Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
19.10. 2018 Mládě pandy červené je samec
ZOO Praha Malá panda, narozená v Zoo Praha druhého července samici Wilmě a samci Patovi, bude nosit „klučičí“ jméno. Jaké, to se návštěvníci dozvědí ...
17.10. 2018 Odborná práca v ZOO
ZOO Košice Zoologická záhrada Košice dlhodobo spolupracuje s Univerzitou veterinárneho lekárstva a farmácie v Košiciach. V rámci včerajšej výučby sa študenti ...
15.10. 2018 Mláďata rysa karpatského + rekonstrukce pavilonu paviánů
ZOO Liberec Nové přírůstky rysů karpatských V liberecké zoologické zahradě se těší z dvou mláďat rysů karpatských. Přestože obě rysata přišla ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
  1  2  3  4  5  6  7
  8  91011121314
15161718192021
22232425262728
293031    
Novinky


Lemuři se stěhují do letních expozic

neděle, 21. května 2017 19:10

ZOO Ostrava

Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů vzácných madagaskarských lemurů. Většina z nich obývá ostrovní expozice, někteří celoročně, někteří se na zimu stěhují do chovatelského zázemí. V těchto dnech se lemuři postupně vracejí ze zázemí na ostrovy.

Proč se někteří lemuři v ostravské zoo musejí na zimu přesunout do chovatelského zázemí? Lemuři jsou teplomilná zvířata a během chladného období potřebují teplé ubikace, venku se v zimě prakticky nezdržují. Na některých ostrovních expozicích byly vybudovány zateplené „domečky“. Z těch ostrovů, kde prostory k přezimování nejsou, se zvířata musejí na podzim přesunout. Zpět se vracejí zase v době, kdy už nejsou teploty příliš nízké a dlouhodobě neprší. Jedná se hlavně o početné samčí skupiny.

Od minulého týdne se na ostrově pod výběhem zeber zabydluje skupina devíti samců lemurů kata a dnes se přestěhovala smíšená skupina samců do expozice Ráj lemurů nedaleko Pavilonu evoluce. Tato skupina čítá celkem 15 jedinců čtyř druhů: jedenáct jedinců lemurů kata, dva jedinci lemura červenobřichého a po jednom lemur běločelý a lemur tmavý. Ráj lemurů je expozicí průchozí i pro návštěvníky, kteří si tak přítomnost zvířat mohou užít z bezprostřední blízkosti a bez jakékoli bariéry. Zatím je však možné pozorovat početnou lemuří skupinu pouze ze břehu, expozice zůstává pro veřejnost ještě nějakou dobu uzavřena, než si lemuři na nové prostřední opět navyknou. Otevřít by se měla 1. června.

V příštím týdnu bude stěhování lemurů pokračovat – na ostrov v blízkosti pavilonu slonů se vrátí samčí skupina lemurů vari.

img_1169jpg.JPG

img_1187jpg.JPG
 

V pražské zoo se narodilo hříbě koně Převalského

středa, 17. května 2017 17:47

ZOO Praha

V Zoo Praha se dnes narodilo hříbě koně Převalského. Jeho matkou je klisna Jessica. Jedná se o celkově 232. narozené hříbě koně Převalského v pražském chovu. Klisnu i hříbě mohou návštěvníci vidět ve výběhu.


Dnes narozená klisna je tak dalším záznamem v celosvětové plemenné knize, kterou pražská zoo vede od roku 1959. Kůň Převalského zmizel z volné přírody v roce 1969, kdy byl v červnu spatřen poslední v altajské Gobi. Následně už byla stáda jen v zoologických zahradách.


Ovšem právě pražská zoologická zahrada se zasadila o jejich opětovný návrat do jejich přirozeného prostředí. Už v 90. letech proběhly ve spolupráci se zahraničními organizacemi první transporty. Sama Zoo Praha pak zorganizovala první samostatný přesun do Mongolska v roce 2011 a od té doby je dělá ve spolupráci s armádou ČR pravidelně každý rok. Zatím tak do Gobi B, místa jejich původního výskytu, přepravila letounem CASA již 27 koní.


Letos je plánován odlet na červen a do Mongolska zamíří další koně Převalského.

Matkou narozeného hříběte je klisna Jessica. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Matkou narozeného hříběte je klisna Jessica. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hříbě koně Převalského narozené v pražské zoo je již druhým letošním přírůstkem do stáda. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hříbě koně Převalského narozené v pražské zoo je již druhým letošním přírůstkem do stáda. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Jana Myslivečková

 

Zastupitelstvo města Ostravy schválilo podporu záchranných projektů

pondělí, 15. května 2017 11:25

ZOO Ostrava

V Senegalu, na Madagaskaru, v Indonésii, ve Vietnamu i v Evropě. Zde všude je třeba pomoci chránit ohroženou přírodu a vzácné druhy zvířat, které se zde vyskytují – antilopu Derbyho, lemury, orangutany, mořské želvy, saolu, supy a mnoho dalších druhů. Díky projektu „Koruna ze vstupu“, do něhož je ostravská zoo spolu se svými návštěvníky zapojena, bude na ochranu přírody vyplaceno více než půl milionu korun.

Dnes schválilo zastupitelstvo města Ostravy finanční podporu jedenácti mezinárodních záchranných programů v rámci projektu „Koruna ze vstupu“. Do tohoto mezinárodního systému podpory záchrany ohrožených druhů živočichů a rostlin je ostravská zoo zapojena od konce roku 2015. A s ní i všichni její návštěvníci. Již více než rok tak putuje 1 koruna ze vstupu každého návštěvníka Zoo Ostrava na speciální účet, který je čerpán výhradě na podporu projektů věnujících se záchraně a ochraně ohrožených druhů zvířat a rostlin ve volné přírodě, přímo v místech výskytu ohrožených druhů (tzv. in situ), a to jak v České republice, tak i na různých místech po celém světě. Ve sledovaném období, tj. od listopadu 2015 do října 2016, ostravskou zoo navštívilo 517 722 lidí. Příspěvek pro projekt „Koruna ze vstupu“ je tedy 517.722 Kč. Tato částka bude rozdělena mezi jedenáct vybraných projektů:

-   Projekt Kukang – ochrana outloňů váhavých a boj proti ilegálnímu obchodu se zvířaty (Indonésie-Sumatra)

-   Derbianus Conservation – záchrana kriticky ohrožené antilopy Derbyho (Senegal)

-   Projekt Sahamalaza – záchrana kriticky ohroženého lemura Sclaterova  a dalších zvířat (Madagaskar)

-   Coffee and Primate Conservation – ochrana ohroženého gibona stříbrného a dalších primátů (Indonésie-Jáva)

-  Projekt langur indočínský – záchrana kriticky ohroženého langura indočínského (Vietnam)

- Saola Working Group – záchrana kriticky ohrožené saoly před vyhubením (Vietnam)

-  Mořské želvy.cz – ochrana mořských želv (Indonésie-Borneo)

- Vulture Conservation – ochrana a obnova populací supů (Evropa)

- Projekt Poksai – výzkum sojkovce dvoubarvého (Sumatra)

- Sumatran Orangutan Conservation Program (SOCP) – prevence vyhubení orangutana sumaterského a ochrana jeho přirozeného prostředí (Indonésie-Sumatra)

- Green-books.org – poskytování dětských knih v indonéském jazyce o zvířatech, rostlinách a přírodě (Indonésie)

Podrobné informace k jednotlivým projektům najdete zde.

„Jsem velmi rád, že naše zastupitelstvo návrh na financování těchto projektů schválilo a navíc, a to považuji za obzvlášť důležité, že se tak stalo jednohlasně. Před ostravskou zoo, příspěvkovou organizací města Ostravy, se tak naplno otvírá úplně nová etapa. Tato událost nás plně zařazuje mezi nejmodernější zoologické zahrady světa, které se aktivně snaží nejen o přežití ohrožených druhů zvířat v rámci mezinárodních záchranných chovů v lidské péči, ale pomáhají i zvířatům a lidem přímo v jejich domovině. Děje se tak na mnoha místech naší planety a všude tam, kde to situace umožňuje, a v míře, jak to finanční možnosti dovolí. Velmi mě těší, že jako zoo můžeme být u toho a že jako obyvatelé jedné z nejbohatších částí světa můžeme pomáhat i v místech, kde takové štěstí lidé ani zvířata zatím neměli. Konec konců i naší činností a spotřebitelskými nároky ovlivňujeme oblasti tisíce kilometrů daleko, na opačném konci zeměkoule,“ říká ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

plakat-koruna-ze-vstupujpg.jpg

 

V Zoo Praha uhynula samice plameňáka kubánského – nejdéle zde žijící zvíře

neděle, 14. května 2017 20:05

ZOO Praha

Samice plameňáka kubánského označovaná kódem FHF přicestovala do pražské zoo 5. srpna 1965. Byla nejdéle žijícím zvířetem v zoo a zároveň také patřila mezi nejstarší zvířata, i když její přesný věk nebyl znám. FHF uhynula v sobotu 13. května. Zatím vše nasvědčuje tomu, že příčinou smrti bylo její stáří.


„Zamíchaná v hejnu mezi ostatními plameňáky unikala pozornosti návštěvníků a překvapivě o ní nevěděla ani většina pamětníků v zoo. Přesto byla samice plameňáka kubánského, která neměla jméno, jen označení F5 a červený odečítací kroužek FHF na pravé noze, naprosto výjimečná. Ze všech žijících zvířat přišla do Zoo Praha nejdřív – již 5. srpna 1965! Přicestovala k nám tedy ještě o deset měsíců dřív než slavná slonice Gulab, jež v pražské zoologické zahradě pobývá od 5. června 1966,“ sdělil ředitel zoo Miroslav Bobek.

U samice „FHF“ žila v pražské zoo téměř 52 let, ale její přesný věk nebyl znám. Spolu s dalšími šesti jedinci svého druhu – čtyřmi samci a dvěma samicemi – byla odchycena na Kubě podle všeho již jako dospělá.
Plameňáci patří mezi zvířata, která jsou známá svojí dlouhověkostí. Nejvyšší doložený věk, nejméně 83 let, byl evidován u plameňáka růžového v Zoo Adelaide

Samice plameňáka FHF žila v Zoo Praha od roku 1965. Foto: Petr Hamerník

Samice plameňáka FHF žila v Zoo Praha od roku 1965. Foto: Petr Hamerník

 

Jana Myslivečková

 

Novinka africké části safari: vzácné vodušky abok

sobota, 13. května 2017 23:12

ZOO Ostrava

Ostravské safari zatím není kvůli přetrvávajícímu chladnému počasí v provozu, jedna novinka je však k vidění již nyní. V africkém výběhu, který je přístupný návštěvníkům i mimo safari, se zabydluje stádo vzácných vodušek abok.

 

Stádo čítá osm jedinců – jednoho samce a sedm samic. Ve výběhu budou společně s antilopami losími a žirafami Rothschildovými. Do zoo byla zvířata dovezena již v loňském roce. Samce jsme získali z francouzské Zoo Cerza, šest samic ze zoo ve Dvoře Králové (jedna samička se stihla ještě loni v Ostravě narodit). Jelikož se ale jedná o velmi plachá a lekavá zvířata, byla relativně dlouho chována pouze v zázemí pavilonu afrických zvířat. Postupně se zabydlovaly v návštěvnické části pavilonu a před několika týdny se začaly navykat na venkovní výběh. Zprvu se pouštěly do zcela prázdného výběhu bez žiraf a antilop pouze samice vodušek, za nějaký čas se k nim přidal samec, v minulých dnech i stádo antilop losích. Jakmile to počasí dovolí, budou ven chodit i žirafy. Momentálně pobývají vodušky venku od rána do cca 13 hod. Návštěvníci ve stádu jednoduše poznají samce od samic, protože tento druh má mezi voduškami nejvýraznější pohlavní dvojtvárnost: samci mají tmavou srst a bílou skvrnu na zátylku, samice mají nenápadné světle hnědé zbarvení. Rohy mají pouze samci.

 

Voduška abok (Kobus megaceros) se vyskytuje v Jižním Súdánu a jihozápadní Etiopii. Obývá travnatá území v okolí sladkých vod (vlhké savany, mokřady), o čemž svědčí dlouhé nohy i prodloužená kopyta a paspárky. Husté mokřadní porosty poskytují voduškám úkryt a jsou i zdrojem potravy. Jako mnoho jiných živočichů, kteří obývají mokřadní území, je i voduška ohrožována především vysoušením a přeměnou bažinatých ploch na pastviny nebo pole. Navíc musí čelit potravní konkurenci domácího dobytka a přímému lovu pro maso. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako ohrožený druh (Endangered). Je to jediná voduška, o jejímž sociálním životě v přírodě nemáme žádné informace. Pozorováním v zoo bylo zjištěno, že si samci močí na krk, což zřejmě souvisí s dominantním nebo teritoriálním chováním.

 

05-13-17-11-13-28-vodusky-abok-s-antilopami-losimi_foto-pvlcekjpg.JPG

 

V pražské zoo se narodilo mládě bizona a zvířata si užívají venkovní výběhy

pátek, 12. května 2017 22:23

ZOO Praha

Další letošní nové mládě přivítala pražská zoo u bizonů.  Svého šestého potomka přivedla na svět třináctiletá samice Křivorožka. Otcem mláděte, které se narodilo v noci na 5. května přímo ve výběhu, je čtrnáctiletý býk Tjeko z Arnhemu. Mládě i matka jsou v pořádku a návštěvníci je mohou vidět venku každý den.

Díky oteplení a hřejivým slunečním paprskům už je v zoo venku většina zvířat. Pobytu ve velkém travnatém výběhu si tak naplno užívají i slonice Gulab a Shanti spolu se slůňaty Maxem a Rudim a jejich matkami. Gulab se nejraději věnuje svým oblíbeným kamenům, o které se spokojeně drbe. Slůňata zvědavě prozkoumávají nové prostředí a společně s rodinou ochutnávají čerstvou trávu.

V pátek 5. května se narodilo mládě bizona. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.V pátek 5. května se narodilo mládě bizona. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Slůňata Max a Rudi společně dovádí ve velkém travnatém výběhu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Slůňata Max a Rudi společně dovádí ve velkém travnatém výběhu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Pestún Frederik vodí dve pruhované mláďatá

čtvrtek, 11. května 2017 07:17

ZOO Košice

Príbeh začína trochu komplikovane, ale o to radostnejšie. Košická Zoo chová dva páry emu hnedých (Dromaius novaehollandiae). Hneď v úvode je však potrebné poznamenať, že úlohou samice u tohto druhu nelietavých vtákov je iba zniesť násadu – vajíčka. Ďalšia starostlivosť je v réžii samca. Ten na nich sedí a inkubuje ich až do vyliahnutia. Následne dbá o bezpečnosť mláďat, zahrieva ich počas noci a chladných dní a učí ich vyhľadávať vho...dnú potravu. Emu pochádzajú z Austrálie, a preto aj čas párenia a znášania vajec pripadá v našich zemepisných šírkach na zimné obdobie.
Tento rok však Frederikova partnerka vajíčka neznášala. Naproti tomu druhý pár, ktorý tvorí samica (pôvodom z budapeštianskej ZOO) a samec, ktorý je synom nášho pôvodného páru (Frederik a Frederika) vyprodukovali niekoľko vajec. Mladý samec však na znášku nesadol, a tak sme vajíčka podložili pod overeného samca Frederika. Ten sa zhostil otcovských povinností veľmi zodpovedne. Po takmer dvojmesačnej inkubácii, keď neprijímal žiadnu potravu ani vodu sa pod ním vyliahli dve zdravé mláďatá. Z Frederika sa tak stal pestúnsky rodič, ktorý sa stará o potomstvo svojho syna, ktorý na úlohu otca ešte nebol pripravený.
Chovu emu hnedých sa ZOO Košice venuje dlhodobo. Mláďatá narodené u nás posilnili chovy napríklad v ZOO Bratislava, ZOO Hodonín, ZOO Ľubľana, ZOO Olomouc, ZOO Kishinev a iných.

 

emujpg.jpg

 

emu1jpg.jpg

 

emu2jpg.jpg

 

emu3jpg.jpg

 

Antilopy bongo mají letos již druhé mládě

čtvrtek, 04. května 2017 20:18

ZOO Praha

Zoo Praha chová vzácné a velmi ohrožené antilopy bongo od roku 1988 a dvě letošní nové samičky se staly 50. a 51. narozeným mládětem v historii jejich chovu. Starší již chodí se stádem do výběhu, mladší zatím zůstává s matkou ve stáji.


Jubilejní padesáté narozené mládě antilopy bongo v Zoo Praha je samička, která přišla na svět 12. února 2017. Její matkou se stala samice Miagi, otcem samec Chadim. Mládě už chodí s matkou a stádem ven do výběhu, kde je mohou vidět návštěvníci.


Druhá samička se narodila teprve před několika dny - 22. dubna 2017 a tak je zatím ještě s matkou ve stáji. Jejím otcem je také samec Chadim, matka se jmenuje  Džazíra.


Antilopy bongo jsou jedny z nejpůvabnějších druhů antilop. Jejich typická kaštanová barva srsti se zdánlivě nápadnou světlou kresbou je ve skutečnosti výborným krycím zbarvením v místech, kde bonga žijí. Ve volné přírodě obývají husté lesní podrosty a křoviny v rovníkové Africe, a to i v horách do výšky 4 000 m nad mořem.

Nové mládě antilopy bongo se narodilo 22. dubna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Nové mládě antilopy bongo se narodilo 22. dubna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Padesáté narozené mládě antilop bongo v historii jejich chovu Zoo Praha již mohou návštěvníci vidět ve výběhu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Padesáté narozené mládě antilop bongo v historii jejich chovu Zoo Praha již mohou návštěvníci vidět ve výběhu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

Pri otváraní letnej sezóny asistoval Nixon

středa, 03. května 2017 06:59

ZOO Košice

Symbolické otváranie brány ZOO sa už tradične stalo súčasťou osláv Dňa mesta Košice. Ani v pondelok 1. mája sa neobišlo bez bravúrneho letu orliaka bielohlavého Nixona, ktorý „priletel“ do Košíc zo Sokoliarskej skupiny sv. Bavona z Banskej Štiavnice. Hlavnú turistickú sezónu v ZOO otvorila viceprimátorka Renáta Lenártová a riaditeľ ZOO Erich Kočner. V prvomájový deň sa návštevníkom predstavila folklórna skupina stacionára sv. Heleny Furčianky. Súčasťou programu bol krst mesačného ťaviatka, ktoré priviedla na svet ťava Vanda. Krstná mama Renáta Lenártová dala samčekovi meno Krištof.

Atmosféru prvomájového dňa si môžete vychutnať aj prostredníctvom fotoobjektívu.
branajpg.jpg

brana1jpg.jpg

brana2jpg.jpg

brana3jpg.jpg
 

Zoo Brno zvítězila v soutěži o odchov roku Bílý slon 2016

neděle, 30. dubna 2017 13:29

ZOO Brno

Cenu Bílý slon získala brněnská zoo za mládě rosomáka sibiřského (Gulo gulo gulo), které se narodilo loni v březnu. Narození každého mláděte rosomáka je považováno za obrovský úspěch, protože rosomáci se v zoologických zahradách rodí jen zřídka.

 

vasil_1000jpg.jpg

 

Právě sameček Vasil byl vůbec první mládě rosomáka, které se narodilo v českých a slovenských zoologických zahradách. Letos porodila samice Nataša navíc v brněnské zoo rovnou trojčata.

Brněnská zoo přihlásila do soutěže také pásovce štětinatého (Chaetophractus villosus) a turaka šedého (Crinifer piscator). Do kategorie expozice roku přihlásila Africkou vesnici, což je uzavřený komplex osmi chýší, které tvoří africkou domorodou osadu.

 

bily-slon_1000jpg.jpg

Zoo Brno získala ocenění v této soutěži také v roce 2006 za kompletní přestavbu expozice vlků, v roce 2008 za odchov dvojčat ledních medvědů, v roce 2011 za expozici Dětská zoo, v roce 2013 za odchov medvědů kamčatských a expozici Beringia a v roce 2015 za voliéru orlů bělohlavých.

Soutěž Bílý slon organizuje už od roku 1994 občanské sdružení Česká zoo ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad. Do 23. ročníku soutěže se přihlásilo celkem 15 zoologických zahrad. Slavnostní vyhlášení se konalo ve Fulneku 19. dubna.


 

Mládě orlosupa bradatého

pátek, 21. dubna 2017 08:35

ZOOP Chomutov

 

Lední medvědi se radovali z velikonoční kraslice

sobota, 15. dubna 2017 22:28

ZOO Praha

Velikonoční nadílka u zvířat byla v pražské zoo zahájena už dnes. Jako první se radovala trojice ledních medvědů – Tom, Bora a Berta. Chovatelé jim připravili maketu obří kraslice – plastový sud vyzdobený kaší přilepenými kousky ovoce a zeleniny. Do výběhu jim také přidali krevety a malé čerstvé ryby.

Jako první přišel Tom a na novou hračku chvíli nevěřícně koukal, ovšem během krátké chvíle si jí zabavil pro sebe.  Jeho radost byla veliká, chvíli „kraslici“ objímal a nosil si jí po výběhu, ale brzy se systematicky pustil do jejího obírání. Obě medvědice zatím ochutnávaly připravené ryby, ale čas od času se pokusily Tomovi netradiční sud sebrat. Jejich akční výpady vyvolávaly u přihlížejících návštěvníků salvy smíchu.

Po té, co Tom z „kraslice“ snědl všechnu výzdobu, přišla řada i na Boru s Bertou. Postupně si s maketou hrály obě - na suchu i ve vodě. Nová hračka přilákala do vody dokonce i Boru, která se koupe jenom výjimečně. Několikrát se ve vodě objevili všichni tři medvědi společně, což je také nezvyklé. Na maketě začala být postupně síla stisku medvědích čelistí znát, ale medvědi byli tak nadšení, že si s ní hráli ještě hodně dlouho.  

První velikonoční nadílka tak udělala velikou radost medvědům i návštěvníkům. Další nadělování u zvířat bude pokračovat v neděli u pekari Wagnerových, krkavců a lemurů. V pondělí oslaví své první velikonoce s pomlázkou slůňata Max a Rudi a také sameček gorily Ajabu se svou rodinou.

Obří kraslice měla u  medvědů veliký úspěch. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Obří kraslice měla u  medvědů veliký úspěch. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Se zbytky makety si medvědi ještě dlouho nadšeně hráli, ve vodě i na suchu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Se zbytky makety si medvědi ještě dlouho nadšeně hráli, ve vodě i na suchu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Nová žirafa přicestovala z Anglie a jmenuje se Nsia

sobota, 15. dubna 2017 21:39

ZOO Praha

Ve středu 12. dubna přicestovala do pražské zoo nová samice žirafy severní núbijské (do září roku 2016 označované jako Rothschildovy). Dnes již byla spojena se stádem, se samcem Johanem se osobně seznámí až v průběhu jara. Návštěvníci tak mohou v pavilonu Africký dům vidět celkem deset žiraf, včetně loňského mláděte Anny.


Nová samice žirafy se jmenuje Nsia a pochází ze zoo v Marwellu, kde se před sedmi roky narodila. Zatím však nebyla zařazena do chovu, a protože pražský samec Johan je k ní geneticky vhodný, doporučil koordinátor chovu její přesun do Zoo Praha. „Nsia by spolu se samicí Farou a samcem Johanem měli do budoucna tvořit hlavní základ naší chovné skupiny núbijských severních žiraf,“ sdělil ředitel zoo Miroslav Bobek.


„Samice byla naložena v Marwellu v úterý 11. dubna brzy ráno a do pražské zoo dorazila ve středu 12. dubna v 15 hodin. Cestu dlouhou téměř 1500 kilometrů a přesun do stáje v novém domově zvládla bez problémů,“ popsala příchod nové žirafy kurátorka Barbora Dobiášová.


Krátce po vyložení se Nsia začala seznamovat se svými novými chovateli a potvrdila, že je to žirafa s velmi klidnou a přátelskou povahou, která ochotně spolupracuje. Dnes byla spojena s ostatními samicemi, které si jí očichaly a v úplném klidu přijaly mezi sebe. Nejvíce byla na Nsiu zvědavá samice Fara, která k nám přišla v roce 2009 ze Švýcarska. Nsiu mohou již návštěvníci vidět v pavilonu a v blízké době půjde se stádem také do venkovního výběhu.


V historii chovu žiraf severních núbijských v pražské zoo se narodilo za čtyřicet sedm let jeho historie 82 mláďat. Nsia je devátá samice, která přišla z jiné zoo, ostatní pocházely vždy z našeho chovu. Žirafy severní núbijské patří mezi nejvíce ohrožený poddruh žiraf. V přírodě žijí v oblasti Ugandy a v Keni. Jejich počty se zde odhadují kolem dvou a půl tisíce zvířat.

Nová samice žirafy severní núbijské v novém domově, krátce po vyložení.  Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Nová samice žirafy severní núbijské v novém domově, krátce po vyložení. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Nsia (na fotografii jde jako první) byla druhý den po příchodu spojena s ostatními samicemi, které ji přijaly bez problémů.  Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Nsia (na fotografii jde jako první) byla druhý den po příchodu spojena s ostatními samicemi, které ji přijaly bez problémů. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Velikonoce v Zoo Brno

čtvrtek, 13. dubna 2017 10:58

ZOO Brno

Oslavte Velikonoce v brněnské zoo! Od pátku do pondělí předvedou své umění mistr sklář a mistr řezbář, v pondělí uvidíte ukázku stříhaní ovcí. Pro děti budou v pátek a v sobotu připravené tvořivé dílničky, kde si vyzkouší například tradiční i netradiční zdobení vajíček, výrobu velikonočních ozdob a seznámí se s postupem pletení pomlázky.  Na neděli jsme nachystali zábavnou soutěžní stezku.

 

V pondělí se můžete zapojit do oblíbeného hledání vajíček v areálu zoo a focení s živými kuřátky. Na své si přijdou i dospělí, pro které budou připravené stánky s velikonočními specialitami, tradiční keramikou a prodej kraslic.

 

V sobotu se navíc koná charitativní jarmark. Stánky a atrakce budou rozmístěné po celé zoo, mapku s podrobným popisem dostane každý návštěvník při koupi vstupenky. Oslavy Velikonoc v Zoo Brno se budou konat za každého počasí od 9 do 18 hodin.

 

velikonoce_2017_700jpg.jpg


 

Dva nové netradiční přírůstky

středa, 12. dubna 2017 22:58

ZOO Praha

Slavné plechové mraveniště v pražské zoo se dnes rozrostlo o dva nové přírůstky a v současné době je tak tvořeno skupinou sedmi Mravenců. Autorem nových soch je umělecký kovář Vítězslav Stoklasa, který společně se synem autora původní skupiny - architektem Janem E. Bártou a ředitelem zoo Miroslavem Bobkem dnes další Mravence představili veřejnosti.

„V pražské zoologické zahradě máme řadu soch, jejichž autory jsou i skutečně významní umělci. Jak jsem si však nedávno znovu ověřil, že zdaleka největší oblibě se těší – plechoví mravenci. V posledních letech byli umístěni v zatáčce poblíž hlavního vchodu, a když jsme ji začali rekonstruovat, doslova nás zavalily dotazy, zda a kdy se tihle mravenci vrátí. Ano, vrátili se. Nemohli se nevrátit,“ vysvětluje ředitel Miroslav Bobek.
Původní Mravence prý někdy začátkem 70. let vyrobil jakýsi kovář, který pracoval pro „kolotočáře“ usídlené v Dolních Chabrech. Alespoň se to tak v zoo dlouho tradovalo. Nedávno jsme se však dozvěděli, že je vytvořil Jan Bárta, který pocházel z rodiny majitelů hotelu Šroubek, ale pracoval v dělnické profesi na Kladně a přivydělával si svářením.

V každém případě prvotní Mravenci vypadali poněkud jinak než ti dnešní, mimo jiné se honosili pouťově krajkovými zadečky, a byli jen čtyři. Postupem let se však proměňovali a obměňovali, přibývali i ubývali.


„Kunsthistorici by pro naše Mravence nejspíš příliš pochopení nenašli, ale nehledě na to jde o skutečně výjimečné dílo. Již čtyři a půl desetiletí probouzí obdiv i obavy u dětí a nostalgické vzpomínky u dospělých. Za vznik Mravenců přitom vděčíme autorovi, jehož jméno bezmála upadlo v zapomnění, a jeho početným následovníkům, kteří nejenom opravovali a upravovali původní mravence, ale také vytvářeli nové. Díky všem těmto tvůrcům jsou naši Mravenci ojedinělí ještě v dalším ohledu: Na rozdíl od ostatních sochařských děl se proměňují v čase. Jako by byli živí,“ dodává Miroslav Bobek.

Jeden ze dvou nových přírůstků. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Jeden ze dvou nových přírůstků. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Fotografie Mravenců ze sedmdesátých let. Foto Petr Zeman, Zoo Praha.

Fotografie Mravenců ze sedmdesátých let. Foto Petr Zeman, Zoo Praha.

Autor dvou nových Mravenců, umělecký kovář Vítězslav Stoklasa (vlevo), společně se synem autora původní skupiny - architektem Janem E. Bártou, nové Mravence představili veřejnosti. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Autor dvou nových Mravenců, umělecký kovář Vítězslav Stoklasa (vlevo), společně se synem autora původní skupiny - architektem Janem E. Bártou, nové Mravence představili veřejnosti. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

 

Ako je to migráciou vtákov

čtvrtek, 06. dubna 2017 16:08

ZOO Košice

Prvou z akcií venovaných Svetovému dňu vtákov bola prednáška Ako je to s migráciou vtákov. Vedúci zoologického oddelenia Ing. Patrik Pastorek ju spojil s prezentáciou ukážok sťahovania vtáctva medzi rôznymi svetovými oblasťami. Plasticky vykreslil riziká, ktorým musia početné kŕdle na svojich cestách čeliť. Predstavil tiež vtáčích rekordmanov, medzi ktorými vedie dažďovník obyčajný, ktorý sa od opustenia hniezda nestaví dva roky, keď sám prvýkrát zahniezdi. Druhým je rybár dlhochvostý, ktorý dvakrát ročne prekoná vzdialenosť medzi oba  pólmi. Treticu uzatvára brehár hrdzavý, ktorý lieta medzi Aljaškou a Austráliou. Záver prednášky, ktorá sa uskutočnila v klubovni Himaláje, patril filmu Putovanie vtákov. Všetci ste vítaní aj na tretej prednáške, ktorá sa uskutoční na rovnakom mieste v nedeľu 9. apríla o 14. hodine. MVDr. Ľuboš Korytár, PhD. sa bude venovať taktiež vtáčej téme v prednáške Na vtáčích krídlach ponad Európu.

 

dsc_0367jpg.JPG

 

dsc_0372jpg.JPG

 

dsc_0375jpg.JPG

 

Na Mezinárodní den ptactva se z Afriky vrátil do Troji první kvakoš s batůžkem

pondělí, 03. dubna 2017 09:36

ZOO Praha

„Ze čtyř kvakošů nočních, kteří byli loni označeni v areálu Zoo Praha satelitními vysílači, se první již vrátil na své hnízdiště. Ornitology Lubomírem Peškem a Karlem Pithartem zde byl pozorován v sobotu 1. dubna (viz fotografie). Poprvé se tak u tohoto druhu podařilo zmapovat cestu do zimovišť a zpět na hnízdiště,“ oznámil ředitel zoo Miroslav Bobek.


Migrace samičky s označením K57 byla nesmírně rychlá, například cesta od afrického pobřeží do zimoviště - tedy i přes celou Saharu - jí trvala pouhých 53 hodin. Zimovala nejprve u řeky v Nigérii, později se přesunula do Mali. Návrat jí překvapivě trval déle, i tak ale v jedné z etap své zpáteční cesty urazila během 34 hodin přes 2200 km!


Projekt satelitního sledování kvakošů nočních organizuje Zoo Praha za podpory Komerční banky.


Samička kvakoše nočního s označením K57 se vrátila na své hnízdiště v pražské zoo. Autor: Lubomír Peške, Zoo Praha.

Samička kvakoše nočního s označením K57 se vrátila na své hnízdiště v pražské zoo. Autor: Lubomír Peške, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Gorily chodí do nově upraveného venkovního výběhu

středa, 29. března 2017 19:19

ZOO Praha

Teplé jarní počasí umožnilo i první vycházku goril do venkovního výběhu. Rodinu tam čekalo překvapení v podobě nových úprav. Chovatelé využili chladné období, kdy gorily nechodily ven, a ve výběhu vyměnili kmeny, umístili nová lana, palandy a hamaku.


Poprvé se gorily do nově upraveného výběhu podívaly o víkendu, v současné době tam chodí každý den. A jak se gorilám úprava výběhu líbila?


„Vše probíhalo dle očekávání, Richard se jako již tradičně bál a zůstal jen na kraji výběhu, ostatní členové rodiny vše bedlivě prozkoumali a potom ochutnávali čerstvou trávu. Lana a nové kmeny, tzv. parkosy, nejvíce prověřili sameček Nuru a jeho matka Kijivu. Nejmladší mládě - malý Ajabu strávil první vycházku na zádech matky Shindy,“ sdělil kurátor primátů Vít Lukáš.

Nově upravený venkovní výběh goril si nejvíce užívá sameček Nuru. Vít Lukáš, Zoo Praha

Nově upravený venkovní výběh goril si nejvíce užívá sameček Nuru. Vít Lukáš, Zoo Praha

Nuru s bratrem Kiburim zvědavě obhlížejí nové kmeny. Vít Lukáš, Zoo Praha

Nuru s bratrem Kiburim zvědavě obhlížejí nové kmeny. Vít Lukáš, Zoo Praha

Malý Ajabu zatím tráví vycházky na zádech své matky Shindy. Vít Lukáš, Zoo Praha

Malý Ajabu zatím tráví vycházky na zádech své matky Shindy. Vít Lukáš, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Štrnáste ťavie mláďa je samček

úterý, 28. března 2017 11:52

ZOO Košice

V sobotu 11. marca sa v košickej ZOO narodilo štrnáste mláďa ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus). Matkou je jedenásťročná samica Vanda, ktorá prišla do Košíc ako ročné mláďa zo ZOO Praha. Na svet doteraz priviedla štyri mláďatá. Prvé tri boli samičky. Práve najnovší potomok, jej štvrté mláďa je samček. Otcom sa stal osemnásťročný samec Rómeo, ktorého sme do Košíc doviezli na začiatku roka 2015 zo ZOOparku Vyškov. Malý samček sa má čulo k svetu, skúsená Vanda sa o neho vzorne stará.

Súčasné stádo tiav pozostáva zo štyroch samíc Vandy, April, Izabely, Gobi a samcov Rómea, Sida a najnovšieho prírastku. Košické stádo je tak najväčším, aké v slovenských ZOO môžete vidieť. Ťavy chováme v dvoch susediacich výbehoch. Trojročnému Sidovi robí spoločnosť dvojročná samica Izabela, ktorá sa narodila u nás. V najbližších dňoch bude chovný samec Rómeo prevezený do ZOOparku Vyškov, odkiaľ bol na určitú dobu zapožičaný do nášho chovu. Následne budú Sid s Izabelou spojení s ostatnými ťavami. Práve Sid by sa mal stať novým plemenníkom v našom chove. Veríme, že sa tejto úlohy zhostí zodpovedne. 
Ťava rodí po približne trinásťmesačnej gravidite jedno mláďa, ktoré váži cca 35 kg. Dojčí ho rok, aj keď potomok po šiestich mesiacoch začína konzumovať tuhú potravu. Ťavy chováme od roku 1988. Prvé mláďa sa narodilo pred pätnástimi rokmi a bol to samček. Divá forma ťavy dvojhrbej patrí k najohrozenejším cicavcom sveta.

 

03-28-17-12-01-04-tavajpg.jpg

 

03-28-17-12-01-20-tava1jpg.jpg

 

Orlosupi v zooparku mají mládě, které se jednou možná vrátí zpět nad Alpy (VIDEO)

pondělí, 27. března 2017 16:07

ZOOP Chomutov

Mládě orlosupa bradatého se vylíhlo pod rodiči 7. března po 58 denní inkubaci. Osmnáctiletý rodičovský pár museli chovatelé bedlivě pozorovat. Přestože vejce snesla samice již před třemi lety, jedná se o první mládě, které společně se samcem odchovává. V prvních dnech po vylíhnutí mláděte s krmením pomáhali chovatelé. Cílem bylo zachovat přirozený odchov, který je pro dravce nejlepší. „Hodně nám pomohla kamera umístěna na hnízdě. Mohli jsme pozorovat, jak se rodičovský pár k mláděti chová, jestli již začal s krmením a jestli mládě prospívá,“ vysvětlil zoolog Miroslav Brtnický. Nyní již probíhá odchov bez našich zásahů, mládě se má k světu a my věříme, že bude úspěšný také proto, že počty vzácných orlosupů bradatých ve volné přírodě klesají. Každé odchované mládě dravce zařazeného do Evropského záchovného programu je velkým úspěchem. V zooparku se podařil umělý odchov orlosupa bradatého před třemi lety. Mladý samec byl později převezen k adoptivním rodičům do rakouské chovné stanice Haringsee, nyní již obývá expozici v Zoo Innsbruck.
orlosup-bradaty_archivjpg.jpg
 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 8 z 64