Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
13.08. 2018 Pakoňom sa v Košiciach darí
ZOO Košice V spoločnom stáde zebier Chapmanových (Equus quagga chapmanni) a pakoní modrých pásavých (Connochaetes taurinus taurinus) pribudli dve mláďatá. ...
10.08. 2018 Mezinárodní den slonů v Zoo Ostrava
ZOO Ostrava Ostravská zoologická zahrada se opět připojuje k mezinárodní akci věnované největším suchozemským savcům. Cílem akce je představit návštěvníkům ...
09.08. 2018 Pražským gibonům stříbrným se narodilo další vzácné mládě
ZOO Praha V pondělních ranních hodinách se v Zoo Praha narodilo druhé mládě gibona stříbrného a zatím si vede velmi dobře. V České republice tento ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
    1  2  3  4  5
  6  7  8  9101112
13141516171819
20212223242526
2728293031  
Novinky


Hledáme děti z fotografie

středa, 01. února 2017 11:32

ZOO Praha

V roce 1975 přivítala Zoo Praha svého 25 000 000. návštěvníka. Rádi bychom jeho - i další děti, které navštívily zoologickou zahradu spolu s ním a jsou zachyceny na archivní fotografii - vyhledali a pozvali na slavnostní zahájení letošní hlavní sezóny. Obracíme se proto na veřejnost s žádostí o pomoc při hledání dětí z fotografie. Připojujeme ještě malou nápovědu: jednalo se o cvičence, kteří do zoo zavítali v rámci Spartakiády.

„Dobu vzniku snímku a plánovaného setkání s jeho aktéry dělí nejen 42 let, ale především 35 000 000 návštěvníků Zoo Praha,“ vysvětluje ředitel Miroslav Bobek. „Skutečně, letos na jaře přivítáme již 60 000 000. návštěvníka a tuto výjimečnou událost jsme se rozhodli oslavit trochu netradičním způsobem.“

V souvislosti s tímto pátráním spustila Zoo Praha outdoorovou kampaň, která se nese v duchu poloviny 70. let.

„Pojetí kampaně je zcela netradiční, poplatné duchu 70. let a komunistických nástěnek s hobrou a rezavým připínáčkem. Není to však osamělý vystřel do tmy, kampaň doplní retro řada dárkových předmětů,“ doplňuje odborný poradce pro marketing a PR Vít Kahle.

I zahájení letošní hlavní sezóny, které proběhne v sobotu 25. března, se ponese v retro stylu připomínajícím polovinu 70. let. Navzdory tehdejším podmínkám plánovaného socialistického hospodářství totiž již tehdy dosahovala Zoo Praha, kterou vedl legendární Zdeněk Veselovský, nepřehlédnutelných úspěchů.

Ti, kdo poznají děti z fotografie, se na nás mohou obracet prostřednictvím e -mailu Tato emailová adresa je chráněna před spamboty, abyste ji viděli, povolte JavaScript . (další informace naleznete ve speciálu po kliknutí ZDE). Zoo Praha však uvítá i další zajímavé vzpomínky, postřehy, zážitky i případné fotografie z té doby. Všechny nalezené děti z fotografie a „detektivy“, kteří nám je prokazatelně pomohou nalézt, pozveme na zahájení hlavní sezony a pět nejzajímavějších příspěvků (vzpomínek, fotografií apod.) odměníme roční vstupenkou do Zoo Praha a dalšími cenami.

Nová kampaň Zoo Praha – Hledáme děti z fotografie.
Nová kampaň Zoo Praha – Hledáme děti z fotografie.

Jana Myslivečková
 

V Brně se svezete šalinou, která láká k návštěvě brněnské zoo

úterý, 31. ledna 2017 16:08

ZOO Brno

Medvědi, žirafy, surikaty a také tygr Vám budou dělat společnost, pokud se svezete tramvají propagující brněnskou zoologickou zahradu. Zvířata, vyobrazená na karoserii tramvaje, lákají k návštěvě zoo sloganem: přijďte… ještě blíž. Od června se navíc v tramvaji dozvíte novinky k připravované expozici lvů, která by se měla letos v Zoo Brno otevírat.

 

salina1jpg.jpg

Dopravní podnik města Brna (DPMB) poskytl brněnské zoo reklamní plochu pro celoplošný polep na tramvaji typu K2. Jako poděkování DPMB uspořádala Zoo Brno dětský den pro děti zaměstnanců DPMB v areálu zoologické zahrady a věnovala DPMB 500 rodinných vstupenek. DPMB se také stal partnerem Zoo Brno.

 

Náklady na tisk a polep tramvaje dosáhly 115 tisíc korun.

salina2jpg.jpg

 

 

Ôsme mláďa priamorožcov šabľorohých

úterý, 31. ledna 2017 14:59

ZOO Košice

Pred desiatimi dňami sa samici priamorožca šabľorohého (Oryx dammah) narodilo mláďa. Matkou sa stala štvorročná samica Ainka. Je to jej druhé mláďa, prvýkrát rodila v roku 2015. Potomkovi odovzdáva ukážkovú pozornosť a starostlivosť. Otcom malého oryxa je šesť a pol ročný samec Tony, ktorý pricestoval do košickej ZOO v roku 2014. U tohto druhu antilop je prirodzené, že matky mláďatá „odkladajú“. Znamená to, že mláďatá v ranom veku ležia v nenápadnom úkryte prikrčené k zemi, zatiaľ čo ich matky sa pasú neďaleko. Tie ich chodia niekoľkokrát denne nadájať. Keď mláďatá podrastú a zmocnejú, začnu svoje matky nasledovať.

Tento druh antilopy je v prírode vyhynutý. Dôvodom bol hlavne lov miestnych domorodcov (pre mäso a dlhé rohy). Predtým boli priamorožce početne rozšíreným cicavcom v saharských oblastiach. Záchranárske opatrenia odštartovali v 60. rokoch 20. storočia. V roku 1996 chovali zoologické záhrady a parky po celom svete viac ako 1 250 priamorožcov šabľorohých a na rančoch v Texase ďalších 2 145 jedincov. Celé stádo existuje v prírodnom parku v Tunisku, kde je plánovaná následná reintrodukcia odchovaných jedincov späť do prírody.

 

primorozecjpg.jpg

 

01-31-17-03-01-04-primorozec1jpg.jpg

 

„SKORO VŠECHNO O ZOO“ - výstava k 60. výročí založení Zoo Jihlava

pondělí, 30. ledna 2017 06:58

ZOO Jihlava

Zanedlouho začne v Muzeu Vysočiny v Jihlavě výstava k 60. výročí založení jihlavské zoo nazvaná „SKORO VŠECHNO O ZOO“. Pro návštěvníky bude otevřena od 8. února do 2. dubna 2017 každý den kromě pondělí vždy od 9 do 12 a od 12:30 do 17 hodin.

Výstava bude nejen pro pamětníky, ale skutečně pro celou rodinu. Součástí expozice budou nové i historické informace o zoo, pohlednice, plakáty, trojrozměrné exponáty, dětský hrací koutek i třeba ukázka veterinárních nástrojů. Návštěvníci navíc budou moci soutěžit o roční permanentku do zoo ve hře „Dětská stopa“, nebo ve fotosoutěži.

Součástí výstavy bude 28. února 2017 od 17 hodin i stejnojmenná přednáška „SKORO VČECHNO O ZOO“. Nejen o historii zoo bude v malovaném sále Muzea Vysočiny vyprávět Ing. Eliška Kubíková, ředitelka jihlavské zoo.

zoo-vystava-dve053mensijpg.jpg

 

Mláďata na sněhu i ve stájích

pátek, 27. ledna 2017 09:41

ZOO Praha

Přes mrazivé počasí vítá Zoo Praha na svět nové přírůstky. Od počátku roku se narodilo a vylíhlo již 24 mláďat deseti druhům zvířat. Patří k nim především kopytníci.

Zoo Praha se rozrůstá i v zimním období. Na svět přišla zvířata uvnitř svých zateplených obydlí i ve venkovním mrazu. Některá z nich dokonce přímo před zraky návštěvníků, jako například sameček lamy guanako, který se narodil na Tři krále ve výběhu. Necelé dva týdny poté se ve stejné skupině lam narodila i malá samička, a tak si nyní mohou obě mláďata užívat zasněženého výběhu společně. Lamy guanako jsou původem z horských oblastí jižní Ameriky, mrazům jsou dobře přizpůsobené hustou srstí, a tak je návštěvníci mohou vidět venku každý den.


Dalším letos narozeným mládětem z řad kopytníků je i voduška abok. Sameček Holly se narodil 18. ledna matce Luise a otci Dexterovi. Jedná se celkem o 26. mládě tohoto afrického sudokopytníka narozené v pražské zoo. Vodušky abok ve volné přírodě obývají vlhké savany a mokřady jižního Súdánu a Etiopie, a tak, na rozdíl od lam guanako, novorozený sameček Holly přebývá zatím v teple zázemí.

Mláďata lam guanako ve výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Mláďata lam guanako ve výběhu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sameček Holly, mládě vodušky abok. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Sameček Holly, mládě vodušky abok. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Rekordná návštevnosť záhrad UCSZOO

čtvrtek, 19. ledna 2017 15:17

ZOO Košice

Zoologické záhrady v Českej republike a na Slovensku navštívilo v roku 2016 takmer 7,3 milióna návštevníkov, čo je o 10% viac ako v roku 2015. Naša ZOO nie je jediná, ktorá zaznamenala rekord v návštevnosti. Medzi 19 zoologickými záhradami, ktoré sú združené v Únii českých a slovenských ZOO (UCSZOO) je takýchto záhrad ďalších šesť. Sú to Děčín, Hodonín, Jihlava, Zlín, Praha a Spišská Nová Ves. Po prvýkrát v histórii neprišlo do žiadnej ZOO menej ako stotisíc návštevníkov. Spišská Nová Ves pokorila prvý raz túto hranicu o viac ako 9 000 ľudí. Najviac návštevníkov spomedzi zoologických záhrad USCZOO navštívilo pražskú ZOO a to viac než 1,448 milióna. Druhou najvyhľadávanejšou je ZOO Zlín – Lešná, do ktorej zavítalo takmer 670 tisíc turistov. Treťou najnavštevovanejšou zoologickou záhradou s takmer 540 tisícovou návštevnosťou je ZOO Dvůr Králové.  Pol miliónovú hranicu prekonala aj ZOO Ostrava. Slovenské záhrady po prvý krát v histórii navštívilo dokopy viac ako milión návštevníkov. Okrem počasia sa na zvýšenej návštevnosti podieľali tiež obavy ľudí z cestovania do zahraničia, ale aj nové pavilóny a atraktívne druhy zvierat.

 

Maxmilián koupel miluje, Rudolf zatím zkouší vodu pouze z okraje bazénu

čtvrtek, 19. ledna 2017 10:38

ZOO Praha

Pravidelné mytí slonů tlakovou vodou je v pražské zoo součástí každodenní péče, kterou si tato zvířata se silnou, ale přesto citlivou kůží, náramně užívají. Sloni mají vodu velmi rádi, a proto mají ve vnitřní části pavilonu také bazén s vodou o teplotě 23 °C. Samostatný přístup k němu mají střídavě všichni sloni včetně samce Ankhora. Slonice Tamara s Janitou však v současné době mohou do bazénu pouze v doprovodu chovatelů. Jejich mláďata se totiž musí postupně naučit, jak se při koupeli v bazénu mají chovat.

Starší Maxmilián je samozřejmě zkušenější a koupel už doslova miluje. V bazénu se potápí, cáká kolem sebe a vodu stříká chobotem na matku i chovatele, kteří ho do vody doprovází. Mladší Rudolf je zatím velmi opatrný a vodu zkoumá z uctivé vzdálenosti kraje bazénu. Postupně se však osměluje a časem budou obě slůňata řádit ve vodě spolu, podobně jako to teď dělají na souši. Koupání slonů je zakončeno jejich přechodem k pískovišti, kde se vyválejí a potom s chutí využívají „drbací“ stěnu.

Slonice Janita a Tamara se slůňaty se koupou zhruba jednou týdně, denně je chovatelé myjí tlakovou vodou. Chovatel Aleš Doležal se samicí Janitou a Maxem. Petr Hamerník, Zoo Praha

Slonice Janita a Tamara se slůňaty se koupou zhruba jednou týdně, denně je chovatelé myjí tlakovou vodou. Chovatel Aleš Doležal se samicí Janitou a Maxem. Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Malý Rudi zatím vodu pouze zkoumá ze břehu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý Rudi zatím vodu pouze zkoumá ze břehu. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Baby boom v stáde oviec kamerunských

úterý, 17. ledna 2017 15:29

ZOO Košice

Za posledné štyri dni sa  narodili v stáde oviec kamerunských štyri mláďatká. Tri ovečky a jeden baran rozšírili šesťčlennú skupinu, ktorá pozostáva z jedného barana a piatich oviec. Ovce kamerunské chová košická ZOO takmer od začiatku svojho otvorenia. Ide o plemeno pochádzajúce z Afriky, ktoré sa adaptovalo na naše klimatické podmienky. Na rozdiel od ostatných u nás chovaných plemien, ovce kamerunské nemajú vlnu. Ich telo pokrýva krátka srsť, ktorá býva v rôznych odtieňoch hnedej, tiež biela a čierna, alebo v kombinácii týchto farieb. V košickej ZOO sa doteraz narodilo 89 mláďat. Časť potomkov skončila v súkromných chovoch, tiež v iných zoologických záhradách ako osvieženie krvi v chove.

dsc_0105jpg.JPG

 

dsc_0117jpg.JPG

 

dsc_0120jpg.JPG

 

I v silném mrazu si zvířata na větvích z vánočního smrku ze Staroměstského náměstí pochutnala

středa, 11. ledna 2017 22:12

ZOO Praha

Dnes začalo v pražské zoo zkrmování větví z vánočního stromu ze Staroměstského náměstí. Některé druhy zvířat dostaly obrovské smrkové větve do výběhu, některé v teple svých pavilonů. Ani silný mráz nezabránil tomu, aby si tak na větvích a i menších stromcích z povánoční neprodané zásoby pochutnali třeba bizoni nebo zubři. Největší radost opět zavládla v Pavilonu slonů, kde se slonice se slůňaty doslova přetahovaly. Slůňata, na rozdíl od svých matek stromky ještě pochopitelně nejedí, ale považují je za skvělou zábavu. Zásoba vánočních stromků vydrží zoo ještě na minimálně dva týdny, takže se návštěvníci mohou těšit na zajímavou podívanou.

 

Ani dnešní silný mráz nezabránil bizonům, aby si pochutnali na větvích z vánočního smrku ze Staroměstského náměstí. Petr Hamerník, Zoo Praha.

Ani dnešní silný mráz nezabránil bizonům, aby si pochutnali na větvích z vánočního smrku ze Staroměstského náměstí. Petr Hamerník, Zoo Praha.

U zubrů bylo také veselo, větve a stromky létaly vzduchem po celém výběhu. Petr Hamerník, Zoo Praha

U zubrů bylo také veselo, větve a stromky létaly vzduchem po celém výběhu. Petr Hamerník, Zoo Praha

Největší radost zavládla v pavilonu slonů, kde se slůňata, zejména Maxmilián, se svými matkami o větve a stromky doslova přetahovala. Petr Hamerník, Zoo Praha.

Největší radost zavládla v pavilonu slonů, kde se slůňata, zejména Maxmilián, se svými matkami o větve a stromky doslova přetahovala. Petr Hamerník, Zoo Praha.

 

Jana Myslivečková

 

 

 

Návštevnosť roku 2016 prekonala všetky rekordy

pondělí, 09. ledna 2017 09:45

ZOO Košice

Zoologická záhrada Košice má z pohľadu návštevnosti za sebou najúspešnejší rok v histórii. V roku 2016 prešlo jej bránami vyše 230 tisíc návštevníkov. ZOO tak o 5 tisíc návštevníkov prekonala rekord z roku 2013, keď sa o návštevnícky boom pričinilo otvorenie DinoParku. Najsilnejšími mesiacmi boli jún, júl a august, keď do areálu ZOO zavítalo 140 tisíc návštevníkov. Top mesiacom sa stal august s doteraz neprekonaným počtom 51 500 návštevníkov. V porovnaní s rokom 2015 prišlo do ZOO o 30 tisíc návštevníkov viac. Pätnásťpercentný nárast kopíruje nárast turistov v cestovnom ruchu na Slovensku. Vyše 20 percent návštevníkov tvorili zahraniční turisti, často využívajúci rýchlejšie spojenie z Tatier.
Okrem počasia, ktoré v rozhodujúcej miere ovplyvňuje návštevnosť, sa o tento úspech pričinila aj bohatá ponuka programov. Popri príležitostných akciách išlo o veľmi populárny prímestský tábor, v ktorom z kapacitných dôvodov nevieme uspokojiť všetkých záujemcov, ale najmä Noc v ZOO, kde záujem v porovnaní s vlaňajškom stúpol trojnásobne. Mimoriadny ohlas verejnosti zaznamenal druhý ročník Európskej noci netopierov, ktorú ZOO organizuje v spolupráci so Spoločnosťou na ochranu netopierov. Do širokej ponuky výchovno-vzdelávacích akcií pre verejnosť vlani pribudli aj dve novinky. V Michalovciach sa ZOO v rámci sviatku detí predstavila na dvojdňovom podujatí , ktoré navštívilo vyše tritisíc detí materských a žiakov základných škôl. Vyše 1100 návštevníkov ZOO privítala aj na prvej výstave svojho druhu 30 sezón ZOO Košice, ktorú sprístupnila verejnosti vo Východoslovenskom múzeu. O kvalitatívny posun výchovno-vzdelávacieho programu sa ZOO v minulom roku pričinila aj vďaka projektu financovaného z prostriedkov Environmentálneho fondu SR. Okrem novej vzdelávacej miestnosti pribudli v areáli dve hracie interaktívne zóny pre najmenších návštevníkov, a to deti predškolského veku. Verejnosti začala slúžiť aj nová klubovňa v centrálnej zóne areálu Himaláje.
V areáli pribudli nové chovné zariadenia pre damany kapské, voliéry v návštevníckom okruhu Altaj a na sklonku roka voliéra pre dravce v blízkosti chovného zariadenia pre tučniaky. V chovateľskej oblasti boli najväčším úspechom prvé odchovy kariamy červenozobej a kriticky ohrozenej kačice Bernierovej. Opakovaný úspech sme dosiahli v skupine lemurov kata, ktorá sa rozrástla o ďalšie mláďa. Štyri prírastky rozšírili kŕdeľ tučniakov. Chovateľov potešili mláďatá ťavy dvojhrbej, zebry Chapmanovej, nemenej prírastok kozorožca sibírskeho, ktorý sa tu narodil po 22 rokoch. Dovedna v roku 2016 pribudlo v chovných zariadeniach vyše 200 mláďat, ktoré sa stali lákadlom pre návštevníkov. Veľkej pozornosti sa tešil švédsko-nemecký pár tuleňov obyčajných, ale aj výbeh plameniakov. Príchodom čílskych plameniakov sa košická ZOO stala chovateľom druhovo najväčšej kolekcie plameniakov na Slovensku. Košická ZOO zaznamenala úspech aj na medzinárodnom poli. V roku 2016 sa stala plnoprávnym členom Európskej asociácie zoologických záhrad a akvárií (EAZA).
567jpg.jpg
 

V mrazech přišlo na svět mládě lamy guanako

pondělí, 09. ledna 2017 08:38

ZOO Praha

Také v mrazivém počasí přichází v pražské zoo na svět nový život. Mládě lamy guanako se narodilo v pátek 6. ledna ve výběhu a návštěvníci tak viděli jeho příchod na svět.

Matkou, která svého potomka porodila v pátek ve výběhu, se stala šestiletá samice. Otcem je nový tříletý samec Nestor, který pochází z Tierparku Berlín a do chovu byl zapojen poprvé. Bylo zjištěno, že mládě je sameček a matka se o něj dobře stará.


Guanaka jsou divokým druhem lam, které bývaly v přírodě běžné, ale v poslední době jejich počty stále klesají. Žijí na suchých vysokohorských pampách Jižní Ameriky. Mají hustou a jemnou srst, která je dobře chrání před chladem. Ve své domovině obývají nadmořské výšky do 5000 m, takže nízké teploty jim nedělají žádné problémy. Chovatelé však matku s mládětem raději alespoň na prvních několik dní oddělili do vytápěné stáje.

Novorozené mládě lamy guanako s matkou ve výběhu.  Petr Hamerník, Zoo Praha.

Novorozené mládě lamy guanako s matkou ve výběhu.  Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý sameček krátce po svém narození. Petr Hamerník, Zoo Praha

Malý sameček krátce po svém narození. Petr Hamerník, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

Zoo Jihlava se raduje z rekordní návštěvnosti

pondělí, 09. ledna 2017 07:26

ZOO Jihlava

Jihlavská zoo je trvale nejoblíbenější turistický cíl na Vysočině. Důkazem je další nárůst počtu návštěvníků během roku 2016, kdy jejími branami prošlo více jak 330 tisíc obdivovatelů zvířat a přírody. Výrazný nárůst zájmu způsobily nové druhy zvířat, nové expozice, zkvalitnění služeb v zoo i příznivé počasí.

Zoo Jihlava navštívilo během roku 2016 celkem 334 543 lidí. To je téměř o 60 000 návštěvníků více než v předloňském roce, což je nárůst skoro o 22%.

Dosavadní rekord v návštěvnosti, 285 558 lidí, byl z roku 2014 a jihlavská zoo ho překonala již na začátku měsíce září 2016 a ještě koncem září překročila i magickou hranici 300 000 návštěvníků. Loňské nejsilnější měsíce byly tradičně červenec se 74 357 lidmi a srpen se 77 589 lidmi. Zároveň byly tyto dva měsíce nejnavštěvovanějšími v celé historii jihlavské zoo.

V letošním roce čeká Zoologickou zahradu Jihlava významné jubileum, kdy uplyne 60 let od jejího založení. Proto na tento rok chystáme celou řadu akcí jako součást oficiálních oslav. Naším hlavním letošním cílem je spolu s návštěvníky oslavit tyto kulaté narozeniny jihlavské zoo. Zároveň chceme návštěvníkům touto formou poděkovat za jejich přízeň, které si nesmírně vážíme.

banner-novy-navstejpg.jpg

 

Dračí nový rok

čtvrtek, 05. ledna 2017 11:38

ZOO Praha

V Zoo Praha skončil starý a začal nový rok líhnutím vzácných varanů komodských označovaných také jako „komodští draci“. Na přelomu roku se vylíhlo celkem 18 varanů od dvou samiček. Jejich babičkou je slavná varaní samička Aranka. Zoo Praha patří v chovu varanů komodských ke světové špičce.

Z vajec varaních sester Raunchy a Stříbřenky (mláďat Aranky a Draca) se na přelomu roku vylíhlo po přibližně 200 dnech inkubace 18 varanů komodských. Otcem je sameček Rakastan, který do Zoo Praha přicestoval v roce 2012 ze zoologické zahrady v Los Angeles. Na Silvestra se dle vrchní chovatelky Nataši Velenské pár znovu pářil, a tak dostalo mládě narozené na Nový rok jméno Kámasútra. Čerstvě vylíhlá mláďata měří i s délkou ocasu kolem 45 centimetrů a váží něco málo přes sto gramů. Na rozdíl od dospělých jedinců mláďata varanů komodských žijí stromovým způsobem života a jsou výrazně pestřeji zbarveni. „Mladí varani potřebují velmi intenzivní péči, a tak budou prvních několik měsíců v zázemí, než se přestěhují už jako dospívající jedinci do expozice v Pavilonu velkých želv,“ informuje o čerstvě vylíhlých varanech kurátor chovu plazů Petr Velenský.


Odchov varanů komodských je v lidské péči velmi náročný. Zoo Praha zavedla po příchodu Aranky v roce 2004 ojedinělou metodiku chovu, která se vymykala dosud známým chovatelským standardům, a tak v roce 2007 uspěla s odchovem jako první mezi zoologickými zahradami evropského kontinentu. Od té doby se Aranka stala rekordmankou. Z jejích sedmi snůšek se vylíhlo celkem 47 mláďat. Letos je to však poprvé, co se v Zoo Praha líhnou mláďata jejím potomkům. „Až teprve dosažení druhé generace poskytuje jasný důkaz toho, že zvolené podmínky jsou vhodné pro tento druh“ vysvětluje Velenský letošní první úspěch Zoo Praha.

Líhnutí varana komodského. Foto Petr Velenský

Líhnutí varana komodského. Foto Petr Velenský

 

Mládě varana komodského ukrývající se ve vegetaci. Foto Petr Velenský

Mládě varana komodského ukrývající se ve vegetaci. Foto Petr Velenský

 

Mladý samec varana komodského v Pavilonu velkých želv. Foto Petr Velenský

Mladý samec varana komodského v Pavilonu velkých želv. Foto Petr Velenský

 

Anna Štindlová

 

Nejlepší rok Zoo Praha

pondělí, 02. ledna 2017 13:15

ZOO Praha

 

V posledním dni roku 2016 má Zoo Praha na kontě přesně 1 448 353 návštěvníků. Vyšší návštěvnosti dosud nikdy nedosáhla. Rok 2016 však pro ni byl velmi úspěšný i v dalších oblastech. Sestavili jsme přehled deseti nejdůležitějších událostí.

#ibisdozoo

V noci na 1. března poškodil těžký mokrý sníh voliéru, ze které se po Praze a okolí rozletělo 18 vzácných ibisů skalních. Ředitel Zoo Praha požádal o pomoc veřejnost a díky tisícovkám hlášení a velkému nasazení řady dobrovolníků se všech 18 ibisů podařilo postupně pochytat a vrátit do zoo. Akci, která byla spojena s hashtagem #ibisdozoo, později odborníci ohodnotili jako vynikající příklad krizové komunikace a zařadili ji také do první pětice nejlépe hodnocených mediálních kampaní roku 2016.

Dva týdny trval hon na uprchlé ibisy. Na tomto snímku je odchyt jednoho z uprchlíků do nárazové sítě v Říčanech. Foto Rudolf Flachs

Dva týdny trval hon na uprchlé ibisy. Na tomto snímku je odchyt jednoho z uprchlíků do nárazové sítě v Říčanech. Foto Rudolf Flachs

 

Pocta zakladateli Zoo Praha
U příležitosti zahájení 85. sezony Zoo Praha byla 25. března poblíž hlavního vchodu slavnostně odhalena busta zakladatele Zoo Praha prof. Jiřího Jandy (1865-1938). Po mnoha a mnoha letech se mu tak v zoo dostalo důstojného připomenutí. V tento den byla v zoologické zahradě také otevřena unikátní výrobna papíru ze sloního trusu.Prof. Jiří Janda věnoval podstatnou část svého života úsilí o zřízení pražské zoologické zahrady a stal se i jejím prvním ředitelem. Foto archív Zoo Praha

Prof. Jiří Janda věnoval podstatnou část svého života úsilí o zřízení pražské zoologické zahrady a stal se i jejím prvním ředitelem. Foto archív Zoo Praha

 

První „stoprocentně“ pražské slůně
Nad ránem 5. dubna se slonici Janitě narodil sloní sameček. Při porodu asistovali chovatelé a jen díky jim proběhl úspěšně. Jde o první slůně ve více než osmdesátileté historii chovu slonů, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato. Za účasti ministrů zahraničí Srí Lanky a České republiky Mangaly Samaraweery a Lubomíra Zaorálka dostal v červnu tento sloní sameček jméno Maxmilián (podle císaře Maxmiliána II. Habsburského).

První „stoprocentně pražské“ slůně. Max ve věku tří dnů. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

První „stoprocentně pražské“ slůně. Max ve věku tří dnů. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha


Gorilí zázrak
Gorilí sameček, který následně dostal jméno Ajabu – svahilsky zázrak – se nečekaně narodilo samičce Shindě 24. dubna. Nikdo nevěřil, že čtyřiadvacetiletá samice, která v minulosti několikrát potratila, se ještě dočká potomka. Nečekaný porod byl velkým překvapením nejen pro veřejnost, ale i pro pracovníky Zoo Praha.

Gorilí sameček Ajabu se nečekaně narodil čtyřiadvacetileté Shindě. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Gorilí sameček Ajabu se nečekaně narodil čtyřiadvacetileté Shindě. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Zdvojený transport koní Převalského
Transport koní Převalského do Mongolska proběhl již po šesté. Tentokrát byly ovšem letounem Armády ČR nejen přepraveny čtyři klisny z Prahy do přísně chráněné oblasti Gobi B, ale uskutečnil se i vnitromongolský transport tří klisen a jednoho hřebce, a to z národního parku Chustaj rovněž do Gobi B. Počet koní Převalského přepravených ve spolupráci Zoo Praha a Armády ČR se tak zvýšil na 27.

Noční vypouštění koní Převalského do aklimatizační ohrady v Gobi. Foto Václav Šilha, Zoo Praha

Noční vypouštění koní Převalského do aklimatizační ohrady v Gobi. Foto Václav Šilha, Zoo Praha

 

Významný krok pro další rozvoj Zoo Praha
V srpnu schválila Rada hl. m. Prahy koncepci rozvoje Zoo Praha. Pro příští léta se počítá s výstavbou nového pavilonu goril, expozice australské fauny, nový prostor pro lední medvědy a pavilonu pro pandy velké. Magistrát hl. m. Prahy začal rovněž prověřovat možnosti, jak zlepšit dopravní obslužnost zoo.

Koncepce rozvoje Zoo Praha počítá i s expozicí australské fauny, jejímiž hlavními „hvězdami“ by měli být ďábli medvědovití. Tento snímek byl pořízen v Healesville Sanctuary u Melbourne. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha

Koncepce rozvoje Zoo Praha počítá i s expozicí australské fauny, jejímiž hlavními „hvězdami“ by měli být ďábli medvědovití. Tento snímek byl pořízen v Healesville Sanctuary u Melbourne. Foto Miroslav Bobek, Zoo Praha


Dva sloní císaři

Dvě slůňata během jednoho roku, to je úspěch, o kterém se nikomu v Zoo Praha dříve ani nesnilo a který jí mohou závidět i ty největší a nejbohatší zoologické zahrady. Druhé slůně, opět sameček, se narodilo 7. října. Jeho matkou je slonice Tamara a v jejím případě se porod obešel bez asistence chovatelů. Slůně dostalo jméno Rudolf (podle císaře Rudolfa II.) a v Zoo Praha tak nyní žijí dva „sloní císaři“.
Sloní sameček Rudolf ve věku tří týdnů společně se starším Maxem. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Sloní sameček Rudolf ve věku tří týdnů společně se starším Maxem. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jane Goodall v Zoo Praha
Zoo Praha ve spolupráci s Přírodovědeckou fakultou Univerzity Karlovy pozvala do hlavního města legendární primatoložku a ochránkyni přírody Dr. Jane Goodall. Ta velice ocenila projekt Toulavý autobus, který Zoo Praha realizuje v Kamerunu, a projevila zájem o spolupráci. Při prohlídce zoologické zahrady ji nejvíce zaujal Pavilon goril a jeho obyvatelé.
V prosinci navštívila Zoo Praha legendární primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Václav Šilha, Zoo Praha

V prosinci navštívila Zoo Praha legendární primatoložka a ochránkyně přírody Jane Goodall. Foto Václav Šilha, Zoo Praha

 

Svatý grál herpetologů
Zoo Praha se podařilo získat „svatý grál herpetologů“ – sedm varanovců bornejských. Tento endemický plaz zůstával po desítky let velice tajemný a jen málo odborníků mělo možnost ho vidět ve volné přírodě. V zoologických zahradách se ho chová na celém světě jen hrstka jedinců. Do budoucna se Zoo Praha chce podílet na vytvoření evropského chovného programu, který by dal v lidské péči vzniknout záchovné populaci těchto ohrožených živočichů.
Samička varanovce bornejského, která je k vidění v nokturnu Indonéské džungle. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

Samička varanovce bornejského, která je k vidění v nokturnu Indonéské džungle. Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Historicky nejvyšší návštěvnost
Návštěvnost přinesla v roce 2016 hned několik rekordů, miliontého návštěvníka přivítala zahrada již 16. srpna. V neděli 4. prosince byla dokonce překročena hranice 1 400 000, což je nejvyšší návštěvnost od otevření pražské zoo v roce 1931. Předchozí rekord byl z roku 2014, kdy se do zoo přišlo podívat celkem 1 382 243 návštěvníků. K 31. prosinci letošního roku si Zoo Praha prohlédlo 1 448 353 osob. K poslednímu dni roku 2016 měla Zoo Praha na kontě také 1 323 v tomto roce narozených či vylíhlých mláďat v 229 druzích savců, ptáků a plazů.

V roce 2016 prošlo branami Zoo Praha 1 448 353 návštěvníků! Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

V roce 2016 prošlo branami Zoo Praha 1 448 353 návštěvníků! Foto Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Slůně dnes dostalo jméno – v Zoo Praha žijí dva císaři

středa, 28. prosince 2016 09:14

ZOO Praha

V úterý 28. 12. proběhly v pražské zoo křtiny druhého „stoprocentně pražského“ slůněte, které se narodilo samici slona indického Tamaře 7. října 2016. Za účasti významných hostů – primátorky hlavního města Prahy Adriany Krnáčové, náměstka primátorky Petra Dolínka, profesora Josefa Kouteckého a dalších – dostal malý sameček jméno Rudolf, (zkráceně Rudi), podle císaře Rudolfa II.


Jméno druhého slůněte, které se v Zoo Praha nejen narodilo, ale bylo zde i počato, zvítězilo v hlasování veřejnosti, které probíhalo od 1. listopadu do 12. hodin dnešního dne. Hlasující měli možnost vybírat ze tří návrhů jmen – Hanno, Nandimithra a Rudolf.


Vítězné jméno Rudolf bylo mezi návrhy zařazeno jako připomínka Rudolfa II. Habsburského, který se velice zajímal nejen o alchymii, ale také o exotická zvířata. Jeho Lví dvůr spolu s „pobočkami“ v oboře Hvězda a na Císařském ostrově je pokládán za prvního předchůdce evropských zoologických zahrad.


„Máme tak dnes v Praze dva císaře,“ poznamenal ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. „Spolu s dnes pokřtěným Rudolfem žije v Údolí slonů i Max pojmenovaný na počest císaře Maxmiliána II. Habsburského, který do naší metropole přivedl ukázat slona indického již roku 1570.“


Rudolfovu matku Tamaru stejně jako Janitu, která letos v dubnu porodila první „stoprocentně“ pražské slůně Maxe, získala Zoo Praha před třemi lety ze Srí Lanky.  Významný chovatelský úspěch, jakým je narození dvou zdravých slůňat během šesti měsíců, ocenila při křtinách řada významných hostů. Mezi nimi byl i profesor Josef Koutecký, který popřál Rudolfovi hodně štěstí. „U nás je ve zvyku přáti zdraví, ale je lepší přáti štěstí, protože je lépe býti trochu churavý a zcela šťastný, než býti zcela zdráv a nešťastný. Takže přát štěstí vlastně znamená přát obojí. A to přeji jak malému Rudolfovi, tak všem ostatním.“

Slavnostní program u příležitosti křtin druhého stoprocentně pražského slůněte byl zahájen za přítomnosti významných hostů a kmotrů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Slavnostní program u příležitosti křtin druhého stoprocentně pražského slůněte byl zahájen za přítomnosti významných hostů a kmotrů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Profesor Josef Koutecký s malým Rudolfem. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Profesor Josef Koutecký s malým Rudolfem. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Jana Myslivečková

 

Zoo Praha představí svatý grál herpetologů

čtvrtek, 22. prosince 2016 14:33

ZOO Praha

Zoo Praha se podařilo získat mimořádně vzácného plaza varanovce bornejského. Sedm jedinců přicestovalo z Japonska již začátkem prosince a největší z nich bude k vidění od zítřka v nokturnu pavilonu Indonéská džungle.


Varanovec bornejský (Lanthanotus borneensis) je endemický plaz žijící pouze na ostrově Borneo v oblastech malajského sultanátu Sarawak a v indonéských provinciích Západního a Severního Kalimantanu. Žije skrytě podél vodních toků v podzemních úkrytech a je aktivní převážně v noci.


„Varanovec bornejský zůstával po desítky let velice tajemný a jen málo odborníků mělo možnost ho vidět ve volné přírodě. Proto bývá označován jako svatý grál herpetologů,“ říká kurátor chovu plazů Petr Velenský. „V zoologických zahradách se tohoto druhu chová na celém světě jen hrstka jedinců. Nejvíce se jich nachází v Japonsku v iZoo Shirawa. Jejímu majiteli Tsuyoshi Shirawovi se podařilo tento vzácný druh poprvé v historii rozmnožit v roce 2014. A od něho jsme také získali našich sedm varanovců.“

Samice varanovce bornejského v pavilonu Indonéská džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Samice varanovce bornejského v pavilonu Indonéská džungle. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jedno z mláďat krátce po příjezdu do Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Jedno z mláďat krátce po příjezdu do Zoo Praha. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková


Jedná se o samici vylíhlou v roce 2014, která měří 33 cm, a šest mláďat, vylíhlých během září a října 2016. Mláďata prozatím zůstávají v zázemí, kde budou mít patřičný klid na růst a dospívání.


„Kdo očekává vizuální atraktivitu na úrovni toho, jakou zoologickou senzací chov tohoto plaza je, může být zklamán,“ směje se Petr Velenský. „Naší prioritou ovšem je, aby se našim převzácným chovancům dařilo co nejlépe.“ Celá skupina si u nás zvyká velmi dobře a do své hlavní potravy, žížal, se prý varanovci pouští s nevídanou dravostí.


Do budoucna se Zoo Praha chce podílet na vytvoření evropského chovného programu, který by dal v lidské péči vzniknout záchovné populaci těchto unikátních tvorů. Vzhledem ke kácení deštných lesů a pravděpodobně velmi omezenému rozšíření volně žijících varanovců bornejských je jejich budoucnost ve volné přírodě nejistá.

 

Hrabáč Draco má společnost – dikdiky Kirkovy

pondělí, 12. prosince 2016 09:09

ZOO Praha


Novým druhem, chovaným v Zoo Praha poprvé v její historii, jsou dikdici Kirkovi, kteří patří mezi nejmenší antilopy světa. Dva mladí samečkové Elvis a Dax jsou nově umístěni v expozici hrabáče kapského Draca. Návštěvníci Zoo Praha tak mohou v Africkém domě vidět neobvyklou a velmi atraktivní trojici zvířat.Poprvé v historii Zoo Praha chováme dikdiky Kirkovy, kteří patří mezi nejmenší antilopy světa. Na délku mají dikdici kolem 50 – 70 cm, jejich váha se pohybuje od tří do sedmi kilogramů. Na zahájení chovu jsme zatím dovezli dva mladé samce. Jako prvního ročního Elvise z Wroclavi, jako druhý přicestoval ze zoo v Lipsku jedenáctiměsíční Dax. Samci byli prvních čtrnáct dnů po příjezdu v zázemí zoo, kde byli také spojeni, a až poté převezeni do Afrického domu. Dikdici sice patří mezi velmi plaché antilopy, vybrali jsme však naše samečky tak, aby měli zkušenost s vnitřními expozičními prostorami a jinými druhy zvířat. Výběr se osvědčil, protože se v novém prostředí cítili od začátku dobře a velmi rychle si zde zvykli. Nakonec byli spojeni se samcem hrabáče kapského Dracem a neobvyklé setkání proběhlo nad očekávání dobře. Dikdici si hrabáčův výběh velmi oblíbili a na první pohled ho hezky oživili. Návštěvníci Zoo Praha tak mohou vidět nezvyklou a velmi atraktivní trojici zvířat.

Dikdici Kirkovi patří mezi nejmenší antilopy světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Dikdici Kirkovi patří mezi nejmenší antilopy světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha
Dva dikdici Kirkovi Elvis a Dax  tvoří se samcem hrabáče kapského Dracem atraktivní trojici zvířat.

Dva dikdici Kirkovi Elvis a Dax tvoří se samcem hrabáče kapského Dracem atraktivní trojici zvířat.
Jana Myslivečková
 

Zachraňujeme ohrozené plemená domácich zvierat

pátek, 09. prosince 2016 18:51

ZOO Košice

V polovici roka 2014 sme obnovili chov kôz walliských (Capra hircus f. domestica), keď sme zo Zooparku Vyškov doviezli dvojročného capka. V tomto roku (2016) sme z privátnej farmy v Čechách doviezli tri mladé kozičky. Pred týždňom sme ich spojili. Očividné bolo hlavne nadšenie samca. Veríme, že už v nasledujúcej sezóne budeme môcť zhodnotiť jeho plemenné kvality.

Existujú dva varianty vzniku tohto plemena. Prvý hovorí o tom, že plemeno priviedli do Európy prisťahovalci afrických národov približne okolo roku 930n.l. do kantónu Wallis vo Švajčiarsku. Podľa iných tradícií sa uvádza, že pochádza z kôz chovaných v dnešnom Taliansku v dobe medenej. V druhej polovici minulého storočia bolo toto plemeno na pokraji vymretia (v roku 1970 žilo len asi posledných 440 kusovs). Švajčiarom sa ho však podarilo znovu obnoviť.

Kozy walliské majú silnú postavu. Špeciálnym znakom je ich dlhá srsť a sfarbenie. Predná polovica tela je čierna ( v mladosti hnedastá) a zadná biela s veľmi ostrou deliacou líniou. Hlava je pomerne krátka a uši mierne stojace. Obe pohlavia majú rohy, u capov môžu byť dlhé až 80 cm. Samce dosahujú výšku v kohútiku od 75 do 85 cm a vážia 65 až 70 kg. Samice sú menšie a dorastajú do kohútikovej výšky 70 až 80 cm a vážia od 45 do 50 kg. Ich ročná dojivosť je cca 600 kg mlieka. Kozy rodia obvykle 2 mláďatá.

Pre zaujímavosť ešte uvádzame, že toto plemeno aktuálne chováme ako jediná ZOO na Slovensku a pravdepodobne sme jediným chovateľom u nás vôbec.

Foto: Josef Kindl

1(8)jpg.jpg

2(8)jpg.jpg

3(9)jpg.jpg

4(3)jpg.jpg

6jpg.jpg

 

Mladí samci žiraf Tadeáš a Hynek odcestovali do Turecka

úterý, 06. prosince 2016 23:06

ZOO Praha

V průběhu posledních dvou týdnů zrealizovala Zoo Praha náročný transport dvou mladých samců žiraf severních núbijských - Hynka a Tadeáše do turecké zoo Faruk Yalcin, členské zoo EAZA. Pro mladé žirafí samce není jednoduché najít nový domov, ale chovatelům se ho ve spolupráci s koordinátorem evropského chovného programu žiraf (EEP) podařilo najít. Vlastní transport se připravoval několik měsíců a vzhledem k tomu, že šlo o vývoz zvířat mimo Evropskou unii, byly přípravy náročné. Při vyřizování složité legislativy významně pomohla i Státní veterinární správa.


Převoz obou žirafích samců začal být plánován na jaře a poprvé byl logisticky i legislativně připraven již na začátek léta. Vzhledem k razantnímu vzestupu teplot jsme od něj ale raději upustili. Jako první teď opustil Zoo Praha v úterý 22. listopadu samec Tadeáš. Ten se narodil 30. 6. 2013 samici Noře, otcem obou samců je Johan. Tadeáš byl dopoledne naložen do vytápěného přepravního přívěsu a do Zoo Faruk Yalcin v turecké Darice dorazil ve čtvrtek v noci. Minulé pondělí ho následoval Hynek, který se narodil samici Dianě 2. 2. 2014. Hynkův transport proběhl z důvodu hladšího odbavení na tureckých hranicích rychleji, na místo dorazil již ve středu 30. listopadu ve 22 hodin. Dlouhou cestu absolvovala obě zvířata bez problémů a jsou v pořádku. V Zoo Faruk Yalcin budou žít ve skupině dalších samců.


Kromě náročné přípravy vlastního transportu přes 2 000 km dlouhé cesty, řešila zoo i složité legislativní záležitosti. Nový domov pro Hynka a Tadeáše v turecké Darice se nachází mimo Evropskou unii a tak bylo náročné zajistit všechna veterinární povolení potřebná k transportu vedoucím přes území několika států. S jejich vyřízením Zoo Praha významně pomohli úřední veterinární lékaři Městské veterinární správy v Praze a patří jim velké poděkování.


Podle posledních informací z Turecka se Hynkovi i Tadeášovi daří dobře a jejich původní i noví chovatelé mají radost, že vše proběhlo v pořádku.

Tadeáš vyhlíží z přepravního přívěsu - krátce před odjezdem do nového domova. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Tadeáš vyhlíží z přepravního přívěsu - krátce před odjezdem do nového domova. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha

Transport žiraf je náročný, i „pouhé“ přistavení přepravního přívěsu ke stáji vyžaduje sílu a koordinaci mnoha chovatelů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

Transport žiraf je náročný, i „pouhé“ přistavení přepravního přívěsu ke stáji vyžaduje sílu a koordinaci mnoha chovatelů. Foto: Václav Šilha, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 

Historický rekord – do Zoo Praha přišlo letos již 1 400 000 návštěvníků

pondělí, 05. prosince 2016 07:59

ZOO Praha

V neděli 4. 12. padl v Zoo Praha další návštěvnický rekord. Poprvé v historii jsme přivítali letošního návštěvníka s číslem 1 400 000. Doposud nejvyšší návštěvnost byla v roce 2014, kdy do zoo přišlo celkem 1 382 243 osob.

Rekordním návštěvníkem, kterého přivítal ředitel zoo Miroslav Bobek, se stal pan Luboš Holan z Prahy s vnoučaty Jesicou a Claudií. Pan Holan navštěvuje zoo téměř každý měsíc a dnes přišel na Setkání sponzorů, adoptivních rodičů zvířat a přátel zoo.

Vnučka Jesica požádala na začátku roku dědu o adopci želvy ostnité, kterou si sama našla na webu zoo. Sama má sice v zoo nejraději orangutany, ale bylo jí líto, že želva ostnitá adoptivního rodiče nemá. Podle svých slov budou v adopci pokračovat i v dalším roce. Rodina Holanových dostala od zoo hodnotné dárky, největší radost udělal vnoučatům pana Holana veliký plyšový orangutan. 

V letošním roce přepisuje Zoo Praha historické rekordy v návštěvnosti již potřetí. Miliontého návštěvníka jsme přivítali již 16. srpna. Druhý rekord padl 20. listopadu, kdy prošel branami zoo její letošní 1 382 244. návštěvník a byla tak překonána historicky nejvyšší návštěvnost z roku 2014. A dnešním dnem, poprvé za dobu osmdesáti pěti let existence Zoo Praha, ji od ledna navštívilo 1 400 000 lidí.

Rekordním návštěvníkem Zoo Praha s číslem 1 400 000 se stal pan Luboš Holan z Prahy s vnoučaty Jesicou a Claudií. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

Rekordním návštěvníkem Zoo Praha s číslem 1 400 000 se stal pan Luboš Holan z Prahy s vnoučaty Jesicou a Claudií. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

Největší radost udělal dětem plyšový orangutan. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

Největší radost udělal dětem plyšový orangutan. Autor: Václav Šilha, Zoo Praha

 

Jana Myslivečková

 


<< Začátek < Předchozí 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 Další > Konec >>

Strana 9 z 63