Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
18.01. 2019 Záchranná stanice ARCHA při Zoo Liberec přijala v roce 2018 celkem 1048 zraněných zvířat
ZOO Liberec Záchranná stanice ARCHA přijala v loňském roce celkem 1048 zraněných zvířat Záchranná stanice v rámci centra ARCHA poskytuje pomoc handicapovaným ...
17.01. 2019 První letošní přírůstky v Zoo Praha
ZOO Praha Ačkoliv je zima obdobím, které rození mláďat přeje nejméně, Zoo Praha se již teď může pochlubit řadou zajímavých přírůstků – například ...
04.01. 2019 Zoo Liberec se raduje z druhé nejvyšší návštěvnosti
ZOO Liberec Zoo Liberec se raduje z druhé nejvyšší návštěvnosti v posledních deseti letech Zoologická zahrada Liberec v roce 2018 opět potvrdila svoji ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
   1  2  3  4  5  6
  7  8  910111213
14151617181920
21222324252627
28293031   
Novinky


Novinka africké části safari: vzácné vodušky abok

sobota, 13. května 2017 23:12

ZOO Ostrava

Ostravské safari zatím není kvůli přetrvávajícímu chladnému počasí v provozu, jedna novinka je však k vidění již nyní. V africkém výběhu, který je přístupný návštěvníkům i mimo safari, se zabydluje stádo vzácných vodušek abok.

 

Stádo čítá osm jedinců – jednoho samce a sedm samic. Ve výběhu budou společně s antilopami losími a žirafami Rothschildovými. Do zoo byla zvířata dovezena již v loňském roce. Samce jsme získali z francouzské Zoo Cerza, šest samic ze zoo ve Dvoře Králové (jedna samička se stihla ještě loni v Ostravě narodit). Jelikož se ale jedná o velmi plachá a lekavá zvířata, byla relativně dlouho chována pouze v zázemí pavilonu afrických zvířat. Postupně se zabydlovaly v návštěvnické části pavilonu a před několika týdny se začaly navykat na venkovní výběh. Zprvu se pouštěly do zcela prázdného výběhu bez žiraf a antilop pouze samice vodušek, za nějaký čas se k nim přidal samec, v minulých dnech i stádo antilop losích. Jakmile to počasí dovolí, budou ven chodit i žirafy. Momentálně pobývají vodušky venku od rána do cca 13 hod. Návštěvníci ve stádu jednoduše poznají samce od samic, protože tento druh má mezi voduškami nejvýraznější pohlavní dvojtvárnost: samci mají tmavou srst a bílou skvrnu na zátylku, samice mají nenápadné světle hnědé zbarvení. Rohy mají pouze samci.

 

Voduška abok (Kobus megaceros) se vyskytuje v Jižním Súdánu a jihozápadní Etiopii. Obývá travnatá území v okolí sladkých vod (vlhké savany, mokřady), o čemž svědčí dlouhé nohy i prodloužená kopyta a paspárky. Husté mokřadní porosty poskytují voduškám úkryt a jsou i zdrojem potravy. Jako mnoho jiných živočichů, kteří obývají mokřadní území, je i voduška ohrožována především vysoušením a přeměnou bažinatých ploch na pastviny nebo pole. Navíc musí čelit potravní konkurenci domácího dobytka a přímému lovu pro maso. V Červeném seznamu (IUCN Red List of Threatened Species) je vedena jako ohrožený druh (Endangered). Je to jediná voduška, o jejímž sociálním životě v přírodě nemáme žádné informace. Pozorováním v zoo bylo zjištěno, že si samci močí na krk, což zřejmě souvisí s dominantním nebo teritoriálním chováním.

 

05-13-17-11-13-28-vodusky-abok-s-antilopami-losimi_foto-pvlcekjpg.JPG

 

V pražské zoo se narodilo mládě bizona a zvířata si užívají venkovní výběhy

pátek, 12. května 2017 22:23

ZOO Praha

Další letošní nové mládě přivítala pražská zoo u bizonů.  Svého šestého potomka přivedla na svět třináctiletá samice Křivorožka. Otcem mláděte, které se narodilo v noci na 5. května přímo ve výběhu, je čtrnáctiletý býk Tjeko z Arnhemu. Mládě i matka jsou v pořádku a návštěvníci je mohou vidět venku každý den.

Díky oteplení a hřejivým slunečním paprskům už je v zoo venku většina zvířat. Pobytu ve velkém travnatém výběhu si tak naplno užívají i slonice Gulab a Shanti spolu se slůňaty Maxem a Rudim a jejich matkami. Gulab se nejraději věnuje svým oblíbeným kamenům, o které se spokojeně drbe. Slůňata zvědavě prozkoumávají nové prostředí a společně s rodinou ochutnávají čerstvou trávu.

V pátek 5. května se narodilo mládě bizona. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.V pátek 5. května se narodilo mládě bizona. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Slůňata Max a Rudi společně dovádí ve velkém travnatém výběhu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Slůňata Max a Rudi společně dovádí ve velkém travnatém výběhu. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Pestún Frederik vodí dve pruhované mláďatá

čtvrtek, 11. května 2017 07:17

ZOO Košice

Príbeh začína trochu komplikovane, ale o to radostnejšie. Košická Zoo chová dva páry emu hnedých (Dromaius novaehollandiae). Hneď v úvode je však potrebné poznamenať, že úlohou samice u tohto druhu nelietavých vtákov je iba zniesť násadu – vajíčka. Ďalšia starostlivosť je v réžii samca. Ten na nich sedí a inkubuje ich až do vyliahnutia. Následne dbá o bezpečnosť mláďat, zahrieva ich počas noci a chladných dní a učí ich vyhľadávať vho...dnú potravu. Emu pochádzajú z Austrálie, a preto aj čas párenia a znášania vajec pripadá v našich zemepisných šírkach na zimné obdobie.
Tento rok však Frederikova partnerka vajíčka neznášala. Naproti tomu druhý pár, ktorý tvorí samica (pôvodom z budapeštianskej ZOO) a samec, ktorý je synom nášho pôvodného páru (Frederik a Frederika) vyprodukovali niekoľko vajec. Mladý samec však na znášku nesadol, a tak sme vajíčka podložili pod overeného samca Frederika. Ten sa zhostil otcovských povinností veľmi zodpovedne. Po takmer dvojmesačnej inkubácii, keď neprijímal žiadnu potravu ani vodu sa pod ním vyliahli dve zdravé mláďatá. Z Frederika sa tak stal pestúnsky rodič, ktorý sa stará o potomstvo svojho syna, ktorý na úlohu otca ešte nebol pripravený.
Chovu emu hnedých sa ZOO Košice venuje dlhodobo. Mláďatá narodené u nás posilnili chovy napríklad v ZOO Bratislava, ZOO Hodonín, ZOO Ľubľana, ZOO Olomouc, ZOO Kishinev a iných.

 

emujpg.jpg

 

emu1jpg.jpg

 

emu2jpg.jpg

 

emu3jpg.jpg

 

Antilopy bongo mají letos již druhé mládě

čtvrtek, 04. května 2017 20:18

ZOO Praha

Zoo Praha chová vzácné a velmi ohrožené antilopy bongo od roku 1988 a dvě letošní nové samičky se staly 50. a 51. narozeným mládětem v historii jejich chovu. Starší již chodí se stádem do výběhu, mladší zatím zůstává s matkou ve stáji.


Jubilejní padesáté narozené mládě antilopy bongo v Zoo Praha je samička, která přišla na svět 12. února 2017. Její matkou se stala samice Miagi, otcem samec Chadim. Mládě už chodí s matkou a stádem ven do výběhu, kde je mohou vidět návštěvníci.


Druhá samička se narodila teprve před několika dny - 22. dubna 2017 a tak je zatím ještě s matkou ve stáji. Jejím otcem je také samec Chadim, matka se jmenuje  Džazíra.


Antilopy bongo jsou jedny z nejpůvabnějších druhů antilop. Jejich typická kaštanová barva srsti se zdánlivě nápadnou světlou kresbou je ve skutečnosti výborným krycím zbarvením v místech, kde bonga žijí. Ve volné přírodě obývají husté lesní podrosty a křoviny v rovníkové Africe, a to i v horách do výšky 4 000 m nad mořem.

Nové mládě antilopy bongo se narodilo 22. dubna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Nové mládě antilopy bongo se narodilo 22. dubna. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Padesáté narozené mládě antilop bongo v historii jejich chovu Zoo Praha již mohou návštěvníci vidět ve výběhu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Padesáté narozené mládě antilop bongo v historii jejich chovu Zoo Praha již mohou návštěvníci vidět ve výběhu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

Pri otváraní letnej sezóny asistoval Nixon

středa, 03. května 2017 06:59

ZOO Košice

Symbolické otváranie brány ZOO sa už tradične stalo súčasťou osláv Dňa mesta Košice. Ani v pondelok 1. mája sa neobišlo bez bravúrneho letu orliaka bielohlavého Nixona, ktorý „priletel“ do Košíc zo Sokoliarskej skupiny sv. Bavona z Banskej Štiavnice. Hlavnú turistickú sezónu v ZOO otvorila viceprimátorka Renáta Lenártová a riaditeľ ZOO Erich Kočner. V prvomájový deň sa návštevníkom predstavila folklórna skupina stacionára sv. Heleny Furčianky. Súčasťou programu bol krst mesačného ťaviatka, ktoré priviedla na svet ťava Vanda. Krstná mama Renáta Lenártová dala samčekovi meno Krištof.

Atmosféru prvomájového dňa si môžete vychutnať aj prostredníctvom fotoobjektívu.
branajpg.jpg

brana1jpg.jpg

brana2jpg.jpg

brana3jpg.jpg
 

Zoo Brno zvítězila v soutěži o odchov roku Bílý slon 2016

neděle, 30. dubna 2017 13:29

ZOO Brno

Cenu Bílý slon získala brněnská zoo za mládě rosomáka sibiřského (Gulo gulo gulo), které se narodilo loni v březnu. Narození každého mláděte rosomáka je považováno za obrovský úspěch, protože rosomáci se v zoologických zahradách rodí jen zřídka.

 

vasil_1000jpg.jpg

 

Právě sameček Vasil byl vůbec první mládě rosomáka, které se narodilo v českých a slovenských zoologických zahradách. Letos porodila samice Nataša navíc v brněnské zoo rovnou trojčata.

Brněnská zoo přihlásila do soutěže také pásovce štětinatého (Chaetophractus villosus) a turaka šedého (Crinifer piscator). Do kategorie expozice roku přihlásila Africkou vesnici, což je uzavřený komplex osmi chýší, které tvoří africkou domorodou osadu.

 

bily-slon_1000jpg.jpg

Zoo Brno získala ocenění v této soutěži také v roce 2006 za kompletní přestavbu expozice vlků, v roce 2008 za odchov dvojčat ledních medvědů, v roce 2011 za expozici Dětská zoo, v roce 2013 za odchov medvědů kamčatských a expozici Beringia a v roce 2015 za voliéru orlů bělohlavých.

Soutěž Bílý slon organizuje už od roku 1994 občanské sdružení Česká zoo ve spolupráci s Unií českých a slovenských zoologických zahrad. Do 23. ročníku soutěže se přihlásilo celkem 15 zoologických zahrad. Slavnostní vyhlášení se konalo ve Fulneku 19. dubna.


 

Mládě orlosupa bradatého

pátek, 21. dubna 2017 08:35

ZOOP Chomutov

 

Lední medvědi se radovali z velikonoční kraslice

sobota, 15. dubna 2017 22:28

ZOO Praha

Velikonoční nadílka u zvířat byla v pražské zoo zahájena už dnes. Jako první se radovala trojice ledních medvědů – Tom, Bora a Berta. Chovatelé jim připravili maketu obří kraslice – plastový sud vyzdobený kaší přilepenými kousky ovoce a zeleniny. Do výběhu jim také přidali krevety a malé čerstvé ryby.

Jako první přišel Tom a na novou hračku chvíli nevěřícně koukal, ovšem během krátké chvíle si jí zabavil pro sebe.  Jeho radost byla veliká, chvíli „kraslici“ objímal a nosil si jí po výběhu, ale brzy se systematicky pustil do jejího obírání. Obě medvědice zatím ochutnávaly připravené ryby, ale čas od času se pokusily Tomovi netradiční sud sebrat. Jejich akční výpady vyvolávaly u přihlížejících návštěvníků salvy smíchu.

Po té, co Tom z „kraslice“ snědl všechnu výzdobu, přišla řada i na Boru s Bertou. Postupně si s maketou hrály obě - na suchu i ve vodě. Nová hračka přilákala do vody dokonce i Boru, která se koupe jenom výjimečně. Několikrát se ve vodě objevili všichni tři medvědi společně, což je také nezvyklé. Na maketě začala být postupně síla stisku medvědích čelistí znát, ale medvědi byli tak nadšení, že si s ní hráli ještě hodně dlouho.  

První velikonoční nadílka tak udělala velikou radost medvědům i návštěvníkům. Další nadělování u zvířat bude pokračovat v neděli u pekari Wagnerových, krkavců a lemurů. V pondělí oslaví své první velikonoce s pomlázkou slůňata Max a Rudi a také sameček gorily Ajabu se svou rodinou.

Obří kraslice měla u  medvědů veliký úspěch. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Obří kraslice měla u  medvědů veliký úspěch. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Se zbytky makety si medvědi ještě dlouho nadšeně hráli, ve vodě i na suchu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Se zbytky makety si medvědi ještě dlouho nadšeně hráli, ve vodě i na suchu. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Nová žirafa přicestovala z Anglie a jmenuje se Nsia

sobota, 15. dubna 2017 21:39

ZOO Praha

Ve středu 12. dubna přicestovala do pražské zoo nová samice žirafy severní núbijské (do září roku 2016 označované jako Rothschildovy). Dnes již byla spojena se stádem, se samcem Johanem se osobně seznámí až v průběhu jara. Návštěvníci tak mohou v pavilonu Africký dům vidět celkem deset žiraf, včetně loňského mláděte Anny.


Nová samice žirafy se jmenuje Nsia a pochází ze zoo v Marwellu, kde se před sedmi roky narodila. Zatím však nebyla zařazena do chovu, a protože pražský samec Johan je k ní geneticky vhodný, doporučil koordinátor chovu její přesun do Zoo Praha. „Nsia by spolu se samicí Farou a samcem Johanem měli do budoucna tvořit hlavní základ naší chovné skupiny núbijských severních žiraf,“ sdělil ředitel zoo Miroslav Bobek.


„Samice byla naložena v Marwellu v úterý 11. dubna brzy ráno a do pražské zoo dorazila ve středu 12. dubna v 15 hodin. Cestu dlouhou téměř 1500 kilometrů a přesun do stáje v novém domově zvládla bez problémů,“ popsala příchod nové žirafy kurátorka Barbora Dobiášová.


Krátce po vyložení se Nsia začala seznamovat se svými novými chovateli a potvrdila, že je to žirafa s velmi klidnou a přátelskou povahou, která ochotně spolupracuje. Dnes byla spojena s ostatními samicemi, které si jí očichaly a v úplném klidu přijaly mezi sebe. Nejvíce byla na Nsiu zvědavá samice Fara, která k nám přišla v roce 2009 ze Švýcarska. Nsiu mohou již návštěvníci vidět v pavilonu a v blízké době půjde se stádem také do venkovního výběhu.


V historii chovu žiraf severních núbijských v pražské zoo se narodilo za čtyřicet sedm let jeho historie 82 mláďat. Nsia je devátá samice, která přišla z jiné zoo, ostatní pocházely vždy z našeho chovu. Žirafy severní núbijské patří mezi nejvíce ohrožený poddruh žiraf. V přírodě žijí v oblasti Ugandy a v Keni. Jejich počty se zde odhadují kolem dvou a půl tisíce zvířat.

Nová samice žirafy severní núbijské v novém domově, krátce po vyložení.  Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Nová samice žirafy severní núbijské v novém domově, krátce po vyložení. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Nsia (na fotografii jde jako první) byla druhý den po příchodu spojena s ostatními samicemi, které ji přijaly bez problémů.  Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Nsia (na fotografii jde jako první) byla druhý den po příchodu spojena s ostatními samicemi, které ji přijaly bez problémů. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Velikonoce v Zoo Brno

čtvrtek, 13. dubna 2017 10:58

ZOO Brno

Oslavte Velikonoce v brněnské zoo! Od pátku do pondělí předvedou své umění mistr sklář a mistr řezbář, v pondělí uvidíte ukázku stříhaní ovcí. Pro děti budou v pátek a v sobotu připravené tvořivé dílničky, kde si vyzkouší například tradiční i netradiční zdobení vajíček, výrobu velikonočních ozdob a seznámí se s postupem pletení pomlázky.  Na neděli jsme nachystali zábavnou soutěžní stezku.

 

V pondělí se můžete zapojit do oblíbeného hledání vajíček v areálu zoo a focení s živými kuřátky. Na své si přijdou i dospělí, pro které budou připravené stánky s velikonočními specialitami, tradiční keramikou a prodej kraslic.

 

V sobotu se navíc koná charitativní jarmark. Stánky a atrakce budou rozmístěné po celé zoo, mapku s podrobným popisem dostane každý návštěvník při koupi vstupenky. Oslavy Velikonoc v Zoo Brno se budou konat za každého počasí od 9 do 18 hodin.

 

velikonoce_2017_700jpg.jpg


 

Dva nové netradiční přírůstky

středa, 12. dubna 2017 22:58

ZOO Praha

Slavné plechové mraveniště v pražské zoo se dnes rozrostlo o dva nové přírůstky a v současné době je tak tvořeno skupinou sedmi Mravenců. Autorem nových soch je umělecký kovář Vítězslav Stoklasa, který společně se synem autora původní skupiny - architektem Janem E. Bártou a ředitelem zoo Miroslavem Bobkem dnes další Mravence představili veřejnosti.

„V pražské zoologické zahradě máme řadu soch, jejichž autory jsou i skutečně významní umělci. Jak jsem si však nedávno znovu ověřil, že zdaleka největší oblibě se těší – plechoví mravenci. V posledních letech byli umístěni v zatáčce poblíž hlavního vchodu, a když jsme ji začali rekonstruovat, doslova nás zavalily dotazy, zda a kdy se tihle mravenci vrátí. Ano, vrátili se. Nemohli se nevrátit,“ vysvětluje ředitel Miroslav Bobek.
Původní Mravence prý někdy začátkem 70. let vyrobil jakýsi kovář, který pracoval pro „kolotočáře“ usídlené v Dolních Chabrech. Alespoň se to tak v zoo dlouho tradovalo. Nedávno jsme se však dozvěděli, že je vytvořil Jan Bárta, který pocházel z rodiny majitelů hotelu Šroubek, ale pracoval v dělnické profesi na Kladně a přivydělával si svářením.

V každém případě prvotní Mravenci vypadali poněkud jinak než ti dnešní, mimo jiné se honosili pouťově krajkovými zadečky, a byli jen čtyři. Postupem let se však proměňovali a obměňovali, přibývali i ubývali.


„Kunsthistorici by pro naše Mravence nejspíš příliš pochopení nenašli, ale nehledě na to jde o skutečně výjimečné dílo. Již čtyři a půl desetiletí probouzí obdiv i obavy u dětí a nostalgické vzpomínky u dospělých. Za vznik Mravenců přitom vděčíme autorovi, jehož jméno bezmála upadlo v zapomnění, a jeho početným následovníkům, kteří nejenom opravovali a upravovali původní mravence, ale také vytvářeli nové. Díky všem těmto tvůrcům jsou naši Mravenci ojedinělí ještě v dalším ohledu: Na rozdíl od ostatních sochařských děl se proměňují v čase. Jako by byli živí,“ dodává Miroslav Bobek.

Jeden ze dvou nových přírůstků. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Jeden ze dvou nových přírůstků. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Fotografie Mravenců ze sedmdesátých let. Foto Petr Zeman, Zoo Praha.

Fotografie Mravenců ze sedmdesátých let. Foto Petr Zeman, Zoo Praha.

Autor dvou nových Mravenců, umělecký kovář Vítězslav Stoklasa (vlevo), společně se synem autora původní skupiny - architektem Janem E. Bártou, nové Mravence představili veřejnosti. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Autor dvou nových Mravenců, umělecký kovář Vítězslav Stoklasa (vlevo), společně se synem autora původní skupiny - architektem Janem E. Bártou, nové Mravence představili veřejnosti. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

 

Ako je to migráciou vtákov

čtvrtek, 06. dubna 2017 16:08

ZOO Košice

Prvou z akcií venovaných Svetovému dňu vtákov bola prednáška Ako je to s migráciou vtákov. Vedúci zoologického oddelenia Ing. Patrik Pastorek ju spojil s prezentáciou ukážok sťahovania vtáctva medzi rôznymi svetovými oblasťami. Plasticky vykreslil riziká, ktorým musia početné kŕdle na svojich cestách čeliť. Predstavil tiež vtáčích rekordmanov, medzi ktorými vedie dažďovník obyčajný, ktorý sa od opustenia hniezda nestaví dva roky, keď sám prvýkrát zahniezdi. Druhým je rybár dlhochvostý, ktorý dvakrát ročne prekoná vzdialenosť medzi oba  pólmi. Treticu uzatvára brehár hrdzavý, ktorý lieta medzi Aljaškou a Austráliou. Záver prednášky, ktorá sa uskutočnila v klubovni Himaláje, patril filmu Putovanie vtákov. Všetci ste vítaní aj na tretej prednáške, ktorá sa uskutoční na rovnakom mieste v nedeľu 9. apríla o 14. hodine. MVDr. Ľuboš Korytár, PhD. sa bude venovať taktiež vtáčej téme v prednáške Na vtáčích krídlach ponad Európu.

 

dsc_0367jpg.JPG

 

dsc_0372jpg.JPG

 

dsc_0375jpg.JPG

 

Na Mezinárodní den ptactva se z Afriky vrátil do Troji první kvakoš s batůžkem

pondělí, 03. dubna 2017 09:36

ZOO Praha

„Ze čtyř kvakošů nočních, kteří byli loni označeni v areálu Zoo Praha satelitními vysílači, se první již vrátil na své hnízdiště. Ornitology Lubomírem Peškem a Karlem Pithartem zde byl pozorován v sobotu 1. dubna (viz fotografie). Poprvé se tak u tohoto druhu podařilo zmapovat cestu do zimovišť a zpět na hnízdiště,“ oznámil ředitel zoo Miroslav Bobek.


Migrace samičky s označením K57 byla nesmírně rychlá, například cesta od afrického pobřeží do zimoviště - tedy i přes celou Saharu - jí trvala pouhých 53 hodin. Zimovala nejprve u řeky v Nigérii, později se přesunula do Mali. Návrat jí překvapivě trval déle, i tak ale v jedné z etap své zpáteční cesty urazila během 34 hodin přes 2200 km!


Projekt satelitního sledování kvakošů nočních organizuje Zoo Praha za podpory Komerční banky.


Samička kvakoše nočního s označením K57 se vrátila na své hnízdiště v pražské zoo. Autor: Lubomír Peške, Zoo Praha.

Samička kvakoše nočního s označením K57 se vrátila na své hnízdiště v pražské zoo. Autor: Lubomír Peške, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Gorily chodí do nově upraveného venkovního výběhu

středa, 29. března 2017 19:19

ZOO Praha

Teplé jarní počasí umožnilo i první vycházku goril do venkovního výběhu. Rodinu tam čekalo překvapení v podobě nových úprav. Chovatelé využili chladné období, kdy gorily nechodily ven, a ve výběhu vyměnili kmeny, umístili nová lana, palandy a hamaku.


Poprvé se gorily do nově upraveného výběhu podívaly o víkendu, v současné době tam chodí každý den. A jak se gorilám úprava výběhu líbila?


„Vše probíhalo dle očekávání, Richard se jako již tradičně bál a zůstal jen na kraji výběhu, ostatní členové rodiny vše bedlivě prozkoumali a potom ochutnávali čerstvou trávu. Lana a nové kmeny, tzv. parkosy, nejvíce prověřili sameček Nuru a jeho matka Kijivu. Nejmladší mládě - malý Ajabu strávil první vycházku na zádech matky Shindy,“ sdělil kurátor primátů Vít Lukáš.

Nově upravený venkovní výběh goril si nejvíce užívá sameček Nuru. Vít Lukáš, Zoo Praha

Nově upravený venkovní výběh goril si nejvíce užívá sameček Nuru. Vít Lukáš, Zoo Praha

Nuru s bratrem Kiburim zvědavě obhlížejí nové kmeny. Vít Lukáš, Zoo Praha

Nuru s bratrem Kiburim zvědavě obhlížejí nové kmeny. Vít Lukáš, Zoo Praha

Malý Ajabu zatím tráví vycházky na zádech své matky Shindy. Vít Lukáš, Zoo Praha

Malý Ajabu zatím tráví vycházky na zádech své matky Shindy. Vít Lukáš, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Štrnáste ťavie mláďa je samček

úterý, 28. března 2017 11:52

ZOO Košice

V sobotu 11. marca sa v košickej ZOO narodilo štrnáste mláďa ťavy dvojhrbej (Camelus bactrianus). Matkou je jedenásťročná samica Vanda, ktorá prišla do Košíc ako ročné mláďa zo ZOO Praha. Na svet doteraz priviedla štyri mláďatá. Prvé tri boli samičky. Práve najnovší potomok, jej štvrté mláďa je samček. Otcom sa stal osemnásťročný samec Rómeo, ktorého sme do Košíc doviezli na začiatku roka 2015 zo ZOOparku Vyškov. Malý samček sa má čulo k svetu, skúsená Vanda sa o neho vzorne stará.

Súčasné stádo tiav pozostáva zo štyroch samíc Vandy, April, Izabely, Gobi a samcov Rómea, Sida a najnovšieho prírastku. Košické stádo je tak najväčším, aké v slovenských ZOO môžete vidieť. Ťavy chováme v dvoch susediacich výbehoch. Trojročnému Sidovi robí spoločnosť dvojročná samica Izabela, ktorá sa narodila u nás. V najbližších dňoch bude chovný samec Rómeo prevezený do ZOOparku Vyškov, odkiaľ bol na určitú dobu zapožičaný do nášho chovu. Následne budú Sid s Izabelou spojení s ostatnými ťavami. Práve Sid by sa mal stať novým plemenníkom v našom chove. Veríme, že sa tejto úlohy zhostí zodpovedne. 
Ťava rodí po približne trinásťmesačnej gravidite jedno mláďa, ktoré váži cca 35 kg. Dojčí ho rok, aj keď potomok po šiestich mesiacoch začína konzumovať tuhú potravu. Ťavy chováme od roku 1988. Prvé mláďa sa narodilo pred pätnástimi rokmi a bol to samček. Divá forma ťavy dvojhrbej patrí k najohrozenejším cicavcom sveta.

 

03-28-17-12-01-04-tavajpg.jpg

 

03-28-17-12-01-20-tava1jpg.jpg

 

Orlosupi v zooparku mají mládě, které se jednou možná vrátí zpět nad Alpy (VIDEO)

pondělí, 27. března 2017 16:07

ZOOP Chomutov

Mládě orlosupa bradatého se vylíhlo pod rodiči 7. března po 58 denní inkubaci. Osmnáctiletý rodičovský pár museli chovatelé bedlivě pozorovat. Přestože vejce snesla samice již před třemi lety, jedná se o první mládě, které společně se samcem odchovává. V prvních dnech po vylíhnutí mláděte s krmením pomáhali chovatelé. Cílem bylo zachovat přirozený odchov, který je pro dravce nejlepší. „Hodně nám pomohla kamera umístěna na hnízdě. Mohli jsme pozorovat, jak se rodičovský pár k mláděti chová, jestli již začal s krmením a jestli mládě prospívá,“ vysvětlil zoolog Miroslav Brtnický. Nyní již probíhá odchov bez našich zásahů, mládě se má k světu a my věříme, že bude úspěšný také proto, že počty vzácných orlosupů bradatých ve volné přírodě klesají. Každé odchované mládě dravce zařazeného do Evropského záchovného programu je velkým úspěchem. V zooparku se podařil umělý odchov orlosupa bradatého před třemi lety. Mladý samec byl později převezen k adoptivním rodičům do rakouské chovné stanice Haringsee, nyní již obývá expozici v Zoo Innsbruck.
orlosup-bradaty_archivjpg.jpg
 

Zoo Praha zahájila 86. sezonu v retro stylu

sobota, 25. března 2017 23:03

ZOO Praha

V sobotu 25. března zahájila Zoo Praha 86. sezonu, která potrvá až do 28. září. Celá akce probíhala v retro stylu, odkazujícím na přivítání 25 000 000. návštěvníka v roce 1975. Právě  70. léta byla pro pražskou zoo, kterou tehdy vedl ředitel Zdeněk Veselovský, velmi úspěšná, a to i v celosvětovém měřítku. V letošní sezoně Zoo Praha přivítá již 60 000 000. návštěvníka!

Dnešního slavnostního zahájení se zúčastnili primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová, 1. místopředseda vlády a ministr financí Andrej Babiš a ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík. „Zoologická zahrada je nejúspěšnější příspěvkovou organizací hlavního města Prahy a my jsme na to velice hrdí.  A uvědomujeme si, že je pro nás svým způsobem závazek i nadále zoologickou zahradu podporovat. Proto bych ráda apelovala i na zástupce městské části Praha Troja, aby se co nejrychleji začalo s výstavbou gorilího pavilonu,“ prohlásila primátorka.

„Projekt nového pavilonu pro gorily je připraven a čekáme, až se podaří vyřešit odvolání, které podala městská část Troja. Každým dnem může přijít povodeň a nemuselo by to tentokrát skončit tak dobře jako v roce 2013,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Do budoucna je důležité, aby vznikla lepší protipovodňová ochrana Zoo Praha a také, aby se zlepšila dopravní obslužnost. To je problém, který trvá už od založení zoo a nejlepším dárkem k jejímu stému výročí by bylo vybudování trati mezi Prahou 6 a Prahou 8 se zastávkou u severní části zoologické zahrady.“

Společně s populárními herci Michalem Dlouhým a Petrou Jungmannovou poté pokřtil nové vydání detektivky „Osamělý mrtvý muž“ od Václava Erbena, jejíž děj je zasazen do pražské zoo. Návštěvníky pozdravily také dvě ikony 70. let  - známý tenista Jan Kodeš a zpěvák Petr Janda, který navíc živě vystoupil s kapelou Olympic Revival.

Krátce po poledni byli na pódium přizváni aktéři z kampaně „Hledáme děti z fotografie“, kteří v létě roku 1975 navštívili Zoo Praha a byli přímými účastníky oslav příchodu 25 000 000. návštěvníka. Po dlouhých 42 letech se jich v areálu zoo znovu společně sešlo šest a opět se vyfotografovali u krájení dortu, ke kterému jim byla servírována káva ve speciálních retro šálcích s tehdejším logem Zoo Praha.

Dalším zajímavým bodem slavnosti byly křtiny tří mláďat varanů komodských, kteří dostali jména Flores, Komodo a Padar. Závěr programu patřil vernisáži výstavy „Úspěšná sedmdesátá“ v Galerii Gočárovy domy, kterou zahájil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek, primátorka hl. města Prahy Adriana Krnáčová a tenista Jan Kodeš.

Po 42 letech se sešlo šest pamětníků příchodu 25 000 000. návštěvníka pražské zoo z roku 1975. Zoo Praha pro ně opět připravila slavnostní dort.  Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Po 42 letech se sešlo šest pamětníků příchodu 25 000 000. návštěvníka pražské zoo z roku 1975. Zoo Praha pro ně opět připravila slavnostní dort.  Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Ředitel Miroslav Bobek při zahájení 86. sezony Zoo Praha s primátorkou hl. města Prahy Adrianou Krnáčovou, 1. místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

Ředitel Miroslav Bobek při zahájení 86. sezony Zoo Praha s primátorkou hl. města Prahy Adrianou Krnáčovou, 1. místopředsedou vlády a ministrem financí Andrejem Babišem a ministrem zdravotnictví Miloslavem Ludvíkem. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

Margayové mají kotě!

středa, 22. března 2017 09:13

ZOO Jihlava

V Zoo Jihlava máme další velkou novinkou. Vzácným kočkovitým šelmám margayům se narodilo 8. února 2017 kotě. Jeho rodiči jsou osmiletý samec Yoro, který žije v jihlavské zoo od roku 2010 a pětiletá samice Hervée, která do Jihlavy přicestovala v březnu loňského roku.

„Tímto odchovem se nám splnil velký sen. Jde o další druh kočkovité šelmy, který se nám podařilo v Jihlavě rozmnožit. Navíc jsme v současnosti jedna ze tří českých a slovenských zoo, která margaye vůbec chová a jako jediná z nich chováme pár, který se navíc podařilo rozmnožit. Radost mám i kvůli samci Yorovi, protože jsme mu dlouho nemohli najít partnerku, na kterou u nás poměrně dlouho čekal.“ sdělila ředitelka zoo Ing. Eliška Kubíková.

 

17310385_10203135788711031_5222805288614360294_ojpg.jpg

 

Zase pohromadě. Slůňata a všechny slonice opět spolu v jednom výběhu

středa, 15. března 2017 10:12

ZOO Praha

V pondělí odpoledne proběhlo úspěšné spojování stáda v Údolí slonů. Po odchodu slonice Donny a její dcery Sity je nyní možné pouštět do výběhu všechny samice včetně slůňat, která si tuto speciální vycházku viditelně užila. Původně bylo stádo rozděleno na dvě skupinky – první tvořila Donna s její dcerou Sitou, a staršími samicemi Gulab a Shanti. Ve druhé byly Janita s potomkem Maxem a Tamara s mladším slůnětem Rudim.


Obě skupiny byly pouštěny do výběhu střídavě kvůli Donně, která se ve stádě začala projevovat silně dominantně po příchodu Janity a Tamary. To byl také důvod, proč Donna se Sitou minulý týden pražskou skupinu slonů opustily.  Spojení obou staronových skupinek proběhlo hladce a nebylo patrné, že by byly někdy rozděleny.


Všichni sloni se ihned začali zajímat o připravené ovocné větve, které byly pro slůňata spíše hračkou než pochutnáním. Pro dospělé slonice však byla hromada naopak vítaným zpestřením jídelníčku. Slůňata se sice chvilku chovala opatrněji, ale ani to jim nezabránilo loudit po dohlížejících chovatelích pamlsky. Max s Rudim se drželi pořád blízko u sebe a často se dotýkali choboty nebo se k velké radosti návštěvníků vzájemně pošťuchovali. Ovocné větve jim sloužily k zábavě a zlepšování motoriky, když se je snažili chobotem zlomit.


Nyní je tedy ve výbězích možné pozorovat celou pražskou skupinu slonic i s mláďaty (nejstarší  Gulab  a Shanti, a dvě maminky Tamaru a Janitu včetně slůňat Rudiho a Maxe, která se narodila v minulém roce). Budou se ve výběhu střídat se sloním býkem Ankhorem, který je tatínkem Rudiho. Za hezkého počasí budou slonice i s mláďaty vypouštěny do výběhu kolem 13. hodiny.

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Tereza Hášová

 

Slonice Donna a Sita dorazily v pořádku do nového domova

středa, 08. března 2017 21:58

ZOO Praha

Slonice Donna a Sita absolvovaly v úterý náročný přesun ze Zoo Praha do zahrady v německém Osnabrücku a jsou v dobré formě. V úterý večer dorazily do nového domova a dnes byly představeny jako nové celebrity tamní zoologické zahrady.


Během úterního rána byly Donna a Sita v Praze naloženy do přepravního kontejneru, který i s oběma zvířaty vážil kolem devíti tun a jeřáb jej přenesl na kamion společnosti, která se na přepravu velkých zvířat dlouhodobě specializuje.  Pro bezpečnost slonic bylo uděláno maximum a po celou dobu převoz sledovala instalovaná kamera v kontejneru. Během cesty také proběhlo několik přestávek, kdy chovatelé slonice kontrolovali osobně.


Celý transport trval přes deset hodin a do Zoo Osnabrück dorazil po deváté hodině večer.  Na místě už je očekával tým z jejich nového domova.  Jako první vyšla ven Sita a když uslyšela známé hlasy chovatelů z pražské zoo, kteří kamion do Německa doprovodili, vyběhla radostně do pavilonu slonů.


Poté ji doprovodila i Donna a obě se začaly choboty seznamovat s dalšími sloními obyvateli – samečky Shantim a Shakrukhem, kteří jsou od nich prozatím odděleni. Společně by se ve venkovním výběhu měli poznat až za pár dní, stejně tak s nejstarším slonem, už 43letým Lukou. A zvyknout si musí i na chovatele z Osnabrücku, kteří dostali od svých pražských kolegů seznam povelů, na které jsou Donna i Sita zvyklé.


„Odchod Donny se Sitou byl vzhledem k budoucímu vývoji ve skupině slonů nezbytný. Pevně věřím, že v novém domově budou obě spokojené,“ prohlásil ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.


Donna přišla do pražské zoo z Rotterdamu v květnu 2012 a v únoru 2013 zde porodila Situ, která se stala prvním v Praze narozeným slůnětem. Donna však v poslední době projevovala agresivní chování vůči ostatním slonicím a tak musela pražskou skupinu slonů opustit. A Sita logicky potřebuje být s matkou. Donna očekává narození dalšího potomka, který by se měl narodit na podzim.

Donna a Sita se v novém domově již krátce po vyložení začaly seznamovat s mladými samci ve vedlejším boxu. Foto Ireneusz Dabrowski, Zoo Praha.

Donna a Sita se v novém domově již krátce po vyložení začaly seznamovat s mladými samci ve vedlejším boxu. Foto Ireneusz Dabrowski, Zoo Praha.

Slonice Sita těsně před odjezdem z pražské zoo. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Slonice Sita těsně před odjezdem z pražské zoo. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha.

Jiří Novák

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 9 z 65


Změkčovače vody pro domácí použití. Potřebujete stavební Jeřáby ? Vytvoříme Vám Nový shop.