011 14:03

ZOOP Chomutov

Dne 25. 5. 2011 byl v rámci záchranného programu EEP transportován z německé ZOO Rostock do Podkrušnohorského zooparku Chomutov samec jeřába bělošíjího. Tento druh pochází původně z východní Číny a Mongolska. Ve volné přírodě žije odhadem jen 5000 jedinců. Je zařazen na listinu ohrožených druhů zvířat IUCN a CITES. V Podkrušnohorském zooparku Chomutov doplní tento nový samec chovný pár. 

 

Nové video levhartích dvojčat!

čtvrtek, 26. května 2011 13:54

Pětadvacetidenní dvojčata sněžného levharta, která se v ZOO Liberec narodila 30. dubna, mají už své druhé video. Pohlaví malých cvalíků zatím nevíme, protože ošetřovatelé nechávají rodinku v klidu, křtiny se už ale plánují - vypuknou 25. června ve spolupráci s TV NOVA. Video můžete kromě Facebooku a You Tube ZOO Liberec zhlédnout i na You Tube kanálu Unie zoo (zde: http://www.youtube.com/user/uniezoo) nebo na FB Unie zoo (http://www.facebook.com/uniezoo).
 

Navrhněte jméno pro sloní samičku v Zoo Ostrava!

středa, 25. května 2011 14:59

ZOO Ostrava

Sloní samička narozená 12. dubna 2011 v ostravské zoologické zahradě zatím ještě nemá jméno. O tom, jak se bude jmenovat, můžete rozhodnout i Vy. Zapojte se a napište nám, jaké jméno by se Vám líbilo. Z Vašich návrhů vybereme jedno jméno, které bude zařazeno do užší nominace a internetového hlasování. Své návrhy nám zasílejte do 31. května 2011 na email Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . Návrh na jméno pro sloní samičku nám také můžete napsat na nové facebookové stránky České slůně v Ostravě. Jedná se o oficiální prezentaci ostravské zoologické zahrady, která je věnována slonímu přírůstku i celé sloní rodině v Zoo Ostrava.

Až budete přemýšlet nad tím, které jméno by bylo pro sloní slečnu nejvhodnější, nechte se inspirovat třeba indickým slovníkem nebo mytologií…..

Těšíme se na Vaše návrhy!

 

05-25-11-03-04-05-samicka_foto-pavel-vlcek-(2)jpg.JPG

 

Den dětí v ZOO Liberec: s rodiči do zoo zdarma!

středa, 25. května 2011 09:02

Stejně jako v předchozích letech nabízí ZOO Liberec na Den dětí (29. května, 8 - 18 hod.) něco extra - bezplatný vstup dětí do 15 let v doprovodu svých rodičů. Akce není určena pro žádné organizované ani jiné skupiny!
 

Den dětí oslaví s dětmi v Zoo Děčín Václav Upír Krejčí

středa, 25. května 2011 08:31

ZOO Děčín

Kam na Den dětí? Rozhodně do děčínské zoo! Ta totiž pro děti na sobotu 28. května připravila velmi zajímavý program a pozvala oblíbeného hosta. Svátek všech dětí přijede do Děčína oslavit známý český komik a kamarád všech dětí Václav Upír Krejčí. Děti čeká prima odpoledne plné soutěží s dobrovolnými hasiči a Rodinným centrem z Benešova nad Ploučnicí, Občanským sdružením Sedmikráska a florbalovým oddílem při DDM Teplická Děčín. Nebude chybět jízda na koni, malování na obličej, ani kapela U-Style. Jedním z bodů odpoledne bude představení nově dovezených prasat visajanských, která zoo dovezla z holandského Rotterdamu a získala tak české prvenství v chovu těchto zajímavých živočichů. Jejich expozici slavnostně otevře právě host odpoledne Václav Upír Krejčí. Den dětí začíná v zoo na Pastýřské stěně v sobotu 28. května ve 14 hodin.

05-25-11-08-57-18-den-deti-v-zoojpg.jpg

 

Mláďata arkalů

pátek, 20. května 2011 13:49

ZOOP Chomutov

Tři mláďata ovcí stepních - arkalů, která se narodila v neděli 8. května v Podkrušnohorském zooparku Chomutov, se mají čile k světu. Zoopark chová arkaly od roku 2002 jako jedna ze čtyř zoologických zahrad v Evropě. Kromě Chomutova tak můžete tato zvířata vidět pouze v Berlíně, Paříži a estonském Tallinu, kde mají největší chovnou skupinu. V roce 2010 a 2011 byla v zooparku neplodná skupina doplněna o nová zvířata pocházející z Tierparku Berlín a Zoo Tallin.
 

Do expozice tamarínů pinčích se vrací život

pátek, 20. května 2011 13:27

ZOO Hodonín

Samice tamarína pinčího v naší zoo má nového druha. Tříletý sameček, narozený v německých Drážďanech, k nám včera doputoval ze Zoo Ostrava a svou novou partnerku, stejně jako ona jeho, zatím okukuje jen skrz mříž. Jakmile si ale na sebe zvyknou,což by mohlo být během několika dnů, budou sdílet expozici spolu, zatímco původní, dnes už osmnáctiletý samec (přišel v roce 2000 ze Zoo Jihlava), o sobě přemýšlí na samotce.
Při posledním odchovu totiž zabil všechna tři mláďata, která se narodila, za což ho osmiletá samice (přišla v roce 2003 ze Zoo Olomouc) pozásluze potrestala. S četnými zraněními skončil v rukou veterináře a následně byl od matky a dcery oddělen. "Věříme, že si na sebe brzy zvyknou a příští odchovy budou už bez problémů. Ostatně už jsem je přistihla, jak se pusinkují přes mříž," říká na adresu nově utvořeného páru chovatelka drápkatých opiček a terarijních zvířat Jitka Ebertová.


tamarin-pinci1jpg.JPG

 

Zoo dovezla prasata visajanská! Chová je jako jediná v ČR!

čtvrtek, 19. května 2011 14:44

ZOO Děčín

p5195227jpg.JPGNadílka nových zvířat v děčínské zoo pokračuje! Po takinovi indickém představuje zoo návštěvníkům další nový druh zvířete a jde o opravdový unikát! Z holandského Rotterdamu dovezla kriticky ohrožená prasata visajanská a stala se tak první zoologickou zahradou v České republice, která se bude chovu těchto pozoruhodných živočichů věnovat. „Prasata visajanská jsou osrstěným druhem prasat z Filipín, která jsou typická svým vzezřením pankáče. Chocholka zvedlé srsti na hlavě se jim ale tvoří až v dospělosti. Naší zoo se podařilo získat mladý chovný pár, samička i samec jsou zhruba dvouletí,“ uvedl zoolog Roman Řehák. Náročný transport zvládla zvířata bez větších problémů. „Transport prasatovitých není obecně jednoduchou záležitostí. Z důvodu špatné termoregulace zvířat byla v autě samozřejmostí klimatizace a i tak musela být dvanáctihodinová cesta z holandské zoo několikrát přerušena. Na zastaveních jsme vždy zkontrolovali stav zvířat a přikrmili je dužnatým ovocem. Sviňka byla daleko nervóznější než samec a svoji nervozitu pak dokonce při vypouštění do expozice vykázala drobným útokem na chovatele,“ vysvětlil zoolog. Aklimatizace v novém prostředí ale proběhla rychle. Prasata jsou nyní již klidná, komunikují s chovateli a berou si od nich pamlsky přímo z ruky. Prasata visajanská najdou návštěvníci v nově revitalizované expozici, kde se v minulosti nacházela dětská kontaktní zoo, sousedy jim dělají babirusy celebeské.

p5195211jpg.JPG

 

Novým obyvatelem děčínské zoo je takin indický

čtvrtek, 19. května 2011 14:39

ZOO Děčín

05-19-11-02-43-16-takinjpg.jpg

Děčínská zoo má nového obyvatele! Jde o druh, který od počátku své historie nikdy nechovala a který je v zoologických zahradách chován jen velmi vzácně. Na světě žije podle odborníků už jen 3500 jedinců tohoto druhu. O jaký živočišný druh tedy Zoo Děčín rozšířila své řady? Návštěvníky čeká zajímavá podívaná na impozantního kopytníka - takina indického. Na první pohled připomíná stavbou těla bizona, rohy pakoně, nosem losa a svou rychlostí a hbitostí při skákání po skalách kamzíka. Ve skutečnosti je jeho nejbližším příbuzným pižmoň. Zoo jej získala ze Zoo Mnichov, jmenuje se Ikarus a jde o tříletého samce. „S transportem zvířete nám pomáhala liberecká zoologická zahrada, protože naše transportní vozidlo bylo na převoz příliš malé. Poskytla nám nejen vhodný vůz a k němu řidiče, ale dokonce také transportní bednu. Takin cestoval v přepravním boxu pro zebry,“ vysvětlil zoolog Roman Řehák. Mnichovská zoo takina na transport předem trénovala. Aby proběhl převoz bez obtíží, nacvičovali s ním zaměstnanci nástup do transportní bedny. Nebylo tak nutné mu před cestou podávat žádné tišící prostředky.

Ikarus se v děčínské zoo zabydluje již zhruba 14 dní. „Po příjezdu do naší zoo čekal takina první týden pouze ve vnitřním boxu, aby si zvyknul na nové prostředí a také kontakt s novými chovateli. Do venkovní expozice jsme ho poprvé pustili toto pondělí a z preventivních důvodů, protože jsme nevěděli, jak zvíře na nové prostředí zareaguje, jsme nechali na dopoledne zoologickou zahradu uzavřít,“ uvedl zoolog. Adaptace proběhla zdá se velmi úspěšně, první den byl sice takin nervózní a nevzdaloval se příliš od vnitřní ubikace, po třech dnech se ve výběhu chová již klidně, spásá trávu, drbe se o stromy a prozkoumává nové území. Takini se v děčínské zoo dočkali krásného kamenitého přírodního výběhu se stromy, keři a skalami, který se velmi podobá jejich přirozenému prostředí. Od návštěvníků je odděluje pískovcová zeď, dřevěné hrazení a samozřejmě elektrický ohradník. Protože jde o stádová zvířata a tedy i Ikarus je od malička zvyklý žít ve stádě, brzy k němu přibude samička. „Měli bychom ji dovézt začátkem června ze Zoo Berlín. Je narozená v roce 2010, tedy mladší,“ doplnil Řehák.

Takin indický se vyskytuje ve volné přírodě v několika poddruzích v jižní Číně, Tibetu, v indickém státě Asámu, Bhútánu a severní Barmě. Obývá oblasti v nadmořské výšce 2500 - 4500 metrů. Dospělý samec může vážit až 350 kilogramů.

 

Čerstvé mládě gibona zve na sobotní Planetu opic

středa, 18. května 2011 13:37

images/stories/p1270686jpg.JPG

ZOO Liberec má od soboty 14. května čerstvé mládě v přírodě kriticky ohroženého gibona bělolícího (Nomascus leucogenys leucogenys). Východoasijský lidoop se zcela symbolicky narodil týden před konáním benefiční akce Planeta opic, jíž chce ZOO Liberec podpořit letošní kampaň Evropské asociace zoologických zahrad a akvárií (EAZA) zaměřenou na ochranu lidoopů - veškerý výtěžek z akce přitom půjde právě na terénní projekty spjaté s ochranou šimpanzů, goril, orangutanů a gibonů.

Mládě se narodilo 18leté samici Wen Wen a o 2 roky staršímu samci Matějovi. Jde přitom o jejich již čtvrtého společného potomka (od roku 2003). Zatím nevíme, zda jde o samce nebo samici, protože mláďata se rodí v béžovém zbarvení po matce, zhruba v roce života přelínají do černé po otci a teprve po dalších asi třech letech lze pohlaví dle sekundárních znaků určit - samice se totiž znovu přebarví do béžové, samci zůstávají černí. Například poslední mládě z roku 2008 má v současné době černou srst a zatím nic nenasvědčuje tomu, že by se na tom cokoli změnilo. Jedná se tedy s největší pravděpodobností o samce. Pohlaví lze pochopitelně zjistit dle primárních znaků (pohlaví), pokud ale není žádný důvod, je zcela zbytečné zvířata imobilizovat a pohlaví určovat (více o gibonech najdete na konci TZ).

V rámci Planety opic, kterou uspořádáme v sobotu 21. května od 10 do 13 hodin, mimojiné oslavíme 25. narozeniny našich šimpanzic Jannis a Tessan („komentované krmení šimpanzů" začne v 11.30), informujeme o životě lidoopů a jejich výskytu ve volné přírodě, představíme život našich šimpanzů na exkluzívních fotografiích. Akce se rovněž zúčastní i pětice libereckých škol, které budou prodávat nejrůznější výrobky s opičí a další zvířecí tématikou (výtěžek půjde ve prospěch kampaně), pro odvážné lezce bude připravena i speciální nafukovací stěna a chybět nebude ani školní taneční představení ZŠ Broumovská. Souběžně s tím umožníme v rámci akce „Se starými spotřebiči do zoo se slevou" získat návštěvníkům, kteří před ZOO Liberec odevzdají vysloužilý elektrospotřebič, kupon na levnější vstupné pro tento den.

 

 

 

Máme mláďata irbise - po 10 letech!

pátek, 13. května 2011 13:43

ZOO Liberec odchovala poslední dubnový den po 10 letech dvě mláďata vzácného irbise - levharta sněžného (Uncia uncia). Vzhledem k tomu, že mláďata se narodila prvorodičce - 3leté samici Asuce (+ o rok starší samec Marat), rozhodla se zoologická zahrada s oznámením odchovu prvních pár dní vyčkat. Obavy se ale zatím ukázaly jako zbytečné - Asuka se od začátku o svá mláďata příkladně stará, dává jim pít mateřské mléko a po několik prvních dní sama raději vůbec neopouštěla porodní ubikaci. Trpělivé a něžné chování samice je patrné i z tříminutového černobílého videa (kamera zabírá celou porodnici), které zoo umístila dnes na své stránky na sociální síti Facebook (www.facebook.com/zooliberec). Pohlaví obou koťat chovatelé zjistí nejdříve v první polovině června, do té doby necháme levharty v naprostém klidu. Křtiny malých levhartů (pravděpodobně) uskutečníme 25. června, kdy dlouhodobě plánujeme zábavnou akci Není kočka jako kočka.

Poslední úspěšný odchov irbisů ZOO Liberec zaznamenala v roce 2001, kdy se narodila trojčata Athos, Amir a Agila. ZOO Liberec byla v roce 1990 první zoo v Československu, která irbise v zajetí odchovala, s chovem jsme začali už v roce 1987. Narození irbisů je mimořádným úspěchem pro každou zoo, zvířata jsou zařazena do Evropského záchovného programu (EEP), ZOO Liberec se navíc na jejich záchraně podílí i prostřednictvím organizace Snow Leopard Trust.

 


<< Začátek < Předchozí 71 72 73 Další > Konec >>

Strana 72 z 73