Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
16.09. 2019 Zoo Brno odchovala trojčata největších afrických papoušků
ZOO Brno Dalšího chovatelského úspěchu dosáhla brněnská zoo. Skupina vaz velkých (Coracopsis vasa) se v létě rozrostla o tři mláďata a celkem tak ...
12.09. 2019 Zoo Praha chová jako jediná v Evropě největší africkou \\
ZOO Praha Tento víkend budou poprvé v České republice k vidění ketupy Pelovy, největší africké „rybí sovy“. Měří až 60 centimetrů, váží ...
05.09. 2019 Zoo Praha má novou, geneticky cennou tapířici z francouzské Guyany
ZOO Praha Ve výběhu v dolní části Zoo Praha se od čtvrtka zabydluje nová samice tapíra jihoamerického – Taluen, která vytvoří pár se zdejším ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
        1
  2  3  4  5  6  7  8
  9101112131415
16171819202122
23242526272829
30      

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité

ZOO Praha

Na České zemědělské univerzitě v Praze byla v pondělí oficiálně zahájena konference s názvem 2nd International Wild Equid Conference (IWEC) 2019. Tato akce navazuje na konferenci, která se konala před sedmi lety ve Vídni, a zúčastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Část programu se odehrává v Zoo Praha, která konferenci spolupořádá.

 

Tato konference je mimořádně důležitá pro vědce, ochranáře i biology, kteří se zabývají koňovitými, neboť zde mohou diskutovat svou rozmanitou práci a společně se pokusit přispět k lepší ochraně ohrožených druhů," vysvětlila dr. Sarah King z IUCN/SSC Equid specialist group.

 

Praha byla navrhnuta pro konání této konference nejen z důvodu výhodné polohy pro účastníky, ale také díky dlouholeté tradici ve výzkumu a ochraně divokých koňovitých v České republice,“ uvádí jeden z hlavních organizátorů Jan Pluháček ze Zoo Ostrava. „Zoo Praha hostila v roce 1959 první mezinárodní sympozium pro ochranu koně Převalského, díky kterému byl tento druh zachráněn před vyhubením. Podobný osud bychom si nyní přáli pro kriticky ohroženou zebru bezhřívou, která se stala hlavním symbolem konference a kterou může zachránit i populace chovaná v českých a slovenských zoologických zahradách.

 

Právě na zmíněné konferenci v roce 1959 bylo Zoo Praha svěřeno vedení světové plemenné knihy koně Převalského. „Jako první ji po tři desetiletí spravoval dr. Jiří Volf, který se svého času významně zasloužil také o návrat koně Převalského do přírody. Na jeho práci dnes navazujeme nejen transporty koní Převalského do Mongolska, k nimž každoročně využíváme letouny Armády ČR, ale také mnoha dalšími aktivitami, jako jsou např. podpora rozvoje Přísně chráněné oblasti Velká Gobi B nebo organizace výzkumných projektů,“ uvedl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek.

 

Zastoupení vědců a odborníků na konferenci IWEC 2019 je opravdu pestré. Účastní se jí např. prof. Morrise Gosling (Newcastle University, UK), který studuje vzácné zebry horské, prof. Wayne Linklater (Victoria University Wellington, Nový Zéland), jež se dlouhodobě věnuje studiu zdivočelých koní i ochraně fauny v jižní Africe, nebo dr. Patricia Moehlman (Arusha, Tanzanie), která intenzivně bojuje za záchranu kriticky ohroženého divokého osla afrického. Program konference se neomezuje pouze na přednášky, ale součástí budou i uzavřená jednání odborných skupin a exkurze do Safari Parku Dvůr Králové, Přírodní rezervace Milovice pro velké kopytníky a do Chovné a aklimatizační stanice Zoo Praha v Dolním Dobřejově, kde se, mimo jiné, koně Převalského připravují na cestu do domoviny v Mongolsku.

 

Konání letošní konference iniciovali vědci zabývající se koňovitými z agentury US Geological Survey a členové odborné skupiny pro ochranu koňovitých (Equid Specialist Group) Mezinárodního svazu ochrany přírody (IUCN). „Mezi další hlavní organizátory patří i Zoo Praha, Česká zemědělská univerzita v Praze a spolek Derbianus Conservation,“ upřesňuje doc. Ceacero Herrador z Fakulty tropického zemědělství ČZU v Praze.

 

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Praha hostí mezinárodní konferenci zaměřenou na divoké koňovité. Účastní se jí asi 120 vědců a odborníků z 30 zemí světa. Foto: Petr Hamerník, Zoo Praha.

Vůbec první mezinárodní sympozium pro ochranu koně Převalského hostila Zoo Praha v roce 1959 a bylo jí tam svěřeno vedení světové plemenné knihy pro tento druh. Jako první tuto knihu po tři desetiletí spravoval dr. Jiří Volf, na jehož práci dnes pražská zoo navazuje nejen transporty koní Převalského do Mongolska. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

Vůbec první mezinárodní sympozium pro ochranu koně Převalského hostila Zoo Praha v roce 1959 a bylo jí tam svěřeno vedení světové plemenné knihy pro tento druh. Jako první tuto knihu po tři desetiletí spravoval dr. Jiří Volf, na jehož práci dnes pražská zoo navazuje nejen transporty koní Převalského do Mongolska. Foto: Miroslav Bobek, Zoo Praha.

 

Lenka Pastorčáková, Zoo Praha

 

 

 

  [ Zpět ]Pneu Sava za nejlepší ceny. Přebalovací pult pro miminka. Manažerské kurzy kvalitně