Zoo, Zoologicá zahrada, Unie zoo

Unie českých a slovenských zoologických zahrad, zoo

Úvodní strana

Co je nového

RSS
04.09. 2022 Zoo Brno má po 25 letech novou ředitelku
ZOO Brno Rada města Brna jmenovala na svém středečním (31. 8.) zasedání novou ředitelku Zoo Brno Radanu Dungelovou. Jmenování předcházelo standardní ...
25.08. 2022 Keď vám vletí do bytu netopier
ZOO Košice Čo robiť, keď vám do bytu vletí netopier? Aj na túto otázku dostali odpoveď účastníci Noci netopierov, ktorí sa rozhodli utorňajší večer ...
16.08. 2022 V liberecké zoo se narodila dvojčata ohrožené pandy červené
ZOO Liberec V liberecké zoo se narodila dvojčata ohrožené pandy červené Jen v letošním roce přivítala liberecká zoo na světě více než 70 mláďat. ...
Archív novinek

Kalendář akcí

 Po  Út  St  Čt  Pá  So  Ne 
       1  2
  3  4  5  6  7  8  9
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31      

V liberecké zoo se narodila dvojčata ohrožené pandy červené

ZOO Liberec

V liberecké zoo se narodila dvojčata ohrožené pandy červené

Jen v letošním roce přivítala liberecká zoo na světě více než 70 mláďat. Po levhartech, zebrách, takinech, koních Převalského, sobech, žirafě, margayovi, paviánech, kosmanovi, tamarínovi nebo výrech nové přírůstky přibyly i ve výběhu pand červených. Dvojčata pandy červené se narodila 8. června a zatím stále zůstávají skryta s matkou v zázemí svého výběhu. Kdy se ukážou veřejnosti, zatím neumí chovatelé odhadnout.

Dvojce ohrožených pand červených se narodila v odpoledních hodinách 8. června 2022. Se zveřejněním zprávy Zoo Liberec záměrně vyčkávala, jelikož po narození malých pand bylo ve hře mnoho rizikových faktorů. V naprosté většině případů totiž chovatelé do odchovů nijak nezasahují, a naopak se snaží nechávat samicím s mláďaty potřebný klid. Z tohoto důvodu zatím není ani známo jejich pohlaví. „Pandy jsou navíc velice citlivé na vlivy vnějšího okolí, proto bylo potřeba eliminovat přítomnost člověka v okolí pandího výběhu na minimum. Z tohoto důvodu jsme také na několik týdnu návštěvníkům uzavřeli přístup do naší pandí vyhlídky,“ vysvětluje zoolog Luboš Melichar.

Nyní už jsou malé pandy červené na světě více než 6 týdnů a zdá se, že díky perfektní péči matky rostou a prosperují. Stravují se výhradně mateřským mlékem, a přestože už vidí, jejich pohybové schopnosti jsou ale stále omezené. Kdy se ukáží i návštěvníkům zoo, neumí chovatelé přesně odhadnout. „V expozici bude dvojce mláďat k vidění pravděpodobně až v době, kdy budou mláďata schopná dostat se ze své vnitřní boudy vlastními silami. To očekáváme v následujících týdnech,“ dodává Melichar.

Liberecká zoo chová pandy červené již od 2005 a za sedmnáct let chovu se dočkala mláďat už po čtvrté. Rodiči nově narozených dvojčat jsou čtyřletá samice původem z maďarské Sosto Zoo a devítiletý samec z Paradise Parku v britském Cornwallu.

 

Panda červená žije většinu roku samotářsky a páry vytváří pouze na dobu rozmnožování. Zajímavostí je, že samice bývá březí 90 až 150 dní. Dokáže totiž zabrzdit vývoj oplodněného vajíčka do doby, než budou vhodné podmínky pro odchov mláďat (tzv. odložená nidace). Rodí 1–4 mláďata, která zůstávají s matkou po dobu jednoho roku.

 

Chov pandy červené v zoologických zahradách spadá do koordinovaného programu EEP a o budoucnosti mláďat tak bude zoo rozhodovat ve spolupráci s evropským koordinátorem chovu tohoto druhu.

  [ Zpět ]