Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
13.08. 2018 Pakoňom sa v Košiciach darí
ZOO Košice V spoločnom stáde zebier Chapmanových (Equus quagga chapmanni) a pakoní modrých pásavých (Connochaetes taurinus taurinus) pribudli dve mláďatá. ...
10.08. 2018 Mezinárodní den slonů v Zoo Ostrava
ZOO Ostrava Ostravská zoologická zahrada se opět připojuje k mezinárodní akci věnované největším suchozemským savcům. Cílem akce je představit návštěvníkům ...
09.08. 2018 Pražským gibonům stříbrným se narodilo další vzácné mládě
ZOO Praha V pondělních ranních hodinách se v Zoo Praha narodilo druhé mládě gibona stříbrného a zatím si vede velmi dobře. V České republice tento ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Novinky


Ako je to migráciou vtákov

čtvrtek, 06. dubna 2017 16:08

ZOO Košice

Prvou z akcií venovaných Svetovému dňu vtákov bola prednáška Ako je to s migráciou vtákov. Vedúci zoologického oddelenia Ing. Patrik Pastorek ju spojil s prezentáciou ukážok sťahovania vtáctva medzi rôznymi svetovými oblasťami. Plasticky vykreslil riziká, ktorým musia početné kŕdle na svojich cestách čeliť. Predstavil tiež vtáčích rekordmanov, medzi ktorými vedie dažďovník obyčajný, ktorý sa od opustenia hniezda nestaví dva roky, keď sám prvýkrát zahniezdi. Druhým je rybár dlhochvostý, ktorý dvakrát ročne prekoná vzdialenosť medzi oba  pólmi. Treticu uzatvára brehár hrdzavý, ktorý lieta medzi Aljaškou a Austráliou. Záver prednášky, ktorá sa uskutočnila v klubovni Himaláje, patril filmu Putovanie vtákov. Všetci ste vítaní aj na tretej prednáške, ktorá sa uskutoční na rovnakom mieste v nedeľu 9. apríla o 14. hodine. MVDr. Ľuboš Korytár, PhD. sa bude venovať taktiež vtáčej téme v prednáške Na vtáčích krídlach ponad Európu.

 

dsc_0367jpg.JPG

 

dsc_0372jpg.JPG

 

dsc_0375jpg.JPG

 

Na Mezinárodní den ptactva se z Afriky vrátil do Troji první kvakoš s batůžkem

pondělí, 03. dubna 2017 09:36

ZOO Praha

„Ze čtyř kvakošů nočních, kteří byli loni označeni v areálu Zoo Praha satelitními vysílači, se první již vrátil na své hnízdiště. Ornitology Lubomírem Peškem a Karlem Pithartem zde byl pozorován v sobotu 1. dubna (viz fotografie). Poprvé se tak u tohoto druhu podařilo zmapovat cestu do zimovišť a zpět na hnízdiště,“ oznámil ředitel zoo Miroslav Bobek.


Migrace samičky s označením K57 byla nesmírně rychlá, například cesta od afrického pobřeží do zimoviště - tedy i přes celou Saharu - jí trvala pouhých 53 hodin. Zimovala nejprve u řeky v Nigérii, později se přesunula do Mali. Návrat jí překvapivě trval déle, i tak ale v jedné z etap své zpáteční cesty urazila během 34 hodin přes 2200 km!


Projekt satelitního sledování kvakošů nočních organizuje Zoo Praha za podpory Komerční banky.


Samička kvakoše nočního s označením K57 se vrátila na své hnízdiště v pražské zoo. Autor: Lubomír Peške, Zoo Praha.

Samička kvakoše nočního s označením K57 se vrátila na své hnízdiště v pražské zoo. Autor: Lubomír Peške, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Gorily chodí do nově upraveného venkovního výběhu

středa, 29. března 2017 19:19

ZOO Praha

Teplé jarní počasí umožnilo i první vycházku goril do venkovního výběhu. Rodinu tam čekalo překvapení v podobě nových úprav. Chovatelé využili chladné období, kdy gorily nechodily ven, a ve výběhu vyměnili kmeny, umístili nová lana, palandy a hamaku.


Poprvé se gorily do nově upraveného výběhu podívaly o víkendu, v současné době tam chodí každý den. A jak se gorilám úprava výběhu líbila?


„Vše probíhalo dle očekávání, Richard se jako již tradičně bál a zůstal jen na kraji výběhu, ostatní členové rodiny vše bedlivě prozkoumali a potom ochutnávali čerstvou trávu. Lana a nové kmeny, tzv. parkosy, nejvíce prověřili sameček Nuru a jeho matka Kijivu. Nejmladší mládě - malý Ajabu strávil první vycházku na zádech matky Shindy,“ sdělil kurátor primátů Vít Lukáš.

Nově upravený venkovní výběh goril si nejvíce užívá sameček Nuru. Vít Lukáš, Zoo Praha

Nově upravený venkovní výběh goril si nejvíce užívá sameček Nuru. Vít Lukáš, Zoo Praha

Nuru s bratrem Kiburim zvědavě obhlížejí nové kmeny. Vít Lukáš, Zoo Praha

Nuru s bratrem Kiburim zvědavě obhlížejí nové kmeny. Vít Lukáš, Zoo Praha

Malý Ajabu zatím tráví vycházky na zádech své matky Shindy. Vít Lukáš, Zoo Praha

Malý Ajabu zatím tráví vycházky na zádech své matky Shindy. Vít Lukáš, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Štrnáste ťavie mláďa je samček

úterý, 28. března 2017 11:52

ZOO Košice

V sobotu 11. marca sa v košickej ZOO narodilo štrnáste mláďa ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus). Matkou je jedenásťročná samica Vanda, ktorá prišla do Košíc ako ročné mláďa zo ZOO Praha. Na svet doteraz priviedla štyri mláďatá. Prvé tri boli samičky. Práve najnovší potomok, jej štvrté mláďa je samček. Otcom sa stal osemnásťročný samec Rómeo, ktorého sme do Košíc doviezli na začiatku roka 2015 zo ZOOparku Vyškov. Malý samček sa má čulo k svetu, skúsená Vanda sa o neho vzorne stará.

Súčasné stádo tiav pozostáva zo štyroch samíc Vandy, April, Izabely, Gobi a samcov Rómea, Sida a najnovšieho prírastku. Košické stádo je tak najväčším, aké v slovenských ZOO môžete vidieť. Ťavy chováme v dvoch susediacich výbehoch. Trojročnému Sidovi robí spoločnosť dvojročná samica Izabela, ktorá sa narodila u nás. V najbližších dňoch bude chovný samec Rómeo prevezený do ZOOparku Vyškov, odkiaľ bol na určitú dobu zapožičaný do nášho chovu. Následne budú Sid s Izabelou spojení s ostatnými ťavami. Práve Sid by sa mal stať novým plemenníkom v našom chove. Veríme, že sa tejto úlohy zhostí zodpovedne. 
Ťava rodí po približne trinásťmesačnej gravidite jedno mláďa, ktoré váži cca 35 kg. Dojčí ho rok, aj keď potomok po šiestich mesiacoch začína konzumovať tuhú potravu. Ťavy chováme od roku 1988. Prvé mláďa sa narodilo pred pätnástimi rokmi a bol to samček. Divá forma ťavy dvojhrbej patrí k najohrozenejším cicavcom sveta.

 

03-28-17-12-01-04-tavajpg.jpg

 

03-28-17-12-01-20-tava1jpg.jpg

 

Orlosupi v zooparku mají mládě, které se jednou možná vrátí zpět nad Alpy (VIDEO)

pondělí, 27. března 2017 16:07

ZOOP Chomutov

Mládě orlosupa bradatého se vylíhlo pod rodiči 7. března po 58 denní inkubaci. Osmnáctiletý rodičovský pár museli chovatelé bedlivě pozorovat. Přestože vejce snesla samice již před třemi lety, jedná se o první mládě, které společně se samcem odchovává. V prvních dnech po vylíhnutí mláděte s krmením pomáhali chovatelé. Cílem bylo zachovat přirozený odchov, který je pro dravce nejlepší. „Hodně nám pomohla kamera umístěna na hnízdě. Mohli jsme pozorovat, jak se rodičovský pár k mláděti chová, jestli již začal s krmením a jestli mládě prospívá,“ vysvětlil zoolog Miroslav Brtnický. Nyní již probíhá odchov bez našich zásahů, mládě se má k světu a my věříme, že bude úspěšný také proto, že počty vzácných orlosupů bradatých ve volné přírodě klesají. Každé odchované mládě dravce zařazeného do Evropského záchovného programu je velkým úspěchem. V zooparku se podařil umělý odchov orlosupa bradatého před třemi lety. Mladý samec byl později převezen k adoptivním rodičům do rakouské chovné stanice Haringsee, nyní již obývá expozici v Zoo Innsbruck.
orlosup-bradaty_archivjpg.jpg
 

Zoo Praha zahájila 86. sezonu v retro stylu

sobota, 25. března 2017 23:03

ZOO Praha

V sobotu 25. března zahájila Zoo Praha 86. sezonu, která potrvá až do 28. září. Celá akce probíhala v retro stylu, odkazujícím na přivítání 25 000 000. návštěvníka v roce 1975. Právě  70. léta byla pro pražskou zoo, kterou tehdy vedl ředitel Zdeněk Veselovský, velmi úspěšná, a to i v celosvětovém měřítku. V letošní sezoně Zoo Praha přivítá již 60 000 000. návštěvníka!

Dnešního slavnostního zahájení se zúčastnili primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová, 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. „Zoologická zahrada je nejúspěšnější příspěvkovou organizací hlavního města Prahy a my jsme na to velice hrdí.  A uvědomujeme si, že je pro nás svým způsobem závazek i nadále zoologickou zahradu podporovat. Proto bych ráda apelovala i na zástupce městské části Praha Troja, aby se co nejrychleji začalo s výstavbou gorilího pavilonu,“ prohlásila primátorka.

„Projekt nového pavilonu pro gorily je připraven a čekáme, až se podaří vyřešit odvolání, které podala městská část Troja. Každým dnem může přijít povodeň a nemuselo by to tentokrát skončit tak dobře jako v roce 2013,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Do budoucna je důležité, aby vznikla lepší protipovodňová ochrana Zoo Praha a také, aby se zlepšila dopravní obslužnost. To je problém, který trvá už od založení zoo a nejlepším dárkem k jejímu stému výročí by bylo vybudování trati mezi Prahou 6 a Prahou 8 se zastávkou u severní části zoologické zahrady.“

Společně s populárními herci Michalem Dlouhým a Petrou Jungmannovou poté pokřtil nové vydání detektivky „Osamělý mrtvý muž“ od Václava Erbena, jejíž děj je zasazen do pražské zoo. Návštěvníky pozdravily také dvě ikony 70. let  - známý tenista Jan Kodeš a zpěvák Petr Janda, který navíc živě vystoupil s kapelou Olympic Revival.

Krátce po poledni byli na pódium přizváni aktéři z kampaně „Hledáme děti z fotografie“, kteří v létě roku 1975 navštívili Zoo Praha a byli přímými účastníky oslav příchodu 25 000 000. návštěvníka. Po dlouhých 42 letech se jich v areálu zoo znovu společně sešlo šest a opět se vyfotografovali u krájení dortu, ke kterému jim byla servírována káva ve speciálních retro šálcích s tehdejším logem Zoo Praha.

Dalším zajímavým bodem slavnosti byly křtiny tří mláďat varanů komodských, kteří dostali jména Flores, Komodo a Padar. Závěr programu patřil vernisáži výstavy „Úspěšná sedmdesátá“ v Galerii Gočárovy domy, kterou zahájil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová a tenista Jan Kodeš.

Po 42 letech se sešlo šest pamětníků příchodu 25 000 000. návštěvníka pražské zoo z roku 1975. Zoo Praha pro ně opět připravila slavnostní dort.  Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Po 42 letech se sešlo šest pamětníků příchodu 25 000 000. návštěvníka pražské zoo z roku 1975. Zoo Praha pro ně opět připravila slavnostní dort.  Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Ředitel Miroslav Bobek při zahájení 86. sezony Zoo Praha s primátorkou hl. města Prahy Adrianou Krnáčovou, 1. místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Ředitel Miroslav Bobek při zahájení 86. sezony Zoo Praha s primátorkou hl. města Prahy Adrianou Krnáčovou, 1. místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Margayové mají kotě!

středa, 22. března 2017 09:13

ZOO Jihlava

V Zoo Jihlava máme další velkou novinkou. Vzácným kočkovitým šelmám margayům se narodilo 8. února 2017 kotě. Jeho rodiči jsou osmiletý samec Yoro, který žije v jihlavské zoo od roku 2010 a pětiletá samice Hervée, která do Jihlavy přicestovala v březnu loňského roku.

„Tímto odchovem se nám splnil velký sen. Jde o další druh kočkovité šelmy, který se nám podařilo v Jihlavě rozmnožit. Navíc jsme v současnosti jedna ze tří českých a slovenských zoo, která margaye vůbec chová a jako jediná z nich chováme pár, který se navíc podařilo rozmnožit. Radost mám i kvůli samci Yorovi, protože jsme mu dlouho nemohli najít partnerku, na kterou u nás poměrně dlouho čekal.“ sdělila ředitelka zoo Ing. Eliška Kubíková.

 

17310385_10203135788711031_5222805288614360294_ojpg.jpg

 

Zase pohromadě. Slůňata a všechny slonice opět spolu v jednom výběhu

středa, 15. března 2017 10:12

ZOO Praha

V pondělí odpoledne proběhlo úspěšné spojování stáda v Údolí slonů. Po odchodu slonice Donny a její dcery Sity je nyní možné pouštět do výběhu všechny samice včetně slůňat, která si tuto speciální vycházku viditelně užila. Původně bylo stádo rozděleno na dvě skupinky – první tvořila Donna s její dcerou Sitou, a staršími samicemi Gulab a Shanti. Ve druhé byly Janita s potomkem Maxem a Tamara s mladším slůnětem Rudim.


Obě skupiny byly pouštěny do výběhu střídavě kvůli Donně, která se ve stádě začala projevovat silně dominantně po příchodu Janity a Tamary. To byl také důvod, proč Donna se Sitou minulý týden pražskou skupinu slonů opustily.  Spojení obou staronových skupinek proběhlo hladce a nebylo patrné, že by byly někdy rozděleny.


Všichni sloni se ihned začali zajímat o připravené ovocné větve, které byly pro slůňata spíše hračkou než pochutnáním. Pro dospělé slonice však byla hromada naopak vítaným zpestřením jídelníčku. Slůňata se sice chvilku chovala opatrněji, ale ani to jim nezabránilo loudit po dohlížejících chovatelích pamlsky. Max s Rudim se drželi pořád blízko u sebe a často se dotýkali choboty nebo se k velké radosti návštěvníků vzájemně pošťuchovali. Ovocné větve jim sloužily k zábavě a zlepšování motoriky, když se je snažili chobotem zlomit.


Nyní je tedy ve výbězích možné pozorovat celou pražskou skupinu slonic i s mláďaty (nejstarší  Gulab  a Shanti, a dvě maminky Tamaru a Janitu včetně slůňat Rudiho a Maxe, která se narodila v minulém roce). Budou se ve výběhu střídat se sloním býkem Ankhorem, který je tatínkem Rudiho. Za hezkého počasí budou slonice i s mláďaty vypouštěny do výběhu kolem 13. hodiny.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Tereza Hášová

 

Slonice Donna a Sita dorazily v pořádku do nového domova

středa, 08. března 2017 21:58

ZOO Praha

Slonice Donna a Sita absolvovaly v úterý náročný přesun ze Zoo Praha do zahrady v německém Osnabrücku a jsou v dobré formě. V úterý večer dorazily do nového domova a dnes byly představeny jako nové celebrity tamní zoologické zahrady.


Během úterního rána byly Donna a Sita v Praze naloženy do přepravního kontejneru, který i s oběma zvířaty vážil kolem devíti tun a jeřáb jej přenesl na kamion společnosti, která se na přepravu velkých zvířat dlouhodobě specializuje.  Pro bezpečnost slonic bylo uděláno maximum a po celou dobu převoz sledovala instalovaná kamera v kontejneru. Během cesty také proběhlo několik přestávek, kdy chovatelé slonice kontrolovali osobně.


Celý transport trval přes deset hodin a do Zoo Osnabrück dorazil po deváté hodině večer.  Na místě už je očekával tým z jejich nového domova.  Jako první vyšla ven Sita a když uslyšela známé hlasy chovatelů z pražské zoo, kteří kamion do Německa doprovodili, vyběhla radostně do pavilonu slonů.


Poté ji doprovodila i Donna a obě se začaly choboty seznamovat s dalšími sloními obyvateli – samečky Shantim a Shakrukhem, kteří jsou od nich prozatím odděleni. Společně by se ve venkovním výběhu měli poznat až za pár dní, stejně tak s nejstarším slonem, už 43letým Lukou. A zvyknout si musí i na chovatele z Osnabrücku, kteří dostali od svých pražských kolegů seznam povelů, na které jsou Donna i Sita zvyklé.


„Odchod Donny se Sitou byl vzhledem k budoucímu vývoji ve skupině slonů nezbytný. Pevně věřím, že v novém domově budou obě spokojené,“ prohlásil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.


Donna přišla do pražské zoo z Rotterdamu v květnu 2012 a v únoru 2013 zde porodila Situ, která se stala prvním v Praze narozeným slůnětem. Donna však v poslední době projevovala agresivní chování vůči ostatním slonicím a tak musela pražskou skupinu slonů opustit. A Sita logicky potřebuje být s matkou. Donna očekává narození dalšího potomka, který by se měl narodit na podzim.

Donna a Sita se v novém domově již krátce po vyložení začaly seznamovat s mladými samci ve vedlejším boxu. Foto Ireneusz Dabrowski, Zoo Praha.

Donna a Sita se v novém domově již krátce po vyložení začaly seznamovat s mladými samci ve vedlejším boxu. Foto Ireneusz Dabrowski, Zoo Praha.

Slonice Sita těsně před odjezdem z pražské zoo. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Slonice Sita těsně před odjezdem z pražské zoo. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Jiří Novák

 

Novinkou v brněnské zoo jsou pásovci kulovití

sobota, 04. března 2017 12:10

ZOO Brno

V pátek 17. 2. dorazil do zahrady pár pásovců kulovitých (Tolypeutes matacus). Obě zvířata jsou velmi mladá, samec Ricardo se narodil loni v červenci v Zoo Antverpy a samice Júlia v srpnu v Zoo Heidelberg. Chovatelé je zatím neseznámili, pásovci si nejdřív musí zvyknout na nový režim a na nové sousedy, sdílí totiž expozici s papoušky ara.

 

03-04-17-12-12-43-1_800jpg.jpg

Pásovec kulovitý pochází z oblasti subtropického lesa a křovinatých savan Grand Chaco v Jižní Americe. Na rozdíl od jiných druhů pásovců si většinou nehloubí vlastní nory, dává přednost opuštěným úkrytům dalších zvířat.

 

2_800jpg.jpg

 

Když se cítí ohrožený, nezahrabává se, místo toho se svine do téměř dokonalé koule kryté pancířem, který chrání zranitelné části těla. Živí se larvami hmyzu a termity, které vyhrabává pomocí nápadných drápů na předních nohách. Nepohrdne ani plody rostlin. Má velmi jemný čich, naopak zrak má slabý.

Návštěvníci brněnské zoo mohou pásovce kulovité vidět v Exotáriu.

03-04-17-12-13-51-3_800jpg.jpg

 

Výběhy pražské zoo se plní zvířaty a rodí se v nich i nová mláďata

čtvrtek, 02. března 2017 14:40

ZOO Praha

Díky příznivému počasí se postupně stále více naplňují výběhy pražské zoo. Řada zvířat v nich tráví daleko více času a přibývají nové druhy, které si už také mohou užívat paprsky jarního slunce.

 

Tento týden se ven poprvé podívaly i dva druhy primátů – guerézy pláštíkové a rodina gibonů stříbrných. Giboni i guerézy tráví venku většinu času v korunách stromů, které jsou v současné době ještě bez listí a lze tedy teď velmi dobře pozorovat jejich obratnost a šikovnost při pohybu ve větvích. Nejvíce se samozřejmě předvádějí odrůstající mláďata. A nová mláďata v zoo také stále přibývají.

 

Přímo ve výběhu se v úterý 28. února narodilo mládě takina indického. Jeho matkou se stala sedmiletá samice Bashari, která pochází z Chomutova a jde o jejího druhého potomka. Otcem je dvanáctiletý samec Micha z Tierparku Berlín.  Takiny indické chová pražská zoo od roku 1998 a také je v historii českých zoo poprvé rozmnožila. Mládě s matkou je možné vidět ve výběhu každý den.


Od prvního března prodloužila zoo otevírací dobu do 17. hodin a návštěvníci si tak mohou užívat delších vycházek v příjemném počasí a probouzející se přírodě.

 

V úterý 28. února se narodilo mládě takina indického. Foto Jana Myslivečková, Zoo Praha

V úterý 28. února se narodilo mládě takina indického. Foto Jana Myslivečková, Zoo Praha

Ven už chodí i guerézy pláštíkové. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Ven už chodí i guerézy pláštíkové. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

 

 

Svišti a sysli hlásí příchod jara

pondělí, 27. února 2017 13:33

ZOO Praha

V pražské zoo se po zimním spánku probudili svišti i sysli, a ohlásili tak příchod jara.

 

Oba tyto druhy zvířat patří mezi takzvané pravé zimní spáče, kteří se v průběhu zimy neprobouzejí. Na podzim začínají konzumovat veliké množství potravy, a až když jsou dostatečně vykrmení, uloží se k zimnímu spánku ve vystlaných norách. V průběhu zimního období spí hlubokým spánkem, při kterém se jim zpomalí metabolismus, klesne tělesná teplota a zpomalí srdeční tep. Na jaře se probouzejí, až když se teploty zvýší a trvale ustálí na vyšších hodnotách. Po probuzení se svišti i sysli jdou nejprve napít a teprve potom se věnují krmení.


S příchodem jarního počasí si mohou návštěvníci užívat v pražské zoo delší procházky. Od prvního března bude otevírací doba prodloužena do sedmnácti hodin.

Svišti v pražské zoo se letos probudili v pátek 24. února, v roce 2015 to bylo 28. února, v roce 2016 20. února. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Svišti v pražské zoo se letos probudili v pátek 24. února, v roce 2015 to bylo 28. února, v roce 2016 20. února. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Během víkendu se ze zimního spánku probudili i sysli. Foto Pavel Brandl, Zoo Praha

Během víkendu se ze zimního spánku probudili i sysli. Foto Pavel Brandl, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

 

První jarní vycházka slůňat

středa, 22. února 2017 11:14

ZOO Praha

Vlastní jaro se sice teprve pomalu blíží, ale v Údolí slonů začalo již včera. Po zimním období roztály namrzlé povrchy výběhů a tak mohli sloni vyrazit ven. Radost z vycházky měli všichni sloni, ale největší samozřejmě obě slůňata. Čtyřměsíční Rudolf byl zprvu více opatrný a hodně se držel poblíž své matky Tamary. Zato starší Maxmilián, kterému bude v dubnu jeden rok, řádil jako malé dítě. Běhal po výběhu mezi matkou Janitou a tetou Tamarou, zkoušel se honit s odcházejícími chovateli, kteří slony do výběhu přivedli, a samozřejmě také s Rudim. Největší radost měl Max z kaluží, kterými probíhal a vodu cákal kolem sebe na všechny strany. Po nějaké době se více osmělil i Rudolf, ale do kaluží si tolik netroufl. Raději se více věnoval svým oblíbeným potyčkám s Maxem. Před nadšenými návštěvníky se obě slůňata ve výběhu pošťuchovala, vzájemně přelézala a občas i převalovala. V případě příznivého počasí budou slůňata se svými matkami chodit ven po třinácté hodině, zatím přibližně tak na půl hodiny.

Sloni v pražské zoo si užívali první jarní procházku, ven vyrazily i slonice Tamara a Janita se slůňaty. Menší Rudi se zpočátku hodně držel matky Tamary, starší Max běhal po celém výběhu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Sloni v pražské zoo si užívali první jarní procházku, ven vyrazily i slonice Tamara a Janita se slůňaty. Menší Rudi se zpočátku hodně držel matky Tamary, starší Max běhal po celém výběhu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Pro slůně slona indického Maxe jsou největší zábavou kaluže vody. Petr Hamerník, Zoo Praha

Pro slůně slona indického Maxe jsou největší zábavou kaluže vody. Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

 

 

Sedm vzácných vydřích trpaslíků

čtvrtek, 16. února 2017 12:41

ZOO Praha

Chovatelům Zoo Praha se jako prvním v kontinentální Evropě podařilo rozmnožit vydry hladkosrsté.  Sedm vzácných mláďat, která zatím připomínají trpasličí kopie svých rodičů, přišlo na svět v lednu. V současné době začínají opouštět bezpečí nory a pomalu objevují okolní svět v expozici pavilonu Indonéská džungle.


Vydry hladkosrsté chová Zoo Praha jako jedna z mála evropských zoologických zahrad od roku 2013. Kromě pražské zoologické zahrady se vydry hladkosrsté podařilo rozmnožit pouze ve Velké Británii, odkud pochází i pražský chovný pár. Jedná se o šestiletou samičku Kiri a tříletého samce jménem Scotty. Pro obě vydry jsou v lednu narozená mláďata jejich prvními potomky a oba se ukazují být vzornými rodiči.

 

Zprvu se o mláďata, která vůbec nevylézala z boudy, starala pouze samice. Po prvním měsíci, kdy se vydrám začaly otevírat oči, se do péče zapojil i samec, který na ně pečlivě dohlíží při jejich prvních výpravách po expozici. Celou vydří rodinu mohou návštěvníci vidět v pavilonu Indonéská džungle. Mláďata zatím přebývají většinu času v bezpečí boudy, ale velmi rychle rostou a jsou čím dál tím aktivnější. Vydry jsou velmi obratnými plavci, a tak se mláďata s pomocí rodičů začnou v brzké době učit plavat.


Volně žijící vydry hladkosrsté se nacházejí v jihovýchodní Asii, Indii a Iráku. Jejich počet ve volné přírodě klesá, především kvůli úbytku přirozeného prostředí a znečišťování vodních toků.

Samec Scotty a samice Kiri se od mláďat vzdalují jenom na chvíli. Foto Petr Hamerník

Samec Scotty a samice Kiri se od mláďat vzdalují jenom na chvíli. Foto Petr Hamerník

Mládě vydry hladkosrsté vypadá jako trpasličí kopie svých rodičů. Foto Petr Hamerník

Mládě vydry hladkosrsté vypadá jako trpasličí kopie svých rodičů. Foto Petr Hamerník

Rodiče se o mláďata vzorně starají. Foto Petr Hamerník

Rodiče se o mláďata vzorně starají. Foto Petr Hamerník


Jana Myslivečková

 

Velké překvapení u rosomáků

středa, 15. února 2017 14:24

ZOO Brno

Hned tři mláďata rosomáka sibiřského (Gulo gulo gulo) objevili chovatelé brněnské zoo při odchytu mladého samečka, který poputuje na doporučení koordinátora EEP (Evropský záchovný program) do Zoo Amneville ve Francii.

 

mali-rosomaci_okjpg.jpg

 

Narození mláďat bylo pro zoo velkým překvapením, protože samice před porodem nejevila žádné známky březosti a po porodu ukryla mláďata v noře ve výběhu.  „V tuto chvíli jsme na samém začátku odchovu, takže osud mláďat zůstává stále nejistý. Držíme samici Nataše palce a doufáme, že vše dopadne stejně dobře, jako v případě malého Vasila,“ doplňuje ředitel zoo Martin Hovorka.

 

Zoo Brno loni odchovala vůbec první mládě rosomáka v českých zoologických zahradách. Sameček Vasil se narodil 2. března 2016.

Rosomák, kterému se také říká hyena severu, je druhou největší kunovitou šelmou. Největší kunovitou šelmou je vydra mořská, která může vážit až 45 kg. Rosomák má relativně nejširší tlapy (ve srovnání s velikostí těla) ze všech savců. Ty mu umožňují pohybovat se i ve vysokém sněhu, do kterého se tak neboří. Také díky této adaptaci je schopen ulovit zvířata i mnohem větší, než je on sám, například losa, který je 20x těžší.

 

Rosomáci se živí převážně mršinami, obratlovci do velikosti losa a vejci. Samci váží 12–18 kg, samice 8 – 13 kg. Délka těla je 65 – 95 cm, délka ocasu 17 – 26 cm, výška v kohoutku 36 – 45 cm.

 

Rosomák žije samotářsky a v lidské péči se může dožít až 19 let.


 

Nové mládě velemyši obláčkové je evropská dvoustovka

pondělí, 13. února 2017 08:38

ZOO Praha

Mládě velemyši obláčkové narozené 24. ledna dostalo v plemenné knize číslo 200. Je to tedy dvoustá velemyš žijící na našem kontinentě od zahájení jejich chovu. Ten v Evropě nastartovala v roce 2007 právě Zoo Praha, která také vede jejich plemennou knihu. Rodinu velemyší obláčkových mohou návštěvníci vidět v pavilonu Indonéská džungle. Jejich roztomilý výraz určitě osloví i ty, kteří jinak „myši“ moc nemusí.

Velemyši obláčkové obývají v přírodě severní část filipínského ostrova Luzon, kde žijí v lesích od středních do vyšších nadmořských výšek. Jsou to typičtí pomalí býložravci z korun stromů, taková „filipínská směs koaly a velké veverky“. Váha dospělých zvířat se pohybuje kolem dvou kilogramů. Velemyši rodí jedno mládě, které přichází na svět osrstěné a značně vyvinuté. Barvou se podobá rodičům, ale bývá více kontrastní než dospělí. Přiložené snímky samotného mláděte jsou pořízené deset dnů po jeho narození a jsou tak dost vzácné. Mládě velemyši se totiž obvykle drží pevně přisáté struku své matky a cestuje s ní po větvích. Některé samice ho takto vozí hned po porodu, některé po dvou až třech dnech. Jenom výjimečně zanechá matka mládě chvíli bez dozoru.

Celkem šestnácté odchovávané mládě velemyši obláčkové v pražské zoo mohou návštěvníci vidět v pavilonu Indonéská džungle. Žije zde v expozici společně s rodiči a starším sourozencem z loňského roku.

Mládě velemyši obláčkové narozené 24. ledna v Zoo Praha dostalo v plemenné knize číslo 200. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Mládě velemyši obláčkové narozené 24. ledna v Zoo Praha dostalo v plemenné knize číslo 200. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Jana Myslivečková
 

ZOO Košice členom Svetovej organizácie ZOO a akvárií

pátek, 10. února 2017 12:41

ZOO Košice

Len tri mesiace po prijatí za plnoprávneho člena EAZA (Európska asociácia zoologických záhrad a akvárií) košická Zoologická záhrada zavŕšila proces integrácie do medzinárodných odborných štruktúr. Je to druhá slovenská ZOO, ktorá sa stala členom Svetovej organizácie zoologických záhrad a akvárií (WAZA) koncom minulého roka bez akýchkoľvek námietok širokého spektra zoologických záhrad, od amerického San Diega až po japonské Tokio.   Pre Zoologickú záhradu Košice je to prestížne ocenenie, ktoré prioritne vytvára priestor na rozvoj medzinárodnej spolupráce a výmenu zvierat na globálnej úrovni. WAZA udelením členstva potvrdila stúpajúcu úroveň práce košickej ZOO. WAZA, rovnako ako EAZA, vychádza z filozofie záchrany ohrozených druhov zvierat a ich možného návratu do prírody. WAZA koordinuje prácu kontinentálnych, ale aj nadnárodných organizácií zaoberajúcich sa ochranou prírody. Napomáha postupne transformovať ZOO na centrá biodiverzity tak, aby návštevníkovi poskytli predstavu o rozmanitosti a bohatstve sveta prírody. WAZA vznikla  v roku 1935 ako Medzinárodná únia riaditeľov ZOO vo švajčiarskom Basilei. Po 2. Svetovej vojne obnovila svoje pôsobenie. Aby reflektovala modernejšiu inštitucionálnu spoluprácu, v roku 2000 sa premenovala. WAZA združuje v súčasnosti vyše 300 členov – zoologických záhrad, organizácií a osobností zo sveta zoológie. Sídlo má vo švajčiarskom meste Gland blízko Ženevy.

 

Návšteva našej ZOO bez obmedzení

čtvrtek, 09. února 2017 11:07

ZOO Košice

Zologická záhrada Košice  otvorí 9. februára celý návštevnícky okruh. Všetky obmedzenia súvisiace s výskytom vtáčej chrípky tu Regionálna veterinárna a potravinová správa Košice – mesto zrušila. Od zajtra ZOO ruší aj zvýhodnené vstupné s 50-percentnou zľavou. V plnom rozsahu obnovila vzdelávacie programy a návštevníci môžu využiť všetky akcie, ktoré ZOO naplánovala. Zoologická záhrada je v týchto dňoch otvorená od deviatej do šestnástej hodiny a nezabudnite na komentované kŕmenie tuleňov dvakrát denne, bez ohľadu na počasie.

dsc_0137jpg.JPG

 

dsc_0786jpg.JPG

 

dsc_0832jpg.JPG

 

Naša odmena pre šikovných žiakov

čtvrtek, 02. února 2017 11:16

ZOO Košice

alebo za jednotky voľný vstup do ZOO. To je naša odmena, ktorú tradične pripravujeme pre všetkých žiakov základných škôl. Stačí, ak sa, milí naši žiaci, preukážete v pokladni  ZOO vysvedčením so samými jednotkami  v školskom roku 2016/17. Táto vstupenka platí v piatok 3. februára , teda cez polročné prázdniny.  Do našej ZOO sa v týchto dňoch dostanú za zvýhodnené vstupné, s polovičnou zľavou, aj rodičia. K dispozícii bude  bufet v centrálnej zóne. Aj napriek obmedzenej návštevníckej trase sa môžete tešiť na zvieratká v exotáriu, miniviváriu, na starosvetské opice, kopytníky, ale uvidíte aj šantenie našich medveďov v snehu. Nezabudnite ani  na komentovaná kŕmenie tuleňov v tradičných časoch, a to o 11- tej a 14-tej hodine.

010jpg.jpg

 

medvede-v-zime0jpg.jpg

 

030jpg.jpg

 

Za pěkné vysvědčení do Zoo Brno zdarma

středa, 01. února 2017 15:48

ZOO Brno

Od pátku 3. února do neděle 5. února budou mít všechny děti do 15 let, které si s sebou do zoo přinesou vysvědčení, kde nebudou horší známky než jedničky a dvojky, vstup zdarma.

 

A ještě něco: pokud vysvědčení ukážete také v restauraci U Tygra, dostanete zdarma také babiččinu buchtu se šlehačkou a čaj. Za jedno vysvědčení je možný pouze jeden bezplatný vstup a jedna buchta zdarma.

 

Teplý čaj bude připravený pro všechny děti, i když vysvědčení nepřinesou.

 

V únoru máme otevřeno od 9 do 16 hodin, poslední vstup je možný v 15 hodin. Těšíme se na vás!

vysvedceni2017-unor_ok_800jpg.jpg

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 8 z 63