Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
20.02. 2018 Ohrožená krása mořských želv
ZOO Liberec Ohrožená krása mořských želv. Nové omalovánky ukazují dětem, jak tyto živočichy chránit. Co mořské želvy ohrožuje, v jakém prostředí ...
19.02. 2018 Dvě klisny koně Převalského z Finska jsou již v pražském výběhu
ZOO Praha Do Zoo Praha dnes ráno přicestovaly dvě klisny koně Převalského z Finska. Po karanténě v Praze zamíří do Dolního Dobřejova a odtamtud snad ...
19.02. 2018 Najväčšia labuť sveta
ZOO Bojnice Novinkou medzi vodnými vtákmi v našej zoo je impozantná labuť trúbivá (Cygnus buccinator). Je to najväčšia zo všetkých druhov labutí. ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
     1  2  3  4
  5  6  7  8  91011
12131415161718
19202122232425
262728    
Novinky


Mládě guerézy pláštíkové dostalo jméno Kibo

neděle, 02. října 2016 22:21

ZOO Praha

V sobotu 1. října proběhly v Zoo Praha v rámci oslav Mezinárodního dne zvířat křtiny mláděte guerézy pláštíkové.  Mládě dostalo jméno Kibo a na Opičích ostrovech ho společně s dětmi v maskách pokřtila herečka Markéta Hrubešová.


První říjnová sobota patřila v Zoo Praha oslavám Mezinárodního dne zvířat. Všechny děti, které tento den dorazily do zoo v masce zvířete, měly vstup pouze za jednu korunu. Ostatní se ve své oblíbené zvíře mohly proměnit ve Vzdělávacím centru, kde si nechávaly pomalovat obličej, či vyráběly jednoduché masky. Průvod masek se pak společně vydal na Opičí ostrovy, kde se konaly křtiny mláděte guerézy pláštíkové. Kmotrou se stala herečka Markéta Hrubešová a mládě dostalo jméno Kibo. Na jeho zdraví mu dětským šampaňským společně s kmotrou připily všechny děti v maskách. Nejmladší člen rodiny gueréz pláštíkových sledoval společně se svými sourozenci křtiny z koruny dubu, kde ho také návštěvníci mohou pozorovat každý den.


Oslavy mezinárodního dne zvířat zakončil kabaret Divadala Mazec.

Kibo společně se sourozenci ve větvích stromu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Kibo společně se sourozenci ve větvích stromu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Kmotrou mláděte se stala herečka Markéta Hrubešová. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Kmotrou mláděte se stala herečka Markéta Hrubešová. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

 

V rámci oslav Mezinárodního dne zvířat proběhnou v Zoo Praha křtiny mláděte guerézy pláštíkové

pátek, 30. září 2016 11:13

ZOO Praha

První říjnový víkend bude v Zoo Praha pokřtěno mládě guerézy pláštíkové, které se 13. srpna narodilo samici Lucii. Křtiny proběhnou v rámci oslav Mezinárodního dne zvířat v sobotu 1. října ve 14:00 a kmotrou malé guerézy se stane herečka Markéta Hrubešová.


Srpnové mládě se má čile k světu. Ještě stále tráví většinu času se svou matkou nebo svými sourozenci, ale už se také samo nebojácně pouští na průzkumné výpravy po okolí. Ve větvích stromů ho zatím mají starší rodinní příslušníci raději pod kontrolou, ale na zemi se již pohybuje zcela bez dozoru. Stále je kojeno, ale už začíná ochutnávat pevnou stravu, především listí.


Guerézy pláštíkové patří mezi listožravé primáty. Zvláštností jejich trávicího systému je vícedílný žaludek, který obsahuje mikroby rozkládající celulózu, což umožňuje guerézám získat až dvojnásobné množství živin z potravy složené především z listů. Jejich domovinou je Afrika, kde často obývají vysokohorská prostředí, takže na naše podnebí se adaptují velmi dobře. Skupina gueréz pláštíkových chovaná v Zoo Praha tráví většinu roku venku a zázemí příliš často nevyhledává.


Ve fungování skupiny gueréz pláštíkových hrají velkou roli sociální vazby. Žijí pospolitě, vzájemně si důvěřují a o nově narozená mláďata se starají všichni členové skupiny, kromě otce, který zajišťuje bezpečí rodiny. Malé mládě matka hned po narození půjčuje starším sourozencům, kteří se následně podílejí i na jeho výchově, pečují o ně a hrají si s ním.


V nejbližší době očekáváme na Opičích ostrovech další přírůstek, neboť samice guerézy pláštíkové Lomela je březí. Mláďata se rodí jako bílá, postupně se jejich srst zabarvuje, až získá své typicky černo-bílé zabarvení.

Gueréza pláštíková s mládětem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Gueréza pláštíková s mládětem. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

V Zoo Praha proběhla oslava 85. výročí jejího otevření

čtvrtek, 29. září 2016 07:53

ZOO Praha

V Zoo Praha proběhly ve středu 28. září jubilejní oslavy k 85. výročí jejího otevření. Hlavním bodem programu byly křtiny mláděte žirafy a hrabáče. O hudební produkci se postarala skupina Sestry Havelkovy a formace Kašpárek v rohlíku, velkým lákadlem pro návštěvníky bylo také odhalení instalací z filmu Cesta do pravěku. Celým programem se prolínala atmosféra 30. let 20. století. Zaměstnanci zoo byli oblečeni do dobových kostýmů a v areálu mohli návštěvníci obdivovat historická vozidla. Na závěr oslav se uskutečnila vernisáž retrospektivní výstavy fotografií „Neznámá zoo“.


Křest žirafí a hrabáčí samičky proběhl od 12.15 u pavilonu Africký dům. Mládě žirafy dostalo jméno Anna a jejím kmotrem se stal mimo jiné i olympijský medailista Ondřej Synek. O jméně mláděte hrabáče se rozhodlo v online hlasování, samička byla pojmenována Nyota a jedním z jejích kmotrů se stal olympionik Petr Koukal.


Všichni návštěvnici Zoo Praha mohli dnes také zažít svoji Cestu do pravěku a vyfotit se s pravěkými zvířaty. Celkem bylo v Zoo Praha ve spolupráci s Muzeem Karla Zemana umístěno šest instalací, díky kterým mohou návštěvníci vstoupit do kulis kultovního filmu.  Slavnostního odhalení instalací se zúčastnil také pan Josef Lukáš, někdejší dětský herec z filmu Cesta do pravěku.


Hlavní program oslavy zakončila vernisáž výstavy fotografií mapujících historii Zoo Praha, „Neznámá zoo“, která byla slavnostně otevřena v Galerii Gočár.

Kmotrou malé Nyoty se stala také náměstkyně primátorky prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Kmotrou malé Nyoty se stala také náměstkyně primátorky prof. Ing. Eva Kislingerová, CSc. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Součástí jubilejní oslavy byla i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Součástí jubilejní oslavy byla i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matouišů

 

Zoo Praha slaví 85. výročí svého otevření

pondělí, 26. září 2016 12:17

ZOO Praha

Ve středu 28. 9. se v Zoo Praha uskuteční jubilejní slavnost k 85. výročí otevření zoologické zahrady. Stěžejním bodem oslav budou křtiny mláděte žirafy a hrabáče. Návštěvníci se během dne mohou těšit na pestrý program v celém areálu zoo – vystoupení skupiny Sestry Havelkovy a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, odhalení instalací z filmu Cesta do pravěku či vernisáž výstavy „Neznámá zoo“.


Hlavním bodem programu jubilejní oslavy budou křtiny žirafí a hrabáčí samičky, které proběhnou od 12.15 u pavilonu Africký dům. Malá žirafa se narodila počátkem srpna a je to již osmdesáté druhé narozené mládě v historii chovu tohoto druhu v Zoo Praha. Samička hrabáče kapského přišla na svět koncem srpna a od svého narození zdárně prospívá, což při odchovu hrabáčů v lidské péči není samozřejmostí. O jejím jméně se rozhodlo ve veřejném online hlasování.


Všichni návštěvníci se mohou těšit na hudební produkci skupiny Sestry Havelkovy a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, které se uskuteční od 10.30 na podiu před Gulab restaurantem.


Součástí programu oslav bude také odhalení originálních instalací z filmu Cesta do pravěku, které byly v Zoo Praha instalovány ve spolupráci s Muzeem Karla Zemana. Na šesti místech v areálu zoo může každý z návštěvníků zažít svoji Cestu do pravěku, vstoupit do kulis nestárnoucího filmu Karla Zemana a vyfotografovat se s pravěkými zvířaty.


Kromě dalšího doprovodného programu, který bude v areálu zoo probíhat po celý den, se v 15.00 Galerii Gočár uskuteční vernisáž výstavy historických fotografií ze Zoo Praha nazvané „Neznámá zoo“.


Program jubilejní oslavy 85. otevření Zoo Praha - 28.9.2016


-    10.30 - 12.30 podium před Gulab restaurantem - projev zástupců hl. m. Prahy a ředitele Zoo Praha, hudební vystoupení skupiny Sestry Havelkovy a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku
-    12.15 -  12.45 Africký dům – křtiny mláděte žirafy a hrabáče
-    13.30 - 14.00 venkovní expozice hrochů - odhalení originálních instalací z filmu Cesta do pravěku od režiséra Karla Zemana                           
-    15.00 - 16.00 Galerie Gočár – vernisáž výstavy „Neznámá zoo“

V rámci jubilejní oslavy proběhne i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“. Foto: archiv E. Poláčkové

V rámci jubilejní oslavy proběhne i vernisáž výstavy „Neznámá zoo“. Foto: archiv E. Poláčkové

 

Hana Matoušů

 

 

Gorilí sameček Ajabu se začíná osamostatňovat

pondělí, 26. září 2016 09:56

ZOO Praha

Narození gorilího samečka Ajabu patřilo bezesporu mezi největší letošní překvapení.  Jeho matka Shinda byla dlouhou dobu považována za neplodnou a dokonce ani o její březosti nikdo nevěděl. Narozený sameček dostal příznačné jméno – zázrak. Nyní už mu je pět měsíců, začíná pomalu prozkoumávat své okolí a navazovat kontakty s ostatními členy gorilí skupiny.


Matka Shinda začíná malého Ajabu pomalu pouštět ze zřetele a ten, poté co už má své první krůčky za sebou, prozkoumává svět kolem sebe. Nejčastěji tráví čas s Kambou a svým starším bratrem Nuruem. Kamba se v gorilí skupině zhostila role starostlivé tety.  Tím, že se jí nepodařilo mít své vlastní potomky, nezahořkla, ale naopak projevuje velký zájem o všechna narozená mláďata. Nejinak je tomu v případě malého Ajabu.


Shinda si zpočátku svého potomka starostlivě hlídala, nyní ho však půjčuje i ostatním, nejčastěji právě Kambě. Ta ho několikrát denně „vozí“ na zádech a svoji spokojenost vyjadřuje mručením. Malý Ajabu se nejdříve cítil v její přítomnosti nesvůj, nyní si však zájem tetičky skutečně užívá.  Často také tráví čas se svým bratrem Nuruem, který se o něj zajímá již od narození. Na to, aby si ho směl sám půjčit, musel ale chvíli počkat. Nyní už s malým Ajabem vesele dovádí a učí ho novým kouskům.


Ajabu také čím dál častěji sám prozkoumává své okolí a nezřídka komunikuje přes sklo s návštěvníky pavilonu. Stále je kojen, ale již začíná používat svoje zuby a společně s ostatními ochutnává pevnou stravu.

1: Kamba si malého Ajabu „půjčuje“ stále častěji. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Kamba si malého Ajabu „půjčuje“ stále častěji. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý Ajabu začíná prozkoumávat své okolí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý Ajabu začíná prozkoumávat své okolí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

V stáde zebier pribudla kobylka

čtvrtek, 22. září 2016 06:52

ZOO Košice

V pondelok sa nám narodilo mláďa zebry. O prírastok sa postaral pár zebier Chapmanových - samica Alma a samec Bruno. Najmladšia kobylka je jeho  štvrtým potomkom.  Samica Alma sa narodila v našej Zoo v roku 2005. Samec Bruno, ktorý prišiel do Košíc v roku 2010, má deväť rokov. Pochádza z belgického Safari Monde Sauvage.  V súčasnosti  sú matka a mláďa v oddelenej ubikácii, ale ak počasie dovolí, návštevníci ich budú môcť vidieť aj vo vonkajšom výbehu.

Posledný prírastok je 14-tym mláďaťom, ktoré sa narodilo v našej Zoo v skupine zebier Chapmanových. Pribudlo do šesťčlenného stáda, ktoré tvoria štyri dospelé samice, žrebec Bruno a dvojročný samec – rovnako potomok Almy a Bruna.
Zebra Chapmanova (Equus quagga chapmani) je jedným zo šiestich poddruhov zebry stepnej, pričom jeden poddruh už patrí medzi vyhynuté. Svoje druhové meno získala podľa znalca juhoafrickej fauny Jamesa Chapmana. Tento poddruh zebry obýva savany južnej a východnej Afriky. V zoologických záhradách patrí k často chovaným druhom. V minulosti sme chovali aj ďalšie dva poddruhy zebry stepnej, a to zebru Böhmovu (Equus quagga boehmi) a zebru bezhrivú (Equus quagga borensis).
img_20160919_113858-(2)jpg.jpg


 

Testy DNA potvrdily předpoklad chovatelů - mládě hrabáče kapského je samička!

středa, 21. září 2016 13:39

ZOO Praha

Na základě provedených testů DNA se prokázalo, že mládě hrabáče kapského, které se v pražské zoo narodilo 20. 8., je samička. Pokřtěna bude v rámci jubilejních oslav 85. výročí otevření Zoo Praha a do výběru jejího jména se může zapojit každý – hlasování je otevřeno od středy 21. 9. až do pondělí 26. 9.


Malá samička, která se v pavilonu Africký dům narodila 20. srpna, dělá svým chovatelům velkou radost. Hned po narození začala sát mateřské mléko a od té doby stále zdárně prospívá. Odchov hrabáčů v lidské péči je přitom obtížný a daří se jen v nemnoha světových zoo.


U hrabáčů není úplně snadné identifikovat pohlaví. Chovatelé Zoo Praha je však určili správně a jejich názor nyní potvrdily testy DNA, které provedl Výzkumný ústav veterinárního lékařství v Brně. O jméně hrabáčí samičky se rozhodne v online veřejném hlasování, které na serveru Blesk.cz probíhá ode dneška do pondělí. Jména, pro něž lze hlasovat, navrhli chovatelé Zoo Praha. Vybírat lze z těchto pěti variant, které vycházejí ze svahilštiny a dalších afrických jazyků: Imara (Silná), Sawa (Správná), Mhanga (Hrabáč), Nyota (Hvězda), Imani (Víra).


Křtiny mláděte proběhnou ve středu 28. září po 12. hodině v rámci oslav 85. výročí otevření Zoo Praha. Vedle křtin malého hrabáče čeká návštěvníky v průběhu dne i další bohatý program – například křtiny mláděte žirafy, hudební vystoupení Sester Havelkových a babypunkové formace Kašpárek v rohlíku, představení instalací z filmu Cesta do pravěku či vernisáž výstavy Neznámá zoo.

Testy DNA prokázaly, že mládě hrabáče kapského je samička. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Testy DNA prokázaly, že mládě hrabáče kapského je samička. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Křtiny hrabáčí samičky proběhnou v Zoo Praha 28. 9. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Křtiny hrabáčí samičky proběhnou v Zoo Praha 28. 9. Autor: Petr Hamerník, Zoo Praha

Hana Matoušů

 

Běh brněnskou zoo

pátek, 16. září 2016 09:21

ZOO Brno

Sobota 17. září bude v brněnské zoologické zahradě patřit aktivní zábavě. Druhý ročník Běhu zoologickou zahradou přilákal pětistovku závodníků. Na startovní listině se objeví vítězka loňského běhu zahradou, zástupce jihomoravských hasičů i sólista opery Národního divadla Brno. Návštěvníky čekají atraktivní stanoviště brněnských sportovních klubů.

 

4_800jpg.jpg

 

Druhý ročník Craft RUNGO Běhu zoologickou zahradou odstartuje stejně jako v loňském roce v 11:00 z prostoru Beringie. Závod měří 7,3 km a vede částečně návštěvnickou trasou a částečně zázemím zoo.

 

Servis pro závodníky bude zajišťovat profesionální tým Rungo.cz a zoologická zahrada připraví celodenní doprovodný program pro rodiny běžců a ostatní návštěvníky. Záštitu nad celou akcí převzal primátor statutárního města Brna Petr Vokřál, který ve 13:00 předá ceny vítězům.

 

beh-top-gtb_800jpg.jpg

 

Vzhledem k tomu, že do 12:30 bude omezený provoz v dolní části zahrady, je pro nezávodící návštěvníky připravena aktivní zábava na různých místech zoo s členy České unie sportu. Rodiny s dětmi se mohou zapojit do zábavných běhů s Brněnským běžeckým klubem, vyzkoušet si trenažér Českého veslařského klubu Brno, žíněnku TAK Hellas Brno, smeč přes síť klubu Volejbal Brno, na koš s Tygry Brno a navštívit „karatezoo“ Občanského spolku pro podporu rozvoje tradičního karate Brno.

 

Celý den budou probíhat zajímavá komentovaná krmení na téma „zvířata v pohybu“. Částečně bude také upraven jízdní řád zoo vláčku. Od 13:00 bude na pódiu u Dětské zoo vyhlášení vítězů běhu a ukázky karate a zápasu.

 

Propozice k hlavnímu závodu najdete zde:

http://rungo.idnes.cz/craft-rungo-beh-brnenskou-zoo-2016-propozice-f2p-/behani.aspx?c=A151008_075135_behani_topi 

Maxmiliánovo první léto v Údolí slonů

čtvrtek, 15. září 2016 21:50

ZOO Praha

Malý Max, jedno z našich nejoblíbenějších letošních mláďat, má za sebou svoje první léto v Údolí slonů. Roste nám téměř před očima – každým dnem jeho hmotnost stoupá o jeden kilogram! Jako všechna mláďata je velmi zvídavý a stále se učí novým dovednostem. Kromě matky Janity tráví čas většinou ve společnosti Sity a Tamary, které neúnavně provokuje svými nezbednými kousky.

Nejmladší člen sloního stáda se stále více osamostatňuje. Jeho matka Janita ho často pouští ze zřetele, a tak má spousty času na dovádění s o tři roky starší Sitou. Ve všech činnostech je jí zdatným sekundantem, jenom do venkovního bazénu se ještě neodváží. Zatím pobíhá po břehu v „brouzdališti“ a Situ, která v bazénku tráví každou chvilku, obezřetně pozoruje zpovzdálí.

Při ranním koupání ve vnitřním bazénu společně s matkou Janitou a slonicí Tamarou je Max odvážnější, bez obav plave a leze po matce. Na závěr ranní koupele ho ošetřovatelé stříkají hadicí, kartáčem se ho ale nedotýkají. Zatím totiž nepřijímá žádné pamlsky, kterými by se dal namotivovat ke spolupráci. Pevnou stravu spíše jenom ochutnává, prioritní je pro něj stále mateřské mléko. A tak své „volnosti“ rád využívá a s potěšením si přisvojuje cokoli, co ošetřovatelé zapomenou v dosahu jeho chobotu.

Tento víkend byste si v Zoo Praha neměli nechat ujít nejen Údolí slonů. V Africkém domě bude trvale odkryta expozice s mládětem hrabáče kapského, kterému budou v sobotu teprve čtyři týdny. Nezapomeňte také zavítat do pavilonu Indonéská džungle, kde bude od 13:00 probíhat unikátní krmení varanů komodských.

 

Venkovní výběh je pro skotačení jako stvořený. Foto: Petr Hamerník, Zoo    	Praha

Venkovní výběh je pro skotačení jako stvořený. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Nejraději dovádí Max s o tři roky starší Sitou. Foto: Jana Myslivečková, Zoo Praha

Nejraději dovádí Max s o tři roky starší Sitou. Foto: Jana Myslivečková, Zoo Praha

 

Hana Matoušů

 

 

 

 

 

Mládě hrabáče kapského uvidí návštěvníci již tento víkend

čtvrtek, 08. září 2016 12:45

ZOO Praha

Mládě hrabáče kapského, které se narodilo samici Kvídě 20. srpna, velmi dobře prospívá a tak se již tento víkend představí veřejnosti. Podle pozorování chovatelů a veterinárního lékaře je mládě samička, ale definitivní určení pohlaví potvrdí až výsledek genetických testů.


„Mládě v současné době váží tři a půl kila, a i když ještě většinu dne prospí, zajímá se stále více i o své okolí. Kvída o ně vzorně pečuje, očichává ho, olizuje, pravidelně čistí a velmi opatrně uléhá, aby mládě nezalehla“, říká chovatelka Jindra Kotrbáčková.


Samice Kvída odchovává své čtvrté mládě poprvé téměř samostatně (dvě předchozí uhynula a třetí odchovala s výraznou pomocí chovatelů). Hrabáči mají nyní nastavený režim podobný jako v přírodě, kdy matka přes den s mládětem spí v noře a v noci se vydává za potravou. Večer, když se Kvída probouzí, odnášejí chovatelé mládě do zázemí, kde v klidu spí. Ráno, kdy Kvída usíná, přinášejí mládě zpět a to tráví celý den s matkou, od které pravidelně saje mléko.


Tento víkend mohou návštěvníci zoo Kvídu s mládětem poprvé vidět. Expozice hrabáčů v Africkém domě je stále ještě zakrytá, ale v zástěně je připraveno pozorovací okno. To bude pro návštěvníky otevřeno v sobotu a v neděli vždy od 12:00 do 16:00 hodin.


Na víkend je v zoo připraven i další zajímavý program. Proč a kam táhnou ptáci, jak se při tahu orientují, ukázky kroužkování a mnoho dalšího se návštěvníci mohou dozvědět v sobotu 10. září od 10:00 do 16:00 před Vzdělávacím centrem. V neděli 11. září 2016 slaví oblíbený želví samec Eberhard dvacáté výročí pobytu v Zoo Praha a tak v 11:30 a v 13.00 proběhnou výjimečná komentovaná setkání u velkých želv.

Chovatelé předpokládají, že mládě hrabáče kapského je samička. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Chovatelé předpokládají, že mládě hrabáče kapského je samička. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mládě hrabáče se samo pravidelně krmí a v současné době váží už tři a půl kila. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mládě hrabáče se samo pravidelně krmí a v současné době váží už tři a půl kila. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Slavnostní představení poštovní známky Zoo Jihlava

středa, 07. září 2016 14:26

ZOO Jihlava

V sobotu 10. 9. 2016 od 14:00 bude ve vstupním areálu Zoo Jihlava představena nová známka České pošty s motivem levhartů sněžných z jihlavské zoologické zahrady. Akce proběhne za přítomnosti autorů výtvarného návrhu známky, manželů Libuše a Jaromíra Knotkových, autora rytiny Martina Srba, a ředitelky Zoo Jihlava Elišky Kubíkové. Účast přislíbili i zástupci České pošty a města Jihlavy. Po představení známky bude následovat autogramiáda autorů.

Jedinečná známka s levharty sněžnými, neboli irbisy (Panthera uncia) je součástí aršíku, který je věnovaný významným zoologickým zahradám v České republice – Zoo Jihlava, Zoo Olomouc, Zoo Dvůr Králové a Zoo Praha. Na dvou kuponech a okrajích aršíku jsou představeny i další vzácné druhy chované ve výše uvedených zoologických zahradách.

„Jsem ráda, že i díky mnoha odchovům vzácných irbisů se Zoo Jihlava zapsala do podvědomí široké veřejnosti a dostala se tak i na známky České pošty.“ Sdělila ředitelka zoo Ing. Eliška Kubíková, která dodává: „V loňském roce se nám narodilo již devatenácté mládě irbisa, což nás řadí mezi špičkové chovatele tohoto druhu velké kočky nejen v České republice, ale i ve světě.“

V Infocentru ve vstupním areálu zoo si navíc mohou návštěvníci prohlédnout filatelistickou výstavu, která bude k vidění do konce měsíce září.

levhartjpg.jpg

 

Samice vzácného jelena lyrorohého porodila dvojčata

úterý, 06. září 2016 21:22

ZOO Praha

Narození dvojčat je u jelena lyrorohého opravdu výjimečnou událostí.  V Zoo Praha, která jako jediná chová tento vzácný živočišný druh na území Česka a Slovenska a to již od roku 1985, se dvojčata narodila pouze jednou – v roce 1998.


Otcem letošních dvojčat, narozených v neděli 4. 9., se stal samec dovezený v loňském roce ze zoo v portugalském Lisabonu. Matkou je zkušená samice, která se před třinácti lety narodila v pražské zoo a zde (včetně dvojčat) porodila již devět mláďat. Nově narozená mláďata jsou samečci, kteří zatím bez problémů sají mateřské mléko. První dny po narození mláďata matku nenásledují, ta se k nim naopak několikrát denně vrací, aby je nakrmila.


Jelen lyrorohý získal v češtině své jméno podle tvaru parohů připomínajících lyru, které mohou být dlouhé až dva metry. Ve volné přírodě žije v tropických lesích v jihovýchodní Asii a živí se travou, nejrůznějšími bylinami, listy a výhonky. Z důvodu lovu a ubývání jeho přírodního biotopu dnes patří mezi ohrožený druh.


Zoo Praha v současné době chová, společně s narozenými dvojčaty a jedním starším mládětem, celkem třináct jelenů lyrorohých.

Narození dvojčat jelena lyrorohého je výjimečnou událostí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Narození dvojčat jelena lyrorohého je výjimečnou událostí. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Vzácný jelen lyrorohý patří mezi ohrožený druh. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Vzácný jelen lyrorohý patří mezi ohrožený druh. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

 

 

Dikobraz palawanský - nový druh v Zoo Praha

pondělí, 05. září 2016 11:36

ZOO Praha

V pavilonu Indonéská džungle můžete navštívit nové obyvatele - pár dikobrazů palawanských. Jedná se o nevšední živočišný druh, jehož chov není příliš obvyklý - v Evropě je kromě Zoo Praha k vidění pouze na dalších třech místech. Zajímavé je, že ani o jeho životě toho zatím stále mnoho nevíme.


O životě dikobraza palawanského toho zatím stále mnoho nevíme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha O životě dikobraza palawanského toho zatím stále mnoho nevíme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Ve volné přírodě žije převážně v tropických lesích filipínského ostrova Palawan a na přilehlých ostrůvcích a aktivní bývá především v noci. Jako mnoho jiných živočišných druhů je i dikobraz palawanský ve volné přírodě ohrožen, a to především z důvodu ubývání jeho přirozeného prostředí – tropických lesů.


Pár dikobrazů palawanských k nám přicestoval ze zoo ve francouzském Assonu. Zvířata si v novém prostředí dobře zvykla, nejraději si pochutnávají na pekanových ořeších a rádi brousí svoje hlodáky o dřevo v expozici.

O životě dikobraza palawanského toho zatím stále mnoho nevíme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

O životě dikobraza palawanského toho zatím stále mnoho nevíme. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

 

Výstava v Pekingu a spolupráce Zoo Praha s Čínou

středa, 31. srpna 2016 08:34

ZOO Praha

Za účasti primátorky Hlavního města Prahy dnes byla v pekingské zoologické zahradě slavnostně zahájena reprezentativní výstava představující Zoo Praha. Ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek se ještě předtím v Číně zúčastnil výroční konference Asociace čínských zoologických zahrad, kde představil projekt Návrat divokých koní a jednal o přepravě koní Převalského z Evropy do čínské stanice Jimsar.


Výstava představuje na jedenatřiceti velkoplošných panelech v čínštině a angličtině nejen krásy pražské zoo, ale také její historii, chovatelské úspěchy a významné projekty na ochranu ohrožených druhů zvířat v přírodě. Výstava má přispět k propagaci Zoo Praha v Číně.


„Spolupráce s pekingskou zoo je však širší,“ konstatuje ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Podepsali jsme dnes smlouvu, na jejímž základě získáme do Prahy například vzácně langury čínské, tzv. zlaté opice, které dosud nejsou chovány nikde mimo Asii. Začali jsme jednat také o společných aktivitách obou metropolitních zoo na ochranu ohrožených druhů ve střední Africe.“


Ředitel Zoo Praha se také zúčastnil výroční konference Asociace čínských zoologických zahrad, kde jednal o spolupráci na reintrodukci koní Převalského v čínské Džungarské pánvi.


„Jsme již domluveni, že Zoo Praha bude koordinovat přepravu několika hřebců koně Převalského do stanice v Jimsaru a případně i do rezervace v Karamaily,“ uvedl Bobek. „Cílem je rozšířit genetickou základnu koní Převalského, kteří se v Číně vracejí do Džungarské pánve. Přeprava je plánována na příští rok civilním cargo letem do města Urumči a dále po zemi do stanice v Jimsaru. Není však vyloučeno, že někteří z hřebců by po aklimatizaci mohli být vypuštěni přímo do rezervace Karamaily, kde dnes ve volnosti žije asi 145 koní Převalského.“

Vzácný langur čínský. Foto: Shutterstock __Brian Kinney.

Vzácný langur čínský. Foto: Shutterstock __Brian Kinney.

Slavnostní zahájení výstavy o Zoo Praha v pekingské zoologické zahradě. Foto: Jiří Malina, Zoo Praha.

Slavnostní zahájení výstavy o Zoo Praha v pekingské zoologické zahradě. Foto: Jiří Malina, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Večernicu a ucháča sme videli celkom zblízka

úterý, 30. srpna 2016 15:57

ZOO Košice

Museli sme počkať, kým sa zotmie. Vonku sa celkom ochladilo a hlavne pri rybníku, kde sme natiahli siete, začínala byť nepríjemná zima.  Zvedavcov, ktorí  k nám prišli na Noc netopierov, to neodradilo. Z batohov povyberali mikiny, bundy, ba aj čiapky a trpezlivo čakali. Bolo takmer osem a celkom slušná tma, kým zablúdila do našej siete večernica malá – jeden z najmenších  netopierov, akého ste mohli vidieť. Chiropterológ MVDr. Ľuboš Korytár, PhD., sa potešil a spolu s ním všetci zvedaví návštevníci. Otázky  malých, ale aj celkom dospelých, nemali konca. Okrem  iného sa dozvedeli aj to, kde večernica žije a že ide o jeden z najrozšírenejších druhov netopierov.  Na jej väčšieho „príbuzného“ sme už nečakali tak dlho. Bol to ucháč svetlý ...a ako inak, s nápadne veľkými ušami. Po vlaňajšom prvom ročníku, keď sme odchytili len večernicu,  sme tento „úlovok“ považovali za úspech. Ľuboš Korytár si vyslúžil potlesk. Vyše 60 účastníkov neobyčajného večera v Zoo ocenilo jeho bravúrnu prácu a množstvo informácií, ktoré si odniesli domov.

 

netopierejpg.JPG

 

netopiere1jpg.JPG

 

netopiere2jpg.JPG

 

netopiere3jpg.JPG

 

netopiere4jpg.JPG

 

Den adoptivních rodičů v Zoo Brno

pátek, 26. srpna 2016 14:40

ZOO Brno

Brněnská zoologická zahrada pořádá v sobotu 27. srpna zábavné odpoledne pro adoptivní rodiče zvířat. Na programu jsou atraktivní komentovaná krmení, tanec se psem, spousta zábavy a slavnostní otevření nové expozice pro paviány anubi. To vše si samozřejmě mohou užít i návštěvníci, kteří poslední srpnovou sobotu na Mniší horu přijdou.

 

pavian-800jpg.jpg

 

Kromě tanečních a hudebních vystoupení na pódiu u Dětské zoo je ve 13:00 naplánováno slavnostní otevření expozice paviánů anubi.

„Paviány anubi chováme v Zoo Brno již od 60. let minulého století. Nový výběh je zakomponován do svažitého lesního terénu nad hlavní návštěvnickou trasou a zaujímá plochu 293 m2. Naši skupinu paviánů anubi tvoří čtyři samice – třicetiletá Pusi, sedmadvacetiletá Poly, osmnáctiletá Puna a jedenáctiletá Pipina. Všechny se narodily v naší zoo,“ říká vedoucí útvaru vnějších vztahů Michal Vaňáč.

Hostem slavnostního otevření bude muž, který pracoval pro Jamieho Olivera a vařil prezidentům - kuchař Marcel Ihnačák. Ve 14:00 odstartuje program na pódiu vyhlášením soutěže se společností FUJI FILM o zájezd do německého Legolandu a další hodnotné ceny. Do této soutěže se mohli v létě zapojit návštěvníci v rámci akce „S instaxem do zoo“.

Během celého dne mohou děti získat audioknihu zvířecích pohádek namluvenou Jiřím Lábusem, namalovat obrázek a získat malý dárek v rámci spolupráce Zoo Brno s Audiotékou.cz.

PÓDIUM

14:00 – přivítání ředitelem Zoo Brno Martinem Hovorkou

14:05 – vyhlášení výsledků soutěže o zájezd do Legolandu

14:10 – 14:30 – O5 a Radeček - akustické vystoupení dvou členů populární kapely

14:30 – 14:50 – Divadlo Paravánek

14:55 – 15:20 – kapela Zimour

15:20– 15:35 –  ukázka poslušnosti a tanec se psem aneb Jak to umíme se zvířátky

15:45 – 16:10 – kouzelník – Jan Adamec

16:10 – 16:25 – taneční vystoupení Mimi Fortunae

16:30 – 16:50 – Zimour

malování na obličej

INDIÁNSKÁ TÝPÍ

14:00 – 17:00 opékání špekáčků

 

PŘED BERINGIÍ

hasiči – ukázka techniky

 

PONYDROM

jízda na ponících pro děti adoptivních rodičů zdarma 

Lední medvědi se radovali z nových hraček

pátek, 26. srpna 2016 08:21

ZOO Praha

Lední medvědi Tom, Berta a Bora dnes dostali do výběhu nové hračky, plastové podstavce pod slunečníky. Největší radost udělaly Tomovi, který je nejčinorodějším medvědem ve skupině a s Bertou tvoří sehranou dvojku. Rádi spolu dovádějí ve vodě, a pokud Berta zrovna nemá na hraní chuť, Tom si se stejným potěšením hraje právě s hračkami.

 

Běžně medvědi dostávají například míče, pneumatiky, námořní bójky a silniční kužely. Podstavce pro ně byly novým prvkem a Tom s nimi radostně běhal z jednoho výběhu do druhého. Nakonec s podstavcem skončil ve vodě, kde se k němu po chvíli připojila i Berta. Dovádění rozradostněných medvědů pobavilo i návštěvníky, zejména děti byly nadšené. A v teplém letním dni nikomu ani nevadila voda, která při Tomových skocích do bazénu několikrát vyšplouchla ven.

Lední medvěd Tom zkoumá novou hračku. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Lední medvěd Tom zkoumá novou hračku. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

 

Radost Toma se nedala přehlédnout, s novou hračkou se doslova mazlil. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Radost Toma se nedala přehlédnout, s novou hračkou se doslova mazlil. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha


Jana Myslivečková

 

V Zoo Praha se narodilo mládě hrabáče kapského

pondělí, 22. srpna 2016 09:19

ZOO Praha

V sobotu 20. srpna ve čtrnáct hodin porodila samice hrabáče kapského Kvída své čtvrté mládě, otcem se stal samec Draco. Kvída si hned po porodu správně lehla, aby od ní mládě mohlo pít. Porodní váha mláděte byla přes 1 400 gramů, a to potvrzuje, že čím starší a zkušenější je samice, tím větší má mládě.


Malý hrabáč je čilý, sám začal hledat matčiny struky a kolem 15:30 hodin se poprvé pokusil sát mateřské mléko. Pití opakoval nejdříve častěji a potom v pravidelných, asi dvouhodinových intervalech. Z toho mají chovatelé velikou radost, protože dvě předchozí mláďata Kvídy uhynula krátce po porodu. Loňské mládě, které se jako její první podařilo odchovat, se samo napilo až devátý den a bez náročné péče chovatelů by nepřežilo. V letošním roce proběhlo v Evropě (včetně Zoo Praha) pouze sedm porodů hrabáčů, ale odchovat se zatím podařilo pouze dvě mláďata. První týden bývá pro mláďata hrabáčů kritický, ale pokud bude vše pokračovat jako dosud, má nové mládě Kvídy dobrou šanci.

Nové mládě hrabáče kapského v Zoo Praha několik hodin po porodu. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

Nové mládě hrabáče kapského v Zoo Praha několik hodin po porodu. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

K velké radosti chovatelů pije mládě od matky samo. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

K velké radosti chovatelů pije mládě od matky samo. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha

 

 

Festival Střípky pěti kontinetů v Zoo Jihlava

středa, 17. srpna 2016 08:38

ZOO Jihlava

Ve dnech 27. a 28. srpna pořádá Zoo Jihlava festival STŘÍPKY 5 KONTINENTŮ. Půjde již o 11. ročník festivalu v Zoo Jihlava, který tentokrát nebude zaměřen pouze na Afriku, ale i na ostatní kontinenty, cestování, dobrodružství a poznávání jejich přírody. Společné slavnostní zahájení se uskuteční v sobotu 27. srpna v 11:00 hodin v africké vesnici Matongo.Každý den festivalu od 10:00 do 16:00 bude v Zoo Jihlava africký a indonéský trh, dětské soutěže, nebo ochutnávku pokrmů a nápojů všech možných kontinentů.

 

V sobotu 27. srpna od 11:00 až do 20:00 bude mimo jiné na programu hudební vystoupení africké skupiny EMONGO, indiánské tance skupiny Pšito Oyate, pečení pravého indiánského chleba, nebo čajový obřad v asijském parčíku. V sobotu bude navíc v zoo výstava 100 let starých fotografií Afriky „Archa světel“ známého fotografa a režiséra Jana Svatoše.

 

V neděli 28. srpna od 11:00 do 21:00 představí divadlo Totem indickou pohádku i divadlo a skupina Vyděděnci historický šerm. Na závěr festivalu ve 20:30 vystoupí opět skupina Vyděděnci s ohňovou show.

 

Celý festival se koná v rámci běžného vstupného do Zoo Jihlava. V uvedené dny bude zoo otevřena v sobotu 27. 8. do 20:00 a v neděli 28. 8. do 21:00. Vstupné si budou moci návštěvníci zakoupit do 18:00 na všech pokladnách jihlavské zoo.emongojpg.jpg

 

Guerézy pláštíkové mají mládě, které vypadá jako beránek

pondělí, 15. srpna 2016 09:12

ZOO Praha

Guerézy pláštíkové jsou elegantní, černě zbarvení primáti z Afriky, kteří se honosí pláštěnkou z dlouhých bílých chlupů. Mláďata se rodí čistě bílá a mají krátkou kudrnatou srst, která připomíná beránčí. Takové je i mládě samice Lucie, které se narodilo v sobotu 13. srpna.


Matka svého potomka hned po porodu pečlivě očistila a nakrmila. O nová mláďata se u gueréz starají i další členové rodiny a tak ho již krátce po porodu půjčila samice starším sourozencům. Návštěvníci mohou pozorovat celou rodinu i s novým přírůstkem v expozici a výběhu gueréz ve spodní části zoo.

Samice Lucie se svým novým mládětem. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Samice Lucie se svým novým mládětem. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Mládě v náručí svého staršího sourozence. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

Mládě v náručí svého staršího sourozence. Foto: Vít Lukáš, Zoo Praha

 

 

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 9 z 61