Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
18.01. 2019 Záchranná stanice ARCHA při Zoo Liberec přijala v roce 2018 celkem 1048 zraněných zvířat
ZOO Liberec Záchranná stanice ARCHA přijala v loňském roce celkem 1048 zraněných zvířat Záchranná stanice v rámci centra ARCHA poskytuje pomoc handicapovaným ...
17.01. 2019 První letošní přírůstky v Zoo Praha
ZOO Praha Ačkoliv je zima obdobím, které rození mláďat přeje nejméně, Zoo Praha se již teď může pochlubit řadou zajímavých přírůstků – například ...
04.01. 2019 Zoo Liberec se raduje z druhé nejvyšší návštěvnosti
ZOO Liberec Zoo Liberec se raduje z druhé nejvyšší návštěvnosti v posledních deseti letech Zoologická zahrada Liberec v roce 2018 opět potvrdila svoji ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Novinky


Zoznámte sa s Malou princeznou

čtvrtek, 29. června 2017 14:22

ZOO Košice

Na prvý pohľad môže meno MALÁ PRINCEZNÁ pre afrického bociana marabu zdochlinára (Leptoptilos crumenifer) pôsobiť trochu rozpačito. S takým menom (ang. Little princess) sme však samicu priviezli z Aqua Zoo Friesland v holandskom Leeuwarden. Samica k nám prišla na základe rozhodnutia koordinátorky Európskej plemennej knihy (ESB) pre tento druh. Momentálne má 12 rokov a narodila sa v Tierparku Cottbus v Nemecku. Samicu môžete vidieť v priestrannom výbehu oproti výbehu tiav dvojhrbých.
Marabu je veľký brodivý vták. Obýva africký kontinent južne od Sahary, takmer celú strednú, východnú a malú časť južnej Afriky. Dosahuje výšku nad 150 cm, hmotnosť sa pohybuje okolo 9 kg a rozpätie krídel dosahuje minimálne 3,2 m. Práve posledný údaj ho radí k jednému z najväčších brodivých vtákov na svete. Je nezameniteľný vďaka svojej veľkosti, mohutnému zobáku, neoperenej hlave a krku. Má ružovkastý až svetlo červený purpurový vak na krku, ktorý sa dokáže po nakŕmení predĺžiť až na dĺžku 30 cm od základu zobáka. V prírode sa marabu dožíva v priemere 25 rokov, v ľudskej opatere až 41 rokov. Tento zaujímavý druh vtáka chová ZOO Košice ako jediná na Slovensku.

 

marabu-1jpg.jpg

 

marabu-2jpg.jpg

 

Paterčata vlků dovádí v pražské zoo

středa, 28. června 2017 10:28

ZOO Praha

Hned pět malých vlčat mohou zahlédnout návštěvníci Zoo Praha ve výběhu vlků eurasijských, kde si mláďata hrají a dovádí. Paterčata se narodila 19. května a nyní již pravidelně opouští noru.


Všech pět vlčat se těší dobrému zdraví a kondici. „Smečku vlků jsme začali pozorněji sledovat, když změnila chování, které naznačovalo přítomnost mláďat,“ popisuje Pavel Brandl, kurátor savců ze Zoo Praha, a pokračuje:  „Vzhledem k nemožnosti nahlédnout do porodní nory jsme přítomnost štěňat mohli několik týdnů usuzovat pouze podle kondice samice. I když začala vlčata opouštět noru, ukazovala se chovatelům jen neochotně, ale nakonec jsme se dopočítali pěti mláďat.“


Chovatelé zatím dopřávají vlčí rodině soukromí, takže nezjišťovali pohlaví mláďat. Učiní tak v nejbližších týdnech, kdy při této příležitosti provedou i preventivní prohlídku. Do té doby (tedy nejméně do 10. července) nebudou probíhat ani komentovaná krmení pro veřejnost, aby smečka s vlčaty měla dostatek klidu. V druhé polovině července se pak uskuteční křtiny paterčat.


Pražská zoologická zahrada chová vlky od samého počátku své existence. Vlčice Lotta (vlk obecný) byla vůbec prvním zvířetem chovaným na území zoo, a to ještě před jejím otevřením v roce 1931. V Zoo Praha lze vidět paterčata vlka eurasijského. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

V Zoo Praha lze vidět paterčata vlka eurasijského. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Zahlédnout vlčata s matkou vyžaduje trpělivost. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Zahlédnout vlčata s matkou vyžaduje trpělivost. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Alena Šteffelová

 

V Zoo Praha se narodilo první mládě tamarína bělovousého

pondělí, 26. června 2017 19:57

ZOO Praha

Po celém světě jich žije v zoologických zahradách pouze 20. O to větší radost má Zoo Praha z prvního narozeného mláděte tamarína bělovousého. Na svět přišlo v sobotu 17. června a v současnosti si užívá střídavou péči rodičů.


Pražská zoologická zahrada je jednou ze tří zoo v Evropě, která tento vzácný druh tamarínů chová. Jsou zde devět let a až letos se podařil první porod. „Mládě je zdravé a velké,“ říká k novému přírůstku Vít Lukáš, kurátor primátů, a doplňuje: „U tamarínů funguje střídavá péče obou rodičů, takže si mládě půjčují. V naší rodině je dominantní samice, takže mládě je více s matkou.“


V tomto okamžiku ještě chovatelé netuší, zda je mládě samec či samice. Tamarín bělovousý patří mezi tzv. drápkaté opice. Jeho domovem jsou nížinné pralesy Amazonie v západní části Brazílie a na severu Peru. Zoo Praha tento druh primátů chová od roku 2008 a v minulosti byli v Praze ještě v sedmdesátých letech (konkrétně 1970 až 1979).


Návštěvníci mohou mládě tamarína spatřit již nyní v expozici v pavilonu goril. Kromě něho tam bude brzo k vidění i další přírůstek. Tím je mládě pásovce kulovitého. Tento sameček je starý měsíc a váží už 130 g, pro představu jeho matka váží 1 025 g. I jeho narození je úspěchem. Zoo Praha se potomka u pásovců dočkala po pěti letech.

Mládě vzácného tamarína bělovousého se narodilo v Zoo Praha. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Mládě vzácného tamarína bělovousého se narodilo v Zoo Praha. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Po pěti letech čekání se v Zoo Praha narodil také malý pásovec. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Po pěti letech čekání se v Zoo Praha narodil také malý pásovec. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Alena Šteffelová

 

 

Koně Převalského se seznamují s novým domovem v Gobi

čtvrtek, 22. června 2017 11:20

ZOO Praha

Všechny čtyři klisny koně Převalského, které Zoo Praha přepravila v rámci projektu Návrat divokých koní 2017 do Mongolska, jsou v pořádku. Nyní jsou v aklimatizační ohradě a postupně si zvykají na nové podmínky v Přísně chráněné oblasti Gobi B.

 

Letošní transport koní Převalského byl nejrychlejším v historii. Od pondělního startu letadla z vojenského letiště ve Kbelích do úterního vypuštění klisen v mongolském Tachin Talu uběhlo pouhých 24 hodin. Během tohoto času urazili koně přes 6 000 km v letadle a mnoho dalších na nákladních vozech konvoje, jež směřoval do domova jejich předků.

 

Nyní se všechny čtyři klisny Romy, Naya, Sarangua a Chantou seznamují s novým prostředím a přivykají si na nové podmínky, jež panují v Gobi. Po roce stráveném v aklimatizační ohradě budou následně vypuštěny do volné přírody.

Všechny čtyři klisny Romy, Naya, Sarangua a Chantou pár minut po vypuštění do aklimatizační ohrady v Tachin Talu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Všechny čtyři klisny Romy, Naya, Sarangua a Chantou pár minut po vypuštění do aklimatizační ohrady v Tachin Talu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Průjezd konvoje s koňmi Převalského sledoval v mongolské Gobi i domestikovaný velbloud. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Průjezd konvoje s koňmi Převalského sledoval v mongolské Gobi i domestikovaný velbloud. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

 

 

První mládě kondora královského v Zoo Ostrava

středa, 21. června 2017 20:45

ZOO Ostrava

Ostravská zoologická zahrada chová kondory královské od roku 1970. Po dlouhých téměř 50 letech se konečně dočkala i mláděte tohoto nejpestřeji zbarveného kondora. Pro evropský chov je to mimořádný úspěch.

Důvodem, proč se nepodařilo odchovat mládě dříve, je problém se sestavením harmonizujícího páru. Současný pár, který mládě odchovává, se v Zoo Ostrava podařilo vytvořit v roce 2011. Oba rodiče pocházejí ze Zoo Arnhem. Ptáci poprvé zahnízdili na zimovišti v chovatelském zázemí zoo už v roce 2014. Nijak jsme nezasahovali a nechali vejce na hnízdě. Mládě se vylíhlo, ale do druhého dne zmizelo. Nevěděli jsme, co se stalo, zda mělo při líhnutí problémy, nebo ho rodiče zabili a pozřeli (což není nic neobvyklého. V roce 2015 nehnízdili, o rok později se opakovala situace z roku 2014. Mládě se sice vylíhlo v termínu, ale hned zmizelo. Pro letošní rok jsme proto zvolili jinou strategii – nechat vejce pod kontrolu chovatelů vylíhnout v líhni a rodičům podložit rozkrmené mládě. Mládě se vylíhlo večer 27. února 2017. Při líhnutí ale mělo problémy a bez pomoci chovatelů by se nevylíhlo. Domníváme se, že to mohl být důvod, proč nebyla první dvě hnízdění v roce 2014 a 2016 úspěšná. Rodiče zřejmě nevěděli, jak pomoci líhnoucímu se mláděti z vejce. Proto bylo letos vejce odebráno do líhně.

Mládě bylo po vylíhnutí vitální, v průběhu následujících dní bylo rozkrmováno chovateli a již 2. března 2017 podloženo zpět rodičům na hnízdo k „adopci“. U kondorů totiž dochází mnohem rychleji ke vtištění obrazu rodiče, který jej krmí. Pokud by si mládě vtisklo člověka jako svého rodiče a následně partnera, snižovalo by to následně šanci na zapojení tohoto jedince do další reprodukce. Podložení mláděte zpět na hnízdo bylo úspěšné, rodiče mládě přijali a začali se o ně ihned starat a krmit jej. Dnes už jsou mláděti téměř čtyři měsíce a bílé prachové peří zpestřují černá obrysová pera.

Kondoři královští se v zoologických zahradách chovají poměrně vzácně a jen ojediněle se je daří rozmnožovat. V České republice je chová ještě Zoo Olomouc, Zoo Plzeň a Zoo Praha. Naposledy se však podařilo odchovat mládě v roce 2010 v Olomouci. V Evropské plemenné knize je vedena necelá 100 těchto kondorů, přičemž každoročně se podaří odchovat jen několik mláďat (například v roce 2015 to bylo pět mláďat). Přirozeně odchované mládě kondora královského v Zoo Ostrava je tedy mimořádným úspěchem nejen pro Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO), ale celou Evropskou plemennou knihu.

Kondor královský (Sarcoramphus papa) se vyskytuje od střední Ameriky až po sever Argentiny v Jižní Americe (ještě v 18. století žil i na Floridě). Obývá deštné lesy, savany i část jihoamerických pamp. Vzácně uloví také menší obratlovce, ale živí se především mršinami větších zvířat. Žije v párech a mláďata zůstávají s rodiči po celé dva roky. Pár si buduje hnízdo obvykle v korunách vysokých stromů z větví a vystýlá je listy a mechem. Samice snáší jedno vejce, které střídavě inkubují oba partneři 56 až 58 dnů. Mládě krmí rodiče natrávenou potravou z volete. Peří mláděte je zpočátku zbarveno bíle, následně získá hnědý šat nedospělého kondora. Výrazné zbarvení dospělých ptáků získává až po několika letech života. Mayové ho uctívali jako posvátného ptáka.

dvoumesicni-mlade-kondora-kralovskeho_foto-s-firlovajpg.jpg 

Zoo Praha se může pochlubit odchovem vzácných holubů černobronzových

středa, 21. června 2017 15:12

ZOO Praha

Hned dvěma mláďaty holuba černobronzového se může pyšnit Zoo Praha. Jde o vzácný druh, který doposud nebyl v žádné jiné zoologické zahradě na světě úspěšně rozmnožen. Pražská zoo tak získala další cenné chovatelské prvenství.


Mláďata holubů černobronzových se vylíhla 27. a 29. května a nyní poprvé opustila hnízdo rodičů. Rodina je v současné době v zázemí. Návštěvníci budou moci vidět tento vzácný druh holuba rodu Henicophaps pocházejícího z Nové Guiney v plánovaném Rákosově pavilonu, kde se bude nacházet expozice jeho domoviny.


„Oproti jiným druhům holubů má holub černobronzový atypicky dlouhý zobák, kterým hledá v půdě hmyz nebo jím vybírá dužinu z plodů,“
popisuje unikátního svěřence Antonín Vaidl, kurátor ptáků.

 

Zoo Praha získala tento vzácný druh poprvé v roce 1997 z Papuy Nové Guiney  a kromě přestávky v letech 2011 až 2014 chová holuby černobronzové nepřetržitě. Jejich odchov se podařil až nyní, tj. po 20 letech. Jedná se o obrovský úspěch, jelikož pražská zoologická zahrada se tak stala první zoo na světě, které se to podařilo.

Odchov dvou mláďat holuba černobronzového je světový úspěch. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Odchov dvou mláďat holuba černobronzového je světový úspěch. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha


Alena Šteffelová

 

Návrat divokých koní posedmé: opět úspěšně a v rekordně krátkém čase

úterý, 20. června 2017 19:44

ZOO Praha

I sedmý Návrat divokých koní skončil úspěchem. Letounem CASA Armády ČR byly do Přísně chráněné oblasti Gobi B v Mongolsku přepraveny další čtyři klisny koně Převalského: Naya, Romy, Chantou a Sarangua. Počet koní přepravených v rámci projektu Zoo Praha tak stoupl již na dvacet sedm.


„Letošní transport proběhl v dosud nejkratším čase: od startu letadla z Kbel do vypuštění koní v Gobi uplynulo pouhých 24 hodin,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek a doplnil: „Všechny čtyři klisny bez sebemenších potíží vyběhly do aklimatizační ohrady a působily na mne stejným dojmem jako v neděli večer v Dolním Dobřejově.“


Vypuštění klisen přihlíželi místní obyvatelé i hodnostáři a rovněž zahraniční hosté, zejména emeritní prezident International Takhi Group Thomas Pfisterer.


„Klisny, které jsme přepravili do Mongolska, pocházejí z celkem čtyř evropských zoo,“ řekl zoologický náměstek Jaroslav Šimek a dodal: „Sarangua se narodila na naší aklimatizační a chovné stanici v Dolním Dobřejově v roce 2014 a pokřtil ji u nás velitel dnešního letu stroje CASA pplk. Milan Laniak. Další dvě pocházejí z Německa a jedna z Dánska.“


Zoo Praha nejenže je v poslední dekádě jedinou organizací, která díky spolupráci s Armádou ČR přepravuje koně Převalského do Mongolska, ale v minulosti se také významně podílela na jeho záchraně a po desítky let vede světovou plemennou knihu tohoto druhu. Nynější Návrat divokých koní byl jubilejní. Proběhl pětadvacet let od zahájení reintrodukce koní Převalského do Mongolska, odkud tito divocí koně vymizeli na sklonku 60. let. V počátcích se o ni zasloužil zejména německý obchodník Christian Oswald, který spolupracoval i s odborníky ze Zoo Praha.


Ochrana biodiverzity je v současnosti prioritním úkolem moderních zoologických zahrad a návrat koní Převalského je pokládán za jeden z nejdůležitějších a nejúspěšnějších projektů.

První kůň Převalského vypuštěný v rámci sedmého transportu Zoo Praha byla klisna Naya, která byla vypuštěna ředitelem Zoo Praha, Miroslavem Bobkem společně s prezidentem International Takhi Group Thomasem Pfistererem. Foto: Václav Šilha

První kůň Převalského vypuštěný v rámci sedmého transportu Zoo Praha byla klisna Naya, která byla vypuštěna ředitelem Zoo Praha, Miroslavem Bobkem společně s prezidentem International Takhi Group Thomasem Pfistererem. Foto: Václav Šilha

Všechny čtyři koně jsou převáženi z Bulgan Sumu do Tachin Talu v mongolské Gobi na dvou nákladních autech. Při transportu je myšleno na všechno. Konvoj doprovází i záložní nákladní auto pro případ, že by během náročné cesty v terénu došlo k jakýmkoliv komplikacím. Foto: Václav Šilha

Všechny čtyři koně jsou převáženi z Bulgan Sumu do Tachin Talu v mongolské Gobi na dvou nákladních autech. Při transportu je myšleno na všechno. Konvoj doprovází i záložní nákladní auto pro případ, že by během náročné cesty v terénu došlo k jakýmkoliv komplikacím. Foto: Václav Šilha

 

Alena Šteffelová

 

Letošní transport koní Převalského do Gobi začal

pondělí, 19. června 2017 22:25

ZOO Praha

Posedmé odstartoval vojenský letoun CASA s koňmi Převalského na palubě. Stalo se tak dnes v 13.45 na kbelském vojenském letišti. Armádní speciál přepraví čtyři klisny do vlasti jejich předků, západního Mongolska.


„Máme za sebou šest úspěšných transportů z Prahy do Mongolska, tak snad i letos bude stát štěstí při nás,“ řekl před odletem Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, a doplnil: „Pro naši zoo je kůň Převalského ikonickým zvířetem a chováme jej po celou dobu existence zahrady. Vedeme jeho světovou plemennou knihu a významně jsme se zasadili o jeho záchranu a následné vrácení do volné přírody. Děkujeme všem, kteří nás v našich snahách podporují.“


Celý transport započal dnes ráno v 5.30 v aklimatizační a chovné stanici v Dolním Dobřejově. Vše probíhalo bez sebemenších potíží a podle harmonogramu. První klisna byla naložena již v 6.15 a jednalo se o Saranguu, tříletou odchovankyni Zoo Praha. Pak následovala Chantou, Romy a jako poslední v přepravní bedně byla Naya v 8.10. Na cestu do hlavního města vyjel konvoj za policejního doprovodu v 9 hodin a na letiště ve Kbelích dorazil v 10.45. Po nezbytných formalitách byly klisny naloženy do armádního letounu CASA a v 13.45 speciál s koňmi Převalského a jejich doprovodem odstartoval.

Na kbelském letišti koně na dalekou cestu vyprovodili náměstek primátorky hl. města Prahy Petr Dolínek, velvyslanec Mongolské republiky Naranbat Nyamaa, velitel vzdušných sil Armády ČR genmjr. Ing. Jaromír Šebesta a velitel 24. základny dopravního letectva Kbely plk. Ing. David Klement.

Po mezipřistání v Kazani a Novosibirsku by měla CASA dosednout na nezpevněné ploše letiště v Bulgan Sumu v úterý 20. července cca v 11 hodin místního času, tj. v 6 hodin LSEČ. Koně budou poté v transportních bednách naloženi na nákladní automobily a odvezeni do Tachin talu v Přísně chráněné oblasti Gobi B. Zde by měli být následně vypuštěni do aklimatizační ohrady.

 

Nakládání jedné ze čtyř klisen do armádního letounu. Foto: Petr Hamerník

Nakládání jedné ze čtyř klisen do armádního letounu. Foto: Petr Hamerník

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, odpovídal před odletem na otázky médií. Foto: Petr Hamerník

Miroslav Bobek, ředitel Zoo Praha, odpovídal před odletem na otázky médií. Foto: Petr Hamerník

 

Je inteligentný, pekný a verný

pátek, 16. června 2017 15:05

ZOO Košice

Do kolekcie papagájov v našej ZOO pribudol nový druh. Ide o jedného z najväčších papagájov sveta aru arakangu (ara macao). Samček, ktorý sa vyliahol koncom júla minulého roka, k nám prišiel zo ZOO Ostrava. Poznáme dva poddruhy ary arakangy. Nominátny poddruh obýva severnú a strednú časť Južnej Ameriky, druhý poddruh obýva Strednú Ameriku. Oba poddruhy sa líšia veľkosťou a sfarbením krídel.  Je to jeden z najpestrejšie sfarbených pagagájov. Mláďatá zostávajú s rodičmi jeden - dva roky. Rodičia opäť zahniezdia až potom, keď sa mláďatá osamostatnia. Pohlavne dospievajú vo veku 3 – 4 rokov. Vytvárajú celoživotné páry, ktoré sa na noc združujú do kŕdľov. Živí sa orechami, ovocím a semenami. Vo voľnej prírode plní funkciu roznášača semien. Počty ár arakáng vo voľnej prírode klesajú. Papagáje vo všeobecnosti patria k najohrozenejším skupinám zvierat. Dôvodom je nielen strata prirodzeného prostredia, ale aj obľuba ich chovu v ľudskej opatere a s tým spojené pytliactvo. Papagáje sú mimoriadne inteligentné.

 

dsc_0821jpg.JPG

 

dsc_0824jpg.JPG

 

dsc_0829jpg.JPG

 

dsc_0831jpg.JPG

 

Skvelé správy z Nemecka!

čtvrtek, 15. června 2017 13:50

ZOO Bojnice

images/stories/06-15-17-01-51-31-15_ts-zoo-bojnice--vo-falckom-lese-sa-narodili-prve-rysyjpg.jpg

V nemeckom Falckom lese sa po vyše 200 rokoch narodili prvé dve mláďatá rysa ostrovida.  Navyše mláďatá majú slovenské korene. Štvorročnej samici Kaji sa v priebehu mája narodili dve zdravé rysíčatá, dva samce v súčasnosti vo veku 6 týždňov. Otcom rysíčat je mladý samec Lucky. Rodičia rysíčat boli rehabilitovaní v našej rehabilitačnej stanici v Zoo Bojnice a následne vypustení do voľnej prírody Falckého lesa v rámci projektu LIFE.

Obdobie párenia rysov prebieha od februára do marca. Dĺžka gravidity trvá 67-74 dní a samice vrhajú  1-4 mláďatá, zvyčajne sa však stretávame s veľkosťou vrhu 2 mláďat. Narodené mláďatá vážia pri narodení 250 – 300 gramov a sú slepé. Oči sa im otvárajú približne po dvoch týždňoch. Do veku asi deväť týždňov sú živené iba materským mliekom, neskôr začínajú prijímať aj pevnú potravu. Starostlivosť je výlučne otázka samice a mláďatá s ňou zostávajú asi do veku jedného roku.

K hlavným poslaniam modernej zoologickej záhrady patrí aj ochrana prírody a voľne žijúcich druhov. Zoologická záhrada Bojnice sa dlhodobo ako moderná zoologická inštitúcia venuje ochrane a záchrane rysa nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Na základe týchto dlhodobých skúseností sme sa v roku 2015 zapojili aj do projektu LIFE “Reštitúcia rysov v Biosférickej rezervácii Falcký les. Falcký les je najrozsiahlejšie kompaktné lesnaté územie v Nemecku. Územie je zároveň súčasťou UNESCO a cezhraničnej Biosférickej rezervácie Falcký les / Severné Vogézy. Prirodzený návrat rysa do Falckého lesa a Severných Vogézov počas posledných desaťročí nenastal a z dôvodu obmedzenej disperzie tohto druhu nie je ani vedecky očakávaný. Z tohto dôvodu je potrebná reštitúcia tohto druhu, ktorá by obnovila jeho sub-populáciu v rámci jeho predchádzajúceho prirodzeného areálu rozšírenia. Cieľom projektu je disperzia rysov do Severných a Južných Vogézov, ako aj švajčiarskeho pohoria Jura čo zabezpečí výmenu genetických informácií medzi populáciami ktoré boli na týchto územiach reštituované v 70 až 90. rokoch. Falcký les je preto len čiastočným biotopom väčšej a stabilnejšej meta-popoulácie rysov, ktorá umožní rozšírenie druhu do ďalších nižšie položených území v Porínií-Falcku - Rhineland-Palatinate (Hunsrück a Eifel). Táto populácia rysov je dôležitým príspevkom k ochrane druhu, ktorý je v západnej a strednej Európe klasifikovaný ako ohrozený s fragmentovaným a izolovaným výskytom.

Text: Ing. Branislav Tám
Foto: SNU RLP/ Alexander Sommer

 

 

Zoo Praha má gepardí paterčata

středa, 14. června 2017 10:45

ZOO Praha

Z pětice malých gepardů se raduje Zoo Praha. Mláďata se narodila v polovině května a mají se čile k světu. Jsou to tři samečci a dvě samičky. Návštěvníci se na ně mohou těšit v polovině srpna, kdy by měli být podle plánu přemístěni spolu s matkou Savannah do výběhu u pavilonu šelem.


Gepardí koťata se narodila 15. května a po téměř měsíci váží mezi 1,1 až 1,75 kg. Matkou geparďat je šestiletá samice Savannah, která pochází ze zoo v Colchesteru. Jde u ní o druhý odchovávaný vrh. Otcem mláďat je pětiletý samec Ben z dánského Ebeltoftu. „Čtyři mláďata jsou pěkní cvalíci a jedno je drobnější, ale věříme, že v nejbližších dnech či týdnech vše dožene,“ říká Pavel Brandl, kurátor savců, který na nové přírůstky dohlíží.


Zoo Praha se tak dočkala přírůstků u gepardů po 2,5 letech. „Návštěvníci pětici uvidí v polovině srpna. Do té doby budou mláďata spolu s matkou v klidu v zázemí,“ doplňuje Pavel Brandl.


Pražská zoologická zahrada chová gepardy od roku 1933 a prvních mláďat se dočkala už v roce 1972. Od té doby se jich v Zoo Praha narodilo 64 a to včetně květnových paterčat.

Gepardice Savannah je matkou paterčat. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gepardice Savannah je matkou paterčat. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pětici mláďat gepardů uvidí návštěvníci Zoo Praha v polovině srpna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Pětici mláďat gepardů uvidí návštěvníci Zoo Praha v polovině srpna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha


Alena Šteffelová

 

Talin sa pochlapil, má troch potomkov

úterý, 06. června 2017 12:27

ZOO Košice

Tri mláďatá v čriede kozorožcov sibírskych potešili chovateľov našej ZOO. Narodili sa koncom mája trom samiciam. Ich otcom sa stal sedemročný samec Talin, ktorý dostal meno podľa miesta svojho narodenia. Do Košíc prišiel z Estónska v roku 2015 do nového chovného zariadenia v návštevníckom okruhu  Altaj. Samice  zo ZOO Olomouc sa so samcom pomerne rýchlo zblížili a už vlani sa narodilo prvé mláďa. Po najnovších prírastkoch má rodina kozorožcov už osem členov.  Samice svojich potomkov prvé dni po narodení ukrývajú. Mláďatá sú veľmi plaché, držia sa pokope v blízkosti svojich matiek. Roztomilé mláďatá, starostlivé matky i hrdého otca môžete vidieť v novom návštevníckom okruhu, ktorý  sme vybudovali v rámci medzinárodného projektu z európskych zdrojov. V projekte, v partnerstve so ZOO Miškolc, sme prestavali takmer 240 tisíc eur.  Jeho súčasťou sa stalo aj chovné zariadenie pre kozorožce sibírske, ktoré rozšírilo expozičné priestory našej ZOO asi o 1 hektár.

Kozorožec sibírsky žije v strednej Ázii. Je to vysokohorský kopytník, pre ktorého sú typické dlhé rohy. Kozorožcom rastú počas celého života a samec ich môže mať dlhé až 130 centimetrov.  Kozorožce sibírske chováme ako jediná ZOO na Slovensku. V rámci Únie českých a slovenských ZOO ich môžete vidieť ešte v Olomouci a v Brne.

dsc_0663jpg.JPG

dsc_0653jpg.JPG

dsc_0666jpg.JPG

dsc_0669jpg.JPG

dsc_0675jpg.JPG

dsc_0679jpg.JPG

dsc_0682jpg.JPG
 

Madagaskar v ZOO uchvátil tisícky návštevníkov

neděle, 28. května 2017 18:09

ZOO Košice

Vyše 6 tisíc ľudí dnes pritiahol do našej ZOO program, ktorý sme pripravili deťom k ich sviatku. Madagaskar v ZOO zarezonoval na celom východnom Slovensku. Deti sa chceli stretnúť s obľúbenými postavičkami filmu Alexom, Martym, Gloriou a Melmanom, ktoré ich vítali už pri vstupe do ZOO. Vari ešte väčšiu radosť prežívali ich rodičia, ktorí sa občas predháňali pred fotoaparátmi, aby zvečnili čaro rozprávkových bytostí vo svojej blízkosti. Húfmi návštevníkov boli obklopené všetky stanovištia. Stánok s plazmi, súťažné miesta, nafukovací hrad, kolotoč, maľovanie na tvár – to všetko bolo pre deti obrovským magnetom. S rodičmi si v areáli užívali jeden nádherný letný deň. Viaceré z nich sa potešili výhram zo súťaže Po stopách Alexa a Martyho. Atmosféru skvelého dňa v ZOO Košice si môžete vychutnať aj prostredníctvom fotoobjektívu. P.S. Všetkým návštevníkom, ktorí sa do ZOO nevedeli dostať alebo im parkovanie spôsobilo akékoľvek nepríjemnosti, sa ospravedlňujeme. Boli spôsobené skutočnosťami, ktoré nevieme ovplyvniť.

 

dsc_0396jpg.JPG

 

dsc_0402jpg.JPG

 

dsc_0424jpg.JPG

 

dsc_0435jpg.JPG

 

dsc_0462jpg.JPG

 

dsc_0486jpg.JPG

 

dsc_0497jpg.JPG

 

dsc_0504jpg.JPG

 

Minulý týden v Jihlavě zasedala valná hromada UCSZOO

středa, 24. května 2017 10:58

ZOO Jihlava

Minulý týden v Jihlavě zasedala valná hromada UCSZOO

V průběhu minulého týdne probíhala v Jihlavě v Gotickém sále na radnici i na půdě jihlavské zoo akce mimořádného významu pro všechny české a slovenské zoologické zahrady. Díky významnému kulatému výročí šedesáti let od svého založení hostila Zoo Jihlava valnou hromadu UCSZOO (Unie českých a slovenských zoologických zahrad). Na zasedání se sjela naprostá většina ředitelů tuzemských a slovenských zoo a také členové a předsedové odborných komisí při UCSZOO.

Součástí akce, která se konala pod záštitou náměstkyně primátora Ing. Jany Mayerové PhD., byla i oslava na radnici statutárního města Jihlava s blahopřejnými projevy mnoha významných řečníků. Byli také odměněni dlouholetí zaměstnanci jihlavské zoo, z nichž někteří pracují v zoo více než dvacet či třicet let. Rekordmanka dokonce 49 roků.

V dalších dnech probíhala interní jednání ředitelů zoologických zahrad a také přednášky a zhodnocení činnosti od předsedů jednotlivých odborných komisí

dortjpg.jpg

 

 

Zoologická zahrada Jihlava slaví šedesáté narozeniny!

středa, 24. května 2017 10:56

ZOO Jihlava

Jihlavská zoo slaví v roce 2017 již šedesát let od svého založení. Velké oslavy narozenin pro veřejnost nazvané Párty ZOOparty vypuknou v neděli 28. května v podvečer na Masarykově náměstí v Jihlavě. Celá velkolepá akce bude probíhat ve spolupráci s herci Horáckého divadla Jihlava, kteří předvedou nejen svůj herecký um, ale i velký smysl pro humor, schopnost improvizovat a výtvarné nadání.

V 17:00 hodin celá ZOOpárty začne na jihlavském Masarykově náměstí promenádou zvířatomasek a předvedením zvířatovozů. K poslechu zahraje živá kapela a každý se může přidat do průvodu zvířecích masek. Kdo bude chtít, může přijít v masce zvířete, nebo si přímo na místě může nechat namalovat zvířecí obličej. Zváni jsou však i lidé bez masek, oblečeni sami za sebe. Velkým trhákem bude parašutistický výsadek exotických zvířat přímo na náměstí kolem 17:15 hodin. O půl šesté půjde průvod zvířecích masek, zvířecích vozů, zvířat i dalších masek a návštěvníků po trase Masarykovo náměstí, Brněnská ulice, přes starý brněnský most k hlavnímu vchodu do zoo.

V 18:00 hodin proběhne slavnostní zahájení Párty ZOOparty u hlavního vstupu do zoo. Od 18:15 do 20:45 bude probíhat zcela netradiční zážitková hra o hodnotné ceny. Součástí hry bude například zvířecí komiks, stopování zvěře, komentované synchronizované plavání pelikánů, chytání „žirafy“ i parkouristy a průjezd zažívacím traktem anakondy. Tato disciplína bude spočívat ve skluzu na velkém tobogánu, který bude úplně výjimečně upravený do hadí podoby. Od 20:45 bude vyrážet z africké vesnice Matongo tichý lampionový průvod po zoo, komentovaný samotnými zvířaty. Konec průvodu bude na louce u dravců naproti australské farmě. Na tomto místě proběhne i speciální světlušková light show. Poté bude pronesena slavnostní řeč a odhalen velký narozeninový dort pro zvířata, který mohou pomoci připravit návštěvníci tím, že během nedělního podvečera donesou do velké dortové formy ovoce a zeleninu. Na závěr budou vylosování výherci velké zážitkové hry.

Návštěvníci se budou moci do programu zapojit kdykoliv během nedělního podvečera. Pokladna u hlavního vchodu do zoo bude výjimečně otevřena do 20:00 hodin.

Vstupenky na speciální program lze zakoupit předem na pokladnách zoo, nebo na e-shopu za zvýhodněnou cenu 60,-Kč na osobu. Cena na místě v den konání je 100,-Kč na osobu.

 

Únia ma 20 členov a staronového prezidenta

úterý, 23. května 2017 16:45

ZOO Košice

V rámci osláv 60-teho výročia založenia ZOO Jihlava sa uskutočnilo valné zhromaždenie Únie českých a slovenských zoologických záhrad. Riaditelia zoologických záhrad sa na rokovaní zaoberali zásadnými otázkami fungovania ZOO a ich úlohami v súčasnej postmodernej spoločnosti. Po vlaňajších mimoriadnych voľbách zvolilo valné zhromaždenie päťčlennú radu únie. Staronovým prezidentom UCSZOO sa stal na obdobie troch rokov riaditeľ ZOO Košice Erich Kočner. Vo funkcii viceprezidenta hlasy opätovne získal riaditeľ ZOO Brno Martin Hovorka. Na jihlavskom rokovaní sa UCSZOO rozšírila o nového člena – ZOO Chleby. Únia túto ZOO prijala ako 20-člena. K tejto zmene došlo prvý raz od jej vzniku v roku 1991. Súčasťou programu boli prezentácie koordinátorov odborných komisií, ktorí predstavili svoju doterajšiu činnosť.
 

Lemuři se stěhují do letních expozic

neděle, 21. května 2017 19:10

ZOO Ostrava

Ostravská zoologická zahrada chová celkem devět druhů vzácných madagaskarských lemurů. Většina z nich obývá ostrovní expozice, někteří celoročně, někteří se na zimu stěhují do chovatelského zázemí. V těchto dnech se lemuři postupně vracejí ze zázemí na ostrovy.

Proč se někteří lemuři v ostravské zoo musejí na zimu přesunout do chovatelského zázemí? Lemuři jsou teplomilná zvířata a během chladného období potřebují teplé ubikace, venku se v zimě prakticky nezdržují. Na některých ostrovních expozicích byly vybudovány zateplené „domečky“. Z těch ostrovů, kde prostory k přezimování nejsou, se zvířata musejí na podzim přesunout. Zpět se vracejí zase v době, kdy už nejsou teploty příliš nízké a dlouhodobě neprší. Jedná se hlavně o početné samčí skupiny.

Od minulého týdne se na ostrově pod výběhem zeber zabydluje skupina devíti samců lemurů kata a dnes se přestěhovala smíšená skupina samců do expozice Ráj lemurů nedaleko Pavilonu evoluce. Tato skupina čítá celkem 15 jedinců čtyř druhů: jedenáct jedinců lemurů kata, dva jedinci lemura červenobřichého a po jednom lemur běločelý a lemur tmavý. Ráj lemurů je expozicí průchozí i pro návštěvníky, kteří si tak přítomnost zvířat mohou užít z bezprostřední blízkosti a bez jakékoli bariéry. Zatím je však možné pozorovat početnou lemuří skupinu pouze ze břehu, expozice zůstává pro veřejnost ještě nějakou dobu uzavřena, než si lemuři na nové prostřední opět navyknou. Otevřít by se měla 1. června.

V příštím týdnu bude stěhování lemurů pokračovat – na ostrov v blízkosti pavilonu slonů se vrátí samčí skupina lemurů vari.

img_1169jpg.JPG

img_1187jpg.JPG
 

V pražské zoo se narodilo hříbě koně Převalského

středa, 17. května 2017 17:47

ZOO Praha

V Zoo Praha se dnes narodilo hříbě koně Převalského. Jeho matkou je klisna Jessica. Jedná se o celkově 232. narozené hříbě koně Převalského v pražském chovu. Klisnu i hříbě mohou návštěvníci vidět ve výběhu.


Dnes narozená klisna je tak dalším záznamem v celosvětové plemenné knize, kterou pražská zoo vede od roku 1959. Kůň Převalského zmizel z volné přírody v roce 1969, kdy byl v červnu spatřen poslední v altajské Gobi. Následně už byla stáda jen v zoologických zahradách.


Ovšem právě pražská zoologická zahrada se zasadila o jejich opětovný návrat do jejich přirozeného prostředí. Už v 90. letech proběhly ve spolupráci se zahraničními organizacemi první transporty. Sama Zoo Praha pak zorganizovala první samostatný přesun do Mongolska v roce 2011 a od té doby je dělá ve spolupráci s armádou ČR pravidelně každý rok. Zatím tak do Gobi B, místa jejich původního výskytu, přepravila letounem CASA již 27 koní.


Letos je plánován odlet na červen a do Mongolska zamíří další koně Převalského.

Matkou narozeného hříběte je klisna Jessica. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Matkou narozeného hříběte je klisna Jessica. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hříbě koně Převalského narozené v pražské zoo je již druhým letošním přírůstkem do stáda. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Hříbě koně Převalského narozené v pražské zoo je již druhým letošním přírůstkem do stáda. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.


Jana Myslivečková

 

Zastupitelstvo města Ostravy schválilo podporu záchranných projektů

pondělí, 15. května 2017 11:25

ZOO Ostrava

V Senegalu, na Madagaskaru, v Indonésii, ve Vietnamu i v Evropě. Zde všude je třeba pomoci chránit ohroženou přírodu a vzácné druhy zvířat, které se zde vyskytují – antilopu Derbyho, lemury, orangutany, mořské želvy, saolu, supy a mnoho dalších druhů. Díky projektu „Koruna ze vstupu“, do něhož je ostravská zoo spolu se svými návštěvníky zapojena, bude na ochranu přírody vyplaceno více než půl milionu korun.

Dnes schválilo zastupitelstvo města Ostravy finanční podporu jedenácti mezinárodních záchranných programů v rámci projektu „Koruna ze vstupu“. Do tohoto mezinárodního systému podpory záchrany ohrožených druhů živočichů a rostlin je ostravská zoo zapojena od konce roku 2015. A s ní i všichni její návštěvníci. Již více než rok tak putuje 1 koruna ze vstupu každého návštěvníka Zoo Ostrava na speciální účet, který je čerpán výhradě na podporu projektů věnujících se záchraně a ochraně ohrožených druhů zvířat a rostlin ve volné přírodě, přímo v místech výskytu ohrožených druhů (tzv. in situ), a to jak v České republice, tak i na různých místech po celém světě. Ve sledovaném období, tj. od listopadu 2015 do října 2016, ostravskou zoo navštívilo 517 722 lidí. Příspěvek pro projekt „Koruna ze vstupu“ je tedy 517.722 Kč. Tato částka bude rozdělena mezi jedenáct vybraných projektů:

-   Projekt Kukang – ochrana outloňů váhavých a boj proti ilegálnímu obchodu se zvířaty (Indonésie-Sumatra)

-   Derbianus Conservation – záchrana kriticky ohrožené antilopy Derbyho (Senegal)

-   Projekt Sahamalaza – záchrana kriticky ohroženého lemura Sclaterova  a dalších zvířat (Madagaskar)

-   Coffee and Primate Conservation – ochrana ohroženého gibona stříbrného a dalších primátů (Indonésie-Jáva)

-  Projekt langur indočínský – záchrana kriticky ohroženého langura indočínského (Vietnam)

- Saola Working Group – záchrana kriticky ohrožené saoly před vyhubením (Vietnam)

-  Mořské želvy.cz – ochrana mořských želv (Indonésie-Borneo)

- Vulture Conservation – ochrana a obnova populací supů (Evropa)

- Projekt Poksai – výzkum sojkovce dvoubarvého (Sumatra)

- Sumatran Orangutan Conservation Program (SOCP) – prevence vyhubení orangutana sumaterského a ochrana jeho přirozeného prostředí (Indonésie-Sumatra)

- Green-books.org – poskytování dětských knih v indonéském jazyce o zvířatech, rostlinách a přírodě (Indonésie)

Podrobné informace k jednotlivým projektům najdete zde.

„Jsem velmi rád, že naše zastupitelstvo návrh na financování těchto projektů schválilo a navíc, a to považuji za obzvlášť důležité, že se tak stalo jednohlasně. Před ostravskou zoo, příspěvkovou organizací města Ostravy, se tak naplno otvírá úplně nová etapa. Tato událost nás plně zařazuje mezi nejmodernější zoologické zahrady světa, které se aktivně snaží nejen o přežití ohrožených druhů zvířat v rámci mezinárodních záchranných chovů v lidské péči, ale pomáhají i zvířatům a lidem přímo v jejich domovině. Děje se tak na mnoha místech naší planety a všude tam, kde to situace umožňuje, a v míře, jak to finanční možnosti dovolí. Velmi mě těší, že jako zoo můžeme být u toho a že jako obyvatelé jedné z nejbohatších částí světa můžeme pomáhat i v místech, kde takové štěstí lidé ani zvířata zatím neměli. Konec konců i naší činností a spotřebitelskými nároky ovlivňujeme oblasti tisíce kilometrů daleko, na opačném konci zeměkoule,“ říká ředitel ostravské zoo Petr Čolas.

plakat-koruna-ze-vstupujpg.jpg

 

V Zoo Praha uhynula samice plameňáka kubánského – nejdéle zde žijící zvíře

neděle, 14. května 2017 20:05

ZOO Praha

Samice plameňáka kubánského označovaná kódem FHF přicestovala do pražské zoo 5. srpna 1965. Byla nejdéle žijícím zvířetem v zoo a zároveň také patřila mezi nejstarší zvířata, i když její přesný věk nebyl znám. FHF uhynula v sobotu 13. května. Zatím vše nasvědčuje tomu, že příčinou smrti bylo její stáří.


„Zamíchaná v hejnu mezi ostatními plameňáky unikala pozornosti návštěvníků a překvapivě o ní nevěděla ani většina pamětníků v zoo. Přesto byla samice plameňáka kubánského, která neměla jméno, jen označení F5 a červený odečítací kroužek FHF na pravé noze, naprosto výjimečná. Ze všech žijících zvířat přišla do Zoo Praha nejdřív – již 5. srpna 1965! Přicestovala k nám tedy ještě o deset měsíců dřív než slavná slonice Gulab, jež v pražské zoologické zahradě pobývá od 5. června 1966,“ sdělil ředitel zoo Miroslav Bobek.

U samice „FHF“ žila v pražské zoo téměř 52 let, ale její přesný věk nebyl znám. Spolu s dalšími šesti jedinci svého druhu – čtyřmi samci a dvěma samicemi – byla odchycena na Kubě podle všeho již jako dospělá.
Plameňáci patří mezi zvířata, která jsou známá svojí dlouhověkostí. Nejvyšší doložený věk, nejméně 83 let, byl evidován u plameňáka růžového v Zoo Adelaide

Samice plameňáka FHF žila v Zoo Praha od roku 1965. Foto: Petr Hamerník

Samice plameňáka FHF žila v Zoo Praha od roku 1965. Foto: Petr Hamerník

 

Jana Myslivečková

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 8 z 65


Tiskárny Xerox na jednom místě Letenky a ubytování pro Vaše cestování. Jeřábnické práce za nejvýhodněší cenu v Praze a Středočeském kraji.